Reklama

2024-12-10 17:00:26

Zakopane

Okamgnienia. Miejsca - Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne

W czwartek 12.12 w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem rozpoczną się Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne - seminarium naukowe "Okamgnienia. Miejsca".

Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne organizowane są od 2011 r. przez Fundację „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” przy współudziale Muzeum Tatrzańskiego, kwartalnika IS PAN „Konteksty”, wydawnictwa „Czarne” i Stowarzyszenia Artystów ZAiKS.

Tematem w tym roku będą "Okamgnienia. Miejsca". Z wykładami wystąpią m.in. dr Renata Zając (Wydawnictwo Pasaże), prof. Stanisław Krajewski (Uniwersytet Warszawski), dr Paweł Drabarczyk (Uniwersytet Wrocławski) i prof. Zbigniew Benedyktowicz (IS PAN, Warszawa). Dla tych, którzy nie będą mogli przybyć do galerii, prowadzona będzie internetowa transmisja na kanaleYouTube: https://www.youtube.com/@fundacjazakopianczycy9887

----------
Maciej Krupa o tegorocznych Zakopiańskich Spotkaniach Antropologicznych:
Okamgnienia. Miejsca.
Docieranie, doświadczanie, zbieranie – prace na rzecz rzeczywistych obecności


Słowo okamgnienie to oczywiste odwołanie do Heideggerowskiego Augenblick.  Filozof korzysta z niego, by uobecnić wydarzenie, w którym wielość jego ekstaz (czas, przestrzeń, nastrój, znaczenie stanowione przez przytomność ) zbiega się i potęguje, wydarzając prześwit, darzące pytanie bytu o bycie. Pytanie, będące rzeczywistą obecnością – prawdą tego bytu.

Trwać w „Okamgnieniu...” (co jest oczywistą sprzecznością), to pracować na rzecz animowania, dokumentowania i zbierania tak pojętych rzeczywistości. Ich zbiór, nie-homogeniczny zestaw, miejsce wielu miejsc, ustanawiać ma pole relacji nieoczywistych, niekoniecznych, wręcz niemożliwych. I odsłaniać na tej drodze możność możliwości.

Dopisuję do powyższego tekstu, który powstał w grudniu 2023, zaraz po XIII ZSA, tuż po spotkaniu, podczas którego wspólnie wyłoniliśmy temat tegorocznych obrad, kilka uwag. Dopisuję, podkreślając w taki sposób, że tak istoczą się okamgnienia. Po roku prawie, po wielu zdarzeniach, rozmowach, lekturach. Powtarzam „po”, próbując w ten prosty sposób wydobyć prace traktu, trakty pracy, trwanie zmiany, minione, nie przeszłe, z których błysk, punkt, co go minąć nie sposób. Czytam raz po raz krótkie teksty Kasi Kręglewskiej i Pawła Próchniaka tyczące się tematu i wyczytuję tam znaczenie liczby mnogiej użytej w tytule i fakt złożenia go z dwóch równorzędnych pojęć. Jeżeli zakładamy – a tak się dzieje w naszym antropologicznym przypadku – wielość źródłowych doświadczeń, to, chcąc nie chcąc, pozbawiamy takie doświadczenie „pierwszości”, „gruntowności”. „Arche”, co raz i na zawsze ustanawia, nie jest w tej perspektywie możliwe. Nowy, kolejny, inny początek znaczy, że tym, co pierwsze, czynimy zmianę, nie trwanie. Mówiąc inaczej, bardziej precyzyjnie: zmiany trwają. Trwanie zmiany to zdecydowany oksymoron. I choć to logice wbrew, to oczywistość naszego istnienia.

Kłopotliwa mnogość eksponowana jest w tytule na dwa sposoby. Przez użycie liczby mnogiej i poprzez pomnożenie pojęć: Okamgnienia. Miejsca. Przyjmujemy, że miejsce okamgnień to miejsca – zbiór miejsc.  WSJP wykłada, że miejsce to wycinek przestrzeni, w którym ktoś lub coś znajduje się lub coś się dzieje. Praktyki antropologiczne podpowiadają, że przestrzeń wiele ma sposobów istnienia. Od fizyczno-geograficznej po przestrzenie wyobraźni, pamięci, sztuki, aż do „białych plam” – istnień niewidzianych, niepojętych, tylko poprzez „nie” obecnych. Każda aktywność kreuje swoją przestrzeń. Każda zostawiająca ślad, materialny dowód obecności. Kropka, tkwiąca między okamgnieniami, co już minęły i miejscami, które poczęły się w tym przejściu – objawia, znaczy ten ślad. Blizna, powracające wspomnienie, powidok, niezapomniane smaki, zapachy, dźwięki, tekst, obraz, każde „jest”, stające się kluczem, będzie wydarzać się jako śladowa kropka, „mała furtka”, której otwarcie pomnaża istnienie. Co jednak ślad kluczem czyni? Na czym zasadza się zbawczość otwarcia i czy każde otwarcie z natury musi być zbawcze?  A okamgnienie, prześwit, co z „się” dobywa? Cóż zdarzyć się winno, by ślad się odcisnął? Bez tego miejsca jakiekolwiek prześwitywanie nie wydaje się możliwe.  Bez kropki ani rusz. Jej należy szukać, podjąć, wydobyć. Ale jak to robić, kiedy nie jest jasne kto, co, dlaczego ją stawia?

Po raz któryś spotkamy się w Galerii Władysława Hasiora, najbardziej osobliwej filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Profesjonalne muzeum, a zarazem ostatni dom artysty, jego pracownia, zbiory tego domu. Różne wydarzenia wzajem na siebie oddziaływujące, splątane, bywa, że widmowo tylko obecne, jak głos Hasiora, co szemrze nad gablotami. I jeszcze najbliższe i nieco odleglejsze otoczenie Galerii. Hotel „Warszawianka”, ul. Jagiellońska, zbocza Antałówki, reszta Zakopanego – miejsca Hasiora, tak bardzo przepoczwarzone ledwie ćwierć wieku po jego śmierci. Wszystko to składa się na żywą historię, wymowny fenomen, dziejący się i wydarzający nasze spotkania. Coroczne ćwiczenia namysłu i uważności.  Nie mamy do czynienia z bierną sceną, czekającą na nasze aktorstwo, lecz z partnerem, udzielającym energii, która współkształtuje wydarzenie przez nas inicjowane. Miejsce darzy nas gościnnością i udziela schronienia, a naszą odpowiedzią na to są ekspozycje istnienia, które my gościmy i chronimy. Bez naszego zapisu i wykładu, przy wszystkich ich mizeriach, te okamgnienia nie zostawiłby śladu i przepadły. Większość z nas nie stworzy wiekopomnego dzieła. Jednak „hasiory” (tak prace artysty nazwała Halina Kirchner, oddana i towarzysząca tej twórczości przez lata krytyczka), będące z nami i kreujące przestrzeń spotkania, pokazują, że samo zbieranie, gromadzenie może być, jest twórcze. Tworzy, czyni, zmienia, rewitalizując może najbardziej „rzeczy” biedne, zużyte, na stracenie skazane. Asamblaż to ryzykowna próba, niemożliwa wspólnota bytów różnych, wyzwanie rzucone wyobraźni i myśleniu – a nade wszystko temu, co pewnie jest.  Hasior tworzył asamblaże. Coś podobnego i my czynimy w jego pracowni. Najciekawsze jest to, jakie kłącze z tych potęgujących się spotkań, z porządków wciąż poczynających powstaje, jak pracuje, co niesie? Nie: co my czynimy. Raczej czy, i wobec czego jesteśmy służebni. Po co „hasiory”, galeria, okamgnienia, miejsca? Co sprawiają Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne – o ile sprawiają cokolwiek?

----------

Częścią konferencji będą też spotkania z cyklu "Czarne na białym". Pierwsze z udziałem Mateusza Marczewskiego, autora książki "Pasażerowie. Ayahuasca i duchy Amazonii" odbędzie się w piątek 13.12 o godzinie 16 w Galerii Władysława Hasiora. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Kręglewska. O godzinie 17 z Magdaleną Barbaruk, autorką książki "Ruch Amereidy", rozmawiał będzie Maciej Krupa.

Program:

12.12 OTWARCIE
, 14.00 Dyr. Michał MURZYN (Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Zakopane), 14.30 Dr Janusz BOHDZIEWICZ (Uniwersytet Pomorski w Słupsku) "Niebo-mgnienia. Pochwała niewidzialności", 15.00 Dr Joanna SARBIEWSKA (Uniwersytet Gdański) "Mistyczne oko ‘zdarzenia’. Płomień, Inny i most", 15.30 Dr Marcin JARZĄBEK (Uniwersytet Jagielloński, Kraków) "Gdzie leżą miejsca pamięci?", 16.00 (online) Prof. Marta ZIMNIAK-HAŁAJKO (Uniwersytet Warszawski) "Wszystko wszędzie naraz. Kulturowe narracje o ADHD", 16.30 DYSKUSJA, 20.30 WIECZóR W „HALAMIE”

13.12, 9.00
Prof. Stanisław KRAJEWSKI (Uniwersytet Warszawski) "Kilka momentów", 9.30 Prof. Tadeusz BARTOŚ (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) "Chwila, moment – fenomenologia nieuchwytnego", 10.00 Dr Michał KLINGER "Archaiczne początki fenomenu miejsca i ich aktualność kulturowa", 10.30 Dr Agnieszka BEDNAREK-BOHDZIEWICZ (Uniwersytet Gdański) "Topos: dworzec. Etnografia małych kaszubskich stacji kolejowych", 11.00 DYSKUSJA, 12.00 Dr Paweł DRABARCZYK (Uniwersytet Wrocławski) "Augenblick", 12.30 Dr Łukasz STYPUŁA (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Lublin) „Relikwie Ciemności”: Willa Globocnika i Teatr Pamięci, 13.00 Prof. Paweł PRóCHNIAK (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej, Kraków) "Nić czarna. Przyczynek do topologii labiryntu Bramy", 13.30 DYSKUSJA. KAWA, 15.00 Prof. Magdalena BARBARUK (Uniwersytet Wrocławski) "Okamgnienia, mgnienia oka i migawki. O problemach reportażu latynoamerykańskiego", 15.30 Dr Piotr Jakub FEREŃSKI (Uniwersytet Wrocławski) "W-oka-mgnieniu, w-oku-cyklonu", 16.00-18.00 Ameryka Południowa: wydarzenie miejsca: PASAŻEROWIE. Ayahuasca i duchy Amazonii (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2024). Dr Mateusz MARCZEWSKI (IBL PAN, Warszawa) w rozmowie z dr Katarzyną KRĘGLEWSKĄ (Uniwersytet Gdański) oraz RUCH AMEREIDY (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2024). Prof. Magdalena BARBARUK (Uniwersytet Wrocławski) w rozmowie z Maciejem Krupą (Fundacja Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości), DYSKUSJA, 20.30 WIECZóR W „HALAMIE”: Gorset, wstyd i kocie uszka. O transkobiecości (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2024). Dr J. SZPILKA (Uniwersytet SWPS, Warszawa) w rozmowie z dr Katarzyną PASTUSZAK (Uniwersytet Gdański)

14.12, 10.00
Dr Renata ZAJĄC (Wydawnictwo Pasaże) „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest…”, przeczytaj! Paryż śladami Baudelaire’a – odsłona pierwsza", 10.30 (online) Prof. Wojciech MICHERA (Uniwersytet Warszawski) „Augenblick” (Lessinga) czy „Blitzhaft” (Benjamina)? Paryż roku 1900 w ujęciu genealogicznym (Nietzsche-Foucault): bez metafizycznego początku, sensu i celu", 11.00 Dr Katarzyna PASTUSZAK (Uniwersytet Gdański) "Płynne momenty i miejsca relacji. Notatki z pracy nad projektem „Braiding Time, Memory and Water”, 11.30 Dr Barbara ŚWIĄDER-PUCHOWSKA (Uniwersytet Gdański) „Pomiędzy”, czyli gdzie? Motyw pokoju przechodniego w spektaklach Teatru Snów", 12.00 Dr Monika SZNAJDERMAN (Wydawnictwo Czarne) „Znam osadę z okamgnienia” (Jerzy Ficowski). Okamgnienie jako objawienie, czyli o domu Brunona Schulza", 12.30 DYSKUSJA. KAWA, 14.00 Małgorzata SADY (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Warszawa) "Makieta Grobowca Martwej Siatkówki Oka – wędrówka Braci Quay po świecie Brunona Schulza", 14.30 HOME (2023) – film tańca w reżyserii Sue Schroeder i Adama Larsena, z udziałem Katarzyny Pastuszak i Natalii Chylińskiej, 15.00 Prof. Katarzyna PROT-KLINGER (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Warszawa) "Okamgnienie w psychoterapii. Od słów do sceny", 15.30 DYSKUSJA, 20.30 WIECZóR W „HALAMIE”

15.12, 10.00
Maciej KRUPA (Fundacja Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości) "Chodzenie jako dzieło sztuki", 10.30 Dr Wiera MENIOK (Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Ihora Menioka, Drohobycz) "Migotanie tajemnicy w tkance rojeń nocnych. Sklepy cynamonowe i inne miejsca jedynie Schulzowskie", 11.00 Dr Agnieszka GISZTEROWICZ (Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Kraków) „... chciałyby byś wziął coś od nich .. i ocalił”. REZERWA, 11.30 Prof. Zbigniew BENEDYKTOWICZ (IS PAN, Warszawa) "Okamgnienia. Miejsca: Warszawa", 12.00 DYSKUSJA

an



Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Zakopane -kupie pilnie mieszkanie gotówka około 40-50 m2 tel 660797241.
  • USŁUGI | inne
    Strony internetowe. Materiały reklamowe. 787839330 vprojekt@hoga.pl
    Tel.: 787839330
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W PENSJONACIE W ZAKOPANEM. 601 45 33 91.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ ROLNĄ 31 arów w Niedzicy z dobrym dojazdem tel. 503-723-789.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ 20 AR. 505 429 375.
  • PRACA | dam
    Spółka "Tesko" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa poszukuje SPECJALISTY DS. OCHRONY ŚRODOWISKA. ZAKRES OBOWIĄZKÓW: 1. Identyfikacja potrzeb firmy wymaganych ustawodawstwem krajowym i unijnym z zakresu ochrony środowiska, wraz z określeniem stosownych działań zmierzających w kierunku spełnienia wymagań. 2. Opracowywnie wniosków o wydanie lub aktualizację wszystkich niezbędnych zezwoleń i decyzji środowiskowych z zakresu gospodarki odpadami, wymaganych w związku z działalnością prowadzoną przez Spółkę. 3. Bieżący kontakt z instytucjami wydającymi zezwolenia i decyzje, w celu prawidłowego przygotowania wniosków oraz uzyskania stosownych dokumentów. 4. Kompletowanie dokumentów niezbędnych do określenia wpływu firmy na środowisko, wraz z naliczaniem związanych z tym opłat. 5. Wykonywanie postanowień zawartych umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów w zakresie informacyjnym i sprawozdawczym. 6. Sporządzanie wymaganych sprawozdań z zakresu gospodarki odpadami i ochrony środowiska. 7. Ustalanie właściwego zakresu monitoringu środowiskowego, wynikającego z posiadanych decyzji i przepisów prawa, wraz ze zlecaniem stosownych badań monitoringowych w odpowiednich terminach. 8. Określanie właściwego zakresu monitoringu wizyjnego, zgodnie z Ustawą o odpadach, oraz zapewnienie wymaganego dostępu dostępu dla odpowiednich organów. 9. Redagowanie korespondencji z zakresu swojej działalności. Godziny pracy: 7:00-15:00 (poniedziałek - piątek). Umowa o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, stabilne warunki zatrudnienia WYMAGANIA: - Samodzielność, dobra organizacja pracy i umiejętność planowania zadań, - Wykształcenie wyższe - preferowane. KONTAKT: tesko@tesko.pl, ul. Szymony 17a, Zakopane, tel. 18 20 25 620. Uprzejmie informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi Kandydatami, którzy zostaną powiadomieni telefonicznie o terminie rozmowy kwalifikacyjnej.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494, 18 265 39 77.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia BIURO w centrum Zakopanego. Kontakt 886489296.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA W GORCACH 30 arów. 503 868 728.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Całe kompletne HOMONTO góralskie, 1400 zł., do negocjacji. SERDAK GÓRALSKI. 725 071 681.
  • BIZNES
    Spółka POLSKIE TATRY S. A. zaprasza do składania ofert na postępowanie nr 03/DT/2025 pn.: "Dzierżawa obiektu gastronomicznego "Szałas pod Wilkiem" zlokalizowanego w miejscowości Małe Ciche na Polanie Zgorzelisko." Aby uzyskać szczegółowe informacje o przetargu zapraszamy do odwiedzenia strony: www.bip.polskietatry.pl. Kontakt: 18 20 637 30 wew. 22. Zapraszamy do składania ofert.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOM CENTRUM - ZAKOPANE - 609 09 35 99.
  • USŁUGI | budowlane
    Witam, oferujemy Państwu kompleksowe usługi prac brukarskich.Wykonujemy między innymi: - odwodnienia - korytowanie - utwardzanie terenu - przygotowanie terenu pod ogrody-k W celu jakichkolwiek pytań i informacji proszę o kontakt 798 366 466. 798366466 biuro@czorsztynski.com biuro@czorsztynski.com
    Tel.: 798366466
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam MIESZKANIE 4-pokojowe, 73 m2, I piętro, balkon, piwnica. Bardzo dobra lokalizacja, Nowy Targ, ul. Podtatrzańska. 604 905 727, monika1971@op.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Kościelisko-Czajki dom z super widokiem -sprzedam 660797241 b12.pl.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    BIAŁKA TATRZAŃSKA - atrakcyjna działka 1398 m2 z pozwoleniem na budowę blisko wyciągu----sprzedam 660797241 b12.pl.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Wynajmę lokal do prowadzenia działalności gastronomicznej (kuchnia i sala dla gości) w centrum Zakopanego- gotowy bądź do niewielkiego remontu-tel. 666522367
    Tel.: 666522367
  • PRACA | dam
    WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE lub POKÓJ - 880 390 028.
  • USŁUGI | inne
    MYCIE DOMÓW DREWNIANYCH - 880 363 281.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. Dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię działkę budowalną min 10 arów z widokiem na Tatry. Koniecznie dojazd uregulowany, widok na góry. Zakopane, Ząb, Kościelisko, Gliczarów.. 600404554 grz.wicik@gmail.com
    Tel.: 600404554
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SHIH TZU.730 519 594.
  • ZDROWIE I URODA
    Poszukiwany/a: Rehabilitant/Rehabilitantka OWR Krywań I Murzasichle Szukamy ambitnego i zaangażowanego rehabilitanta, który wspólnie z nami bedzie pomagał pacjentom wracać do sprawności.. 601544146 www.krywan-tatry.pl biuro@krywan-tatry.pl
    Tel.: 601544146
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE PODDASZY WEŁNĄ MINERALNĄ, ADAPTACJA PODDASZY, ZABUDOWA GK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    KOMPLEKSOWE WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, MALOWANIE, PANELE, MONTAŻ DRZWI, ŁAZIENKI, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DOM W JABŁONCE centrum. 605 306 294.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, kameralna. 517 018 380
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 080, 600 035 355.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MITSHUBISHI OUTLANDER 2,2 DI-D, 4X4, r.p.2014, przebieg 224 tys. km, I właściciel, bogata wersja Intense Plus, dodatkowo kpl. kół zimowych z felgami, zdejmowany hak,oryginalny bagażnik dachowy. 605 564 270.
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2025-04-02 23:40 Zanieśmy radość następnym pokoleniom. Nowotarżanie wspominali JP 2 2025-04-02 23:10 Rabka pamięta o Janie Pawle II 2025-04-02 22:54 Karol Wojtyła pomagał przy budowie górskiego gościńca w Zubrzycy Górnej 2025-04-02 22:30 Dziś w nocy utrudnienia w tunelu, w ciągu zakopianki 2025-04-02 21:50 21:37: Krzyż na Giewoncie rozświetlony 2 2025-04-02 20:46 Jasnowidz pomaga rozwikłać tajemnicę zaginięcia Danuty Tomaszkowicz. Policja zalicza wpadki 2 2025-04-02 20:23 Tak górale uczcili 20. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II (WIDEO) 1 2025-04-02 20:00 Wielka Krokiew nietypowo oświetlona. Wszystko przed sobotnimi zawodami (WIDEO) 2025-04-02 19:31 Zawaliła się ściana domu 3 2025-04-02 19:16 Uważajcie, gdzie parkujecie, posypią się mandaty 2 2025-04-02 18:39 Giewont w końcu się pokazał. Dwa dni pogody, a później zima! 2025-04-02 18:30 Flagi papieskie na Szałasowym Ołtarzu 3 2025-04-02 18:00 Małopolska pszczoła 2025-04-02 17:30 Modlitwa na lotnisku, watra na Zadziale 2025-04-02 17:00 Dziś rocznica największej katastrofy lotniczej, do jakiej doszło na Podhalu 1 2025-04-02 16:39 Komunikat burmistrza w sprawie opłaty miejscowej w Zakopanem 12 2025-04-02 16:25 Dbamy - sprzątamy nasze podwórka, przydrożne rowy, łąki, lasy i potoki 1 2025-04-02 16:00 Kolejny etap budowy szlaku rowerowego na Orawie 1 2025-04-02 15:31 Sprzątanie świata pod Babią Górą 2025-04-02 15:00 Czy wszystko nam wolno? 2025-04-02 14:35 Filipinka przez ponad rok przebywała na Podhalu nielegalnie 1 2025-04-02 14:30 Konkurs Muzyk Podhalańskich oraz Konkurs Śpiewaków Ludowych 2025-04-02 14:15 Jak efektywnie kontrolować swój budżet na zakłady? 2025-04-02 14:14 Dziś o 12.00 popłynęła Dunajcem pierwsza flisacka łódka (WIDEO) 2025-04-02 13:30 Koncert Lupiego pod Gontem. Przyjdź i wesprzyj Jakuba Bętkowskiego 2025-04-02 13:22 Wypadek lawinowy na Rysach 2025-04-02 13:00 Poszukiwany wpadł w ręce policji w Rabce 1 2025-04-02 12:27 Jasiu Hamerski finalistą Małopolskiego Konkursu Historycznego 2025-04-02 11:59 Mężczyzna wybrał skrót przez las i zgubił się. Pomogli mu policjanci i strażacy 4 2025-04-02 11:30 Spotkanie przy papieskim obelisku w Zębie i wielka watra pamięci dla Jana Pawła II 3 2025-04-02 11:00 Córka urzędującego członka zarządu powiatu zatrudniona w PZD 8 2025-04-02 10:00 Dziś 20. rocznica śmierci św. Jana Pawła II 6 2025-04-02 09:00 Ownt lid - Wieczorna pieśń. Salon Poezji 2025-04-02 08:00 Nie będzie limitów nad Morskim Okiem, nie będzie pociągu Kim Dzong Una 3 2025-04-01 22:36 Antoni Wiercioch obronił tytuł Mistrza Świata Virtus w supergigancie! 1 2025-04-01 22:02 Druhowie są przygotowani do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych 4 2025-04-01 19:00 Wskrzeszają chodzenie ze śmiertecką 2025-04-01 18:00 Zatrzymanie po podpaleniu. Będą zarzuty? 10 2025-04-01 17:30 Szczepienie lisów. Komunikat Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Targu 2025-04-01 17:00 Flisacy już są na wodach Dunajca 2025-04-01 16:25 Zakopane przegrało w sądzie. Opłata miejscowa nielegalna 30 2025-04-01 16:00 Zmarł Tomasz Gluziński, wieloletni pracownik Muzeum Tatrzańskiego 2025-04-01 15:14 Nielegalne rajdy motocykli i quadów w lasach 3 2025-04-01 14:30 Odszedł Karol Buła prezes honorowy Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego 2025-04-01 13:30 Wielka plama na drodze w Szlachtowej 2025-04-01 13:00 Lekcja inna niż zwykle (WIDEO) 2025-04-01 12:34 Dziś pogoda barowa. Zbliża się krótka poprawa pogody 3 2025-04-01 11:00 W szybkim tempie rośnie ośrodek zdrowia 2 2025-04-01 10:29 Jarmark Wielkanocny w Nowym Targu - tradycja, smak i rzemiosło 2 2025-04-01 10:03 Tragedia na Groniku w Kościelisku. Nie żyje mężczyzna (WIDEO)
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-04-02 23:13 1. I po co ten cyrk 1,90 trzeba będzie gonić po drobniaki jak by to była różnica, grubcio dobrodziej. 2025-04-02 22:55 2. Uwielbiam Rabkę odkąd trzy lata temu sprzedałam samochód. 2025-04-02 22:45 3. A może by tak jasnowidz rozwiązał zagadkę śmierci młodego strażaka ? 2025-04-02 22:34 4. Panie Przewodniczący, Panie Burmistrzu, Wysokie Prezydium, Wysoka Rado, Szanowni Państwo, Szanowni Zgromadzeni, ... wys...ło się!!! SERDECZNIE GRATULUJEMY! Czekamy na kolejna modlitwę za ojczyznę i pozwy przewodniczącego. Tacy mędrcy to skarb. Proponuję go przechowywać w dobrze zamkniętym skarbcu bez klamek i dostępu do mediów i internetu. 2025-04-02 22:33 5. Brawo, brawo Zakopane 2025-04-02 22:09 6. Najważniejsze żeby policjanci wiedzieli co to jest chodnik. Myślę że tego uczą w szkole dla "oficerów z chęcią szczerą" do zrobienia wykształcenia średniego. 2025-04-02 22:08 7. To piękny dowód na żywą wciąż pamięć o naszym Świętym Papieżu. To wyznanie wiary w Boga i miłości do Ojczyzny. A w dzisiejszych czasach także akt odwagi i nadziei. Jesteście wielcy, niezawodni, wspaniali . 2025-04-02 21:54 8. Pięknie! Nigdy nie wolno zapomnieć o tym największym z Polaków. Pod krzyżem na Giewoncie zapaliło się światło , wspaniali , niezawodni młodzi ludzie po raz kolejny ponieśli trud aby nam przypominać a Świętemu Janowi Pawłowi oddać hołd. Jesteście wspaniali, nich wam Bóg błogosławi. 2025-04-02 21:53 9. @GT teraz ci łotrze Unia będzie smarować po brzuchu imigrantami i Merkosurem , Ave Maria łotrze jeden 2025-04-02 21:51 10. Czy tylko mi się wydaje że burmistrz za 20 tysi więcej czasu poświęcił na nakręcenie filmiku propagandowego o tym że chodzi po "dostępnym dla wszystkich" parku miejskim niż na zastanowienie się co będzie jak sąd odrzuci kasację, jakie to niesie skutki prawne, jak dopnie budżet, ile kasy będzie musiał zwrócić i jaki komunikat przygotować dla krwiożerczych mediów które tylko czekały żeby Zakopanemu powinęła się noga...??? Za co my płacimy? A rada bezradnych??? Ważniejsze było dwukrotne pozywanie opozycyjnego radnego na sesji rady miasta??? Bo ego przewodniczącego większe od rozumu??? Na każdej sesji jojcą i jojcą że to nie oni, że to poprzednicy, to Dorula, to Majcher, tego się nie da, tamtego się nie da... Ale sylwester dla biedronkowych turystów za 700 tysięcy bez mrugnięcia okiem. I my za to wszystko płacimy. Strach, po prostu strach myśleć w co jeszcze nas wp.....
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania