Reklama

2023-09-22 08:00:00

Sukces zakopiańczyków

Kto dożyje, zobaczy. Nagrody dla zakopiańczyków

Film "Zniknięcie Janusza Klarnera" zgarnia kolejne nagrody. Jego twórcami jest dwójka młodych zakopiańczyków - Franciszek Berbeka (reżyseria i scenariusz) i Natalia Jastrzębska (montaż).

Natalia Jastrzębska otrzymała oststnio za montaż wyróżnienie na Festiwalu Filmowym Przeźrocza w Bydgoszczy.

Szkolna etiuda Franiszka Berbeki, studenta reżyserii w szkole filmowej w Łodzi, miała światową premierę na Warszawskim Festiwalu Filmowym w październiku 2021 r.. Od tego czasu dokument "Zniknięcie Janusza Klarnera" odbił się szerokim echem nie tylko w Europie, ale także w Azji i Ameryce. Ma już pokaźną pulę nagród, a nadal krąży po festiwalach. W Tbilisi na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Studenckich  Franciszek Berbeka otrzymał nagrodę za najlepszą reżyserię.  Podczas Spotkań z Filmem Górskim "Moc Gór w Zakopanem film zdobył specjalną nagrodę, a na Krakowskim Festiwalu Górskim w 2021 r. II nagrodę.

Film nawiązuje do przedwojennego, niemego kina. Oparty jest wyłącznie na archiwaliach . Opowiada o niezwykłej wyprawie czwórki Polaków w Himalaje tuż przed wybuchem II wojny światowej.

W 1939 roku Janusz Klarner, Stefan Bernadzikiewicz, Jakub Bujak i Adam Karpiński wyruszyli  na szczyt Nanda Devi East. Była to pierwsza polska wyprawa w Himalaje. Zdobyli szczyt. Postanowili jednak zdobyć jeszcze Tirsuli. W lawinie, która zeszła na ich obóz, zginęli Bernadzikiewicz i Karpiński. Nigdy nie znaleziono ich ciał. Do Polski wróciła połowa ekipy.

Wkrótce wybuchła wojna. Pozostała dwójka uczestników feralnej wyprawy również zginęła  w niewyjaśnionych okolicznościach. Jakub Bujak wyjechał do Anglii i tam właśnie w górach w Kornwalii zginął w 1945 r.  Janusz Klarner 17 września 1949 r. wyszedł rano po papierosy i ślad po nim zaginąłł.

- Janusz Klarner to była bliska rodzina mojej babci Moniki, jej wujek - opowiada Franciszek Berbeka, syn znanego himalaisty Macieja Berbeki, który zginął na stokach Broad Peak w Karakorum 10 lat temu. - Góry kojarzą się głównie z moim tatą, ale to stronie rodziny mamy był Janusz Klarner, który uczestniczył w pierwszej wyprawie Polaków w Himalaje. - Jego historię znałem od dzieciństwa. Babcia wielokrotnie opowiadała o tajemniczej śmierci swojego wujka a także pozostałych członków tamtej ekipy - opowiada reżyser. - Co się stało z Klarnerem, nie wiadomo. Prawdopodobnie został usunięty przez komunistów. Moja babcia jednak łączyła to z fatum, jakie towarzyszyło  członkom wyprawy, którzy zdobyli Nanda Devi.

To bowiem dla hindusów święta góra. Poświęcona potężnej Kali - bogini śmierci i chaosu. Jej siedemnaste imię to Nanda. Polacy wchodząc na nią pokalali świętość, zakłócili jej spokój. Ślad tego Franciszek znalazł w pamiętnikach, które pozostały po Januszu Klarnerze. Pisze w nich: "Zdobyliśmy szczyt. Wdarlismy się do Jej świątyni".

Podczas wyprawy w 1939 r. Stefan Bernadzikiewicz miał kamerę. Kilka lat temu nakręcone przez niego zdjęcia w Himalajach odnalazła dziennikarka Anna Pietraszek w British Film Institut. Berbeka postanowił na kanwie tych kilkunastu minut nagrań zrobić swój dokument. W filmie wykorzytuje także fragmenty innych archiwalnych  dokumentów.

Film powstał bowiem w technice "found footage" -  oparty jest wyłącznie na archiwaliach. To opowieść z punktu widzenia Janusza Klarnera. Nawiązuje do kina niemego, stąd napisy - które są słowami kluczami prowadzącymi widza przez tajemniczą opowieść (jak fraza "Qui vivra, verra" czyli  "Kto dożyje zobaczy),

- Studiując w szkole w Łodzi robimy klasyczne dokumenty. Znajdujemy sobie bohatera, którego obserwujemy, czasem nawet przez rok. Kiedy w 2020 r. wybuchła pandemia, zostaliśmy zamknięci w domach. Nie miałem pomysłu, gdzie znajdę swojego bohatera. Wtedy mnie olśniło, że zrobię film o tajemniczym zniknięciu wujka babci - Januszu Klarnerze - wspomina Franciszek Berbeka. - Chciałem, żeby to był film o tajemnicy - tłumaczy młody reżyser. - Moim założeniem artystycznym  jest poszukiwanie transcendentalnych znaczeń - podkreśla.  Ta historia była świetnym do tego materiałem. Z pamiętników Klarnera wynikało, że miał wielki szacunek do góry Nanda Devi. Że miał poczucie skalania świętości wychodząc na szczyt.

Film nie jest jednak jednoznaczny. Nie odpowiada na pojawiające się wątpliwości. Wywołuje u widza niepokój. Jest też opowieścią metafizyczną. Ma swoją poetyckość, dzięki czemu odbiorca momentami nie wie, w którym momencie jest to świat rzeczywisty, a w którym mamy do czynienia ze snem, zjawami, omamami.  Temu służy między innymi zabieg przenikania się obrazów.

Przeplatają się też trzy warstwy czasowe. Czas wyprawy, czas wojny i czas Polski komunistycznej, kiedy znika Klarner.  

Film sugeruje, że bogini Kali się mści. Nie tylko na czwórce Polaków, którzy złamali tabu, ale na całym świecie. Niedługo po ich wyprawie wybucha II wojna światowa.

W tej misternie utkanej, oszczędnej opowieści duża rola montażu Natalii Jastrzębskiej, dostrzeżonego przez jurorów festiwalu w Bydgoszczy. Wyróżnili młodą zakopiankę za "skuteczne poszukiwanie formy opowieści filmowej, która zbliżając nas do bohatera nie odbiera nam jednocześnie poczucia, że niektóre historie wykraczają poza racjonalny porządek. Za utkanie filmu z materiału znalezionego, który z każdym przejściem montażowym staje się budulcem alternatywnej rzeczywistości kreującej własny artystyczny wymiar".

- Montaż to nie jest - jak myśli wielu - wrzucenie zdjęć do komputera i sklejanie w całość. To nie tylko praca techniczna, ale przede wszystkim kreatywna. Odpowiada za historie, emocje, które ma wywołać - tłumaczy Natalia Jastrzębska.

Dla Franciszka Berbeki "Zniknięcie Janusza Klarnera" to trzeci wyreżyserowany film, najważniejszy z dotychczasowych. Obecnie pracuje nad dyplomem fabularnym oraz debiutem - pełnometrażowym filmem dokumentalnym found-fotage o Włodzimierzu Puchalskim. Zanim rozpoczął studia na wydziale reżyserii w szkole filmowej w Łodzi, studiował filozofię w Krakowie i Warszawie.

Natalia Jastrzębska - zdobyła tytuł magistra na PWSFTviT w Łodzi, na wydziale reżyserii - katedra montażu filmowego w 2022 roku . Jej prace zdobywały już wcześniej nagrody na festiwalach - m. in. na festiwalu filmowym w Cannes ("Ja i moja gruba dupa", 2020 r., animacja) i na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (" Równonoc", 2020 r., etiuda).  Od pierwszych dni wojny w Ukrainie zajmuje się dokumentacją działań organizacji Ukraina Pomagamy .

- Ukraina Pomagamy nieustannie prowadzi zbiórkę, w tej chwili zbieramy na karetkę dla naszego przyjaciela Maksa, który jako medyk walczy pod Bachmutem - podkreśla.
bz

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE 80 m2 - Szaflary. 660 876 537.
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 665 602 766.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Emerytka szuka DOMU Z OGRODEM do wynajęcia - Nowy Targ i okolice. 575 450 977.
  • PRACA | dam
    Hotel **** w Zakopanem zatrudni KUCHARZA a la Carte tel. + 48 792 276 261
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 606 115 465.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    DO PENSJONATU W ZAKOPANEM - OSOBĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI - dyspozycyjną. Bez zamieszkania. 509 578 689.
    Tel.: 509 578 689
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-03-02 18:00 Motocyklista pędził Zakopianką dobrze ponad dwieście na godzinę 2026-03-02 17:00 Nie żyje zasłużony ratownik TOPR - Andrzej Gąsienica Józkowy 2026-03-02 16:30 Będzie remot drogi gminnej w Kluszkowcach 2026-03-02 16:00 Straż Graniczna uratowała życie Polaka na Słowacji 1 2026-03-02 15:30 Nadleśnictwo sprzedaje sadzonki i skupuje grunty pod nowe lasy 2026-03-02 15:00 Psy z nowotarskiego schroniska czekają na Was! 2026-03-02 14:28 Pieniński Park Narodowy apeluje! 2026-03-02 14:11 Zegarek męski a moda 2026-03-02 14:01 We wtorek w Zakopanem początek Akademickich Mistrzostw Polski w narciarstwie 1 2026-03-02 13:00 Codzienna walka o sprawność Patryka 2026-03-02 12:01 Bezpieczna jazda na rowerze - jakie zasady stosować, by uniknąć kontuzji? 2026-03-02 12:00 Gorzałka z dowozem do domu 4 2026-03-02 11:13 Apple Business Partner - jak kupować mądrze i na lata? 2026-03-02 11:00 Petenci chcą załatwiać sprawy w nowotarskim starostwie po południu 2026-03-02 09:59 Młody kierowca, który spowodował kolizję w Suchem był pijany 2026-03-02 09:00 Droższe parkingi u wylotu Doliny Kościeliskiej 5 2026-03-02 07:59 Refleksja na trudne czasy. Piotr Cyrwus jako radziecki oficer 2026-03-01 20:58 Aleksandra Król Walas na piątym miejscu w Krynicy 1 2026-03-01 20:00 Dla chorych na szpiczaka 2026-03-01 19:18 Koszmarne walentynki, balowiczki traciły przytomność, trwa policyjne postępowanie 2026-03-01 19:00 Noc Sów w Rabce-Zdroju 2026-03-01 18:00 List do redakcji: Jaworki zamiast Alp 7 2026-03-01 17:19 Historyczny sukces 15-latka. Zawodnik AZS Zakopane wicemistrzem świata juniorów 2026-03-01 16:39 Pożar sadzy w drewnianym domu w Witowie 1 2026-03-01 16:32 Oaza spokoju pod kołami pojazdów 11 2026-03-01 16:00 Jazzowy odlot z Kapołka Quartet (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-03-01 14:01 Muzykanci z Czarnej Góry ruszają do Watykanu 2026-03-01 13:01 Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem samodzielną instytucją. Ogłoszono konkurs na dyrektora 4 2026-03-01 12:04 Nowy Targ wybrał Ewę 2 2026-03-01 11:33 Śladami ludzi gór. Zaproszenie na projekcję filmu 2026-03-01 11:00 Dwie poważne kolizje drogowe w Jordanowie 2026-03-01 10:00 Poczta przy Krupówkach zaprasza na frytki, kotleta i piwko. A na deser coś słodkiego 38 2026-03-01 09:00 Pierwszy dzień meteorologicznej wiosny 2026-03-01 07:43 Nocny wypadek w Suchem. Samochód uderzył w ogrodzenie, dwie osoby trafiły do szpitala 3 2026-02-28 21:08 Tak skakali następcy Kacpra Tomasiaka (ZDJĘCIA) 2026-02-28 21:00 Pod Giewontem startuje Klub Filmowy. Nowa inicjatywa Mediateki dla miłośników kina 2026-02-28 20:00 Pożegnanie Heleny Dojczewskiej. Była nauczycielką z powołaniem (ZDJĘCIA) 2026-02-28 19:00 Triumf młodych przedsiębiorczyń w prestiżowym konkursie startupowym 2026-02-28 19:00 Urodziny Teatru Witkacego uświetniła grupa Young Power New Edition. Był też tort (WIDEO) 3 2026-02-28 18:00 Pierwsze krokusy na Podhalu (WIDEO) 1 2026-02-28 17:00 Uczniowie Budowlanki z sercem do pomagania. 18 litrów krwi podczas akcji w Zakopanem 1 2026-02-28 16:00 Pomóż pogorzelcom z Białego Dunajca 1 2026-02-28 15:00 Dziś skoki i biegi. Memoriał Kornela Makuszyńskiego rozpoczęty (WIDEO) 2026-02-28 14:00 Piękna pogoda i tłumy turystów w Zakopanem (WIDEO) 2026-02-28 12:00 Przepiękny poranek w Dolinie Kościeliskiej. Coraz więcej turystów (WIDEO) 2026-02-28 10:58 Nowotarskie becikowe 2026-02-28 10:00 Niech nas kręci bezpieczeństwo, dzielnicowi uczyli najmłodszych najważniejszych zasad 2026-02-28 09:00 Nowe rozkłady jazdy Powiatowych Linii Autobusowych od 1 marca 1 2026-02-28 08:00 Marcowe zebrania wiejskie w Gminie Kościelisko 2026-02-27 21:00 Powiat Tatrzański z ponad 6,2 mln zł na drogi. Rząd zatwierdził dofinansowanie 20
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-03-02 17:02 1. @dziadek pyta to i odpowiadam : szły tak jak i ta kasa w głosowaniu w sejmie z 13 lutego 2020 wiesz nad czym tak głosowali??? ano czy dać kasę na onkologię czy tvpis :) :) :) 2026-03-02 16:56 2. Cyk! I mamy Szwajcarię. 2026-03-02 16:51 3. misiu!!! czytasz i czytasz i ni hu hu :) będziesz mógł kupić przez internet, ale już odebrać to będziesz musiał osobiście w sklepie PANIAŁ 2026-03-02 16:27 4. 400 zawodników a ani jeden nie nadaje sie do pucharu świata . polscy mistrzowie swiata ale na swoim podwórku, 20 km za granicami kraju gorzej niz przecietna dramat zeby nikt nie portafil jezdzic w tym kraju 2026-03-02 16:20 5. @rgg - masz rację! Jak PiS rządził to kasa trafiała do polskich dzieci, firm czy spółek. A jak chcieli te biedne przeważnie niemieckie spółeczki jakimś mytem obłożyć - pamiętamy jak żółćą pluliście. Jak PO a teraz KO rządzą, to dutki giną w nogach od stołu, w szufladach dla wspierania klinik albo i żeby pokryć koszty serwerów w Moskwie. No, no! Dobrze myślisz. Tych serwerów co to pilnowały żebyśmy władzę PO.(POprawnie wybrali) A w Biedrze będą niedługo do każdej kostki masła 2 zł. dopłacać żeby --- nam było lepiej bo co polskie to ----- nienormalność! Amen! 2026-03-02 16:18 6. 35 lata dzialalnosci SG i jedna pozytywna akcja ,dobre i co na emerytow ktorzy biora po 2 mln 2026-03-02 16:14 7. Po pierwsze faktycznie Palace związane jest bardziej z historią II wojny światowej, a sami Wyklęci mają jedynie pomnik w postaci pomnika Ognia w Zakopanem. Z drugiej strony wyklęci to dawni żołnierze AK, którzy swoją działalność rozpoczęli w czasie II wojny światowej, a potem zamiast żołnierzy AK po rozwiązaniu w styczniu 1945 r., uznali, że walczą dalej w ówczesną władzą komunistyczną i stali się Wyklętymi. Poza tym chodzi o to, żeby się skupić na tych ludziach tego dnia, a nie kontrowersjach wokół osoby Ognia, a nie oszukujmy się, jeszcze długo mimo badań IPN, w świadomości ludzi tu mieszkających, Ogień będzie to postać kontrowersyjna. Ten dzień ma nas jednoczyć, a nie dzielić. Wszystkje nazwiska są odczytane, więc nikt tu nie jest pominięty, a nie robi się halo wokół nazwiska. Podsumowując, z jedenj strony Palace i Wyklęci jako Wyklęci nie mają dużo wspólnego, a z drugiej Palace i Wyklęci jako byli żołnierze AK i miejsce pamięci ofiar totalitaryzmów XX wieku jest już w stanie przejść. 2026-03-02 15:56 8. Na Skotnickiej jest jeden dom, który cholerycznie kopci. Czy trzeba podać informację na tacy do SM. Bardzo dobrze to widać z Łazisk. 2026-03-02 15:48 9. No to proponuję przeczytać najnowsze projekty ustawowe "o przeciwdziałaniu alkoholizmowi": utrudnienia w dostępie do piwa przy równoczesnym zalegalizowaniu handlu alkoholem (czytaj: gorzałki) przez internet. 2026-03-02 14:40 10. @wiktoria, przecież wy wchodzicie z UE razem z uchodźcami politycznymi z Budapesztu na Białoruś czy do moskwy to o co wam chodzi??? :) bo na razie to twój alfonsik razem ze swoimi kumplami z Węgier i Słowacji mają jakieś ALE a putin jakoś nie wypowiadał się na temat wejścia Ukrainy do UE :) :) :)
2026-02-16 21:51 1. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 2. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 3. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 4. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 5. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 6. Znakomity poMYSł panie @jarząbek 2025-12-03 15:38 7. Świetny POmysl, zwłaszcza że w Zakopanem mimo otwartej Gubałówka m.in. przez Pana Szwajcara i czwartego burmistrza G.J. to lepiej na desce windsurfingowej po równiach pojeździć 2025-12-01 17:12 8. Panowie dobra robota! A tak swoją drogą nie ma wojny, jest woda, ogólcie się do tej służby, a nie wyglądajcie jak krasnale... 2025-11-21 15:51 9. Brawo Agatko! Piękne, cudne, zachwycające prace! 2025-11-17 21:21 10. Teraz górale wprzedają swoją ojcowiznę żeby kupić nowe auto. Wszystkie te biznesy ze starym śmierdzącym sprzętem (mówiąc złomem) powinny być nakaz ogrodzenia blochą od ulicy. Podobnie ze składami budowlanymi. Tyle pięknych miejsć zostało oszpeconych przez lokalny interes.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama