2024-11-13 15:00:33
Nowy Targ
Honorowi ambasadorzy Nowego Targu
Czesława Worwa, Stanisław Tętnowski oraz cukiernia-piekarnia "Kalata" - tegorocznymi "Honorowymi Ambasadorami Miasta Nowy Targ".
Tytuły zostały przyznane przez burmistrza Grzegorza Watychę w poniedziałek 11 listopada podczas wieczornych uroczystości z okazji Święta Niepodległości w Miejskim Centrum Kultury.
Czesława Worwa, właścicielka restauracji Ruczaj przy ul. Ludźmierskiej i założycielka Fundacji im. A. Worwy, jest doskonale znaną postacią w stolicy Podhala.
"Pani Czesława Worwa jest kobietą ogromnego serca, empatyczną i otwartą na potrzeby drugiego człowieka. To osoba, której dewizą jest czynna pomoc osobom chorym, samotnym oraz potrzebującym" - można przeczytać w uzasadnieniu przyznania jej tytułu Honorowego Ambasadora Miasta Nowy Targ".
W restauracji Ruczaj od 1998 roku odbywają się organizowane i fundowane przez Czesławę Worwę coroczne spotkania wigilijne dla osób bezdomnych i samotnych. Wigilijne spotkanie w Ruczaju od kilku lat włączone jest w ogólnopolską akcję "Opłatek Maltański", dzięki czemu każdy z przybyłych na tę szczególną kolację, otrzymuje również wsparcie materialne.
W Ruczaju odbywają się różne wydarzenia kulturalne - spotkania autorskie, wystawy, warsztaty, przedstawienia, zazwyczaj mające cel charytatywny. Gdy wybuchła wojna za wschodnią granicą, pomieszczenia restauracji służyły jako magazyn darów dla uchodźców z Ukrainy, a hotel stał się dla nich schronieniem. Od tego roku restauracja jest siedzibą Zakładu Aktywności Zawodowej pn. "Od Nowa", która zatrudnia ok. 40 osób niepełnosprawnych.
Wielu osobom pomogła założona przez Czesławę Worwę po śmierci męża Fundacja im. Adama Worwy, która zaczęła od uruchomienia bezpłatnej wypożyczalni dla osób chorych i niepełnosprawnych. Z czasem Fundacja rozszerzyła swoją działalność i zaczęła pokrywać koszty leczenia i rehabilitacji swoich podopiecznych.
Stanisław Tętnowski, kojarzony jest jako właściciel pierwszej w stolicy Podhala, legendarnej "Pizzerii u Magdusi" przy ul. Kolejowej. Kilkakrotnie był też bohaterem artykułów na łamach Tygodnika Podhalańskiego. Lokal prowadził nieprzerwanie przez 36 lat aż do marca 2020 r., kiedy pizzeria została zamknięta z powodu pandemii. Miał wtedy 91 lat i był najdłużej działającym nowotarskim biznesmenem.
Po zakończeniu pandemii prowadzenie pizzerii przekazał krewnym. Stanisław Tętnowski jest też zasłużonym członkiem Związku Podhalan.
Tytuł "Honorowego Ambasadora Miasta Nowy Targ" otrzymała również cukiernia - piekarnia "Kalata". Historia tego zakładu ma swój początek w 1982 r. Założona przez Jana Kalatę piekarnia, prowadzona po jego śmierci przez syna Krzysztofa "słynie z wypieków, do produkcji których stosowana jest prastara metoda, zgodna z recepturą opracowaną przez Jana Kalatę. Owa metoda polega na robieniu zakwasu, który jest naturalnym fermentem, zawierającym enzymy, które pomagają rozłożyć składniki odżywcze na bardziej przyswajalne formy. Dzięki temu organizm łatwiej absorbuje składniki takie jak białka, witaminy i minerały. Tym samym pieczywo jest zdrowsze".
Jak można przeczytać w uzasadnieniu przyznania tytułu o "dobrą atmosferę w piekarni Kalaty dba córka Jana - Małgorzata, która gorliwie przestrzega ojcowskich wskazówek, którymi są: sumienność oraz uczciwość. Poszanowanie każdego człowieka oraz serce do pracy są podstawą, na której wyrosła rodzinna firma".
- Animalsi wypowiadając sie na temat przeciążeń koni pracujących w zaprzęgach bazują na konkretnych, inżynierskich wyliczeniach.
- Zapraszam wszystkich chętnych przedstawicieli czytającej mniejszości, na spotkanie z cyklu »CZARNE NA BIAŁYM« z udziałem PATRYCJI DOŁOWY autorki książki "WRÓCĘ, GDY BĘDZIESZ SPAŁA. Rozmowy z dziećmi Holocaustu". Spotkanie odbędzie się 19 czerwca 2019 roku, w środę, o godzinie 18:00, w kawiarni „Kmicic” w Zakopanem, przy ulicy Staszica 11a. Organizatorami wydarzenia są: Burmistrz Miasta Zakopanego, Wydawnictwo Czarne, Muzeum Tatrzańskie oraz Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Wstęp wolny – Zapraszam!
- 7 czerwca 2019 roku na terenach Gmin Zakopanego i Poronina po raz trzeci odbył się Rajd Szlakami Oddziału Partyzanckiego Wojciecha Duszy „Szaroty”- dowódcy pierwszego na Podhalu zbrojnego oddziału partyzanckiego, który podjął walkę z Niemcami i kolaborantami. W wyniku represji od jesieni 1943 roku zabitych zostało dziewięćdziesiąt sześć osób należących do jego oddziału lub z nim współpracujących.
-
- Grupa właścicieli prywatnych gruntów leżących pod historyczną trasą narciarską na Gubałówce zdobyła się na desperacki krok i od wakacji ubiegłego roku wprowadziła opłaty za przejście przez swoje działki. Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Gubałówki są pokrzywdzeni z powodu zamknięcia trasy narciarskiej, bo nie mogą uzyskiwać należnego im czynszu z tytułu dzierżawy. Obecne opłaty pozwalają częściowo zrekompensować ponoszone straty. Opłaty te są także elementem strategii, która ma doprowadzić do ponownego uruchomienia tej pożądanej trasy narciarskiej.
- Nazywam się Tymek Mróz, jestem radnym Miasta Zakopane oraz prezesem Lokalnej Organizacji Turystycznej Made in Zakopane. Staram się łączyć pracę zawodową z działaniem na rzecz Zakopanego, a korzystając z niniejszego bloga chciałbym pisać czym się zajmuję i konsultować pomysły - szczególnie w kontekście mojej obecności w Radzie Miasta.
- Monika Sznajderman mieszka w Beskidzie Niskim już ponad trzydzieści lat. I pisze wprost, że to jest jej miejsce na ziemi, powiada – „chciałabym zostać w nim do końca”, i dodaje, że tam znajduje się: „moje symboliczne i jak najbardziej realne jądro świata”. Jej najnowsza książka zatytułowana "Pusty las" ukazuje się na rynku 24 kwietnia, a już dwa dni później autorka spotka się z czytelnikami w Zakopanem.
- W dniu dzisiejszym mała wiewióreczka pojechała do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt Dzikich. Liczba takich interwencji wciąż rośnie.
- Jestem mieszkańcem Zakopanego i od wielu lat chodzę po Tatrach. W moim ogrodzie od kilkunastu lat rosną krokusy. Niektóre z nich to „samosiejki”, a niektóre zasadziłem sam, by uzyskać większą gamę kolorów. Prze te lat nigdy nie przyszło mi do głowy, by zaprosić swoich znajomych z Polski czy Europy do oglądania tych kwiatów u mnie. Dlaczego? To oczywiste, po kilku minutach prawie wszystkie krokusy zostałyby rozdeptane! Nawet bez specjalnej premedytacji oglądających.
- I to jakiego życia! Maciej Wierzyński, znakomity dziennikarz prasowy i telewizyjny wspomina swoje zawodowe i także trochę prywatne życie. Od legendarnego "Studia 2" po "Horyzont", od warszawskiej "Kultury" do nowojorskiego "Nowego Dziennika", a po drodze jeszcze i Wolna Europa i Voice of America. W tle znakomici przyjaciele - Głowacki, Łubieński, Hopfer i Krasicki. Ciekawe życie i smakowita lektura. Autor spotka się z czytelnikami w Zakopanem już w piątek 29 marca.
- Brutalne zabójstwo w Zakopanem. Znany kurort staje się miejscem krwawej zbrodni skrywającym wiele tajemnic z przeszłości. W siedzibie zakopiańskiej fundacji prowadzonej przez małżeństwo milionerów znaleziono zwłoki mężczyzny. Ofiarą morderstwa jest Jan Lewcun, cieszący się powszechnym szacunkiem kierownik różnych miejskich instytucji. Właściciele uważają, że ktoś celowo chce ich skompromitować, bowiem fundacja, oprócz działalności kulturalnej, współpracuje ze Stowarzyszeniem Ochrony Zabytków w Zakopanem i skupuje zagrożone wyburzeniem stare, zabytkowe budynki.