Reklama

2024-08-01 14:00:42

Reklama

1 sierpnia

Zakopiańczycy w Powstaniu Warszawskim

Reklama

Pierwszego sierpnia mija 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W tej nierównej walce z niemieckim okupantem brali udział nie tyko rdzenni mieszkańcy stolicy, ale też przybyli do stolicy mieszkańcy innych regionów Polski. Wśród powstańców były też osoby związane z Zakopanem.

Olgierd Sokołowski. Był dyrektorem zakopiańskiego szpitala Odrodzenie. W 1940 r. został aresztowany przez gestapo. Po zwolnieniu miał zakaz przebywania na terenie Zakopanego. Przeniósł się do Warszawy. W stolicy objął posadę ordynatora oddziału gruźliczego szpitala na warszawskiej Woli. W pierwszych dniach powstania Niemcy właśnie w tej dzielnicy dokonali jednego z największych mordów na ludności cywilnej. Dr Sokołowski został w tym czasie ostatnim lekarzem na oddziale. Niemcy zaproponowali mu możliwość opuszczenia placówki, odmówił, bo chciał do końca zostać ze swoimi pacjentami. Zginął wraz z nimi 5.08.1944 r.

Tadeusz Karczewski ps. "Wierzba". Urodził się w Warszawie w 1922 r. W latach 1939-1944 działał w konspiracji. Brał udział w zlikwidowaniu 11.07.1944 Wilhelma Koppe, wyższego dowódcy SS i Policji w Kraju Warty i Generalnym Gubernatorstwie. Koppe przeżył zamach, zginął jego adiutant. W dniu wybuchu powstania "Wierzba" miał 22 lata. Był strzelcem w Batalionie AK Parasol. Szlak bojowy walk Karczewskiego obejmował: Wolę - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - przedarcie się na drugą stronę Wisły. Po wojnie mieszkał w Olsztynie, pracował w Cieplicach, Lublinie, na Ziemiach Odzyskanych. Ostanie lata swojego życia spędził w Zakopanem. Tu zmarł 23.02.2019 r.

Barbara Grocholska-Kurkowiak ps. "Kuczarawa" albo "Basia". W dniu wybuchu Powstania Warszawskiego miała zaledwie 17 lat. Była sanitariuszką, a zarazem żołnierzem Armii Krajowej. Działała głównie na obszarze Czerniakowa i Mokotowa. Udało jej się przejść szlak ewakuacyjny kanałami z zajętego przez Niemców Mokotowa do Śródmieścia. Po wojnie trafiła do Zakopanego, gdzie mieszka cały czas. Uprawiała narciarstwo. Była reprezentantką Polski na igrzyskach Olimpijskich w Oslo w 1952 r. (13. miejsce w zjeździe i 14. miejsce w slalomie specjalnym). I w Cortina d Ampezzo - 17. i 30. miejsce w zjeździe). Tytuł mistrzyni Polski w narciarstwie zdobyła 24 razy. Pisała także wiersze.

Ryszard Drągowski ps. "Ryszard II". W chwili wybuchu powstania miał 24 lata. Walczył jako starszy strzelec w szeregach 3. Batalionu Pancernego (batalion Golski). Po upadku powstania był więziony w Stalagu X B w Sandbostel. Po wojnie trafił do Zakopanego. Uprawiał turystykę górską, wspinaczkową w Tatrach. Prowadził schronisko PTTK Murowaniec na Hali Gąsienicowej. Był członkiem Grupy Tatrzańskiej GOPR, prezesem zakopiańskiego oddziału PTTK. Za swoje zasługi w czasie wojny jak i po, został odznaczony najwyższymi orderami państwowymi. Zmarł 27.07.2009 r. w Zakopanem.

 Bronisława Staszel-Polankowa ps. "Duża Bronka".  W 1929 r. uczestniczka mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym (zwyciężyła z czasem 31:34 min.). Ośmiokrotna mistrzyni Polski w narciarstwie. Przed i po wojnie prowadziła nieistniejące już schronisko na Przysłopie Miętusim. W lipcu 1944 r. przeniosła się do Warszawy, wstąpiła do Armii Krajowej. W Powstaniu Warszawskim służyła jako sanitariuszka w Batalionie Kiliński. Po upadku powstania została przeniesiona do obozu jenieckiego koło Lamsdorf. W 1949 r. została odznaczona Krzyżem Walecznych, nadanym przez Rząd Emigracyjny w Londynie. Zmarła 1.02.1988 r.

 Janina Studnicka ps. "Giewont". Urodzona 30.12.1907 r. Gdy wybuchło Powstanie Warszawskie, miała 36 lat. Posiadała stopień wojskowy kapral podchorąży. Walczyła w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych, które były podporządkowane Okręgowi Warszawskiemu Armii Krajowej. Walczyła w Batalionie "Miłosz, a także w grupie NSZ "Topór. Po upadku powstania udało jej się wraz z ludnością cywilną wyjść ze stolicy. Pojechała do Zakopanego, gdzie jej ojciec Teofil był znanym zakopiańskim fotografem. Po wojnie powróciła do Warszawy, zamieszkała przy ul. Wiśniowej 37/6, a pod koniec życia przy ul. Blacharskiej 1. Zmarła 10.03.1992 r.

 Józef Oppenheim. Ur. 15.06.1887 r. Warszawie. Do Zakopanego przyjechał w 1910 r. z grupą narciarzy krakowskiego AZS. Już tu został. Do 1911 r. był kierownikiem zakopiańskiego Domu Turystycznego. W 1912 zdał egzamin. W czasie II wojny światowej przebywał w Kowlu. Do Warszawy przyjechał w 1942 r. Ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musiał się ukrywać. Schronienie znalazł w pracowni malarskiej Wandy Gentil-Tippenhauer. Pozostał w ukryciu do 1.08.1944 r. W powstaniu ze względu na swój zawód pełnił funkcję sanitariusza. 3 października powstanie upadło. Józef Oppenheim  uczestniczył w ewakuacji szpitala Armii Krajowej przy ul. Hożej. W ten sposób udało mu się opuścić stolicę. Zatrzymał się u przyjaciół w Pruszkowie. Po wojnie wrócił do Zakopanego. Został zamordowany 28.02.1946 r.

Elżbieta Łaniewska-Łukaszczyk ps. "Czarna Elka". Ur. 13.04.1930 r. w Warszawie. W konspiracji działała od 1942 r., należała do Szarych Szeregów - Hufiec Żoliborz. W Powstaniu Warszawskim była łączniczką i fotografem w drużynie Szarych Szeregów w obwodzie "Żywiciel na Żoliborzu. Przeżyła powstanie. Opuściła Warszawę z ludnością cywilną. Ukończyła medycynę. Zamieszkała w Zakopanem. Pracowała tutaj jako lekarz pediatra i anestezjolog. Po 1956 r. jeździła na obozy harcerskie jako lekarz i instruktor medyczny. Od momentu powstania Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej była do końca swojego życia aktywna w jego strukturach. Zmarła 14.10.2016 r. w Skrzypnem koło Zakopanego. Pochowana na Pęksowym Brzyzku w Zakopanem.

Romana Wyrzykowska ps. "Siostra Maria" (była zakonnicą). Ur. 13.10.1899 w Zakopanem. W Powstaniu Warszawskim  walczyła w Armii Krajowej w grupie Kampinos. Szlak bojowy "Siostry Marii" obejmował podwarszawską miejscowość Laski wraz ze szpitalem okulistycznym. Zmarła 4 stycznia 1988 r. w Laskach.

Jerzy Ustupski ps. "Krzyś". Ur. w Zakopanem 1 kwietnia 1911 r. Przed wojną sportowiec wioślarz. Medalista olimpijski z  Berlina w 1936 r. Stopień wojskowy Plutonowy. Działał w II Obwodzie "Żywiciela Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej. Zajmował się obsługą radiostacji. Szlak bojowy "Krzysia" obejmował ul. Forteczną na warszawskim Żoliborzu. Przeżył powstanie, wydostał się z ludnością cywilną ze stolicy, powrócił do Zakopanego. Był wieloletnim prezesem GOPR, członkiem PTTK, Związku Podhalan. Zmarł w Zakopanem 26.10.2004 r. Pochowany na Pęksowym Brzyzku.

Stanisław Siekierski ps. "Stahl". Urodzony w 1914 r. w Zakopanem. Działał w Delegaturze Rządu na Kraj - I Rejon. Szlak bojowy "Stahla" to Powiśle. Po upadku powstania wyszedł z miasta z ludnością cywilną  Dalsze losy nieznane.

Józef Lampe ps. "Józef". Urodzony w Zakopanem 16.09.1916 r. W powstaniu był strzelcem. Walczył na Mokotowie. Poległ na ul. Puławskiej 128 w dniu swoich 28. urodzin - 16.09.1944 r.

Józefa Janik ps. "Goździk".  Urodzona 19.03.1929 r. w Zakopanem. W latach 1939-1944 działała w konspiracji, harcerka Szarych Szeregów, przydzielona do VII Obwodu "Obroża Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej 3. Rejon "Dęby” (Rembertów). W Powstaniu Warszawskim była łączniczką i strzelcem. Odznaczona Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Krzyżem Armii Krajowej. Losy po powstaniu nieznane.

Jerzy Marian Monczki ps. "Jim". Urodzony 12.06.1923 r. w Zakopanem. Przed wybuchem Powstania Warszawskiego mieszkał w Warszawie przy ul. Filtrowej 62. Jego oddziałem była Komenda Główna Armii Krajowej pułk "Baszta” - batalion "Bałtyk”. W powstaniu posiadał stopień strzelca. Szlak bojowy Jima obejmował Mokotów. Zmarł 19.08.1944 r. o godz. 17 w Szpitalu Sióstr Elżbietanek przy uI. Goszczyńskiego 1. Spoczywa na Powązkach, kwatera B39, rząd 7, grób 1.

Halina Leszczyńska ps. "Halinka". Urodzona w Zakopanem 9.12.1923 r. W Powstaniu Warszawskim pełniła funkcję sanitariuszki. Posiadała stopień wojskowy strzelec. Jej zgrupowaniem był Kedyw Komendy Głównej Armii Krajowej - zgrupowanie "Radosław”. Szlak bojowy "Halinki" to Wola - Stare Miasto - kanałami na Śródmieście - Górny Czerniaków - kanały - Mokotów. Powojenne losy nieznane. Zmarła w Warszawie 14.10.1988 r.

 Sławomir Maciej Potempa ps. "Satyr". Urodzony w Zakopanem 1.01.1927 r. W latach 1939-1944 działał w konspiracji. W momencie wybuchu powstania służył w oddziale Armii Krajowej, zgrupowaniu "Kryśka”. Posiadał stopień starszego strzelca. Jego szlakiem bojowym był Górny Czerniaków. Losy powojenne nieznane. Zmarł w Warszawie 5.10.1977 r.

Zdzisław Brodzki ps. "Zdzisław". Urodzony 29.04.1912 r. w Zakopanem. Przed wybuchem powstania mieszkał w Warszawie przy ul. Cegłowskiej 62. W chwili wybuchu Powstania Warszawskiego służył w Armii Krajowej Grupa "Kampinos. Jego szlakiem był Kampinos. Powojenne losy nieznane. Zmarł w Warszawie 4.10.1984 r.

Edward Zbigniew Mróz ps. "Wirski" i "Grey". Urodzony 14.07.1925 r. w Zakopanem. W latach 1939-1944 działał w konspiracji. W czasie powstania walczył w Armii Krajowej - Grupa "Północ-  zgrupowanie "Sienkiewicz”, następnie w kompanii motorowej "Orlęta”- w plutonie transportowym "C-7. Szlakiem bojowym Wirskiego było Stare Miasto - kanały - Śródmieście. W powstaniu stracił nogę, awansowany został do stopnia kaprala podchorążego. Został odznaczony Krzyżem Walecznych. Po upadku powstania zbiegł w drodze do obozu, powrócił na Podhale, gdzie się ukrywał. Po wojnie ukończył studia w Krakowie, pracował w FSO Żerań. Wyemigrował do USA. Dalsze losy nieznane.

 Barbara Ulatowska ps. "Mira". Urodzona 10.07.1924 r. w Zakopanem. W latach 1939-1944 działała w konspiracji. W powstaniu pełniła funkcję łączniczki, posiadała stopień wojskowy strzelec. Jej oddziałem była Armia Krajowa - batalion "Zaremba - "Piorun”. Szlakiem bojowym Miry było Śródmieście Południe. Przeżyła powstanie, dalsze losy nieznane.

Halina Berent ps. "Baśka". Urodzona 28.09.1914 r. w Zakopanem. Przed wybuchem powstania mieszkała w Warszawie przy Al. Jerozolimskich 11 m 26. Jej oddziałem była Komenda Główna Armii Krajowej Oddział VI (Biuro Informacji i Propagandy), a także Wojskowe Zakłady Wydawnicze. W powstaniu posiadała stopień plutonowy. Szlakiem bojowym "Baśki" był teren Śródmieścia. Po upadku powstania trafiła do niemieckiej niewoli nr jeniecki 106434, brak miejsca pobytu, losy nieznane.

Danuta Schiele ps. "Radziszewska". Ur. w Zakopanem 28.01.1924 r. W latach 1939-1944 działała w konspiracji. Przed powstaniem mieszkała w Warszawie przy ul. Nowakowskiego 16. W powstaniu posiadała stopień strzelca, pełniła funkcję sanitariuszki. Służyła w Narodowych Silach Zbrojnych - w Pułku im. Sikorskiego. Jej szlakiem bojowym było Śródmieście Północ. Przeżyła powstanie, dalsze losy nieznane.

 Krzysztof Maciej Zarzecki ps. "Robert". Ur. w Zakopanem 31.05.1926 r. w szpitalu na Bystrem, jednak miejsce urodzenia ma wpisane też Warszawa. W 1939 ukończył szkołę powszechną w Warszawie. Maturę zdał na tajnych kompletach. Od 1939 do 1943 r. działał w konspiracji. Przed powstaniem mieszkał przy ul. Szkolnej 4/6. Jego oddziałem była Komenda Główna Armii Krajowej - pułk "Baszta” - batalion "Bałtyk. Szlak bojowy "Roberta" stanowił teren dzielnicy Mokotów. Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej - przebywał w Stalagu X B Sandbostel. Wyzwolony w 1945 r. przez wojska brytyjskie. W 1946 r. powrócił do Polski, gdzie studiował filologię polską i angielską (dyplom 1951). W latach 50. był redaktorem Spółdzielni Czytelnik, Iskry - jako kierownik redakcji przekładowej. W 1976 r. został kierownikiem Redakcji Anglosaskiej przy PIW. Odznaczony Krzyżem Kawalerii Orderu Odrodzenia Polski w 1978 r. Zmarł w Warszawie 18.07.2019 r.

Jan Ignatowicz ps. "Janek". Ur. w Zakopanem 10.06.1916 r. Działał w konspiracji w latach 1939-1944. W powstaniu Warszawskim miał stopień kaprala podchorążego. Oddział Janka - Okręg Warszawki Armii Krajowej i Obwód "Radwan" Śródmieście, 3. Batalion Pancerny "Golski”, Podobwód "Sławbór - odcinek "Ratusz. Szlak bojowy Ignatowicza stanowiły teren  Śródmieścia Południe. Po powstaniu trafił do niewoli niemieckiej nr jeniecki 223094. Zmarł w Warszawie 31.05.1988 r.

Anna Bazińska ps. "Karina". Ur. w Zakopanem 5 stycznia 1910 r. Sanitariuszka w Powstaniu Warszawskim, posiadała stopień strzelca. Działała w Batalionie Kilinki. Szlak bojowy "Kariny" to Śródmieście Północ. Zmarła 23.08.1944 r. z powodu odniesionych ran w szpitalu PKO.

 Jerzy Czerski ps. "Szczupak". Ur. w Zakopanem 19.01.1928 r. Przed powstaniem mieszkał w Warszawie przy ul. Mierosławskiego 4. W dniu wybuchu powstania miał tytuł strzelca. Jego oddziałem był II Obwód "Żywiciel” (na Żoliborzu) Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej - zgrupowanie "Żmija”. Szlak bojowy Szczupaka stanowił Żoliborz. Przeżył powstanie. Brak danych, co robił po wojnie.

 Maria Dobrochna Łozińska ps. "Nike". Ur. w Zakopanem 3.10.1921 r. Przed powstaniem mieszkała w Warszawie przy ul. Uniwersyteckiej 1. Jej oddział to Kobiece Patrole Saperskie. Batalion "Iwo”. Szlak bojowy "Nike" stanowiło Śródmieście Północ i Śródmieście Południe. Przeżyła powstanie, pracowała jako pedagog, przewodnik po Polsce. Awansowała do stopnia porucznika Wojska Polskiego. Odznaczona Krzyżem Walecznych 1944, Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta. Zmarła w Warszawie 1.03.2012 r.

Jadwiga Jakubowska ps. "Jadwiga - Połówka". Ur. w Zakopanem 25.02.1927 r. W latach 1939-1944 działała w konspiracji. Należała do Szarych Szeregów. Gdy wybuchło powstanie, walczyła w zgrupowaniu "Radosław”- w batalionie "Parasol. Szlak bojowy Jakubowskiej to Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków. Zmarła 5.04.2004 r.

Ewa Prauss-Płoska ps. "Ewa". Ur. w Zakopanem 4.12.1913 r. W latach 1939-1944 działała w konspiracji. W Powstaniu Warszawskim walczyła w Armii Krajowej - zgrupowaniu "Radosław. Jej szlak bojowy to Wola - Stare Miasto - kanały - Śródmieście - Górny Czerniaków - przepłynęła Wisłę. Przeżyła powstanie, zmarła 22.04.1986 r. Pochowana na Cmentarzu Wojskowym na Warszawskich Powązkach.
Michał Małek

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
camm 2024-08-01 21:19:41
PO CO TO KOMU BYŁO!!!TERAZ WYSTARCZY *kasa*I juZ Warszawa jest Sprzedana w obce ręce
Marucha 2024-08-01 18:06:00
Danuta Schiele wyszła za mąż w Szwajcarii, dożyła późnego wieku.
  • PRACA | dam
    Stacja narciarska Kotelnica Białczańska poszukuje pracowników gastronomii na stanowiska: KUCHARZ; MŁODSZY KUCHARZ; PIZZER; POMOC KUCHENNA; OBSŁUGA BARU. Prześlij CV na e-mail lub zadzwoń po szczegóły. +48 605202312, kotelnicakarczma@gmail.com
  • SPRZEDAŻ | różne
    PRZYJMĘ GRUZ, KAMIEŃ. POSPRZĄTAM GRUZ, KAMIEŃ. 502 658 638
  • PRACA | dam
    Poszukujemy KIEROWNIKA oraz SPRZEDAWCY do naszego sklepu KAMALION w C.H. Krupówki 40 ! Poszukujesz stabilnego zatrudnienia oraz szansy na rozwój? Zaaplikuj i dołącz do nas już dziś! Adres E-MAIL: recruitment@lacasadelascarcasas.pl, TEL: 534 313 198.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Zakopane -Mieszkanie 35m2 Piaseckiego -2 pokojowe 660797241 b12.pl.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Zakopane- Kupie pensjonat 660797241 b12.pl.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W OKOLICY NOWEGO TARGU O POWIERZCHNI 1071m2. Tel. 698 935 352.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ W KOŚCIELISKU! PRACA STAŁA: RECEPCJA, MARKETING, PRACE BIUROWE. 698 559 040
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    WYNAJMĘ LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA. 698 559 040
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO WYNAJMĘ KOMFORTOWE MIESZKANIA 35-50m2. 698 559 040
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    WYNAJMĘ NOWE KOMFORTOWE MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU - DWA POKOJE + SALON. 698 559 040
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 698 559 040
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM NA : PIZZERIĘ, RESTAURACJĘ. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    Zapraszamy do sklepu z odzieżą używaną Moda z Drugiej Ręki ul. Długa 60 Nowy Targ.
  • MATRYMONIALNE
    Prawdziwy mężczyzna, uczciwy, materialnie stabilny, pozna atrakcyjną kobietę (bez problemów). +48 505 725 518, +41 796920936.
  • PRACA | dam
    Przyjmę od zaraz inteligentną, obowiązkową młodą osobę (najchętniej studentkę), ze znajomością obsługi komputera i znajomością języka angielskiego. Praca w Nowym Targu z możliwością zakwaterowania. Ciekawa praca, wyjazdy służbowe do Szwajcarii. +48 505 725 518, +41 796920936.
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    RATRAKI "Kassbohrer" i Prinoth Everest, prosto ze Szwajcarii. Stan techniczny i cena bardzo dobre. +48 505 725 518, +41 796920936.
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    KOPARKA KOMATSU 240LC, prosto ze Szwajcarii. Stan techniczny i cena bardzo dobre. +48 505 725 518, +41 796920936.
  • KUPNO
    Kupię stare KSIĄŻKI JÓZEFA IGNACEGO KRASZEWSKIEGO. 505 725 518.
  • PRACA | dam
    Poszukuję KIEROWCY raz w tygodniu. Wyjazd na rehabilitację matki z dzieckiem. Trasa Chochołów - Andrychów. 503 852 848.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW GOLF 1.6TDI, 130.000 km, 2013, 4x4, 26.600 zł. 665 156 396.
  • PRACA | dam
    Cukiernia Samanta poszukuje osoby na stanowisko SPRZEDAWCA BARISTA do naszej cukierni przy ul. Słonecznej 1 w Zakopanem. Informacje pod nr. 606 884 223.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY. 608 729 122.
  • USŁUGI | budowlane
    Witam, Poszukujemy ekipy z wystarczającą siłą przerobową na wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych płytami styropianowymi budynku krytej pływalni w Naprawie. Powierzchnia do ocieplenia ~ 1200 m2. W razie zainteresowania proszę o kontakt. 795523365 robexbud@interia.pl
    Tel.: 795523365
  • PRACA | dam
    Poszukujemy REZYDENTÓW do obsługi apartamentów w Zakopanem i Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Prosimy o przesłanie CV na adres rezerwacja@gorskagrupa.pl bądź telefon. 535391391
    Tel.: 535391391
  • PRACA | dam
    POTRZEBNA OPIEKA NAD SENIORKĄ 92 lata. W dobrej kondycji fizycznej, chodząca. Ze względu na otępienie wymaga towarzystwa i nadzoru. Oferujemy zamieszkanie okresowo w Zakopanem i w Warszawie. Warunki pracy i płacy do uzgodnienia. Zgłoszenia na adres mailowy: opieka@intermedix.pl lub telefonicznie: Elżbieta, 692-306-329.
  • USŁUGI | budowlane
    ROBOTY ZIEMNE, ODWODNIENIA, KANALIZACJE. 788 501 666.
  • KUPNO
    SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
  • RÓŻNE
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Osiedle pod Magurą w Jabłonce - na sprzedaż - MIESZKANIE NA PARTERZE z ogrodem o pow. 52,69 m2, w cenie 419.000 zł. MIESZKANIE NA PIĘTRZE Z BALKONAMI oraz poddaszem o pow. 55,90 m2, w cenie 449,000 zł. Tel. 734 830 967.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZA. Praca Niemcy. 608729122.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK, ŚWIERK SUCHY. 609 927 174.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    WYNAJMĘ BUDKĘ HANDLOWĄ POD OSCYPKI, PAMIĄTKI itp. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    DOMOWY CHLEB PSZENNY - 880 363 281.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    DO WYPOŻYCZENIA PRZYCZEPKA DO PRZEWOZU 1 KONIA - 880 363 281
  • USŁUGI | inne
    MYCIE DOMÓW DREWNIANYCH - z pola i w środku - WOLNE TERMINY - 880 363 281.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia LOKALE pod biura i inne usługi. Zakopane centrum. 508 964 669.
  • MOTORYZACJA | kupno
    SKUP AUT - OSOBOWE, DOSTAWCZE. CAŁE, USZKODZONE. 500 349 500.
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. 531 666 333.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW GOLV VII, 2.0D, 4x4, 2014r. 732 810 638.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608729122
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ WIDOKOWĄ 20 AR. 505 429 375.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO OPAŁOWE KOMINKOWE BUK I ŚWIERK. DOWÓZ DO KLIENTA. 608 690 989, 608 691 133.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-10-22 04:48 Samochód staranował stragany 2024-10-21 22:01 Sadzonka buka za baterie 2024-10-21 21:32 Podhalańskie Złote, Srebrne i Brązowe Krokusy dla wydarzeń, atrakcji, obiektów i ludzi 2 2024-10-21 21:00 Nowe toalety przy schronisku pod Rysami w Tatrach Słowackich 2024-10-21 20:30 Spod Babiej Góry do Piwnicznej 2024-10-21 20:00 Jedź do schroniska w Nowym Targu i wróć z pieskiem 2024-10-21 19:29 XXXI Festiwal Papieski (ZDJĘCIA) 2 2024-10-21 19:00 Jesienna pogoda w Tatrach - jak zadbać o bezpieczeństwo? 2024-10-21 18:30 Marzenia o raju na Ziemi 2024-10-21 18:30 Droga, o której remont ludzie błagają od lat, będzie wyremontowana 2 2024-10-21 18:00 Wspominali tych, którzy zostali w górach 1 2024-10-21 17:44 Rumuńskie tradycje, obyczaje i rzemiosło. Obejrzyj wystawę w Stacji Kultura 2024-10-21 17:24 Pożar samochodu w Murzasichlu (ZDJĘCIA) 2024-10-21 16:59 Dalekie strzały na Strzelnicy Poronin-Zubsuche (WIDEO) 2024-10-21 16:58 Ikoniczne damskie kurtki, w których grały gwiazdy światowego kina 2024-10-21 16:30 Gnała nową zakopianką 158 kilometrów na godzinę 1 2024-10-21 15:49 Mężczyzna z rowerem wszedł na Giewont (WIDEO) 17 2024-10-21 15:19 Było twórczo i ekologicznie, będzie piękny kalendarz na nadchodzący rok 2024-10-21 14:26 Szykują się jeszcze większe utrudnienia przy wjeździe do Zakopanego 11 2024-10-21 13:52 Sprawca poważnego wypadku w Jurgowie był kompletnie pijany 2 2024-10-21 13:20 Endodoncja bez tajemnic - kiedy leczenie kanałowe jest konieczne? 2024-10-21 13:00 60 lat temu dzwony wróciły do Szaflar 4 2024-10-21 12:55 Zalety gotowych zestawów mebli kuchennych - czy to rozwiązanie dla Ciebie? 2024-10-21 12:31 Złote i Diamentowe Gody w Krościenku 1 2024-10-21 12:00 Sztuczna inteligencja pomoże chronić duże drapieżniki 3 2024-10-21 11:32 Najczęstsze błędy na egzaminie na prawo jazdy kategorii B - jak ich uniknąć? 2024-10-21 11:28 Rozpoczął się przegląd techniczny kolejki na Kasprowy Wierch 2024-10-21 11:00 Strażak OSP Ciche Dolne uległ poważnemu wypadkowi 1 2024-10-21 10:48 Onboarding nowych pracowników 2024-10-21 10:32 Będą układać asfalt na Szymonach. Ulica Szymony Boczna będzie zamykana 1 2024-10-21 10:24 Derby Małopolski dla szczypiornistów z Szaflar! 2024-10-21 09:59 Grzybiarz z Witowa odnaleziony po słowackiej stronie granicy 2024-10-21 09:00 Potrzebne wsparcie dla chałupy Sabały 4 2024-10-21 08:00 Slajdowisko "Día de Muertos - Meksykański Dzień Zmarłych" 2 2024-10-20 23:33 W kolejce do łańcuchów utknęło wielu turystów. Musiał interweniować TOPR 21 2024-10-20 21:45 Co robią flisacy po sezonie? (WIDEO) 3 2024-10-20 21:19 Wybitni pedagodzy i pasjonaci sztuki w Zakopanem (ZDJĘCIA) 2024-10-20 20:19 Poszukiwania na Magurze Witowskiej 1 2024-10-20 20:00 Trwa przebudowa ulicy Orkana w Szaflarach 2024-10-20 19:30 Wypadek rowerzystki na ścieżce pienińskiej 2024-10-20 19:00 Święty zielnik - wystawa artystycznego haftu w rabczańskim muzeum 2024-10-20 18:45 Badanie wody Warszawa - Dlaczego jest tak ważne? 2024-10-20 18:00 Nie wiemy po co nam ta obwodnica - mówią mieszkańcy Zakopanego 13 2024-10-20 17:30 Pierwsza sprawa Sabine Yao. Thriller. Mamy dla Was książki 2024-10-20 17:27 Powstaje plac zabaw w Parku Dolnym w Szczawnicy 2024-10-20 17:00 Kobieta, która rodziła w szpitalu w Zakopanem walczy o odszkodowanie 6 2024-10-20 16:59 Wiele skandalicznie zaparkowanych aut 5 2024-10-20 16:00 Pierwsza żółta karetka ratunkowa pojawi się w Zakopanem 9 2024-10-20 15:00 Jest jeszcze możliwość wykupienia taniego mieszkania dla młodych 1 2024-10-20 14:31 Taniec romski i góralski 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-10-22 00:08 1. Bicie piany i kasy. 2024-10-21 23:14 2. Tak nowy burmistrz narzekał na nowy dworzec PKP I PKS , a wystawił go do konkursu i się nim teraz chwali , co za chipokryta 2024-10-21 23:12 3. Wszystkie inwestycję które są w mieście są rozpoczęte za poprzedniej władzy i pieniądze zostały pozyskane na te inwestycję też za poprzedniej władzy ale one się powoli kończą , już w przyszłym roku będziemy obserwować niezliczoną ilość inwestycji nowej władzy . 2024-10-21 23:03 4. @mieszkaniec, a kto ci nagadał że te ronda robi się dla rozładowania korków? 2024-10-21 22:44 5. @Dzidek, mówisz o fajnopolakach handlujących wizami dla muezzinów? Ilu sprowadził dyzma z Pcimia do budowy wtopy 10 lecia Olefiny3? 2024-10-21 22:43 6. Niech wytarga tam na plecach kibel, koniecznie eco i codziennie go oproznia z jakims fajnym plecakiem. B. sie przyda,ba, nawet utarg zapewniony. A tymczasem jego rower madrzejszy od niego. 2024-10-21 22:38 7. Popierom Dzianisona. Gnoć tyk biznescapów! Niek bulom! 2024-10-21 22:36 8. Miałem swoje typy w poszczególnych kategoriach... ale widać nie przebiły się w śród kolegów w jury... Wydarzenie roku: Brązowy: powołanie na dyrektora MOSiR (zarządcy miejskiego stadionu) wiceprezesa klubu sportowego mającego żywotne interesy w przejęciu kontroli nad obiektem - majstersztyk Srebrny: darmowa dewastacja obiektu wpisanego do rejestru zabytków pod hasłem koncertu - burmistrz z przewodniczącym skakali bezradnie pod sceną - folklor Złoty: seria zalań po deszczu przejazdu pod wiaduktem na ulicy Wojdyły - mała retencja Obiekt turystyki aktywnej: Brązowy: wyżwirowane łąki z krokusami (parkingi) w Dolinie Chochołowskiej - chokus krokus Srebrny: wywierzysko w dolinie Olczyskiej z bakteriami e-coli - biegi na czas Złoty: pierdzący charytatywny helikopter nad Zakopanem - mucha nie siada Obiekt noclegowy Brązowy: nowe nieaktywne miejskie toalety dla jeleni - sto lat planowania Srebrny: wodopoje dla zwierząt na Bachledzkim - agroturystyka Złoty: samowola radnego miejskiego Domek przy Potoku - fantazja Restauracja Brązowy: kiełbasa wyborcza z grila radnego karpia - finezja Srebrny: kotletowozy na drodze do Morskiego Oka - elektromobilność Złoty: knajpa pod chmurką "Zielona Trawka" na Równi za oknem urzędu miasta - harmonia z naturą Atrakcja turystyczna Brązowy: kasa biletowa przy szlaku na Gubałówkę - bezradność promocyjna Srebrny: straż miejska zawracająca pojazdy jadące do Kuźnic - co robić żeby się nie narobić Złoty: pijany biały niedźwiedź z Krupówek + banda charytatywnych maskotek - strategia promocji Odznaki "Za zasługi dla turystyki" biedronka - niskie ceny, wysoka dostępność żabka - wysokie ceny, nieustająca dostępność lidl - wyższa półka dla centralnej Polski, dobra dostępność 2024-10-21 22:20 9. Te Zlote Krokusy to dobra inicjatywa i potrzebna platforma promowania i nagradzania turystyki ze znakiem jakosci. Jednak zestawienie zelbetu Bramy w Gorce z Rezerwatem Bor na Czerwonem ma sie jak piesc do nosa. Lezy w dobrym interesie organizatorow by unikac tak chybionych zestawien, jednoczesnie podtrzymujac wage tych nagrod czy wyroznien. 2024-10-21 22:09 10. Jest takie powiedzenie: "jeśli sam siebie nie szanujesz to nie oczekuj szacunku od innych" . Dedykuję je Panu Dyrektorowi z TPN. Jeżeli Pan zdradzi zasady to nie niech Pan nie oczekuje, że inni będą je szanować.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania