Reklama

2018-01-07 11:51:32

Blog

ZAKOPANE. MIASTO KOBIET

Reklama

W plenerowej przestrzeni wystawienniczej w Parku Miejskim wciąż prezentowana jest wystawa zatytułowana „Zakopane. Miasto kobiet”. Szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń i trendów – odzyskiwania przez kobiety silnej tożsamości, stanowczych ruchów emancypacyjnych, sprzeciwiania się przemocy wobec kobiet i kreowania nowej, mocnej podmiotowości, wydaje się ona być wyrazistym głosem przypominającym o roli kobiet w historii i współczesności Zakopanego.

     Przypominam o tej wystawie, bo przemknęła trochę bez echa. Warto ją zobaczyć, póki jeszcze wisi (do kiedy, nie wiadomo). Do tej pory narracja o historii i tradycji miasta wydawała się być pisana z męskiego punktu widzenia. Ale dziś jest to już – na szczęście – anachroniczne i chyba niemożliwe. Oto poniżej wprowadzenie do wspomnianej wystawy.

     Liczby są nieubłagane. W 2015 roku na stu mężczyzn w Zakopanem przypadało sto piętnaście kobiet. I nie jest to przypadek. Od ostatnich dekad XIX wieku do dziś „piękna płeć” dominuje w naszej strukturze demograficznej. Zakopiańskiej przemianie – od biednej, nieznanej góralskiej wsi do modnego i popularnego centrum rekreacji, sportu, wydarzenia w polskiej kulturze – kobiety towarzyszą liczniej niż mężczyźni. Cóż z tego, że w cieniu często pozostają. Bez ich pracy, oddania, talentów, bez upartej woli i silnego charakteru połączonego z wdziękiem, bez miasta kobiet podlejsze byłoby miejsce po Giewontem. 
     Przypomnijmy. Klementyna Homolacs właścicielka dóbr zakopiańskich znacząco przyczyniła się w latach czterdziestych XIX wieku do powstania zakopiańskiej parafii. Miało to nie tylko religijne, ale też cywilizacyjne znaczenie.  Jadwiga Zamoyska stworzyła Szkołę Domowej Pracy Kobiet, do której, poza pannami z dobrych domów, przyjmowano także dziewczęta z tak zwanych niższych klas. Oczywisty – choć być może nie zamierzony – był emancypacyjny wymiar tego projektu. Fach, możliwość pracy i zarobkowania zmieniała pozycję kobiet w domu, rodzinie, społeczeństwie. Zmiana tym bardziej była prawdopodobna, że po Tatrami spotkać można było panie prawdziwie niebanalne. Niezależne, sprawcze, słynne talentem, wiedzą, przymiotami charakteru. 
     Wspaniała Helena Modrzejewska, dla której – choć nie tylko dla niej – do Zakopanego przybywał Tytus Chałubiński, Ignacy Paderewski, Stanisław Witkiewicz. Bronisława Dłuska, Maria Skłodowska-Curie, Klara Jelska – ileż uczyniły one dla leczących się w „polskim Davos”. Spotkanie z takimi osobami musiało odmieniać wyobrażenia o relacjach damsko-męskich i możliwych rolach kobiet w modernizującym się społeczeństwie. Duchowa aura miejsca, do którego przybywano by  wyzdrowieć, odrodzić się, przez chwilę choćby inaczej żyć, sprzyjała osłabieniu konwenansów, rozmiękczała stabuizowane, konserwujące bariery. Kobiety ubrały spodnie i w męskim towarzystwie chodziły w góry. Obrazoburcze były to czyny. 
     Potem przyszedł sport – narciarstwo i taternictwo – otwierając drogę, na której dziewczyny udowodniły, że chcą, mogą, potrafią. Pewnie, że czasami przychodziło za to płacić cenę najwyższą. Przy próbie kobiecego przejścia południowej ściany Zamarłej Turni giną młodziutkie siostry Marzena i Lida Skotnicówny. Ale ruchu na raz już osiągniętej emancypacyjnej drodze nikt już zatrzymać nie mógł. Narty i lina stały się dla wielu kobiet, także z góralskich rodzin, kluczem do kariery, mocniejszej pozycji, ciekawszego i pełniejszego życia. Helena Marusarzówna może być ich symbolem. 
     Wojna zniszczy szalony „pępek świata” i jego piękny gwiazdozbiór: Marusię Kasprowiczową, Zofię Stryjeńską, Ritę Sacchetto, Wandę Gentil-Tippenhauer, Helenę Roj-Kozłowską, Marię Pawlikowską-Jasnorzewską. Ich gwiezdny czas minął, bo realny socjalizm, który na pół wieku zagościł pod Giewontem był ponuro-poważny, buro-przaśny i zasadniczo wrogi barwności, indywidualności, subtelnemu wdziękowi istnienia. Mimo te wszystkie braki i niedobory, na przekór im Maria Bujakowa i Halina Micińska-Kenarowa współtworzyły i latami prowadziły znakomite artystyczne szkoły. Krystyna Słobodzińska twórczo i kompetentnie animowała miejską kulturę. Pracowały, tworzyły, działały Zofia Radwańska-Paryska, Anna Górska, Barbara Gawdzik-Brzozowska, Helena Warszawska, Ewelina Pęksowa trwałe zostawiając po sobie ślady w zakopiańskiej historii. A ileż niewymienionych tu z nazwiska znakomitych kobiet sprawiało, że sfeminizowane obszary – służba zdrowia, edukacja, obsługa ruchu turystycznego mimo ideologicznych absurdów działały. 
     Koniecznie pamięcią wracać trzeba do tamtego czasu. Do braku podstawowych dóbr, kolejek, biedy. Po to by uzmysłowić sobie, kim był zbiorowy anonimowy bohater przecież nie tylko tamtej rzeczywistości. To „One” – matki, żony, przyjaciółki, dziewczyniny i niewiasty wystawał, zdobywały, przemieniały szare na złote, podtrzymując i upiększając życie. Mimo symbolicznej i bywało fizycznej przemocy, mimo alkoholizmu, którego nie raz były ofiarami, pomimo różnych mimo. Jednoczył ten los panie, ceperki, góralki – prawdziwe przewodniczki tutejszego istnienia. „Zakopane jest opowieścią”, ale ta o mieście kobiet wciąż czeka na napisanie. Wszystkim jest nam potrzebna. Bez tego nie pojmiemy kim jesteśmy i w jakim miejscu biegnie nasza egzystencja.

 „Zakopane. Miasto kobiet”. Scenariusz i opracowanie: Fundacja „Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości”. Opracowanie graficzne: Stanisław Berbeka. Wystawa zrealizowana na zamówienie i sfinansowana ze środków Urzędu Miasta Zakopanego. Park Miejski od strony ulicy Grunwaldzkiej. 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
koniczyna 2018-01-08 11:34:37
"Szczególnie w kontekście ostatnich wydarzeń i trendów ? odzyskiwania przez kobiety silnej tożsamości, stanowczych ruchów emancypacyjnych, sprzeciwiania się przemocy wobec kobiet i kreowania nowej, mocnej podmiotowości..."
a konkretnie - o co siem rozchodzi, jakie "ostatnie wydarzenia i trendy"?
czyżbym coś przeoczyła?
czy taka np Fibi lub Uorcyk, nie mówiąc już o mnie, nie mają silnej tożsamości i podmiotowości?
Ja np. w żaden sposób nie uważam, by panie demonstrujące pod lewackimi (tęczowymi, mojomacicowymi itp) hasłami były reprezentatywną dla Polek grupą. Bo chyba tylko o takie "wydarzenia i trendy" może chodzić.
Janowski 2018-01-08 10:19:21
Te rtyndy to feminizm , zwrócenie na kobiecość uwagi kolczykiem w d.... ? Chciałeś powiedzieć lewackość zakolczykowana tu i ówdzie ? wytatuowana doszczętnie ? Kolego Krupa nie podobają mi się twoje tryndowate wypociny i tyle ..
Góral z Trójmiasta 2018-01-07 23:27:27
Czyli jest szansa poznać jakąś samotną Zakopiankę z widokiem na Tatry :)
niepełnosprawny umysłowo 2018-01-07 13:10:34
Jak to leciało z ust .Nowośmiesznej emancypantki i feministki? : "Dość dyktatury kobiet. Dość dyktatury kobiet. Dość dyktatury kobiet." A durny i bezmyślny tłum jak echo za nią powtarzał: "Dość dyktatury kobiet. Dość dyktatury kobiet. Dość dyktatury kobiet."
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia GARSONIERA - Zakopane, Brzozowa. 604 28 29 29.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Nowoczesny nowy dom jednorodzinny w Małem Cichem, w bezpośrednim sąsiedztwie dolnej stacji narciarskiej. Powierzchnia 280m2. 455 567 511
    Tel.: 455
  • PRACA | dam
    Poszukuję przedstawiciela/lki do Biuro prawnego z zakresu optymalizacji podatkowej, windykacji, odszkodowań celem promocji biura na terenie powiatu nowotarskiego, tatrzańskiego oraz powiatów ościennych. biuro@jkpolex.com
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500 m2 - Łapsze Niżne. 504 230 942.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam deski jaworowe tartaczne suche. 501571150
    Tel.: 501571150
  • PRACA | dam
    Zatrudnię pracowników budowlanych: MALARZY, SZPACHLARZY, ekipy, podwykonawców. 601 508736.
  • PRACA | dam
    Pensjonat w Zakopanem poszukuje osoby na stanowisko: KUCHARKA - przygotowywanie śniadań oraz obiadokolacji dla Gości pensjonatu. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszamy do kontaktu ! tel : 602 616 887.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    POLE na Harendzie, blisko wyciągu - 880 497 517, 662 877 234.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • POŻYCZKI
    PROVIDENT. 571 240 909.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • USŁUGI | budowlane
    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. 787 479 002.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2026-05-18 22:16 Szlachetna Paczka dla Zwierzaczka połączyła szkoły i mieszkańców 2026-05-18 21:00 CKiW OHP w Szczawnicy-Jabłonce i samorząd Szczawnicy podpisały porozumienie o współpracy 1 2026-05-18 20:00 Średniowieczna drukarnia w Krościenku 2026-05-18 19:00 Sensacja wisiała w powietrzu. Mistrzowie uratowali remis, Street Team z pierwszą wygraną 2026-05-18 18:00 Tomasz Gustab triumfuje na gali OWW w Jaworznie 1 2026-05-18 17:30 Big-bandowe granie 2026-05-18 17:15 Motocykliści pożegnają śp. Konrada 2026-05-18 17:00 Jak umierają okupowane Oleszki 2026-05-18 15:53 Tymczasowy areszt dla 45-latki. Drugi raz zatrzymano ją za jazdę po alkoholu 1 2026-05-18 15:18 Błędy, które kosztują fortunę. Jak wybrać dach, by nie żałować po pierwszej dekadzie? 2026-05-18 15:08 Mostek dla pieszych na Potoku Bystra zostanie przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami 4 2026-05-18 15:00 Rozbudowa kanalizacji w Grywałdzie 2026-05-18 14:30 Tegoroczna Noc Muzeów przeszła do historii 2026-05-18 14:00 Utrudnienia w centrum Szczawnicy 1 2026-05-18 13:31 Roksana Walczak debiutuje singlem pt. Popioły. Zobaczcie teledysk (WIDEO) 1 2026-05-18 12:58 Kolejny pijany kierowca zatrzymany przez zakopiańskich policjantów 2026-05-18 12:30 Spotkaj się z ratownikami GOPR na Babiej Górze 2026-05-18 12:19 Ulicami Zakopanego przeszła Procesja Fatimska 2026-05-18 11:41 Policjant po służbie zatrzymał poszukiwanego 76-latka w Zakopanem 6 2026-05-18 11:00 Jestem zakopiańczykiem i góralem 2 2026-05-18 10:38 Uwaga! Wzrosło zagrożenie lawinowe w Tatrach 2026-05-18 10:00 82 lata po bitwie. Wspomnienia spod Monte Cassino (WIDEO) 3 2026-05-18 08:59 Na Kasprowym 40 cm śniegu. Od wtorku poprawa pogody 5 2026-05-18 08:00 Konkurs wiedzy o Spiszu już za uczniami 2026-05-17 22:33 Rozbój na starszym taksówkarzu 7 2026-05-17 22:00 Biblioteka, która otwiera i odkrywa. Zakopiańska książnica świętowała Tydzień Bibliotek 2026-05-17 21:36 (Nie)bezpieczne pogranicze Beskidu Orawsko-Żywieckiego 2026-05-17 20:59 Mędrole ks. prof. Tischnera (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-05-17 20:29 Ćwiczenia ratunkowe na Kasprowym Wierchu. TOPR i strażacy ćwiczyli ewakuację z kolejki 2026-05-17 20:00 Wykrowanie gruli do sadzenia (WIDEO) 10 2026-05-17 19:00 Piknik Zdrowia w Nowym Targu. Bezpłatne badania i konsultacje dla mieszkańców 1 2026-05-17 18:31 Drzewo zwaliło się na Rajsztag 2 2026-05-17 18:00 Scena małego aktora pod Babią Górą 2026-05-17 17:34 Sprzątali babiogórskie szlaki 1 2026-05-17 17:01 Niezwykła podróż pienińskich flisaków 2026-05-17 16:00 Pomiędzy Azją a małą ojczyzną 2026-05-17 15:00 Jak przez 25 lat zmieniło się życie studenckie w Nowym Targu 6 2026-05-17 14:38 Zimowe Tatry. Tyle śniegu na szlaku na Gąsienicową (WIDEO) 1 2026-05-17 14:00 Jesteśmy razem. Memoriał Andrzeja Sekuradzkiego 2026-05-17 13:26 Cyfrowe Miniarchiwum Kultury Orawy 2026-05-17 13:00 Robocze czy tajne 10 2026-05-17 12:03 Groźny wypadek na zakopiance w Chabówce 5 2026-05-17 12:00 Jubileusz 25-lecia Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu 2026-05-17 10:59 Tak wygląda tama pod Nosalem. Od wtorku słońce (WIDEO) 2026-05-17 10:28 Poranny wypadek w Rdzawce. Strażacy ratowali także przewożone zwierzęta 3 2026-05-17 10:00 Most w Ludźmierzu przejdzie gruntowny remont 2026-05-17 09:30 Golec uOrkiestra na jubileuszowym Święcie Pasterskim pod Babią Górą 2 2026-05-17 09:00 Finał XXIII Konkursu Plastycznego "Wszyscy Święci Wawrzyńcoka" 2026-05-17 08:34 W Tatrach sypie śnieg. Na Kasprowym 17 cm 2026-05-17 08:21 W jednym miejscu przekroczony stan ostrzegawczy
Underground. Podziemny, tajemniczy świat tatrzańskich jaskiń
XXI Międzynarodowy Zlot Starych Samochodów w Zakopanem
SBB na finał Wiosny Jazzowej w Zakopanem
Bluesowa bomba na United Europe Jazz Festival Zakopane 2026
Gala na 150 lat zakopiańskiej Budowlanki w Sokole
Wiosna Jazzowa z Leszkiem Możdżerem
Kasprowicz w gościnie u Makuszyńskiego
Nie tylko walczą z quadami, sami sprzątają odpady po sąsiadach
O budowie domu i nie tylko. Podsumowanie roku i plany na przyszłość
Półtora wieku tradycji ciesielskich i snycerskich pokoleń
Ostatni dzwonek dla maturzystów z Balzera
Młodzi recytatorzy i poezja z Ravensbrück w Palace
Świerk, jodła, limba czy buk? Wielkie porządki w Nowem Bystrem
Harda młodość pod chmurką
Porwanie kryminalne, czyli ostatni smrek na Zgorzelisku
150 urodziny Zespołu Szkół Budowlanych w Zakopanem
Obchody Dnia Katyńskiego w Gminie Poronin
Nieznana Konradówka, willa Antoniny i Konrada Nikorowiczów
Najpiękniejsze palmy w Kościele Św. Krzyża w Zakopanem
Zdzisław Walczak. Kronikarz naszej tradycji
Gorąco na Walowej Górze, taki remont ludzi bulwersuje
Tatrzańskie kolory świata dla Ewy
Wagary z żonkilem w zakopiańskiej Mediatece
III Memoriał Włodzimierza Weselskiego w Zakopanem
Slalom Gigant i walka o Puchar Wójta Gminy Poronin
Medalowy Pierwszy Krok wojowników z Czerwiennego
Pół wieku Muzeum Karola Szymanowskiego w Atmie
Kabaretowo-teatralne ferie w Poroninie za nami
Nowe elementy ekspozycji stałej w Muzeum Tatrzańskim
Strategia rozwoju Zakopanego
Zobacz więcej zdjęć »»
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-05-18 21:43 1. Jak już Panie Redaktorze, to na drodze powiatowej zwanej Główną. Nie wiem jak teraz ale przez łikend jeździło się slalomem. 2026-05-18 21:38 2. Ile nas mieszkańców to będzie kosztowało. Większość uczniów czeka, jak skończy 18 lat to dołączy do taty za granicą. 2026-05-18 21:34 3. Kac, areszt, zarzuty. Slabo. 2026-05-18 21:11 4. Hehehaha! POrusołek @hodowca grul! Jesce Go okopiym, a jak Go stonka nie zezre, to w jesieni cisne do kosycka świniom. 2026-05-18 20:39 5. Dziadki i dziadkowie! "Uczciwi nie mają się czego bać"i tylko o to mi chodziło, a wiek w nawiązaniu do tytułu, że i siwym głowom, wydawało by się pełnym mądrości, zdarza się popełnić jakieś głupstwo lub nawet przestępstwo jak w newsie powyżej. A tutaj komentatorzy to widzę jak młodzieżowa rada ds.zmian Konstytucji - średnia wieku 94 lata. Więc taki żarcik mi się sypnęło, niechcący. Kto się poczuł urażony - to przepraszam, szczególnie tych "w mundurach". 2026-05-18 20:21 6. Nasuwa się bardzo wesoła refleksja - że jeśli ktoś gogoś coś, to ewentualnie nikt nikogo nic. 2026-05-18 19:14 7. Bojownicy ROG u nie takie spory rozstrzygają. A u nich nie ma mentorów i uczniów, jest twarde męskie partnerstwo i wspólny cel. 2026-05-18 19:04 8. @Supcio. "Bierz go, bierz go". Jest pod artykułem "82 lata ...". Ja bym ci przepisał olej do głowy ale w czopkach. Jak często myjesz za uszami, wszy kołnierze nie obgryzają? 2026-05-18 18:34 9. @Supcio, gdyby miał jak piszesz, to tacy jakty ormowcy postarali by się, żeby siedział. Skoro nie siedzi to jest czysty, Widocznie przeszkadza ci pokolenie, które pamięta tamte czasy. Co? nie da się łgać. @Supcio martw się o siebie bo cie mogą dziadki przeżyć i żółć ci wywali z nienawiści albo trafi ci się skleroza. Póki co nie obrażają nikogo. W innym artykule czytam, że 86 latek rowadzi taksówkę. Zdrowia życzę, i komórek więcej; -ale tych móżgowych. 2026-05-18 17:36 10. @dziadeek, a czy ty wiesz że to pseudonim poprzedniego burmiszcza :) :) :)
2026-04-20 12:14 1. dobrze że mamy olczan.... 2026-04-16 18:33 2. Piękna SZKOŁA Grupy uczniów palący papierosy w otoczeniu szkoły, Muzeum i siedziby PTTK. Używają do porozumiewania się kilku prostych słów, powszechnie uznawanych za nieprzyzwoite. Na 150 lecie konieczna jest PALARNIA w szkole. Szkoda dzieci, bo mogą się przeziębić. Pytanie! Czy dyrekcja i pedagodzy widzą to? 2026-03-23 10:43 3. Pan Z. i koledzy.... i potem powiecie ze to prostest w sprawie mostu a nie wiec polityczny. hehe. kogo chcecie nabrac? 2026-03-11 08:14 4. Strategia rozwoju... Stawiać jak najwięcej deweloperki, reszta to ch... 2026-03-06 08:53 5. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 6. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 7. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 8. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 9. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 10. Kasia Rysy
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama