2024-09-01 13:00:01

Felieton

Jak nie, to nie. Czyli przedwczesna feta w sprawie obwodnicy

I w zasadzie sprawa rozwiązana. Powiesi się na ostatnim filarze zakopianki donice z kwiatami, pod spodem urządzi łąkę kwietną i wszyscy będą usatysfakcjonowani.

Udało się - zachwycają się zwolennicy zmiany przebiegu obwodnicy Nowego Targu. Wyrokiem sądu administracyjnego inwestor musi poprawić wniosek o wydanie decyzji środowiskowej, jeszcze raz przeanalizować projekt i wytyczyć ewentualne, nowe przebiegi szosy mającej stanowić przedłużenie właśnie otwieranej nowej zakopianki. Póki co, kończy się ona na wysokości kilkunastometrowego filaru asfaltem zawieszonym nad przepaścią. 

Protest przeciw budowie trasy w zaplanowanym od trzydziestu lat przebiegu zmobilizował przedwyborczo szeregi mieszkańców Stolicy Podhala. Udało się przyblokować prace, a przy tym wywindować na czołowe miejsca w radzie miasta kilka mało znanych wcześniej w mieście nazwisk. Maciej Tokarz miał nawet szansę na stołek burmistrza, ale pozostało mu zasiąść w ławach największego opozycyjnego klubu. W koalicji mają większość od radnych popierających burmistrza Watychę z PiS-em w komitywie. Liderowanie protestom zawsze podnosi słupki popularności.

Efekt? Jak przyznaje sam Maciej Tokarz na swym profilu facebookowym - procedura wydłuży się o jakieś 2-3 lata. Już z gratulacjami pospieszyli zwolennicy blokady. Trochę mniej szczęśliwe miny mają kierowcy.

Czy jest już powód do fetowania sukcesu? Już możemy stwierdzić, że kilka lat poczekamy nie na obwodnicę, ale na sporządzenie kolejnych tomów analiz, decyzji i koncepcji przebiegu. Ewentualne prace ruszą dopiero potem, a to oznacza kolejne kilka lat w korkach. I wcale nie jest powiedziane, że po latach przygotowania dokumentacji nie okaże się, że jedyna, możliwa i korzystna koncepcja to ta... która właśnie została oprotestowana.

Można sobie wyobrazić też zupełnie inny przebieg wydarzeń. Scenariusz podobny jak w przypadku budowy zakopianki od Szaflar po Zakopane. Po sporządzeniu dziesiątek koncepcji blokowanych w kolejnych gminach po drodze - GDDKiA doszła do wniosku, że jak nie - to nie. I jest, jak jest.

Logicznie więc biorąc, ktoś na górze może pozbierać do kupy parę faktów i obudzimy się znów z ręką w nocniku.

Po pierwsze, to nie drogowcy tylko miasto zarezerwowało trzydzieści lat temu właśnie ten, a nie inny korytarz pod przebieg obwodnicy. Po drugie to nowotarski burmistrz śp. Marek Fryźlewicz wydeptywał ścieżki po urzędach, by pomysł obwodnicy w tym przebiegu w przyszłości zrealizować. Po trzecie. Nikt nie protestował, gdy trwały prace projektowe.

Stąd jakiś ważny dyrektor w drogowej centrali może wyciągnąć jedynie słuszny wniosek: jak nie, to nie. W zasadzie nowa zakopianka jest już gotowa. Z niej można przejechać w stronę Szczawnicy czy Bukowiny, albo korkując jeszcze bardziej ul. Ludźmierską, albo wciskając ruch jeszcze bliżej pod balkony domów Polany Szaflarskiej ulicą Sikorskiego. I w zasadzie sprawa rozwiązana. Powiesi się na ostatnim filarze zakopianki donice z kwiatami, pod spodem urządzi łąkę kwietną i wszyscy będą usatysfakcjonowani.

Tylko czy o to chodziło nowotarżanom? 

Józef Figura

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Gg 2024-09-03 02:24:32
Dobry wieczór autorowi tego artykułu. Nie jestem stąd więc nie oceniam treści, argumentów, ale styl, polski język, sarkazm a la Sheldon z Teorii wielkiego... i po prostu kultura dyskusji.
Ma Pan od nas 11/10.
zgred 2024-09-02 09:25:50
w końcu jakiś glos rozsądku w przeciwieństwie do kipy Tokarza, która zafundowała nowotarżan lata w korkach. Kto zna Maćka - wie z jakiego powodu.
Obserwatorka 2024-09-01 21:48:18
Blokujący budowę obwodnicy to jacyś szaleńcy. Miasto będzie zakorkowane od strony Białki Bukowiny, Szczawnicy i innych miejscowości. To fatalne rozwiązanie dla mieszkańców Nowego Targu. Tokarz I jego załoga powinni za karę stać na Alejach , Szaflarskiej Ludźmierskiej w wyznaczonych godzinach tak żeby wszyscy kierowcy i mieszkańcy wiedzieli kto jest za to odpowiedzialny.
tak było 2024-09-01 20:31:24
to on planował zakopiankę?
miejski 2024-09-01 18:51:54
Otóż Panie Redaktorze Marek Fryźlewicz popełnił karygodny błąd przy planowaniu drogi bo:

1. przebiegała blisko starej zabudowy w najlepszym w mieście miejscu do inwestowania i rozwoju mieszkalnictwa czyli przez Równię Szaflarską

2. nie zostawiono buforu na postępującą zabudowę planując drogę tak, jakby nikt niczego tam nie budował

3. nie zaplanowano odpowiedniego buforu zieleni

4. Droga stworzy mur jak dotychczas murem w mieście jest ul. krakowska a stara już zakopianka dzieląc miasto na pół bez przejazdów wschód-zachód tworząc ślepe ulice i kanalizacjąc ruch w mieście zamiast rozpraszać.

5. Za kilka lat zabudowa będzie jeszcze bardziej na południe, bloków będzie dużo więcej, mieszkańców przybywa (choć nie zameldowanych stąd statystki inne) i za chwilę obwodnica nie będzie obwodnicą ale droga pośrodku dzielnicy! Dzieląc ja murem na pół

6. Zniszczone bezpowrotnie zostaną cenne miejsca rekreacji i spacerowe dla mieszkańców Równi Szaflarskiej i całej południowej części miasta.

7. Dalej wymieniać? Obwodnica tak, Nowy Targ musi mieć obwodnicę oprócz zachodniej jeszcze przynajmniej południową i wschodnią ale obwodnicę z prawdziwego zdarzenia a nie pod oknami i z zachowaniem dużego terenu dla rozwoju miasta. Bez dróg w centrum albo przyszłego centrum po postępującej zabudowie.

Stara zakopianka a ul. Krakowska to drogowy wrzód dla miasta od lat 70. i oby się to już skończyło. Nie powtórzmy tego samego znowu aby przeciąć miasto na pół i robić drogi w centrum że szkodą dla ruchu po mieście w imię dojazdu ceprów.
demokrata 2024-09-01 17:49:04
Nie ma żadnych tak ważnych dyrektorów, coby się mogły same naszymi pieniędzmi rządzić i łaskę nam robić, że coś wybudują lub nie. Są tylko urzędasy od wykonywania poleceń.
Hejo 2024-09-01 15:44:43
Kiedys już było takich dwóch co zniszczyli skorupę, jednego już nima ...m
Blokoś z Kasinowa 2024-09-01 15:13:23
Byłem dzisiaj przejechać się tym nowym odcinkiem zakopianki. Nie rozumiem o co chodzi tym z oś. Na skarpie przecież oni są tak daleko od tej drogi, że to co mówił ten facet na Polsacie" Ooo, panie piyńć razy siy budziyłek w nocy taki jest hałas" najnormalniej zmyśla i w dzień śpi to w nocy byle szelest go obudzi.
Z miasta 2024-09-01 14:26:43
Jaki spokój i cisza na św.Anny, wreszcie można wietrzyć mieszkanie nie wpuszczając spalin .A nowa zakopianka najpiękniejszą drogą w Polsce
zwolennik obwodnicy 2024-09-01 13:41:44
Dobudować 2 pasy do ul Sikorskiego i blokosie nie bedą mieli nic do gadania. Polegną od własnej broni. To tak jak było z mostem w Biołym Dunajcu
  • PRACA | dam
    PRACA DLA TYNKARZA LUB BRYGADY NA TYNKI. 535 290 865.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Hotel **** w Zakopanem zatrudni KUCHARZA a la Carte tel. + 48 792 276 261
  • PRACA | dam
    Młoda energiczna osoba poszukiwana do pracy na weekendy pod Gubałówką.... szczegoly pod numerem telefonu 781271166.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE 80 m2 - Szaflary. 660 876 537.
  • PRACA | dam
    Przyjmę DO OPIEKI NAD STARSZĄ OSOBĄ. 665 602 766.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE PORZĄDKOWE, REMONTOWO-BUDOWLANE W KOŚCIELISKU, OD ZARAZ. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Emerytka szuka DOMU Z OGRODEM do wynajęcia - Nowy Targ i okolice. 575 450 977.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 606 115 465.
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-03-11 21:00 Nie dla planu miejscowego 2026-03-11 20:30 Podstawówka z Poronina zdobyła Puchar Wójta. Wiemy kto jeszcze stanął na pudle 2026-03-11 20:03 Nikt nie chce kupić niedokończonej galerii Color Park w Nowym Targu 2026-03-11 19:00 Nielegalny tytoń i papierosy zabezpieczone przez policję 2026-03-11 18:00 Hotelarze z Ponic w telewizyjnym programie walczą o klientów 2026-03-11 17:21 Nowy sprzęt dla służb w Zakopanem. Miliony złotych na bezpieczeństwo mieszkańców (WIDEO) 3 2026-03-11 17:00 Nie żyje długoletnia dyrektorka orawskiego skansenu w Zubrzycy Górnej 2026-03-11 16:30 Historia życia jednego z najlepszych fałszerzy dzieł sztuki, ale nie tylko. Mamy dla Was książki 2026-03-11 16:25 Bartłomiej Jurecki nagrodzony za super zdjęcie. Portalem roku został jawnylublin.pl 1 2026-03-11 16:00 Rynek w Nowym Targu do naprawy 1 2026-03-11 15:32 FiśBanda zachwyciła w Must Be The Music. Teraz walczy o półfinał 2026-03-11 15:30 Obóz żeglarski - przygoda pod żaglami z Kompasem 2026-03-11 15:25 Krupówki wyczyszczone z pozostałości po zimie i turystów (WIDEO) 3 2026-03-11 15:00 Dzień Sołtysa w gminie Poronin. Podziękowania za pracę na rzecz mieszkańców 2026-03-11 14:43 Żylaki nóg - co warto o nich wiedzieć? 2026-03-11 14:25 Tragedia w centrum Zakopanego. W pożarze zmarła kobieta 2026-03-11 14:25 Pod Babią Górę zjadą Orawianie z całego świata 2026-03-11 14:11 Rozpoczęła się Gala SGL Local Press 2025, wśród nominowanych trójka naszych dziennikarzy (WIDEO) 2 2026-03-11 14:00 Orawa na medal 2026-03-11 13:30 W niedzielę kolejne spotkanie z poezją 2026-03-11 13:25 Posłanki KO pytają o stanowiska dla działaczy PiS w Małopolsce. Blisko 70 osób w spółkach i instytucjach 15 2026-03-11 13:00 W Tatrach dość silny wiatr. Tak rano było w Kondratowej (WIDEO) 2026-03-11 12:30 Bardzo śliskie szlaki w Tatrach. Miejscami lodowisko! 2026-03-11 11:47 Grzegorz Niezgoda, były burmistrz Szczawnicy rezygnuje z funkcji zastępcy wójta gminy Chełmiec 2 2026-03-11 11:39 Przerwa w dostawie wody w Kościelisku. Utrudnienia na dwóch ulicach 2026-03-11 11:30 Koncert: Klenczon - legenda 5 2026-03-11 11:00 Pijany kierowca zatrzymany w Zakopanem. Policja zarekwirowała samochód 3 2026-03-11 10:24 "Piękno Małopolski - słowem opisane". Zgłoszenia do konkursu 2026-03-11 10:00 Spóźnił się na pociąg i został na mrozie. Policjanci pomogli inwalidzie na wózku 2026-03-11 09:22 Wielki pożar na Orawie 2 2026-03-11 09:00 Zniknęły szczenięta z lasu w Bańskiej Niżnej. Fundacja z Podhala prosi o pomoc 8 2026-03-11 07:59 Słonecznie w Zakopanem, cieplej w dolinach. Uwaga na silny wiatr w Tatrach 2026-03-10 21:25 Łanie przy stacji paliw w Zakopanem. Spokojnie... my dalej jeździmy na trawie 11 2026-03-10 20:30 Karatecy z całej Polski spotkają się w Zakopanem. III Memoriał Shihan Włodzimierza Weselskiego 2026-03-10 19:30 Pół roku od otwarcia stadionu miejskiego przy ul. Orkana 12 2026-03-10 19:00 Łyżnik - niezwykła półeczka na łyżeczki. Spotkanie w Kolibie 1 2026-03-10 18:30 Kierowca fiata potrącił mężczyznę w centrum Zakopanego 2 2026-03-10 17:28 Pożar na Olczy. Strażacy przypominają 2026-03-10 17:00 Kolejne sukcesy młodzieży z powiatu nowotarskiego 2026-03-10 16:30 Czy wiesz, jak długo żyje jaskółka? 1 2026-03-10 15:30 Trzej dziennikarze "Tygodnika Podhalańskiego" z nominacjami w ogólnopolskim konkursie SGL 2026-03-10 14:30 Tragiczny finał poszukiwań 2026-03-10 14:25 Poszukiwany listem gończym 1 2026-03-10 13:30 Ku przestrodze. Mogło zakończyć się tragedią (WIDEO) 5 2026-03-10 12:30 Kradł sprzęt narciarski i wpadł w ręce policyjnego patrolu na Kasprowym Wierchu 10 2026-03-10 12:00 Klub Filmowy w Mediatece w Zakopanem zainauguruje działalność. Widzowie wybrali film w ankiecie 2 2026-03-10 11:35 Tyle dziś płacimy za benzynę w Zakopanem i Nowym Targu. Jest światełko w tunelu 37 2026-03-10 10:30 Pożar auta dostawczego w Chabówce (WIDEO) 2026-03-10 10:00 Silny wiatr w Tatrach. Kolejka linowa na Kasprowy nie kursuje (WIDEO) 2026-03-10 09:00 Krwiodawcy nie zawiedli w Bukowinie Tatrzańskiej. 18 litrów krwi w Dzień Kobiet
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-03-11 20:48 1. @TW masz rację dodałbym tylko jasność i transparentność konkursów na stanowiska urzędnicze z ogłoszeniem wyników każdego konkursu w BIP. 2026-03-11 20:38 2. @Juzek tak się głupio składa że pracuję w Niemczech we Frankfurcie mieszkam w Muhlhem dzielnicy Offenbach skoro masz jakieś tam swoje widzi mi się co do migracji zapraszam cie tutaj zobaczywszy tych wszystkich śniadych inżynierów i lekarzy którzy są podobno wytworem wyobraźni prawackiej, szczerze mówiąc mam czasami dylemat czy wychodzić po zmroku z domy, czy któryś z nich nie zechce ubogacić mnie lub kogoś z moje rodziny swoją kulturą.Dlaczrgo jesteś takimi ignorantym faktrm jest to że Niemcy wysyłali tych których nie chcieli u siebie do Polski 2026-03-11 20:16 3. Juzek wychyliles choć raz tą pustą makówkę dalek niż obszar Zokopca czy siedzisz dalej ma ławce przy latarni na krupowkach i pitolisz dalej bzdety i farmazony 2026-03-11 20:02 4. Pani Weroniki bałbym się nawet zapytać jak mamy dzisiaj dzień nie tylko jej ale i tych wszystkich gwiazd i gwiazdeczek z koalicji które czerpią wiedzę z Onetu i broszur wyborczych swoich ugrupowań,.Nawet te wszystkie ministry z ko podobno tak wykształcone gubią się w swoich wypowiedziach,nic dziwnego jak ktoś po szkole średniej pisze doktorat 2026-03-11 19:18 5. PO 5,19.PLN. 2026-03-11 19:14 6. Zofia Nałkowska -Medaliony-ludzie ludziom zgotowali ten los spróbujmy otworzyć sie na siebie bez złosci 2026-03-11 19:08 7. Bojownicy ROG u co prawda n7e wiedzą jak się zachowywać ale cel mają dawno wytyczony przez wodza. 2026-03-11 18:16 8. Pisowcy w nie całe 2 miesiące powstawiali swoich do spółek skarbu państwa, a wy przez 2 lata żeście ich nie wygonili , oddajcie im władzę to wam pokarzą jak się to robi. 2026-03-11 18:12 9. Co tfusk kazał słudzy muszą,oj oj nie ma większych kolesi od kałowców ,a szczytem jest tik tak nowak 2026-03-11 18:01 10. Posłanki KO powołują się na Onet a Onet na posłanki KO. Wychodzi na to, że tylko ludzie z partii PiS pełnią funkcję w instytucjach a wszystkie inne partie nikim ze swoich ludzi nie obsadzają żadnych stanowisk. Swego czasu media typu Onet zrobiły aferę gdy posłanka z PiS pani profesor Pawłowicz jadła w sejmie sałatkę, bo pewnie żaden poseł z żadnej innej partii nic nie przekąszał w sejmie. Pewnie też tylko posłowie PiS są jedynymi posłami którzy jeżdżą po pijaku. Pewnie tylko zwolennicy PiS kradną i się nie myją. (a tak na marginesie - wcale nie jestem zwolennikiem PiS)
2026-03-06 08:53 1. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 2. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 3. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 4. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 5. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 6. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 7. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 8. Znakomity poMYSł panie @jarząbek 2025-12-03 15:38 9. Świetny POmysl, zwłaszcza że w Zakopanem mimo otwartej Gubałówka m.in. przez Pana Szwajcara i czwartego burmistrza G.J. to lepiej na desce windsurfingowej po równiach pojeździć 2025-12-01 17:12 10. Panowie dobra robota! A tak swoją drogą nie ma wojny, jest woda, ogólcie się do tej służby, a nie wyglądajcie jak krasnale...
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA



REKLAMA


FILMY TP