Reklama

2024-11-11 14:00:35

Reklama

Zakopane

Córka Henryka Burzca zabiera głos w sprawie renowacji jego rzeźb

Reklama

Poniżej publikujemy list, który otrzymaliśmy od córki Henryka Burzca.

O sporze dotyczącym rzeźb znanego artysty pisaliśmy tu: [24tp.pl] Burza o Burzca, jedni ciskają gromy inni własną piersią bronią przeprowadzki
Poniżej list córki Henryka Burzca:
Szanowni Państwo,
Jako córka Henryka Burzca zostałam poproszona o publiczne zabranie głosu w sprawie renowacji i przeniesienia rzeźb plenerowych „Syn Nieba”, „Kosmonautka”, „Rakieta” w okolice rzeźby „Orbity” na Rówień Krupową.
https://www.zakopane.pl/zawartosc/artykuly/kultura/henryk-burzec-w-zakopanem/stanowisko-w-
sprawie-renowacji-i-przeniesienia-rzezb-plenerowych-henryka-burzca
Henryk Burzec zawsze marzył o zrealizowaniu wizji artystycznej, którą uwiecznił na obrazie „Moje miasto”. Obraz przedstawia miasto marzeń Burzca gdzie wolnostojące rzeźby plenerowe Burzca wpisują się w szeroko rozumianą przestrzeń publiczną miasta.
Obok sztuki sakralnej i rzeźby kameralnej wielką pasją Burzca były więc rzeźby plenerowe i pomniki, które obecnie są rozsiane w różnych lokalizacjach na terenie takich miastach jak Mielec, Łódź, Kielce, Mrzygłód, Ochotnica Dolna oraz oczywiście Zakopane.
Gdy w 2005 roku zmarł mój ojciec Henryk Burzec zakopiańskie rzeźby plenerowe usytuowane w sąsiedztwie budynku przy ulicy Piaseckiego 14 przekazałam w formie darowizny Miastu Zakopane. Moją intencją było objęcie rzeźb opieką konserwatorską oraz ekspozycja rzeźb dla publiczności, a kwestia przeniesienia rzeźb w inne, lepiej wyeksponowane miejsce była dla mnie bezsprzeczna i została zawarta w treści umowy darowizny. 
Dlatego w kontekście tzw. „sporu o rzeźby” przeniesienie rzeźb „Syn Nieba”, „Kosmonautka” i„Rakieta” w okolice rzeźby „Orbity” na Równię Krupową oceniam jako spełnienie woli mojego ojca Henryka Burzca oraz liczę na to, że pozostałe rzeźby: „Millenium”, „Rodzina góralska” oraz „Poranek” również zostaną przeniesione i w ten sposób uratowane.
Jak już podkreślałam niezwykle cieszy mnie fakt, że Miasto Zakopane podejmuje konsekwentne, wieloletnie działania związane z konserwacją rzeźb Henryka Burzca oraz ich eksponowaniem. Jestem spokojna, że wszelkie niezbędne procedury zostały dopełnione oraz doceniam wybitny kunszt konserwatorski zespołu dokonującego renowacji pod kierunkiem Pani Agaty Nowakowskiej-Wolak, który miałam już okazję poznać przy okazji renowacji rzeźby „Taniec góralski”, obecnie przeniesionej na rondo Armii Krajowej przy dworcu kolejowym w Zakopanem.
Na portalu Tygodnik Podhalański w artykule „Zakopane, którego już nie ma. Posłuchajmy Agaty Nowakowskiej-Wolak” możemy przeczytać następujące informacje biograficzne o Pani Agacie Nowakowskiej-Wolak:
https://24tp.pl/n/85800
„Z wykształcenia, zawodu i pasji konserwatorka elementów i detali architektonicznych. Od 1985 odnawiała na Podhalu, w Nowym i Starym Sączu oraz na Wawelu obiekty małej i dużej architektury, głównie kapliczki i figury przydrożne oraz nagrobki na Starym i Nowym Cmentarzu w Zakopanem. Od 1994 do 2019 r. związana z Muzeum Tatrzańskim im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem - od 2000 r. jako kierowniczka działu konserwacji. Od 2001 r. wieloletnia prezes Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Zakopanem - organizatorka licznych wykładów, debat i konferencji na temat historii Podhala, architektury i zabytków Zakopanego oraz ich ochrony, a także cyklu konkursów plastycznych "Zabytki architektury Zakopanego i Podhala", mających
na celu uświadamianie społeczeństwu wartości naszego dziedzictwa.”
Z wielkim bólem więc przyjmuję wiadomość o wydarzeniu niebywałym, że na zespół Pani Agaty Nowakowskiej-Wolak zaangażowany do konserwacji rzeźb „Syn Nieba”, „Kosmonautka” oraz „Rakieta” nie tylko wylał się internetowy hejt, ale podważono metody pracy oraz złożono doniesienie na policję i do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz do Centrum Rzeźby Polskiej.
W przypadku mediów internetowych, ze szczególnym uwzględnieniem mediów społecznościowych zwracam się więc z apelem o zaprzestanie jednostronnego ukazywania tzw. „sporu o rzeźby” oraz nakręcania spirali hejtu i zwracam się z prośbą o zapoznanie się ze stanowiskiem osób – zarówno zwykłych obywateli miasta jak i fachowców oraz lokalnych artystów, którzy od dekad troszczą o dorobek Henryka Burzca, gdyż wielu Zakopiańczyków przecież osobiście znało mojego ojca jeszcze za jego życia.
Dziękuję Komisji Kultury Rady Miasta Zakopane, Radnym oraz Urzędowi Gminy Miasta Zakopane za wszelkie starania o podtrzymywanie dziedzictwa Henryka Burzca poprzez renowację rzeźb, promocję jego twórczości, w tym wytrwałe podtrzymywanie inicjatywy lepszego wyeksponowania rzeźb.
Dziękuję przede wszystkim Zakopiańczykom za poparcie idei renowacji i lepszego wyeksponowania rzeźb.
Na portalu Tygodnika Podhalańskiego znajdziemy następujące wpisy:
https://24tp.pl/n/123255
Karina: „Bardzo się cieszę, że te rzeźby zostaną wyeksponowane . Są naszą spuścizną po zakopiańskim
artyście , niestety "ukryte" nad potokiem Bystra ... Para góralska przepięknie wpisała się w krajobraz i wiem
, że pozostałe też ubogacą nasze miasto :) jestem fanką!”
Polak mały: „Najwyższy czas, by nieskromnie wyeksponować rzeźby tego skromnego Człowieka.”
Iwona: „Absolutnie za renowacją i piękniejszym wyeksponowaniem, czyt. przeniesieniem.”
Z poważaniem, Ludomira Witman

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
goral 2024-11-15 20:26:11
Zdaje sie ze pani siostra tak jak oświecone władze naszego miasta zapominała o Juhasie grajcymi na dudach z co stoi w kąciku menela na ulicy Zaruskiego.
pisior z porzedniego układu 2024-11-12 10:32:42
następny, który jest tego zdania, że artysta nie miał układu z władzami komunistycznymi tymi, którzy w latach 70 zasiadali w UM Zakopanego oni tylko po prostu byli świetnymi znawcami sztuki artystycznej :-)
Kurczak 2024-11-12 08:45:51
Chwała córce p. Burzca że przekazała rzeźby miastu zresztą zgodnie z wolą artysty , będą odrestaurowane , będziemy mogli podziwiać artyste , który na zawsze wpisał się w pozytywną historię Zakopanego . Wszystkich krytyków i hejterów zapraszam na Krupówki na stragany z pamiątkami do nasycenia oczu artyzmem , który tam jest pokazany .
pisior z poprzedniego układu 2024-11-11 19:30:30
jednym jest przykro z tego powodu, iż w Polsce nie ma i nie będzie władzy komunistycznej, chociaż wciąż jest żywa, a pani jest przykro z tego powodu, że spuścizna komunistyczna niszczeje. Władze komunistyczne postawiły w latach 70 rzeźbę kogoś, kto realizował program partii PZPR
Refleksja 2024-11-11 19:29:31
Czy różne, protestujące wcześniej osoby, pracownicy/pracowniczki muzeów, uniwersytetów, krytycy/krytyczki sztuki, kuratorzy/kuratorki i artyści/artystki, na dodatek z wysokimi tytułami naukowymi przestaną teraz protestować przeciwko... działaniom miasta służącym dobru rzeźb pana Henryka Burzca??? A może ktoś z nich, zwłaszcza twórców/twórczyń/artystów/artystek, zdecydowanie zadeklaruje, że NIE CHCE, by o jego/jej prace dbano, zabiegano, doceniano i, broń Boże, wystawiano na widok publiczny... Wyrazy szacunku i podziękowania dla córki pana Henryka Burzca, pani Ludomiry Witman.
hejt i nagonka 2024-11-11 19:12:26
"komuna wiecznie żywa! a jeżeli są jakieś przeszkody to hejt i nagonka! :-)"

@jarek, wypisz wymaluj twoje metody. Ale to dobrze, że się przyznałeś, wiecznie żywy komuszku....
Ewa 2024-11-11 18:32:47
Wola córki Henryka Burzca w sprawie rzeźb jej ojca jest jasna.
Niezrozumiałe jest dla mnie że komuś zależy na tym, żeby te rzeźby nadal stały obok budynku przy Piaseckiego 14 i niszczały. Mieszkam niedaleko i jako dziecko znałam córkę Pana Henryka i jego. Zawsze przykro mi było patrzeć jak te rzeźby niszczały. Teraz bardzo się cieszę że będą eksponowane w przestrzeni miasta Zakopane bo na to zasługują.
pisior z poprzedniego układu 2024-11-11 18:23:12
komuna wiecznie żywa! a jeżeli są jakieś przeszkody to hejt i nagonka! :-)
Iwona 2024-11-11 15:46:50
Mam nadzieję, że to koniec nagonki i tego chorego hejtu. List córki Artysty przedstawia jej jednoznaczne stanowisko i życzenie , przy okazji pokazała wielką klasę. Może choć trochę w/w spłynie na tych wszystkich oponentów. Oby.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    NIEMCY: brygadzista do 5000 Euro, kranista do 4000 Euro, murarz cieśla do 3600 Euro, malarz ocieplenia elektryk spawacz do 2700 Euro. Umowa na warunkach niemieckich. 0048 575-001-116
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    Szczenięta OWCZARKI PODHALAŃSKIE. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    STATUS STUDENCKI/ WEEKEND/ 100 zł/h. PRACA EXCEL itp./ +mieszkanie/ micheelkowalski@gmail.com. Zakopane
  • PRACA | dam
    Praca na budowie, elewacje, budowa od podstaw, wykończenia, Zakopane i okolice. 500160574
    Tel.: 500160574
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA UZBROJONA W ŁOPUSZNEJ. 506 525 884.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
  • PRACA | dam
    Zatrudnimy STERNIKÓW PONTONOWYCH na Dunajcu tel. 608806030 info@fun-time.pl
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, GRILLOWEGO, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ. Kontakt: 600 035 355 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-04-06 20:59 Psy z nowotarskiego schroniska czekają na Was! 2026-04-06 20:00 Wojna - klatka po klatce 1 2026-04-06 18:59 Pięknie żegna się z nami Giewont, ale w środę znowu śnieg 2 2026-04-06 18:00 Kryminał, który wystraszył Kościelisko 1 2026-04-06 17:00 Spośród swojego ludu ocalał tylko on. Mamy dla Was książki 2026-04-06 16:00 Zbliża się kolejna edycja Street Food Polska Festival na nowotarskim Rynku 1 2026-04-06 14:58 W Białym Dunajcu zaginął 61-letni mężczyzna. Trwają poszukiwania 2026-04-06 14:00 Wielkanocna woda 2026-04-06 13:20 Trudno dziś było dotrzeć do Kuźnic. Mało busów, mało autobusów 7 2026-04-06 12:36 Korki na zakopiance. Turyści wracają po świątecznym weekendzie (WIDEO) 7 2026-04-06 12:30 Zawody na starym sprzęcie narciarskim O Wielkanocne Jajo (ZDJĘCIA, WIDEO) 4 2026-04-06 12:00 Urobek u wójta 10 2026-04-06 11:01 Uciekła z Grodna, odnalazła siebie w Tatrach 3 2026-04-06 10:00 Tischner - doświadczenie 2025. Wernisaż wystawy 2026-04-06 09:00 Droga do Morskiego Oka ponownie otwarta. W Tatrach nadal obowiązuje 3. stopień zagrożenia lawinowego 2026-04-06 08:00 Spotkanie autorskie z Agnieszką Szymaszek, autorką książki Od Murania mgła 2026-04-05 22:41 Zmarła Małgosia Rybak, nasza redakcyjna koleżanka 2026-04-05 21:00 Beti śpiewa dla dzieci 2026-04-05 20:00 Droga nie tylko rowerowa 2 2026-04-05 19:00 Nonsens ma sens 2026-04-05 18:00 Zabytki po nowemu: nowi ludzie, nowe plany Towarzystwa Opieki nad Zabytkami 2026-04-05 17:00 Wielkanocne zające pod Giewontem 2026-04-05 16:00 Niebawem rusza drugi sezon Podhalańskiej Amatorskiej Ligi Darta 1 2026-04-05 15:00 Rozpoczął się okres godów u płazów 3 2026-04-05 14:00 Nasza akcja społeczna. Przywracamy pamięć Julii Ladzińskiej 1 2026-04-05 13:00 Można było na nich grać, gdy dzwony kościelne milczały (WIDEO) 2026-04-05 12:00 Baranek z masła i kąpiel w potoku 2026-04-05 11:00 Marsz, głód i granaty. Pamiętnik z czasów I wojny światowej 6 2026-04-05 10:00 Przed nami trzecia edycja Festiwalu im. Jana Kantego Pawluśkiewicza 2026-04-05 08:57 Grób jest pusty! Poranna rezurekcja w Miętustwie (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-04-04 23:00 Jedla zaśpiewała na liturgii Wielkiej Soboty (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2026-04-04 21:00 Gmina Kościelisko zachęca mieszkańców do udziału w badaniu opinii o komunikacji 1 2026-04-04 20:00 Strażacy proszą o pomoc dla swojego kolegi. Pożar zniszczył warsztat w Kościelisku 3 2026-04-04 19:00 Bibułkowe kwiaty 2026-04-04 18:00 Powstaje wystawa o Budowlance w Zakopanem. 150 lat historii szkoły na jednej ekspozycji 2026-04-04 17:00 Świąteczna wojna. Tym razem na herezje. 32 2026-04-04 16:00 Święcenie pokarmów w Kościelisku (WIDEO) 1 2026-04-04 15:00 Święcenie pokarmów przy Starym Kościółku 2026-04-04 14:08 Wielkanocno Kosołecka - konkurs na tradycyjną święconkę 2 2026-04-04 14:00 Na starej Zakopiance nie pojedziemy już 80 6 2026-04-04 13:00 Święconka na śniegu 2026-04-04 12:00 Rodzinnych, wesołych i pełnych spokoju Świąt Wielkanocnych! 2026-04-04 11:00 Nie wyrzucaj, podaj dalej! Piąte już ciuchobranie w Sokolni 2026-04-04 10:00 Nowotarski Sanepid chce by mieszkańcy Spytkowic legalizowali ujęcia wody 2026-04-04 09:30 Beskidzcy ratownicy GOPR składają życzenia świąteczne (WIDEO) 2026-04-04 09:00 Od święconki po jajka Fabergé. Wielkanocne tradycje, które przetrwały wieki 2026-04-04 08:00 W poniedziałek na Kalatówkach rywalizacja o Wielkanocne Jajo 2 2026-04-03 22:20 W Wielki Piątek wcześnie rano Orawianie obmywali się w potoku 1 2026-04-03 22:05 Wypadek na Dunajcu. Polscy turyści utknęli po przewróceniu kajaków 12 2026-04-03 21:59 Liturgia Wielkiego Piątku - Król umarł (ZDJĘCIA)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-04-06 23:05 1. Według mojej oceny,wojti wszyscy radni naczele z przewodniczącym,do wymiany.Co oni zrobili dobrego dla Kroscienka za ich okres urzędowania?tylko biorą pieniążki za darmo,nie robiąc nic.Radni powinni pełnić funkcję społecznie a nie obciążać podatnikow.Mysle ,że wówczas byłyby odpowiednie osoby i pracowałyby solidnie. 2026-04-06 22:50 2. Najlepsza impreza w roku, pozdrawiam wszystkich startujących i kibiców. Fajnie że tym razem śniegu nie zabrakło :) 2026-04-06 22:13 3. Ktoś się jeszcze łudzi, że jak goście ze Wschodu nie przyjadą na wakacje to cała Polska nie zjedzie do Zakopanego? 2026-04-06 21:41 4. Nie było nic o odwiedzaniu synagogi? 2026-04-06 21:18 5. Może amerykanie (a mają w tym tradycje) zrzucąbombkę A na Iran. 2026-04-06 21:09 6. Brawo dla Pana Sadowskiego, prawdziwy pasjonat i ekspert. 2026-04-06 20:56 7. Ciekawy jestem jak w następnej kadencji wójt będzie z Krościenka co tam się będzie działo. Po wyciąganiu brudów Panu Tkaczykowi chyba się zainteresuje praca następcy zobaczymy czy będzie takim świętoszkiem. 2026-04-06 20:24 8. Niezła "autoreklama" ale Pani spotkana w górach baaardzo nie miła. W sumie nazwa profilu zobowiązuje... 2026-04-06 20:19 9. Takie sytuacje to przy okazji też reklama. I już czuję się zaintrygowany. :) Co prawda większość współczesnych polskich kryminałów mnie jednak rozczarowuje, ale może tu będzie inaczej. 2026-04-06 19:55 10. Z etatami to wiadomo jak jest, Brat w ZGK, żona tego samego brata w szkole w Grywałdzie , żona kuzyna w tej samej szkole. żona siostrzeńca wójta w żłobku ( tutaj pytanie czy ma odpowiednie kwalifikacje) szwagierka radnego w żłobku, żona tego samego radnego w szkole Tylce . Gdzie ta niezależność Panie radny ? Rodzinie się nie dziwimy. To wszystko w ciągu dwóch lat kadencji Sąsiadka w sekretariacie w UG nie wytrzymała dłużej niektórych zachowań i poszła na swoje. W księgowości następuje już druga wymiana całej kadry bo ludzie nie chcą iść siedzieć za przekręty
2026-03-23 10:43 1. Pan Z. i koledzy.... i potem powiecie ze to prostest w sprawie mostu a nie wiec polityczny. hehe. kogo chcecie nabrac? 2026-03-11 08:14 2. Strategia rozwoju... Stawiać jak najwięcej deweloperki, reszta to ch... 2026-03-06 08:53 3. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 4. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 5. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 6. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 7. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 8. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 9. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 10. Znakomity poMYSł panie @jarząbek
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama