2023-12-14 12:00:38

Reklama

Nowy Targ

Sędzia Anna Maria Wesołowska: to moja niezgoda, by one trafiały na ławę oskarżonych

- Edukacja prawna musi zacząć się od przedszkola, jeśli najmłodszy samobójca ma lat 6, dzieci w podstawówce się samookaleczają - przekonuje sędzia Anna Maria Wesołowska.

Nauczyciele i pedagodzy, sądowi kuratorzy, policjanci, prawnicy i urzędnicy z Nowego Targu przybyli na spotkanie z sędzią Anną Marią Wesołowską. I nie była to jedynie okazja by zrobić sobie zdjęcie z gwiazdą telewizyjnego, sądowego show.

 Co zawaliliśmy po drodze

Jak się przedstawia – jest sędzią prawdziwym, praktykującym od 42 lat. Swój pierwszy wyrok wydała w 1981. 

- Wydałam wiele wyroków dożywocia. Zajmowałam się polską mafią, przestępczością zorganizowaną. Gwoździe w kolanie, wywożenie do lasu, obcinane palce uprowadzanym dzieciom - to była moja rzeczywistość.  To skąd teraz to spotkanie na temat dzieci? To moja niezgoda na to, by kiedyś one zasiadały na ławie oskarżonych. Dzieci z oskarżeniami jest bardzo wiele, co znaczy, że coś zawaliliśmy o drodze – podkreśla.

Dlatego konieczna jest współpraca na tym polu wszelkich instytucji, a panujące standardy nie zawsze są dobre. Jak podkreśla, obowiązujący dziś Kodeks rodzinny i opiekuńczy to dokument komunistyczny, który ma już 60 lat. Stąd jego zapisy nie przystają często do obowiązujących czasów. Zdarza się choćby, że sędziowie nie chcą udzielać informacji na temat toczonych postępowań wobec dzieci. 

- Starsi sędziowie mogą odpowiadać, że nie jesteście stroną. Młodsi będą się powoływać na RODO, że nie mogą udzielić informacji. Ale to jest oczywiście nieprawdą! – podkreśla.

Jak zauważa, często z pomocą przychodzą przepisy prawa europejskiego, do których można się odwołać, gdy nie znajdziemy odpowiedzi w polskim systemie. 

- W 2005 roku musiałam przesłuchiwać 17-letnią Monikę. Nie było przepisów zabraniających sądzenia dzieci jak dorosłych. Była obawa, że jak ją przesłucham, to za chwilę dorwą ją media i ją „zjedzą”! I w przepisach europejskich znalazłam zasadę, że sąd krajowy musi tak długo szukać, aż znajdzie przepis, który chroni dziecko. I znalazłam przepis, który pozwalał mi przesłuchać dziewczynkę w toku postępowania przygotowawczego - w przyjaznym pokoju i jedynie przeze mnie. I udało się dziecko uratować - wspomina sędzia Anna Maria Wesołowska.

Jak wyjaśnia, wszystkie podmioty mają obowiązek współpracować dla dobra dziecka o czym mówi, art. 190 a - ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. I na jego podstawie także szkoła czy instytucja zajmująca się sprawą może prosić o informacje jakie sąd powziął kroki w danej sprawie. 
- W przeciwnym razie nie jesteśmy wstanie pomagać. Żeby to było jeszcze bardziej wymowne można napisać we wniosku, że w przeciwnym razie nie jesteśmy w stanie wziąć odpowiedzialności za zdrowie i życie tego dziecka.  Podejmujemy nieraz ważne kroki, ale jeśli nie wiemy, co się dalej dzieje z dzieckiem, nie jesteśmy w stanie rzetelnie pomagać - podkreśla.

Jak zauważa, trzeba też organizować spotkania przedstawicieli wszystkich zainteresowanych instytucji, by wypracować dobre standardy współpracy. 

Sąd nad plotką

Sędzia Anna Maria Wesołowska podsuwa nauczycielem nietypowe formy profilaktyki. Jedną z nich jest symulacja rozpraw sądowych. Młodzi bawią się w teatr, podczas takiej „rozprawy” poruszają temat, który jest dla nich bolesny. Potem można to pokazać w formie przedstawienia, zaprosić na nie rodziców. 

- Rodzice niechętnie przychodzą na spotkania ze specjalistami, ale na teatr dziecięcy przyjdą, a potem zostaną. To powoduje zbliżenie ich z dziećmi – przekonuje. I podaje przykład sądu, który odbył się w… przedszkolu.

Był to sąd nad plotką, po tym jak jedna z dziewczynek przyznała, że boli ją brzuszek i dostaje gorączki jak ma iść do przedszkola. Dlaczego?  Bo dzieci o niej plotkują. I odbył się sąd nad plotką. Mamy uszyły dzieciom togi, sędzina oczywiście musiała być blondynką. Była przemowa małego prokuratora, który mówił, że przez plotkę można się nawet posikać. I wyrok: skazują plotkę, że cię nie ma. 
Zabrzmiało jak kara śmierci.

Jak przekonuje Anna Maria Wesołowska, doskonałym profilaktycznym pomysłem dla młodzieży są lekcje wychowawcze na prawdziwych rozprawach w sądzie. Warto wybrać sprawy dotyczące hejtu czy narkotyków. 

- Przez moją salę sądową przez lata przeszło blisko 17 tys. dzieci. To ogromne przeżycie dla każdego. To nauka na cale życie. Korzystajmy. Sędziowie nie zawsze są chętni, bo to duże obciążenie. Dziś w moim łódzkim sądzie już nikt nie protestuje. Bez edukacji prawnej nie jesteśmy w stanie pójść do przodu. 

Dobrym pomysłem jest też współpraca z innymi przedstawicielami wymiaru sprawiedliwości i umożliwienie np.  wizyty w komisariacie.

Ściana płaczu nad rozwodem

W szkołach powinny pojawiać się też kąciki prawne, w których pojawiają się wszystkie najistotniejsze przepisy. Kolorowo i widocznie dla wszystkich. Powinny być poruszane różne tematy. Jak choćby procedura niebieskiej karty, o której dzieci nie mają zielonego pojęcia. To powinna być przestrzeń widoczna dla wszystkich. 

- Ja je nazywam ścianami płaczu. Bo to ma być także przestrzeń na marzenia, które dzieci wypisują albo rysują anonimowo. Jak przychodzę do przedszkola to podstawowym marzeniem dzieci jest: żeby rodzice się nie kłócili. Na drugim miejscu, by nie bluźnili, potem, żeby nie pili i palili, a ostatnio pojawiło się nowe marzenie - by nie siedzieli non stop z telefonem w ręku. Jak mamy tworzyć programy profilaktyczne, gdy kompletnie nie wiemy co boli nasze dzieci? – pyta sędzina.

Przyczyną dziecięcych dramatów są zwykle rozstania rodziców. - Gdyby nie rozwody, jako sędzia karny, nie maiłabym połowy spraw młodocianych przestępców – mówi krótko.

Jak zauważa, dziś rodziny rozpadają się z prędkością wiatru. Już co drugi związek nie ma szans na przetrwanie. I to problem setek tysięcy dzieci, które zawsze są w takiej sytuacji ofiarą konfliktu rodziców. 

- Mało kto zdaje sobie jednak sprawę, że o tym, kto przejmie opiekę nad dzieckiem mają decydować… same dzieci! Nie sąd ani rodzice! Polski sąd ma obowiązek wysłuchać dziecko i uwzględnić rozsądne życzenie dziecka. I musi to dziecko wysłuchać. Ale zwykle nie wysłuchuje... Sędziwie tłumaczą, że nie są do tego przygotowani, wolą zlecić to psychologowi - zauważa.

Kilka lat temu wraz z jedną z fundacji sprawdzali jak te wysłuchania wyglądają. Były przeprowadzane jedynie w 30% spraw! 

- Wysłuchanie dziecka to nie przesłuchanie i nie jest to dowód przeciw rodzicom. To ma być szczera rozmowa sędziego z dzieckiem po to, by ten mógł podjąć najlepszą dla niego decyzję. Nie ma granicy wiekowej. Mogę wysłuchać nawet 6-latka. Nigdy nie dzieje się to sali rozpraw, nie wolno tego protokołować ani nagrywać. Standardy wysłuchania opracowywaliśmy przez pół roku! One są w każdym sądzie. Wyjmijmy je na światło dzienne. I w kąciku prawnym można je pokolorować i wywiesić. 

Dzięki temu dziecko przestanie być kartą przetargową pomiędzy rodzicami i poczuje się podmiotowo.

 Żeby nie oglądali mi metek, czyli przestępstwo nękania

- Jest taki przepis w kodeksie karnym, który - mam nadzieję - przy pomocy wszystkich instytucji, wyjdzie bardzo szybko na światło dzienne. Przepis, który mówi: kto uporczywie nęka inną osobę, wzbudza w niej poczucie zagrożenia, narusza jej prywatność, dręczy, upokarza - jest przestępcą! To przestępstwo zagrożone karą do 8 lat więzienia, czyli jest to bardzo poważne przestępstwo. Bo to nie jest zabawa, jeżeli ktoś kogoś upokarza, dręczy. To jest ważne przy przemocy domowej. Bo my znęcanie rozumiemy, gdy widzimy krew i połamane żebra. No, to jest znęcanie, ale takiej innej formy jaką jest nękanie, to my jeszcze rozumiemy - dodaje.

A to daje szasnę na podjęcie postępowania. Wysokie zagrożenie uzasadnia zastosowanie nawet tymczasowego aresztowania!

Proste ćwiczenie może dać wyobrażenie o tym, jak wygląda nękanie w szkole. Dzieci dostają pracę domową - karteczki na których wypisują, co chcieliby, by zniknęło ze świadomości szkolnej. Po dwa zachowania. Następnego dnia wyjmujemy je komisyjnie i przyklejamy pod przepisem, do którego pasują. 
Właśnie podczas takiego zadania wyszło na jaw nietypowe oczekiwanie uczennicy, która napisała krótko: żeby nie oglądali mi metek. 

Bo jak nie masz ciucha z odpowiednią metką, to cię w grupie nie ma – tłumaczyła przyznając, że właśnie dlatego kiedyś się pocięła…

- Jak takie rzeczy wiszą na plakacie w klasie, to wiele się zmienia. Kończą się głupie żarty - przekonuje sędzina. I opowiada kolejną, wstrząsającą historię o tym jak pozornie niewinne uwagi mogą prowadzić do tragedii.

Zapach zabójcy

- W jednej ze szkół, 11 lat temu mówiłam młodzieży o przestępstwie nękania – wspomina. -  Na sali miałam 450 gimnazjalistów. W pewnym momencie wstał uczeń drugiej klasy i przy wszystkich z butną miną zapytał: czy jak mówię, koleżance, która śmierdzi, że ona śmierdzi, to czy ja jestem sprawcą nękania? 

- Zastanów się, czy gdyby tobie tak mówiono, nie czułby się upokorzony skrzywdzony?

-  Nie, bo ja pachnę.

Sala wybucha śmiechem, dziewczyny, biją brawo, a ja myślę o tym, że gdzieś tu wśród tych dzieci jest dziewczynka, do której on to mówił. Co ona musi w tym momencie czuć? I nagle z pierwszego rzędu podnosi się dziewczyna i przy wszystkich mówi do niego: chcę, żebyś wiedział, że dwa miesiące temu przez ciebie próbowałam się zabić. Nie udało mi się, przeżyłam, ale ja zrobię to jeszcze raz. I chcę, żebyś wiedział, że to było przed ciebie…

I zrobiła się cisza. Po czym 450 uczniów wstało i zaczęło bić jej brawo.

To są dobre momenty. One świadczą o tym, że mamy z kim pracować, że mamy młodzież, która ma serce, życzliwość. Tylko dlaczego nikt wcześniej nie zareagował? Dlaczego żaden kolega nie wstał i nie powiedział: przestań, nie widzisz, że ona ma łzy w oczach? – zastanawia się Anna Maria Wesołowska kończąc swą opowieść.
Józef Figura

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Sup 2023-12-14 16:42:14
Sądownictwo i jego wymienione wyżej przybudowki to jedno wielkie g.... .jeśli nie chcecie mieć życia spię....,to omijajcie te instytucje i zawody z daleka
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA (najlepiej z doświadczeniem), OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA ok. 25 arów - Gliczarów Górny. DZIAŁKA 8 arów - Leśnica. 669 948 694.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3, 2010r. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SUZUKI JIMNY, 1.3 benzyna, 2010r. 604 401 542.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK C-330, 1980r. 604 401 542
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ ROBOTY BUDOWLANE. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora poszukuje pracowników w zawodzie: pomocnik,malarz, cieśla,zbrojarz,murarz,operator koparko ładowarki, roboty wykończeniowe. 602629623 Sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Pizzerman - Parmezzan Nowy Targ. Poszukuje młodej, energicznej, chętnej do pracy osoby która chciałaby zostać Pizzermanem. Doświadczenie nie jest wymagane, wszystko pokażemy oraz przeszkolimy. Wystarczy szczera chęć i praca według naszych wartości.. 729882977 parmezzan19@gmail.com
  Tel.: 729882977
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Rzepiska -działka budowlana 1018m2 -super widokowa -Sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zaskale -działka budowlana 675m2 lub 1350m2 do wyboru -sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni recepcjonistkę/tę. Umowa zlecenie lub umowa o pracę. Możliwość zamieszkania. 604113888
  Tel.: 604113888
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ do sklepu spożywczego w Białym Dunajcu - 888 472 789.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry zatrudni pracownika do działu recepcji. +48608088017 https://ecotatry-hotel.pl/ ksiegowosc@projinwest.pl
  Tel.: 48608088017
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • PRACA | dam
  Poszukuję kierowcy kat. D praca stała tel.600088258. 600088258
  Tel.: 600088258
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DOM LUB MIESZKANIE 2, 3-POKOJE. Tel. lub sms: 692 769 524.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122.
 • BIZNES
  Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ KIEROWCE KAT: C+E. 602261925 holserwis-misiniec@wp.pl
  Tel.: 602261925
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE. BUDOWA DOMÓW SZKIELETOWYCH, PRACE REMONTOWO-WYKOŃCZENIOWE, MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PANELE, GLAUZRA. MEBLE KUCHENNE I ŁAZIENKOWE POD WYMIAR, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY WNĘK. Wolne terminy na rok 2024. 888 405 627.
 • USŁUGI | budowlane
  TARTAK PRZEWOŹNY - USŁUGI - 690 535 222.
 • USŁUGI | budowlane
  STOLARSTWO - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ - 690 500 277.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • BIZNES
  Profesjonalne poprowadzę obiekt noclegowy. Kilkunastoletnie doświadczenie, referencje. 0048 788 633 633
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-05-21 21:30 Mamy autobus transgraniczny Nowy Targ-Stary Smokowiec, czas na Zakopane-Poprad 2024-05-21 20:36 Jakie ma być to Muzeum Taternictwa i Narciarstwa w Zakopanem? Ruszają społeczne konsultacje 2024-05-21 19:28 Do góralki zjechała cała rodzina, pani Janina świętuje 90 urodziny (WIDEO) 2024-05-21 19:00 Zamoyscy. Spichlerz wartości 2024-05-21 18:32 Wiemy już czym rząd chce zastąpić konny transport do Morskiego Oka 14 2024-05-21 17:35 Jazda hulajnogą po pijanemu słono kosztuje 1 2024-05-21 17:10 Sklep HM-Furnitura dla kreatywnych - twórczość zaczyna się od zakupów 2024-05-21 16:36 Beata Szydło na wyborczej, kampanijnej trasie wizytuje Katownię Podhala (WIDEO) 5 2024-05-21 15:59 Ma 19 lat, BMW i już drugi raz stracił prawo jazdy za znaczne przekroczenie prędkości 3 2024-05-21 15:00 Ambasador i konsul Republiki Chorwackiej odwiedzili Zakopane 2024-05-21 14:51 Kto może otworzyć myjnię bezdotykową? Sprawdź wymagania! 2024-05-21 14:37 BADANIE OSTEOPOROZY - 29 maja - Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II 2024-05-21 14:00 Moj, dziewczyna i dawny obyczaj w Dursztynie (ZDJĘCIA) (WIDEO) 1 2024-05-21 13:45 Koniec roku szkolnego. Jak pożegnać nauczyciela z klasą? 2024-05-21 13:13 Zrozum swojego kota 2024-05-21 13:00 Zdolna uczennica z Zakopanego jako finalistka Olimpiady Chemicznej ma otwarte drzwi na studia 5 2024-05-21 12:56 Wyłaz dachowy - rodzaje, co warto wiedzieć? 2024-05-21 12:49 Jak mocować styropian? 2024-05-21 12:00 Zrekonstruowane schronisko z Babiej Góry otwarte (WIDEO) 2024-05-21 11:30 Charles Dickens na tropie morderstwa. Mamy dla Was książki 2024-05-21 10:59 Wjechał w płot, stracił samochód 2024-05-21 10:25 Ten krój sukienki perfekcyjne podkreśli Twoją figurę! Modne propozycje z letniej kolekcji MOHITO 2024-05-21 10:00 ZALPN. Trudna przeprawa mistrza 2024-05-21 09:00 Deszcz przepłoszył drogowców, malowanie w taką pogodę to nie lada wyzwanie 1 2024-05-21 08:00 W Tatrach i Zakopanem mamy jednodniowe okno pogodowe, w górach uważajcie na burze 2024-05-20 21:00 Podhalanka świętuje, ale twórcy zabrakło 13 2024-05-20 20:00 Parking wprawdzie pusty, ale chodnik dla samochodu lepszy. I tańszy 13 2024-05-20 19:30 Skondeś ty, cyjześ ty? Posiady Orawskie 2024-05-20 19:06 W Zakopanem jadąca Land Roverem uderzyła w Jaguara, a wszystko przez kierowcę Opla 5 2024-05-20 19:00 Palowanie w Kasinie Wielkiej zakończone. Kiedy przejedziemy drogą? 1 2024-05-20 18:00 Pożar na górnej stacji wyciągu w Zakopanem 4 2024-05-20 17:00 Zakopiańczycy pożegnają Andrzeja Brandstattera w sobotnie popołudnie 2024-05-20 16:30 Pierwszy Nowotarski Turniej Tenisa Ziemnego za nami 2024-05-20 16:00 Raz słońce, raz deszcz, jest i burza z piorunami 1 2024-05-20 15:00 Nowy prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rabce 2024-05-20 14:00 Rabczański stok narciarski, niby martwy a jednak żywy 2024-05-20 12:00 Będzie przerwa w dostawie wody w Zakopanem 2024-05-20 12:00 Uwaga! W Zakopanem zagrzmi w samo południe, czeka nas burzliwy poniedziałek 2024-05-20 10:58 Wybuch w lokalu gastronomicznym, jest jedna osoba poszkodowana 11 2024-05-20 10:00 Kupa... problemów 2024-05-20 09:30 Pieśni wiosenne nad Dunajcem wyśpiewywane 2024-05-20 09:00 Półtora roku robót publicznych za pochwałę zabójstwa policjantów 4 2024-05-20 08:00 Przygarnij przyjaciela! Psy z nowotarskiego schroniska czekają na dom 7 2024-05-19 21:45 Nowy Targ. Co powie minister nauki nowej rektorce Podhalanki? 15 2024-05-19 21:00 Galeria Sztuki BWA Jatki: Z górami nieustająco rozmawiam (WIDEO) 2024-05-19 20:00 Asfaltowanie drogi powiatowej w Ochotnicy Górnej. Będą spore utrudnienia 2024-05-19 19:00 Znów zwężenia na zakopiance - uważajcie jadąc w stronę Krakowa 2024-05-19 18:00 Stara zabudowa placu Dietla to ciekawe miejsce dla malarzy 2 2024-05-19 16:00 Puchar Świata MTB UCI w Downhillu w Szczyrku (WIDEO) 1 2024-05-19 15:00 Noc Muzeów w Rabce-Zdroju
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-05-21 20:56 1. A koniki będą leżeć do góry kopytami, skubać zieloną trawkę i chłeptać wodę z Morskiego Oka. I wszystko to dzięki wielce czcigodnej ministrze Henning- Klosce. 2024-05-21 20:46 2. TPN powinien być właścicielem busów elektrycznych a konie wycofać! 2024-05-21 20:43 3. Jarku, bo dawniej ludzie schodzili na pobocze, a dziś zaplują mu przednią szybę i kopa zasadzą w boczną blachę. 2024-05-21 20:37 4. cały cos wiadomo było po co ta hołota robiyła afere, ministry, posły, zieloni to antyfolk, a my sie dajymy!! znawcy wyniscom tradycje!!! niek to bierom do stolice tam ich miyjsce!! 2024-05-21 20:34 5. GT-owska wazelina wsadza lapy do kieszeni. Taki lewacki obyczaj. 2024-05-21 20:23 6. W Londynie w Madrycie, w Nowym Jorku, w Berlinie pod Bramą Brandenburską zaprzęgi konne nie przeszkadzają ! Też uważam że lekkie fasiągi "weselne" by wystarczyły. I to są najbardziej ekologiczne pojazdy ! Na drodze do Morskiego Oka w tragicznym stanie są lasy ginące bo trzeba chronić Kórnika i teraz w lecie nie wyobrażam sobie pożaru elektryka czy baterii elektrycznych, może to doprowadzić do ogromnego pożaru suchego lasu na niewyobrażalnej przestrzeni i ostatnie widziałem jak gasi się elektryka ! Kto i skąd dowiezie tam specjalną wannę ? 2024-05-21 20:14 7. Nie wiadomo o co tu chodzi - Jaka "jedynka"??? - Kompetencje zerowe, znajomość języków obcych zerowa, umiejętność współpracy z osobami o innych poglądach zerowa, a na dodatek ponowne kandydowanie do instytucji EUROPEJSKIEJ - tej znienawidzonej "wyimaginowanej wspólnoty, z której dla Polaków niewiele wynika", której flagi pani B. Szydło jako premier RP - członka Unii Europejskiej usuwała z konferencji prasowych po posiedzeniach kierowanego przez nią pisowskiego rządu... Ale jak to mówią stare, mądre porzekadła - jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o ... pieniądze, a te, nie takie małe dla posła do Parlamentu Europejskiego, a potem dla posła - emeryta się pani Beacie Szydlo PO PROSTU NALEŻAŁY... i NALEŻĄ... Czyż nie coś takiego, z obłudną i butną miną pani Szydło sama wrzeszczała z sejmowej mównicy pięć lat temu uzasadniając duże podwyżki wynagrodzeń dla członków swojego rządu??? 2024-05-21 19:49 8. To działalność antygóralska i antykonna ? 2024-05-21 19:36 9. Nazwa marki tego pojazdu oraz wykonawcy ? 2024-05-21 19:30 10. O to szybko. Załaduje tu jakimś lobbingiem. Wnet nie będzie koni po Bukowinie i okolicach bo nikt nie będzie se trzymał dla przyjemności bo utrzymanie koni kosztuje i to nie mało. Ale ekoświry z vivy tego nie zrozumieją bo to odrębny stan umysłu. Kultura związaną z koniami na Podhalu niedługo zaniknie , ale co tam. Kasa najważniejsza. I to nie dla górali bo goralom nie wolno zarabiać bo przecież zaraz jest gadanie że są pazerni. A producenci busow elektrycznych moga bo wtedy będzie spoko.
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP