Reklama

2023-12-08 20:40:09

Reklama

Zakopane

Noclegi napędzane wodorem

Pierwsza kosmiczna stacja hotelarska w Polsce ruszy na Podhalu i w dodatku nie będzie w powietrze emitować żadnych zanieczyszczeń.

- Tak o niej mówię, hotelarska stacja kosmiczna, bo już teraz te domki są naszpikowane tysiącem nowoczesnych technologii - podkreśla Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. - Ale gdy niebawem zyskają paliwo wodorowe, będzie to w pełni samowystarczalny energetycznie obiekt. 

Dzięki współpracy dwóch firm powstanie na Podhalu pierwszy obiekt hotelarski, który jako jedyny w kraju do produkowania własnej energii elektrycznej oraz ciepła będzie wykorzystywać wodór.

Emocji nie kryje Bartłomiej Zubek, związany z Podhalem od pięciu pokoleń. Jako inżynier może godzinami opowiadać o swych ekologicznych domkach, które wybudował dla turystów na rodzinnej ziemi. Wieki temu na śródleśnej polanie osiedliły się rody Gąsieniców z Lasa i Zubków. Przeszli długą drogę od pasterstwa, uprawy roli, poprzez ciesielstwo, budownictwo, ocierając się nawet o sport. Zawsze przy tym starali się żyć w zgodzie z naturą, która ich karmiła.

- Tu, gdzie teraz przyjmujemy gości, do lat 70. moja babcia pasała krowy, a potem do 1991 roku działał kemping - wspomina Bartłomiej Zubek, właściciel i pomysłodawca Tatra Green House - w pełni ekologicznych, a niebawem w pełni samowystarczalnych energetycznie domków.

Pierwszy dom w konstrukcji szkieletowej wykonany został na stolarni w Dzianiszu. Robotnicy poskładali go, niczym z klocków, w tydzień. Od belki podwalinowej po dach. Złożony został ręcznie, bez dźwigu i ciężkich maszyn w 2018 roku. Jest to budynek energooszczędny, o wysokich parametrach izolacji termicznej, zasilany energią pochodzącą niemal w 100 % ze słońca. A to dzięki zainstalowanej na dachu elektrowni słonecznej oraz dzięki pompom ciepła.

Drugi z budynków powstał w stolarni w Augustowie, już projekt powtarzalny, fabryczny, wykonany z cięższych elementów. Domki stoją na dużej działce o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Teren otoczony jest lasem, a dzikie zwierzęta dzielą swoją przestrzeń życiową razem z człowiekiem.

- U nas można oko nacieszyć przyrodą, mamy różne gatunki zwierząt, masę różnorodnych roślin. Cały rok obficie deszcz pada, niektórzy uważają to za przekleństwo, a my dzięki temu mamy wodę do celów ogrodniczych i gospodarczych. Będzie też wykorzystywana do produkcji wodoru, by nie pobierać wody wodociągowej - podkreśla Bartłomiej Zubek.

Zachwala swój sad. Własnymi owocami częstuje turystów. Tak samo ważne dla niego, jak przyroda, są tradycje i wartości kulturowe. Dlatego wraz z rodziną prowadzą tradycyjne gospodarstwo. Połowa terenu, na którym stoją domki, to łąka. Po przekwitnięciu roślin, kwiatów i trawa jest koszona ręcznie. 
- Kosimy sami lub z zaprzyjaźnionymi kosiarzami, którzy jeszcze wiedzą, jak się w ręku trzyma kosę. Tak podtrzymujemy ginące zawody. W ramach rodzinnego relaksu przewracamy to siano, potem układamy na kopach, by schło tak, jak to dawniej na Podhalu robiono. A gościom bardzo się to podoba - dodaje właściciel Tatra Green House.

Zaznacza, że choć stosuje najnowocześniejsze technologie, niebawem sięgnie po wodór, to chce je łączyć z lokalnymi tradycjami. Bo nie sztuka zabudować całą działkę fotowoltaiką. Tylko że wtedy nie ma zieleni, o przyjaznej przestrzeni nie wspominając.

Wszystko na prąd

W domach całkowicie zrezygnował z palenisk. Są nowoczesne, ale nawiązują do góralskiego szałasu. Wnętrza też inspirowane podhalańskim budownictwem. Wykonane z naturalnych materiałów. Obecnie ogrzewanie i chłodzenie budynku o powierzchni około 70 metrów kwadratowych w całości zapewnia klimatyzacja. Do tego centrala wentylacyjna i system filtrów mikropyłowych chroniących przed smogiem. - Patrząc po filtrach, dziś można po kilku latach powiedzieć, że powietrze w Zakopanem jest dużo lepsze, stale się poprawia - podkreśla Bartłomiej Zubek. 

Ciepłą wodę dostarcza zasobnikowa pompa ze zbiornikiem 200-litrowym. Zupełnie wystarcza dla siedmiu osób. Do tego odzysk ciepła z kanalizacji. Nie ma marnotrawstwa energii. Na dachu fotowoltaika 3,5 kilowatów na każdym budynku. Energia pozyskiwana nawet w marcu. - No chyba że nas całkiem śnieg zasypie. Dlatego zrobiliśmy też eksperymentalną instalację pionową na części ogrodzenia - dodaje właściciel. Całości dopełnia stojąca przy domku stacja ładowana samochodów elektrycznych. W porze dziennej zasilana z fotowoltaiki. 

Na działce wszystko zasilane jest prądem, nie ma ani jednego silnika spalinowego. Obiekty nie emitują w powietrze praktycznie żadnych zanieczyszczeń. Mało tego. Prowadzący inwestycję postanowił chronić nocny krajobraz przed zanieczyszczeniem świetlnym. Lampy świecą się po zmroku tylko tam, gdzie jest potrzeba i kiedy jest potrzeba. Tak, by z ciemnej łąki można było oglądać rozgwieżdżone niebo. Zasadzili ponad 100 drzew. A sadzonki rozdają gościom jako pamiątki z pobytu.

W 2018 roku budynek kosztował inwestora około 400 tys. złotych. W tym klimatyzacja i rekuperacja, urządzenia, kanały, skrzynki, rozdzielacze i filtry około 20 tys. Fotowoltaika 12 modułów, falownik, licznik, konstrukcja aluminiowa na dachu, materiały, dostawa, montaż i uruchomienie ok. 22,5 tys. Rekuperator kanalizacyjny 1,8 tys. i pompa ciepła do CWU 8,5 tys.

- Część rzeczy staniała, jak fotowoltaika, część zdrożała, jak materiały i robocizna. Szacuję, że dziś w granicach 700 tys. jesteśmy w stanie postawić taki eko-domek - podlicza Bartłomiej Zubek - Prąd rocznie kosztuje nas obecnie 3,3 tys. zł. Choć w porównaniu do 2019 roku, cena prądu z sieci wzrosła pięciokrotnie, to i tak koszty nie są duże - skoro wszystko mamy w domku na prąd. Zapotrzebowanie to 3,9 tys. kWh na rok. 

Gazowe sadełko

Wszystko wskazuje na to, że niebawem te koszty odpadną. I cały prąd będzie wytwarzany w eko-osadzie. A to za sprawą wodorowego magazynu energii. - Pod Giewontem bardzo trudno zimowe zużycie elektryczności pokryć nadwyżką zmagazynowaną latem. Ale dzięki technologii wodorowej damy radę. Trzeba bacznie obserwować przyrodę. Otaczają nas żywe magazyny energii. Jak niedźwiedź czy świstak, które latem magazynują energię w postaci sadełka, żeby przetrwać zimę. Tak i wodór pozwoli nam nadwyżkę letnią przetworzyć w sadełko.

- Nasz system jest idealnym dopełnieniem dla Tatra Green House, czy innych podobnych obiektów, którym przyświeca ochrona środowiska - podkreśla Patryk Szymkiewicz, inżynier specjalista ds. technologii wodorowej firmy Frako-Term. Wyjaśnia, że układy wodorowe, w tym magazyny wykorzystujące wodór mogą występować w wielkościach od stu watów do dziesięciu i więcej megawatów.

- Rozpiętość jest kolosalna. Te najmniejsze układy są dedykowane do teletechniki. Gdy w danym miejscu mamy obiekt, do którego dojazd jest utrudniony, a doprowadzenie prądu jest nieopłacalne bądź niemożliwe. Wtedy możemy dowozić małe zasobniki, które będą dostarczały energię nawet na cały rok. Największe instalacje dedykowane są dla przemysłu, konfiguracje mają wiele możliwości - dodaje Patryk Szymkiewicz. 

Mateusz Cieślak, koordynator ds. produkcji Frako-Term, zaznacza, że możliwe jest kompresowanie wodoru wyprodukowanego z udziałem energii odnawialnej. Skompresowany w zbiornikach wodór możemy przewozić w dowolne miejsce i przy pomocy systemu opartego na ogniwie paliwowym produkować energię elektryczną. Odbiorcą mogą być ośrodki hotelarskie.

- Cieszę się, że podjęliśmy współpracę z Tatra Green House, to urokliwe domki, dla których system będzie idealny. Ale odbiorcą energii wodorowej może być każdy obiekt wykorzystujący energię elektryczną. Domki jednorodzinne, obiekty hotelarskie, firmy, magazyny - wylicza Mateusz Cieślak. 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

System wodorowy może być wykorzystywany do produkcji prądu i ogrzewania. Nośnikiem jest lżejszy od powietrza wodór. Magazynowanie odbywa się w cyklu dobowym i sezonowym. Energia, pobierana przez panel fotowoltaiczny, zasila domowe odbiorniki. A nadwyżka trafia do magazynu akumulatorowego. Gdy akumulator zostaje w pełni naładowany, odpala elektrolizer, który rozpoczyna produkcję wodoru. Wodór jest sprężany w jednostce magazynującej.

- Podczas pracy elektrolizera wydzielana jest energia, która także zostaje zagospodarowana za pomocą wymiennika w naszym obiekcie - przypomina Mateusz Cieślak. 

Jednostka główna, która wykorzystana będzie na działce pod Nosalem, wygląda niczym wielka, dwudrzwiowa lodówka wysokości człowieka. Po lewej stronie przedział gazowy, po prawej przedział elektryczny z systemami zarządzania i sterowania. Wodór magazynować można w butlach o różnych rozmiarach. Fachowcy podkreślają, jak ważne są kwestie bezpieczeństwa. Wodór jest nietoksyczny, a w przypadku wycieku błyskawicznie unosi się ku górze.

- Nasze systemy mają ciągły monitoring parametrów pracy. W przypadku jakiejkolwiek anomalii, następuje odcięcie jednostki głównej i odcięcie zasilania oraz automatyczny proces wentylacji - zapewnia Mateusz Cieślak. 

Żeby magazyn wodoru zadziałał, szef Tatra Green House musi jeszcze zainwestować. Nie tylko w nową stację wodorową, ale także w fotowoltaikę. - Wyliczyliśmy, że do tego projektu trzeba nam co najmniej dodatkowych 10 kilowatów energii z fotowoltaiki. Jak to się nam uda zrobić, to bilans roczny zamkniemy na własnym podwórku i przyszłość nie będzie już tak mroczna, jak na zasnutym zimowym smogiem Podhalu - podsumowuje Bartłomiej Zubek.

Rafał Gratkowski 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
zimowy deszczyk 2023-12-09 15:06:49
@Japa. On wie co pisze.
Japa 2023-12-09 13:02:28
@kocioł czy Ty Uważasz, że snieg w Krakowie spadł śnieg ponieważ nie ma kopciuchow? Hahahha to jak wejdą strefy czystego transportu to może i na Jamajce spadnie.
Japa 2023-12-09 12:56:50
Ale gości przyjmuję wyłącznie którzy przyjechali elektrykami?
Doktor UJ 2023-12-09 11:32:02
Brawo Bartek - zawsze podkreślałem, za czasów TPN, że jesteś tęgą głową do tego typu projektów.
Jako absolwent Polibudy Krakowskiej jesteś wielki, życzę Ci jak najlepiej w tym projekcie.
Serdecznie Cię pozdrawiam.
kocioł 2023-12-09 10:57:01
Zobaczcie jaka w Krakowie zima, jak się pozbyli kopciuchów. Pozostał problem z okolicznymi miejscowościami. Jadąc od Krościenka do Targu to w Ostrowsku już czuć smołę w powietrzu. Rozumiem prąd ale należałoby zmienić instalację w domu oraz przydział mocy. Moim zdaniem, przeprosić Putina i postarać się o tani gaz. Ukraińcy jak widać dają sobie radę
przyziemne sprawy 2023-12-09 10:50:45
@miejscowy a jak panele fotowoltaiczne naparzają latem i nie ma co zrobić z tą energią bo latem tyle nie zużywasz? To jaki problem żeby naparzać wodór, który potem zatankujesz sobie do auta lub spalisz zimą żeby był prąd i ciepełko gdy słonka brakuje? Ile Cię wtedy kosztuje to że panele stoją i smażą się w słońcu?
@stary dyfer są takie ciekawe analizy ilustrujące rozwiązanie problemu kosmicznych śmieci... otóż przy odpowiednio dużym zagęszczeniu obiektów na orbicie ziemi, a obecnie dzięki muskowi mamy wręcz kosmiczne przyśpieszenie wynoszenia nowych satelitów, wystarczy by doszło do jednego zderzenia dwóch sporych satelitów które wygeneruje odpowiednio dużo odłamków... I mamy efekt domina :-) Orbita pozamiatana w kilka godzin a my wracamy do kosmicznego przedszkola bo przez jakieś 100 lat nie da się nigdzie wylecieć zanim grawitacja nie zrobi porządku i to wszystko nie spadnie nam na łeb. Więc cieszcie się internetami satelitarnymi póki czas :-) bo tak szybko odchodzą :-)
franek 2023-12-09 10:44:37
Wszystko to brzmi pięknie.
Ciekawe jak sprawdzi się w praktyce na większą skalę.
SłynnaPraczka 2023-12-09 10:37:06
W takich miejscowościach jak Zakopane wszystko powinno być na prąd. Prąd jest łatwy w przesyłaniu, stosunkowo bezpieczny i możliwy do wytworzenia na wiele sposobów. Technologia wodorowa (jako magazyn energii) jest bardzo trudna (tak jak jądrowa) i wymaga bardzo wysokich kwalifikacji. Szkoły baletu i obsługi tabletu mogą nie wystarczyć.
stary dyfer 2023-12-09 08:49:12
Oczywiście, że wodór to przyszłość. Póki co, z kopalnych to gaz, no chyba że się komuś chce zrobić na złość. Zobacz, jak wygląda krajobraz z panelami foto lub wiatrakami. Przecież to są drogie półśrodki. Nie rozumiem tych co na siłę chcą schładzać ziemię, gorzej z zanieczyszczeniem, Kosmosu również. Zastanawiam się, kto posprząta te śmieci co krążą wokół Ziemi.
antykancelista73 2023-12-08 23:10:19
miejscowy
jak pojawił się pierwszy samochód też wieszczono, że konie wyginą pomijając fakt, że stac na niego było tylko milionerów......więc nie panikuj bo gdyby nie kreatywność i rozwój technologii to dalej byś bananów szukał lub co najwyżej wciąż do sławojki chodził.......btw wodór to przyszłość!!!!
miejscowy 2023-12-08 20:53:30
Proszę podać tylko ile kWh energii jest potrzebne dla odtworzenia 1 kWh energi elektrycznej z wodoru Wszyetko w temacie.

Reklama
 • SPRZEDAŻ | różne
  OPAŁ SUCHY. 609 053 978
 • KOMUNIKATY
  SOŁTYS SOŁECTWA PORONIN INFORMUJE, ŻE W DNIACH OD 26 LUTEGO 2024 r. DO 1 MARCA 2024 r. W GODZINACH OD 8.00 DO 15.00 BĘDZIE WYDAWAŁ NAKAZY PŁATNICZE I RACHUNKI ZA ODPADY KOMUNALNE ORAZ PRZYJMOWAŁ WPŁATY PODATKÓW W BUDYNKU REMIZY OSP PORONIN. Sołtys Sołectwa Poronin Stanisław Orawiec.
 • PRACA | dam
  Doświadczony deweloper zatrudni na stanowisko KIEROWNIK BUDOWY m. Kluszkowce - instalacje elektryczne oraz niskoprądowe, hydrauliczne, tynki oraz docieplenia, wykończeniowe oraz instalacyjne.
 • SPRZEDAŻ | różne
  PIERZE I PUCH Z GĘSI. 534 122 947.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy na budowie okolice Bukowiny Tatrzańskiej. 601912296
  Tel.: 601912296
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI KIEROWNIKA RECEPCJI/RECEPCJONISTĘ ORAZ POMOC DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI. 509 170 212
  Tel.: 509 170 212
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • KUPNO
  Kupię cielęta małe Byczki. Simental i inne płatność przy odbiorze. Proszę dzwonić. Odbiór co 2 tygodnie. 724732680 chybachyba@o2.pl
  Tel.: 724732680
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCĘ DO MAŁEGO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w Białym Dunajcu (emerytki, praca co drugi dzień). 606 751 451.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  POSZUKUJĘ DOMU W STYLU GÓRALSKIM, ok. 100 m2, Zakopane, bliskie Kościelisko - 607 506 428.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIE DOM LUB PENSJONAT POWYŻEJ 200 M2 W ZAKOPANEM ZA GOTÓWKĘ NR KONTAKTOWY 517 340 125 ŁUKASZ luklis86@gmail.com.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI - 788 344 233.
 • PRACA | dam
  Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - BARMANKI - POMOCE KUCHENNE - OSOBY NA ZMYWAK I DO ZBIERANIA NACZYŃ Z SALI Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ NIERUCHOMOŚCI ZA GOTÓKĘ! PODHALE! DZIAŁKA, DOM, MIESZKANIE. +48600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48600404554
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNĄ (kobietę) do pensjonatu w centrum Zakopanego. Na pełny etat, praca zmianowa 7-19, co drugi dzień. Brak zakwaterowania. Dobre warunki finansowe, benefity. 502 716 694
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ KIEROWCĘ NA POMOC DROGOWĄ KAT C + E. 601 502 208
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Spokojna kobieta szuka KAWALERKI w Zakopanem. Na dłuższy okres. 692 340 991.
 • PRACA | dam
  PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR . TEL.182074845
 • USŁUGI | inne
  PRALNIA ZAWRAT - PRANIE, MAGLOWANIE - pościele, obrusy, ręczniki itp. 501 788 640
 • RÓŻNE
  PAPI SERVICE - OLEJ OPAŁOWY i OLEJ NAPĘDOWY. BIURO: PORONIN, KASPROWICZA 28 PON.-PIĄT. 08.-17.00 Tel./fax 18 20 74 845, 18 20 74 224 STACJE PALIW: ZAKOPANE, SPYRKÓWKA 4 NOWY TARG, SKŁADOWA 11 CENY HURTOWE. ZAPRASZAMY.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę HALĘ: MAGAZYN/ PRODUKCJA - 250m. Nowy Targ, ul. Składowa. Tel. 602 290 555
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA 1.2 HA - JORDANÓW. 515 459 584.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUPOZIOMOWE MIESZKANIE na Pardałówce - 607 506 428.
 • PRACA | szukam
  SPRZĄTANIE DOMÓW, MIESZKAŃ. 575 450 977, 739 632 283.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE ORNE. 505 429 375.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-02-22 21:45 Pawluśkiewicza i Koniecznego gadka szmatka ...czyli Księgi Nieczyste 2024-02-22 21:15 Ratownicy GOPR znaleźli psa na Babiej Górze 2024-02-22 21:10 W tej formie Sylwestra Marzeń nie będzie, bo nie ma ani Leszka Doruli, ani Jacka Kurskiego 2024-02-22 21:00 Pobocze na trasie Kościelisko-Witów zajęte, w ruch poszły koparki i ekipy budowlane 2024-02-22 20:00 Na nagraniu widać jak podchodzi i uderza pięścią. Grozi mu pięć lat odsiadki 1 2024-02-22 19:30 The Paper Dolls. Romans w cieniu morderstwa. Konkurs dla czytelników 2024-02-22 19:25 Dachowanie na Salamandrze w Kościelisku. Droga zablokowana 2024-02-22 19:00 Park zamyka szlaki narciarskie na Babiej Górze 1 2024-02-22 18:05 Spotkanie kandydata na burmistrza Zakopanego z mieszkańcami (WIDEO) 5 2024-02-22 17:30 Byłoby wielkie, góralskie szusowanie, gdyby nie ocieplenie 2024-02-22 16:30 Podhalańska gwara w Chicago ma się dobrze 2024-02-22 15:30 Włamania nie było, ale policjanci na pusto do komisariatu nie wrócili 2 2024-02-22 14:28 Drzewo spadło na dom przy ul. Sienkiewicza w Zakopanem 2024-02-22 14:10 Krzyże i Piety w Czerwonym Dworze. Wernisaż 2024-02-22 13:56 Zaopatrzenie techniczne dla małych i dużych firm - jak wybrać i gdzie kupować? 2024-02-22 13:40 Prezydent Andrzej Duda przyjeżdża na narciarski maraton na Kasprowy 12 2024-02-22 13:36 Kurs angielskiego online indywidualny czy w grupie - co wybrać? 2024-02-22 13:07 Coraz mocniejsze podmuchy halnego w Zakopanem. Interwencje strażackie (WIDEO) 2024-02-22 13:01 Najlepsze miejsca na randkę na Podhalu 2024-02-22 12:02 Tragiczny finał policyjnego zatrzymania 5 2024-02-22 11:00 Zmarł Mirosław Przekupień, od początku związany z Fundacją Pro Artis 2024-02-22 10:22 Odnalazł się pies, który zaginął w Bukowinie Tatrzańskiej (AKTUALIZACJA) 1 2024-02-22 10:00 Lawinowa dwójka i trudne warunki panują na tatrzańskich szlakach 2024-02-22 09:30 W Rabciu na folkowo 2024-02-22 09:00 Silny wiatr unieruchomił kolejkę na Kasprowy Wierch. Tak wieje w Zakopanem (WIDEO) 4 2024-02-22 08:30 Piątek z "Misiem Kudłockiem" 2024-02-22 08:00 Rozdajemy turystom z Węgier list do Orbana. Napisała go Ludmiła, uchodźczyni z Chersonia 5 2024-02-21 22:19 Urodzinowe świętowanie Witkacego już trwa. Na początek uczta dla najmłodszych (WIDEO) 2024-02-21 21:40 Jeśli naprawdę kochasz zwierzęta - adoptuj psa ze schroniska! 2024-02-21 21:02 Miś Kudłocek czyli Kubuś Puchatek na Podhalu. Konkurs dla najmłodszych! 2024-02-21 20:30 Nie chcę teatru przy Krupówkach. Świadomie wybraliśmy miejsce na Chramcówkach, na uboczu 2024-02-21 19:59 Czy dzwon wróci na Kasprowy Wierch? Jest decyzja TPN 15 2024-02-21 19:31 W rytm przebojów Maanamu zebrali blisko 200 tysięcy złotych, balowicze pokazali dobre serca 2024-02-21 18:44 Komendant odchodzi na emeryturę. Jest jego następca 4 2024-02-21 18:31 Pogniywany Nepomuk. Spotkanie z autorem książki 2024-02-21 18:00 Wielka szczelina w śniegu na Babiej Górze. Może zejść lawina 2024-02-21 17:59 Zmarła nauczycielka ze szkoły na Cyrhli. Wspaniały człowiek, wychowawca 2 2024-02-21 16:59 Poseł z Orawy ukarany za udział w szturmie na Sejm 19 2024-02-21 15:59 Zatrzymania urzędników nowotarskiej skarbówki. W tle korupcja i zorganizowana przestępczość 6 2024-02-21 15:30 Niby policjant a całkiem jak strażak 1 2024-02-21 14:58 Pieniądze zgubione na Olczy. Na uczciwego znalazcę czeka nagroda 2024-02-21 14:39 Poważny wypadek na Zakopiance w Rdzawce, są poszkodowani 2024-02-21 14:05 Zatrzymania w nowotarskim urzędzie skarbowym 11 2024-02-21 14:00 Perfidni oszuści naciągnęli seniora, mieszkańca Nowego Targu 2024-02-21 13:24 Sportowa Frajda na stoku 2024-02-21 12:59 W Zakopanem znaleziono saszetkę z pieniędzmi 2 2024-02-21 12:04 Utrudnienia na Drodze Oswalda Balzera 2024-02-21 11:59 Poruseństwo, czyli Powstanie Chochołowskie, dziś darmowe zwiedzanie Zagrody Bafiów 2 2024-02-21 11:31 Młodzi twórcy mogą zgłaszać prace do przeglądu zakopiańskiej sztuki współczesnej 2024-02-21 10:28 Finanse pod kontrolą - jak unikać pułapek zadłużenia i odzyskać spokój?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-02-22 21:30 1. Gdzie można otrzymać informację o spotkaniach z kandydatami na BM Zakopane? Samo grono VIP? Wygodne ? Mieszkańcom nie dać wyrażać swojej opinii trudnych niewiadomych pytań dla potencjalnego Burmisztrza. Kpina. Biuletyny o farmazonach wrzucane do skrzynek pocztowych nie wniosły informacji o spotkaniach tego typu. 2024-02-22 21:10 2. Byłem na spotkaniach dwóch pozostałych kandydatów. I Pan Łukasz spodobał mi się najbardziej. Super wartości, zaangażowanie. Pozostali kandydaci to PiS i PO a chyba widzimy na co teraz w sejmie marnują energię. Na kłótnie. Ja zagłosuje na Pana Łukasza 2024-02-22 20:46 3. FIAN i wszystko jasne ! 2024-02-22 20:44 4. I ogłosi starania Polski o olimpiadę zimową w Zakopanem. Brawo, brawo, brawo Panie Prezydencie z Małopolski 2024-02-22 20:26 5. Zawsze i wszędzie milicja ... 2024-02-22 20:23 6. ,,skrupulatna praca ,,policji ,niezły zart 2024-02-22 20:22 7. Coby nie beło, to przyjeżdża Głowa Państwa. @krew ... gdzie jest "Lista Kołodziejczaka"? 2024-02-22 20:22 8. Może dowiemy się kto zabił dwóch Polaków w Przewodowie. 2024-02-22 20:01 9. Roman, doinformuj się jak się liczy lata pracy na granicy. Kiedyś za granicą spotkałem emerytowanego technika kryminalnego z ówczesnego WOP-u. Człowiek był po czterdziestce i "dorabiał" sobie do emerytury ... . Także ten. 2024-02-22 19:55 10. Trochę dziwna decyzja i dziwne tłumaczenie. Byłoby zrozumiałe gdyby wszystkie parki w jednym czasie tak robiły skoro chronią zwierzęta. W tym tekście wynika że na Babiej Górze występują cietrzewie i trzeba je chronić a np w Tatrach gdzie chyba też je można spotkać niczego się nie zamyka i nie trzeba chronić?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP