Polecamy
Dołącz do naszych Patronów. Zobacz, że warto. Dziękujemy bardzo. Kliknij 24tp.pl/wspieraj

Reklama

2024-05-23 18:02:29

Reklama

Czytamy

Małomiasteczkowa opowieść z wielką polityką w tle. Ezoteryka - archetypy - symbole. Mamy dla Was książki

Autor książki, którą dziś dla Was mamy - Łukasz Oliwkowski, jest inowrocławianinem, doktorem nauk humanistycznych, nauczycielem języka polskiego, animatorem kultury i perkusistą.

Oliwkowski naukowo badał prozę Stanisława Lema (doktorat z wyróżnieniem). Za istotny uważa fakt, że inowrocławskie liceum, w którym teraz pracuje – III LO im. Królowej Jadwigi – otoczone było niegdyś odwróconymi, rozbitymi żydowskimi macewami, sąsiadowało z częścią miasta, w której w niezwykły i tragiczny sposób splotły się losy Niemców, Polaków i Żydów. Autor uznał, że nadszedł czas, aby z rozrzuconych znaków odtworzyć historię, poskładać rozkruszone litery w opowieść – tak powstał „Emet”.

Słów kilka o tym, co przeczytacie:
W kujawskim Mieście w interakcję wchodzą losy najbogatszego Wielkopolanina – Żyda Leopolda Levy`ego, niemieckiego burmistrza Friedrich Artera i wielu innych, niezwykle wpływowych postaci pierwszej połowy XX wieku, w tym zbrodniarza nazistowskiego, gaulaitera Kraju Warty, Arthura Greisera.

Osobiste tragedie i ambicje mieszają się tu z tajemnicami masonerii, historycznymi wielokulturowymi zawiłościami, klimatem epoki, zagadkowymi książkami, filozofią, ezoteryką oraz metafizycznym oddziaływaniem starych mitów i archetypów. Świat przedstawiony „Emeta” przeniknięty jest też w dużym stopniu pierwiastkiem kobiecym.

Niezwykła znajomość zwyczajów, kultury, szczegółów z życia codziennego początków XX wieku, historii miasta i regionu, a także potraktowana z wielką przenikliwością natura ludzka – to wszystko sprawia, że opowieść Łukasza Oliwkowskiego staje się na każdej stronie prawdziwa i niesamowicie wciągająca. Dodatkowo, zainspirowana została prawdziwymi wydarzeniami.

O książce opowiada też sam autor w wywiadzie udzielonym Violetcie Wiśniewskiej (Varia PR):

W powieści „Emet” zaprasza Pan czytelnika na wspaniałą literacko-historyczną ucztę, w której zawarł Pan wiele faktów niekoniecznie znanych przeciętnemu Polakowi. Pokazał Pan trzy różne nacje, ich kulturę, zwyczaje, obrzędy masońskie. Interesuje się Pan historią zawodowo? Czy to Pana pasja?

Interesuje mnie historia, której można doświadczyć bezpośrednio, to znaczy taka, która nie funkcjonuje jedynie w suchej faktografii. Podam przykład – niedawno udało mi się trafić w pobliżu mojego miasta, dzięki mapom LiDAR, na dobrze widoczne ślady grobowców megalitycznych sprzed 5500 lat. Pojechałem na miejsce, skonsultowałem sprawę z archeologami. I faktycznie są. W jakiś sposób znów funkcjonują. Pobudzają wyobraźnię, którą trzeba studzić naukową weryfikacją.

Chęć opisania rzeczywistości to wynik prostego zaciekawienia światem. „Emet” jest efektem zainteresowania ciekawą architekturą, którą widzę z okna mojej sali polonistycznej w liceum, a także faktem, że jeszcze do niedawna plac przed szkołą wyłożony był odwróconymi żydowskimi macewami. Zrobili to Niemcy w czasie II wojny światowej. Niedaleko stoi też kamienica, w której mieszkał mój dziadek, a w której wcześniej mieszkał bardzo ciekawy i bardzo wpływowy człowiek, o którym wiele w książce. Takich znaków jest wokół wiele. Miasto to palimpsest – alfabet na alfabecie. Wystarczy uważnie patrzeć. Jak Pani widzi, to nie wynik zawodowego zainteresowania, bardziej pasji, po prostu chęci... czytania przestrzeni.

Czy zajęcie się tym okresem w historii Inowrocławia (Miasta w Wielkopolsce) obudziło się w Panu pod wpływem konkretnego wydarzenia w życiu? Jak narodził się pomysł na tę powieść?

W 2016 roku zorganizowałem w moim liceum międzynarodową konferencję. Przybyli naukowcy z Niemiec, Szwajcarii, Włoch i Polski oczywiście; wszyscy kierowani pasją naukową. Wszyscy skupieni byli na śledzeniu obiegu pewnych idei architektonicznych z początku XX wieku, które w przedziwny sposób skumulowały się na terenie osiedla tuż obok liceum. Pokłosiem tej wizyty było zaproszenie na rewizytę w Turyngii, w miejscowości Poezneck. Pojechałem tam ze sporą grupą licealistów. Spotkali się tam ze swoimi rówieśnikami w szkole, a także uczestniczyli w zajęciach na temat architektury. Okazało się, że po 1920 roku do Poezneck przyjechał Friedrich Arter, który wcześniej przez prawie dwie dekady był najpierw wiceburmistrzem, a potem burmistrzem w zaborowym Inowrocławiu. Był związany z architektem Heinrichem Tessenowem, który z kolei był nauczycielem Alberta Speera – bardzo mrocznej postaci hitlerowskich Niemiec. Ciekawe było zobaczyć w archiwach Poezneck listy inowrocławskich polityków z 1920 roku, które w bardzo przyjacielski sposób opisywały Artera; dodać warto, że owi politycy byli jednocześnie ojcami niepodległości na Kujawach po Powstaniu Wielkopolskim. Przedziwne kontaminacje polityczno-humanistyczne. Plątawisko zbiegów okoliczności i ścieżek idei XX wieku w najbliższej przestrzeni było tak duże i intrygujące, że uznałem, iż trzeba tu formy literackiej.

Mamy tu wielu prawdziwych bohaterów, którzy zostali wciągnięci do powieści, dołożył im Pan trochę innego, wyobrażonego przez Pana życia. W książce występują: Niemiec Arter, Żyd Levy i Polak Wachowiak – żyjący i rządzący jednym miastem, w zgodzie, w szacunku dla siebie, w przyjaźni. Czy ten motyw w Pana powieści jest prawdziwy albo mógłby być?

On jest prawdziwy. Wspomniałem wcześniej, że Wachowiak – człowiek, któremu Polska wiele zawdzięcza – bardzo dobrze wypowiadał się o Friedrichu Arterze. Co do relacji Artera i Levyego – tu faktycznie żywioł literacki wykreował swoją historię, aczkolwiek bohaterowie ci na pewno dobrze się znali – pracowali wszak w radzie miasta, wspólnie podejmowali decyzje, w końcu oni wszyscy ustalali rozstrzygnięcia dotyczące ustaleń po Powstaniu Wielkopolskim. Kiedy w życiu Artera zdarzyła się tragedia, o której piszę w książce – Wachowiak jednoznacznie był po jego stronie, rzec można po stronie człowieka, a nie polityka. Zmobilizował całą polską radę miasta, aby oddać hołd niemieckiemu dziecku. Takie epizody są wymazane z naszej katolicko-narodowej narracji. To ważny wątek książki – owe rozróżnienia i relacje: człowiek, polityk, historia, człowiek, zgoda, radykalizm, mądrość, głupota, życie – miłość - śmierć...

W powieści pojawia się prawdziwa postać Josephine Dilloo, która, jak ujął Pan to w swojej powieści: „patrzyła na pismo jak na pewien etap rozwoju technologii uzewnętrzniania przeżyć”. Jaki jest jej wkład w opisaną przez Pana historię?

Tak, to jedna z pierwszych osób zajmujących się profesjonalnie grafologią, choć – co wynikało też zapewne z klimatu epoki – traktująca pismo jako określenie stanu duchowego człowieka. Była teściową Artera, matką Dory. Jej wpływu na opisaną historię nie da się raczej ująć w kategoriach przyczynowo-skutkowych. Jest trochę jak Magna Mater, mentor. Pociąga za sznurki, węzły... liter! Może jakoś nawet pisze tę historię? Jest w „Emecie” kilku takich zewnętrznych obserwatorów, swoistych strażników progu. Co do przywołanych przez panią słów o „technologii uzewnętrzniania przeżyć” - przyznam, że spore wrażenie zrobiły na mnie tezy Jacka Dukaja wydane w zbiorze „Po piśmie”. Zajmuje się on właśnie ową kwestią – pismo jest etapem w sposobach opisywania przeżyć; „Galaktyka Guttenberga” skończy się. Dilloo jest swoistą kapłanką, tka wzorce, zaglądając, jako grafolożka, na drugą stronę gobelinu sensu. Historia pokazuje jednak, że nie wszystko jest wyrażalne. Właśnie – jak wyrazić „niewyrażalne”...?

Opisał Pan także temat loży masońskiej w przepiękny sposób; obrzędy, rytuały z nią związane.

Jeden z głównych bohaterów był mistrzem loży. Współdziałał z innym mistrzem, także z Inowrocławia, który był z kolei najważniejszym masonem w Polsce. Silny był ten ruch w Inowrocławiu, wystarczy przejść się wybranymi ulicami i popatrzeć na kamienice – do dziś pozostały znaki.  Co ciekawe, w jednej z takich kamienic zamieszkał potem Stanisław Przybyszewski. Symbole wolnomularskie są też na zaskakujących przedmiotach w miejskim parku. Polska historia ma wielu znanych masonów, byli przecież nawet nimi ci, o których śpiewamy w hymnie narodowym.

Bardzo poruszającym fragmentem jest rozmowa siostry jednego z bohaterów ze swoim mężem na temat publicznych wyroków śmierci. Okoliczności (bez zdradzania czytelnikom czego dotyczą) są wyjątkowe, więc ich argumenty wybrzmiewają tym mocniej. Wiele jest podobnie wyrazistych fragmentów. Który z wątków w Pana powieści jest Pana zdaniem najważniejszy do zrozumienia przez współczesnego czytelnika? Nad czym powinien się najgłębiej w obecnej sytuacji historycznej, etycznej, zastanowić?

To trudne pytanie. Nie chciałbym narzucać czytelnikowi dróg interpretacji. Udało mi się chyba zbudować wielowarstwową strukturę; samo szukanie klucza może być intrygujące. Z pewnością wiele dróg odczytań proponuje tytuł, związany z legendą żydowską. Proponuję nie traktować tej historii jako książki o Inowrocławiu, ta nazwa  właściwie tu nie funkcjonuje.  Ważne jest też zrozumienie, że większość wielkich decyzji może wynikać z traum i frustracji jednostki. Może wybrnę z pytania pewną metaforą, której użył chyba kiedyś Gustaw Herling-Grudziński.  Chodzimy po zamarzniętej tafli rzeczywistości. Wystarczy niekiedy obserwacja najbliższej przestrzeni, żeby przewidzieć najpierw rozpad na kry, potem topnienie, a później...

 

Profesor Ryszard K. Przybylski – badacz literatury i sztuki, eseista o książce: „Emet” Łukasza Oliwkowskiego jest powieścią o mieście. Mieście, z którego bogactwa nagromadzonych w historii sensów nie do końca zdają sobie zapewne sprawę sami jego mieszkańcy. Trzeba bowiem przenikliwego oka, aby dostrzec to, co pozostaje zakryte. Czytać miasto jak palimpsest. Pod jedną zewnętrzną warstwą skrywa się bowiem inna, wcześniejsza. Ta z kolei może przesłaniać poprzednią. Nie ulega wątpliwości, że Oliwkowski posiada tę zdolność czytania. Rozpoznawania ukrytych znaczeń. Nie jest to jedynie następstwem umiejętności patrzenia, w jednakim stopniu pozostaje wszak konsekwencją wiedzy czerpanej z archiwów. Dopiero połączenie tych dwu atrybutów pozwala osiągać zadowalające efekty. I tak niewątpliwie jest w przypadku „Emeta” Oliwkowskiego. Tu dostrzeżone znajduje uzupełnienie w przestudiowanym, a przeczytane zostaje potwierdzone w zobaczonym. Wszelako i w warstwie materialnej miasta, i w dokumentach o nim istnieją zawsze większe lub mniejsze luki. Wtedy zaś konieczne staje się ich uzupełnienie. I tak oto czytanie miasta przekształca się w pisanie o nim. Jest tak, jak z pamięcią. Nie tylko przypominamy sobie o minionych zdarzeniach, ale także je kreujemy.

Uwaga książka!
Od autora powieści Łukasza Oliwkowskiego mamy dla Was 2 egzemplarze książki. Po jednym otrzymają osoby, które jako pierwsze napiszą do nas w piątek 24.05 o godzinie 14 na adres: konkurs@24tp.pl. W treści prosimy podać imię, nazwisko i adres, a w tytule maila wpisać: Emet.

anZostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
 • PRACA | dam
  Na zgłoszenia czekamy do 30 czerwca 2024 roku. Nie przegap tej wyjątkowej okazji, aby z bliska przyjrzeć się pracy poselskiej i zdobyć praktyczne umiejętności! Jeśli jesteś zainteresowany, wyślij swoje CV i parę słów o sobie na adres biura:. 535 124 379 https://www.facebook.com/smarduch.weronika/ biuro.smarduch@gmail.com
  Tel.: 535
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy kucharza śniadaniowego i pomoc kuchenną do przygotowywania śniadań w Białce Tatrzańskiej. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 886 069 224.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy Panie Pokojowe do sprzątania nowoczesnych apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem + 48 504 428 461.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia POKOJE 3 i 2-osobowy w Kościelisku Sobiczkowej. 602 66 30 74.
 • MOTORYZACJA | kupno
  Spytek Car Import to wiodąca firma specjalizująca się w imporcie samochodów z USA i Kanady. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i pasji do motoryzacji, zapewniamy kompleksową obsługę na każdym etapie zakupu pojazdu. 574852452 SpytekCarimport@gmail.com
  Tel.: 574852452
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KONSERWATORA do nowo otwartego obiektu Białka SPA&Resort. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 888 840 498.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy Recepcjonistę do nowo otwartego obiektu w Kościelisku. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie cv na adres d.zacharko@gorskagrupa.pl lub telefon 698954671.
 • PRACA | szukam
  PRACA DORYWCZA - godzina dziennie po 18-ej. Praca na terenie Nowego Targu, bardziej dla mężczyzny. 501 323 145.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlana Sikora zatrudni kierowców kat B - zaopatrzenie budowy. 602629623
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych. 602629623
  Tel.: 602629623
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ BUDKĘ HANDLOWĄ POD OSCYPKI, PAMIĄTKI itp. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy REZYDENTA/REZYDENTKĘ do obsługi apartamentów w Zakopanem. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie i stabilne zatrudnienie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 666 522 367 lub cv na adres m.komoniewski@gorskagrupa.pl.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NAMIOTY HANDLOWE 4,5x3 m - 1200 zł., 3x3m - 1000 zł., 4x2,8m - 1000 zł. 603 514 316.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Białka Tatrzańska - DZIAŁKA BUDOWLANA, UZBROJONA (prąd, woda) 1420/65 - 8,4 ar. Łączy się z drogą gminną. 608 16 15 16.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Jawor i jesion w kłodach. 783 575 415.
 • PRACA | dam
  Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem zatrudni na stanowisko: PIELĘGNIARKA/PIELĘGNIARZ. Oferujemy stabilne zatrudnienie, możliwość rozwoju zawodowego. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Sekcją Kadr i Rachuby Płac USOR w Zakopanem. tel. +48 18 20 22 149, e-mail: kadry@klinika.net.pl
 • PRACA | dam
  MAGAZYNIER Zatrudnię pracownika na stanowisko magazyniera. Obowiązki: przygotowywanie zamówień, rozładunek i załadunek samochodów. Atrakcyjne wynagrodzenie. Możliwość organizacji darmowego mieszkania. Praca w Jabłonce 34-482 tel. 503-957-597.
 • PRACA | dam
  Branżowa Szkoła I Stopnia Cechu w Zakopanem poszukuje osoby na stanowisko DYREKTORA SZKOŁY. Podania należy składać w Biurze Cechu - ul. Gimnazjalna 1 w Zakopanem. Więcej informacji: tel. 501 682 696.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 57 i 53.5 m2, oraz PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam jałówke z terminem wycielenia na 17 czerwiec.Kolor czerwony. 535330397 soltysczeslaw68@tlen.pl
  Tel.: 535330397
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Kąpielisko Geotermalne Szymoszkowa przyjmie do pracy na sezon letni: PIZZERA, BARMANKI, OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH, OBSŁUGĘ KONTROLI WEJŚĆ NA KĄPIELISKO. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • PRACA | dam
  Cukiernia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KONSERWATORA. Bardzo dobre warunki pracy. Zakopane. 604 102 804, 601 512 211.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BYKI ROCZNE, JAŁÓWKA. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  KOSIARKA ROTACYJNA. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA POTTINGER 15. 737 428 828.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości na Podhalu! za gotówkę Działki, domy, mieszkania. +48 600 404 554
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-06-23 21:49 Poważny wypadek na zakopiance. Czołowe zderzenie (ZDJĘCIA, WIDEO) 2024-06-23 21:00 Stara Szkoła w Rabce już nie na sprzedaż 1 2024-06-23 20:00 To będzie bardzo długa sesja z debatą nad stanem miasta za 2023 rok 3 2024-06-23 19:00 Raz, Dwa, Trzy, gwiazda Świętojańskiej Nocy Muzyki pod Giewontem 1 2024-06-23 18:21 Zderzenie osobówki z autobusem we Frydmanie (WIDEO) 2024-06-23 18:00 Otwarcie amfiteatru i jubileusz zespołu Biołodunajcanie (WIDEO, ZDJĘCIA) 2 2024-06-23 17:30 Najbardziej osobista proza Hanny Kral. Mamy dla Was książki 2024-06-23 17:00 Najgorętszy doping biało czerwonych był w Centrum Narciarstwa 2024-06-23 16:00 Wymienią asfalt na Rondzie Brata Alberta. W ramach gwarancji 2024-06-23 15:00 Jędraszewski odchodzi na emeryturę, czy zamieszka na Podhalu? 11 2024-06-23 14:30 "Wojna gigantów" w Szczawnicy 2024-06-23 14:11 Pięć osób poszkodowanych w wypadku Ponicach (aktualizacja) 1 2024-06-23 14:00 Podhalański Szpital... Energetyczny 2 2024-06-23 13:00 Znana jest już data pogrzebu księdza Stanisława Szyszki, budowniczego kościoła Św. Krzyża 2024-06-23 12:00 Turyści ruszyli w Tatry 1 2024-06-23 11:00 Miasto przypomina o obowiązku przycinania drzew 4 2024-06-23 10:00 Bezpłatne przejazdy dla uczniów zakopiańskich szkół. Ważne informacje na wakacje 2024-06-23 09:00 Kiedy otworzą miejskie toalety w Zakopanem? 14 2024-06-23 08:00 Bohaterowie i antybohaterowie. Spotkanie z historią w Muzeum Palace 2 2024-06-22 23:07 Poezja Wandy Szado-Kudasikowej w Ludźmierzu 2024-06-22 21:30 Władze powiatu tatrzańskiego chcą zlikwidować ostatni bezpłatny parking pod Giewontem 18 2024-06-22 21:00 Czwarta lekcja z kolekcji, czyli rzeczy pierwsze wystawione w willi Oksza 2024-06-22 20:17 Prace na Ludźmierskiej przedłużają się. Jak długo będziemy stać w korku? 5 2024-06-22 19:29 Kilka strażackich interwencji w powiecie tatrzańskim 1 2024-06-22 18:45 Niebezpieczna sytuacja na szlaku na Rysy (WIDEO) 2024-06-22 18:00 Wielu chętnych do funkcji szefa Powiatowego Zarządu Dróg 6 2024-06-22 17:16 Zapomniany gigant polskiej secesji 2024-06-22 16:30 Tatrzański Park Narodowy zamyka popularny szlak 1 2024-06-22 15:44 W Rabce powstanie kolejny supermarket 10 2024-06-22 15:00 Muzyka radości w Jatkach (WIDEO) 2024-06-22 14:10 Arcybiskup Marek Jędraszewski rezygnuje 10 2024-06-22 13:21 Zakopiańscy policjanci apelują do opiekunów wycieczek 1 2024-06-22 12:43 Poważny wypadek w Skawie (ZDJĘCIA) 1 2024-06-22 12:00 Kluszkowce robią wrażenie (WIDEO) 3 2024-06-22 11:29 Wyborczy zaułek 2024-06-22 11:00 Burze z ulewnym deszczem przechodzą przez Podhale i Orawę (WIDEO) 1 2024-06-22 10:07 Samochód zjechał z drogi i uderzył w znak 3 2024-06-22 10:00 Niecodzienny gość na Bogdańskiego w Zakopanem 2024-06-22 08:59 Nadciągają burze i opady deszczu 2024-06-22 08:01 Restauracja z Kościeliska z prestiżowym wyróżnieniem 7 2024-06-21 21:40 Młodzi druhowie pozbierali śmieci na babiogórskim szlaku 2024-06-21 21:00 Przyjaciel mnie oszukał 16 2024-06-21 20:00 Kamil choć woli kopać, to w przełajach jest wicemistrzem Polski. Grunwald dla niego okazał się szczęśliwy 2024-06-21 19:30 Przed nami filmowe lato pod gwiazdami 2024-06-21 19:00 Podhalański Szpital Specjalistyczny z nowym wicedyrektorem 1 2024-06-21 18:01 Ciepły dzień w Tatrach. Tak rano było pod samym szczytem Giewontu (WIDEO) 2024-06-21 17:30 Ruszyła zbiórka na pogrzelców z Nowego Targu 2024-06-21 17:01 Leśnicy wzięli się za crosowców 7 2024-06-21 16:30 Ostrzeżenia meteo. Zebrał się Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego 1 2024-06-21 16:00 Dzień Taty we włoskim stylu, co się działo w "Kmicicu" (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-06-23 23:28 1. z tego wynika - powiatowy inspektorat to wymiany 2024-06-23 23:03 2. Podwaliny naszej cywilizacji dali Grecy, Rzymianie, Fenicjanie, Mezopotamia i Etiopia. A nie jakiś obszczymurek. 2024-06-23 22:41 3. Ten budynek od zawsze wydawał mi się taki ponury. Teraz już wiem czemu. Bo zbudowany przez tych samych inwestorów którzy w tym czasie budowali też baraki ogrodzone drutem kolczastym. 2024-06-23 22:25 4. Chwała mu za to co głosił, a głosił prawdę o Bogu i człowieku. Tęczowa zaraza - dobrze to nazwał, popatrzcie co się wokół nas dzieje, gubią się wartości , ludzie wstydzą się Boga, swojego pochodzenia, swoich korzeni. Chrześcijaństwo nas ukształtowało, dało podwaliny naszej cywilizacji i naszego człowieczeństwa, nie wstydźmy się tego. Jaką cywilizację i wartości niosą Ci tzw. tęczowi, kolorowi itp.... 2024-06-23 22:23 5. No super ze ruszyli tylko za rok jak będzie odpust w chocholowskiej niech wspólnota to ogarnie lepiej,a nie taki młyn koniami traktorami rowerami,pijani jednym słowem cyrk i nikt nad bezpieczeństwem nie panuje. Wstęp pobierają to odpowiedzialność biorą na klatę niech nie zapominają, brak policji straży miejskiej dopiero pod koniec jechali a gdzie byli na samym początku. 2024-06-23 22:00 6. Dlaczego tym razem nie ma projektów uchwał na stronie Miasta? Coś jest do ukrycia? 2024-06-23 21:43 7. Proponuję plebanię w Dąbrowie Górniczej, po tej orgii jest miejsce dla kolejnego kapelusznika. A temu czemuś, co ma pokręcony nick mam pytanie. Co to znaczy po polsku ZOHYDZENIE ? 2024-06-23 21:24 8. Świętym powiniem zostać. Zaraza tęczowa idealne określenie . 2024-06-23 21:15 9. @łona, działki będą wystawione w trybie przetargu, więc każdy może je kupić lub podkupić, wystarczy czytać ogłoszenia. 2024-06-23 21:10 10. @kombajn pisze "dzieci z bloków piją wódke" Jak z bloków jak tu taki jeden blokoś pisze dużymi literami, że to wsioki tam rozrabiają.
2024-06-10 21:44 1. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 2. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 3. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 4. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 5. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 7. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 8. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 9. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 10. Deportowac drugiego na anktartyde.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania

FILMY TP