Reklama

2023-12-08 20:40:09

Reklama

Zakopane

Noclegi napędzane wodorem

Reklama

Pierwsza kosmiczna stacja hotelarska w Polsce ruszy na Podhalu i w dodatku nie będzie w powietrze emitować żadnych zanieczyszczeń.

- Tak o niej mówię, hotelarska stacja kosmiczna, bo już teraz te domki są naszpikowane tysiącem nowoczesnych technologii - podkreśla Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. - Ale gdy niebawem zyskają paliwo wodorowe, będzie to w pełni samowystarczalny energetycznie obiekt. 

Dzięki współpracy dwóch firm powstanie na Podhalu pierwszy obiekt hotelarski, który jako jedyny w kraju do produkowania własnej energii elektrycznej oraz ciepła będzie wykorzystywać wodór.

Emocji nie kryje Bartłomiej Zubek, związany z Podhalem od pięciu pokoleń. Jako inżynier może godzinami opowiadać o swych ekologicznych domkach, które wybudował dla turystów na rodzinnej ziemi. Wieki temu na śródleśnej polanie osiedliły się rody Gąsieniców z Lasa i Zubków. Przeszli długą drogę od pasterstwa, uprawy roli, poprzez ciesielstwo, budownictwo, ocierając się nawet o sport. Zawsze przy tym starali się żyć w zgodzie z naturą, która ich karmiła.

- Tu, gdzie teraz przyjmujemy gości, do lat 70. moja babcia pasała krowy, a potem do 1991 roku działał kemping - wspomina Bartłomiej Zubek, właściciel i pomysłodawca Tatra Green House - w pełni ekologicznych, a niebawem w pełni samowystarczalnych energetycznie domków.

Pierwszy dom w konstrukcji szkieletowej wykonany został na stolarni w Dzianiszu. Robotnicy poskładali go, niczym z klocków, w tydzień. Od belki podwalinowej po dach. Złożony został ręcznie, bez dźwigu i ciężkich maszyn w 2018 roku. Jest to budynek energooszczędny, o wysokich parametrach izolacji termicznej, zasilany energią pochodzącą niemal w 100 % ze słońca. A to dzięki zainstalowanej na dachu elektrowni słonecznej oraz dzięki pompom ciepła.

Drugi z budynków powstał w stolarni w Augustowie, już projekt powtarzalny, fabryczny, wykonany z cięższych elementów. Domki stoją na dużej działce o powierzchni 1500 metrów kwadratowych. Teren otoczony jest lasem, a dzikie zwierzęta dzielą swoją przestrzeń życiową razem z człowiekiem.

- U nas można oko nacieszyć przyrodą, mamy różne gatunki zwierząt, masę różnorodnych roślin. Cały rok obficie deszcz pada, niektórzy uważają to za przekleństwo, a my dzięki temu mamy wodę do celów ogrodniczych i gospodarczych. Będzie też wykorzystywana do produkcji wodoru, by nie pobierać wody wodociągowej - podkreśla Bartłomiej Zubek.

Zachwala swój sad. Własnymi owocami częstuje turystów. Tak samo ważne dla niego, jak przyroda, są tradycje i wartości kulturowe. Dlatego wraz z rodziną prowadzą tradycyjne gospodarstwo. Połowa terenu, na którym stoją domki, to łąka. Po przekwitnięciu roślin, kwiatów i trawa jest koszona ręcznie. 
- Kosimy sami lub z zaprzyjaźnionymi kosiarzami, którzy jeszcze wiedzą, jak się w ręku trzyma kosę. Tak podtrzymujemy ginące zawody. W ramach rodzinnego relaksu przewracamy to siano, potem układamy na kopach, by schło tak, jak to dawniej na Podhalu robiono. A gościom bardzo się to podoba - dodaje właściciel Tatra Green House.

Zaznacza, że choć stosuje najnowocześniejsze technologie, niebawem sięgnie po wodór, to chce je łączyć z lokalnymi tradycjami. Bo nie sztuka zabudować całą działkę fotowoltaiką. Tylko że wtedy nie ma zieleni, o przyjaznej przestrzeni nie wspominając.

Wszystko na prąd

W domach całkowicie zrezygnował z palenisk. Są nowoczesne, ale nawiązują do góralskiego szałasu. Wnętrza też inspirowane podhalańskim budownictwem. Wykonane z naturalnych materiałów. Obecnie ogrzewanie i chłodzenie budynku o powierzchni około 70 metrów kwadratowych w całości zapewnia klimatyzacja. Do tego centrala wentylacyjna i system filtrów mikropyłowych chroniących przed smogiem. - Patrząc po filtrach, dziś można po kilku latach powiedzieć, że powietrze w Zakopanem jest dużo lepsze, stale się poprawia - podkreśla Bartłomiej Zubek. 

Ciepłą wodę dostarcza zasobnikowa pompa ze zbiornikiem 200-litrowym. Zupełnie wystarcza dla siedmiu osób. Do tego odzysk ciepła z kanalizacji. Nie ma marnotrawstwa energii. Na dachu fotowoltaika 3,5 kilowatów na każdym budynku. Energia pozyskiwana nawet w marcu. - No chyba że nas całkiem śnieg zasypie. Dlatego zrobiliśmy też eksperymentalną instalację pionową na części ogrodzenia - dodaje właściciel. Całości dopełnia stojąca przy domku stacja ładowana samochodów elektrycznych. W porze dziennej zasilana z fotowoltaiki. 

Na działce wszystko zasilane jest prądem, nie ma ani jednego silnika spalinowego. Obiekty nie emitują w powietrze praktycznie żadnych zanieczyszczeń. Mało tego. Prowadzący inwestycję postanowił chronić nocny krajobraz przed zanieczyszczeniem świetlnym. Lampy świecą się po zmroku tylko tam, gdzie jest potrzeba i kiedy jest potrzeba. Tak, by z ciemnej łąki można było oglądać rozgwieżdżone niebo. Zasadzili ponad 100 drzew. A sadzonki rozdają gościom jako pamiątki z pobytu.

W 2018 roku budynek kosztował inwestora około 400 tys. złotych. W tym klimatyzacja i rekuperacja, urządzenia, kanały, skrzynki, rozdzielacze i filtry około 20 tys. Fotowoltaika 12 modułów, falownik, licznik, konstrukcja aluminiowa na dachu, materiały, dostawa, montaż i uruchomienie ok. 22,5 tys. Rekuperator kanalizacyjny 1,8 tys. i pompa ciepła do CWU 8,5 tys.

- Część rzeczy staniała, jak fotowoltaika, część zdrożała, jak materiały i robocizna. Szacuję, że dziś w granicach 700 tys. jesteśmy w stanie postawić taki eko-domek - podlicza Bartłomiej Zubek - Prąd rocznie kosztuje nas obecnie 3,3 tys. zł. Choć w porównaniu do 2019 roku, cena prądu z sieci wzrosła pięciokrotnie, to i tak koszty nie są duże - skoro wszystko mamy w domku na prąd. Zapotrzebowanie to 3,9 tys. kWh na rok. 

Gazowe sadełko

Wszystko wskazuje na to, że niebawem te koszty odpadną. I cały prąd będzie wytwarzany w eko-osadzie. A to za sprawą wodorowego magazynu energii. - Pod Giewontem bardzo trudno zimowe zużycie elektryczności pokryć nadwyżką zmagazynowaną latem. Ale dzięki technologii wodorowej damy radę. Trzeba bacznie obserwować przyrodę. Otaczają nas żywe magazyny energii. Jak niedźwiedź czy świstak, które latem magazynują energię w postaci sadełka, żeby przetrwać zimę. Tak i wodór pozwoli nam nadwyżkę letnią przetworzyć w sadełko.

- Nasz system jest idealnym dopełnieniem dla Tatra Green House, czy innych podobnych obiektów, którym przyświeca ochrona środowiska - podkreśla Patryk Szymkiewicz, inżynier specjalista ds. technologii wodorowej firmy Frako-Term. Wyjaśnia, że układy wodorowe, w tym magazyny wykorzystujące wodór mogą występować w wielkościach od stu watów do dziesięciu i więcej megawatów.

- Rozpiętość jest kolosalna. Te najmniejsze układy są dedykowane do teletechniki. Gdy w danym miejscu mamy obiekt, do którego dojazd jest utrudniony, a doprowadzenie prądu jest nieopłacalne bądź niemożliwe. Wtedy możemy dowozić małe zasobniki, które będą dostarczały energię nawet na cały rok. Największe instalacje dedykowane są dla przemysłu, konfiguracje mają wiele możliwości - dodaje Patryk Szymkiewicz. 

Mateusz Cieślak, koordynator ds. produkcji Frako-Term, zaznacza, że możliwe jest kompresowanie wodoru wyprodukowanego z udziałem energii odnawialnej. Skompresowany w zbiornikach wodór możemy przewozić w dowolne miejsce i przy pomocy systemu opartego na ogniwie paliwowym produkować energię elektryczną. Odbiorcą mogą być ośrodki hotelarskie.

- Cieszę się, że podjęliśmy współpracę z Tatra Green House, to urokliwe domki, dla których system będzie idealny. Ale odbiorcą energii wodorowej może być każdy obiekt wykorzystujący energię elektryczną. Domki jednorodzinne, obiekty hotelarskie, firmy, magazyny - wylicza Mateusz Cieślak. 

Bezpieczeństwo ponad wszystko

System wodorowy może być wykorzystywany do produkcji prądu i ogrzewania. Nośnikiem jest lżejszy od powietrza wodór. Magazynowanie odbywa się w cyklu dobowym i sezonowym. Energia, pobierana przez panel fotowoltaiczny, zasila domowe odbiorniki. A nadwyżka trafia do magazynu akumulatorowego. Gdy akumulator zostaje w pełni naładowany, odpala elektrolizer, który rozpoczyna produkcję wodoru. Wodór jest sprężany w jednostce magazynującej.

- Podczas pracy elektrolizera wydzielana jest energia, która także zostaje zagospodarowana za pomocą wymiennika w naszym obiekcie - przypomina Mateusz Cieślak. 

Jednostka główna, która wykorzystana będzie na działce pod Nosalem, wygląda niczym wielka, dwudrzwiowa lodówka wysokości człowieka. Po lewej stronie przedział gazowy, po prawej przedział elektryczny z systemami zarządzania i sterowania. Wodór magazynować można w butlach o różnych rozmiarach. Fachowcy podkreślają, jak ważne są kwestie bezpieczeństwa. Wodór jest nietoksyczny, a w przypadku wycieku błyskawicznie unosi się ku górze.

- Nasze systemy mają ciągły monitoring parametrów pracy. W przypadku jakiejkolwiek anomalii, następuje odcięcie jednostki głównej i odcięcie zasilania oraz automatyczny proces wentylacji - zapewnia Mateusz Cieślak. 

Żeby magazyn wodoru zadziałał, szef Tatra Green House musi jeszcze zainwestować. Nie tylko w nową stację wodorową, ale także w fotowoltaikę. - Wyliczyliśmy, że do tego projektu trzeba nam co najmniej dodatkowych 10 kilowatów energii z fotowoltaiki. Jak to się nam uda zrobić, to bilans roczny zamkniemy na własnym podwórku i przyszłość nie będzie już tak mroczna, jak na zasnutym zimowym smogiem Podhalu - podsumowuje Bartłomiej Zubek.

Rafał Gratkowski 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
zimowy deszczyk 2023-12-09 15:06:49
@Japa. On wie co pisze.
Japa 2023-12-09 13:02:28
@kocioł czy Ty Uważasz, że snieg w Krakowie spadł śnieg ponieważ nie ma kopciuchow? Hahahha to jak wejdą strefy czystego transportu to może i na Jamajce spadnie.
Japa 2023-12-09 12:56:50
Ale gości przyjmuję wyłącznie którzy przyjechali elektrykami?
Doktor UJ 2023-12-09 11:32:02
Brawo Bartek - zawsze podkreślałem, za czasów TPN, że jesteś tęgą głową do tego typu projektów.
Jako absolwent Polibudy Krakowskiej jesteś wielki, życzę Ci jak najlepiej w tym projekcie.
Serdecznie Cię pozdrawiam.
kocioł 2023-12-09 10:57:01
Zobaczcie jaka w Krakowie zima, jak się pozbyli kopciuchów. Pozostał problem z okolicznymi miejscowościami. Jadąc od Krościenka do Targu to w Ostrowsku już czuć smołę w powietrzu. Rozumiem prąd ale należałoby zmienić instalację w domu oraz przydział mocy. Moim zdaniem, przeprosić Putina i postarać się o tani gaz. Ukraińcy jak widać dają sobie radę
przyziemne sprawy 2023-12-09 10:50:45
@miejscowy a jak panele fotowoltaiczne naparzają latem i nie ma co zrobić z tą energią bo latem tyle nie zużywasz? To jaki problem żeby naparzać wodór, który potem zatankujesz sobie do auta lub spalisz zimą żeby był prąd i ciepełko gdy słonka brakuje? Ile Cię wtedy kosztuje to że panele stoją i smażą się w słońcu?
@stary dyfer są takie ciekawe analizy ilustrujące rozwiązanie problemu kosmicznych śmieci... otóż przy odpowiednio dużym zagęszczeniu obiektów na orbicie ziemi, a obecnie dzięki muskowi mamy wręcz kosmiczne przyśpieszenie wynoszenia nowych satelitów, wystarczy by doszło do jednego zderzenia dwóch sporych satelitów które wygeneruje odpowiednio dużo odłamków... I mamy efekt domina :-) Orbita pozamiatana w kilka godzin a my wracamy do kosmicznego przedszkola bo przez jakieś 100 lat nie da się nigdzie wylecieć zanim grawitacja nie zrobi porządku i to wszystko nie spadnie nam na łeb. Więc cieszcie się internetami satelitarnymi póki czas :-) bo tak szybko odchodzą :-)
franek 2023-12-09 10:44:37
Wszystko to brzmi pięknie.
Ciekawe jak sprawdzi się w praktyce na większą skalę.
SłynnaPraczka 2023-12-09 10:37:06
W takich miejscowościach jak Zakopane wszystko powinno być na prąd. Prąd jest łatwy w przesyłaniu, stosunkowo bezpieczny i możliwy do wytworzenia na wiele sposobów. Technologia wodorowa (jako magazyn energii) jest bardzo trudna (tak jak jądrowa) i wymaga bardzo wysokich kwalifikacji. Szkoły baletu i obsługi tabletu mogą nie wystarczyć.
stary dyfer 2023-12-09 08:49:12
Oczywiście, że wodór to przyszłość. Póki co, z kopalnych to gaz, no chyba że się komuś chce zrobić na złość. Zobacz, jak wygląda krajobraz z panelami foto lub wiatrakami. Przecież to są drogie półśrodki. Nie rozumiem tych co na siłę chcą schładzać ziemię, gorzej z zanieczyszczeniem, Kosmosu również. Zastanawiam się, kto posprząta te śmieci co krążą wokół Ziemi.
antykancelista73 2023-12-08 23:10:19
miejscowy
jak pojawił się pierwszy samochód też wieszczono, że konie wyginą pomijając fakt, że stac na niego było tylko milionerów......więc nie panikuj bo gdyby nie kreatywność i rozwój technologii to dalej byś bananów szukał lub co najwyżej wciąż do sławojki chodził.......btw wodór to przyszłość!!!!
miejscowy 2023-12-08 20:53:30
Proszę podać tylko ile kWh energii jest potrzebne dla odtworzenia 1 kWh energi elektrycznej z wodoru Wszyetko w temacie.

Reklama
  • PRACA | dam
    RECEPCJONISTA - Praca od zaraz Poszukujemy komunikatywnej i zorganizowanej osoby na stanowisko recepcjonisty do obsługi apartamentów w Białce Tatrzańskiej. WYMAGANIA: - Dobra znajomość języka angielskiego, - Miła aparycja i kultura osobista, - Umiejętność pracy w zespole i dobra organizacja czasu. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę, - Pracę w miłej atmosferze, - Szkolenie wprowadzające. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres m.koszarek@gorskagrupa.pl lub kontakt telefoniczny +48 692 477 200
  • PRACA | dam
    SPRZĄTANIE APARTAMENTÓW W KOŚCIELISKU, PRACA STAŁA UMOWA O PRACĘ/ZLECENIE. 698954671 www.osadawidokowa.pl d.zacharko@gorskagrupa.pl
    Tel.: 698954671
  • SPRZEDAŻ | różne
    AD BLUE - Z DYSTRYBUTORA - STACJA PALIW PAPI SERVICE, ZAKOPANE - SPYRKÓWKA 4. WYGODNE TANKOWANIE, NAJLEPSZE CENY! Tel. 18 20 17 467. www.papiservice.pl
  • NAUKA
    Niepubliczne Przedszkole Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny w Zakopanem przy ul. Krzeptówki Potok 12 zaprasza dzieci w wieku 2,5 - 3 lata. Zapewniamy: świetną bazę lokalową, własną kuchnię, doświadczoną kadrę, przystępne ceny. Zapraszamy do kontaktu mailowego: przedszkolemisjonarki@gmail.com lub telefonicznego 690 124 554
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, ŁAZIENKI, MALOWANIE. 798 476 308.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • PRACA | dam
    HURTOWNIA SPOŻYWCZO-MROŻONKOWA POSZUKUJE ENERGICZNEJ I ZAANGAŻOWANEJ OSOBY NA STANOWISKO: PRZEDSTAWICIEL HANDLOWY. OBOWIĄZKI: - aktywne pozyskiwanie nowych klientów (restauracje, hotele, pensjonaty, bary, itp.), - prezentacja i sprzedaż produktów spożywczych oraz mrożonek. WYMAGANIA: - doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku w branży spożywczej/gastronomicznej, - znajomość rynku HoReCa w regionie Zakopanego, - prawo jazdy kat. B, - samodzielność i dobra organizacja pracy. OFERUJEMY: - stabilne zatrudnienie, - atrakcyjny system wynagrodzenia (podstawa + prowizje), - samochód służbowy, telefon, laptop. ZAINTERESOWANE OSOBY PROSIMY O PRZESŁANIE CV NA ADRES: gobohurt@op.pl
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • KUPNO
    Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
  • PRACA | dam
    Nowopowstająca piekarnia rzemieślnicza w Zakopanem, zatrudni piekarza, cukiernika i kucharza śniadaniowego. Mile widziane także osoby z pasją chętne do przeszkolenia. Nie zapewniamy noclegu. 602124461
    Tel.: 602124461
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • USŁUGI | budowlane
    CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam Tartak Gogolin ( województwo opolskie ) 1,870 ha Hala , Trak Bydgoski dolnonapędowy Wielopiła Trak taśmowy 2 wanny do impregnacji Ładowarka Furukawa i Komatsu Stacja benzynowa Kontenery mieszkalne Garaże Cena 5 200 000 zł tel.600832298.
  • PRACA | dam
    Nowo otwarta restauracja na Krupówkach zatrudni na stałe OSOBĘ Z DOŚWIADCZENIEM W PRZYGOTOWYWANIU BURGERÓW I KEBABÓW. Proszę o wysłanie kontaktu na mail: niemcowna@o2.pl
  • PRACA | dam
    Recepcjonista do obsługi apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem 692 477 200 i przesłanie CV na adres m.koszarek@gorskagrupa.pl.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY 110m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA. 608 806 408
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W KOŚCIELISKU ZATRUDNI: KUCHARZY, POMOCE KUCHENNE, KELNERÓW. 608 806 408
  • PRACA | dam
    DORYWCZO - SPRZĄTANIE W KOŚCIELISKU. 608 806 408
  • PRACA | dam
    KOŚCIELISKO - OSOBĘ DO OBSŁUGI IMPREZ: WESELA, KOMUNIE, CHRZCINY. 608 806 408
  • PRACA | dam
    DO PRACY W PENSJONACIE W KOŚCIELISKU z możliwością zamieszkania. 608 806 408
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDEGO MERCEDESA SPRINTERA. 531 666 333.
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. OSOBOWE, TERENOWE. CAŁE LUB USZKODZONE. 531 666 333.
  • PRACA | dam
    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA-KELNERKĘ W SYSTEMIE ZMIANOWYM (8 GODZINNYM). 512351742 ZAMOYSKIEGO 2 watra@zakopane-restauracje.pl
    Tel.: 512351742
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. Dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, kameralna. 517 018 380
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2025-05-08 21:00 Pięknie kwitną drzewka owocowe w Zakopanem (WIDEO) 2025-05-08 20:00 Kuriozalne znaki na granicy. Żeby je odczytać, trzeba się zatrzymać 2 2025-05-08 19:00 Nowy punkt sprzedaży biletów w Tatry 1 2025-05-08 18:12 Amerykański kardynał Robert Prevost papieżem. Przybrał imię Leon XIV 19 2025-05-08 17:30 Dni Funduszy Europejskich w Muzeum Tatrzańskim 2025-05-08 16:59 Tego jeszcze nie było. Pierwszy oscypkomat w historii 1 2025-05-08 15:59 Policjanci z Rabki uratowali kobietę 1 2025-05-08 15:30 Nowy Targ z Podhalańczykami 2025-05-08 15:18 Ubezpieczenie samochodu - co warto wiedzieć? 2025-05-08 15:08 Może ktoś widział Sisi? Właściciele proszą o pomoc. Na znalazcę czeka nagroda 2025-05-08 15:01 Policja prowadzi postępowanie w sprawie potrącenia wiceburmistrza Zakopanego 15 2025-05-08 14:00 Spotkanie z Mateuszem Świstakiem 2025-05-08 13:30 Życiowa rola Pameli Anderson. Mamy dla Was bilety na film 1 2025-05-08 13:01 Bezpłatna aplikacja ratunek może uratować ci życie! 2025-05-08 13:00 Centrum Narciarstwa Biegowego w Klikuszowej zaprasza również latem 2025-05-08 12:15 Grill na...dwutysięczniku 7 2025-05-08 11:30 Ćwiczenia ratownicze w tunelu na Zakopiance (WIDEO) 2025-05-08 11:00 600 tysięcy dla rabczańskiego szpitala 2025-05-08 09:59 Nosal - tu najlepiej rozpoczyna się dzień! (WIDEO) 2025-05-08 09:38 XXII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek w Zakopanem Biblioteka. Lubię tu być 2025-05-08 09:00 Pinkwart o Nawrockim: To, że odszedł od drzwi i nic nie zrobił - dyskwalifikuje go jako człowieka 58 2025-05-08 08:00 Rogata dusza z Chorzowa 2025-05-07 21:10 W Grywałdzie woda zanieczyszczona bakteriami coli 4 2025-05-07 21:01 Wykonawca remontu mostu: Pracujemy od poniedziałku do piątku, głównie pod mostem (WIDEO) 1 2025-05-07 20:00 W sobotę rozpoczną się Podhalańskie Targi Budownictwa 2 2025-05-07 19:30 Rajd Konstytucji 3 Maja i Święto Flagi Polskiej z Orłem Spytkowice 2025-05-07 19:15 49-letni pseudokibic ukrywał się od roku. Policjanci zatrzymali go w Zakopanem (WIDEO) 9 2025-05-07 19:00 Wiosenne prace polowe w orawskim skansenie 2025-05-07 18:00 Policjanci na gorczańskich szlakach 4 2025-05-07 17:30 Rekordowa frekwencja na I etapie Mini Podhale Tour 2025 - Grand Prix Łętowni 2025-05-07 17:00 VIII edycja Rajdu Doliną Dunajca 2025-05-07 16:00 Poranna kontrola Inspekcji Transportu Drogowego w Kuźnicach 8 2025-05-07 15:30 Papieska Majówka na Bachledówce 2025-05-07 15:00 Rozpoczął się III Europejski Kongres Sportu i Turystyki 6 2025-05-07 14:00 Burmistrz zawiadamia prokuraturę, a wycinka trwa (WIDEO) 16 2025-05-07 13:00 Powyżej 1400 metrów w Tatrach zrobiło się biało (WIDEO) 1 2025-05-07 12:30 Ograniczenia w ruchu w Szaflarach 2025-05-07 12:00 Jutro będzie zamknięty fragment zakopianki 2025-05-07 11:30 Odbierajcie sadzonki 2 2025-05-07 10:53 Poważny wypadek na krajowej siódemce w Spytkowicach 2025-05-07 10:30 Dzień Narciarza w Muzeum Tatrzańskim 2025-05-07 10:00 Zamiast kupować rasowego szczeniaka warto odwiedzić schronisko dla zwierząt w Nowym Targu 1 2025-05-07 09:00 Nagrody Kolberga dla artystów z Podhala 2025-05-07 07:56 Strażacy czyścili jezdnię na zakopiance 2025-05-06 21:00 Nowotarska policja podsumowuje majowy weekend 1 2025-05-06 20:00 Spółdzielnia mieszkaniowa odpowiada dlaczego zbudowała płot na Polanie Szaflarskiej 6 2025-05-06 19:00 Kolejna zuchwała kradzież na terenie gminy Czorsztyn 2025-05-06 18:30 6 maja 1995 roku, 57 górali z fałszywymi wizami do USA zatrzymano we Frankfurcie 2 2025-05-06 18:00 Nie ma szans na ocieplenie. W drugiej połowie tygodnia śnieg w Tatrach 1 2025-05-06 17:30 Dialog z architekturą. Wystawa w nowotarskim MCK
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama