- Tak o niej mówię, hotelarska stacja kosmiczna, bo już teraz te domki są naszpikowane tysiącem nowoczesnych technologii - podkreśla Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. - Ale gdy niebawem zyskają paliwo wodorowe, będzie to w pełni samowystarczalny energetycznie obiekt.
Dzięki współpracy dwóch firm powstanie na Podhalu pierwszy obiekt hotelarski, który jako jedyny w kraju do produkowania własnej energii elektrycznej oraz ciepła będzie wykorzystywać wodór.
Emocji nie kryje Bartłomiej Zubek, związany z Podhalem od pięciu pokoleń. Jako inżynier może godzinami opowiadać o swych ekologicznych domkach, które wybudował dla turystów na rodzinnej ziemi. Wieki temu na śródleśnej polanie osiedliły się rody Gąsieniców z Lasa i Zubków. Przeszli długą drogę od pasterstwa, uprawy roli, poprzez ciesielstwo, budownictwo, ocierając się nawet o sport. Zawsze przy tym starali się żyć w zgodzie z naturą, która ich karmiła.
- Tu, gdzie teraz przyjmujemy gości, do lat 70. moja babcia pasała krowy, a potem do 1991 roku działał kemping - wspomina Bartłomiej Zubek, właściciel i pomysłodawca Tatra Green House - w pełni ekologicznych, a niebawem w pełni samowystarczalnych energetycznie domków.
Pierwszy dom w konstrukcji szkieletowej wykonany został na stolarni w Dzianiszu. Robotnicy poskładali go, niczym z klocków, w tydzień. Od belki podwalinowej po dach. Złożony został ręcznie, bez dźwigu i ciężkich maszyn w 2018 roku. Jest to budynek energooszczędny, o wysokich parametrach izolacji termicznej, zasilany energią pochodzącą niemal w 100 % ze słońca. A to dzięki zainstalowanej na dachu elektrowni słonecznej oraz dzięki pompom ciepła.
Drugi z budynków powstał w stolarni w Augustowie, już projekt powtarzalny, fabryczny, wykonany z cięższych elementów. Domki stoją na dużej działce o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Teren otoczony jest lasem, a dzikie zwierzęta dzielą swoją przestrzeń życiową razem z człowiekiem.
- U nas można oko nacieszyć przyrodą, mamy różne gatunki zwierząt, masę różnorodnych roślin. Cały rok obficie deszcz pada, niektórzy uważają to za przekleństwo, a my dzięki temu mamy wodę do celów ogrodniczych i gospodarczych. Będzie też wykorzystywana do produkcji wodoru, by nie pobierać wody wodociągowej - podkreśla Bartłomiej Zubek.
Zachwala swój sad. Własnymi owocami częstuje turystów. Tak samo ważne dla niego, jak przyroda, są tradycje i wartości kulturowe. Dlatego wraz z rodziną prowadzą tradycyjne gospodarstwo. Połowa terenu, na którym stoją domki, to łąka. Po przekwitnięciu roślin, kwiatów i trawa jest koszona ręcznie.
- Kosimy sami lub z zaprzyjaźnionymi kosiarzami, którzy jeszcze wiedzą, jak się w ręku trzyma kosę. Tak podtrzymujemy ginące zawody. W ramach rodzinnego relaksu przewracamy to siano, potem układamy na kopach, by schło tak, jak to dawniej na Podhalu robiono. A gościom bardzo się to podoba - dodaje właściciel Tatra Green House.
Zaznacza, że choć stosuje najnowocześniejsze technologie, niebawem sięgnie po wodór, to chce je łączyć z lokalnymi tradycjami. Bo nie sztuka zabudować całą działkę fotowoltaiką. Tylko że wtedy nie ma zieleni, o przyjaznej przestrzeni nie wspominając.
Wszystko na prąd
W domach całkowicie zrezygnował z palenisk. Są nowoczesne, ale nawiązują do góralskiego szałasu. Wnętrza też inspirowane podhalańskim budownictwem. Wykonane z naturalnych materiałów. Obecnie ogrzewanie i chłodzenie budynku o powierzchni około 70 metrów kwadratowych w całości zapewnia klimatyzacja. Do tego centrala wentylacyjna i system filtrów mikropyłowych chroniących przed smogiem. - Patrząc po filtrach, dziś można po kilku latach powiedzieć, że powietrze w Zakopanem jest dużo lepsze, stale się poprawia - podkreśla Bartłomiej Zubek.
Ciepłą wodę dostarcza zasobnikowa pompa ze zbiornikiem 200-litrowym. Zupełnie wystarcza dla siedmiu osób. Do tego odzysk ciepła z kanalizacji. Nie ma marnotrawstwa energii. Na dachu fotowoltaika 3,5 kilowatów na każdym budynku. Energia pozyskiwana nawet w marcu. - No chyba że nas całkiem śnieg zasypie. Dlatego zrobiliśmy też eksperymentalną instalację pionową na części ogrodzenia - dodaje właściciel. Całości dopełnia stojąca przy domku stacja ładowana samochodów elektrycznych. W porze dziennej zasilana z fotowoltaiki.
Na działce wszystko zasilane jest prądem, nie ma ani jednego silnika spalinowego. Obiekty nie emitują w powietrze praktycznie żadnych zanieczyszczeń. Mało tego. Prowadzący inwestycję postanowił chronić nocny krajobraz przed zanieczyszczeniem świetlnym. Lampy świecą się po zmroku tylko tam, gdzie jest potrzeba i kiedy jest potrzeba. Tak, by z ciemnej łąki można było oglądać rozgwieżdżone niebo. Zasadzili ponad 100 drzew. A sadzonki rozdają gościom jako pamiątki z pobytu.
W 2018 roku budynek kosztował inwestora około 400 tys. złotych. W tym klimatyzacja i rekuperacja, urządzenia, kanały, skrzynki, rozdzielacze i filtry około 20 tys. Fotowoltaika 12 modułów, falownik, licznik, konstrukcja aluminiowa na dachu, materiały, dostawa, montaż i uruchomienie ok. 22,5 tys. Rekuperator kanalizacyjny 1,8 tys. i pompa ciepła do CWU 8,5 tys.
- Część rzeczy staniała, jak fotowoltaika, część zdrożała, jak materiały i robocizna. Szacuję, że dziś w granicach 700 tys. jesteśmy w stanie postawić taki eko-domek - podlicza Bartłomiej Zubek - Prąd rocznie kosztuje nas obecnie 3,3 tys. zł. Choć w porównaniu do 2019 roku, cena prądu z sieci wzrosła pięciokrotnie, to i tak koszty nie są duże - skoro wszystko mamy w domku na prąd. Zapotrzebowanie to 3,9 tys. kWh na rok.
Gazowe sadełko
Wszystko wskazuje na to, że niebawem te koszty odpadną. I cały prąd będzie wytwarzany w eko-osadzie. A to za sprawą wodorowego magazynu energii. - Pod Giewontem bardzo trudno zimowe zużycie elektryczności pokryć nadwyżką zmagazynowaną latem. Ale dzięki technologii wodorowej damy radę. Trzeba bacznie obserwować przyrodę. Otaczają nas żywe magazyny energii. Jak niedźwiedź czy świstak, które latem magazynują energię w postaci sadełka, żeby przetrwać zimę. Tak i wodór pozwoli nam nadwyżkę letnią przetworzyć w sadełko.
- Nasz system jest idealnym dopełnieniem dla Tatra Green House, czy innych podobnych obiektów, którym przyświeca ochrona środowiska - podkreśla Patryk Szymkiewicz, inżynier specjalista ds. technologii wodorowej firmy Frako-Term. Wyjaśnia, że układy wodorowe, w tym magazyny wykorzystujące wodór mogą występować w wielkościach od stu watów do dziesięciu i więcej megawatów.
- Rozpiętość jest kolosalna. Te najmniejsze układy są dedykowane do teletechniki. Gdy w danym miejscu mamy obiekt, do którego dojazd jest utrudniony, a doprowadzenie prądu jest nieopłacalne bądź niemożliwe. Wtedy możemy dowozić małe zasobniki, które będą dostarczały energię nawet na cały rok. Największe instalacje dedykowane są dla przemysłu, konfiguracje mają wiele możliwości - dodaje Patryk Szymkiewicz.
Mateusz Cieślak, koordynator ds. produkcji Frako-Term, zaznacza, że możliwe jest kompresowanie wodoru wyprodukowanego z udziałem energii odnawialnej. Skompresowany w zbiornikach wodór możemy przewozić w dowolne miejsce i przy pomocy systemu opartego na ogniwie paliwowym produkować energię elektryczną. Odbiorcą mogą być ośrodki hotelarskie.
- Cieszę się, że podjęliśmy współpracę z Tatra Green House, to urokliwe domki, dla których system będzie idealny. Ale odbiorcą energii wodorowej może być każdy obiekt wykorzystujący energię elektryczną. Domki jednorodzinne, obiekty hotelarskie, firmy, magazyny - wylicza Mateusz Cieślak.
Bezpieczeństwo ponad wszystko
System wodorowy może być wykorzystywany do produkcji prądu i ogrzewania. Nośnikiem jest lżejszy od powietrza wodór. Magazynowanie odbywa się w cyklu dobowym i sezonowym. Energia, pobierana przez panel fotowoltaiczny, zasila domowe odbiorniki. A nadwyżka trafia do magazynu akumulatorowego. Gdy akumulator zostaje w pełni naładowany, odpala elektrolizer, który rozpoczyna produkcję wodoru. Wodór jest sprężany w jednostce magazynującej.
- Podczas pracy elektrolizera wydzielana jest energia, która także zostaje zagospodarowana za pomocą wymiennika w naszym obiekcie - przypomina Mateusz Cieślak.
Jednostka główna, która wykorzystana będzie na działce pod Nosalem, wygląda niczym wielka, dwudrzwiowa lodówka wysokości człowieka. Po lewej stronie przedział gazowy, po prawej przedział elektryczny z systemami zarządzania i sterowania. Wodór magazynować można w butlach o różnych rozmiarach. Fachowcy podkreślają, jak ważne są kwestie bezpieczeństwa. Wodór jest nietoksyczny, a w przypadku wycieku błyskawicznie unosi się ku górze.
- Nasze systemy mają ciągły monitoring parametrów pracy. W przypadku jakiejkolwiek anomalii, następuje odcięcie jednostki głównej i odcięcie zasilania oraz automatyczny proces wentylacji - zapewnia Mateusz Cieślak.
Żeby magazyn wodoru zadziałał, szef Tatra Green House musi jeszcze zainwestować. Nie tylko w nową stację wodorową, ale także w fotowoltaikę. - Wyliczyliśmy, że do tego projektu trzeba nam co najmniej dodatkowych 10 kilowatów energii z fotowoltaiki. Jak to się nam uda zrobić, to bilans roczny zamkniemy na własnym podwórku i przyszłość nie będzie już tak mroczna, jak na zasnutym zimowym smogiem Podhalu - podsumowuje Bartłomiej Zubek.
Rafał Gratkowski
zimowy deszczyk
2023-12-09 15:06:49
@Japa. On wie co pisze.
Japa
2023-12-09 13:02:28
@kocioł czy Ty Uważasz, że snieg w Krakowie spadł śnieg ponieważ nie ma kopciuchow? Hahahha to jak wejdą strefy czystego transportu to może i na Jamajce spadnie.
Japa
2023-12-09 12:56:50
Ale gości przyjmuję wyłącznie którzy przyjechali elektrykami?
Doktor UJ
2023-12-09 11:32:02
Brawo Bartek - zawsze podkreślałem, za czasów TPN, że jesteś tęgą głową do tego typu projektów.
Jako absolwent Polibudy Krakowskiej jesteś wielki, życzę Ci jak najlepiej w tym projekcie.
Serdecznie Cię pozdrawiam.
kocioł
2023-12-09 10:57:01
Zobaczcie jaka w Krakowie zima, jak się pozbyli kopciuchów. Pozostał problem z okolicznymi miejscowościami. Jadąc od Krościenka do Targu to w Ostrowsku już czuć smołę w powietrzu. Rozumiem prąd ale należałoby zmienić instalację w domu oraz przydział mocy. Moim zdaniem, przeprosić Putina i postarać się o tani gaz. Ukraińcy jak widać dają sobie radę
przyziemne sprawy
2023-12-09 10:50:45
@miejscowy a jak panele fotowoltaiczne naparzają latem i nie ma co zrobić z tą energią bo latem tyle nie zużywasz? To jaki problem żeby naparzać wodór, który potem zatankujesz sobie do auta lub spalisz zimą żeby był prąd i ciepełko gdy słonka brakuje? Ile Cię wtedy kosztuje to że panele stoją i smażą się w słońcu?
@stary dyfer są takie ciekawe analizy ilustrujące rozwiązanie problemu kosmicznych śmieci... otóż przy odpowiednio dużym zagęszczeniu obiektów na orbicie ziemi, a obecnie dzięki muskowi mamy wręcz kosmiczne przyśpieszenie wynoszenia nowych satelitów, wystarczy by doszło do jednego zderzenia dwóch sporych satelitów które wygeneruje odpowiednio dużo odłamków... I mamy efekt domina :-) Orbita pozamiatana w kilka godzin a my wracamy do kosmicznego przedszkola bo przez jakieś 100 lat nie da się nigdzie wylecieć zanim grawitacja nie zrobi porządku i to wszystko nie spadnie nam na łeb. Więc cieszcie się internetami satelitarnymi póki czas :-) bo tak szybko odchodzą :-)
franek
2023-12-09 10:44:37
Wszystko to brzmi pięknie.
Ciekawe jak sprawdzi się w praktyce na większą skalę.
SłynnaPraczka
2023-12-09 10:37:06
W takich miejscowościach jak Zakopane wszystko powinno być na prąd. Prąd jest łatwy w przesyłaniu, stosunkowo bezpieczny i możliwy do wytworzenia na wiele sposobów. Technologia wodorowa (jako magazyn energii) jest bardzo trudna (tak jak jądrowa) i wymaga bardzo wysokich kwalifikacji. Szkoły baletu i obsługi tabletu mogą nie wystarczyć.
stary dyfer
2023-12-09 08:49:12
Oczywiście, że wodór to przyszłość. Póki co, z kopalnych to gaz, no chyba że się komuś chce zrobić na złość. Zobacz, jak wygląda krajobraz z panelami foto lub wiatrakami. Przecież to są drogie półśrodki. Nie rozumiem tych co na siłę chcą schładzać ziemię, gorzej z zanieczyszczeniem, Kosmosu również. Zastanawiam się, kto posprząta te śmieci co krążą wokół Ziemi.
antykancelista73
2023-12-08 23:10:19
miejscowy
jak pojawił się pierwszy samochód też wieszczono, że konie wyginą pomijając fakt, że stac na niego było tylko milionerów......więc nie panikuj bo gdyby nie kreatywność i rozwój technologii to dalej byś bananów szukał lub co najwyżej wciąż do sławojki chodził.......btw wodór to przyszłość!!!!
miejscowy
2023-12-08 20:53:30
Proszę podać tylko ile kWh energii jest potrzebne dla odtworzenia 1 kWh energi elektrycznej z wodoru Wszyetko w temacie.
-
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DOMEK LETNISKOWY W GORCACH. 515 503 494.
-
MOTORYZACJA | sprzedaż
SKUTER SNIEŻNY POLARIS. SILNIK ŻUKOWSKI prawie nowy. 515 503 494.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494.
-
USŁUGI | inne
Zapraszamy do ZAKŁADU SZKLARSKIEGO ul.Kasprowicza 30f Zakopane (pl. składu AS). 668356633
Tel.: 668356633
-
PRACA | dam
PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL, która oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: KOORDYNATOR ZESPOŁU DS. ROZLICZEŃ I ADMINISTRACJI. Miejsce pracy: Zakopane. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? - Koordynacja pracy zespołu rozliczeniowego, - Kontrola poprawności dokumentacji magazynowej i sprzedażowej, - Zarządzanie procesem zamknięcia miesiąca oraz rozliczaniem inwentaryzacji gastronomicznych (niezgodności, wdrażanie usprawnień), - Nadzór nad obsługą administracyjną Spółki, obiegiem i ewidencjonowaniem dokumentów, - Nadzór administracyjny nad umowami kierowanymi do podpisu, kontrola poziomu realizacji zawartych umów, - Nadawanie uprawnień i zarządzanie rolami użytkowników w systemach magazynowo-sprzedażowych, - Administrowanie bazy systemowej w zakresie indeksów, receptur i pozycji sprzedażowych, - Opracowywanie procedur i instrukcji, prowadzenie wewnętrznej księgi standardów, - Ścisła współpraca w obrębie działu, oraz z klientem wewnętrznym i zewnętrznym, - Tworzenie zestawień, porównań i raportów na zlecenie przełożonego. DOŁĄCZ DO NAS! Aplikuj przez: https://www.pkl.pl/post/koordynator-ds-rozliczen-i-administracji.html
WWW: https://www.pkl.pl/post/koordynator-ds-rozliczen-i-administracji.html
-
NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
Siewierski Nieruchomości ul. Br. Czecha 1, Zakopane. +48 18 20 66 129, +48 506 13 14 63 www.siewierski.pl
-
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Kupie Pilnie -Pensjonat w Zakopanym -tel 660797241 b12.pl.
-
PRACA | dam
Zatrudnię KIEROWCĘ C+E na pracę po kraju ( poniedziałek - piątek). Praca na plandece. Kontakt 514 240 136, 691 758 882.
-
SPRZEDAŻ | zwierzęta
Sprzedam konia czeskiego zimnokrwistego. Masc karogniady,przyjazny dla dzieci, jezdzil w zaprzęgu i siodle. WAŁACH. Prawie 3 lata. kontakt tylko telefoniczny 791818377.
-
PRACA | dam
Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę firmy SKIDATA, zatrudni: INFORMATYKA - SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie kierunkowe, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość j.angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: montaż i serwis systemu kontroli dostępu SKIDATA. CV prosimy przysłać na e-mail: praca@skicontrol.pl
-
PRACA | dam
POTRZEBNA OPIEKUNKA DO 8-MIESIĘCZNEGO DZIECKA, 4-5 godzin dziennie. Zakopane. 692 278 855.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Oferujemy powierzchnię parkingową dla pojazdów osobowych/dostawczych/ciężarowych z możliwością składowania /przechowywania towaru, na monitorowanym obiekcie z własną stacja paliw. Przemysłowa dzielnica Nowego Targu blisko wjazdu na S7. Zapraszamy. Tel. 602 290 555
-
PRACA | dam
PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
-
PRACA | dam
Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 602 759 709
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
-
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
-
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
-
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO. 882080371.
-
PRACA | dam
NIEMCY - murarz cieśla malarz ocieplenia spawacz elektryk kranista. 601-218-955
-
USŁUGI | budowlane
HYDRAULIK - 660 404 104.
-
PRACA | szukam
KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
-
USŁUGI | budowlane
PRACE WYSOKOŚCIOWE, MALOWANE DACHÓW, MALOWANIE ELEWACJI METODĄ NATRYSKOWĄ ORAZ KLASYCZNĄ. 537 160 398.
-
KUPNO
Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
-
PRACA | dam
Praca na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i okolice. tel. 500160574. 500160574
Tel.: 500160574
-
PRACA | dam
PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM - BUKOWINA TATRZAŃSKA - STOISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. 609820250 as.stasik@op.pl
Tel.: 609820250
-
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
-
PRACA | dam
POSZUKUJEMY KANTORA DO UDZIAŁU W TRADYCYJNEJ MSZY ŚWIĘTEJ WSZECHCZASÓW. 697 718 044
-
USŁUGI | budowlane
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
-
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
-
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Kupię działkę na Podhalu GOTÓWKA!!! 600 404 554
Tel.: 600
-
USŁUGI | budowlane
CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
-
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
-
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.