Reklama

2024-12-10 17:00:26

Zakopane

Okamgnienia. Miejsca - Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne

Reklama

W czwartek 12.12 w Galerii Władysława Hasiora w Zakopanem rozpoczną się Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne - seminarium naukowe "Okamgnienia. Miejsca".

Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne organizowane są od 2011 r. przez Fundację „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości” przy współudziale Muzeum Tatrzańskiego, kwartalnika IS PAN „Konteksty”, wydawnictwa „Czarne” i Stowarzyszenia Artystów ZAiKS.

Tematem w tym roku będą "Okamgnienia. Miejsca". Z wykładami wystąpią m.in. dr Renata Zając (Wydawnictwo Pasaże), prof. Stanisław Krajewski (Uniwersytet Warszawski), dr Paweł Drabarczyk (Uniwersytet Wrocławski) i prof. Zbigniew Benedyktowicz (IS PAN, Warszawa). Dla tych, którzy nie będą mogli przybyć do galerii, prowadzona będzie internetowa transmisja na kanaleYouTube: https://www.youtube.com/@fundacjazakopianczycy9887

----------
Maciej Krupa o tegorocznych Zakopiańskich Spotkaniach Antropologicznych:
Okamgnienia. Miejsca.
Docieranie, doświadczanie, zbieranie – prace na rzecz rzeczywistych obecności


Słowo okamgnienie to oczywiste odwołanie do Heideggerowskiego Augenblick.  Filozof korzysta z niego, by uobecnić wydarzenie, w którym wielość jego ekstaz (czas, przestrzeń, nastrój, znaczenie stanowione przez przytomność ) zbiega się i potęguje, wydarzając prześwit, darzące pytanie bytu o bycie. Pytanie, będące rzeczywistą obecnością – prawdą tego bytu.

Trwać w „Okamgnieniu...” (co jest oczywistą sprzecznością), to pracować na rzecz animowania, dokumentowania i zbierania tak pojętych rzeczywistości. Ich zbiór, nie-homogeniczny zestaw, miejsce wielu miejsc, ustanawiać ma pole relacji nieoczywistych, niekoniecznych, wręcz niemożliwych. I odsłaniać na tej drodze możność możliwości.

Dopisuję do powyższego tekstu, który powstał w grudniu 2023, zaraz po XIII ZSA, tuż po spotkaniu, podczas którego wspólnie wyłoniliśmy temat tegorocznych obrad, kilka uwag. Dopisuję, podkreślając w taki sposób, że tak istoczą się okamgnienia. Po roku prawie, po wielu zdarzeniach, rozmowach, lekturach. Powtarzam „po”, próbując w ten prosty sposób wydobyć prace traktu, trakty pracy, trwanie zmiany, minione, nie przeszłe, z których błysk, punkt, co go minąć nie sposób. Czytam raz po raz krótkie teksty Kasi Kręglewskiej i Pawła Próchniaka tyczące się tematu i wyczytuję tam znaczenie liczby mnogiej użytej w tytule i fakt złożenia go z dwóch równorzędnych pojęć. Jeżeli zakładamy – a tak się dzieje w naszym antropologicznym przypadku – wielość źródłowych doświadczeń, to, chcąc nie chcąc, pozbawiamy takie doświadczenie „pierwszości”, „gruntowności”. „Arche”, co raz i na zawsze ustanawia, nie jest w tej perspektywie możliwe. Nowy, kolejny, inny początek znaczy, że tym, co pierwsze, czynimy zmianę, nie trwanie. Mówiąc inaczej, bardziej precyzyjnie: zmiany trwają. Trwanie zmiany to zdecydowany oksymoron. I choć to logice wbrew, to oczywistość naszego istnienia.

Kłopotliwa mnogość eksponowana jest w tytule na dwa sposoby. Przez użycie liczby mnogiej i poprzez pomnożenie pojęć: Okamgnienia. Miejsca. Przyjmujemy, że miejsce okamgnień to miejsca – zbiór miejsc.  WSJP wykłada, że miejsce to wycinek przestrzeni, w którym ktoś lub coś znajduje się lub coś się dzieje. Praktyki antropologiczne podpowiadają, że przestrzeń wiele ma sposobów istnienia. Od fizyczno-geograficznej po przestrzenie wyobraźni, pamięci, sztuki, aż do „białych plam” – istnień niewidzianych, niepojętych, tylko poprzez „nie” obecnych. Każda aktywność kreuje swoją przestrzeń. Każda zostawiająca ślad, materialny dowód obecności. Kropka, tkwiąca między okamgnieniami, co już minęły i miejscami, które poczęły się w tym przejściu – objawia, znaczy ten ślad. Blizna, powracające wspomnienie, powidok, niezapomniane smaki, zapachy, dźwięki, tekst, obraz, każde „jest”, stające się kluczem, będzie wydarzać się jako śladowa kropka, „mała furtka”, której otwarcie pomnaża istnienie. Co jednak ślad kluczem czyni? Na czym zasadza się zbawczość otwarcia i czy każde otwarcie z natury musi być zbawcze?  A okamgnienie, prześwit, co z „się” dobywa? Cóż zdarzyć się winno, by ślad się odcisnął? Bez tego miejsca jakiekolwiek prześwitywanie nie wydaje się możliwe.  Bez kropki ani rusz. Jej należy szukać, podjąć, wydobyć. Ale jak to robić, kiedy nie jest jasne kto, co, dlaczego ją stawia?

Po raz któryś spotkamy się w Galerii Władysława Hasiora, najbardziej osobliwej filii Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Profesjonalne muzeum, a zarazem ostatni dom artysty, jego pracownia, zbiory tego domu. Różne wydarzenia wzajem na siebie oddziaływujące, splątane, bywa, że widmowo tylko obecne, jak głos Hasiora, co szemrze nad gablotami. I jeszcze najbliższe i nieco odleglejsze otoczenie Galerii. Hotel „Warszawianka”, ul. Jagiellońska, zbocza Antałówki, reszta Zakopanego – miejsca Hasiora, tak bardzo przepoczwarzone ledwie ćwierć wieku po jego śmierci. Wszystko to składa się na żywą historię, wymowny fenomen, dziejący się i wydarzający nasze spotkania. Coroczne ćwiczenia namysłu i uważności.  Nie mamy do czynienia z bierną sceną, czekającą na nasze aktorstwo, lecz z partnerem, udzielającym energii, która współkształtuje wydarzenie przez nas inicjowane. Miejsce darzy nas gościnnością i udziela schronienia, a naszą odpowiedzią na to są ekspozycje istnienia, które my gościmy i chronimy. Bez naszego zapisu i wykładu, przy wszystkich ich mizeriach, te okamgnienia nie zostawiłby śladu i przepadły. Większość z nas nie stworzy wiekopomnego dzieła. Jednak „hasiory” (tak prace artysty nazwała Halina Kirchner, oddana i towarzysząca tej twórczości przez lata krytyczka), będące z nami i kreujące przestrzeń spotkania, pokazują, że samo zbieranie, gromadzenie może być, jest twórcze. Tworzy, czyni, zmienia, rewitalizując może najbardziej „rzeczy” biedne, zużyte, na stracenie skazane. Asamblaż to ryzykowna próba, niemożliwa wspólnota bytów różnych, wyzwanie rzucone wyobraźni i myśleniu – a nade wszystko temu, co pewnie jest.  Hasior tworzył asamblaże. Coś podobnego i my czynimy w jego pracowni. Najciekawsze jest to, jakie kłącze z tych potęgujących się spotkań, z porządków wciąż poczynających powstaje, jak pracuje, co niesie? Nie: co my czynimy. Raczej czy, i wobec czego jesteśmy służebni. Po co „hasiory”, galeria, okamgnienia, miejsca? Co sprawiają Zakopiańskie Spotkania Antropologiczne – o ile sprawiają cokolwiek?

----------

Częścią konferencji będą też spotkania z cyklu "Czarne na białym". Pierwsze z udziałem Mateusza Marczewskiego, autora książki "Pasażerowie. Ayahuasca i duchy Amazonii" odbędzie się w piątek 13.12 o godzinie 16 w Galerii Władysława Hasiora. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Kręglewska. O godzinie 17 z Magdaleną Barbaruk, autorką książki "Ruch Amereidy", rozmawiał będzie Maciej Krupa.

Program:

12.12 OTWARCIE
, 14.00 Dyr. Michał MURZYN (Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Zakopane), 14.30 Dr Janusz BOHDZIEWICZ (Uniwersytet Pomorski w Słupsku) "Niebo-mgnienia. Pochwała niewidzialności", 15.00 Dr Joanna SARBIEWSKA (Uniwersytet Gdański) "Mistyczne oko ‘zdarzenia’. Płomień, Inny i most", 15.30 Dr Marcin JARZĄBEK (Uniwersytet Jagielloński, Kraków) "Gdzie leżą miejsca pamięci?", 16.00 (online) Prof. Marta ZIMNIAK-HAŁAJKO (Uniwersytet Warszawski) "Wszystko wszędzie naraz. Kulturowe narracje o ADHD", 16.30 DYSKUSJA, 20.30 WIECZóR W „HALAMIE”

13.12, 9.00
Prof. Stanisław KRAJEWSKI (Uniwersytet Warszawski) "Kilka momentów", 9.30 Prof. Tadeusz BARTOŚ (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) "Chwila, moment – fenomenologia nieuchwytnego", 10.00 Dr Michał KLINGER "Archaiczne początki fenomenu miejsca i ich aktualność kulturowa", 10.30 Dr Agnieszka BEDNAREK-BOHDZIEWICZ (Uniwersytet Gdański) "Topos: dworzec. Etnografia małych kaszubskich stacji kolejowych", 11.00 DYSKUSJA, 12.00 Dr Paweł DRABARCZYK (Uniwersytet Wrocławski) "Augenblick", 12.30 Dr Łukasz STYPUŁA (Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”, Lublin) „Relikwie Ciemności”: Willa Globocnika i Teatr Pamięci, 13.00 Prof. Paweł PRóCHNIAK (Uniwersytet Komisji Edukacji Narodowej, Kraków) "Nić czarna. Przyczynek do topologii labiryntu Bramy", 13.30 DYSKUSJA. KAWA, 15.00 Prof. Magdalena BARBARUK (Uniwersytet Wrocławski) "Okamgnienia, mgnienia oka i migawki. O problemach reportażu latynoamerykańskiego", 15.30 Dr Piotr Jakub FEREŃSKI (Uniwersytet Wrocławski) "W-oka-mgnieniu, w-oku-cyklonu", 16.00-18.00 Ameryka Południowa: wydarzenie miejsca: PASAŻEROWIE. Ayahuasca i duchy Amazonii (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2024). Dr Mateusz MARCZEWSKI (IBL PAN, Warszawa) w rozmowie z dr Katarzyną KRĘGLEWSKĄ (Uniwersytet Gdański) oraz RUCH AMEREIDY (Wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2024). Prof. Magdalena BARBARUK (Uniwersytet Wrocławski) w rozmowie z Maciejem Krupą (Fundacja Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości), DYSKUSJA, 20.30 WIECZóR W „HALAMIE”: Gorset, wstyd i kocie uszka. O transkobiecości (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2024). Dr J. SZPILKA (Uniwersytet SWPS, Warszawa) w rozmowie z dr Katarzyną PASTUSZAK (Uniwersytet Gdański)

14.12, 10.00
Dr Renata ZAJĄC (Wydawnictwo Pasaże) „Gdzieśkolwiek jest, jeśliś jest…”, przeczytaj! Paryż śladami Baudelaire’a – odsłona pierwsza", 10.30 (online) Prof. Wojciech MICHERA (Uniwersytet Warszawski) „Augenblick” (Lessinga) czy „Blitzhaft” (Benjamina)? Paryż roku 1900 w ujęciu genealogicznym (Nietzsche-Foucault): bez metafizycznego początku, sensu i celu", 11.00 Dr Katarzyna PASTUSZAK (Uniwersytet Gdański) "Płynne momenty i miejsca relacji. Notatki z pracy nad projektem „Braiding Time, Memory and Water”, 11.30 Dr Barbara ŚWIĄDER-PUCHOWSKA (Uniwersytet Gdański) „Pomiędzy”, czyli gdzie? Motyw pokoju przechodniego w spektaklach Teatru Snów", 12.00 Dr Monika SZNAJDERMAN (Wydawnictwo Czarne) „Znam osadę z okamgnienia” (Jerzy Ficowski). Okamgnienie jako objawienie, czyli o domu Brunona Schulza", 12.30 DYSKUSJA. KAWA, 14.00 Małgorzata SADY (Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych, Warszawa) "Makieta Grobowca Martwej Siatkówki Oka – wędrówka Braci Quay po świecie Brunona Schulza", 14.30 HOME (2023) – film tańca w reżyserii Sue Schroeder i Adama Larsena, z udziałem Katarzyny Pastuszak i Natalii Chylińskiej, 15.00 Prof. Katarzyna PROT-KLINGER (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej, Warszawa) "Okamgnienie w psychoterapii. Od słów do sceny", 15.30 DYSKUSJA, 20.30 WIECZóR W „HALAMIE”

15.12, 10.00
Maciej KRUPA (Fundacja Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości) "Chodzenie jako dzieło sztuki", 10.30 Dr Wiera MENIOK (Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Ihora Menioka, Drohobycz) "Migotanie tajemnicy w tkance rojeń nocnych. Sklepy cynamonowe i inne miejsca jedynie Schulzowskie", 11.00 Dr Agnieszka GISZTEROWICZ (Uniwersytet Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Kraków) „... chciałyby byś wziął coś od nich .. i ocalił”. REZERWA, 11.30 Prof. Zbigniew BENEDYKTOWICZ (IS PAN, Warszawa) "Okamgnienia. Miejsca: Warszawa", 12.00 DYSKUSJA

an



Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
  • PRACA | dam
    POTRZEBNA OPIEKUNKA DO 8-MIESIĘCZNEGO DZIECKA, 4-5 godzin dziennie. Zakopane. 692 278 855.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Oferujemy powierzchnię parkingową dla pojazdów osobowych/dostawczych/ciężarowych z możliwością składowania /przechowywania towaru, na monitorowanym obiekcie z własną stacja paliw. Przemysłowa dzielnica Nowego Targu blisko wjazdu na S7. Zapraszamy. Tel. 602 290 555
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam ROWER DZIECIĘCY 24" koła. 603 750 117.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI PIEKARZA. Na stałe, umowa. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 602 759 709
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ 25 arów w Niedzicy z dobrym dojazdem, tel. 503-723-789
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ W ŁAPSZACH WYŻNYCH (nr 2903, 2904, 2905). 572624414.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER SNIEŻNY POLARIS. SILNIK ŻUKOWSKI prawie nowy. 515 503 494.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE, I piętro, Waksmund. 515 503 494.
  • USŁUGI | budowlane
    DROBNE USŁUGI STOLARSKIE. OKNA, DRZWI NA ZAMÓWIENIE. RENOWACJA STARYCH SCHODÓW, PODŁÓG I MEBLI. 502 647 392.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MERCEDES E KLASSE, combi, W211, 2.2 CDI, r. 2004 - 502 647 392
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • KUPNO
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    NIEMCY - murarz cieśla malarz ocieplenia spawacz elektryk kranista. 601-218-955
  • USŁUGI | budowlane
    HYDRAULIK - 660 404 104.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
  • USŁUGI | budowlane
    PRACE WYSOKOŚCIOWE, MALOWANE DACHÓW, MALOWANIE ELEWACJI METODĄ NATRYSKOWĄ ORAZ KLASYCZNĄ. 537 160 398.
  • KUPNO
    Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA STRYCHÓW, REMONTY, ŁAZIENKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 693 206 403.
  • PRACA | dam
    Praca na budowie - docieplenia, budowy od podstaw, wykończenia. Zakopane i okolice. tel. 500160574. 500160574
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    KONSERWATORA/PRACE PORZĄDKOWE PRZY PENSJONACIE. Zakopane. 602 74 31 38
  • PRACA | dam
    PRACOWNIK BIUROWY na hali sprzedaży (faktury, itp.). Zakopane. 602 74 31 38, gobo10@wp.pl
  • PRACA | dam
    HURTOWNIA SPOŻYWCZO-MROŻONKOWA POSZUKUJE PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO na teren Zakopanego i okolic. OFERUJEMY: - stabilne zatrudnienie, - atrakcyjny system wynagrodzenia (podstawa + prowizje), - samochód służbowy, telefon, laptop. CV NA ADRES: gobo10@wp.pl, tel. 602 74 31 38.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    LOKAL do wynajęcia ok.120 m2, Maruszyna, cena 2000 zł, do uzgodnienia, tel. 512293983
  • PRACA | dam
    PRACA W SKLEPIE SPOŻYWCZYM - BUKOWINA TATRZAŃSKA - STOISKO MIĘSNO-WĘDLINIARSKIE. 609820250 as.stasik@op.pl
    Tel.: 609820250
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Restauracja w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY KANTORA DO UDZIAŁU W TRADYCYJNEJ MSZY ŚWIĘTEJ WSZECHCZASÓW. 697 718 044
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    GALERIA CREO MAZUR ZAKOPANE ZATRUDNI STUDENTKĘ/UCZNIA (Z UBEZPIECZENIEM) DO SPRZEDAŻY BIŻUTERII - elastyczny grafik+ premie! CV prosimy o wysyłanie na maila: gcreocv@gmail.com, bądź zapraszamy osobiście do salonu "Złoto Srebro" ul. Kościuszki 10, Zakopane
    E-mail: gcreocv@gmail.com
  • PRACA | dam
    POSZUKUJEMY OSÓB DO PRACY W KARCZMIE PRZY KRUPÓWKACH na stanowisko: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA. 600 035 355.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY, ŁATY - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    Kąpielisko Geotermalne Szymoszkowa przyjmie do pracy na sezon letni: PIZZERA, BARMANKI, OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Kupię działkę na Podhalu GOTÓWKA!!! 600 404 554
    Tel.: 600
  • USŁUGI | budowlane
    CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-07-06 21:00 Na górę nie wejdziesz 1 2025-07-06 20:00 Policyjna przygoda w ramach Lata z Radiem, pod Giewont przybył inspektor Wawelek 1 2025-07-06 19:30 Requiem dla gazdówki 2025-07-06 19:00 Przed nami drugi koncert festiwalu "Muzyka u Wnuka" 2025-07-06 18:45 Młody zawodnik z Szaflar w gronie najlepszych zawodników w Europie! 2 2025-07-06 18:42 Piękny widok z Antałówki. Jeden budynek psuje krajobraz 1 2025-07-06 18:30 Dwa dni podniebnego szaleństwa nad Nowym Targiem 2025-07-06 18:00 Na jednej lufie się nie kończy 2025-07-06 17:36 Okolice Nowego Targu zamieniły się w arenę zmagań kolarskich 2025-07-06 17:30 Inspirowane pienińskimi zwierzętami 2025-07-06 17:00 W środę w Bukowinie Tatrzańskiej rozpoczną się "Sabałowe Bajania" (wideo) 2 2025-07-06 16:00 Zakopane - edycja chińska 1 2025-07-06 15:00 Policjanci na Spotkaniach z Gorcami 2025-07-06 14:30 Łapszanka kusi widokami (WIDEO) 2025-07-06 14:20 Pożar traw w Rabie Wyżnej 1 2025-07-06 14:00 W tych miejscach znajdziesz oryginalne, unikatowe pamiątki z Zakopanego 2025-07-06 13:00 Dla ochłody nowotarskie lody 3 2025-07-06 12:26 Himalaistka Krystyna Palmowska zostanie pochowana na Powązkach w Warszawie 1 2025-07-06 12:00 Jak korzystać ze sztucznych ułatwień w Tatrach 2 2025-07-06 11:30 Spotkanie na Lawendowym Wzgórzu 2025-07-06 11:11 Fatalne prognozy pogody. Wszystko przez niż genueński 4 2025-07-06 11:00 Wiemy kiedy nastąpi oddanie stadionu przy ulicy Orkana do użytku 4 2025-07-06 10:30 Koncert Wojciecha Gracza rozpocznie Festiwal Muzyki Organowej im. ks. Kamila Kowalczyka 2025-07-06 10:00 Ochotni w Czarnogórze (WIDEO) 2025-07-06 09:30 Jedni w domu, inni nad ciepłym morzem 2025-07-06 09:00 Szczawnica Lamb Festival - Pasterskie Smaki Natury 3 2025-07-06 08:00 Rehabilitacja tarasowa 2 2025-07-05 23:44 Kukulska, Doda, Wanda i Banda - gwiazdy z Równi Krupowej (ZDJĘCIA) 6 2025-07-05 22:14 TV Disco Stars w Krościenku (WIDEO) 1 2025-07-05 21:13 Śmigłowiec TOPR poleciał w Tatry Słowackie 2 2025-07-05 20:35 Zagrane Lato 10 2025-07-05 20:00 Ta przejażdżka może traktorzystę z Spytkowic całkowicie zrujnować 3 2025-07-05 19:00 Zdrój nad Gorącym Potokiem 1 2025-07-05 18:00 Grzech pierworodny 1 2025-07-05 17:21 Lato z Radiem w Zakopanem 2 2025-07-05 17:00 Wywłaszczyć, to tak łatwo powiedzieć 2 2025-07-05 16:00 Pożądana przeprawa 2 2025-07-05 15:00 Okolice Łysej Polany oblężone. Auta parkują nawet tutaj 3 2025-07-05 14:00 W filiach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zakopanem w wakacje nie ma nudy 2025-07-05 13:30 Etap w Spytkowicach - sport, integracja i radość z jazdy 2025-07-05 13:00 Barierki i ławki w Borze na Czerwonem wymienione na nowe 2025-07-05 12:00 Podróżniczy bum w Balicach, uważaj co przywozisz z wakacji! 2025-07-05 11:30 Wakacjada w hali MOSIR Zakopane 2025-07-05 11:00 Podszkle i ostatnia powiatowa droga gruntowa zastąpiona asfaltową nawierzchnią 2025-07-05 10:36 Będzie remont dachu szkoły podstawowej w Krościenku 2025-07-05 10:00 Widzieliście taką bieżnię? 2 2025-07-05 09:00 Wszyscy kochają starostę 6 2025-07-05 09:00 Strażacy szturmują Babią Górę 2025-07-05 08:00 Hala sportowa w Szlachtowej gotowa 2025-07-04 22:00 Zadymienie na Gubałówce. Interweniowały służby 3
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-07-06 21:36 1. Jak strażak i nadzór sprawdzi tą "strefę" i wyda zgodę na użytkowanie sali pod nią jeśli do niej nie ma dostępu? 2025-07-06 21:26 2. @GT ale odnosząc się do całokształtu twoich wpisów a nie tylko do niniejszego mam wrażenie że uczyłeś się ruskiego nie tylko w podstawówce ale ... później zapewne w stolicy Kraju Rad ... a to tam już tylko "wybitni" i zasłużeni "studiowali"... tam można tak przesiąknąć że ... tylko jedna melodia leci ... w... powstań ludu ... ziemi ... 2025-07-06 21:24 3. Za Interia biznes. Choć może to się wydawać nieprawdopodobne, hurtowe ceny energii elektrycznej w ciągu jednego dnia wzrosły w Polsce 50-krotnie. Z 31 zł/MWh na 1600 zł/MWh. 2025-07-06 21:04 4. Nie po to się wycina drzewa, żeby potem jakiś sfrustrowany malkontent judził przeciwko kibicom, sportowcom z olimpijskimi aspiracjami, trenerom kadry i pomysłodawcom uświęconych wolą ludu i narodu. To woła o pomstę do Grety i Wajraka. 2025-07-06 21:03 5. Ile bierze taki kucharz za to sioł 2025-07-06 20:57 6. 25 zł za lody chyba kogoś pogięło!!! 2025-07-06 20:28 7. inspektor Wawelek przy okazji mógł udać się na patrol i zobaczyć pijaństwo na równi zwłaszcza że golonka się nie zapuszcza w te rewiry...taka strefa bezprawia a w tle muzyczka 2025-07-06 20:17 8. Ale o co chodzi? chodzi o umiejętność czytania ze zrozumieniem.......ale wszak wśród wyborców alfonsa o to trudno..... 2025-07-06 19:47 9. Świetnie! Gdyby jeszcze szanowna redakcja wspomniała o jakiej dyscyplinie mowa... W polo grali? 2025-07-06 19:22 10. Piękny koncert szkoda że z playbacku
2025-06-22 01:24 1. Wzbogacony o 8 kolejnych budynków:):):) Wzbogacony:):):) 2025-06-22 00:36 2. A, czyli wyrżnąć drzewa i walnąć betonowe kloce tak jak już Radisson zrobił na miejscu przepięknego Modrzejowa, który powinien być muzeum, a rozjechały go spychacze. Brawo! Oby tak dalej, zalejemy betonem wszystką zieleń, dziedzictwo wyburzyć. Lepiej się zaborcy obchodzili z polskim krajobrazem i architekturą niż deweloperzy. 2025-06-12 19:04 3. Dla wielu osób za drogo, może by tak pomyśleć o zniżce dla mieszkańców? 2025-05-19 17:33 4. Jan mnie tam tyz zabrakło bo kosula w krate mi nie wyschła... miałem portki na posek zapinane ... rekonesans taki a sztuka "Ulice Jerozolimy " , Ulice pise się z duzej litery pamiytej .se tło .. i suchej co powiado doktor ... sztuk pięknych... 2025-04-24 10:37 5. Tylko na zdjęciach i w realu pusto przez fatalny dojazd do Szczawnicy. Stać w korku I niszczyć zawieszenie, to średnia przyjemność. 2025-04-02 12:01 6. A co na to czorne misie? Te brązowe tyż złe mogą być. 2025-03-28 12:31 7. Co Palace ma wspólnego z Wyklętymi. Ktoś chyba pomylił wątki i miejsca. Czyżby nowy starosta bał się OGNIA ? 2025-03-18 00:29 8. No i teraz wreszcie będzie prawo i sprawiedliwość. 2025-03-12 11:25 9. Na spotkaniu zabrakło schorowanego już pana dra Ryszarda Dąbrowieckiego, który jest pasjonatem twórczości mistrza Hasiora. Wydał nawet o nim książkę pt. "Upadły Anioł- Rzecz o Władysławie Hasiorze" 2025-03-04 09:43 10. Ach ten nieszczęsny młotek. Rośnie w siłę nasza ideologiczna brać
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama