Polecamy
Pochwal się swoim dzidziusiem w Tygodniku Podhalańskim. dzieci@24tp.pl tel. 182000000

Reklama

2021-04-09 18:16:36

Zakopane

Mamy dość

Przedsiębiorcy tracą setki tysięcy złotych, tylko dlatego że od 10 lat nie uchwalono kluczowego dla Zakopanego planu zagospodarowania przestrzennego.

- Władze nie mogą w ten sposób traktować przedsiębiorców i mieszkańców. To ewidentne zaniechanie burmistrza - mówi Arkadiusz Owczarz, zakopiański przedsiębiorca, właściciel marketu "Pszczółka" przy wjeździe do Zakopanego. Zamiast w solidnym budynku, działa w namiocie. A wszystko przez to, że od niemal 10 lat władzom miasta nie udało się uchwalić w tym miejscu kluczowego dla rozwoju miasta planu zagospodarowania przestrzennego.

Nie ma planu, więc nie wiadomo, co właściciel może zrobić ze swoją działką. Czy może na niej postawić dom, sklep, czy może ten dom wyremontować. - Jesteśmy w takim zawieszeniu od wielu lat. Z moich informacji wynika, że plan w urzędzie jest już gotowy, ale wysłanie go pod obrady rady miasta wstrzymuje sam burmistrz Leszek Dorula - twierdzi Arkadiusz Owczarz. Dodaje, że nie może dłużej czekać, bo kolejny miesiąc, kolejny rok przynoszą straty, i to nie tylko jemu, ale także miastu. - Gdyby plan został uchwalony, nie musiałbym stawiać tymczasowego namiotu, w którym mam sklep. 

Postawiłbym normalny budynek i płaciłbym podatek od nieruchomości. W sumie miasto traci na podatkach z tego terenu ok. miliona złotych rocznie - twierdzi Arkadiusz Owczarz. Teraz urząd chce, aby płacił podatek od tymczasowego namiotu.  Przedsiębiorca, powołując się na sądowe wyroki, twierdzi, że to działanie bezprawne. Jego zdaniem sprawę uchwalenia planu komplikuje fakt, że właścicielem części terenów przy drodze (obok skrętu w ul. Spyrkówka) jest rodzina burmistrza Leszka Doruli.

Wyjściem z sytuacji - według Arkadiusza Owczarza - byłoby wykonanie podziału planu na dwie części. Pierwszą - dotyczącą terenów budowlanych i drugą - bardziej skomplikowaną, obejmującą inwestycje drogowe. Dzięki temu miasto mogłoby się skupić na planowaniu terenu pod wjazd do miasta, a przedsiębiorcy nie byliby blokowani brakiem planu na należących do nich terenach.

- Jako przedsiębiorca oczekujący już kilkanaście lat na zatwierdzenie tego planu mam związane ręce w zakresie inwestycji na moim terenie. Jestem pracodawcą zatrudniającym kilkadziesiąt osób, bez planu zagospodarowania nie będę dłużej w stanie utrzymać takiego poziomu zatrudnienia - podsumowuje. Dodaje, że banki nie chcą finansować inwestycji, które bez planu znajdują się w zawieszeniu. Bez tego firmy nie mogą się rozwijać. Zapewnia też, że po wybudowaniu marketu z tego terenu zniknęłyby hałdy ziemi, składowiska kruszyw, co wpłynęłoby pozytywnie na wizerunek miasta.     

Życie w zawieszeniu

- Wciąż nie wiem, czy będę mógł remontować budynek, czy zostanie on wyburzony - mówi Jan Chyc Gazdeczka, właściciel pobliskiego domu, tuż przy ul. Kasprowicza. Nie może go też sprzedać, a wszystko trwa już prawie 10 lat. -  Wtedy urzędnicy weszli na działkę, postawili słupki, powiedzieli, że budynek będzie zburzony, i na tym się skończyło. Były jeszcze kiedyś dwa spotkania w urzędzie. Twierdzili, że poprawiają jakieś koncepcje i od tego czasu zapadła cisza - dodaje  Jan Chyc Gazdeczka.

Wojciech Chyc Magdzin, który jest właścicielem dawnej myjni w rejonie skrętu na Spyrkówkę, nie czekał na uchwalenie planu, wystąpił o warunki zabudowy. - Przez ponad dwa lata urząd miasta odmawiał wydania tych warunków mimo korzystnej dla mnie decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Sprawa skończyła się w sądzie - mówi właściciel dawnej myjni. Sprawę wygrał i ma teraz zatwierdzony projekt budowlany. Sąd zobowiązał jeszcze burmistrza do zapłacenia 500 złotych grzywny i stwierdził, że sprawa była "prowadzona z rażącym naruszeniem prawa." - Tak więc w tej części mimo sprzeciwu urzędu miasta plan nie jest mi już potrzebny, wiadomo jednak, że to dokument ważny dla innych właścicieli i dla Zakopanego. Nie wiem, dlaczego procedury jego uchwalania trwają tak długo - podkreśla Wojciech Chyc Magdzin.

Zła wola burmistrza

W uzasadnieniu do takiego wyroku sąd nie zostawił na władzach Zakopanego suchej nitki. Stwierdził, że działania burmistrza były pozorowane i nieefektywne, a termin załatwienia sprawy wynosił 2 miesiące, gdy tymczasem ciągnęła się ona 2 i pół roku. Sąd stwierdził, że nawet prowadzenie sprawy wyjątkowo skomplikowanej nie może być usprawiedliwieniem dla takiego postępowania. Takie załatwienie sprawy zdaniem sądu wynikało z ewidentnej nieefektywności i uchylania się burmistrza od rozstrzygnięcia wniosku mieszkańca Zakopanego. "Burmistrz w sposób uporczywy i rażący ignorował obowiązek załatwienia sprawy. Burmistrzowi można przypisać złą wolę w  rozpoznaniu sprawy" - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Jak takie zaniechania tłumaczą urzędnicy? Według nich prywatna inwestycja kolidowała z realizacją infrastruktury drogowej, która to inwestycja ma poprawić komunikację w rejonie skrzyżowania ul. Spyrkówki i Kasprowicza. - Bardzo duże wątpliwości burmistrza budził fakt, że dojazd do planowanego budynku jednorodzinnego został wskazany przez inną działkę inwestora, w miejscu, gdzie zlokalizowane są istniejące użytkowane budynki" - czytamy w odpowiedzi Marty Gratkowskiej, kierownik Biura Planowania Przestrzennego w zakopiańskim urzędzie miasta.

Dodajmy, że pieniądze na pokrycie grzywny zasądzonej przez sąd pochodziły z budżetu miasta, z działu "opłat sądowych"
Co o tym wszystkim sądzą zakopiańscy radni? Radny Jacek Kalata, przewodniczący komisji urbanistyki, nie chce rozmawiać na temat planu, bo również twierdzi, że o jego przedłożenie trzeba pytać burmistrza, a radni nie mają żadnego wpływu na to, kiedy dostaną ten dokument pod głosowanie.

Z kolei radny Bartłomiej Bryjak ubolewa, że ten plan nie został uchwalony do tej pory. - Nie wiem, dlaczego tak się dzieje, plany ułatwiają inwestowanie. Z drugiej strony jednak, gdy planu nie ma, właściciele działek nadal mogą występować o warunki zabudowy - tłumaczy.

Możemy tylko ponaglać burmistrza

Zbigniew Szczerba zaznacza, że od lat jest wielkim orędownikiem uchwalania planów. - Pamiętam, gdy chyba w 2013 r. obecny burmistrz Leszek Dorula był radnym i na jednej z komisji uchwaliliśmy z nim wspólny wniosek, który zobowiązywał ówczesnego burmistrza Janusza Majchra do przygotowania tego planu pod głosowanie w przeciągu 6 miesięcy - wspomina Szczerba. Jak widać, ani burmistrz Majcher, ani burmistrz Dorula tego wniosku nie wykonali. Dodaje, że nie wie, z czego wynikają tak duże opóźnienia, a plan po uzgodnieniach powinien być jak najszybciej uchwalony.

- Plan przygotowuje jednak burmistrz, radni nie mają na to żadnego wpływu. Możemy tylko ponaglać burmistrza - podsumowuje. Zdaje sobie sprawę, że sprawa jest skomplikowana, bo dotyczy newralgicznego miejsca, a więc wjazdu do Zakopanego. Są też plany budowy ronda przy zjeździe na Spyrkówkę. Jego zdaniem nie może to jednak tak długo trwać.

O sprawę zapytaliśmy zakopiański urząd miasta. Procedura tworzenia planu została rozpoczęta intencyjną uchwałą rady miasta z września 2012 r. Głównym celem planu było zabezpieczenie gruntów pod modernizację dróg, ale jednocześnie umożliwienie prowadzenia inwestycji budowlanych przez właścicieli działek. Plan był cztery razy wykładany do publicznego wglądu i za każdym razem zmieniany po wnioskach od mieszkańców. Kolejne, piąte wyłożenie ma zbiec się w czasie z przedłożeniem projektów inwestycji na drodze wjazdowej do Zakopanego, co jak - podkreślają urzędnicy - jest priorytetem dla miasta.

- Wskazywanie w planie terenów budowlanych, które w krótkim czasie mogłyby zostać wywłaszczone pod budowę drogi, wywołałoby uzasadnione niezadowolenie mieszkańców. Jeśli po wyłożeniu nie nastąpi konieczność wprowadzenia dalszych zmian w wyniku rozpatrzenia ewentualnych uwag, kolejnym etapem procedury będzie skierowanie projektu planu pod obrady Rady Miasta Zakopanego - tłumaczy Zofia Kiełpińska, naczelnik wydziału sportu i komunikacji społecznej.

To nie są opóźnienia, to staranność

Do czasu uchwalenia planu właściciele działek mogą występować o warunki zabudowy, a burmistrz wydał kilkanaście takich decyzji w ostatnich latach. - Pan Arkadiusz Owczarz wystąpił o wydanie warunków zabudowy na działki, na których obecnie znajduje się market” Pszczółka”. Projekt decyzji o warunkach zabudowy został przesłany do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad celem uzgodnienia, które jest obligatoryjne. GDDKiA odmówiła uzgodnienia projektu decyzji - dodaje naczelnik Kiełpińska, a postępowanie to na wniosek Arkadiusza Owczarza zostało zawieszone. Zdaniem urzędników nie można mówić o opóźnieniach w uchwalaniu planu. Najważniejsze dla miasta jest zachowanie staranności, ponieważ później decyzje kontroluje wojewoda czy sądy. 

Urzędnicy dodają, że miasto wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg rzeczywiście planuje zbudować przy zjeździe w ul. Spyrkówka rondo. Właścicielem tych terenów są oprócz gminy i Skarbu Państwa osoby prywatne, w tym również m.in. rodzina burmistrza. Do osób prywatnych należy tylko ok. 4% działek, które mają posłużyć do budowy ronda, a rodzina burmistrza jest właścicielem mniej niż połowy z tych 4%.

Iwona Mikrut z GDDKiA potwierdza, że w tym rejonie planowane są dwie inwestycje - budowa ronda przy skręcie w ul. Spyrkówka oraz na Ustupie. Dokumentację techniczną przygotowuje miasto Zakopane, a GDDKiA będzie tylko realizować te projekty.

Paweł Pełka 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
maruda 2021-04-10 10:45:46
Czy z uzasadnienia wyroku sądu można wnioskować że burmistrz Dorula działa z premedytacją na szkodę miasta, mieszkańców i przedsiębiorców...?
aa 2021-04-10 08:56:45
niedługo w Zakopanem zostaną tylko przyjezdni. Oni robia co chcą a mieszkańców się gnębi.
Antti 2021-04-09 21:29:35
Zakopane to patologia nie wiedzieliscie o tym?
Thinker 2021-04-09 19:54:59
Powinien zapłacić z własnej kieszeni i 100 x tyle. A tak to ma wszystkich gdzieś.
zakopian 2021-04-09 19:26:03
WIADOMO PO CO NIE MA PLANU I NIE BĘDZIE.hahahahahahah
raid 2021-04-09 18:25:43
Już od dawna powtarzam, że Dorula musi odejść. Im szybciej tym lepiej.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  OWCZARKI PODHALAŃSKIE TEL. 788-552-449
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ, POMOC KELNERSKĄ. Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ, POMOC KELNERSKĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI kompleksowo. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  CENTRALNY OŚRODEK SPORTU - OŚRODEK PRZYGOTOWAŃ OLIMPIJSKICH w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ (KELNERA) oraz POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725300095. E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ. Praca co drugi dzień. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: MIESZKANIE 2-pokojowe - 507 406 516
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: POKOJE 1 i 2-OSOBOWE Z ŁAZIENKAMI - 507406516
 • PRACA | dam
  Zatrudnię piekarza lub osobę do przyuczenia. Piekarnia Raba Wyżna. 602151357 881933550marcin.talaga@gmail.com
  Tel.: 602151357
 • PRACA | dam
  Zatrudnię INFORMATYKA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM - JABŁONKA CENTRUM. 605 306 294.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. C. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. T ( NA BECZKOWÓZ). 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Księstwo Góralskie poszukuje pracowników na stanowiska: manager, kucharz, cukiernik, kelner, barman, sushi man. Szukamy ludzi młodych, pozytywnie nastawionych do pracy i życia. Oferujemy stałą prace oraz pewne wynagrodzenie. 602111144 rekrutacja@ksiestwogoralskie.pl
  Tel.: 602111144
 • PRACA | dam
  Restauracja Giewont w Kościelisku zatrudni na stanowisko: POMOC KUCHENNA, PANI SPRZĄTAJĄCA oraz KELNERZY. CV proszę przesyłać na adres: biuro@restaurantgiewont.com informacje pod nr 506161252.
 • PRACA | dam
  Restauracja w Kościelisku zatrudni na umowę o pracę KELNERKĘ lub KELNERA. Warunki do omówienia na miejscu. Telefon kontaktowy 605 277 662.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność. Tel. 601 544 244
 • PRACA | dam
  Kierowca CE w ruchu międzynarodowym, wysokie wynagrodzenie , wiecej informacji telefonicznie 603 792 895.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-05-12 13:00 Porodówka wraca do szpitala 2021-05-12 12:25 Alergiczna reakcja na ukąszenie osy w Tatrach 2021-05-12 12:15 Podhalański Szpital Protestacyjny 2 2021-05-12 11:30 Protest pielęgniarek. To nie łóżka leczą pacjentów! (WIDEO) 1 2021-05-12 10:58 Nieco więcej nowych zakażeń 2 2021-05-12 10:41 Kobieta zaatakowana nożem. Dwie osoby zatrzymane 2021-05-12 10:00 Nadwrażliwi 2021-05-12 09:00 Kolejny piękny poranek, ale później burze 2021-05-12 08:00 Ulica Świętej Doroty doczeka się remontu 2021-05-11 22:00 W ZAKOPANEM POWSTAJE PIERWSZY W POLSCE SALON FIRMOWY MARKI DYNAFIT 2021-05-11 21:00 Fatum nad wodnym placem 2 2021-05-11 20:30 Nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Miał powód 4 2021-05-11 20:25 Pierwsze foty po zjeździe Andrzeja Bargiela i Jędrka Baranowskiego z Laila Peak 4 2021-05-11 20:02 Pożar którego nie było czyli nie ma bacówki bez dymu 1 2021-05-11 20:00 Słodki smak marzeń. Konkurs dla czytelników 2021-05-11 19:59 Kondolencje dla znanego skoczka narciarskiego 2021-05-11 19:38 Bomba w Urzędzie miasta w Zakopanem 4 2021-05-11 19:15 W wakacje jeszcze tu nie zaparkujemy 2021-05-11 18:10 Interwencja policji na Ogrodowej 2021-05-11 17:44 Gdy pytacie ile śniegu leży jeszcze w Tatrach (ZDJĘCIA) 2021-05-11 17:00 Śliwowica się poleje do kanału 5 2021-05-11 16:57 Ser na ciepło - smaczny pomysł na grilla 2021-05-11 16:55 Rozwiń muzyczną pasję 2021-05-11 16:15 I posprzątane 3 2021-05-11 16:15 Moja mama jest wspaniała 2021-05-11 15:30 Dorwać crossowca 3 2021-05-11 14:45 W kolejce do kolejki 1 2021-05-11 14:14 Ratownicy TOPR znowu w akcji 2021-05-11 14:00 Latający GOPR 2021-05-11 13:15 Z zimy przeszliśmy prosto do lata 1 2021-05-11 12:30 Nowa droga do cmentarza 2021-05-11 11:30 Mostu nie będzie 5 2021-05-11 10:40 Sprzątamy Podhale z Tatrzańskim Parkiem Narodowym (WIDEO) 3 2021-05-11 10:00 Fuzja góralskich smaków 2021-05-11 09:00 Tatrzańska Baśń. Tak powstaje scenografia 2021-05-11 08:32 Piękny poranek na Przełęczy Kondrackiej (WIDEO, ZDJĘCIA) 2 2021-05-11 08:00 Lekkoatletyczne zawody dla niepełnosprawnych 2 2021-05-10 22:15 Szybowce, kozice, ptaki, raki i inne zwierzaki 2021-05-10 21:46 Rysy, odpryski i liszaje na twarzach zasłużonych 8 2021-05-10 21:26 Ośnieżone szczyty widziane z Pienin 2 2021-05-10 20:45 Witamy rowerzystów 2 2021-05-10 20:22 Pocztówka z widokiem (WIDEO) 2021-05-10 19:59 Najciemniej pod latarnią ... 2 2021-05-10 19:19 Uważaj, możesz złamać nogę 3 2021-05-10 19:00 Wiosenna akcja szczepiena lisów przeciwko wściekliźnie 1 2021-05-10 18:15 Zwijanie oddziału covidowego w Nowym Targu 4 2021-05-10 17:51 Pani za kierownicą i jej 3,5 promila we krwi 4 2021-05-10 17:30 Bo wyłączymy prąd - oszuści podszywają się pod energetyków 1 2021-05-10 16:57 Znika pandemiczne zamknięcie 2021-05-10 16:45 Pijany poszkodowany
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-05-12 12:47 1. Dyrekcja mogłaby się podzielić z personelem kapuchą z kowida. Ile to te testy z tłumaczeniem kosztują...? Jak to mówił pan wierzba... "Pacjent ma wybór, nikt nikogo nie zmusza do robienia droższych testów. Test tańszy można zrobić, ale jest większe ryzyko, że będzie fałszywie ujemny lub fałszywie dodatni. Ci, którzy o tym wiedzą i nie chcą ryzykować, decydują się na testy droższe. Były droższe, ich ceny spadły i dziś kosztują one 350 zł" Czyli mamy wybór i możemy zrobić tańszy ale wtedy to tak jakbyśmy sami siebie chcieli wpakować na dwa tygodnie do kwarantanny mimo że jesteśmy zdrowi. "Dyrektor przytoczył przykład mieszkańca powiatu nowotarskiego, który wybierając się do Stanów Zjednoczonych wybrał tańszy test. Jego wynik był pozytywny. Godzinę później zdecydował się na dokładniejszy, droższy test, który dał wynik negatywny. Jednak informacja z pierwszego testu została umieszczona w systemie i został zawrócony z lotniska i nie został wpuszczony do samolotu." Dlaczego tańsze testy w ogóle są w użyciu? Dlaczego dopuszcza się do fałszowania statystyk? To pielęgniarki i położne mają najwięcej styczności z pacjentami i to od ich pracy w lwiej części zależą warunki w jakich pacjent będzie spędzał czas w szpitalnych podwojach. To nie jest łatwa praca i powinny być odpowiednio wynagradzane. Nie można dopuszczać do sytuacji w której lekarze i personel wyższego stopnia i kierownictwo zarabiało kilkakrotność tego co pielęgniarki. Bo bez tych pielęgniarek szpitala po prostu by nie było. No chyba że lekarze przejęli by ich obowiązki w co mocno wątpię. Zresztą jestem przekonany że na naszych oczach szpitale rzeczywiście będą zamykane z powodu braku personelu. Ta fikcyjna dykta z kartonem musi się posypać bo można dojść do przekonania że kadra zarządzająca robi wszystko by właśnie do tego doprowadzić. 2021-05-12 12:33 2. Jak to jest z tymi zarobkami w słuzbie zdrowia bo juz zgłupiałem??????????????? Mam siostre która pracuje w szpitalu( nie w Nowym Targu) i wyciaga z etatu 5 tys zł, teraz doszedł jej dodatek kowidowy 3 tys zł, oprócz tego pracuje w prywatnej przychodni ( na 1/2 etatu) za 3 tys zł. Tak że wyciaga 8 tys zł + 3 tys zł dodatek cowidowy Lekko 11 tys zł. Kolega lekarz chwalił mi się ostatno że spokojnie ma 30-35 tys zł na rękę w miesiącu 2021-05-12 12:26 3. Niekończące się pasmo sukcesów. Tak trzymać. Czekam z niecierpliwością, aż wreszcie unieważnią wybory. 2021-05-12 11:58 4. A gdzie pięknie pachnąca dyrekcja szpitala? Przedstawiciele rady społecznej? Starosta "jest pięknie"? Sołtys? Jagna? Piczura? Kidawa? Jak tam się trzyma ta dykta i karton, fikcyjne świadczenie usług medycznych, łóżka kowidowe dały zarobić na premie? A oddział położniczy? Już nie ma o czym gadać, co nie? Pieniążki już przytulone. 2021-05-12 11:49 5. Wreszcie odezwał się ktoś kompetentny. I od razu oczywiście oburzony krytyką. "O, wy­pra­szam to so­bie! Jak to? Ja nic nie ro­bię?". Jakoś nie dotarłem do informacji, jakoby urząd miasta organizował sprzątanie rękami urzędników. A informacji o takich akcjach organizowanych przez różne instytucje, stowarzyszenia, organizacje jest na pęczki. Jak już mowa o "sprzątaniu świata" i urzędnikach, to czy szanowny raczył odwiedzić przytorowe wysypisko z tego artykułu https://24tp.pl/n/81071 czy poczekamy aż zarośnie krzakami...? Ale nie chodziło mi o taką akcję urzędników dla picu pod publiczkę - choć mogłaby ocieplić wizerunek urzędnika. Chodziło mi raczej o brak działań w celu ukrócenia śmieciarzy. Może "sprzątający urzędnik" pochwali się ile w tamtym roku wystawiono kar za zaśmiecanie środowiska? Ile dokonano kontroli nielegalnie wynajmowanych lokali niepłacących za odbiór śmieci? Ile deklaracji zweryfikowano? A straż miejska to ile wystawiła mandatów choćby za zaśmiecanie chodnika? Dopóki nie zaczniecie surowo karać śmieciarzy, dopóty takie akcje będą na porządku dziennym. A będzie ich coraz więcej bo zamiast uszczelniać system, podnosicie stawki za śmieci co powoduje że uczciwie płacący są robieni w balona i coraz częściej się buntują. Ile można patrzeć jak sąsiad pali śmieci lub wywozi do lasu a samemu ponosić coraz większe koszty za śmieci. Dalsze ignorowanie zaniedbań doprowadzi do katastrofy środowiskowej. Tym bardziej że skończył się sezon grzewczy i ludzie przestali palić śmieci więc będą je wywozić do lasu lub podrzucać do miejskich koszy (tego też jakoś nikt nie zamierza ukrócić a wystarczy przejrzeć miejski monitoring i spisać numery rejestracyjne). Ostatnio zaniechano również odbioru od mieszkańców odpadów niebezpiecznych - to również wygląda jak zaproszenie do wywożenia do lasu. Jedyne co potrafiliście zrobić, nie wstając ze stołków, to podniesienie stawek - co też jest strzałem w kolano i już powoduje zwiększony wysyp leśnych śmieci. Mówiąc krótko, oburzony urzędniku, okazjonalnym sprzątaniem z wolontariuszami nie odkupisz wieloletnich zaniedbań i braku spójnej polityki gospodarowania odpadami (dlaczego jeszcze nie ma planów dogadania się z gminami podhalańskimi w celu zbudowania spalarni...?). Dlatego sugeruję uprzejmie byście się wzięli wreszcie do uczciwej pracy i zaczęli surowo karać śmieciarzy lub przynajmniej zaczęli egzekwować istniejące przepisy. Bo jak nie to co tydzień będziecie dymać z tymi workami po krzakach i zaroślach. I proszę się nie oburzać na krytykę mieszkańców tylko pracować tak by nie było podstaw do pretensji. 2021-05-12 11:33 6. Kolega syna zdrowy 20letni chłop, drugi dzień leży w gorączce po pierwszej dawce. Coś mi się zdaje, że EMA dała ciała w UE. Czas na powrót do krajowych agencji leków. Ciekawe bo nikt nie pisze jak jest po rosyjskich i chińskich szczepionkach? 2021-05-12 11:24 7. Idzie zmiana pogody - halny , to kretynów nosi 2021-05-12 11:20 8. Pierniczyć planową pandemię strachu - Obajtek odrabia miliardowe straty ,paliwo na stacjach Orlenu chrzczone - uważajcie 2021-05-12 09:55 9. A mogli przerobić na płyn do dezynfekcji... gardła :) I byłoby legalnie 2021-05-12 09:53 10. Tylko opla mu zostawcie, żeby miał czym po flaszkę podjechać. Nie bądźcie bezduszni.
2021-05-06 10:16 1. Czy wszystkie 3 budynki zapaliły się w tym samym czasie ? 2021-05-05 11:09 2. Chwała osobom, które dokonały tego dzieła. Kulturę narodu poznajemy również po tym, jak obchodzi się on z przeszłymi pokoleniami dawnych mieszkańców, w tym wypadku polskich Żydów, stanowiących niegdyś jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych w zarówno I jak i II Rzeczypospolitej. Inicjatywa ta świadczy o ludzkiej wrażliwości i humanizmie, sprzyja pojednaniu między narodami i umacnia ekumenizm, przełamuje niedobre stereotypy i opinie. Należy tą inicjatywę wesprzeć! 2021-05-04 18:21 3. znowu przypadkowo się zapaliło.......taki fajny plac.... 2021-04-28 11:38 4. wiktoria o którym spośród tysięcy wymyślonych przez homo sapiens...?! chyba że nie jesteś homo sapiens..... 2021-04-26 07:38 5. Napisałem to, żeby zwrócić uwagę na niepoważne zachowanie rządzących. To do nich skieruj swoje zalecenia żeby dziękowali swojemu Bogu za zdrowie, albo raczej żeby prosili go o rozum. 2021-04-24 12:58 6. Po co te teatrzyki za nasze pieniądze? Przyjechał autem za nasze, kierowca i ochrona za nasze, budowa za nasze... Przyjeżdża i mówi, że jest fajnie i będzie lepiej kiedyś tam. Jak chce odwiedzać to za swoje i prywatnie. Każdy polityk to prostytutka... Zrobi i powie wszystko za pieniądze. 2021-04-22 13:31 7. @Yhm ty człowieku słyszysz się , dziękuj swojemu Bogu że ci nic nie dolega że jesteś zdrowe 2021-04-20 14:16 8. W sumie to jak powstanie hala lodowa to może się okazać przydatna, w końcu stadiony przerabiają na szpitale to z takiej hali będzie można zrobić kostnicę. Inwestycja na czasie w wykonaniu PiS. 2021-04-19 19:41 9. A nie podał kiedy otworzą muzea ? 2021-04-19 09:50 10. Po co tyle zdjęć? Ktoś nie wie jak wygląda Tablet w masce?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania