Reklama

2024-04-26 19:30:58

Reklama

Listy do redakcji

Pies a sprawa polska

Reklama

Pan Andrzej Grysiak kilka tygodni temu przesłał do naszej redakcji list, w którym postulował ograniczenie konnego transportu na Drodze do Morskiego Oka.

W swoim tekście pisał o tym, aby na Drodze do Morskiego Oka kursowały dorożki a nie wozy i tylko do Wodogrzmotów Mickiewicza:
[24tp.pl] A gdyby usługę na drodze do Morskiego prowadzić tak, jak w Dol. Kościeliskiej i tylko do Wodogrzmotów?
List spotkał się z żywą polemiką ze strony internautów i sporą liczba odsłon - do dziś prawie 25 tysięcy. 

Teraz publikujemy kolejny list od pana Andrzeja:

Jakiś czas temu wysłałem do TP opublikowany później list w/s niemalże narodowej, czyli konnego transportu do Moka. Przy ponad 20 tys. wyświetleń otrzymałem 2 (dwa) merytoryczne komentarze. Reszta była jedynie świadectwem niczym nieukojonej frustracji autorów mających nadzieję, że wypisanie inwektyw pod moim adresem coś im w życiu zmieni...

Przez moment zastanawiałem się nawet nad indywidualną polemiką ale jak ktoś łączy w jednej wypowiedzi gwizdek, Platformę Obywatelską, łono natury i aborcję budzi moją niekłamaną zazdrość co do jakości palonego zioła. Bardziej niż skłania do polemiki.
A może by tak spróbować dyskusję przenieść na znacznie szerszy poziom? Taki przy którym gejzer nienawiści może zatkać serwery TP?
 Czemu nie właściwie?

W Tatry jeżdżę od 1975 roku. Mieszkałem w Bukowinie, Jurgowie, na Krzeptówkach, na Budzówce, na Chotarzu, w Kirach, w Rysulówce.... i pewnie w  jeszcze w co najmniej kilkunastu innych lokalizacjach. Pogoda, jak to w Tatrach, nie zawsze dopisywała, więc chodziłem z „dzieckiem”, lub sam, na spacery, które bywały, hmm, trudne. Bo cóż miałem powiedzieć dzieciom na widok psa na ok 1,5 m łańcuchu którego znaczną częśc stanowiła „obroża” a jedyną osłoną przed wiatrem/śniegiem/ deszczem był dach stodoły. Albo i nie... I nie były to incydenty, niestety.

Zapewne dzieje się tak w całej Polsce, bo wszędzie się znajdą Ci, którym sie robi lepiej jak komuś wyrządzą krzywdę. Fizycznie lub zdalnie, np. komentarzem. To nie jest domena Podhala, z pewnością. I teraz proszę wszystkich „zagotowanych” – spróbujcie bez opinii na temat prowadzenia się mojej mamy, mojej orientacji seksualnej, stanu umysłu, narodowości czy planów związanych z moją osobą odpowiedzieć merytorycznie na pytanie: Dlaczego my, przyjezdni, mamy wierzyć, że traktujecie konie, jak znikną z widoku turystom, inaczej niż traktujecie wasze psy?

Andrzej Grysiak

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
przyganiał kocioł garnkowi 2024-04-29 17:51:16
Czego @filifionka nie rozumiesz, hm? Którą część przepisać ci drukowanymi literami? Odpuść.
Dzięki @Waleriana za wsparcie.
Waleriana 2024-04-28 19:51:27
@filifionka odpuść. Nie rozmawiasz z człowiekiem który chce dyskutować, rozmawiasz z gołębiem który chce wygrać grę w szachy w znany wszystkim w dowcipu sposób.
filifionka 2024-04-28 19:29:36
"Tak to działa, takie są prawa rynku, popyt generuje podaż." - jesteś tak blisko! Tak niesamowicie blisko! To w czym problem, że chcemy głosować portfelem i tym samym zmniejszać popyt? Przecież tak właśnie działa rynek ;) ale jak widzę wolny wybór, wolny rynek i w ogóle wolność są dobre do momentu, kiedy to, co popularne przestaje takie być, i konsumenci odkrywają, że nie tylko nie muszą na coś wydawać pieniędzy, ale nawet to krytykować i zachęcać innych, żeby też przestali wydawać na to krwawicę. Skoro tak kochacie wolny rynek, to czemu z taką zajadłością krytykujecie przejawy jego działania, hm?
przyganiał kocioł garnkowi 2024-04-28 18:44:21
Nie, już bardziej mnie nie zmartwisz, niż to że nic do ciebie nie dociera. Zajmij się swoim życiem i najlepiej tu nie przyjeżdżaj żebyś nie musiała cierpieć patrząc na te wszystkie góralskie okrucieństwa. Jak chodzisz na zakupy do biedronki to nie krytykujesz pani w kasie że sprzedaje biedną zabitą świnkę ładnie pokrojoną w plasterki szyneczki. Kupujesz szyneczkę wiec sponsorujesz rzeźników i zapewniasz im chleb powszedni. Jak przestaniesz jeść mięso i przerzucisz się na robaki to rzeźnicy stracą robotę i będą przymierać głodem i może przebranżowią się na hodowców robaków. Tak to działa, takie są prawa rynku, popyt generuje podaż. Więc nie przyjeżdżaj do tego wstrętnego, okrutnego, bezwzględnego Podhala. Górale nie będą mieć twoich pieniędzy i zbankrutują. Będą musieli sprzedać konie i psy które trafią być może w twoje miłosierne ręce. Zamiast jeździć tutaj żeby jojceć i krytykować jedź do jakiejś agroturystyki i zobacz skąd bierze się szyneczka czy mleczko i jak żyją zwierzęta gospodarskie i na czym polega gospodarka. Posiedź tam miesiąc czy dwa i spróbuj skrytykować czy pouczać gospodarzy że źle doją krowę czy niehumanitarnie prowadzą ubój świnki. Ale ty oczywiście tego nie zrobisz bo przyjeżdżasz tu "dla Tatr" co daje ci pełne prawo do obrażania prostackich Górali.
Proszę cię, skorzystaj z prawa do pojechania gdzie indziej lub zostań w domu.
Waleriana 2024-04-28 17:05:57
@przyganiał kocioł garnkowi zmartwię Cię, ale prawo do pouczania innych ma każdy, kto zauważa coś do skrytykowania. Na tym polega wolność słowa - ktoś może wyrazić negatywną opinię na jakiś temat i ma do tego prawo, a Ty możesz nam wszystkim zebranym udowadniać swój infantylizm do woli, i z dumą wypinać pierś, że dogadałeś ceprowi, i też masz do tego prawo.
A że przy okazji robisz z siebie pajaca ku powszechnej uciesze... no cóż. Do tego też masz prawo i będę tego prawa bronić jak Kmicic Częstochowy.
przyganiał kocioł garnkowi 2024-04-28 12:58:15
Kuma, niesamowity jest Twój brak empatii i zrozumienia dla żyjących tutaj ludzi.

Prawdopodobnie żyjesz w swojej hermetycznej bańce medialno-informacyjnej utwierdzającej cie że jesteś chodzącą doskonałością i masz prawo do pouczania innych. Czy Górale dyktują ci jak masz segregować śmieci, gdzie masz kupować mleko czy jeździć komunikacją zbiorową? Nie zaglądamy ci do okien i nie apelujemy byś nie trzymała złotej rybki w okrągłej bańce. Nie stoimy pod drzwiami i nie bolejemy że więzisz psa czy kota na kilku metrach kwadratowych a klatka schodowa jest obsikana i obsrana. Nie wypominamy ci że wycięłaś kawałek lasu pod budowę swojego domku niszcząc siedliska zwierzyny i zwiększając emisję CO2. Szanujemy twoje prawo do odmienności i ogrzewania domu ruskim gazem lub niemieckim peletem. Lecz nie daj boże polskim węglem. Nikt ci się z buciorami nie pcha. Doceń ten luksus. Żyj i daj żyć innym.

Co do fobii przed lokalną ludnością. Przywoływanie bandyckiego napadu i morderstwa członków zorganizowanej grupy przestępczej w kontekście relacji z gospodarzami którzy goszczą cię w swoich domach definitywnie kwalifikuje cię do kontaktu ze specjalistą. Właściwie dlaczego nie od razu Goralenvolk? Dlaczego się krygujesz?
Oczywiście nie jest to pomówienie, szkalowanie czy ekstrapolowanie zwykłego, haniebnego bandytyzmu na wszystkich mieszkańców Podhala. Ty tylko wynaturzasz...
Ja apeluję do twojego sumienia byś nie dręczyła nas swoja obecnością, nie przyjeżdżała, nie apelowała, nie obrzucała błotem, nie bolała... Zostań tam skąd pochodzisz i naprawiaj świat dokoła siebie, napominaj, wzywaj policję na sąsiadów, przywiązuj się do drzew, uwalniaj psy z łańcuchów lub z kilkumetrowych klitek w blokach. Po prostu zostań bohaterem swojej miejscowości. Wszyscy będą ci wdzięczni.
Kuma 2024-04-28 09:07:23
Niesamowite że apelowanie do zwykłej ludzkiej empatii do żyjących zwierząt, jak psów i koni, urasta w oczach @przyganiał kocioł garnkowi do pomówień i szkalowania górali. Ponownie widać że piszę zbyt skomplikowanie na tego Pana pojęcie, bo napisane było że bicie kobiet to wynaturzenia w obrębie religii muzułmańskich (i nie tylko, bo przecież to katolicy katują konie na trasie do Moka) a nie sama religia jest wynaturzeniem. Co do tego że nie boję się górali, bo nic mi nie zrobią - mówi coś nazwisko Oppenheim?
Gg 2024-04-27 19:28:46
A ci co się pchają do Parlamentu europejskiego, to szybciutko wyskakiwać z kasy na Marysię. 10 tysi euro to macie na czyszczenie butów, botoks i słomę w butach
I nie potrzeba celebrytów i ki...ujów z Tv.
Ani zbiórek publicznych i prywatnych.
Dawać kasę na Marysię i to migiem !!!
Gg 2024-04-27 16:07:27
szkoda to będzie umrzeć , bo wiosna zawsze jest taka cudna
przyganiał kocioł garnkowi 2024-04-27 16:01:38
Dzięki jonek. Choć jeden kuma i nie klei głupa. Doceniam. Reszta jak grochem o ścianę.
Gg 2024-04-27 15:52:11
W sumie lepszy tytuł z psem niż Marysia i leki za 1 złotych. Jak mogłeś Mularczyk tak kłamać ??? I gdzie się teraz wybierasz ?
franek 2024-04-27 15:13:06
Jeszcze parę tematów by się znalazło. Np. quady i crossy, którymi szaleją młodzi "górale", jazda autem po pijaku, wylewanie szamba do potoków, wyrzucanie śmieci z budowlanki do rowów czy lasów.
Do dzieła :)
jonek 2024-04-27 15:12:51
@przyganiał kocioł garnkowi Jestem przyjezdnym, ale w pełni zgadzam się z Twoimi wpisami. Trafione w punkt. Mało osób wie o tym, że konie które nie pracują, o wiele częściej chorują. Ale czy to obchodzi tych ekocośtam? Wątpię.
kurr 2024-04-27 14:37:24
heh, z podszywaczem kurem się wyjaśniło. on biedak poza tym forum nie ma innego życia. albo niespełna rozumu, albo jakiś kaleka. szkoda go.
Gg 2024-04-27 14:19:32
Mieszkaniec Zakopanego@ nie wiesz jaka jest intencja listu do Redakcji ?
I zapytujesz, czy polemika na forum Tygodnika Podhalańskiego jest właściwym miejscem na TAKIE dyskusje.
To Ci za chwilę odpowiem, ale teraz idę zapalić
kurr 2024-04-27 11:20:59
Moralista i Kuma.
Z jewropejskiego zrodla trysnela oczyszczajaco-przeczyszczajaca madrosc nad madrosciami.
W sumie fajny, dla niektorych, socjo-gniot do czytania.
Innymi slowy, biegunka myslowa z moralniakami.
Gg 2024-04-27 10:54:06
Kuma - oni nie są częścią Podhala i nie są częścią rozwiniętego europejskiego kraju. Nie bądź optymistką.
przyganiał kocioł garnkowi 2024-04-27 10:47:36
Do Kuma co nie kuma słowa pisanego. Ja nie mam problemów z pamięcią, proszę mi nie imputować. Powtarzam, uświadamiam i tłumaczę po raz kolejny: Tatry są duże a do kolonii polskiej należy jedynie 1/5 ich powierzchni. Skoro przebywanie na Podhalu Ciebie "boli" i wiąże się z przykrymi doświadczeniami to masz jeszcze całe południowe podtatrze, większe, piękniejsze, bez tłumów, lepiej nasłonecznione co wpływa na łagodzenie stanów depresyjnych. Nie daj się prosić i spróbuj kiedyś wychylić nos z tego "rejonu" na szeroki świat. Na pewno nie pożałujesz. I kto wie, może paradoksalnie dostrzeżesz piękne strony Podhala i zaczniesz cieszyć się życiem a nie włazić z buciorami w czyjeś życie bo przyjeżdżasz tu "tylko dla Tatr".
Zachęcam Cię również byś będąc pod Tatrami podeszła do jakiegoś Muzułmanina i powiedziała mu że jego religia i kultura to "wynaturzenia". Może on lepiej i szybciej wytłumaczy Ci że jesteś w błędzie i nauczy szacunku do odmienności. Będziesz taka odważna czy tylko Górali potrafisz szkalować, pomawiać i obrażać? Bo wiesz że nic Ci nie zrobią.
Kuma/Gg 2024-04-27 10:20:58
hehe kurr daj czadu bo miło się czyta jak podszywaczowi gul skacze i gada do siebie
xxx 2024-04-27 10:20:56
#Mieszkaniec Zakopanego - cel... Ja to odbieram jak tych co kleją się do asfaltu. Kolejny aktywista i tyle.
"Dlaczego my, przyjezdni, mamy wierzyć..." - a wierzcie sobie w co chcecie, możecie i w latającego potwora spaghetti, mnie nic do tego. Tania zagrywka.

Po wyborach i cenzurze będzie tablica ogłoszeń wartości, choć w tym roku chyba lód na Morskim się nie załamywał :)
POranek 2024-04-27 10:10:08
dzbanowi już nic nie pomoże, zawsze będzie dzbanem, dobrze że może sobie chociaż tu na forum z kimś pokonwersować, ze samym sobą, teraz jeszcze nie przeszła mu gorączka wyborczej kampanii ale za rok czy dwa zapomni o 100 konkretach.
123 2024-04-27 10:04:03
Lokalsi dbają o swoje konie, bo jak każdy wie z chudego konia wyjdzie mało salami i mało kasy!!!....
Kuma 2024-04-27 10:03:32
Do "przyganiał kocioł garnkowi" - po pierwsze, genialna nazwa użytkownika, obrazująca co robisz komentując. Dwa, zapominasz że niektórzy nie przyjeżdżają na Podhale na Krupówki, konie do Moka i kolejkę na Kasprowy - tylko dla Tatr. I podobnie jak Pana Andrzeja, tak i mnie boli, co corocznie widzę u podnóży gór które odwiedzam. Nie wracam dla widoku męczonych koni, psów z krótkim łańcuchem, kominów w których palicie śmieciami, tylko Tatr, i nie kwalifikuje mnie to do wizyt u specjalisty.
Nie tłumaczcie się również wynaturzeniami obecnymi w religii muzułmańskiej - jesteście częścią rozwiniętego europejskiego kraju, i odpowiednie zachowanie jest od was wymagane. Poza tym, czy naprawdę zagorzały katolik nigdy nie podniósł ręki na swoją żonę? Co łączy się z komentarzem pana "Mieszkaniec Zakopanego" - przyszło ci do głowy że wobec ludzi, podobnie jak wobec zwierząt, można zachowywać się lepiej?
Gg 2024-04-27 09:25:57
Panie Andrzeju.... dawno dawno temu z psiny robiło sią smarowidło na płuca, psina młoda, taka 3-4 lata.
Pan oczekuje, że tutaj ktoś/coś zmieni KULTURĘ, PRAWA i OBYCZAJE, jakie tu obowiązują ? jak to napisał interlokutor pt. "przyganiał kocioł garnkowi". On/a/o był/a/o w Alpach i WIE, że tam nie ma gospodarstw, gospodarki i zwierząt. Jak napisało z zaznaczeniem "ZAPEWNE", czyli tam nigdy nie był niepotrzebnie traci literki, jak owce bobki.
Gg 2024-04-27 09:10:11
Najbardziej spodobało mi się zdanie :" Przyjeżdżacie w gości i powinniście uszanować kulturę, prawa i obyczaje, jakie tutaj OBOWIĄZUJĄ (?!)". Czyli srać, womitować, disco polo, polewamy się szampanem za 8,99. Takich macie gości, jacy zostawiają pieniądze. A przecież pieniądze pachną tak jak rzygowiny na kwaterze.
Wasza kultura ? jaka ? rumuńska, ruska, galicyjska, polska ?
Prawo do niemania prawa ?
Obyczaje ? naciągać na spleśniały smalec ?
Paradne.
kurr 2024-04-27 06:27:53
podszywacz w amoku już robi po kilka komentarzy pod jednym artykułem. jeszcze trochę go podrażnię to może skończy na jakichś środkach uspokajających. to dla jego dobra.
nie rżnij... głupa, drwal 2024-04-27 06:18:55
tzn. że o piły też nie dbasz? Nie konserwujesz, nie dolewasz oleju... to może chociaz dolej sobie do głowy, bo ci go ewidentnie brakuje

ja o swoje narzędzia pracy dbam. Podobnie o samochód który jest jednym ze źródeł mojego dochodu. A drzewo z lasu to pewnie sam ciągniesz żeby konia nie męczyć . No chyba, że ... to ile ich w sezonie "ździerasz" , skoro tak dbasz o nie jak o te piły ?
ty już najlepiej wiesz co z takimi końmi robisz
Gg 2024-04-27 01:31:28
Oczywiście niejaki KURR... chciał błysnąć i zakończyć dyskusję przed moderatorami. Proponuję sprawdzić datę ważności paszportu albo uciekać w las, jak moja mama przed wyklętymi jak miała 7 lat w 1946.
Gg 2024-04-27 00:32:37
Kuma - nic dodać, nic ująć.
Przybłęda - koty też nie zarabiają, a są.
przyganiał kocioł garnkowi - na Słowacji i w Alpach nie ma wg Pana gospodarstw i zwierząt gospodarskich, czyli nie wychylił Pan głowy spoza swojego płotu albo nie ogląda Pan National Geographic albo Planete. Sery, tofu, wino, owce, swetry jak w Skandynawii. Nie wiem . czy Pan wie, ale Alpy, to Włochy, Szwajcaria, Francja i Austria i mają starszą kulturę niż wołochy i rusnaki.
przyganiał kocioł garnkowi 2024-04-26 23:47:40
@Waleriana, "fantastyczna wizytówka dla rejonu" więc nie będziesz miała problemu żeby tutaj nie przyjeżdżać i jechać sobie na przykład na Słowację pod Tatry. Przypominam ci również że Zakopane jako ostatnie przyjęło uchwałę w sprawie przemocy domowej, tylko dlatego że pisowcy chcieli ugrać coś w kampanii wyborczej, inaczej by jej nadal nie było. Nie boisz się mieszkać u gospodarza który możliwe że stosuje przemoc wobec swojej rodziny? Pamiętaj że Słowacja jest tylko kilkanaście kilometrów dalej. I będziesz w raju! Wcale Cię tu nie chcemy i nie zmuszamy byś przyjechała do naszego "rejonu". W raju przyjmą Cię z otwartymi ramionami. Śmiało! Zrób to na siebie! I dla nas!
cygan 2024-04-26 23:31:46
Do @drwal. Aleś ruszył diabłami, od razu zostałeś synkiem. Też coś wiem na ten temat, po pierwsze konia się ubezpiecza a praca przy zrywce drewna jest niebezpieczna.
moher 2024-04-26 23:19:53
Ten pan od listow do redakcji istnieje ?
Moze w ramach jego promocji rzucicie jakas fotke ?
kurr 2024-04-26 23:16:30
Nie zgrywaj drwala tutaj synecku. Gospodarskim okiem i rachunkiem dbasz o swoja prace, wiec konia czy inne zwierze dogladasz dobrze bo od niego zalezysz. Ekoglupole tego nie kumaja a ty tylko powiekasz ta bzdurna narracje.
drwal 2024-04-26 22:49:06
W gospodarce rynkowej nie szanuje się sprzętu i zwierząt, które służą jako jedyne źródło zarabiania.
Ja w ciągu sezonu zdzieram dwie piły motorowe. Czy wiecie co się robi z koniem, który "nie nadaje" się do zrywki?
Sikiera 2024-04-26 22:41:29
Paczoj ze sobiy a ludziom dej spokój bo siy urobiom dość a donosy i swojy wywody zachowoj se dlo siy, bo siy wom jus her wrzyciak poprzewracało
Mieszkaniec Zakopanego 2024-04-26 22:12:51
Nie jestem pewien jaki jest cel tego "listu do redakcji" ?
Jeśli chodzi o złe traktowanie zwierząt na Podhalu czy ogólnie w Polsce to nie jest to chyba jakaś nowość.
Wystarczy zobaczyć jak ludzie zachowują się wobec siebie więc chyba nie jest trudno sobie wyobrazić jak będą traktować zwierzęta.

Jeżeli autor rzeczywiście dba o to jak ludzie traktują zwierzęta to nie wydaje mi się żeby rozpoczynanie polemiki na łamach Tygodnika Podhalańskiego było właściwym miejscem na takie dyskusje.
Waleriana 2024-04-26 21:52:26
@przyganiał kocioł garnkowi
"Wypada zachować odrobinę kultury i uszanować ludzi i zwyczaje tu panujące" - dobrze wiedzieć, że okrucieństwo wobec słabszych istot to zwyczaje podhalańskie, fantastyczna wizytówka dla rejonu.
przyganiał kocioł garnkowi 2024-04-26 21:22:00
Wy, przyjezdni, możecie sobie wierzyć w co chcecie, nawet w biskupa z durszlakiem na głowie lub aluminiową czapeczką. Przyjeżdżacie w gości i powinniście uszanować kulturę, prawa i obyczaje jakie tu obowiązują a nie szczekać, obrażać i narzekać. Czy jeśli pojedzie Pan z dziećmi do kraju muzułmańskiego (a nie trzeba daleko jeździć bo jest ich bardzo dużo w całej Europie) i zobaczy Pan szejka okładającego swoją żonę to będzie Pan bronił tej kobiety czy czym prędzej się oddali? I co Pan wtedy powie swoim dzieciom? Nie przywołuję tu publicznych egzekucji poprzez kamienowanie na bogu ducha winnych kobietach, które również się zdarzają na ulicach muzułmańskich krajów, bo szkoda Pana rozkładać na łopatki.
Zapomina Pan że ma Pan wybór. Tak samo jak może pan chodzić po mleko do galerii handlowej lub do osiedlowej żabki. Może Pan przyjechać na Podhale albo może Pan jechać na Słowację lub nawet w Alpy gdzie zapewne nie ma psów na łańcuchach i katowanych koni, bo tam po prostu już nie ma gospodarki i nie ma zwierząt gospodarskich. Niestety Pana również tam nie ma gdyż... niech Pan sam sobie dopowie.
Nikt Pana na siłę nie ciągnie do tego piekła pod Tatrami. Chyba jedzie Pan z własnego wyboru. Jakby nie było w gości i do miejsc które nie są Pana rodzimymi stronami. Wypada zachować odrobinę kultury i uszanować ludzi i zwyczaje tu panujące i nie szkalować, obmawiać czy wieszać psy po gospodarzach którzy Pana goszczą u siebie pod dachem i pańską rodzinę. A jeśli każdorazowo przeżywa Pan traumę i mimo to powraca to jest to przesłanka do kontaktu ze specjalistą.

Ja mam do Pana inne pytanie:
Dlaczego, my miejscowi, mamy wierzyć, że traktujecie swoje żony, dzieci, rodziny, jak znikną z widoku miejscowym, inaczej niż my traktujemy nasze konie?
kurr 2024-04-26 21:03:45
A.Grysiak chce miec swoje 5 mi.
Potem bedzie wyskakiwal z lodowki.
W kolejnej odslonie wywiady, talk show tour pod nadmuchanym " prawde powiedzial".
Media skrzetnie potrafia zagospodarowac takie "zjawiska".
Ba, to sie juz nawet dzieje.
Szlak ten zreszta juz dawno przetarty, tylko. opakowania i poczatki lepiej(?) teraz dograne.
Albin Siwak tez jakos zaczynal.
MadMax 2024-04-26 20:43:58
Mieszkam tu od urodzenia i ten tekst jest bardzo celny,
ale mógłby być tylko zalążkiem do wstępu opisu stanu faktycznego.
Dobrze, że są ludzie którzy widzą to czego większość nie chce zauważać.
Przybłęda 2024-04-26 20:43:25
Wierz mi, różnica jest, konie zarabiają, a psy nie
Kuma 2024-04-26 20:26:02
Ponownie trafny komentarz co do stanu umysłu naszych współkrajan ze strony Pana Andrzeja. Sugeruję redakcji utworzenie kącika dedykowanego na tego typu minifelietony, może to coś uzmysłowi niektórym z najbardziej małomiasteczkowych kulturalnie czytelników. Co najbardziej boli to fakt, że tak złożona polszczyzna nie dociera do tych, do których najbardziej powinna.
turnia 2024-04-26 19:49:47
Świetny tekst p. Andrzeju!
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE SEZONOWANE - 10m3, cena 370zł/m. 790 759 407.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam KONIE: dwie klacze zajeżdżone, siedmiolatki, WAŁACH zimnokrwisty gniady - każde po 10.000 zł., oraz KUCYK trzyletni kary, zajeżdżony i ŹREBAK dwuletni kary. 790 759 407.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY WYKOŃCZENIA WNĘTRZ ROBOTY BUDOWLANE BEZPŁATNA WYCENA. 602839607
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracownika do biura. Raba Wyżna. 602151357 Marcin.talaga@gmail.com
  Tel.: 602151357
 • PRACA | dam
  Poszukujemy Rezydenta/ Rezydentki do obsługi nowoczesnych apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie oraz stabilne zatrudnienie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 692 477 200.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • USŁUGI | budowlane
  BEZZWROTNE DOTACJE na docieplenie domu, wymianę okien, fotowoltaikę oraz zmianę kotła grzewczego.. 575 839 824 k.zamiara@n-energia.pl
  Tel.: 575
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości na Podhalu! za gotówkę Działki, domy, mieszkania. +48 600 404 554
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA w Zakopanem zatrudni PIEKARZY PIECOWEGO I CIASTOWEGO. 602 759 709
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA (najlepiej z doświadczeniem), OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  FIAT 500 multijet, 1.3, 2010r. 604 401 542.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SUZUKI JIMNY, 1.3 benzyna, 2010r. 604 401 542.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  CIĄGNIK C-330, 1980r. 604 401 542
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora poszukuje pracowników w zawodzie: pomocnik,malarz, cieśla,zbrojarz,murarz,operator koparko ładowarki, roboty wykończeniowe. 602629623 Sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Pizzerman - Parmezzan Nowy Targ. Poszukuje młodej, energicznej, chętnej do pracy osoby która chciałaby zostać Pizzermanem. Doświadczenie nie jest wymagane, wszystko pokażemy oraz przeszkolimy. Wystarczy szczera chęć i praca według naszych wartości.. 729882977 parmezzan19@gmail.com
  Tel.: 729882977
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry zatrudni pracownika do działu recepcji. +48608088017 https://ecotatry-hotel.pl/ ksiegowosc@projinwest.pl
  Tel.: 48608088017
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
 • PRACA | dam
  Poszukuję kierowcy kat. D praca stała tel.600088258. 600088258
  Tel.: 600088258
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
 • USŁUGI | budowlane
  TARTAK PRZEWOŹNY - USŁUGI - 690 535 222.
 • USŁUGI | budowlane
  STOLARSTWO - WYKOŃCZENIA WNĘTRZ - 690 500 277.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
 • BIZNES
  Profesjonalne poprowadzę obiekt noclegowy. Kilkunastoletnie doświadczenie, referencje. 0048 788 633 633
  Tel.: 48
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-05-30 20:00 Wypełnij ankietę o transgranicznych połączeniach autobusowych 2024-05-30 19:00 Turyści dojechali pod Tatry 2024-05-30 18:00 Skończyło się na pouczeniu 2024-05-30 17:00 Procesja Bożego Ciała w Bukowinie Tatrzańskiej 2 2024-05-30 16:35 Strategie optymalizacji magazynu 2024-05-30 16:00 Przez Krupówki przeszła Procesja Bożego Ciała (WIDEO, ZDJĘCIA) 5 2024-05-30 15:00 Ławeczka Tygodnika niezmiennie oblegana (WIDEO) 2024-05-30 14:00 Bez względu na deszcze i burze - kajakarze ruszyli z nurtem Dunajca (WIDEO) 2024-05-30 13:00 Stacja Edukacja działa a turystów w Kuźnicach mało (WIDEO) 4 2024-05-30 12:00 Górale wylegli na ulice (WIDEO) 5 2024-05-30 11:30 Rodzinne świętowanie Dnia Dziecka 2024-05-30 11:00 "Spowiedź przedślubna" na zagryzkę, a "Diabli kumoter" jako danie główne 1 2024-05-30 10:29 Zielona Rewolucja w Bukowinie Tatrzańskiej 2024-05-30 10:14 Z jakich reklam internetowych warto korzystać w 2024 roku? 2024-05-30 10:00 Piękny poranek w Tatrach i znowu ostrzeżenia przed burzami 1 2024-05-30 09:00 Groźny wypadek w Maruszynie 2024-05-30 08:00 Niech się stanie rondo 4 2024-05-29 21:45 Obywatel przejmuje Rynek... dosłownie 9 2024-05-29 21:00 Pola Nadziei czyli Goszcz dla Fundacji im. Adama Worwy (WIDEO) 2024-05-29 20:00 Rabczański celebryta przyleciał na mszę 1 2024-05-29 19:00 Dwukrotny recydywista w pół godziny 2 2024-05-29 18:01 Jak wybrać wagę paletową dla swojej firmy? 2024-05-29 18:00 Na parking przed Morskim Okiem najlepiej z e-biletem 2 2024-05-29 17:00 W Kuźnicach bez kolejek (WIDEO) 2024-05-29 16:30 Zakopane świętuje 1 2024-05-29 16:00 Zapraszamy 4 czerwca o 19.30 na Rynek Krakowski pod pomnik Mickiewicza 9 2024-05-29 15:00 Śmigłowiec LPR lądował na Gabańce 2024-05-29 14:30 Krew na Dzień Dziecka 2024-05-29 14:00 Regionalny Dzień Rodziny na Olczy, konkursy, wykłady, taniec, śpiew i muzykowanie 1 2024-05-29 13:30 Dla wszystkich matek, sióstr i córek: "Jutro będzie nasze". Mamy dla Was bilety 2024-05-29 13:00 Znamy laureatów festiwalu "Od Podhala do Opola" (WIDEO) 2024-05-29 12:00 Zakopiańscy policjanci szykują się na różne utrudnienia w długi weekend 2024-05-29 11:30 Zbliża się wyjątkowy dzień - Dzień Dziecka! 1 2024-05-29 11:15 Jak IT Consulting Może Zrewolucjonizować Działania Twojej Firmy 2024-05-29 11:00 Zdewastowany pomnik Hasiora długo czekał na renowacje, ale się doczekał 7 2024-05-29 10:45 Gdzie Dostanę Pożyczkę Bez Zdolności Kredytowej? Sprawdziliśmy to! 2024-05-29 10:30 Zapowiada się sporo wrażeń, jak na jeden dzień 1 2024-05-29 10:26 Polacy w dobie zakupów: Online kontra Offline - kto wygra tę bitwę? 2024-05-29 10:00 Dzisiaj mogą wystąpić burze i ulewny deszcz 1 2024-05-29 09:39 Kolekcjonerzy zapraszają na stoiska przy Placu Niepodległości 2024-05-29 09:00 Antoni Wiercioch, niepełnosprawny sportowiec Młodym Promotorem Polski 2024 1 2024-05-29 08:30 Brutalna gra o wszystko, honor albo śmierć. Mistrzowska powieść szpiegowska. Mamy dla Was książki 2 2024-05-29 08:00 Świętojańska Noc Muzyki, Raz, Dwa, Trzy zagra pod Giewontem 2024-05-28 22:15 Pod Giewontem ekipa ze Śląska bada drzewa tomografem komputerowym 11 2024-05-28 21:00 Pędził przez wieś z prędkością 115 km/h i już nie ma prawa jazdy 2 2024-05-28 20:00 Babcia Józeckula powróciła 2024-05-28 19:22 Recytatorzy w Rabciu 2024-05-28 19:15 Blues w Markowej Zagrodzie 2024-05-28 19:00 Pociąg do książek 2024-05-28 17:55 Będzie hałas? Mieszkańcy os. Na Skarpie piszą petycję 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-05-30 18:15 1. To dlatego Nasz Jaruś, podhalański koci KRUL skierował swoje "dobre serce" do zwierząt, kotów ? 2024-05-30 18:14 2. Piękne zdjęcia, niesamowite ile ludzi w strojach góralskich, jaka tam musiała być atmosfera. Pozdrawiam wszystkich górali ! 2024-05-30 17:42 3. @GT, wymień trzy rzeczy, ba, JEDNĄ!, dobrą, jaka mnie spotkała od lewactwa, pe***ów i PO.... 2024-05-30 17:41 4. Zrealizujemy program samolot+ i będzie ok. Turyści dolecą własnymi samolotami na lotnisko w N. Targu i do samego Zakopanego dostaną się nowiutkim metrem jadącym pod Giewontem do Popradu. Oj, będzie się działo. Filance z TPN-u będą konduktorami. 2024-05-30 17:39 5. Tak @GT XXI wiek wiara,zacofanie jakieś szopki chodzą i śpiewają. Nie ma to jak homoseksualne parady, kobiety z brodą, szczekające osoby niebinarne itd. To jest ta prawdziwa tolerancja, a nie te procesje głupich katoli. 2024-05-30 17:27 6. Piekna procesja , wielu wiernych cudowna atmosfera ku CHWALE BOGA 2024-05-30 17:20 7. Tak pięknie to tylko w Bukowinie. 2024-05-30 17:10 8. Pozostaje. 2024-05-30 17:09 9. Nie polonez a chocholi polamaniec z Magdalenka. 2024-05-30 16:59 10. Wierni, Wiara, Tradycja, Miłość Bliżniego ,a postępowania człowieka w stosunku do drugiego to już inna sprawa . Niejednokrotnie więcej dobrego serca można oczekiwać od niewierzącego. Mamy przykład z samej góry gdzie pierwsi przed ołtarze ,a ostatni do pomocy biednym , potrzebującym .Lepiej kraść, kłamać i dawać swoim. Gdzie ten dekalog w ich wykonaniu. Pis jest tego najlepszym przykładem.
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP


REKLAMA


Pożegnania