Pierwszy weekend Dni Dziedzictwa, czyli 18 oraz 19 maja, będzie okazją do zwiedzenia trzech wyjątkowych miejsc: otoczonego malowniczym starodrzewiem drewnianego kościoła pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej, pełniącego dziś funkcję kaplicy cmentarnej, kościoła pw. Narodzenia NMP i zamku w Czchowie, jednym z najstarszych miast Małopolski, oraz beluard ‒ tajemniczą budowlę położoną tuż nad wodami Jeziora Rożnowskiego.
Kolejny weekend, czyli 25‒26 maja, będzie obfitował w atrakcje na Spiszu – dawnej historycznej krainie, która do 1920 roku stanowiła część Królestwa Węgierskiego. Zaoferujemy Państwu rozmaite aktywności: zwiedzanie, gry, spacery, wystawy… Jednym z niezwykłych miejsc jest wieś Kacwin na Spiszu, z niem. katzwinkel, czyli koci zakątek, ostatnia albo – jak kto woli – pierwsza miejscowość przy granicy Polski ze Słowacją. Jej najcenniejszym zabytkiem jest kościół pw. Wszystkich Świętych, którego wystrój wspaniale reprezentuje spiski barok. Spacerując po Kacwinie, poszukamy śladów dawnej zabudowy: charakterystycznego układu zagród, malowniczo położonych kapliczek, sypańców (rodzaju spichlerza) czy młyna wodnego, zniszczonego podczas powodzi w 1997 roku.
Zaledwie kilka kilometrów od Kacwina znajduje się Niedzica, a w niej murowany gotycki kościół pw. św. Bartłomieja. To właśnie losy i męczeńska śmierć tego świętego, utrwalone na kilku elementach wyposażenia świątyni, będą głównym przedmiotem naszego zainteresowania. Do drugiej połowy XVI wieku budowla znajdowała się pod patronatem kartuzów z pobliskiego Czerwonego Klasztoru, co wpłynęło na pojawienie się tu kartuzjańskiego upodobania do Męki Pańskiej i Matki Boskiej Bolesnej. Podczas zwiedzania wspaniałego wnętrza kościoła usłyszymy nie tylko historyczne fakty, ale poznamy też okoliczności cudownego pojawienia się tu figury Piety.
Podczas Dni Dziedzictwa opowiemy także o niepokojącej i prowokacyjnej sztuce Władysława Hasiora. Artystyczne realizacje tego pochodzącego z Nowego Sącza i związanego z Zakopanem twórcy jeszcze za jego życia u jednych budziły zachwyt, a u innych odrazę i lęk. Do konstruowania swoich dzieł wybierał często bardzo proste, zużyte i niepotrzebne już materiały, które wystawione na konfrontację z żywiołami (ogniem, powietrzem, wodą i ziemią), dawały wyjątkowy efekt twórczy. Takie intrygujące połączenie stanowią Organy ‒abstrakcyjna żelazna rzeźba z 1966 roku posadowiona na Przełęczy Snozka, skąd roztaczają się bajeczne widoki na Tatry i Pieniny.
Przez cały weekend we wszystkich trzech miejsca czekać będzie na Państwa mnóstwo atrakcji. Szczegółowy program zostanie ogłoszony na stronie: dnidziedzictwa.pl. Ci wszyscy, którym nie dość będzie wydarzeń i odkryć, mogą udać się do Krakowa, gdzie podczas obu weekendów zostaną udostępnione dla zwiedzających miejsca, do których wstęp mają na co dzień tylko nieliczni.
Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach Dni Dziedzictwa są bezpłatne. Zwiedzający otrzymają ponadto atrakcyjny upominek związany z tegoroczną edycją Dni ‒ będzie to książka pt. Z dreszczykiem, którą napisała autorka poczytnych kryminałów Gaja Grzegorzewska.
Lista prezentowanych zabytków:
18–19 maja 2019
Pałac Pusłowskich w Krakowie
Pałac Potockich w Krakowie
Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej
Kościół pw. Narodzenia NMP i zamek w Czchowie
Beluard w Rożnowie
25–26 maja 2019
Klasztor Duchaczek z kościołem pw. św. Tomasza i kościół pw. Świętego Krzyża w Krakowie
Dom Arcybractwa Miłosierdzia i Banku Pobożnego w Krakowie
Wieś Kacwin na Spiszu
Kościół pw. św. Bartłomieja w Niedzicy
Organy Władysława Hasiora na Przełęczy Snozka
1
Kościoł pw. Narodzenia NMP w Czchowie fot. K. Schubert, MIK 2019 ©
2
Kościół pw. Nawiedzenia NMP w Iwkowej fot. K. Schubert, MIK 2019 ©
3
Niedzica, fot. K.Schubert MIK 2018
4
Niedzica, fot. K.Schubert MIK 2018
5
Organy Hasiora, fot.K.Schubert MIK 2018
6
Pałac Potockich w Krakowie, fot. K. Schubert MIK 2018
7
Wieś Kacwin, fot. K. Schubert 2018
Komentowanie tego artukułu zostało zablokowane. Przepraszamy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.