Co roku radni czarnodunajeckiej gminy stają przed trudnym dylematem - wydania okrągłej sumy na serwis alkomatów zamontowanych prze większości remiz OSP na terenie całej gminy.
Pomysł zakupu i montażu ogólnodostępnych urządzeń do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu poddał kilka lat temu radny z Piekielnika. Sebastian Chowaniec do dziś utrzymuje, że pomysł był trafiony. - Myślę, że dzięki tym alkomatom wiele osób uratowało swe prawo jazdy, a może i udało się uniknąć wielu drogowych dramatów - zaznacza.
To jednak nie zmienia faktu, że samorząd ma problem z alkomatami. Przede wszystkim… finansowy. Bieżącą obsługą urządzeń miały się „pro bono” zajmować wyznaczone osoby. Problem w tym, że po latach nikt się już do tego nie pali. Poza tym, alkomaty okazały się dość zawodne. Cały czas wymagają troski i napraw. Stąd w gronie radnych rodzi się pytanie, czy utrzymanie urządzeń ma sens.
- Co roku zabezpieczane są środki na naprawę tych alkomatów. A połowa z nich i tak jest stale zepsuta - można było usłyszeć podczas ostatniej sesji czarnodunajeckiej rady miasta.
- Mamy alkomaty, trzeba je usprawnić. Jeśli jest problem z kontaktem z firmą, chętnie będę w tym pośredniczył - deklaruje radny Chowaniec.
Wiceburmistrz Michał Jarończyk przypomina, że alkomaty to nie są urządzenia bezobsługowe. Wręcz przeciwnie, sprawiają problemy - psują się częściej niż się samorząd spodziewał. - Mieliśmy pewną umowę. Zakład komunalny miał współpracować z jedną osobą wyznaczoną w każdej wsi. Teraz okazuje się, że cała obsługa spada na zakład. Oczywiście trudno mieć pretensje do osób prywatnych. Ale niestety dużo jest zachodu koło tych urządzeń. Może trzeba zmienić model. A może obsługą powinna zająć się wyłącznie gmina - zaznacza.
Swojego sceptycznego stosunku do alkomatów nie kryje Piotr Duraj, radny z Podczerwonego. - Sam niejednokrotnie widziałem jak przy tych urządzeniach dochodziło do zawodów, kto wydmucha więcej. Kiedyś nawet przyszedł mieszkaniec i zbadał się i nie krył zdziwienia, bo wypił alkohol, a alkomat pokazał zero.
mk
Anonimowy a..
2025-04-30 10:34:22
Widać że Chowaniec dobrze bawi się za publiczne pieniądze. Założono alkomaty pewnie się je w jakiś sposób utrzymuje więc kasa idzie. Komu to potrzebne pewnie Chowańcowi bo sprawdza swoich pracowników (a może sam siebie) przed wyjazdem bo wszystkim wiadomo że prowadzą rodzinną firmę przewozową. Pozostałym w gminie nie są one do niczego potrzebne, chłopaki pobawili się na początku a teraz tylko szpecą. Nasuwa się konkluzja -Jaki radny takie pomysły i działania.
GT
2025-04-30 04:49:30
Mam w domu.
Publiczne to obciach.
Asam446
2025-04-29 20:25:39
Są alkomaty? Są!
Bimbrownik
2025-04-29 18:55:00
Z opłat za koncesje na alkohol spokojnie można utrzymać cały system z tymi alkomatami, nikt nie musi robić to "pro bono" Co na to komisja antyalkoholowa ?
-
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
-
PRACA | dam
NIEMCY: brygadzista do 5000 Euro, kranista do 4000 Euro, murarz cieśla do 3600 Euro, malarz ocieplenia elektryk spawacz do 2700 Euro. Umowa na warunkach niemieckich. 0048 575-001-116
-
SPRZEDAŻ | zwierzęta
Szczenięta OWCZARKI PODHALAŃSKIE. 788 679 465.
-
PRACA | dam
STATUS STUDENCKI/ WEEKEND/ 100 zł/h. PRACA EXCEL itp./ +mieszkanie/ micheelkowalski@gmail.com. Zakopane
-
PRACA | dam
Praca na budowie, elewacje, budowa od podstaw, wykończenia, Zakopane i okolice. 500160574
Tel.: 500160574
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
-
BIZNES
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
-
PRACA | dam
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
-
USŁUGI | budowlane
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
-
PRACA | dam
Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DZIAŁKA UZBROJONA W ŁOPUSZNEJ. 506 525 884.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
-
PRACA | dam
Zatrudnimy STERNIKÓW PONTONOWYCH na Dunajcu tel. 608806030 info@fun-time.pl
-
PRACA | dam
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, GRILLOWEGO, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ. Kontakt: 600 035 355 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
-
PRACA | dam
Młoda energiczna osoba poszukiwana do pracy na weekendy pod Gubałówką.... szczegoly pod numerem telefonu 781271166.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
-
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
-
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
-
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.