Pustych mieszkań coraz więcej, za to ludzi coraz mniej. Turyści z hukiem przejmują zakopiańskie bloki.
- Wczoraj o drugiej w nocy zbudził mnie wrzask. Najpierw gość wołał "Kryśka, wpuść mnie do mieszkania!", a potem gonili się wokół bloku. Kolejna nocka zarwana, bo po takiej akcji nie ma spania - opowiada Krzysiek. Mieszka w jednym z zakopiańskich bloków i ma za ścianą apartament. Jak przyjedzie rodzina z dziećmi, to po dziesiątej wieczór jest spokój. Ale jak się trafią dwie rozrywkowe pary, to wyprawiają różne hece. Wracają o drugiej, trzeciej w nocy z lokali. To nie są ciche powroty. Albo na miejscu imprezują przy głośnej muzyce do rana. - Jak palą na balkonie, nie wiem czy papierosy czy trawkę, to smród jest taki, że okna nie otworzysz - dodaje zakopiańczyk.
Czasem spieszy się do pracy, ale nie może wyjechać, bo turyści zastawili mu wyjazd. I tu też "na dwoje babka wróżyła". Jeden gość bez problemu odjedzie autem. Bywa jednak, że blokowy turysta wykłóca się o swoje prawa, bluzga przekleństwami, a nawet grozi. Gorzej, gdy nie da się go namierzyć, bo poszedł zwiedzać Krupówki. I te wieczne stukoty. Kto tego nie przeżył, ten nie wie, jak hałasuje walizka na kółkach wciągana po schodach na czwarte piętro.
- Burdy i hałasy, zakłócanie ciszy nocnej, głośna muzyka, zastawiony wjazd lub zablokowane miejsce parkingowe - wylicza aspirant sztabowy Roman Wieczorek, rzecznik zakopiańskiej policji. Podkreśla, że policja ma pełne ręce roboty w różnych częściach miasta. Łukaszówki, ulica Jagiellońska, Makuszyńskiego, Orkana. Liczba interwencji rośnie lawinowo w blokach, które zmieniają się w apartamentowce. Tam gdzie dawniej żyli zakopiańczycy, pojawiają się turyści. Nowy właściciel z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia kupuje mieszkanie i urządza w nim elegancki apartament. Pod wynajem. Wystawia ofertę na Bookingu i płynie do niego rzeka gości.
- Co z tego, że prowadzący ten apartament ma regulamin, że nie wolno palić, że nie wolno hałasować. Turyści się tym nie przejmują, a właściciel jest daleko. Dlatego uważam, że urządzanie apartamentów w blokach mieszkalnych to jest poroniony pomysł. Absurd. Mieszkańcy po pracy chcą mieć tę swoją oazę spokoju, chcą odpocząć, zregenerować się do pracy. Ale nie mogą, bo turyści przyjechali się zabawić. My jako zakopiańczycy w sezonie chodzimy chronicznie niewyspani - dodaje Roman Wieczorek.
Uciekamy
Zakopane ma coraz mniej stałych mieszkańców. W trzy lata ubyło nas prawie dwa tysiące. Młodzi po studiach nie chcą wracać, a starsi mają dość turystycznego piekła. - Uciekamy - mówi Paweł. - To już nie jest miejsce dla nas. Dzieci mam odchowane. Poszły w świat. Wrócić nie zamierzają. A tu żyje się coraz trudniej.
Paweł nie powinien narzekać. Razem z żoną prowadzą od lat rodzinną firmę budowlano-remontową. Roboty, a co za tym idzie - pieniędzy tylko przybywa. Ale życie pod Giewontem z każdym rokiem robi się trudniejsze. - Tu jest teraz wieczny tłok. Trudno się parkuje, ciężko dojechać pod sklep, żeby nie utknąć w korkach. Turyści przyjeżdżają na dwie, trzy noce, praktycznie przez cały rok - wylicza niedogodności Paweł.
Swoje mieszkanie wystawił na sprzedaż. Pieniądze, które za nie dostanie, ulokuje w działkę pod Grybowem. - Duży teren, dobra droga dojazdowa, niedaleko las, a jakie widoki. No i cisza, spokój - podkreśla żona Pawła. Wyliczają, że za pieniądze ze sprzedanego w Zakopanem mieszkania kupią działkę, postawią systemem gospodarczym dom i jeszcze sporo im zostanie na wyposażenie. Czemu dzieci nie chcą wracać? W Krakowie mają lepszą pracę i ceny za wynajem nie są tak wariackie jak w Zakopanem, gdzie króluje najem krótkotrwały.
Łańcuchem i szlabanem
- Jak wracam z pracy do domu, to moje miejsce parkingowe zawsze jest wolne. Tylko dlatego, że zamontowałem łańcuch na miejscu, w którym parkuję - śmieje się Andrzej. W jego bloku tylko szczęśliwcy mają miejsce parkingowe. A i tak trzeba go strzec jak oczka w głowie.
Jakiś czas temu kolejny zakopiańczyk sprzedał swoje mieszkanie. Kupiła go kobieta z Bydgoszczy. Przyjechała i zajęła miejsce Andrzeja, gdy był w pracy. Nie tylko zresztą jego miejsce. Bo razem z nią drugim autem przyjechał syn. Nowi właściciele byli mocno zdziwieni, że pod blokiem nie ma miejsca dla dwóch nowych aut. To wtedy po ostrej wymianie słownej Andrzej zamontował na swoim placyku łańcuch z pachołkami. Podobnie jak pozostali mieszkańcy, którzy w ten sposób bronią się przed nadciągającymi turystami lub "niedzielnymi" mieszkańcami.
- U nas zamontowali szlabany. Ale i tak to niewiele daje - mówi Paweł, kolejny mieszkaniec, który w sezonie drży o to, czy będzie miał gdzie postawić samochód po przyjeździe z pracy. - W naszej klatce jest coraz więcej mieszkań wykupionych przez ludzi z Warszawy, Poznania czy Wrocławia. Dostają klucze i pilota do szlabanu. Przyjeżdżają i parkują tam, gdzie wolne. Bo im się należy. No i nieraz trzeba się wykłócać o miejsce.
Albo o sposób parkowania. Szczególnie zimą, gdy na parkingu zalega śnieg, parkowanie odbywa się "na centymetry". Wystarczy, że jakiś gość zaparkuje zbyt nonszalancko i już kolejny użytkownik parkingu nie ma szans, by wjechać na swoje miejsce.
Wyludniony kurort
- Ja wstaję wcześnie rano do pracy, bo pracuję w TESKO. Moja żona jest pielęgniarką. Też musi być na rano w szpitalu. No ale w sezonie zimowym czy letnim nie możemy się wyspać. Mamy obok siebie w bloku na Łukaszówkach dwa apartamenty. Nie ma nocy bez rozróby albo hałasu. Straciłem nadzieję, że ktoś zrobi z tym porządek. Moje dzieci chcą zostać w Krakowie, mówią, że nie będą wracać do tego grajdoła - zaznacza Robert z mieszkania na Łukaszówkach. Mówi że sam już nieraz myślał o sprzedaży mieszkania.
Do niedawna władze miasta załamywały ręce, że młodzi opuszczają Zakopane. Teraz trzeba się chyba martwić także o wiekowych mieszkańców, których ubywa. Jedni przenoszą się na tamten świat, a ci którym zależy na własnym zdrowiu i spokojnym życiu, sprzedają majątki i uciekają do Kościeliska, Poronina, Nowego Targu czy Zaskala. Czasem jeszcze dalej, na niziny. Dane statystyczne pokazują jak bardzo szybko Zakopane się wyludnia. Główny Urząd Statystyczny podaje, że w 2017 roku było nas 27 tysięcy 266 mieszkańców. W 2020 r. - już 26 tysięcy 125 ludzi, a w 2021 roku zgodnie z Raportem o stanie miasta tylko 25 tysięcy 986 mieszkańców. W trzy lata ubyło blisko dwa tysiące zakopiańczyków.
Proza życia
Katarzyna Kluś-Wyrostek z wydziału ewidencji ludności przyznaje, że ostatnie lata to gwałtowny spadek liczby mieszkańców. - Jeszcze w 2009 roku mieliśmy te 27 tysięcy osób. Ta liczba zameldowanych na stałe i czasowo mieszkańców utrzymywała się na względnie stałym poziomie. Z najnowszych danych, jakie mamy z marca tego roku, wynika, że jest nas 25 tysięcy 249 mieszkańców - podlicza. Podkreśla, że obecnie rodzi się dużo mniej dzieci niż przed laty. To też ma potężne znaczenie w ogólnym rozrachunku. Niestety, nikt w urzędzie nie bada przyczyn odpływu stałych mieszkańców z miasta.
Wielu zakopiańczyków opuszcza własne pielesze nie tylko ze względu na ścisk, hałas, korki i masową turystykę. Czasem decyduje zwykła proza życia. - Tak, od lat był coraz większy problem z parkowaniem. Ale wyprowadziłem się do Kościeliska przez kuzynkę. Robiła na złość mojej mamie, także porzuciłem Zakopane przez sprawy rodzinne - mówi Marek. Dodaje, że ze względu na duży napływ turystów, gdy jeszcze tu mieszkał, zakupy robił najpóźniej o 7.30 rano. To pozwalało uniknąć tłoków w sklepie i długiego czekania w kolejkach.
Tęskna fascynacja
- Moje, a właściwie - nasze, bo byłem jeszcze wtedy żonaty - powody przeprowadzki były bardzo prozaiczne - mówi Maciej Pinkwart, pisarz, autor przewodników, pierwszy kustosz Muzeum Karola Szymanowskiego w "Atmie". - Mieszkaliśmy na osiedlu Orkana w dwupokojowym mieszkaniu, coś koło 40 metrów, na ciemnym parterze z widokiem na sąsiedni blok. Jak się bardzo wychyliłem, mogłem zobaczyć kawałek Giewontu. A z kuchni - komitet miejski PZPR, wówczas już bezpartyjny. Cośmy tam robili przedtem, na tym okołopartyjnym osiedlu, zwłaszcza w 1981 roku - może być tematem na książkę albo duży reportaż historyczny. Na Orkana było nam po prostu okropnie ciasno i niewygodnie. Dodatkowy argument stanowił tłok na ulicach, no i to, że na podwórku osiedlowym coraz trudniej było się zmieścić nawet maluchem, a my właśnie się przesiedliśmy na punto, też nieduże, ale zawsze to podjeżdżanie z duszą na ramieniu, czy jeszcze da się gdzieś wcisnąć, czy trzeba będzie szukać miejsca przy ul. Modrzejewskiej albo na Wilczniku - wspomina Maciej Pinkwart.
Dodaje, że tłok przyjezdnych mu nie przeszkadzał. Bo za komuny było gorzej. Gdy przyjeżdżali turyści, to wykupywali w sklepach wszystkie trudno dostępne towary. Maciej Pinkwart podkreśla, że bardzo trudno było mu zamienić Zakopane na Nowy Targ. Opuścić przyjaciół, "Atmę", Szkołę Artystyczną, którą traktował jako dzieło życia swoje i swojej żony. W międzyczasie jednak jego syn wyprowadził się do Warszawy, a córka dostała się do nowotarskiego Liceum Goszczyńskiego. Dlatego w 2000 roku zniknął z Orkana i osiadł na osiedlu Sikorskiego.
- Po paru latach zacząłem żałować: wydawało mi się że w Zakopanem jestem u siebie, znałem każdy zaułek i mnóstwo ludzi, a Krupówki z ich tłokiem, hałasem i dziwacznością architektoniczną uważałem za atrakcję. No i były góry. Stanowiły ważną część mojego życia i moich wspomnień z czasów, kiedy bywałem w głębi Tatr dwa, trzy razy w tygodniu. Zdarzało mi się iść rano na Giewont, pobyć tam trochę i na dziesiątą zdążyć do pracy do "Atmy" - dodaje Maciej Pinkwart. Podkreśla, że choć teraz nie jest ani mieszkańcem, ani gościem, to Zakopane nadal go fascynuje.
Rafał Gratkowski
jarek
2024-08-02 13:10:09
Czy to ta Kryska od szczepienia ?
A moze inny kryskowy sort nawiedza Zakopiec ?
Agencyjna sytuacja.
Mm
2024-08-02 10:51:00
Ceny wynajmu w Krakowie są równie drakońskie jak w Zakopanem, tylko faktycznie perspektywy na pracę lepsze. Korki w Zakopanem są tylko w sezonie, natomiast w Krakowie są zawsze.
Tak na marginesie: regulamin google nie pozwala na umieszczenie na mapach wizytówek nieruchomości przeznaczonych na wynajem (czyt. mieszkanie). Można umieszczać tylko obiekty noclegowe mające szyld oraz recepcję. Więc jeśli ktoś ma taki uciążliwy lokal za sąsiada to pierwsze co proponuję zacząć walkę od zgłoszenia wizytówki do usunięcia.
zakoptikon
2024-08-02 09:15:46
Prawdziwi turyści idą w góry, umiejąc się przy tym zachować,unikają wysokiego sezonu. Bydło zostaje na dole, korzysta z przyziemnych uciech, ewentualnie z udogodnień technicznych/kolejka, konie / by dotrzeć na See Eye lub top of the Kasprowy. Problem z nadmiarem turystów ma dziś cała Europa, tam tylko gdzie dane miejsce słynie z jakiegoś zameczku, waloru krajobrazowego. Łatwość przemieszczania się , 38 mln lotów rocznie, tanie bilety , mnogość kwater, apartamentów to wszystko ułatwia podróżowanie. Dziś nie problem jest lecieć do Mediolanu na kawę i spędzić city break w Paryżu. Głupie są przepisy , które najczęściej sprzyjają obcym i zabijają małe biznesy rodzinne, a koniunktura napędza ceny w górę. Patrząc na pamiątki jakie można przywieźć to widać w nich sterty potencjalnych śmieci, które za chwilę będą łapaczami kurzu i wylądują na wysypisku, zniknęły drewniane ptaszki, figury świątkowe, mebelki malowane dla dzieci, zniknął też prawdziwy turysta i kultowe miejsca w Zako jak np koktajl bar przy Krupówkach, rurki z prawdziwą śmietaną czy Cukiernia Korzeniowskiej, smutne....
zbyrcok
2024-08-02 08:26:40
ten wołający urządził temu wychodzącemu od "Kryśki" ścieżkę zdrowia ?? czyli było ich troje...
czy tak rozumieć opisywany tu wypoczynek turystów czy scenariusz był inny i było ich trzech ?...
trzech na ścieżce zdrowia ? ... zatem z "Kryśką" było ich czworo ... ona w mieszkaniu ,
rogacze walczyli w kolejce który będzie spał w mieszkaniu resztę nocy... może ten zameldowany powinien...
a że się spóźnia to jego wina, i niech nie narzeka że doba drogo kosztuje pomimo że on jej nie wykorzystał ...
tak rycerzu .... królowa czekała...
maro
2024-08-02 07:07:19
"Dodaje, że tłok przyjezdnych mu nie przeszkadzał. Bo za komuny było gorzej. Gdy przyjeżdżali turyści, to wykupywali w sklepach wszystkie trudno dostępne towary."
Poważnie?
Andrzej
2024-08-01 21:47:05
To burdelownia a turystyka
Jozin
2024-08-01 21:13:06
oj musi przyjsc bieda... to się skonczy wieczne marudzenie i plucie jadem
mieszknaiec
2024-08-01 20:06:01
TU NIE MA CO KOMENTOWAĆ TYLKO TRZA SPIER.......AĆ Z TEJ ZULERNI.
mieszkaniec
2024-08-01 19:53:48
Uprzejmie proszę nie nazywać "turystami" odwiedzających Zakopane. Turyści unikają nasze miasto szerokim łukiem!
-
KUPNO
SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
-
RÓŻNE
OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
-
PRACA | dam
Poszukuję KIEROWCY raz w tygodniu. Wyjazd na rehabilitację matki z dzieckiem. Trasa Chochołów - Andrychów. 503 852 848.
-
USŁUGI | budowlane
REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
-
PRACA | dam
"TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. zatrudni na umowę o pracę elektryka z doświadczeniem. Praca na sieci oświetlenia ulicznego na terenie miasta Zakopane. Kontakt pod tel. 695 802 605 lub 18 20 25 629.
-
USŁUGI | budowlane
REMONTY ŁAZIENEK, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
-
USŁUGI | budowlane
WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY. 660 079 941.
-
PRACA | dam
Restauracja na Krupówkach zatrudni KELNERKĘ i PIZZERA oraz POMOC NA ZMYWAK. 664 023 298.
-
PRACA | dam
Przyjmę do pracy na stolarnie w Czarnym Dunajcu. Praca 6:00-15:30 od poniedziałku do piątku. Doświadczenie mile widziane. Telefon 725-066-951.
-
PRACA | dam
Posiadasz doświadczenie w analizie danych finansowych? Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy? Polskie Koleje Linowe S.A. szukają osoby na stanowisko: SPECJALISTA DS. KONTROLINGU. Miejsce pracy: Zakopane. Co będzie należeć do Twoich obowiązków? - Przygotowywanie cyklicznych raportów wynikowych poszczególnych Spółek oraz Grupy Kapitałowej, - Przygotowanie budżetów operacyjnych, planów inwestycyjnych oraz kontrola ich realizacji wraz z analizą odchyleń dla poszczególnych obszarów działalności (usługi transportowe, turystyczne, Horeca, rozliczenie produkcji), - Przygotowywanie modeli finansowych dla nowych projektów inwestycyjnych, - Analiza wyników oraz ocena efektywności ekonomicznej projektów inwestycyjnych, - Analityczne wsparcie decyzji biznesowych w zakresie prognozowania i monitoringu, przychodów ze sprzedaży, kosztów operacyjnych oraz monitorowania KPI, - Optymalizacja procesów księgowych oraz kontrolingowych, - Poprawa i rozwój narzędzi analizy finansowej. DOŁĄCZ DO NAS! Więcej informacji i rekrutacja: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-kontrolingu.html
WWW: www.pkl.pl/post/specjalista-ds-kontrolingu.html
-
NIERUCHOMOŚCI | kupno
SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI NA PODHALU DOMU, DZIAŁKI, APARTAMENTY, MIESZKANIA. GOTÓWKA!!! 600404554 grz.wicik@gmail.com
Tel.: 600404554
-
MOTORYZACJA | sprzedaż
SPRZEDAM SAMOCHÓD CAMPINGOWY FIAT DUCATO MOBILVETTA, r. 2010, stan idealny - 608 806 408
-
SPRZEDAŻ | różne
SPRZEDAM UŻYWANY PIEC KONWEKCYJNY Kuppersbusch - 608 806 408.
-
IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
KOŚCIELISKO - RESTAURACJA PRZYJMIE ZLECENIA NA: WESELA, KOMUNIE, CHRZCINY, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE. Możliwość noclegów. 608 806 408, www.czteryporyroku.pl
-
PRACA | dam
ZATRUDNIĘ OSOBĘ DO PRAC MARKETINGOWYCH, OBSŁUGI FACEBOOKA I INSTAGRAMA - 608 806 408.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA CIEPŁE, PRZYJEMNE MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU. 608 806 408
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 608 806 408
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA - SUPER LOKALIZACJA. 608 806 408
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam bez pośredników atrakcyjną działkę budowlaną o powierzchni 30 ar, położoną w malowniczej okolicy w Skawie Górnej. Działka dobrze nasłoneczniona, z dogodnym dojazdem. Idealna lokalizacja na dom jednorodzinny. 320.000 zł Cena do negocjacji. 787828328
Tel.: 787828328
-
PRACA | dam
Sklep Spożywczy "U Mietka" Zakopane, Jaszczurówka zatrudni SPRZEDAWCĘ. Mile widziane doświadczenie. 570 644 318
-
PRACA | dam
PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: PIEKARZA PIECOWEGO I PANIĄ DO KROJENIA I PAKOWANIA PIECZYWA. 602 759 709
-
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
-
PRACA | dam
PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDENTÓW na umowę zlecenie. 601 533 566, 18 20 64 305
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam bardzo dobrze prosperujący TARTAK (województwo opolskie) tel.600 832 298 tartakwygoda@gmail.com.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam DZIAŁKĘ (nr 6264) W SZAFLARACH, 22 ary. Cena 90.000 zł. 517 625 354.
-
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
-
MATRYMONIALNE
WDOWIEC lat 70, pozna wdowę lub samotną panią. 606 689 441.
-
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
-
MOTORYZACJA | sprzedaż
HYUNDAI TUCSON 2004, 5000 zł. 505 429 375.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ 20 AR. 505 429 375.
-
MOTORYZACJA | sprzedaż
MITSHUBISHI OUTLANDER 2,2 DI-D, 4X4, r.p.2014, przebieg 224 tys. km, I właściciel, bogata wersja Intense Plus, dodatkowo kpl. kół zimowych z felgami, zdejmowany hak,oryginalny bagażnik dachowy. 605 564 270.
-
USŁUGI | budowlane
Wykończenia Wnętrz/Remonty/Zakopane. 794 964 176 Kacper.piczura@gmail.com
Tel.: 794
-
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
-
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO. 882080371.
-
USŁUGI | budowlane
FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DZIAŁKA BUDOWLANA - ŁOPUSZNA, uzbrojona, z widokiem na góry. 506 525 884.
-
USŁUGI | budowlane
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY, ELEWACJE. 608 729 122.
-
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
-
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
-
BIZNES
Sprzedam tanio - z wypożyczalni NARTY, BUTY I KIJKI. 662 370 510.
-
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.