Reklama

2024-08-13 20:30:29

Reklama

Pieniny

Lawendowe żniwa w Szczawnicy (WIDEO)

Reklama

Zbocza Bereśnika w Szczawnicy za sprawą Basi i Mateusza Zachwiejów zamieniły się w Lawendowe Wzgórza.

Gdyby nie widok Trzech Koron, Sokolicy czy Jarmuty, można by pomyśleć, że jesteśmy we Francji, Włoszech albo w Chorwacji. To właśnie Chorwacja, a konkretnie wyspa Hvar ze wzgórzami porośniętymi lawendą zainspirowała małżeństwo Zachwiejów do stworzenia podobnego miejsca w sercu Pienin.

Dzisiejszy imponujący efekt - niekończące się fioletowe połacie, z wijącą się ścieżką pomiędzy nimi, to efekt kilku lat benedyktyńskiej pracy całej rodziny - Basi, Mateusza i ich trójki dzieci - Malwiny, Filipa i Szymona. To zdobywanie wiedzy, eksperymenty, szukanie gatunków lawendy, która przetrwa mroźne zimy.

Kiedyś pasły się tu owce

Otoczeni delikatnym zapachem lawendy (na stole stoi snop suszonych kwiatów, który należy co jakiś czas poruszyć, by zintensyfikować zapach), przy lawendowej lemoniadzie rozmawiamy o początkach.

W miejscu, gdzie dziś stoi nowy dom Zachwiejów, mieszkali kiedyś dziadkowie Mateusza. Na pobliskich zboczach pasły się owce i kozy. Choć dojazd tu nie jest prosty (niektórzy mają problem z podjazdem stromą drogą), Basia i Mateusz od początku wiedzieli, że tu właśnie chcą zbudować swój dom. Po pierwsze z powodów sentymentów rodzinnych Mateusza, po drugie -  przepięknych widoków na całą panoramę Pienin i Tatr Słowackich, po trzecie - szczególnego miejsca sprawiającego wrażenie oddalenia od cywilizacji, mimo że do centrum Szczawnicy jest pięć minut jazdy samochodem.

Zwyciężyła lawenda

Gdy już wymarzony dom stanął, małżonkowie zaczęli szukać pomysłu na życie. Mateusz (z zawodu informatyk) marzył o winnicach na zboczach Bereśnika, Basia (fotograf) - zakochana w lawendzie - o plantacji tych kwiatów. Ostatecznie zwyciężyło marzenie małżonki. Osiem lat temu zakupili kilkanaście gatunków tych kwiatów, by sprawdzić, jak czują się w pienińskim klimacie. Ostatecznie wybrali trzy - Edelweiss, Grosso i Hidcote, które bez problemu przetrwały mroźne zimy. Jednocześnie zaczęli oczyszczać zbocza góry z chaszczy.

Potem zaczęło się stopniowe zasadzanie wzgórza - po 2,5 tysiąca sadzonek co roku. Dziś na hektarowej połaci jest osiem tysięcy sadzonek lawend - nie tylko fioletowych, ale także białych. Te najwcześniej posadzone, czyli siedem lat temu, to dziś już pokaźne krzaki sięgające ponad pół metra.

Tak powstało miejsce urokliwe i wyjątkowe. Coraz częściej odwiedzane przez turystów (wstęp kosztuje 10 zł). Goście spacerują po ścieżce, odpoczywają na leżakach, niektórzy przychodzą z książkami. Chłoną widoki i zapachy. Zdarza się, że ktoś urządza tu sobie romantyczną randkę czy urodziny. Odbywają się tu także sesje zdjęciowe. Na gości czekają białe ławki pięknie kontrastujące z fioletem, leżaki.

Pachnące żniwa

Zachwiejowie nie mają zbyt wiele czasu, by cieszyć się widokiem kwitnącej lawendy. Początek sierpnia to dla nich już czas żniw. Spora część kwiatów została już ścięta. To czynność wymagająca delikatności, by nie zniszczyć cennego kwiatostanu. Kolejny etap to suszenie, by zapach mógł towarzyszyć nam przez cały rok.

Na plantacji jest sklepik, w którym można kupić woreczki z suszoną lawendą, bukiety, ale także magnesy z motywem tego kwiatu czy inne gadżety. - To ukłon także w kierunku miejscowych artystów, u których zamawiamy dekoracje z motywem lawendy - tłumaczy Mateusz. Zarazem podkreśla, że ich pomysł stworzenia lawendowego wzgórza spotkał się z aprobatą sąsiadów i innych mieszkańców Szczawnicy. - Mieliśmy z ich strony duże wsparcie - powtarza.

Basia eksperymentuje z lawendą w kuchni. Robi sok z lawendy, sernik lawendowy, Mateusz ma już pierwsze sukcesy w produkcji lawendowego wina. Być może ich specjały będzie można spróbować w kawiarni, którą chcą otworzyć tu w przyszłym roku. To zresztą nie koniec ich planów, choć na razie nie chcą zdradzać, by nie zapeszyć.

- Lawenda nie jest wymagającą rośliną. Jest łatwa w uprawie. Lubi tylko dużo słońca. Musi też mieć sucho i zasadową glebę. Niemniej pracy z nią jest dużo - podkreśla Basia. - Sadzimy już w marcu, żeby się ukorzeniła, bo jej nie nawadniamy. Musi sobie radzić sama - dodaje. Od czerwca zaczyna się plewienie, delikatne nawożenie. Lipiec i sierpień to czas kwitnienia. Na przełomie tych miesięcy zaczynają się żniwa.

Kwiat miłości i szczęścia

Lawenda ceniona jest jest nie tylko ze względu na wygląd i aromat, ale także z uwagi na swoje właściwości lecznicze. Od wieków wykorzystywana jest jako naturalny środek uspokajający i usypiający. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie i pobudza wydzielanie żółci oraz soku żołądkowego. Dlatego polecana jest osobom, które mają problemy układu pokarmowego. W kwiatach zawarte są też składniki odpowiedzialne za regulację pracy jelit.

Lawenda ma także silne działanie antybakteryjne. Lawendowe inhalacje pomagają usunąć zalegającą flegmę i ułatwiają oddychanie. Ma też właściwości przeciwbólowe.

W kulturze europejskiej kwiaty lawendy przez wieki uznawane były za kwiaty miłości i szczęścia. Dawniej wręczenie przez mężczyznę bukietu lawendy oznaczało wyrażenie ciepłych uczuć. Bardzo często dziewczyny otrzymywały taki bukiet w chwili oświadczyn.

Na południu Europy wierzono też, że dyskretnie schowana pod poduszką mężczyzny lawenda zachęci go do oświadczyn i małżeństwa. Na przełomie XIV i XV wieku w Dniu Świętego Łukasza, czyli 18 października, kobiety stanu wolnego piły napary z lawendy wierząc, że we śnie ujrzą swojego wybranka. Mężatki podawały taki napój swoim mężom, aby umocnić małżeństwo.

Wierzono też, że lawenda przynosi domownikom szczęście, dobrobyt, gwarantuje też spokój w rodzinie. Zapobiega kłótniom i przyciąga pozytywne zdarzenia
Beata Zalot

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Nowy Targ -sprzedam działkę usługowa 8235 m2 z uregulowanym dojazdem okolice stacji paliw przy drodze na Białkę Tatrzańska. 660797241 www.b12.pl
    Tel.: 660797241
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE USŁUGOWE/BIUROWE - ul. Kościeliska (I p.), obok przejścia podziemnego. 509 25 44 55.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Potrzebna osoba na tłusty czwartek 11/12.02 do smażenia i zawijania pączków, dobrze płatne 694357379.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ W KOŚCIELISKU DO PRAC BIUROWO-RECEPCYJNYCH. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • PRACA | dam
    NAWIĄŻĘ WSPÓŁPRACĘ DO WYKOŃCZENIA TRZECH DOMÓW w ZAKOPANEM (MUROWANIE, INSTALACJE, SUCHE TYNKI, ŁAZIENKI). 608 806 408
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-10 19:30 Śpiskie Zwyki po raz trzydziesty szósty 2026-02-10 19:00 Dwóch mężczyzn zatrzymanych z narkotykami. Jeden w areszcie 2026-02-10 18:00 Robi się coraz cieplej. Pierwsze bazie w Dzianiszu 2026-02-10 17:30 Bal wsparcia dla PSONI 2026-02-10 17:00 Każdy może się przyłączyć do poszukiwań Yeti w Pieninach 2026-02-10 16:01 Obchody wizyty Ojca Świętego w Zakopanem, przyszłość PKL i strategia marki (WIDEO) 3 2026-02-10 15:30 FIS Masters World Cup 2026. Narciarskie emocje na stoku 2026-02-10 15:00 Dług zdrojowy 2026-02-10 14:36 Pożar w Poroninie. Ogień pojawił się w garażu. Sprawna akcja strażaków 2026-02-10 14:00 Drewniane kościoły? Nuda! Dajcie strzelnicę! Rejs po obiektach sakralnych w Kościelisku (WIDEO) 4 2026-02-10 13:46 Odtrucie alkoholowe w Warszawie. Ile czeka się na przyjazd zespołu medycznego? 2026-02-10 13:00 Alkohol i zakaz prowadzenia pojazdów 2026-02-10 12:38 Jak łączyć estetykę z funkcjonalnością w aranżacji ścian? 2026-02-10 12:30 Zimowe biegi górskie startują w sobotę 2026-02-10 12:00 W Zakopanem powstanie Zakład Opiekuńczo-Leczniczy. Nowa inwestycja przy szpitalu 3 2026-02-10 11:31 Rusza konkurs "Małopolska Gościnna" 2026-02-10 11:00 W Tatrach halny. Na Nosalu słońce (WIDEO) 1 2026-02-10 10:23 Styl industrialny a drzwi wewnętrzne - jak łączyć surowość z elegancją 2026-02-10 10:01 Fundusze Europejskie na odnowę małopolskich miast 2026-02-10 10:00 Kręci mnie bezpieczeństwo w zimie - zakopiańscy policjanci edukują i apelują o rozsądek 2026-02-10 09:00 Geodeci pojawią się w Dzianiszu. Rusza aktualizacja ewidencji gruntów 6 2026-02-10 08:01 Karnawałowy zawrót głowy 2026-02-09 22:15 Basia Giewont zaprasza na premierę teledysku w Zakopanem. Symboliczny powrót do źródeł pod Giewontem 2026-02-09 21:56 Odnalazła się poszukiwana nastolatka. Jest cała i zdrowa 1 2026-02-09 21:36 Tutkowe nuty, nie wszystkie uleciały na niebieską grań 2026-02-09 20:53 Kacper Tomasiak wicemistrzem olimpijskim!!! 4 2026-02-09 19:30 Parlamentarzyści poparli budowę południowej obwodnicy Nowego Targu 8 2026-02-09 19:00 Zakopane biegnie Tropem Wilczym. Zapisy 1 2026-02-09 18:31 Nocna interwencja w trudnym terenie. Strażacy z OSP Leśnica Groń ruszyli na pomoc quadem 2026-02-09 18:00 Warsztaty teatralne z Piotrem Cyrwusem 2026-02-09 17:00 Czy prowadząc 20 lat firmę w Zakopanem i płacąc podatki też mogę postawić taką reklamę? 15 2026-02-09 16:00 Z Podhala na Antarktydę 1 2026-02-09 14:57 Odszedł Andrzej Hoły. Działacz zakopiańskiej Solidarności, człowiek wielkiego serca 2026-02-09 13:59 Nielegalne odpady w lesie na granicy Krempach i Dursztyna. Właściciel zapowiada zgłoszenie sprawy 2 2026-02-09 13:00 Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz z wizytą w Zakopanem 39 2026-02-09 11:59 Areszt dla mężczyzny podejrzanego o zabójstwo w Starem Bystrem 2026-02-09 10:59 Trzy osoby poszkodowane we wczorajszym wypadku w Ludźmierzu. Policja podała szczegóły 2026-02-09 10:02 Węgierscy dziennikarze i influencerzy z wizytą w Nowym Targu 7 2026-02-09 08:59 110 km/h w terenie zabudowanym w Zębie. Zatrzymane prawo jazdy w powiecie tatrzańskim 2 2026-02-09 07:58 XVIII Zawody Narciarskie o Puchar Gorców (ZDJĘCIA) 2026-02-08 21:13 Zderzenie w Ludźmierzu 2026-02-08 20:59 Nowa hala sportowa i wsparcie dla edukacji. Inwestycje w SP nr 1 w Zakopanem 1 2026-02-08 20:00 Mistrzostwa Straży Granicznej w Kościelisku. Rywalizacja w cieniu olimpijskiej tradycji 2026-02-08 19:00 Finał prywatnego śledztwa. Skazana za pomoc w kradzieży drogiego auta 3 2026-02-08 19:00 Kwatera to nie hotel 5 2026-02-08 18:00 Ostatnia rozmowa z legendą polskiego biathlonu z Kościeliska 2026-02-08 17:17 Parada Gazdowska w Bukowinie (ZDJĘCIA) 2026-02-08 17:00 Ten dom dla swojej wybranki zbudował ostatni zbójnik na Podhalu 5 2026-02-08 16:00 Usłysz, rozwiń skrzydła. Mamy dla Was książki 2026-02-08 15:00 Pada mokry śnieg, w Kościeliskiej coraz więcej turystów (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama