Reklama

2024-11-02 17:00:51

Biała Woda

Biała Woda to nie tylko przyroda

Wędrując przez Białą Wodę w Pieninach możemy już nie tylko podziwiać przyrodnicze walory tego rezerwatu, ale poznać historię dawnych mieszkańców tego miejsca.

Biała Woda to nazwa nieistniejącej już dziś wsi sąsiadującej z Jaworkami. Była to najdalej na Zachód w Polsce wysunięta miejscowość założona na prawie wołoskim, zasiedlona przez prawosławnych wołoskich pasterzy i rolników. Ta historia zakończyła się tuż po II wojnie światowej, w latach 1945-1950 mieszkańcy zostali wysiedleni.

Pamięć o nich stara się przywrócić nieformalna grupa zapaleńców, autorów Karpackiej Inicjatywy Lokalnej pt. „Szlakiem kultury wołoskiej przez Białą Wodę”. Grupę tworzą: Justyna Cząstka-Kłapyta, Agnieszka Chachuła i Anna Mikołajczyk-Szarek. Właśnie można podziwiać kolejne efekty ich pracy.

Dokładnie w miejscu nieistniejącej już wsi 18 i 19 października zostały odsłonięte dwie tablice poświęcone historii i kulturze Białej Wody. Był to zarazem kulminacyjny punkt ich projektu. Patronat nad nim pełni Fundacja Zapomniany Świat z Jaworek, której prezeską jest rodowita i jedna z ostatnich nielicznych mieszkanek Białej Wody. W projekt zaangażowało się także PTTK Szczawnica i Nadleśnictwo Krościenko.  - Projekt miał na celu przywrócenie pamięci o historii i kulturze byłych mieszkańców Białej Wody, którzy zostali wysiedleni w latach 1945-1950. Jedna z tablic znalazła się u wylotu Rezerwatu Biała Woda. Druga udostępniona jest tymczasowo na wystawie w Muzeum Pienińskim im. J. Szalaya w Szlachtowej, do czasu, gdy zostaną zgromadzone fundusze na stworzenie architektoniki do tej tablicy - opowiada Justyna Cząstka-Kłapyta. Grupa liczy, że te plany uda się zrealizować już w przyszłym roku.

Tekst i grafiki na tablice przygotował Piotr Kłapyta z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ, autor badań i artykułów dotyczących ewolucji osadnictwa wołoskiego w Karpatach. Projekt ten, którego autorem samej koncepcji jest właśnie Justyna Cząstka-Kłapyta, badaczka kultury muzycznej Rusinów karpackich i Wołochów, wykładowczymi na Uniwersytecie Jagiellońskim, w swojej przemowie powitalnej mówiła o tym, jak ważne jest przypominanie dziedzictwa rusińsko-wołoskiego na pograniczu Pienin oraz zwiększenie świadomości lokalnej ludności o unikalnych na skalę Karpat wartościach krajobrazowo-przestrzennych, także kulturowych pozostawionych przez pierwszych i późniejszych mieszkańców tych terenów. Uroczystego odsłonięcia tablic dokonali gospodarze terenu - Jan Czaja, nadleśniczy Nadleśnictwa  Krościenko oraz Barbara Janczaruk, ostatnia rodowita mieszkanka Białej Wody. Uroczystość uświetnili goście z sąsiednich, pokrewnych kiedyś Białej Wodzie wiosek rusińskich na Słowacji: Martin Karaś, prezydent Rusinów na Słowacji i dyrektor Regionalnego Stowarzyszenia Kultury  Stara Lubovna oraz Ewa Kolarowa, prezeska Odboru Kultury Stara Lubovna.

Wystąpił  zespół  "Majdan", czyli czterech rusińskich śpiewaków z Litmanowej pod wodzą Michała Wisłockiego.  To właśnie dzięki nim w Białej Wodzie po  przeszło 70 latach pierwszy raz zabrzmiały rusińskie spywanky i modlitwy.

Po zakończeniu oficjalnej części goście wyruszyli na  historyczno-kulturowy spacer przez dolinę Białej Wody,  którą poprowadził Piotr Kłapyta. Kulturę Białej Wody przywołały żywe obrazy towarzyszące odsłonie drugiej tablicy, która w przyszłości znajdzie się w środku doliny na stałe. Była to scenka przędzenia na kądzieli oraz śpiewy rusińskie z tego regionu w prezentacji etnomuzykolog Izabeli de Lehenstein Werndl. Była to okazja do zaprezentowania strojów z Osturni po słowackiej stronie - istniejącej do dziś - najdalej na Zachód w Europie wysuniętej wsi rusińsko-wołoskiej. O strojach dawnych mieszkańców zgromadzonych w Muzeum Pienińskim im. J. Szalaya w Szlachtowej opowiadała dyrektorka tej instytucji - Barabara Węglarz.

Symbolicznie różnorodność etniczną w jedności kulturowej całego łuku Karpat symbolizowały stroje organizatorów: osturniańskich i białowodzkich Rusinów tzw. Cotaków oraz z regionu Maramuresz, gdzie pierwszy raz żywioł wschodniosłowiański zasymilował się z romańskim.

Na zakończenie uroczystości poczęstunek gościom zapewniło Koło Gospodyń Wiejskich w Jaworkach wraz z Anną Kitą i Bogdanem Siodłą z pensjonatu Jasielnik. Całość wydarzenia filmował wolontariacko Krzysztof Krzyżanowski, pionier filmów etnicznych w Polsce poświęconych mniejszością etnicznym.

Przed uroczystościami przy wsparciu PTTK Szczawnica odbyło się szkolenie dla przewodników beskidzkich i tatrzańskich, które poprowadził przewodnik beskidzki dr hab. Piotr Kłapyta. Uczestnicy mieli okazję poznać genezę osadnictwa wołosko- ruskiego, odkryć miejsca po dawnych zabudowaniach z użyciem aplikacji mobilnej oraz posłuchać opowieści o prywatnych historiach z życia dawnych mieszkańców. Okazuje się, że wiele nazw zachowało się w miejscowej toponomastyce i w nazwiskach byłych mieszkańców, które pochodzą z języka rumuńskiego i rusińskiego.

- Dzięki projektowi uzyskaliśmy kolejny ważny, a nawet kluczowy punkt na Szlaku kultury wołoskiej, gdyż Biała Woda z okolicznymi wsiami, Czarną Wodą, Jaworkami i Szlachtową stanowiły najdalej na Zachód w Polsce wysuniętą enklawę zamieszkałą przez pierwotnie prawosławnych pasterzy wołoskich - podkreśla Justyna Cząstka-Kłapyta.

Projekt edukacyjno - turystyczny został sfinansowany ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030 za pośrednictwem STOWARZYSZENIA "PRO CARPATHIA".


opr. bz

Fot. Sławomir Szczurek

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Taki sobie czytelnik 2024-11-03 11:43:16
"Była to najdalej na Zachód w Polsce wysunięta miejscowość założona na prawie wołoskim, zasiedlona przez prawosławnych wołoskich pasterzy i rolników."
Nieprawda. Najbardziej na zachód wśród tych miejscowości była nie Biała Woda, ale Szlachtowa.
  • PRACA | dam
    PRACA DODATKOWA DLA MŁODEJ ENERGICZNEJ OSOBY - Zakopane - 602 441 440.
  • ZDROWIE I URODA
    MOJA PRZESTRZEŃ ZDROWIA - mgr MONIKA ODRZYWOŁEK. Masaż terapeutyczny, powrót do sprawności po kontuzjach i operacjach, praca z napięciami mięśniowymi i przeciążeniami, terapia blizn. WIZYTY DOMOWE: 601 772 831
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupie pilnie działki budowlane w Kościelisku , Zakopane mogą być z budynkami tel 660797241.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MERCEDES. 698 572 263.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy kucharza/pomoc kuchenną w restauracji w Dolinie Kościeliskiej.. 723 997 045 harnas@harnas.eu
    Tel.: 723
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI DO KROJENIA I PAKOWANIA PIECZYWA. 602 759 709
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • PRACA | dam
    Praca na krojeniu - pakowaniu pieczywa Piekarnia Łapsze N. 601-086-310
    Tel.: 601
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA, KUCHARZA WYDAWKOWEGO, BARMANA, PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO. Praca na stałe lub dorywczo, CV na: rabka@siwydym.pl, informacje pod numerem: 887 080 004
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni CUKIERNIKA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • BIZNES
    DO WYNAJĘCIA DZIAŁKA W ZAKOPANEM (w pobliżu "Szymonka") - 886 145 908.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    Pracownia Projektowa SŁOWIK ARCHITEKTURA z siedzibą w Zakopanem, poszukuje ARCHITEKTA.. 668 309 058 https://slowikarchitektura.pl/ biuro@slowikarchitektura.pl
    Tel.: 668
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-01-27 12:30 Jazda po alkoholu na nartach kończy się wyproszeniem ze stoku 2026-01-27 11:59 Największy parking w Zakopanem nieczynny do odwołania 6 2026-01-27 11:30 Odliczamy dni do największego festiwalu hip-hopowego w regionie. Mamy dla Was bilety 2026-01-27 11:30 Po awanturze z narzeczoną trafił prosto do więzienia 1 2026-01-27 11:00 Komisja rewizyjna ostro krytykowana za kontrolę w Kablówce 2026-01-27 10:30 Jak wybrać idealne firany - poradnik dla każdego wnętrza 2026-01-27 10:00 Poradnik na niepewne czasy. Rząd przypomina: bezpieczeństwo zaczyna się w domu 5 2026-01-27 09:55 Wynajem magazynu w strefie ekonomicznej - przewodnik po korzyściach 2026-01-27 09:28 Powiat suski podsumowuje WOŚP 2026-01-27 08:55 Nie żyje jedna z osób poszkodowanych w dzisiejszym pożarze w Rabce 2026-01-27 08:30 Szarżowali na drogach, stracili prawa jazdy 2026-01-27 07:35 Nocna akcja ratunkowa w centrum Rabki 2026-01-26 22:01 Krempachy po raz 14. zagrały dla WOŚP 2026-01-26 21:30 Udana akcja krwiodawstwa w Zębie. Zebrano blisko 19 litrów krwi 1 2026-01-26 21:10 Rekord zbiórki WOŚP w Lipnicy Wielkiej 2026-01-26 21:00 Składka z tacy kościelnej 1 lutego dla Kijowa. Decyzja kard. Grzegorza Rysia 9 2026-01-26 20:39 Zakopane zagrało z WOŚP: ponad 120 tys. zł zebrane przez dwa sztaby 1 2026-01-26 20:00 Opłata miejscowa wchodzi do aplikacji, a w tle prace nad opłatą turystyczną 7 2026-01-26 19:32 Padł rekord w schronisku PTTK na Markowych Szczawinach 2026-01-26 19:00 Największe dofinansowanie w historii Zakopanego. We wtorek podpisanie umowy 3 2026-01-26 18:30 Policjant do bólu - jest śledztwo prokuratury 2 2026-01-26 18:05 Kolejne zamieszanie wokół kadry na Igrzyska Olimpijskie 1 2026-01-26 17:00 Samorządowcy z Zakopanego przeciw debiutowi giełdowemu PKL. Ostatni moment, by reagować 11 2026-01-26 16:00 Policjant miał nosa 1 2026-01-26 15:30 Dolina Chochołowska jednak nie do końca wysprzątana 4 2026-01-26 15:00 Pożar w Lipnicy Małej 2026-01-26 14:00 Mandaty dla taksówkarzy w Zakopanem i sprawców kolizji w Kościelisku 2026-01-26 13:35 Młodzież Kenara w Stacji Kultura 2026-01-26 13:00 Nowy Targ zagrał dla WOŚP 2 2026-01-26 12:30 Portret kolekcjonera. Ferie w Atmie 2026-01-26 12:00 Dwaj kierowcy BMW zatrzymani za prędkość. Jeden prowadził mimo cofniętych uprawnień 1 2026-01-26 11:00 Moc atrakcji podczas ferii w Zakopanem 2026! 2026-01-26 10:00 Parking podziemny na Równi Krupowej? Mieszkańcy i radni mówią nie 10 2026-01-26 09:37 Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI 2026-01-26 09:00 Ostatnie takty kolędowe z Rodziną Lassaków (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-01-26 08:25 Groźny pożar w Waksmundzie - trzy osoby poszkodowane (WIDEO) 2026-01-26 08:00 W nas jest siła! 100-lecie ZP w Dzianiszu (ZDJĘCIA) 2026-01-25 21:00 Nauka strzyżenia owiec pod okiem fachowca 6 2026-01-25 20:00 Miołek se piscołke... 2026-01-25 19:00 Bezpłatny kurs narciarstwa biegowego dla dorosłych w Nowym Targu 2026-01-25 17:59 W Tatrach halny. Na Kasprowym już ponad 90 km na godz. (WIDEO) 2026-01-25 16:59 Parada Gazdowska w Zębie (ZDJĘCIA, WIDEO) 2 2026-01-25 15:59 Policjanci dbają o bezpieczeństwo uczestników WOŚP 6 2026-01-25 15:03 Budowa apartamentowca w Dolinie Białego ruszy znów pełną parą 21 2026-01-25 14:42 Burza wokół kadry alpejek. Komorowska wycofuje się z występu na IO 2026 2 2026-01-25 13:59 Odwiedzamy zakopiański sztab WOŚP (WIDEO) 15 2026-01-25 13:40 Rabka z Orkiestrą 2 2026-01-25 13:23 Burmistrz Zakopanego wspiera WOŚP i zaprasza na finał do SP nr 5 (WIDEO) 12 2026-01-25 13:00 Góralskie restauracje z włoską duszą. Tadeusz Stopka i jego Kryjówki 3 2026-01-25 12:30 Szalone emocje na Chochołowskiej. Kuba przeszedł sam siebie (Wideo) 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-01-27 12:33 1. @ kierowca, a ty pamiętasz za kogo on niedawno był wybudowany? a widziałeś te perony tusz po generalnym remoncie? 2026-01-27 12:20 2. Przyczyna zamknięcia jest taka, że wczoraj pękła jakaś rura z wodą na poziomie 1 i zalało połowę tegoż poziomu. Pewnie teraz muszą się zebrać komisje, rzeczoznawcy, fahofcy itd i ocenić kto zawinił. Bo winny zawsze musi być. Parking będzie sobie stał pusty, w oparciu o 6 instytucji i nikt nie zapyta się dlaczego. Koszty będzie generował, na siebie nie zarabiał a dziurę w budżecie jak zwykle pokryją posłuszni mieszkańcy bo wicierozumicie. By żyło się lepiej. 2026-01-27 12:13 3. 100 lat planowania! 2026-01-27 12:09 4. Brakło kasy na zadaszenie? Czy na odśnieżanie? A miało być tak pięknie! Spece od fotek nie ogarły. 2026-01-27 12:07 5. Jaka władza taki parking Panie Bryjak i te twoje 2 nieudane funfle co się w Worsow lansują .... 2026-01-27 12:06 6. Chyba za dużo tej promocji było... Ci włodarze to zawsze pójdą po bandzie i takie są efekty. Oby z tym pklem nie dołożyli tak samo do pieca. 2026-01-27 12:00 7. Sratata, debiuty giełdowe, sprzeciwy, szopki pod publiczkę, mydlenie oczu... A tymczasem na najbliższej sesji 29.01.2026 radni pod batutą przyjaznego wodzireja odrzucą skargę mieszkańca na burmistrza w sprawie nieodśnieżonych chodników bo cytuję: "Skarżący nie wskazał dokładnie miejsca nieodśnieżonych chodników ani nie załączył żadnej dokumentacji fotograficznej." Projekt uchwały do poczytania tutaj: https://www.zakopane.pl/assets/zakopane25/media/files/c966d19f-2515-4252-9dff-b64619d5ef23/projekt-uchwaly-w-sprawie-rozpatrzenia-skargi-na-dzialalnosc-bumrmistrza-miasta-zakopane.pdf Takie to przyjazne Zakopane. Może dla oszustów ale raczej nie dla mieszkańców. 2026-01-27 11:57 8. Janosik też wpadł przez kobietę. 2026-01-27 11:55 9. @ pułkownik Zubek z Londynu - gdybyś miał trochę rozumu to byś się domyślił że ta książeczka jest bardzo ważna. Ale nie - Ty wolisz mieszać, domniemywać, insynuować. Wiesz że takie kraje nordyckie (Szwecja, Norwegia, Finlandia, Dania) wydają podobne regularnie co kilka lat? W ostatnich latach pojawiły się też podobne na Litwie, Łotwie, Estonii a nawet we Francji i Niemczech. Inne kraje (Austria, Hiszpania, Włochy) nie drukują broszur ale mają rządowe strony internetowe z poradnikami które każdy sobie sam może pobrać i wydrukować. 2026-01-27 11:24 10. No i jak już się zastosujesz do tych sprzecznych z przepisami UE rad, to przyjdą ci do domu i w najlepszym razie wlepią mandat, by mieć kasę na dalsze duraczenie. Nie od dzisiaj wiadomo, że marksiści zawsze dzielnie walczą z problem, który sami wcześniej wprowadzili w życie.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama