2024-04-11 16:59:22

Reklama

Morskie Oko

Fundacja Viva! odpowiada fiakrom, którzy wożą turystów do Morskiego Oka

Dziś w Bukowinie Tatrzańskiej konferencję prasową zorganizował Zarząd Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka. Na konferencję odpowiedziała Fundacja Viva!

Konferencja przewoźników została zatytułowana "Mity kontra fakty". Przedstawiciele Stowarzyszenia mówili o tym, jak dbają o konie, które wcale nie są poddawane pracy ponad siły. Nie mają natomiast wpływu na to, co dzieje się ze zwierzętami po ich sprzedaży.  Jak twierdzili nie chcieli podawać do sądu Fundacji Viva, za ich zdaniem krzywdzący i nieprawdziwy raport, bo nie zajmują się chodzeniem po sądach. Prokuratury umorzyły natomiast z braku dowodów sprawy znęcania się nad końmi.

Zapis z konferencji znajdziecie tu: [24tp.pl] Konferencja prasowa Stowarzyszenia Przewoźników do Morskiego Oka (WIDEO)

Fundacja Viva przesłała odpowiedź na konferencję:

Konie, pracujące na trasie do Morskiego Oka, pracują w przeciążeniu około 1 tony. Wytrzymują tę prace średnio przez 36 miesięcy, a 61% z nich po wycofaniu z pracy trafia do rzeźni. Viva! odkłamuje dzisiejszą konferencję prasową fiakrów z Morskiego Oka.
Fiakrzy z Morskiego Oka zorganizowali dziś szumnie zapowiadaną konferencję prasową, która miała pokazać mity i fakty, dotyczące pracy koni na tej trasie. Niestety – była kolejnym powielaniem retoryki, którą znamy od lat i która jest bardzo luźno związana z rzeczywistością.  

Fiakrzy twierdzą, że konie pokonują trasę do Morskiego Oka tylko raz, góra dwa razy dziennie, a obliczenia przeciążeń dotyczą 8-godzinnego dnia pracy. Fakty są jednak takie, że już przy 1-krotnym przejeździe dochodzi do przeciążenia i nie ma znaczenia ile jeszcze kursów konie czeka. I co najważniejsze – ten jeden przejazd generuje pracę przekraczającą normę dzienną. Dodatkowo fiakrzy powtarzają, że konie po kursie odpoczywają 20 minut. Ale jak wynika z raportów członkini komisji badającej konie z Morskiego Oka, lekarki weterynarii Bożeny Latochy, ta przerwa jest niewystarczająca, by konie mogły rozpocząć przed kolejnym kursem. Stąd i lekarka i Viva! wnoszą od kilku lat o wydłużenie przerwy do 60 minut. A park narodowy to ignoruje.

– Fiakrzy usiłują utrzymać ten intratny biznes i w sumie nikogo nie powinno dziwić, że posuwają się do manipulacji – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva! – Chyba zapomnieli jednak, że fizyki nie da się zmanipulować. To, że konie ciągną o około tonę za dużo to fakt wynikający z obliczeń i to się nie zmieni, choćby organizowali takie konferencje prasowe codziennie. Wzór, na podstawie którego obliczyliśmy przeciążenia został zaakceptowany przez Tatrzański Park Narodowy. Posłużył się nim ekspert parku narodowego w 2013 i 2014 roku. Problemem było tylko to, że podstawił pod niego nieprawdziwe dane. Kiedy to poprawiliśmy otrzymaliśmy wstrząsający wniosek o pracy tych koni ponad siły – tłumaczy.

Fiakrzy twierdzą wręcz, że niektóre ekspertyzy wykazały, że konie mogłyby ciągnąć nawet 22 osoby. Problem polega na tym, że taki wynik obliczono dla trasy płaskiej. Twierdzą też, że badania lekarskie nie wykazały przemęczenia u koni. To także nie jest prawda. Raporty lek. wet. Bożeny Latochy z corocznych badań koni z Morskiego Oka zawierają informacje o tym, że wyniki wykazują że konie pracują w przeciążeniu.

Fiakrzy twierdzą, że sprzedając konie nie wiedzą gdzie one trafią. Ale jeśli sprzedają je handlarzom koni na rzeź, to chyba jasne jest, że nie trafią na zieloną łąkę. Dużą rotacje koni tłumaczą mętnie tym, że muszą zrobić długi trening, a potem okazuje się, że konie do siebie nie pasują lub są agresywne. I że na trasie umarł tylko jeden koń.
 
– Ja mam wrażenie, że my się kompletnie nie rozumiemy – mówi Anna Zielińska, wiceprezeska Fundacji Viva! – Tu nie chodzi o to ile koni umarło na trasie. Tu chodzi o to ile koni nie wytrzymuje tej pracy. Ile czasu pracują i jak szybko trafiają na rzeźniczy hak. A te dane są wstrząsające. Nie żyje 64% koni, wycofanych z trasy pomiędzy 2012 a 2022 rokiem, a 61% skończyło swoje życie w rzeźni. Zwierzęta średnio wytrzymywały tę pracę zaledwie przez 36 miesięcy. A przez 10 lat dało radę pracować tylko niecałe 3% koni. To także dowodzi, że konie pracują w przeciążeniu. A mikrourazy z tego wynikające powodują, że nie nadają się do żadnej innej pracy, a jedynym zainteresowanym ich kupnem jest handlarz koni na rzeź – tłumaczy.

Fiakrzy twierdzą, że transport konny do Morskiego Oka ma 150 lat tradycji. Problem polega na tym, że przed II wojną światową jeździły tam lekkie dorożki. Ale już w międzywojniu jeździły tam także samochody, motocykle czy niewielkie autobusy. Po wojnie transport konny nie wrócił na tę trasę. Wskrzeszono go w 1989 roku, kiedy na trasie zaczęły kursować dwie lekkie dorożki. Na przestrzeni lat te dorożki puchły, puchły, aż pod koniec XX wieku osiągnęły nawet 30 osób na wozie, zbudowanym na podwoziu od samochodu dostawczego.
– Fiakrzy twierdzą też, że konie się potykają i dlatego leżą na asfalcie, co turyści rejestrują na zdjęciach – mówi Anna Plaszczyk – To oczywista bzdura. Konie są zwierzętami uciekającymi. Leżenie stanowi dla nich realne zagrożenie. Więc nawet jeśli się potkną, szybko wstają dzięki swojemu instynktowi. A jeśli leżą i nie mogą wstać oznacza to, że zwyczajnie nie mają na to siły. W mojej opinii fiakrzy nie mają wiedzy, informacji z badań naukowych i przez to zwyczajnie nie znają się na koniach i nie rozumieją tych zwierząt. I to jest jedna z przyczyn cierpienia tych zwierząt – dodaje.
 
Fiakrzy twierdzą też, że praca koni na trasie jest monitorowana. Miedzy innymi kamerą na trasie. Problem polega na tym, że kamera ta często jest bezużyteczna z powodu problemu z zasięgiem internetu. I wielokrotnie nie rejestrowała obrazu w momentach, w których Viva! podejrzewała łamanie regulaminu przez fiakrów.
 
– Podczas konferencji dowiedzieliśmy się także, że wozy są wyposażone w hamulce i konie biegnąc w dół nie wykonują żadnej pracy oprócz sterowania dyszlem – mówi Anna Zielińska – Podkreślali, że ta trasa jest zbyt długa, by mogli nie używać hamulców. Problem polega na tym, że i to sprawdziliśmy. Kamera termowizyjna po zjeździe pokazywała, że hamulce są niemal zimne, a więc nie mogły być używane na niemal 7-kilometrowym stromym odcinku. Dowiedzieliśmy się też, że na trasie nie pracują konie zimnokrwiste, bo lubią pracę wolniejszą i krótszą, co zasadniczo jest prawdą. Konie zimnokrwiste na tej trasie zwyczajnie się nie sprawdziły. Ale zszokowało mnie to, że pracujące na tej trasie konie śląskie są przygotowane do pracy w lekkim zaprzęgu. Tylko ze ten zaprzęg lekki nie jest. Cały skład waży przecież 3,5 tony! To z pewnością nie jest lekki zaprzęg – tłumaczy.
 
Fiakrzy skomentowali także raport Vivy!, opublikowany w wrześniu ubiegłego roku. Twierdzą, że jest długi, a żeby go pobrać należy podpisać petycję o likwidację transportu konnego do Morskiego Oka.
 
– To pokazuje, jak fiakrzy kłamią – mówi Anna Plaszczyk – Żeby pobrać raport nigdy nie trzeba było podpisywać żadnej petycji. W formularzu należało podać adres mailowy, żebyśmy mogli raport wysłać. Ale podanie adresu mailowego nie jest związane z podpisaniem petycji. Każdy to może zweryfikować na naszej stronie ratujkonie.pl w zakładce „Konie z Morskiego Oka”. A kiedy już pobierze raport może samodzielnie ocenić jego zawartość. Zresztą nawet sami fiakrzy przyznali podczas konferencji, że trudno znaleźć w nim fałszywe informacje. Szkoda, że nie mogę tego powiedzieć o ich konferencji prasowej – dodaje.
 
Fundacja Viva! przypomina, że 68% Polek i Polaków jest za likwidacją transportu konnego do Morskiego Oka. 

opr. p

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Dyszel 2024-04-12 12:52:00
https://youtube.com/watch?v=IXBqHQ4W-Ac&si=kEUuxIZ4sDaH3u83

Fundacja Viva zarzuca góralom kłamstwo. No to o czym mówi powyższy film?
ceper 2024-04-12 08:31:18
Zostawcie konie w spokoju. Konie są pracowite, w przeciwieństwie do ludzi. Często słyszę opinie wśród koniarzy, że koń jest szczęśliwy gdy pracuje. Potrzebuje tego. A lenie tego nie ogarniają.
Krakus 2024-04-12 07:47:15
Pseudo ludzie przebrani za górali. Nie jesteście ludźmi bo człowiek szanuje i współczuję. Jestescie czyms między robakiem a ryba. Turyści którzy korzystają z niedoli zwierzęcia też wam podobni!
franek 2024-04-12 07:02:09
Fundacja viva od lat zajmuje się gadaniem z którego niewiele wynika.
A TPN jak ciągnął profity z transportu konnego na swoim terenie tak ciągnie.
I wszyscy są zadowoleni.
druh Marek 2024-04-12 03:05:22
Ponoc padla jedna propozycja : oddam konia ale w dobre rece.
Co na to Viva ?
kot prezesa 2024-04-11 23:02:53
Pan prezes odpowiedział, że on martwi się tym, że górale męczą konie. Powiedziałam, że pan prezes chyba dawno nie był nad Morskim Okiem i nie widział, jak to teraz wygląda - relacjonuje Jagna Marczułajtis-Walczak w rozmowie z "Super Expressem"
Jasiyk 2024-04-11 22:33:43
Tak czytam komentarze tu i na fcb i widzę że ci "eksperci" co mają najwięcej do gadania i są przeciwni fiakrom nie mają pojęcia o koniach. Nawet jeden z drugim pewnie nigdy nie miał do czynienia z tymi zwierzętami. A o całej tej sytuacji wiedzą tylko z tego co przeczytają w necie czy innych mediach. No takie głupoty wypisują że śmiać się chce. To samo ta cała viva. Oni już tyle krzyczeli , wymyslali śmieszne argumenty i nic nie zdziałali. Transport konny działa sobie tam nadal, jest popyt, jest podaż i oby tak dalej. A media i tak będą robić swoje byle była sensacja.
Zakopianka 2024-04-11 22:10:57
A wystarczyłoby tylko wymienić te ciężkie wozy na lekkie góralskie furki.
Konie miałyby lżej i cepry wytrzesli by
cztery litery tak że długo by tą jazdę pamiętali.Dlaczego to co jest do zrobienia od ręki staje się niemożliwe?
cepr 2024-04-11 21:17:35
a jedna "pani" chyba z Krakowa posłanka notabene ,to mówi,że dojenie krów to jest ich molestowanie.O koniach nie wiem co mówi,ale chyba,to samo co o krowach.
Wrazica 2024-04-11 19:19:48
Ja jako było rolnik z Podhala jestem za tym by zlikwidować ten archaiczny środek transportu. Mamy XXI wiek i dziesiątki sposobów na to by wozić ludzi tam i z powrotem bez angażowania do tego zwierząt. Aha, w domu mieliśmy konia ale jak tylko była możliwość kupna traktora, tak zrobiliśmy i koń został sprzedany.
ewa 2024-04-11 18:53:23
pierwsze słyszę o tych lekkich dorożkach, które puchły. Pamiętam Morskie Oko jeszcze przed 1988 rokiem, bo często jeździłam tam z mamą. Wtedy na Włosienicę dojeżdżało się autobusem, a konie jeździły z Włosienicy nad Morskie Oko i zatrzymywały się na placyku koło starego schroniska. Nie były to żadne lekkie dorożki, tylko fasiągi, które przewoziły ok 20 osób. Później ta liczba zaczęła się zmniejszać
jim 2024-04-11 17:48:59
Po co likwidować konie do Morskiego Oka? Wystarczy nie wsiadać do zaprzęgu na Palenicy i wybrać się na miły spacer :D
relikwiarz 2024-04-11 17:35:03
Nagroda za przeczytanie tego gniota Vivy w calosci bedzie pochwala w jadlospisie.
Mleczny bar.
Ps. Viva dawno stracila juz jakikolwiek autorytet a o powazaniu nawet nie warto wspomniec.
Donosy to ich jedyna dzialalnosc.
Pozostaje jeszcze wspomniec o niewybrednych, wrecz chamskich wpisach czy pomowieniach w odniesieniu do mieszkancow Podhala.
Maja dwa kroki do toru wyscigow konnych w W-wie, tam ich oczy nie widza.
Obluda, calkiem dobrze oplacana.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA w Zakopanem zatrudni PIEKARZY PIECOWEGO I CIASTOWEGO. 602 759 709
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  JAŁÓWKI WYSOKOCIELNE - 723 031 336.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA (najlepiej z doświadczeniem), OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ROLNA ok. 25 arów - Gliczarów Górny. DZIAŁKA 8 arów - Leśnica. 669 948 694.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3, 2010r. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SUZUKI JIMNY, 1.3 benzyna, 2010r. 604 401 542.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK C-330, 1980r. 604 401 542
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA WNĘTRZ ROBOTY BUDOWLANE. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora poszukuje pracowników w zawodzie: pomocnik,malarz, cieśla,zbrojarz,murarz,operator koparko ładowarki, roboty wykończeniowe. 602629623 Sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Pizzerman - Parmezzan Nowy Targ. Poszukuje młodej, energicznej, chętnej do pracy osoby która chciałaby zostać Pizzermanem. Doświadczenie nie jest wymagane, wszystko pokażemy oraz przeszkolimy. Wystarczy szczera chęć i praca według naszych wartości.. 729882977 parmezzan19@gmail.com
  Tel.: 729882977
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Rzepiska -działka budowlana 1018m2 -super widokowa -Sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zaskale -działka budowlana 675m2 lub 1350m2 do wyboru -sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • PRACA | dam
  Ośrodek Wczasowy w Zakopanem zatrudni recepcjonistkę/tę. Umowa zlecenie lub umowa o pracę. Możliwość zamieszkania. 604113888
  Tel.: 604113888
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • PRACA | dam
  SPRZEDAWCĘ do sklepu spożywczego w Białym Dunajcu - 888 472 789.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry zatrudni pracownika do działu recepcji. +48608088017 https://ecotatry-hotel.pl/ ksiegowosc@projinwest.pl
  Tel.: 48608088017
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • PRACA | dam
  Poszukuję kierowcy kat. D praca stała tel.600088258. 600088258
  Tel.: 600088258
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DOM LUB MIESZKANIE 2, 3-POKOJE. Tel. lub sms: 692 769 524.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122.
 • BIZNES
  Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ KIEROWCE KAT: C+E. 602261925 holserwis-misiniec@wp.pl
  Tel.: 602261925
 • USŁUGI | budowlane
  TARTAK PRZEWOŹNY - USŁUGI - 690 535 222.
 • USŁUGI | budowlane
  STOLARSTWO - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ - 690 500 277.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • BIZNES
  Profesjonalne poprowadzę obiekt noclegowy. Kilkunastoletnie doświadczenie, referencje. 0048 788 633 633
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-05-22 13:00 Deszczowy poranek w Kuźnicach (WIDEO) 2024-05-22 12:52 Dieta z niskim indeksem glikemicznym - jakie produkty wybierać? 2024-05-22 12:07 Badania prenatalne w kolejnych poradniach 2024-05-22 12:07 Piknik Zdrowia, nie tylko dla zdrowia 2024-05-22 12:00 Ciężkie, burzowe chmury nad Zakopanem i Tatrami, będzie lało, wiało, możliwe gradobicie 2024-05-22 11:30 Barwy Spisza. Nowa wystawa Muzeum Tatrzańskiego 2024-05-22 11:00 Kolejny atak wandali, nic sobie nie robią z kamer i nagrań 6 2024-05-22 10:00 Miasto ma nową stronę internetową. Ile kosztowało jej zbudowanie? 2024-05-22 09:00 Najdroższa działka w mieście sprzedana! Ile miasto zainkasowało za dwa hektary? 2024-05-22 08:00 Jesteście dobrzy w rękoczynach? Przybywajcie do Kmicica 1 2024-05-21 22:00 Oto dziennikarskie śledztwa Tygodnika Podhalańskiego (WIDEO) 1 2024-05-21 21:30 Mamy autobus transgraniczny Nowy Targ-Stary Smokowiec, czas na Zakopane-Poprad 3 2024-05-21 20:36 Jakie ma być to Muzeum Taternictwa i Narciarstwa w Zakopanem? Ruszają społeczne konsultacje 3 2024-05-21 19:28 Do góralki zjechała cała rodzina, pani Janina świętuje 90 urodziny (WIDEO) 3 2024-05-21 19:00 Zamoyscy. Spichlerz wartości 2024-05-21 18:37 BADANIE OSTEOPOROZY - 29 maja - Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II 2024-05-21 18:32 Wiemy już czym rząd chce zastąpić konny transport do Morskiego Oka 32 2024-05-21 17:35 Jazda hulajnogą po pijanemu słono kosztuje 2 2024-05-21 17:10 Sklep HM-Furnitura dla kreatywnych - twórczość zaczyna się od zakupów 2024-05-21 16:36 Beata Szydło na wyborczej, kampanijnej trasie wizytuje Katownię Podhala (WIDEO) 16 2024-05-21 15:59 Ma 19 lat, BMW i już drugi raz stracił prawo jazdy za znaczne przekroczenie prędkości 5 2024-05-21 15:00 Ambasador i konsul Republiki Chorwackiej odwiedzili Zakopane 2024-05-21 14:51 Kto może otworzyć myjnię bezdotykową? Sprawdź wymagania! 2024-05-21 14:00 Moj, dziewczyna i dawny obyczaj w Dursztynie (ZDJĘCIA) (WIDEO) 1 2024-05-21 13:45 Koniec roku szkolnego. Jak pożegnać nauczyciela z klasą? 2024-05-21 13:13 Zrozum swojego kota 2024-05-21 13:00 Zdolna uczennica z Zakopanego jako finalistka Olimpiady Chemicznej ma otwarte drzwi na studia 5 2024-05-21 12:49 Jak mocować styropian? 2024-05-21 12:00 Zrekonstruowane schronisko z Babiej Góry otwarte (WIDEO) 2024-05-21 11:30 Charles Dickens na tropie morderstwa. Mamy dla Was książki 2024-05-21 10:59 Wjechał w płot, stracił samochód 2024-05-21 10:00 ZALPN. Trudna przeprawa mistrza 2024-05-21 09:00 Deszcz przepłoszył drogowców, malowanie w taką pogodę to nie lada wyzwanie 1 2024-05-21 08:00 W Tatrach i Zakopanem mamy jednodniowe okno pogodowe, w górach uważajcie na burze 2024-05-20 21:00 Podhalanka świętuje, ale twórcy zabrakło 14 2024-05-20 20:00 Parking wprawdzie pusty, ale chodnik dla samochodu lepszy. I tańszy 13 2024-05-20 19:30 Skondeś ty, cyjześ ty? Posiady Orawskie 2024-05-20 19:06 W Zakopanem jadąca Land Roverem uderzyła w Jaguara, a wszystko przez kierowcę Opla 5 2024-05-20 19:00 Palowanie w Kasinie Wielkiej zakończone. Kiedy przejedziemy drogą? 1 2024-05-20 18:00 Pożar na górnej stacji wyciągu w Zakopanem 4 2024-05-20 17:00 Zakopiańczycy pożegnają Andrzeja Brandstattera w sobotnie popołudnie 2024-05-20 16:30 Pierwszy Nowotarski Turniej Tenisa Ziemnego za nami 2024-05-20 16:00 Raz słońce, raz deszcz, jest i burza z piorunami 1 2024-05-20 15:00 Nowy prezes Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Rabce 2024-05-20 14:00 Rabczański stok narciarski, niby martwy a jednak żywy 2024-05-20 12:00 Będzie przerwa w dostawie wody w Zakopanem 2024-05-20 12:00 Uwaga! W Zakopanem zagrzmi w samo południe, czeka nas burzliwy poniedziałek 2024-05-20 10:58 Wybuch w lokalu gastronomicznym, jest jedna osoba poszkodowana 11 2024-05-20 10:00 Kupa... problemów 2024-05-20 09:30 Pieśni wiosenne nad Dunajcem wyśpiewywane
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-05-22 12:02 1. Przyszła deweloperka? @Książulo, w Szwecji tak się zaczęło. 2024-05-22 11:55 2. @franek Nie pod schronisko, tylko do Włosienicy. 2024-05-22 11:36 3. Zwolnić darmozjadów ze straży wiejskiej. 2024-05-22 11:33 4. @ ja też chcę do Brukseli, tylko takie miernoty jak ty!! mają za jakąś obelgę stopień wojskowy 2024-05-22 11:31 5. najważniejsze że zarobi obca/zewnętrzna firma a nie ludzie z regionu. O to tylko chodzi. 2024-05-22 11:29 6. Na Rowni Krupowej WC jeszcze nie otwarte a już zdewastowane. 2024-05-22 11:27 7. Wsioki codziennie przed wejsciem do busika robia totalny syf na Rowni Krupowej. Wodka, piwsko, czipsiki w trawke. Siusiu , kupka i hop rozbita butelka. 0 reakcji, jak wybieg dla swiń. Wsioki pija wódeczke a firma codziennie sprzata po nich.Nie za darmo raczej!!! a jak grubsza impreza to ławeczka podpalona! Widział kto pieszy patrol na Równi? 2024-05-22 11:24 8. Bohomazy wskazują na młodych "uchodźców" w wieku poborowym którym najwyraźniej zaczyna się nudzić... 2024-05-22 11:15 9. Wariactwo lewaków + wariactwo Eurokołchozukibucu doprowadzi nas do do zguby. Poczytałem trochę szczegółowo założeń zielonego ładu. Wariat by tego nie wymyślił. Każdy budynek ma mieć panele fotovoltaiczne, przy blokach ładowarki na samochody elektryczne. Zakaz opalania węglem, gazem, drzewem. Nie ma kwoty wolnej od podatku, skażona żywność z UA, Co najważniejsze to in vitro, tabletka po, aborcja. A miała być uśmiechnięta Polska. Co jest? Wprowadzanie strachu wśród Polaków Tak sobie piszę i słucham w TV ministra obrony narodowej Kosiniaka Kamysza. Pełen odlot. Będziemy mieć najsilniejszą armię, tysiące czołgów, setki samolotów, tysiące dronów, armia 500 tys, będziemy bronić UA, za podpaleniami stoją bojówki ze wschodu, rozbudowujemy Policję Polityczną. Tworzą nastrój grozy bo społeczeństwem zastraszonym łatwo rządzić. A co do koni? Ktoś już kiedyś pisał lekkie dorożki i sanie 4 osobowe i podnieść ceny do kilku stówek. Każdy zarobi. Jak widzę młodych grubasów z puszką piwa jadącego to mi się krew gotuje. 2024-05-22 11:12 10. #franek - ale dziś nie wolno. Ciekawe ile tych busów trzeba będzie kupić, żeby ilość kursów była taka sama. BTW - następna, która obiecywała dotacje na używki elektryków powiedziała, że do premium dopłat nie będzie, np do... Tesli. Cóż - proponuję zapoznać się z cennikiem i walić kocopołów.
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania

FILMY TP