2024-08-01 14:00:42

1 sierpnia

Zakopiańczycy w Powstaniu Warszawskim

Reklama

Pierwszego sierpnia mija 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W tej nierównej walce z niemieckim okupantem brali udział nie tyko rdzenni mieszkańcy stolicy, ale też przybyli do stolicy mieszkańcy innych regionów Polski. Wśród powstańców były też osoby związane z Zakopanem.

Olgierd Sokołowski. Był dyrektorem zakopiańskiego szpitala Odrodzenie. W 1940 r. został aresztowany przez gestapo. Po zwolnieniu miał zakaz przebywania na terenie Zakopanego. Przeniósł się do Warszawy. W stolicy objął posadę ordynatora oddziału gruźliczego szpitala na warszawskiej Woli. W pierwszych dniach powstania Niemcy właśnie w tej dzielnicy dokonali jednego z największych mordów na ludności cywilnej. Dr Sokołowski został w tym czasie ostatnim lekarzem na oddziale. Niemcy zaproponowali mu możliwość opuszczenia placówki, odmówił, bo chciał do końca zostać ze swoimi pacjentami. Zginął wraz z nimi 5.08.1944 r.

Tadeusz Karczewski ps. "Wierzba". Urodził się w Warszawie w 1922 r. W latach 1939-1944 działał w konspiracji. Brał udział w zlikwidowaniu 11.07.1944 Wilhelma Koppe, wyższego dowódcy SS i Policji w Kraju Warty i Generalnym Gubernatorstwie. Koppe przeżył zamach, zginął jego adiutant. W dniu wybuchu powstania "Wierzba" miał 22 lata. Był strzelcem w Batalionie AK Parasol. Szlak bojowy walk Karczewskiego obejmował: Wolę - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - przedarcie się na drugą stronę Wisły. Po wojnie mieszkał w Olsztynie, pracował w Cieplicach, Lublinie, na Ziemiach Odzyskanych. Ostanie lata swojego życia spędził w Zakopanem. Tu zmarł 23.02.2019 r.

Barbara Grocholska-Kurkowiak ps. "Kuczarawa" albo "Basia". W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego miała zaledwie 17 lat. Była sanitariuszką, a zarazem żołnierzem Armii Krajowej. Działała głównie na obszarze Czerniakowa i Mokotowa. Udało jej się przejść szlak ewakuacyjny kanałami z zajętego przez Niemców Mokotowa do Śródmieścia. Po wojnie trafiła do Zakopanego, gdzie mieszka cały czas. Uprawiała narciarstwo. Była reprezentantką Polski na igrzyskach Olimpijskich w Oslo w 1952 r. (13. miejsce w zjeździe i 14. miejsce w slalomie specjalnym). I w Cortina d Ampezzo - 17. i 30. miejsce w zjeździe). Tytuł mistrzyni Polski w narciarstwie zdobyła 24 razy. Pisała także wiersze.

Ryszard Drągowski ps. "Ryszard II". W chwili wybuchu powstania miał 24 lata. Walczył jako starszy strzelec w szeregach 3. Batalionu Pancernego (batalion Golski). Po upadku powstania był więziony w Stalagu X B w Sandbostel. Po wojnie trafił do Zakopanego. Uprawiał turystykę górską, wspinaczkową w Tatrach. Prowadził schronisko PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Był członkiem Grupy Tatrzańskiej GOPR, prezesem zakopiańskiego oddziału PTTK. Za swoje zasługi w czasie wojny jak i po, został odznaczony najwyższymi orderami państwowymi. Zmarł 27.07.2009 r. w Zakopanem.

 Bronisława Staszel-Polankowa ps. "Duża Bronka".  W 1929 r. uczestniczka mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym (zwyciężyła z czasem 31:34 min.). Ośmiokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie. Przed i po wojnie prowadziła nieistniejące już schronisko na Przysłopie Miętusim. W lipcu 1944 r. przeniosła się do Warszawy, wstąpiła do Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim służyła jako sanitariuszka w Batalionie Kiliński. Po upadku powstania została przeniesiona do obozu jenieckiego koło Lamsdorf. W 1949 r. została odznaczona Krzyżem Walecznych, nadanym przez Rząd Emigracyjny w Londynie. Zmarła 1.02.1988 r.

 Janina Studnicka ps. "Giewont". Urodzona 30.12.1907 r. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, miała 36 lat. Posiadała stopień wojskowy kapral podchorąży. Walczyła w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych, które były podporządkowane Okręgowi Warszawskiemu Armii Krajowej. Walczyła w Batalionie "Miłosz, a także w grupie NSZ "Topór. Po upadku powstania udało jej się wraz z ludnością cywilną wyjść ze stolicy. Pojechała do Zakopanego, gdzie jej ojciec Teofil był znanym zakopiańskim fotografem. Po wojnie powróciła do Warszawy, zamieszkała przy ul. Wiśniowej 37/6, a pod koniec życia przy ul. Blacharskiej 1. Zmarła 10.03.1992 r.

 Józef Oppenheim. Ur. 15.06.1887 r. Warszawie. Do Zakopanego przyjechał w 1910 r. z grupą narciarzy krakowskiego AZS. Już tu został. Do 1911 r. był kierownikiem zakopiańskiego Domu Turystycznego. W 1912 zdał egzamin. W czasie II wojny światowej przebywał w Kowlu. Do Warszawy przyjechał w 1942 r. Ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musiał się ukrywać. Schronienie znalazł w pracowni malarskiej Wandy Gentil-Tippenhauer. Pozostał w ukryciu do 1.08.1944 r. W powstaniu ze względu na swój zawód pełnił funkcję sanitariusza. 3 października powstanie upadło. Józef Oppenheim  uczestniczył w ewakuacji szpitala Armii Krajowej przy ul. Hożej. W ten sposób udało mu się opuścić stolicę. Zatrzymał się u przyjaciół w Pruszkowie. Po wojnie wrócił do Zakopanego. Został zamordowany 28.02.1946 r.

Elżbieta Łaniewska-Łukaszczyk ps. "Czarna Elka". Ur. 13.04.1930 r. w Warszawie. W konspiracji działała od 1942 r., należała do Szarych Szeregów - Hufiec Żoliborz. W Powstaniu Warszawskim była łączniczką i fotografem w drużynie Szarych Szeregów w obwodzie "Żywiciel na Żoliborzu. Przeżyła powstanie. Opuściła Warszawę z ludnością cywilną. Ukończyła medycynę. Zamieszkała w Zakopanem. Pracowała tutaj jako lekarz pediatra i anestezjolog. Po 1956 r. jeździła na obozy harcerskie jako lekarz i instruktor medyczny. Od momentu powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej była do końca swojego życia aktywna w jego strukturach. Zmarła 14.10.2016 r. w Skrzypnem koło Zakopanego. Pochowana na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Romana Wyrzykowska ps. "Siostra Maria" (była zakonnicą). Ur. 13.10.1899 w Zakopanem. W Powstaniu Warszawskim  walczyła w Armii Krajowej w grupie Kampinos. Szlak bojowy "Siostry Marii" obejmował podwarszawską miejscowość Laski wraz ze szpitalem okulistycznym. Zmarła 4 stycznia 1988 r. w Laskach.

Jerzy Ustupski ps. "Krzyś". Ur. w Zakopanem 1 kwietnia 1911 r. Przed wojną sportowiec wioślarz. Medalista olimpijski z  Berlina w 1936 r. Stopień wojskowy Plutonowy. Działał w II Obwodzie "Żywiciela Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Zajmował się obsługą radiostacji. Szlak bojowy "Krzysia" obejmował ul. Forteczną na warszawskim Żoliborzu. Przeżył powstanie, wydostał się z ludnością cywilną ze stolicy, powrócił do Zakopanego. Był wieloletnim prezesem GOPR, członkiem PTTK, Związku Podhalan. Zmarł w Zakopanem 26.10.2004 r. Pochowany na Pęksowym Brzyzku.

Stanisław Siekierski ps. "Stahl". Urodzony w 1914 r. w Zakopanem. Działał w Delegaturze Rządu na Kraj - I Rejon. Szlak bojowy "Stahla" to Powiśle. Po upadku powstania wyszedł z miasta z ludnością cywilną  Dalsze losy nieznane.

Józef Lampe ps. "Józef". Urodzony w Zakopanem 16.09.1916 r. W powstaniu był strzelcem. Walczył na Mokotowie. Poległ na ul. Puławskiej 128 w dniu swoich 28. urodzin - 16.09.1944 r.

Józefa Janik ps. "Goździk".  Urodzona 19.03.1929 r. w Zakopanem. W latach 1939-1944 działała w konspiracji, harcerka Szarych Szeregów, przydzielona do VII Obwodu "Obroża Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej 3. Rejon "Dęby” (Rembertów). W Powstaniu Warszawskim była łączniczką i strzelcem. Odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej. Losy po powstaniu nieznane.

Jerzy Marian Monczki ps. "Jim". Urodzony 12.06.1923 r. w Zakopanem. Przed wybuchem Powstania Warszawskiego mieszkał w Warszawie przy ul. Filtrowej 62. Jego oddziałem była Komenda Główna Armii Krajowej pułk "Baszta” - batalion "Bałtyk”. W powstaniu posiadał stopień strzelca. Szlak bojowy Jima obejmował Mokotów. Zmarł 19.08.1944 r. o godz. 17 w Szpitalu Sióstr Elżbietanek przy uI. Goszczyńskiego 1. Spoczywa na Powązkach, kwatera B39, rząd 7, grób 1.

Halina Leszczyńska ps. "Halinka". Urodzona w Zakopanem 9.12.1923 r. W Powstaniu Warszawskim pełniła funkcję sanitariuszki. Posiadała stopień wojskowy strzelec. Jej zgrupowaniem był Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - zgrupowanie "Radosław”. Szlak bojowy "Halinki" to Wola - Stare Miasto - kanałami na Śródmieście - Górny Czerniaków - kanały - Mokotów. Powojenne losy nieznane. Zmarła w Warszawie 14.10.1988 r.

 Sławomir Maciej Potempa ps. "Satyr". Urodzony w Zakopanem 1.01.1927 r. W latach 1939-1944 działał w konspiracji. W momencie wybuchu powstania służył w oddziale Armii Krajowej, zgrupowaniu "Kryśka”. Posiadał stopień starszego strzelca. Jego szlakiem bojowym był Górny Czerniaków. Losy powojenne nieznane. Zmarł w Warszawie 5.10.1977 r.

Zdzisław Brodzki ps. "Zdzisław". Urodzony 29.04.1912 r. w Zakopanem. Przed wybuchem powstania mieszkał w Warszawie przy ul. Cegłowskiej 62. W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego służył w Armii Krajowej Grupa "Kampinos. Jego szlakiem był Kampinos. Powojenne losy nieznane. Zmarł w Warszawie 4.10.1984 r.

Edward Zbigniew Mróz ps. "Wirski" i "Grey". Urodzony 14.07.1925 r. w Zakopanem. W latach 1939-1944 działał w konspiracji. W czasie powstania walczył w Armii Krajowej - Grupa "Północ-  zgrupowanie "Sienkiewicz”, następnie w kompanii motorowej "Orlęta”- w plutonie transportowym "C-7. Szlakiem bojowym Wirskiego było Stare Miasto - kanały - Śródmieście. W powstaniu stracił nogę, awansowany został do stopnia kaprala podchorążego. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po upadku powstania zbiegł w drodze do obozu, powrócił na Podhale, gdzie się ukrywał. Po wojnie ukończył studia w Krakowie, pracował w FSO Żerań. Wyemigrował do USA. Dalsze losy nieznane.

 Barbara Ulatowska ps. "Mira". Urodzona 10.07.1924 r. w Zakopanem. W latach 1939-1944 działała w konspiracji. W powstaniu pełniła funkcję łączniczki, posiadała stopień wojskowy strzelec. Jej oddziałem była Armia Krajowa - batalion "Zaremba - "Piorun”. Szlakiem bojowym Miry było Śródmieście Południe. Przeżyła powstanie, dalsze losy nieznane.

Halina Berent ps. "Baśka". Urodzona 28.09.1914 r. w Zakopanem. Przed wybuchem powstania mieszkała w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 11 m 26. Jej oddziałem była Komenda Główna Armii Krajowej Oddział VI (Biuro Informacji i Propagandy), a także Wojskowe Zakłady Wydawnicze. W powstaniu posiadała stopień plutonowy. Szlakiem bojowym "Baśki" był teren Śródmieścia. Po upadku powstania trafiła do niemieckiej niewoli nr jeniecki 106434, brak miejsca pobytu, losy nieznane.

Danuta Schiele ps. "Radziszewska". Ur. w Zakopanem 28.01.1924 r. W latach 1939-1944 działała w konspiracji. Przed powstaniem mieszkała w Warszawie przy ul. Nowakowskiego 16. W powstaniu posiadała stopień strzelca, pełniła funkcję sanitariuszki. Służyła w Narodowych Silach Zbrojnych - w Pułku im. Sikorskiego. Jej szlakiem bojowym było Śródmieście Północ. Przeżyła powstanie, dalsze losy nieznane.

 Krzysztof Maciej Zarzecki ps. "Robert". Ur. w Zakopanem 31.05.1926 r. w szpitalu na Bystrem, jednak miejsce urodzenia ma wpisane też Warszawa. W 1939 ukończył szkołę powszechną w Warszawie. Maturę zdał na tajnych kompletach. Od 1939 do 1943 r. działał w konspiracji. Przed powstaniem mieszkał przy ul. Szkolnej 4/6. Jego oddziałem była Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta” - batalion "Bałtyk. Szlak bojowy "Roberta" stanowił teren dzielnicy Mokotów. Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej - przebywał w Stalagu X B Sandbostel. Wyzwolony w 1945 r. przez wojska brytyjskie. W 1946 r. powrócił do Polski, gdzie studiował filologię polską i angielską (dyplom 1951). W latach 50. był redaktorem Spółdzielni Czytelnik, Iskry - jako kierownik redakcji przekładowej. W 1976 r. został kierownikiem Redakcji Anglosaskiej przy PIW. Odznaczony Krzyżem Kawalerii Orderu Odrodzenia Polski w 1978 r. Zmarł w Warszawie 18.07.2019 r.

Jan Ignatowicz ps. "Janek". Ur. w Zakopanem 10.06.1916 r. Działał w konspiracji w latach 1939-1944. W powstaniu Warszawskim miał stopień kaprala podchorążego. Oddział Janka - Okręg Warszawki Armii Krajowej i Obwód "Radwan" Śródmieście, 3. Batalion Pancerny "Golski”, Podobwód "Sławbór - odcinek "Ratusz. Szlak bojowy Ignatowicza stanowiły teren  Śródmieścia Południe. Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej nr jeniecki 223094. Zmarł w Warszawie 31.05.1988 r.

Anna Bazińska ps. "Karina". Ur. w Zakopanem 5 stycznia 1910 r. Sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, posiadała stopień strzelca. Działała w Batalionie Kilinki. Szlak bojowy "Kariny" to Śródmieście Północ. Zmarła 23.08.1944 r. z powodu odniesionych ran w szpitalu PKO.

 Jerzy Czerski ps. "Szczupak". Ur. w Zakopanem 19.01.1928 r. Przed powstaniem mieszkał w Warszawie przy ul. Mierosławskiego 4. W dniu wybuchu powstania miał tytuł strzelca. Jego oddziałem był II Obwód "Żywiciel” (na Żoliborzu) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żmija”. Szlak bojowy Szczupaka stanowił Żoliborz. Przeżył powstanie. Brak danych, co robił po wojnie.

 Maria Dobrochna Łozińska ps. "Nike". Ur. w Zakopanem 3.10.1921 r. Przed powstaniem mieszkała w Warszawie przy ul. Uniwersyteckiej 1. Jej oddział to Kobiece Patrole Saperskie. Batalion "Iwo”. Szlak bojowy "Nike" stanowiło Śródmieście Północ i Śródmieście Południe. Przeżyła powstanie, pracowała jako pedagog, przewodnik po Polsce. Awansowała do stopnia porucznika Wojska Polskiego. Odznaczona Krzyżem Walecznych 1944, Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta. Zmarła w Warszawie 1.03.2012 r.

Jadwiga Jakubowska ps. "Jadwiga - Połówka". Ur. w Zakopanem 25.02.1927 r. W latach 1939-1944 działała w konspiracji. Należała do Szarych Szeregów. Gdy wybuchło powstanie, walczyła w zgrupowaniu "Radosław”- w batalionie "Parasol. Szlak bojowy Jakubowskiej to Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków. Zmarła 5.04.2004 r.

Ewa Prauss-Płoska ps. "Ewa". Ur. w Zakopanem 4.12.1913 r. W latach 1939-1944 działała w konspiracji. W Powstaniu Warszawskim walczyła w Armii Krajowej - zgrupowaniu "Radosław. Jej szlak bojowy to Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - przepłynęła Wisłę. Przeżyła powstanie, zmarła 22.04.1986 r. Pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Warszawskich Powązkach.
Michał Małek

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
camm 2024-08-01 21:19:41
PO CO TO KOMU BYŁO!!!TERAZ WYSTARCZY *kasa*I juZ Warszawa jest Sprzedana w obce ręce
Marucha 2024-08-01 18:06:00
Danuta Schiele wyszła za mąż w Szwajcarii, dożyła późnego wieku.

Reklama
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Siewierski Nieruchomości ul. Br. Czecha 1, Zakopane. +48 18 20 66 129, +48 506 13 14 63 www.siewierski.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie Pilnie -Pensjonat w Zakopanym -tel 660797241 b12.pl.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię KIEROWCĘ C+E na pracę po kraju ( poniedziałek - piątek). Praca na plandece. Kontakt 514 240 136, 691 758 882.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Sprzedam konia czeskiego zimnokrwistego. Masc karogniady,przyjazny dla dzieci, jezdzil w zaprzęgu i siodle. WAŁACH. Prawie 3 lata. kontakt tylko telefoniczny 791818377.
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 602 534 193.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Dwa KONIE 8.500 zł/szt. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO OPAŁOWE 160zł/ m3 i odpad tartaczny 130zł/m3. 790 759 407.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    WIĘŹBA 950 zł/kubik. 790 759 407.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER SNIEŻNY POLARIS. SILNIK ŻUKOWSKI prawie nowy. 515 503 494.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    Skicontrol H.Martinczak.s.k.a. (Białka Tatrzańska) przedstawiciel na Polskę firmy SKIDATA, zatrudni: INFORMATYKA - SERWISANTA. Oferujemy: umowę o pracę, możliwość rozwoju zawodowego. Wymagania: znajomość rozwiązań IT, wykształcenie kierunkowe, doświadczenie na podobnym stanowisku, znajomość j.angielskiego, czynne prawo jazdy kat.B. Główne obowiązki: montaż i serwis systemu kontroli dostępu SKIDATA. CV prosimy przysłać na e-mail: praca@skicontrol.pl
  • PRACA | dam
    Zlecę SZYCIE NARZUT z kawałków skór włoskich, kożuchowych. Dzwonić tylko z doświadczeniem. 504 636 921.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DOMEK LETNISKOWY W GORCACH. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    POTRZEBNA OPIEKUNKA DO 8-MIESIĘCZNEGO DZIECKA, 4-5 godzin dziennie. Zakopane. 692 278 855.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Oferujemy powierzchnię parkingową dla pojazdów osobowych/dostawczych/ciężarowych z możliwością składowania /przechowywania towaru, na monitorowanym obiekcie z własną stacja paliw. Przemysłowa dzielnica Nowego Targu blisko wjazdu na S7. Zapraszamy. Tel. 602 290 555
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 602 759 709
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    NIEMCY - murarz cieśla malarz ocieplenia spawacz elektryk kranista. 601-218-955
  • USŁUGI | budowlane
    HYDRAULIK - 660 404 104.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
  • USŁUGI | budowlane
    PRACE WYSOKOŚCIOWE, MALOWANE DACHÓW, MALOWANIE ELEWACJI METODĄ NATRYSKOWĄ ORAZ KLASYCZNĄ. 537 160 398.
  • KUPNO
    Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
  • PRACA | dam
    Praca na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i okolice. tel. 500160574. 500160574
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM - BUKOWINA TATRZAŃSKA - STOISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. 609820250 as.stasik@op.pl
    Tel.: 609820250
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY KANTORA DO UDZIAŁU W TRADYCYJNEJ MSZY ŚWIĘTEJ WSZECHCZASÓW. 697 718 044
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię działkę na Podhalu GOTÓWKA!!! 600 404 554
    Tel.: 600
  • USŁUGI | budowlane
    CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-07-11 21:00 Młodzi druhowie na półkoloniach 2025-07-11 20:00 Po tragicznym pożarze rodzina z Dębna straciła swój dobytek (WIDEO) 2025-07-11 19:00 Zamiast odstrzału - przeprowadzka w Tatry? 1 2025-07-11 18:00 Tęsknota za gazdówką (ZDJĘCIA) 2025-07-11 17:00 Wielka plama niebezpiecznej substancji na drodze 2025-07-11 16:00 Bachleda u Wnuka, czyli jazz, Paryż, Chicago, Kraków i Zakopane (WIDEO) 2025-07-11 15:30 Mistrzostwa Zakopanego w Biegu Pod Górę - ważne informacje dla zawodników 2025-07-11 15:28 Wypadek quada w Kościelisku 5 2025-07-11 15:00 Adam Woronowicz dostał Diamentowego Klapsa Filmowego 2025-07-11 14:57 Opalona i nie przesuszona - klucz to dobry balsam po opalaniu 2025-07-11 14:36 Nocne wyjście na Luboń Wielki 1 2025-07-11 14:00 Wyciek amoniaku w Miejskiej Hali Lodowej 2025-07-11 13:10 Soczewki ACUVUE OASYS - dlaczego warto postawić na komfort widzenia? 2025-07-11 13:06 Pożar w garbarni w Szaflarach 2025-07-11 13:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2025-07-11 12:42 Producent nowoczesnych kontenerów mieszkalnych - Letniskowo.pl 2025-07-11 12:00 Wywrócona stacja ładowania elektrycznych samochodów w Zakopanem 7 2025-07-11 11:30 Agnieszka Banaś zagra na Tarasie MCK Nowy Targ 2 2025-07-11 11:00 Pijani w poczekalniach dworcowych w Zakopanem 6 2025-07-11 10:00 Zaświeciło słońce, ale w Tatrach nadal panują trudne warunki turystyczne 2025-07-11 09:49 Nie daj się nabrać na grę w trzy kubki, bo stracisz pieniądze 9 2025-07-11 09:30 Zaskakująca wersja klasycznej historii o Kopciuszku. Mamy dla Was bilety 2025-07-11 09:00 Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych po raz dwunasty 2 2025-07-11 08:00 Nie przejedziesz drogą z Krośnicy do Sromowiec Wyżnych 1 2025-07-10 21:00 Kolejny kibelek, tym razem podrzucony na przystanek autobusowy 16 2025-07-10 20:30 Wakacyjne Msze święte w tatrzańskich schroniskach 3 2025-07-10 20:00 "Najlepsi z najlepszych" nagrodzeni podczas Gali w Gminie Poronin 2025-07-10 19:30 Niesamowita podróż po Universum Marvela. Mamy dla Was książki 2025-07-10 19:30 Remonty szlaków turystycznych w Pieninach 2025-07-10 19:00 Utrudnienia na bocznej ulicy Szaflarskiej potrwają dwa miesiące 1 2025-07-10 18:00 Modernizacja ulicy Sienkiewicza w toku, zakończy się w czerwcu przyszłego roku 9 2025-07-10 17:00 Co robią rodziny z dziećmi, gdy latem pada deszcz? 2025-07-10 15:52 Za co kocham Zakopane? (WIDEO) 11 2025-07-10 15:30 Bezpieczna Gmina Czorsztyn - wydarzenie przeniesione 2025-07-10 15:15 Zalane budynki i drogi, powalone drzewa, niedrożne przepusty - pół setki interwencji 2025-07-10 15:00 Bezpieczeństwo, transport i najważniejsze atrakcje na lato (WIDEO) 1 2025-07-10 14:30 Biegiem pod górę 2025-07-10 14:00 W Tatrach nadal intensywnie pada (WIDEO) 2025-07-10 13:30 Ludzie skracają sobie drogę przez osiedle, a za zakrętem czyha kibelek 5 2025-07-10 13:10 Niezłe warunki turystyczne na Babiej Górze 2025-07-10 13:00 Osuwisko w Dzianiszu, mieszkańcy boją się, że budynek runie w przepaść (WIDEO) 2 2025-07-10 12:45 Premiera w ramach projektu Musical Sommer Camp 2025-07-10 12:30 Góralskie rzemiosło kołem się toczy 2025-07-10 12:00 Włamanie do sklepu wędkarskiego w Nowym Targu 1 2025-07-10 11:30 Zdążyli przed ulewami i część ulic wymalowali 4 2025-07-10 11:00 Dziś i jutro część ulicy Mała Łąka zamknięta, wyznaczono objazd 1 2025-07-10 10:58 W Zębie strażacy pompują wodę z zalanych piwnic szkoły 1 2025-07-10 10:31 Wybory Nośwarniyjsyj Gorolecki odwołane i przeniesione na sierpień 1 2025-07-10 10:30 Kolumna informacyjna Powiatu Tatrzańskiego 2025-07-10 10:20 Policjanci ze strażakami wciąż monitorują zagrożenie powodziowe 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-07-11 20:32 1. To chyba jakiś fejk? Co się dzieje w tym kraju? Szok 2025-07-11 20:31 2. Wow,to była jazda współczuję ,a ktoś ponosi jakieś konsekwencje,czyje to pojazdy albo pseudo firma. 2025-07-11 19:54 3. Pilot wycieczki prawdopodobnie uciekł jak doszło do wypadku zaraz po jechał na dół Śmiechówką jak wariat ale to już powinna policja ustalić od 2025-07-11 19:02 4. @!areczku, a! kto i gdzie to się! wydzierał rzekomo o wieszaniu sędziów, bo jakoś nie słyszałem tego? Po drugie: "osoby z pisu i konfederacji tylko oni uwielbiają ,demokrację wschodnią jeżdżą tam! wychwalają! i osiedlają się..." a przypomnieć ci, ile głosów w tych demokracjach otrzymał rafau a ile Pan Doktor karol Nawrocki? Chcesz mi przychlaście powiedzieć, że osoby z pisu i konfederacji osiadłe we wschodnich demokracjach głosowały na... rafaua i PO????? 2025-07-11 18:59 5. To koło nas no wkoncu musiało do tego dojść bo już przesadnie jezdzili 2025-07-11 18:57 6. Płace za śmieci nie małe pieniądze co miesiąc, a w gminie tylko słysze, że tego, tamtego gmina nie odbierze. Chyba zacznę śmieci wywalać gdzie popadnie jak inni to robią, może pod dom wójta? 2025-07-11 18:47 7. Też uważam że miejsce takich atrakcji jest w parku rozrywki. Natomiast jestem pewien że "administracja" ma możliwości i jest w stanie eliminować takie patologie z miejskiego krajobrazu, lecz... Wielu z niech, jeśli nie wszyscy, sami bogacą się na nielegalnych interesach, cyrkowych atrakcjach, samowolach. To jest taki obieg zamknięty gotówki. To błędne koło mógłby przerwać chyba jedynie zarząd komisaryczny z ekipą całkowicie nie związaną z lokalnym geszeftem. Apropos młodzieży, "czym skorupka...". 2025-07-11 18:42 8. Rówień Krupowa Camp lub Willa Turnia ich wywozić! 2025-07-11 18:39 9. No i kiedy wkoncu przestanom się biegać po tych drogach,dosyć że korki to jeszcze oni wstrzymują ruch.Yyyy,nyj to po biznesie,gmina do roboty nie pikniki,i święto koscieliska z rozmachem,tylko za porządek się brać, kto te działalności weryfikuje,autem jezdzic dzbany nie umiejom a za 4 koła wsiadają. Lasy rozjeżdżane są nadal powinni Dzianisany ,Cichowiany wyjść w Mietlowke co mają porobione o zgrozo ludzie pogrodzili a te pajace spowrotem.Dopoki nie dojdzie do tragedi jeszcze większej to tak będzie,a gdzie pilot wycieczki to pewnie beknie. Jak wezma dobrego adwokata to nieźle odszkodowanie wyciągną. 2025-07-11 18:28 10. Od 50 lat przyjeżdżam w Tatry i zawsze milicja była bezradna wobec złodziei, którzy ten proceder prowadzą bez żadnego problemu.
2025-06-22 01:24 1. Wzbogacony o 8 kolejnych budynków:):):) Wzbogacony:):):) 2025-06-22 00:36 2. A, czyli wyrżnąć drzewa i walnąć betonowe kloce tak jak już Radisson zrobił na miejscu przepięknego Modrzejowa, który powinien być muzeum, a rozjechały go spychacze. Brawo! Oby tak dalej, zalejemy betonem wszystką zieleń, dziedzictwo wyburzyć. Lepiej się zaborcy obchodzili z polskim krajobrazem i architekturą niż deweloperzy. 2025-06-12 19:04 3. Dla wielu osób za drogo, może by tak pomyśleć o zniżce dla mieszkańców? 2025-05-19 17:33 4. Jan mnie tam tyz zabrakło bo kosula w krate mi nie wyschła... miałem portki na posek zapinane ... rekonesans taki a sztuka "Ulice Jerozolimy " , Ulice pise się z duzej litery pamiytej .se tło .. i suchej co powiado doktor ... sztuk pięknych... 2025-04-24 10:37 5. Tylko na zdjęciach i w realu pusto przez fatalny dojazd do Szczawnicy. Stać w korku I niszczyć zawieszenie, to średnia przyjemność. 2025-04-02 12:01 6. A co na to czorne misie? Te brązowe tyż złe mogą być. 2025-03-28 12:31 7. Co Palace ma wspólnego z Wyklętymi. Ktoś chyba pomylił wątki i miejsca. Czyżby nowy starosta bał się OGNIA ? 2025-03-18 00:29 8. No i teraz wreszcie będzie prawo i sprawiedliwość. 2025-03-12 11:25 9. Na spotkaniu zabrakło schorowanego już pana dra Ryszarda Dąbrowieckiego, który jest pasjonatem twórczości mistrza Hasiora. Wydał nawet o nim książkę pt. "Upadły Anioł- Rzecz o Władysławie Hasiorze" 2025-03-04 09:43 10. Ach ten nieszczęsny młotek. Rośnie w siłę nasza ideologiczna brać
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama