Polecamy
Dołącz do naszych Patronów. Zobacz, że warto. Dziękujemy bardzo. Kliknij 24tp.pl/wspieraj

Reklama

2024-05-29 08:30:05

Czytamy

Brutalna gra o wszystko, honor albo śmierć. Mistrzowska powieść szpiegowska. Mamy dla Was książki

Marek Krajewski nie raz gościł u nas ze swoimi tytułami, dziś mamy dla Was najnowszy - "Słowo honoru".

Na łamach Tygodnika Podhalańskiego prezentowaliśmy kilka spośród jego książek, w tym „Miasto szpiegów” -  kryminał, a nawet bardziej powieść szpiegowską z serii o komisarzu Edwardzie Popielskim. „Dziewczynę o czterech palcach”, która zdobyła tytuł najlepszej polskiej powieści historyczno-kryminalnej 2019 roku. „Demonomachię”, książkę, którą autor postanowił zmierzyć się z innym niż kryminał gatunkiem literackim - horrorem, zabierając czytelników w podróż do miasteczka Podgórze pod Krakowem, gdzie obok siebie żyli katolicy, ewangeliści i wyznawcy religii mojżeszowej. Ostatnio zaś była to „Ostra” - zupełnie nowa odsłona jego pisarskich możliwości. Porzucił bowiem stylistykę retro i postanowił akcję nowego kryminału osadzić we współczesnym świecie.

Tym razem Krajewski, ojciec chrzestny polskiego kryminału retro, postawił na klasykę, czyli nową odsłonę przygód śledczego Edwarda „Łyssego” Popielskiego i wielki narracyjny powrót do Wrocławia. Stworzył powieść szpiegowską, w której odkrywa mniej znane karty z historii służb specjalnych II Rzeczypospolitej i PRL, przedstawia wyrafinowane gry wywiadowcze okresu międzywojennego, w fabułę wplatając postaci jak najbardziej prawdziwe, takie jak Bohdan - syn Bolesława Piaseckiego, Gomułka czy profesor Tadeusz Kotarbiński.

Zaczątkiem wszystkich wydarzeń, które Krajewski opisuje w „Słowie honoru”, było pewne spotkanie. „Jesienią 1938 roku minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop zaprosił do bawarskiego Berchtesgaden polskiego ambasadora w Belinie Józefa Lipskiego. Niemiec miał przedstawić Polakowi kilka propozycji zamierzających do – jak się wyraził – „generalnego oczyszczenia stosunków polsko-niemieckich ze spraw spornych”. Obaj dyplomaci spotkali się 24 października w Grand Hotelu, pięknie położonym obiekcie z widokiem na Alpy Salzburskie. Lipskiemu towarzyszył szyfrant i sekretarz ambasady Karol Kraczkiewicz, von Ribbentropowi zaś – Walter Hawel, jeden z najbardziej zaufanych ludzi Hitlera.

Rozmowy takie odbywały się już wcześniej i niczego nie „oczyściły”. Ta jednak była wyjątkowa. Von Ribbentrop zaproponował Polsce przystąpienie do paktu antykominternowskiego, wymierzonego przeciwko światowemu komunizmowi. Zaskoczony nieco Lipski – wobec braku pełnomocnictw do podjęcia nawet najostrożniejszych rozmów w tej kwestii – zareagował nader wstrzemięźliwie. Sporządził jednak odpowiednią notatkę.”
To właśnie tę notatkę, wślizgnąwszy się do pokoju Lipskiego, przeczytał esesman z Grand Hotelu, pół-Niemiec, pół-Polak ze Śląska Cieszyńskiego, w rzeczywistości agent sowiecki działający pod kryptonimem „James”. Tuż przed aresztowaniem przez gestapo zdążył on sporządzić raport, który dwa dni później trafił na biurko Stalina i przejął panicznym strachem wschodniego satrapę. „Natychmiast wezwał on do siebie komisarza Zelmana Pasowa, który szefował Wydziałowi Zagranicznemu Głównego Zarządu Bezpieczeństwa Państwowego NKWD. Pasow otrzymał rozkaz: ujawnić prasie propozycję von Ribbentropa i zorganizować wobec niej w Polsce „spontaniczny protest”, co nie byłoby trudne, bo antyniemieckie nastroje w II RP były coraz silniejsze. Szef wywiadu zareagował na polecenie Stalina wielkim entuzjazmem; był niemal pewien, że ujawnienie tego planu może wywołać w Polsce protesty społeczne – pod jednym wszakże warunkiem: ktoś musiał umiejętnie wszystkim pokierować. I był taki człowiek – niezwykle popularny wśród robotników trybun ludowy i poeta opiewający rewolucje październikową. Nazywał się Emil Haczko i właśnie wyszedł z polskiego obozu koncentracyjnego w Berezie Kartuskiej. Stalin dobrze zapamiętał to nazwisko.”

Nadal mamy rok 1938, Lwów. Europa stoi na krawędzi wojny. W Rzeczypospolitej trwa bezlitosna walka o wpływy. Czy możliwy jest sojusz z Niemcami? Edward „Łyssy” Popielski jeszcze nie wie, że wyjście na wernisaż wystawy fotograficznej, na której prezentowanych jest kilka prac jego córki Rity, uruchomi łańcuch jakże znaczących zdarzeń. W trakcie oglądania jednego z jej zdjęć Popielski wyczuwa za plecami czyjąś obecność. Mężczyzna nie podziwia jednak pracy Rity, a przygląda się kaloszom „Łyssego”, które stają się pretekstem do zagajenia rozmowy. Ten mężczyzna to kapitan Czesław Dewoyno z kontrwywiadu wojskowego, znajomy Jani z Bydgoszczy czyli majora Jana Żychonia, szefa bydgoskiej Ekspozytury nr 3 Oddziału II Sztabu Głównego, zajmującego się wywiadem przeciwko Niemcom. Powołując się na tę znajomość Dewoyno podkreśla, iż wie, że Popielski był kiedyś zaprzysięgłym wrogiem Niemców, a dziś jest wrogiem Rosjan. Jego mocodawcy podzielają to zdanie widząc większe niebezpieczeństwo ze Wschodu niż z Zachodu. Dlatego też proponuje śledczemu wspólną akcję, ściśle tajną misję we Lwowie, gdzie mieści się bardzo niebezpieczne gniazdo szpiegów przy ulicy Nabielska 27, w konsulacie sowieckim.

W tym samym czasie hrabia Gustaw Szwert, właściciel majątku Knopice koło Bielska, organizuje zjazd przedstawicieli różnych sił politycznych zaniepokojonych wyciekiem tajnej notatki Lipskiego i prawdopodobieństwem tego, że minister Beck być może skłania się ku propozycji von Ribbentropa. Obecny na nim ma być Emil Haczko, człowiek, który potrafił będzie pogodzić najzagorzalszych przeciwników politycznych i połączyć ich w jednym celu.
Dewoyno planuje jednak pokrzyżować te plany. W rozmowie z Popielskim stwierdza: „Ten Haczko będzie niedługo we Lwowie. Trzeba go aresztować, zamknąć w jakiejś „pralni” i wypuścić po kilku tygodniach z łatką naszego konfidenta. Wtedy już stanie się dla nas znacznie mniej groźny, a tymczasem sprawa Ribbentropa-Lipskiego całkiem przycichnie.” Dodaje przy tym: „Jeśli na sabacie w Knopicach zabraknie Emila Haczki, to oni wszyscy sobie skoczą do gardeł. I rozjadą się do domów z niczym. Być może któryś z nich zainicjuje jakąś osobną demonstracyjkę, którą szybko gwizdkami rozgoni policja. Nikt inny, tylko ten Haczko opromieniony sławą bohatera z Berezy… tylko on może skoordynować jeden wielki marsz środowisk przeciwko sojuszowi polsko-niemieckiemu. Bez niego trochę pokrzyczą, trochę poskandują. Natomiast za nim pięćdziesiąt tysięcy ludzi ruszy na pałac Bruhla i na Belweder. Ednek będzie szedł obok Żyda, a trockista obok socjalisty… Nie potrzebujemy teraz takiego bałaganu. A możemy… pan może… zapobiec tym tumultom bardzo łatwo…”

Czy Popielski podejmie decyzję, która na zawsze zaważy na losach jego, jego najbliższych i Rzeczypospolitej?

Od Wydawnictwa ZNAK mamy dla Was 2 egzemplarze książki. Po jednym otrzymają osoby, które jako pierwsze wyślą do nas mail dzisiaj, w środę 29.05 o godzinie 17 na adres: konkurs@24tp.pl. W treści prosimy podać imię, nazwisko i adres. Tytuł maila: Słowo honoru.

an
Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Cyklista 2024-05-30 04:10:01
Ty to już dawno odpadłeś
jarek 2024-05-29 14:30:50
A moze juz czas skonczyc z tymi odpadami i zaczac propagowac wartosciowe dziela literatury pieknej ?
 • PRACA | dam
  Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem zatrudni na stanowisko: PIELĘGNIARKA/PIELĘGNIARZ. Oferujemy stabilne zatrudnienie, możliwość rozwoju zawodowego. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Sekcją Kadr i Rachuby Płac USOR w Zakopanem. tel. +48 18 20 22 149, e-mail: kadry@klinika.net.pl
 • PRACA | dam
  MAGAZYNIER Zatrudnię pracownika na stanowisko magazyniera. Obowiązki: przygotowywanie zamówień, rozładunek i załadunek samochodów. Atrakcyjne wynagrodzenie. Możliwość organizacji darmowego mieszkania. Praca w Jabłonce 34-482 tel. 503-957-597.
 • PRACA | dam
  Branżowa Szkoła I Stopnia Cechu w Zakopanem poszukuje osoby na stanowisko DYREKTORA SZKOŁY. Podania należy składać w Biurze Cechu - ul. Gimnazjalna 1 w Zakopanem. Więcej informacji: tel. 501 682 696.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam mieszkanie 50m2 i drugie 98m2 bezpośrednio na Krupówkach w kamienicy. 660797241
  Tel.: 660797241
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Trzy jałówki roczne rasy HF. 600 783 250.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWĄ. 666 37 83 57.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY WYKOŃCZENIA WNĘTRZ BEZPLATNA WYCENA FAKTURY VAT. 602839607
  Tel.: 602839607
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 57 i 53.5 m2, oraz PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Białka SPA&Resort- zatrudnimy RECEPCJONISTĘ/RECEPCJONISTKĘ oraz KONSERWATORA. Zapewniamy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV na adres m.kozicka.zacharko@gorskagrupa.pl. +48 888 840 498
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam jałówke z terminem wycielenia na 17 czerwiec.Kolor czerwony. 535330397 soltysczeslaw68@tlen.pl
  Tel.: 535330397
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam samochód NISSAN JUKE 1.6 benzyna, rok 2011. Stan techniczny i wizualny bardzo dobry. 600167767
  Tel.: 600167767
 • USŁUGI | budowlane
  Dwóch FLIZIARZY przyjmie zlecenia. 602 152 469.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  BIAŁKA TATRZAŃSKA - DZIAŁKA 12 arów. 695 505 776.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Kąpielisko Geotermalne Szymoszkowa przyjmie do pracy na sezon letni: PIZZERA, BARMANKI, OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH, OBSŁUGĘ KONTROLI WEJŚĆ NA KĄPIELISKO. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • PRACA | dam
  Cukiernia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KONSERWATORA. Bardzo dobre warunki pracy. Zakopane. 604 102 804, 601 512 211.
 • BIZNES
  ODDAM W DZIERŻAWĘ STOK (Z WYCIĄGIEM) - GLICZARÓW DOLNY - 505 312 238.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BYKI ROCZNE, JAŁÓWKA. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  KOSIARKA ROTACYJNA. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA POTTINGER 15. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  OWCZARKI PODHALAŃSKIE 6-tygodniowe. 18 26 564 25.
 • PRACA | dam
  Poszukuję pracownika do biura. Raba Wyżna. 602151357 Marcin.talaga@gmail.com
  Tel.: 602151357
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości na Podhalu! za gotówkę Działki, domy, mieszkania. +48 600 404 554
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-06-16 14:30 Jedni się cieszą inni zatykają uszy - Piknik Lotniczy już w lipcu! 2024-06-16 14:00 Motylki już na wakacjach (ZDJĘCIA) 2024-06-16 13:30 Totalnie smacznie. Totalnie prosto. Totalnie tofu. Mamy dla Was książki 2024-06-16 13:00 Wyspa Teatru Sporadycznego (ZDJĘCIA) 2024-06-16 12:00 Piękny podjazd rowerowy. Mało aut, cudowne widoki, świetny asfalt (WIDEO) 2024-06-16 11:38 Na zakopiance tworzą się korki - ile potrwa podróż do Krakowa? 2024-06-16 11:30 Nauczyciele i uczniowie na wspólnej wystawie w Kenarze czyli "Dwa zestawy" 2024-06-16 11:04 Powódź przeszła rok temu a mostki nadal zrujnowane 1 2024-06-16 10:30 Delegacja z gminy Poronin w Harmężach 1 2024-06-16 10:00 Dziś mecz Polska Holandia. Premier Tusk typuje zwycięstwo Polski, a Wy? 23 2024-06-16 09:00 Nad Morskim Okiem zbierali na wózek dla Tomka. Potrzeba jeszcze 40 tysięcy (WIDEO) 1 2024-06-16 08:00 Marsz na Babią Górę 2024-06-15 21:14 Śmiertelny wypadek w Tatrach 2024-06-15 21:03 Rodzinny festyn szkolny 2024-06-15 20:00 Cywilizacja Pod Blachówką, droga grozy zmieniła się nie do poznania, gumiaki są już zbędne 8 2024-06-15 19:03 Gdyby nie upór ludzi, "Katowni Podhala" nie byłoby na historycznej mapie Polski 1 2024-06-15 18:36 Letnia Szkoła Folkloru - zapisy już trwają 2024-06-15 18:00 Perła w koronie wyprowadzona 9 2024-06-15 17:02 Karol Matysek wygrywa Tatra Fest Bieg. 65 km po Tatrach (WIDEO, ZDJĘCIA) 2024-06-15 16:00 O fjace, chorwackiej fantastyce, życiu. Aleksandra Wojtaszek w Kmicicu 2024-06-15 15:09 Stłuczka w Ludźmierzu 2024-06-15 14:30 Dopiero co pierwsze figurki nabrały kolorów, a w planach już kolejne warsztaty 2024-06-15 14:00 Pomnik Kurierów Tatrzańskich w Kuźnicach prawie gotowy (WIDEO) 4 2024-06-15 13:00 Na rondzie w Zakopanem stanie rzeźba? 9 2024-06-15 12:32 Obejrzyj mecz Polska - Holandia w Strefie Kibica na świeżym powietrzu 2024-06-15 12:00 Nieme absolutorium Leszka Świdra 3 2024-06-15 11:30 Dzień Patronki Szkoły w Suchem 2024-06-15 11:02 Takie piękne widoki z Łapszanki (WIDEO) 2024-06-15 10:00 Wierchowe Spotkania 2024. Przyjaciele Andrzejowi Brandstatterowi 2024-06-15 09:30 "Nasz alfabet" to hasło tegorocznego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego 2024-06-15 09:00 Niepełnoletni też głosowali! 2024-06-15 08:00 Piękne słońce nad górami. Wysoko w Tatrach są jednak miejsca niebezpieczne 2024-06-14 22:59 Tak nie należy się zachowywać, gdy zobaczymy niedźwiedzia (WIDEO) 5 2024-06-14 21:30 Zadaj trudne pytanie trenerowi, KS Zakopane zaprasza na spotkanie 3 2024-06-14 20:30 Ekopracownia w nowotarskiej metalce 2024-06-14 20:28 Dobre wieści ze Szczawnicy (WIDEO) 2 2024-06-14 19:30 Gala Marki Dunajec w Kluszkowcach (ZDJĘCIA, WIDEO) 2024-06-14 18:30 Wandal rozwalił kosze. Nie ma ich kto naprawić 6 2024-06-14 17:30 Ci, którzy wykluczają wykluczenie 2024-06-14 16:30 Mieszkanka Nowego Targu dała się naciągnąć i straciła dużo pieniędzy 3 2024-06-14 15:30 Gmina wyznaczyła objazd. Mieszkańcy jeżdżą skrótem, którym nie da się przejechać (WIDEO) 10 2024-06-14 15:28 Co musi wiedzieć posiadacz roweru elektrycznego? 2024-06-14 15:18 Śmiertelny wypadek na Orlej Perci w Tatrach 1 2024-06-14 14:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-06-14 14:15 Czeka nas drogowy armagedon? Dwa ważne ronda zamknięte w Zakopanem 2 2024-06-14 14:09 Jak często powinno się przeprowadzać czyszczenie zębów u dentysty? 2024-06-14 13:30 Tak wygląda przejazd przez Zakopane na rowerze (WIDEO) 2024-06-14 13:00 Nocna operacja na zakopiance zakończona. Droga była zablokowana 1 2024-06-14 12:06 Wypadek na Lichajówkach. Auto w rowie (WIDEO) 2024-06-14 12:01 Co to są militaria?
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-06-10 21:44 1. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 2. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 3. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 4. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 5. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 7. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 8. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 9. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 10. Deportowac drugiego na anktartyde.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania