2024-11-13 15:00:33
Nowy Targ
Honorowi ambasadorzy Nowego Targu
Czesława Worwa, Stanisław Tętnowski oraz cukiernia-piekarnia "Kalata" - tegorocznymi "Honorowymi Ambasadorami Miasta Nowy Targ".
Tytuły zostały przyznane przez burmistrza Grzegorza Watychę w poniedziałek 11 listopada podczas wieczornych uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Miejskim Centrum Kultury.
Czesława Worwa, właścicielka restauracji Ruczaj przy ul. Ludźmierskiej i założycielka Fundacji im. A. Worwy, jest doskonale znaną postacią w stolicy Podhala.
"Pani Czesława Worwa jest kobietą ogromnego serca, empatyczną i otwartą na potrzeby drugiego człowieka. To osoba, której dewizą jest czynna pomoc osobom chorym, samotnym oraz potrzebującym" - można przeczytać w uzasadnieniu przyznania jej tytułu Honorowego Ambasadora Miasta Nowy Targ".
W restauracji Ruczaj od 1998 roku odbywają się organizowane i fundowane przez Czesławę Worwę coroczne spotkania wigilijne dla osób bezdomnych i samotnych. Wigilijne spotkanie w Ruczaju od kilku lat włączone jest w ogólnopolską akcję "Opłatek Maltański", dzięki czemu każdy z przybyłych na tę szczególną kolację, otrzymuje również wsparcie materialne.
W Ruczaju odbywają się różne wydarzenia kulturalne - spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, przedstawienia, zazwyczaj mające cel charytatywny. Gdy wybuchła wojna za wschodnią granicą, pomieszczenia restauracji służyły jako magazyn darów dla uchodźców z Ukrainy, a hotel stał się dla nich schronieniem. Od tego roku restauracja jest siedzibą Zakładu Aktywności Zawodowej pn. "Od Nowa", która zatrudnia ok. 40 osób niepełnosprawnych.
Wielu osobom pomogła założona przez Czesławę Worwę po śmierci męża Fundacja im. Adama Worwy, która zaczęła od uruchomienia bezpłatnej wypożyczalni dla osób chorych i niepełnosprawnych. Z czasem Fundacja rozszerzyła swoją działalność i zaczęła pokrywać koszty leczenia i rehabilitacji swoich podopiecznych.
Stanisław Tętnowski, kojarzony jest jako właściciel pierwszej w stolicy Podhala, legendarnej "Pizzerii u Magdusi" przy ul. Kolejowej. Kilkakrotnie był też bohaterem artykułów na łamach Tygodnika Podhalańskiego. Lokal prowadził nieprzerwanie przez 36 lat aż do marca 2020 r., kiedy pizzeria została zamknięta z powodu pandemii. Miał wtedy 91 lat i był najdłużej działającym nowotarskim biznesmenem.
Po zakończeniu pandemii prowadzenie pizzerii przekazał krewnym. Stanisław Tętnowski jest też zasłużonym członkiem Związku Podhalan.
Tytuł "Honorowego Ambasadora Miasta Nowy Targ" otrzymała również cukiernia - piekarnia "Kalata". Historia tego zakładu ma swój początek w 1982 r. Założona przez Jana Kalatę piekarnia, prowadzona po jego śmierci przez syna Krzysztofa "słynie z wypieków, do produkcji których stosowana jest prastara metoda, zgodna z recepturą opracowaną przez Jana Kalatę. Owa metoda polega na robieniu zakwasu, który jest naturalnym fermentem, zawierającym enzymy, które pomagają rozłożyć składniki odżywcze na bardziej przyswajalne formy. Dzięki temu organizm łatwiej absorbuje składniki takie jak białka, witaminy i minerały. Tym samym pieczywo jest zdrowsze".
Jak można przeczytać w uzasadnieniu przyznania tytułu o "dobrą atmosferę w piekarni Kalaty dba córka Jana - Małgorzata, która gorliwie przestrzega ojcowskich wskazówek, którymi są: sumienność oraz uczciwość. Poszanowanie każdego człowieka oraz serce do pracy są podstawą, na której wyrosła rodzinna firma".