Reklama

2024-08-01 14:00:42

1 sierpnia

Zakopiańczycy w Powstaniu Warszawskim

Reklama

Pierwszego sierpnia mija 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W tej nierównej walce z niemieckim okupantem brali udział nie tyko rdzenni mieszkańcy stolicy, ale też przybyli do stolicy mieszkańcy innych regionów Polski. Wśród powstańców były też osoby związane z Zakopanem.

Olgierd Sokołowski. Był dyrektorem zakopiańskiego szpitala Odrodzenie. W 1940 r. został aresztowany przez gestapo. Po zwolnieniu miał zakaz przebywania na terenie Zakopanego. Przeniósł się do Warszawy. W stolicy objął posadę ordynatora oddziału gruźliczego szpitala na warszawskiej Woli. W pierwszych dniach powstania Niemcy właśnie w tej dzielnicy dokonali jednego z największych mordów na ludności cywilnej. Dr Sokołowski został w tym czasie ostatnim lekarzem na oddziale. Niemcy zaproponowali mu możliwość opuszczenia placówki, odmówił, bo chciał do końca zostać ze swoimi pacjentami. Zginął wraz z nimi 5.08.1944 r.

Tadeusz Karczewski ps. "Wierzba". Urodził się w Warszawie w 1922 r. W latach 1939-1944 działał w konspiracji. Brał udział w zlikwidowaniu 11.07.1944 Wilhelma Koppe, wyższego dowódcy SS i Policji w Kraju Warty i Generalnym Gubernatorstwie. Koppe przeżył zamach, zginął jego adiutant. W dniu wybuchu powstania "Wierzba" miał 22 lata. Był strzelcem w Batalionie AK Parasol. Szlak bojowy walk Karczewskiego obejmował: Wolę - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - przedarcie się na drugą stronę Wisły. Po wojnie mieszkał w Olsztynie, pracował w Cieplicach, Lublinie, na Ziemiach Odzyskanych. Ostanie lata swojego życia spędził w Zakopanem. Tu zmarł 23.02.2019 r.

Barbara Grocholska-Kurkowiak ps. "Kuczarawa" albo "Basia". W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego miała zaledwie 17 lat. Była sanitariuszką, a zarazem żołnierzem Armii Krajowej. Działała głównie na obszarze Czerniakowa i Mokotowa. Udało jej się przejść szlak ewakuacyjny kanałami z zajętego przez Niemców Mokotowa do Śródmieścia. Po wojnie trafiła do Zakopanego, gdzie mieszka cały czas. Uprawiała narciarstwo. Była reprezentantką Polski na igrzyskach Olimpijskich w Oslo w 1952 r. (13. miejsce w zjeździe i 14. miejsce w slalomie specjalnym). I w Cortina d Ampezzo - 17. i 30. miejsce w zjeździe). Tytuł mistrzyni Polski w narciarstwie zdobyła 24 razy. Pisała także wiersze.

Ryszard Drągowski ps. "Ryszard II". W chwili wybuchu powstania miał 24 lata. Walczył jako starszy strzelec w szeregach 3. Batalionu Pancernego (batalion Golski). Po upadku powstania był więziony w Stalagu X B w Sandbostel. Po wojnie trafił do Zakopanego. Uprawiał turystykę górską, wspinaczkową w Tatrach. Prowadził schronisko PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Był członkiem Grupy Tatrzańskiej GOPR, prezesem zakopiańskiego oddziału PTTK. Za swoje zasługi w czasie wojny jak i po, został odznaczony najwyższymi orderami państwowymi. Zmarł 27.07.2009 r. w Zakopanem.

 Bronisława Staszel-Polankowa ps. "Duża Bronka".  W 1929 r. uczestniczka mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym (zwyciężyła z czasem 31:34 min.). Ośmiokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie. Przed i po wojnie prowadziła nieistniejące już schronisko na Przysłopie Miętusim. W lipcu 1944 r. przeniosła się do Warszawy, wstąpiła do Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim służyła jako sanitariuszka w Batalionie Kiliński. Po upadku powstania została przeniesiona do obozu jenieckiego koło Lamsdorf. W 1949 r. została odznaczona Krzyżem Walecznych, nadanym przez Rząd Emigracyjny w Londynie. Zmarła 1.02.1988 r.

 Janina Studnicka ps. "Giewont". Urodzona 30.12.1907 r. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, miała 36 lat. Posiadała stopień wojskowy kapral podchorąży. Walczyła w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych, które były podporządkowane Okręgowi Warszawskiemu Armii Krajowej. Walczyła w Batalionie "Miłosz, a także w grupie NSZ "Topór. Po upadku powstania udało jej się wraz z ludnością cywilną wyjść ze stolicy. Pojechała do Zakopanego, gdzie jej ojciec Teofil był znanym zakopiańskim fotografem. Po wojnie powróciła do Warszawy, zamieszkała przy ul. Wiśniowej 37/6, a pod koniec życia przy ul. Blacharskiej 1. Zmarła 10.03.1992 r.

 Józef Oppenheim. Ur. 15.06.1887 r. Warszawie. Do Zakopanego przyjechał w 1910 r. z grupą narciarzy krakowskiego AZS. Już tu został. Do 1911 r. był kierownikiem zakopiańskiego Domu Turystycznego. W 1912 zdał egzamin. W czasie II wojny światowej przebywał w Kowlu. Do Warszawy przyjechał w 1942 r. Ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musiał się ukrywać. Schronienie znalazł w pracowni malarskiej Wandy Gentil-Tippenhauer. Pozostał w ukryciu do 1.08.1944 r. W powstaniu ze względu na swój zawód pełnił funkcję sanitariusza. 3 października powstanie upadło. Józef Oppenheim  uczestniczył w ewakuacji szpitala Armii Krajowej przy ul. Hożej. W ten sposób udało mu się opuścić stolicę. Zatrzymał się u przyjaciół w Pruszkowie. Po wojnie wrócił do Zakopanego. Został zamordowany 28.02.1946 r.

Elżbieta Łaniewska-Łukaszczyk ps. "Czarna Elka". Ur. 13.04.1930 r. w Warszawie. W konspiracji działała od 1942 r., należała do Szarych Szeregów - Hufiec Żoliborz. W Powstaniu Warszawskim była łączniczką i fotografem w drużynie Szarych Szeregów w obwodzie "Żywiciel na Żoliborzu. Przeżyła powstanie. Opuściła Warszawę z ludnością cywilną. Ukończyła medycynę. Zamieszkała w Zakopanem. Pracowała tutaj jako lekarz pediatra i anestezjolog. Po 1956 r. jeździła na obozy harcerskie jako lekarz i instruktor medyczny. Od momentu powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej była do końca swojego życia aktywna w jego strukturach. Zmarła 14.10.2016 r. w Skrzypnem koło Zakopanego. Pochowana na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Romana Wyrzykowska ps. "Siostra Maria" (była zakonnicą). Ur. 13.10.1899 w Zakopanem. W Powstaniu Warszawskim  walczyła w Armii Krajowej w grupie Kampinos. Szlak bojowy "Siostry Marii" obejmował podwarszawską miejscowość Laski wraz ze szpitalem okulistycznym. Zmarła 4 stycznia 1988 r. w Laskach.

Jerzy Ustupski ps. "Krzyś". Ur. w Zakopanem 1 kwietnia 1911 r. Przed wojną sportowiec wioślarz. Medalista olimpijski z  Berlina w 1936 r. Stopień wojskowy Plutonowy. Działał w II Obwodzie "Żywiciela Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Zajmował się obsługą radiostacji. Szlak bojowy "Krzysia" obejmował ul. Forteczną na warszawskim Żoliborzu. Przeżył powstanie, wydostał się z ludnością cywilną ze stolicy, powrócił do Zakopanego. Był wieloletnim prezesem GOPR, członkiem PTTK, Związku Podhalan. Zmarł w Zakopanem 26.10.2004 r. Pochowany na Pęksowym Brzyzku.

Stanisław Siekierski ps. "Stahl". Urodzony w 1914 r. w Zakopanem. Działał w Delegaturze Rządu na Kraj - I Rejon. Szlak bojowy "Stahla" to Powiśle. Po upadku powstania wyszedł z miasta z ludnością cywilną  Dalsze losy nieznane.

Józef Lampe ps. "Józef". Urodzony w Zakopanem 16.09.1916 r. W powstaniu był strzelcem. Walczył na Mokotowie. Poległ na ul. Puławskiej 128 w dniu swoich 28. urodzin - 16.09.1944 r.

Józefa Janik ps. "Goździk".  Urodzona 19.03.1929 r. w Zakopanem. W latach 1939-1944 działała w konspiracji, harcerka Szarych Szeregów, przydzielona do VII Obwodu "Obroża Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej 3. Rejon "Dęby” (Rembertów). W Powstaniu Warszawskim była łączniczką i strzelcem. Odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej. Losy po powstaniu nieznane.

Jerzy Marian Monczki ps. "Jim". Urodzony 12.06.1923 r. w Zakopanem. Przed wybuchem Powstania Warszawskiego mieszkał w Warszawie przy ul. Filtrowej 62. Jego oddziałem była Komenda Główna Armii Krajowej pułk "Baszta” - batalion "Bałtyk”. W powstaniu posiadał stopień strzelca. Szlak bojowy Jima obejmował Mokotów. Zmarł 19.08.1944 r. o godz. 17 w Szpitalu Sióstr Elżbietanek przy uI. Goszczyńskiego 1. Spoczywa na Powązkach, kwatera B39, rząd 7, grób 1.

Halina Leszczyńska ps. "Halinka". Urodzona w Zakopanem 9.12.1923 r. W Powstaniu Warszawskim pełniła funkcję sanitariuszki. Posiadała stopień wojskowy strzelec. Jej zgrupowaniem był Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - zgrupowanie "Radosław”. Szlak bojowy "Halinki" to Wola - Stare Miasto - kanałami na Śródmieście - Górny Czerniaków - kanały - Mokotów. Powojenne losy nieznane. Zmarła w Warszawie 14.10.1988 r.

 Sławomir Maciej Potempa ps. "Satyr". Urodzony w Zakopanem 1.01.1927 r. W latach 1939-1944 działał w konspiracji. W momencie wybuchu powstania służył w oddziale Armii Krajowej, zgrupowaniu "Kryśka”. Posiadał stopień starszego strzelca. Jego szlakiem bojowym był Górny Czerniaków. Losy powojenne nieznane. Zmarł w Warszawie 5.10.1977 r.

Zdzisław Brodzki ps. "Zdzisław". Urodzony 29.04.1912 r. w Zakopanem. Przed wybuchem powstania mieszkał w Warszawie przy ul. Cegłowskiej 62. W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego służył w Armii Krajowej Grupa "Kampinos. Jego szlakiem był Kampinos. Powojenne losy nieznane. Zmarł w Warszawie 4.10.1984 r.

Edward Zbigniew Mróz ps. "Wirski" i "Grey". Urodzony 14.07.1925 r. w Zakopanem. W latach 1939-1944 działał w konspiracji. W czasie powstania walczył w Armii Krajowej - Grupa "Północ-  zgrupowanie "Sienkiewicz”, następnie w kompanii motorowej "Orlęta”- w plutonie transportowym "C-7. Szlakiem bojowym Wirskiego było Stare Miasto - kanały - Śródmieście. W powstaniu stracił nogę, awansowany został do stopnia kaprala podchorążego. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po upadku powstania zbiegł w drodze do obozu, powrócił na Podhale, gdzie się ukrywał. Po wojnie ukończył studia w Krakowie, pracował w FSO Żerań. Wyemigrował do USA. Dalsze losy nieznane.

 Barbara Ulatowska ps. "Mira". Urodzona 10.07.1924 r. w Zakopanem. W latach 1939-1944 działała w konspiracji. W powstaniu pełniła funkcję łączniczki, posiadała stopień wojskowy strzelec. Jej oddziałem była Armia Krajowa - batalion "Zaremba - "Piorun”. Szlakiem bojowym Miry było Śródmieście Południe. Przeżyła powstanie, dalsze losy nieznane.

Halina Berent ps. "Baśka". Urodzona 28.09.1914 r. w Zakopanem. Przed wybuchem powstania mieszkała w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 11 m 26. Jej oddziałem była Komenda Główna Armii Krajowej Oddział VI (Biuro Informacji i Propagandy), a także Wojskowe Zakłady Wydawnicze. W powstaniu posiadała stopień plutonowy. Szlakiem bojowym "Baśki" był teren Śródmieścia. Po upadku powstania trafiła do niemieckiej niewoli nr jeniecki 106434, brak miejsca pobytu, losy nieznane.

Danuta Schiele ps. "Radziszewska". Ur. w Zakopanem 28.01.1924 r. W latach 1939-1944 działała w konspiracji. Przed powstaniem mieszkała w Warszawie przy ul. Nowakowskiego 16. W powstaniu posiadała stopień strzelca, pełniła funkcję sanitariuszki. Służyła w Narodowych Silach Zbrojnych - w Pułku im. Sikorskiego. Jej szlakiem bojowym było Śródmieście Północ. Przeżyła powstanie, dalsze losy nieznane.

 Krzysztof Maciej Zarzecki ps. "Robert". Ur. w Zakopanem 31.05.1926 r. w szpitalu na Bystrem, jednak miejsce urodzenia ma wpisane też Warszawa. W 1939 ukończył szkołę powszechną w Warszawie. Maturę zdał na tajnych kompletach. Od 1939 do 1943 r. działał w konspiracji. Przed powstaniem mieszkał przy ul. Szkolnej 4/6. Jego oddziałem była Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta” - batalion "Bałtyk. Szlak bojowy "Roberta" stanowił teren dzielnicy Mokotów. Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej - przebywał w Stalagu X B Sandbostel. Wyzwolony w 1945 r. przez wojska brytyjskie. W 1946 r. powrócił do Polski, gdzie studiował filologię polską i angielską (dyplom 1951). W latach 50. był redaktorem Spółdzielni Czytelnik, Iskry - jako kierownik redakcji przekładowej. W 1976 r. został kierownikiem Redakcji Anglosaskiej przy PIW. Odznaczony Krzyżem Kawalerii Orderu Odrodzenia Polski w 1978 r. Zmarł w Warszawie 18.07.2019 r.

Jan Ignatowicz ps. "Janek". Ur. w Zakopanem 10.06.1916 r. Działał w konspiracji w latach 1939-1944. W powstaniu Warszawskim miał stopień kaprala podchorążego. Oddział Janka - Okręg Warszawki Armii Krajowej i Obwód "Radwan" Śródmieście, 3. Batalion Pancerny "Golski”, Podobwód "Sławbór - odcinek "Ratusz. Szlak bojowy Ignatowicza stanowiły teren  Śródmieścia Południe. Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej nr jeniecki 223094. Zmarł w Warszawie 31.05.1988 r.

Anna Bazińska ps. "Karina". Ur. w Zakopanem 5 stycznia 1910 r. Sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, posiadała stopień strzelca. Działała w Batalionie Kilinki. Szlak bojowy "Kariny" to Śródmieście Północ. Zmarła 23.08.1944 r. z powodu odniesionych ran w szpitalu PKO.

 Jerzy Czerski ps. "Szczupak". Ur. w Zakopanem 19.01.1928 r. Przed powstaniem mieszkał w Warszawie przy ul. Mierosławskiego 4. W dniu wybuchu powstania miał tytuł strzelca. Jego oddziałem był II Obwód "Żywiciel” (na Żoliborzu) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żmija”. Szlak bojowy Szczupaka stanowił Żoliborz. Przeżył powstanie. Brak danych, co robił po wojnie.

 Maria Dobrochna Łozińska ps. "Nike". Ur. w Zakopanem 3.10.1921 r. Przed powstaniem mieszkała w Warszawie przy ul. Uniwersyteckiej 1. Jej oddział to Kobiece Patrole Saperskie. Batalion "Iwo”. Szlak bojowy "Nike" stanowiło Śródmieście Północ i Śródmieście Południe. Przeżyła powstanie, pracowała jako pedagog, przewodnik po Polsce. Awansowała do stopnia porucznika Wojska Polskiego. Odznaczona Krzyżem Walecznych 1944, Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta. Zmarła w Warszawie 1.03.2012 r.

Jadwiga Jakubowska ps. "Jadwiga - Połówka". Ur. w Zakopanem 25.02.1927 r. W latach 1939-1944 działała w konspiracji. Należała do Szarych Szeregów. Gdy wybuchło powstanie, walczyła w zgrupowaniu "Radosław”- w batalionie "Parasol. Szlak bojowy Jakubowskiej to Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków. Zmarła 5.04.2004 r.

Ewa Prauss-Płoska ps. "Ewa". Ur. w Zakopanem 4.12.1913 r. W latach 1939-1944 działała w konspiracji. W Powstaniu Warszawskim walczyła w Armii Krajowej - zgrupowaniu "Radosław. Jej szlak bojowy to Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - przepłynęła Wisłę. Przeżyła powstanie, zmarła 22.04.1986 r. Pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Warszawskich Powązkach.
Michał Małek

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
camm 2024-08-01 21:19:41
PO CO TO KOMU BYŁO!!!TERAZ WYSTARCZY *kasa*I juZ Warszawa jest Sprzedana w obce ręce
Marucha 2024-08-01 18:06:00
Danuta Schiele wyszła za mąż w Szwajcarii, dożyła późnego wieku.

Reklama
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam ROWER DZIECIĘCY 24" koła. 603 750 117.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 602 759 709
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ 25 arów w Niedzicy z dobrym dojazdem, tel. 503-723-789
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER SNIEŻNY POLARIS. SILNIK ŻUKOWSKI prawie nowy. 515 503 494.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494.
  • USŁUGI | budowlane
    DROBNE USŁUGI STOLARSKIE. OKNA, DRZWI NA ZAMÓWIENIE. RENOWACJA STARYCH SCHODÓW, PODŁÓG I MEBLI. 502 647 392.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MERCEDES E KLASSE, combi, W211, 2.2 CDI, r. 2004 - 502 647 392
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    NIEMCY - murarz cieśla malarz ocieplenia spawacz elektryk kranista. 601-218-955
  • USŁUGI | budowlane
    HYDRAULIK - 660 404 104.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY 110m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA. 608 806 408
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
  • USŁUGI | budowlane
    PRACE WYSOKOŚCIOWE, MALOWANE DACHÓW, MALOWANIE ELEWACJI METODĄ NATRYSKOWĄ ORAZ KLASYCZNĄ. 537 160 398.
  • KUPNO
    Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA STRYCHÓW, REMONTY, ŁAZIENKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 693 206 403.
  • PRACA | dam
    Praca na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i okolice. tel. 500160574. 500160574
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    KONSERWATORA/PRACE PORZĄDKOWE PRZY PENSJONACIE. Zakopane. 602 74 31 38
  • PRACA | dam
    PRACOWNIK BIUROWY na hali sprzedaży (faktury, itp.). Zakopane. 602 74 31 38, gobo10@wp.pl
  • PRACA | dam
    HURTOWNIA SPOŻYWCZO-MROŻONKOWA POSZUKUJE PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO na teren Zakopanego i okolic. OFERUJEMY: - stabilne zatrudnienie, - atrakcyjny system wynagrodzenia (podstawa + prowizje), - samochód służbowy, telefon, laptop. CV NA ADRES: gobo10@wp.pl, tel. 602 74 31 38.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    LOKAL do wynajęcia ok.120 m2, Maruszyna, cena 2000 zł, do uzgodnienia, tel. 512293983
  • PRACA | dam
    PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM - BUKOWINA TATRZAŃSKA - STOISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. 609820250 as.stasik@op.pl
    Tel.: 609820250
  • PRACA | dam
    Poszukuję pielęgniarki do ośrodka rehabilitacyjnego w Murzasichlu. 601544146 www.krywan-tatry.pl biuro@krywan-tatry.pl
    Tel.: 601544146
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY KANTORA DO UDZIAŁU W TRADYCYJNEJ MSZY ŚWIĘTEJ WSZECHCZASÓW. 697 718 044
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    GALERIA CREO MAZUR ZAKOPANE ZATRUDNI STUDENTKĘ/UCZNIA (Z UBEZPIECZENIEM) DO SPRZEDAŻY BIŻUTERII - elastyczny grafik+ premie! CV prosimy o wysyłanie na maila: gcreocv@gmail.com, bądź zapraszamy osobiście do salonu "Złoto Srebro" ul. Kościuszki 10, Zakopane
    E-mail: gcreocv@gmail.com
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY OSÓB DO PRACY W KARCZMIE PRZY KRUPÓWKACH na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. 600 035 355.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY, ŁATY - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    Kąpielisko Geotermalne Szymoszkowa przyjmie do pracy na sezon letni: PIZZERA, BARMANKI, OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię działkę na Podhalu GOTÓWKA!!! 600 404 554
    Tel.: 600
  • USŁUGI | budowlane
    CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-07-03 15:00 Nie żyje Michał Borzęcki 2025-07-03 14:32 Jak pergola tarasowa uprzyjemni chwile spędzone na tarasie - funkcjonalność i estetyka dla Twojej przestrzeni 2025-07-03 14:00 Stan zdrowia chłopca potrąconego wczoraj przez samochód w Dębnie jest dobry 2025-07-03 13:30 Sianokosy na Dudkówce 2025-07-03 13:00 Termometry na Podhalu już pokazują 30 stopni Celsjusza, dziś woda to podstawa 2025-07-03 12:02 Zestaw bezpieczeństwa - apteczka, trójkąt i gaśnica. Co musisz mieć w samochodzie? 2025-07-03 11:59 Fiakrzy w Zakopanem w upały nie zapominają o koniach 1 2025-07-03 11:06 Jak można zbierać doświadczenie przed pierwszą pracą? 2025-07-03 11:00 Samoloty, szybowce, balony... Będzie się działo na niebie nad Nowym Targiem 2 2025-07-03 10:51 Jak szkoła języków dla dorosłych może pomóc Ci w rozwoju osobistym? 2025-07-03 10:00 Sukcesy reprezentantów Powiatu Nowotarskiego i Tatrzańskiego na festiwalu kapel 2025-07-03 09:00 Policja zatrzymała trzech pijanych kierowów, wśród nich turysta z Arabii Saudyjskiej 2025-07-03 08:30 Czy warto inwestować w profesjonalną stronę internetową dla małego biznesu? 2025-07-03 08:01 Zakopane - edycja chińska 1 2025-07-03 07:00 Nagrodzono Szkoły w ramach Miejskiego Systemu Współzawodnictwa Sportowego 2025-07-02 22:42 Potrącenie w Dębnie 2025-07-02 22:18 Spotkanie z Gorcami. Rodzinny piknik w Ochotnicy Górnej 2025-07-02 21:48 Fontanna multimedialna w Parku Cysterskim czeka na Was! 2025-07-02 21:00 Ochotnicki piknik motocyklowy 2025-07-02 20:26 Nowy singiel Hanny Zbyryt (WIDEO) 1 2025-07-02 20:17 Zderzenie w Bukowinie Tatrzańskiej 2025-07-02 20:07 Polka utknęła w Żlebie Téryego w Tatrach Słowackich 1 2025-07-02 20:00 Nowotarskie OSP nagrodzone podczas Gali Strażackiej Województwa Małopolskiego 2 2025-07-02 19:30 Copacabana w Szczawnicy? (WIDEO) 4 2025-07-02 18:31 Mało wody w Grajcarku 1 2025-07-02 18:00 Czytanie Tischnera 2025-07-02 17:34 Scena już prawie gotowa, a w Zakopanem 27 st. C. (WIDEO) 6 2025-07-02 17:15 Policja na festynie rodzinnym w Klikuszowej 2025-07-02 16:48 Policjanci zauważyli zwłoki 57-latka leżące pomiędzy lasem a drogą (WIDEO) 6 2025-07-02 16:00 Koncert Lata z Radiem w Zakopanem. Wszystkie ważne informacje 2 2025-07-02 15:00 Krupówki to nie parking dla meleksów 14 2025-07-02 14:00 Dolina Strążyska jak zawsze zachwycająca. Szczególnie o poranku (WIDEO) 2025-07-02 13:00 Nowy poziomy znak na drodze do Kuźnic. Co z przejściami i pasami? 5 2025-07-02 12:30 Po raz siódmy poeci spotkają się w Rogoźniku 2025-07-02 12:20 Mieszkańcy Raby Wyżnej ostrzegają się w internecie przed dronami zaglądającymi do okien 3 2025-07-02 11:37 Wypadek młodego Polaka w Tatrach Słowackich 2025-07-02 11:00 Biegi w sercu Gorców 2025-07-02 11:00 Przyrodnicy policzyli dzikie kozy w Tatrach 1 2025-07-02 10:00 "Dunajeckie Granie" rozpocznie tegoroczną edycję Tatrzańskich Wici 2025-07-02 09:00 Występy muzyczne, pokaz mody i koncert zespołu Rompey 2025-07-02 08:00 Dwa dni upałów, a w piątek ochłodzenie (WIDEO) 2025-07-02 07:30 Sprawdź się w biegu pod górę 1 2025-07-02 07:00 Nowy Targ Road Challenge 2025. Kolarski wyścig szosowy 2025-07-02 06:30 Autoterapia. Nowa wystawa w Galerii Antoniego Rząsy 2025-07-02 06:10 Policja podała szczegóły odnalezienia zwłok Tadeusza Dudy 11 2025-07-02 04:30 Muzeum Tatrzańskie zaprasza 2025-07-02 04:30 Koncert dla fanów Genesis i Phila Collinsa 2025-07-01 21:21 Podwójny zabójca z Starej Wsi pod Limanową nie żyje 5 2025-07-01 21:15 PiS chce zakazu wjazdu do Polski osób z Bliskiego Wschodu. Górale mogą być niezadowoleni 35 2025-07-01 21:00 Nowe przedszkole i żłobek w Zakopanem. Umowa podpisana 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-07-03 11:16 1. Co z parkowaniem samochodów dla przyjezdnych? to jest najsłabsza strona tej imprezy. 2025-07-03 11:00 2. jest super ! plaża zrobiona - nikt nie korzysta bo syf droga robiona - wszyscy korzystają i się wściekają jagnięcina - impreza którą Burmistrz zajmuje się cały tydzień i gotuje jak Gesslerka na promenadzie w czasie godzin pracy ! A Bogusia zadowolona i dumna z siebie 2025-07-03 10:33 3. @wiktoria ma racje pisząc, że cyt. "zamknąć granice póki nie jest za późno , obalić rząd agentów obcych wpływów pozamykać PISiorów też , wypowiedzieć wszystkie pakty imigracyjne i zielone zezwolić straży granicznej i wojsku dochować przysięgi a to się wiąże z użyciem broni , bo nic nam z pieniędzy jeżeli będziemy na każdym kroku gnębieni w swoim kraju przez Polski rząd i imigrantów a tak się dzieje w wolnej i oświeconej Europie". Jeszcze bym do tego dodał, żeby ogrodzić Polskę od południa i zachodu drutem kolczastym, zlikwidować przejścia graniczne, zakazać nie tylko wjazdu ale i wyjazdu z Polski, zlikwidować internet i wolne media, wprowadzić zasadę cuius regio, eius religio, wystąpić z Unii Europejskiej i wszystkich tego typu zwariowanych pomysłów..., a na końcu kupić sobie pukawkę i palnąć sobie w łeb. Oto Polska w wydaniu prawdziwego Polaka. O tempora, o mores. 2025-07-03 10:31 4. @szarlotko z kwaśnych jabłek to dla bezpieczeństwa pieszych 2025-07-03 10:23 5. @kijwoko ma całkowitą rację. Zakopane przypomina dziki zachód albo i coś gorszego. Wstyd mi za nasze miasto. 2025-07-03 10:03 6. Pan Jezus byl z bliskiego wschodu. I Maryja i Józef. Ich też byście nie wpuścili? 2025-07-03 10:00 7. Państwo z/d polskie zamiast spłacać ukraińskie długi powinno zafundować TOPR nową maszynę. 75 % Abramsów trafia w rosyjskie ręce. ETS2 i wojna na Ukrainie, to jest para podatek dla europejczyków 2025-07-03 09:55 8. Ten meleks parkuje tam już od dłuższego czasu , co widać na kamerkach internetowych , a zabawne jest to , że kilka metrów dalej na latarni wisi kamera straży Wiejskiej , czyli to prawda , że pod latarnią najciemniej !!!!!!!! 2025-07-03 09:51 9. Dobrze że pomysł podpowiedzieli jedni z komentujących na forum TP. Chodziło o zagospodarowanie chaszczy. Oj nie warto cenzurować. No ale z drogą, to przegięcie. Z resztą 6 metrów szerokości to za mało, na wsiach jest teraz szerzej i to nie są "arterie". 2025-07-03 08:42 10. A sanepid nie powinien badać tej wody skoro miasto dopuszcza w niej kąpiele? Nigdzie nie widzę regulaminu czy informacji że fontanna nie służy do rekreacji tylko do ozdoby. Nie ma też tabliczek "zakaz wchodzenia do fontanny i kąpieli". Kto będzie odpowiadał za ewentualne zatrucia legionellą czy innymi dobrodziejstwami? Oczywiście mieszkańcy swoimi pieniędzmi z podatków.
2025-06-22 01:24 1. Wzbogacony o 8 kolejnych budynków:):):) Wzbogacony:):):) 2025-06-22 00:36 2. A, czyli wyrżnąć drzewa i walnąć betonowe kloce tak jak już Radisson zrobił na miejscu przepięknego Modrzejowa, który powinien być muzeum, a rozjechały go spychacze. Brawo! Oby tak dalej, zalejemy betonem wszystką zieleń, dziedzictwo wyburzyć. Lepiej się zaborcy obchodzili z polskim krajobrazem i architekturą niż deweloperzy. 2025-06-12 19:04 3. Dla wielu osób za drogo, może by tak pomyśleć o zniżce dla mieszkańców? 2025-05-19 17:33 4. Jan mnie tam tyz zabrakło bo kosula w krate mi nie wyschła... miałem portki na posek zapinane ... rekonesans taki a sztuka "Ulice Jerozolimy " , Ulice pise się z duzej litery pamiytej .se tło .. i suchej co powiado doktor ... sztuk pięknych... 2025-04-24 10:37 5. Tylko na zdjęciach i w realu pusto przez fatalny dojazd do Szczawnicy. Stać w korku I niszczyć zawieszenie, to średnia przyjemność. 2025-04-02 12:01 6. A co na to czorne misie? Te brązowe tyż złe mogą być. 2025-03-28 12:31 7. Co Palace ma wspólnego z Wyklętymi. Ktoś chyba pomylił wątki i miejsca. Czyżby nowy starosta bał się OGNIA ? 2025-03-18 00:29 8. No i teraz wreszcie będzie prawo i sprawiedliwość. 2025-03-12 11:25 9. Na spotkaniu zabrakło schorowanego już pana dra Ryszarda Dąbrowieckiego, który jest pasjonatem twórczości mistrza Hasiora. Wydał nawet o nim książkę pt. "Upadły Anioł- Rzecz o Władysławie Hasiorze" 2025-03-04 09:43 10. Ach ten nieszczęsny młotek. Rośnie w siłę nasza ideologiczna brać
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama