Reklama

2021-04-10 21:45:22

Zakopane/powiat tatrzański

List otwarty do władz Zakopanego i powiatu tatrzańskiego w sprawie (nie)porządku pod Giewontem

Kinga Zuber, młoda etnografka, zaniepokojona jest nieładem architektonicznym, brakiem dbałości o zabytki i przyrodę.

List otwarty o (nie)porządkach w Zakopanem
    
Do:
P. Leszek Dorula, Burmistrz Miasta Zakopanego
P. Piotr Bąk - Starosta Powiatu Tatrzańskiego
P. Jerzy Chlebiński - Naczelnik Wydziału Budownictwa Powiatu Tatrzańskiego


Szanowny Panie Burmistrzu, Szanowny Panie Starosto, Szanowny Panie Naczelniku,
Piszę do Panów, ponieważ cierpię każdego dnia patrząc na kryzys wartości i cywilizacji opartej na kulturze, szacunku, zakorzenieniu w tradycji, uczciwości, etosie pracy... Stare piękne, drewniane domy popadają w ruinę, na każdym płocie, przy każdym zapomnianym zabytku wisi karteczka "Skupuję nieruchomości" i numer telefonu, do zerwania w listku. Stare domy płoną, giną w nich ludzie. Nie będę nikogo oskarżać o morderstwa, do pożaru nie trzeba dużo, stara instalacja elektryczna, zwarcie, papieros. Ale ofiary są. Gdzie są odpowiedzialni? Gdzie są ludzie, którym płacimy, których wybraliśmy w demokratycznych wyborach właśnie po to, aby chronili swoich obywateli, ich życie, zdrowie, interesy, zapewniali edukację. Chronili również przed agresywną, szkodliwą, niebezpieczną polityką wielkich inwestorów. Nie pozostawali obojętni na szkodę tych, którzy są zbyt słabi, żeby samemu się bronić, a nawet samemu o swój interes zadbać.


Jest taki cytat, pochodzi sprzed stu ośmiu lat: Jednostka nie może bezwzględnie i bez ograniczenia rozporządzać tym co jest wspólnym dobrem całego narodu, tym co ten naród wytworzył przez sztukę lub co pięknego i niezwykłego dała mu natura. Jest to cytat o wyjątkowo mocnym dla Zakopanego znaczeniu, pochodzi z rozprawy Jana Gwalberta Pawlikowskiego, pt. "Kultura i Natura". Pawlikowski był honorowym obywatelem Zakopanego, propagatorem ochrony przyrody, ale też wywodzącym się z ruchów prawicowych politykiem, był także człowiekiem, któremu dobro najbliższego otoczenia leżało na sercu i sumieniu.
 
No tak, ale mówią Panowie, że działają zgodnie z prawem. Że nie łamią żadnych przepisów. Ok, a mogę zapytać: gdzie etos? Gdzie poczucie misji? Gdzie troska o jakość życia Waszych dzieci i wnuków? Jeśli obowiązujące prawo nie daje możliwości walki o wspólne dobro - trzeba walczyć o zmiany w prawie. A może wystarczy trochę poszperać, może jakieś przepisy się znajdą i małymi kroczkami dojdziemy do celu.
 
Jakiego celu? Marzymy o pięknym i funkcjonalnym Zakopanem będącym w zielonej awangardzie Europy i świata, ze świetną edukacją, z dobrymi programami socjalnymi, które nie upokarzają ludzi, tylko udzielają trafionego wsparcia. Marzymy o miejscu, gdzie dba się o wykluczonych, niepełnosprawnych, słabszych, aby ich szanować i włączać w życie społeczne, uznać za grupę wnoszącą najistotniejsze wartości w nasze poczucie człowieczeństwa.  

Bo o jakie wartości nam chodzi? Panowie mówią, że turystyka i duże biznesy tyle dobrego wniosły na Podhale, miejsca pracy, wzrost ekonomiczny itd. Czy wzrost i konsumpcyjny styl życia w obliczu kryzysu klimatycznego nie są już przypadkiem antywartościami? Czy nie stać nas na myślenie w dłuższej perspektywie niż do następnych wyborów? Czy Zakopanem nie jest (choć może powinnam powiedzieć - było) perełką, architektoniczną, krajobrazową, kulturalną i przyrodniczą? Czy nie jest wpisane razem z Tatrami jako rezerwat biosfery UNESCO? Co to oznacza? Jakie to daje możliwości, jak powinno regulować wulgarny, mafijny biznes hotelarsko-deweloperski, jak ucywilizować bajzel urbanistyczny, brak stylu i klasy w rozwoju przestrzennym Zakopanego?

     A, mówią Panowie, że tak dużo dla Zakopanego zrobili - pościnali drzewa w parku miejskim, żeby nie pospadały nikomu na głowę w czasie halnego, zrobili z lastryko, a może z wyglancowanego granitu wielkie, gadające ławeczki, a i tabliczka z okazji 80-tej rocznicy wybuchu II wojny, WC na dolnej Równi Krupowej... no tak..., ale co z tego było faktycznie potrzebne? Co z tego było warte tych kosztów? Co z kiepsko łatanymi dziurami w drogach, z wielkimi inwestycjami deweloperskimi w wąskich, kiedyś pięknych uliczkach typu Małe Żywczańskie? Co z wcinaniem się w zbocza i skarpy wielkogabarytowych, betonowych molochów? Wreszcie drobiazg, ale też bez szans na przemyślenie; co z reklamowym śmietnikiem? Więc co jest tą nadrzędną wartością? Wolność? Wolny rynek? Prawo?
Czy wolność i zgodność z prawem to ta sama zasada podsumowana przez Aleksandra Fredrę w wierszyku dla dzieci o "Pawle i Gawle" jednym zdaniem: "Wolnoć, Tomku, / W swoim domku."?

Piszę do Panów ponieważ wybrałam Zakopane na moje miejsce do życia. Wychowałam się tutaj, a potem wróciłam po studiach - pięciu latach mieszkania w Krakowie, pół roku w czeskiej Pradze i dwóch latach w Sopocie. Urodziłam tutaj dzieci, tutaj chodzą do szkoły i przedszkola, oboje z mężem tutaj pracujemy. Kocham to miejsce i staram się o nie dbać.

Kiedy moje dzieci szły do przedszkola to szukałam im miejsca według takiego klucza: duży ogródek, kuchnia na miejscu, zamiast cateringu, blisko domu, żeby chodzić na piechotę lub jeździć rowerem. Te moje kryteria są motywowane redukowaniem śladu węglowego, zatłoczenia na ulicach i hałasu. Nie zawsze plany idą tak jakby się chciało i nie jestem jedyną, która wpływa na przebieg zdarzeń. Moje najmłodsze dziecko nie jest więc w placówce najbliższej domu, nawet nie po drodze do mojej pracy. Tak czy inaczej, jesienią przemierzając regularnie na rowerze, jednak kawał drogi, z ulicy Za strugiem, do przedszkola na Nowotarskiej zaobserwowałam brak infrastruktury rowerowej - jadąc z dzieckiem w foteliku jestem intruzem na jezdni i intruzem na chodniku. Rozmarzyłam się, że coś na pewno da się zrobić, może węższe ulice kosztem szerszych chodników, pas zieleni pomiędzy jezdnią a chodnikiem, ograniczenie ruchu samochodowego w mieście, strefy..., ale to tylko marzenia.
 
Nastała zima. Próbowałam chodzić na piechotę, znając liczne skróty i ciekawe przejścia w Zakopanem, na jazdę rowerem z dzieckiem było za zimno. Kiedy spadł śnieg... na początku wzięłam sanki... czasem rano było jeszcze biało, ale popołudniu wlokąc z przedszkola dziecko na sankach, na przemian grzęznąc w burej śnieżno-solnej brei, albo ciągnąc sanki po gołym asfalcie... traciłam entuzjazm, przychodziła frustracja. Ulga następowała fragmentarycznie: na Równi Krupowej i na Lipkach. Idąc myślałam, że robię to dla dobra wspólnego, nie wlokę za sobą warkocza szkodliwych pyłów, wydycham tylko odrobinkę CO2. Myślałam też... to przecież da się zrobić - białe ścieżki zimą przez całe Zakopane, dla ludzi, którzy będą jeździć do pracy na biegówkach, dla rodziców, którzy swoje dzieci ciągną na sankach do przedszkola, albo dla przyjemności wspólnego spaceru... Podobnie z odśnieżaniem chodników i niefunkcjonalnością systemu od pierwszego do ostatniego śniegu. Młodzi ludzie, ludzie w sile wieku idą do pracy, w domach zostają emeryci - kto ma odśnieżać? Miasta nie stać na odśnieżanie? Naprawdę?
 
Kilka lat temu zniechęciłam się też do porannego przemierzania z dziećmi ulicy Kościeliskiej w drodze na Skibówki do szkoły. Smog na Kościeliskiej dusił nas, a hałas odbierał przyjemność spaceru, nie słyszałam, co mówią do mnie dzieci. Znalazłam więc, co prawda urokliwe przejście przez Wierch, ale wymagało takiej ekwilibrystyki z najmłodszą obywatelką w nosidle i przechodzeniem przez dziurę w płocie, przeskakiwaniem przez strumyk i przechodzeniem przez teren budowy, że się poddałam. I z codziennymi wyrzutami sumienia odwoziłam ich do szkoły samochodem, jedyne co zostawało to powroty ścieżką przez Wierch, gdzie niedoskonałości Zakopanego przykrywa smog, a my możemy podziwiać majestat i piękno Tatr.

Obowiązkiem Panów jest w moim mniemaniu pełnienie służby społecznej - niech w każdej sytuacji ważniejszy będzie obywatel - stały mieszkaniec! Służcie ludziom, a nie kapitałowi inwestycyjnemu!

Z nieustającą nadzieją na uświadomienie problemu i przełamanie kryzysu,
Kinga Zuber

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
gazda 2021-04-11 23:31:17
Owszem, prawda, o której pisal ks profesor Jozef Tischener. Chetnie dolacze do posiadow z nareczem wieloletniego rozmyslania o "zakopianskiej prawdzie", gazda
Wygodny 2021-04-11 23:29:45
Naszą władzę to trzeba zmienić natychmiast. Sprzedali działkę na Makuszyńskiego i jak myślicie co tam będzie? To miasto to jedno wielkie disco polo. Placki ziemniaczane na Krupówkach. Nikt nie rozumie, że nam nie trzeba masówy nam potrzeba jakości... Drakula jedno w głowie ma... żeby mu pod domem nie śmierdziało. Będzie ciągnąć kadencję póki tego nie załatwi. Kingo pytałaś czy miasto nie ma na odśnieżanie? W Tesko podobno jakas afera więc pewnie nie.
Kinga na Burmistrza ! 2021-04-11 20:03:16
Chyba tylko młodzi mogą jeszcze coś zmienić w tym 30+ letnim układzie Zakopiańskim. Ale czy potrafią się zorganizować w ruch. Petycji nikt nie posłucha bo to wchodzą w grę nieowyobrażalne pieniądze. My starsi też poprzemy mimo iż straciliśmy już prawie nadzieję na zmiany. Zacząć trzeba od :
1. Stworzenie zorganizowanego ruchu np "Ratujmy Zakopane" i zebranie maksymalnej liczby członków, jest demokracja i pieniądze to nie wszystko.
2. Weryfikacja i uchwalenie Planów Zagospodarowania Przestrzennego z miejscem na: budownictwo: zabytkowe, jednorodzinne, w innych miejszcach pensjonatowe i wielorodzinne. Wielorodzinne jest konieczne aby starsi ludzie mieli się gdzie przeprowadzić np. przed zagrożeniem pożarowym , które wzrasta wraz z ceną gruntów.
W Planach Zagospodarowania przestrzennego podstawowym parametrem aby był ład przestrzenny jest określenie szerokości i wysokości elewacji frontowej.
Tylko w Zakopanem brak jest określenia maksymalnej szerokości elewacji frontowej a wysokość jest inna dla budownictwa jednorodzinnego i pensjonatowego co jest antyładem przestrzennym.
W kluczowym zabytkowym obszarze "Kościeliska" brak od wielu lat PZP co wydaje się nieprzypadkowe. Gdyby chciano faktycznie uchwalić PZP wystarczyłoby podzielić w/w obszar na np. 4 części Kościeliska: Wschód, Zachód, Północ , Południe i uchwalać po kolei.
Wawciu 2021-04-11 16:06:02
Kibel na rowni krupowej nie działa i zrobiony w najgorszym możliwym miejscu
Tym samym ludzie i pieski srają
Wymiotują i Obsikane jest wszystko. Rownia pomimo kamer non stop libacje i bójki zuli. .
kanalia 2021-04-11 13:55:06
do życia trza mieć mocną głowę choć nie koniecznie tegi łeb....
Turysta 2021-04-11 11:15:04
Pani Kingo... Mogła Pani zostać w Sopocie w którym znalazła by Pani wszystko o czym Pani marzy. Zakopane jest już stracone. Przez 30-ci lat spędzałem całe urlopy w Tatrach stacjonując w Zakopcu. Zimą, latem, treking, wspinaczka, ale od dobrych 10-cu omijam z daleka. Urok znikł, czar prysł, pozostał... jeden wielki bajzel. Najgorsze jest to iż drogi powrotnej już nie ma :-(.
zakopian 2021-04-11 11:05:31
SMRODEK ZA PÓZNO CO CHCESZ RATOWAĆ?
smrodek 2021-04-11 10:41:45
W pełni popieram. Lecz niech Pani nie spodziewa się odpowiedzi. Gdyby Ci ludzie mieli odrobinę honoru takie listy byłyby niepotrzebne. A ponieważ nie mają to jest jak jest. Powinni złożyć swe urzędy i dać innym szansę na oczyszczenie tego bagna. Lecz tego również nie zrobią bo dopchali się do koryta tylko po to by przypilnować własnych interesów i z tego nie zrezygnują.

Jeśli są jeszcze jacyś mieszkańcy, którym zależy na tym grajdole to powinni się zorganizować w jakąś inicjatywę, stowarzyszenie, grupę. Bo każdy pojedynczy mieszkaniec (bez znajomości) będzie przez władze ignorowany, odsyłany, gnębiony, oczerniany... Tylko razem, stanowiąc zwartą grupę nacisku, mieszkańcy mogą mieć wpływ na urzędasów. I nie chodzi o startowanie w wyborach i przejęcie władzy. Chodzi o zebranie do kupy, ludzi którym los Zakopanego leży na sercu i są w stanie wyzbyć się swoich partykularnych interesów dla dobra wspólnego. Tylko taka grupa będzie mogła kontrolować poczynania urzędników, wywierać skuteczny nacisk, weryfikować plany, dokumenty, sprawozdania, rozliczenia inwestycji, raporty, skutecznie patrzyć urzędnikom na ręce. Urzędnicy pozostawieni bez nadzoru dbają tylko o własne interesy (polityczne, ekonomiczne, towarzyskie,..). Tylko skuteczna kontrola i ciągły nadzór daje szansę na bieżące eliminowanie patologii i sprawne funkcjonowanie urzędów, a co za tym idzie i miasta.

Jeśli sami nie zadbamy o masze miasto to nikt za nas tego nie zrobi. Nie łudźmy się. Tutaj rządzi kasa bo ma największą siłę przebicia. Już dawno skorumpowała urzędy i upośledziła ich funkcjonowanie. Tylko skuteczna społeczna kontrola i nadzór mogą uzdrowić sytuację.
stasek 2021-04-11 10:07:50
Do nick OMG
Twój cytat ,,To wy! my! powinniśmy coś zrobić:
Ja sie zgadzam, Tylko co?
Rzeczywistość jest wielokrotnie opisywana na łamach Tygodnika, każdy wie jakie grupy interesów rządzą.
Coś sie podyskutuje, posprzecza w komentarzach.
Zobacz jakie nagłaśniane problemy zostały rozwiazane.
Przecież są instytucje które są od pilnowania przepisów.
I co . I nic. Bicie piany.
Na pokaz sa jakieś spory polityczne. Tu jest interes.
Za duzy pieniądz jest w obrocie aby coś na logikę tłumaczyć.
zakopian 2021-04-11 09:52:21
KLUCZEM JEST BAŃKA NA RYNKU NIERUCHOMOŚCI.ZAINTERESOWANYCH ODSYŁAM DO TEGO CO STAŁO SIĘ W HISZPANII.
qaz 2021-04-11 09:31:50
Przepraszam, ale sami wywalczyliśmy tę mierność. Liczyłem, że będzie tu drugie Beverly Hills, ale jest druga Ibiza. Tu jest promil ludzi z kasą, którzy chcą ładnie mieszkać. A takich co chcą ładny biznes prowadzić też nie ma. Jak na Tetmajera. Sądziłem, że wreszcie pierwszy mądry. Cóż - estetyka kosztuje, a nie przynosi zyski. Krowę trzeba doić dokąd nie zdechnie, a potem kolejna. Jest przebitka, jest spekuła. I ktoś będzie straszył, że "inwestorzy się wycofają". Hihihihi Trzeci świat - kacykowi kupić Merca i 2 km drogi zrobić , a samemu przejąć kopalnie diamentów. Wot kapitalizm :):):):)
zakopian 2021-04-11 08:58:02
JA NATOMIAST NIE WIDZĘ,ŻADNEGO PROBLEMU ,MĄDRZY SIĘ WYPROWADZĄ ŁOSCYPY,DEWELOPER,PATOLOGIA ZENEK,SŁAWOMIR ZOSTANĄ I BĘDA SIĘ KOTŁOWAĆ W ŁOSCYPOWIE BO TAK CHCA LUBIĄ TO BĘDA TAK MIEĆ.
OMG 2021-04-11 08:11:53
Są tacy co jak @stasek i @krzysio wolą nazwać mądrą osobę naiwną i dalej na rzyci siedzieć. To wy! my! powinniśmy coś zrobić. Ale lepsze są heheszki i czekanie na cud. Kto ich wybiera? Sami to robimy! Ale o ileż wygodniej- nic nie można, nic się nie da, dla usprawiedliwienia własnej bylejakości i bezradności powiedzieć - naiwna. Wstyd chłopy!
byw 2021-04-11 07:45:52
Brawo Pani Kingo. A może i my, napiszmy do Burmistrza, niech się nad tym zastanowi. Im więcej nas tym lepiej.
Iwona 2021-04-11 07:28:05
Bardzo przykre,ale jeszcze bardziej prawdziwe:((( Niestety w przypadku tej ekipy będzie to " jak grochem o ścianę". Trzeba jednak przyznać, że zmiana tego stanu wymaga również działania wszystkich zakopiańczyków i postaw takich jak Pani Kinga. Pani Kingo, dziękuję i brawo!
stasek 2021-04-11 07:18:40
Pani Kinga Zuber w swojej młodości bardzo naiwna.
Zakopane to splot biznesów na niespotykaną skalę.
Tak że takie odezwy to strata czasu i atramentu.
Barabasz Agnostowski 2021-04-11 06:54:05
Świetny list, trafnie wyraża odczucia wielu Zakopiańczyków. Niestety podobnie jak @MadMax uważam, że nie mamy szans z pewnymi grupami interesów (począwszy od deweloperów, przez busiarzy po urzędników), które są nastawione na wyzyskanie tego miasta za wszelką cenę. Tu się nic nie zmieni, bo coś takiego jak wspólne dobro nie istnieje. I mnie też za każdym razem jak idę ul. Tetmajera smuci widok pewnego hotelu, który wcześniej miał piękny ogród, a teraz w tym miejscu jest kolejny moloch.
krzysio 2021-04-11 06:53:09
pieknie piszesz Kinga. Mimo to, bardzo naiwne jest wierzenie ze cos sie zmieni. W Zakopanem rządza na zmiane dwie mafie, teraz akurat do koryta dorwala sie ta bardziej prawicowa. Nie ważne kto rządzi, oni wszyscy zawsze beda dbali tylko o swoje interesy, intetesy ich sponsorow i tych co grubo płacą lapowki. Tak to dziala w Zakopanem juz od lat 90tych i wyglada ze nic tego nie zmieni.
Ella 2021-04-11 06:44:49
Całym sercem popieram. Tęsknię za dawnym Zakopanem. Sprowadziłam tu męża a teraz marzymy o wyjeździe stąd. Jesteśmy udręczeni mieszkaniem w Zakopanem. Czujemy się tu obco, zdominowani przez pseudo turystów, natłok budowli, ruch, hałas. Nie chodzimy po górach. W każdy weekend uciekamy do naszych odkrytych miejsc ale i tam wydziera się cywilizacja i jest ich coraz mniej. Ech, przykro.
Pytający 2021-04-11 02:40:55
Pełna zgoda.
Proszę tylko, żeby Państwo odbierali ten list jako adresowany nie tylko do tych Włodarzy ale i przyszłych. Trzeba nam naprawić wiele w Zakopanem i nie mam na myśli plemienne walki polityczne a myślenie w kategoriach dobra wspólnego.
Truteń 2021-04-11 02:27:52
Tekst świetny, ale nikt z władz go nie przeczyta, bo jest za długi. Oni są przecież tacy zajęci.

W tym mieście, które dzięki położeniu ma wszystko podane na tacy, nie ma prawdziwego gospodarza, władze się zmieniają, a bałagan trwa.
Nie ma tu żadnej wizji rozwoju czy zmian. Króluje chaos, a rządzi kasa.
Pierwszy z brzegu przykład, w okresach szczytu turystycznego w części Zakopanego już zaczyna brakować wody. A budują się kolejne "apartamentowce". I co? I nic, władze czekają nie wiem na co...

Drugi przykład - turyści, ale i miejscowi, chętnie jeździli by po mieście okolicach rowerami.
Ile km ścieżek rowerowych powstało w granicach Zakopanego przez ostatnie 20 lat?

A bez nich masz wybór, albo nielegalnie chodnikiem, albo wąskimi ulicami, blokując ruch samochodowy.
CHOmikusPopraniec 2021-04-10 23:54:06
Po pierwsze list za długi.. po dyugie w zakopcu liczą się dutki i nie ważne w jaki sposób i jakimi środkami-wazne są dutki-ja jako WIEYNY oficey zakopiańskie milicji wiem co mówię-u mnie moje payobki sprzedają się za 39 zł pyemii za donoszenie nie kolegę z patyolu-wiec nie mam sensu poyuszac głębszych tematów.. dutki waznejsze od honoyu!!! Sempye faj! Kocham Janusza!!!
op 2021-04-10 23:45:15
dodałbym temat bardzo potrzebnej na Podhalu spalarni odpadów , nieudolni urzędnicy powinni zostać usunięci ze stanowisk, nie głosować na nich
MadMax 2021-04-10 22:22:29
Bardzo dobry list,
ale chyba niestety interesy pewnych grup są nastawione bezwzględnie na zysk bez skrupułów,

podobnie jak do niedawna ceniłem pewien hotel na Tetmajera - bo miał ładny ogród - no i niestety zmieniło się to,
na trawniku się nie zarabia - można by powiedzieć - smutne - ale prawdziwe - i to robione w tym przypadku przez swoich, na własnym podwórku.
Żal aż ściska - jak szybko to postępuje, jak opowiadam dzieciom co i jak wyglądało kiedyś w tym mieście - to czuje się jakbym był starym dziadkiem i opowiadał co było przed wojną, aż sam w to nie wierzę.
Gogo 2021-04-10 22:20:18
Brawo Pani Kingo.Ale tu się nic nie zmieni bo są Ci sami urzędnicy.Nie ma już żadnych wartości.Nie wystarczy ubrać się w strój góralski.Teraz liczy się tylko biznes.
Swoj 2021-04-10 22:08:48
Naprawdę Ktoś Dobrze Pisze , dobry List jestem ZA !! Pozdrawiam
 • PRACA | dam
  Firma Sport Moda zatrudni na umowę o pracę panią na stanowisko sprzedawca - asystent klienta. Mile widziana znajomość języka angielskiego i obsługi komputera. Wykształcenie średnie. Praca w sklepie firmowym Sportalm i EA7 Emporio Armani Zakopane. E-mail: sportmoda@sportmoda.pl
 • PRACA | dam
  Przyjmę STOLARZA do pracy - Ostrowsko. 502 564 044.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowisko: OBSŁUGA TOALET. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESŁANIE APLIKACJI zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "OBSŁUGA TOALET"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowiska: KUCHARZ, BARMAN, KELNER, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESŁANIE APLIKACJI zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "Kelner"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o. zatrudni na stanowiska: KUCHARZ, BARMAN, KELNER, POMOC KUCHENNA. Miejsce pracy: SZCZAWNICA. Spółka PKL Horeca Sp. z o.o., rozwijając działalność gastronomiczną, poszukuje osób do pracy w kuchni, obsługi klienta oraz sprzedaży w nowo otwieranym obiekcie gastronomicznym. WYMAGANIA: - Wysoka kultura osobista, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Umiejętność pracy w zespole, - Dyspozycyjność oraz gotowość do pracy w systemie zmianowym, - Mile widziane doświadczenie zawodowe lub chęć nauki, - Aktualna książeczka zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych. OFERUJEMY: - Umowa o pracę lub umowa zlecenie, - Atrakcyjne warunki zatrudnienia, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole. OSOBY ZAINTERESOWANE PROSZONE SĄ O PRZESŁANIE APLIKACJI zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem stanowiska (np. "Kucharz"). Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  PKL Horeca Sp. z o.o. jest Spółką wchodzącą w skład Grupy PKL. Grupa PKL oferuje całoroczny, kompleksowy zakres usług turystyczno-wypoczynkowych oraz posiada własną bazę noclegową i restauracyjną. Jest jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 300 osób. Jeżeli: - Chcesz pracować z najlepszymi specjalistami w turystyce; - Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy i lidera branży; Dołącz do nas! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: KIEROWNIK RESTAURACJI - MIEJSCE PRACY: SZCZAWNICA. Opis stanowiska: - Organizacja pracy w restauracji i punktach gastronomicznych, - Nadzór nad jakością wydawanych dań, - Kontrola zamówień i kosztów, - Kontakty z kontrahentami, dostawcami i podwykonawcami, - Proponowanie i wdrażanie nowych rozwiązań, raportowanie, - Organizacja pracy własnej i zespołu, - Zapewnienie najwyższej jakości obsługi gości, - Dbanie o pozytywny wizerunek Grupy Kapitałowej. WYMAGANIA: - Doświadczenie zawodowe na podobnym stanowisku, preferowane w dużych obiektach gastronomicznych, - Znajomość systemów operacyjnych w dziale gastronomii będzie dodatkowym atutem, - Umiejętność zarządzania zespołem oraz ich czasem pracy - tworzenie grafików, - Umiejętność pracy pod presją czasu, - Znajomość zagadnień gastronomicznych, - Dyspozycyjność, - Innowacyjność, kreatywność i pomysłowość. OFERUJEMY: - Pracę w rozwijającej się Firmie, - Możliwość zatrudnienia na podstawie umowy o pracę lub umowy o współpracę, - Stabilne warunki zatrudnienia, - Atrakcyjne wynagrodzenie plus system premiowy. APLIKACJE ZAWIERAJĄCE CV prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "KIEROWNIK RESTAURACJI". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ DO PRACY NA STANOWISKA: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, BARMANKI - Zakopane - 600 035 355.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  OWCZARKI PODHALAŃSKIE TEL. 788-552-449
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ, POMOC KELNERSKĄ. Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ, POMOC KELNERSKĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI kompleksowo. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  CENTRALNY OŚRODEK SPORTU - OŚRODEK PRZYGOTOWAŃ OLIMPIJSKICH w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ (KELNERA) oraz POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725300095. E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ. Praca co drugi dzień. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: MIESZKANIE 2-pokojowe - 507 406 516
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: POKOJE 1 i 2-OSOBOWE Z ŁAZIENKAMI - 507406516
 • PRACA | dam
  Zatrudnię piekarza lub osobę do przyuczenia. Piekarnia Raba Wyżna. 602151357 881933550marcin.talaga@gmail.com
  Tel.: 602151357
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM - JABŁONKA CENTRUM. 605 306 294.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. C. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. T ( NA BECZKOWÓZ). 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Księstwo Góralskie poszukuje pracowników na stanowiska: manager, kucharz, cukiernik, kelner, barman, sushi man. Szukamy ludzi młodych, pozytywnie nastawionych do pracy i życia. Oferujemy stałą prace oraz pewne wynagrodzenie. 602111144 rekrutacja@ksiestwogoralskie.pl
  Tel.: 602111144
 • PRACA | dam
  Restauracja Giewont w Kościelisku zatrudni na stanowisko: POMOC KUCHENNA, PANI SPRZĄTAJĄCA oraz KELNERZY. CV proszę przesyłać na adres: biuro@restaurantgiewont.com informacje pod nr 506161252.
 • PRACA | dam
  Restauracja w Kościelisku zatrudni na umowę o pracę KELNERKĘ lub KELNERA. Warunki do omówienia na miejscu. Telefon kontaktowy 605 277 662.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność. Tel. 601 544 244
 • PRACA | dam
  Kierowca CE w ruchu międzynarodowym, wysokie wynagrodzenie , wiecej informacji telefonicznie 603 792 895.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-05-14 22:01 Zwiedzanie wystaw, spotkania w Muzeum Tatrzańskim. Po remoncie rusza Galeria Hasiora 2021-05-14 21:08 Orkiestra Dęta Echo Gór z Kasinki Małej zagrała na Skałce 2021-05-14 21:00 Wiemy, ile zebrano dla chorego Wiktora w czasie aukcji w Tatrzańskim Parku Narodowym 2021-05-14 20:29 Nowe fakty w sprawie wesela w Księżówce. To wielka obłuda 13 2021-05-14 19:57 Teraz większy ruch na zakopiance 2021-05-14 19:50 Nie żyje ofiara porannego wypadku w Łapszach 3 2021-05-14 19:43 Na poboczu głównej drogi w Rabce nadal zalegają zwały gnijącego drewna 2021-05-14 19:32 Ukradł znak drogowy, przerobił go i zmylił kierowców ciężarówek 8 2021-05-14 19:31 Pani Marysia wie, co się stało z turystami. A jakie oscypki sprzedaje! (WIDEO) 2021-05-14 19:00 Tak znika stare Zakopane. Będą nowe pensjonaty (WIDEO) 11 2021-05-14 18:38 Wypadek na skrzyżowaniu w Gronkowie. Młodzi ludzie nie zauważyli znaku STOP 6 2021-05-14 18:05 Zderzenie trzech aut w Zubrzycy Dolnej 2021-05-14 17:59 Wolni przedsiębiorcy i skoczkowie dla Wiktorka. Chłopiec walczy z guzem mózgu (WIDEO) 2021-05-14 17:15 W Charytatywnym Rajdzie Koguta wyruszą znad jezior do Zakopanego 2021-05-14 16:59 Noc Muzeów w willi Atma 2021-05-14 16:15 Piątek, a zakopianka prawie pusta. Co się dzieje? 6 2021-05-14 15:33 Auto uderzyło w betonowy przepust w Łapszach. Śmigłowiec ratunkowy na miejscu 1 2021-05-14 15:30 Dariusz Popiela namówił mieszkańców do sprzątania żydowskiego cmentarza. Tym razem w Nowym Targu (WIDEO) 2021-05-14 14:30 Andrzej Bargiel wraca do domu. Szczęśliwie zakończyła się wyprawa w wysokich górach (WIDEO) 2021-05-14 13:42 Sprzęt do nauki zdalnej dla podtatrzańskich szkół 1 2021-05-14 13:00 Baryton w miejsce tancerza. Kto będzie nowym dyrektorem MOK? 1 2021-05-14 12:15 Będzie 130 nowych lokali - Mieszkanie Plus już powstaje w Mieście 2 2021-05-14 11:28 Na ten dzień restauratorzy czekali 7 długich miesięcy. Niektórzy i tak szykują pozew 6 2021-05-14 11:26 Łączą nas zabytki techniki 2021-05-14 10:45 Zanim będzie za późno. Czy chronisz dziecko przed samobójstwem? 1 2021-05-14 09:59 Zmarł Marian Rogoziński. Był doskonałym kierowcą rajdowym, mistrzem brydża 2021-05-14 08:00 Warsztaty dla lokalnych biznesmenów 2021-05-13 22:00 Wiosenne odloty z Centrum Edukacji Lotniczej 2021-05-13 21:15 Już jutro - wielkie porządki na żydowskim cmentarzu 4 2021-05-13 20:30 Biały Marsz - mała cegiełka naszego redakcyjnego kolegi 1 2021-05-13 19:45 Auto wjechało w dom przy zakopiance 1 2021-05-13 19:30 Nastolatek nie miał właściwego prawa jazdy, ale stracił i to, które miał 2 2021-05-13 19:00 Metoda czarnej skrzynki. Konkurs dla czytelników 2021-05-13 18:31 5 krajów, których obywatele najczęściej pracują w naszym regionie 2021-05-13 18:02 Po torfowiskach wokół Tatr 2021-05-13 17:45 Gaz staje się faktem 3 2021-05-13 17:20 Poznaj Babią Górę 2021-05-13 17:00 Jak zostać miastem 3 2021-05-13 16:15 Korki nadal paraliżują centrum Zakopanego. Czy to już ostatni dzień? 4 2021-05-13 15:30 Tajemnice rękodzieła 2021-05-13 14:38 Nawałnica przechodzi nad Orawą i Rabą Wyżną (WIDEO) 2021-05-13 14:20 Wspomnienia z minionych czasów 2021-05-13 13:44 W Zakopanem burzą dom (WIDEO) 16 2021-05-13 13:00 Nikt bezbłędnie nie napisał 3 2021-05-13 12:15 Jak wygląda strój orawski (WIDEO) 1 2021-05-13 11:30 Widokowa droga krzyżowa. Przejażdżka po pięknych miejscach Podhala (WIDEO) 1 2021-05-13 10:46 Zranione serce Turnioków (WIDEO) 3 2021-05-13 10:00 Agresywna słaba płeć. Mamo nie bij mnie 1 2021-05-13 09:00 Komunikacyjne miasteczko coraz bliżej ukończenia 2 2021-05-13 08:00 Z wieży kościelnej pieśń się niesie 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-05-14 22:41 1. Pewnie naczytali się tych "zapraszających serdecznie" komentarzy tubylców na tym Forum... :)) :)) A tak na serio - Ci co lubią zabawę pewnie i tak przyjadą, dla nich wszystko przygotowane - wesołe miasteczko, diabelski młyn, małpie gaje (nawet na Siwej Polanie) , betonowe koszmarne hotele , wielkie pensjonaty itp . oraz zastępy policji do utrzymania jakiego takiego porządku. No i oczywiście Sylwester Marzeń TVP . Gorzej z prawdziwymi turystami dla których miejsca ani atmosfery już nie ma i nie będzie . 2021-05-14 22:34 2. Nauka płynie z Torunia. Ubogi redemptorysta ledwo przędzie i ciągle prosi staruszków o wsparcie dzieła Maryi. No to co się dziwić ,że w każdym zakątku Polski każdy księżulo " orze jak może". 2021-05-14 22:32 3. Polski Kościół to dno. 2021-05-14 22:22 4. @Dr.Edke. Piernicys, piesi i rowerzyści też, dzisiaj miałem sytuację na dwóch przejściach w Łącku i Krościenku, idzie i nic nie myśli bez zastanowienia tak lelum polelum. Jakby była dziura w przejściu, to by wpadł po uszy a lało. Gdyby zagrzmiało to by go nie ruszyło. Taki, który chciałby popełnić samobuja byłby energiczniejszy i z życiem. 2021-05-14 22:22 5. Tatusiowi pewnie synowa nie pasi co ma bul dopy i go nie zaprosili to zakapował młodych. Co do imprez,typu urodziny,chrzciny wesela i inne.. były całą pandemie i będą... tego nikt nam nie zabroni. 2021-05-14 22:13 6. Cały lockdown wesela są organizowane na Podhalu, Beskidzie Wyspowym itp - tylko głupcy na nie chodzą ale cierpimy niestety my wszyscy 2021-05-14 22:12 7. Szkoda słów. Obłuda i fałsz. 2021-05-14 22:12 8. Pytanie, dlaczego milicja weszła do obiektu dopiero po telefonie z komendy głównej? Może mieli cynka i dobrze wiedzieli co się tam odjaniepawla i był prikaz nie wadzić. Wygląda na to że weselnicy zawsze mieli cynk że jedzie patrol. Dlaczego tylko 2 osoby z 200 zostały spisane? Gdzie sanepid, mandaty, glebowanie, teleskopy, ... A potem się dziwią że nikt nie ma dla nich szacunku. Hańbicie mundur, który nosicie! A dla ojca pana młodego wyrazy szacunku się należą a nie obelgi. Gdyby więcej osób przestrzegało prawa i postępowało uczciwie to do takich sytuacji by nie dochodziło. Zakłamany ciemny ludzie. Robactwo. 2021-05-14 21:46 9. Mają rozmach ....... Im wolno! 2021-05-14 21:40 10. Wszyscy kierowcy powinni przechodzić badania co kilka lat.Jezdza alkoholicy,cukrzyki czy tacy co mają padaczkę.Potem się szuka przyczyny...
2021-05-06 10:16 1. Czy wszystkie 3 budynki zapaliły się w tym samym czasie ? 2021-05-05 11:09 2. Chwała osobom, które dokonały tego dzieła. Kulturę narodu poznajemy również po tym, jak obchodzi się on z przeszłymi pokoleniami dawnych mieszkańców, w tym wypadku polskich Żydów, stanowiących niegdyś jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych w zarówno I jak i II Rzeczypospolitej. Inicjatywa ta świadczy o ludzkiej wrażliwości i humanizmie, sprzyja pojednaniu między narodami i umacnia ekumenizm, przełamuje niedobre stereotypy i opinie. Należy tą inicjatywę wesprzeć! 2021-05-04 18:21 3. znowu przypadkowo się zapaliło.......taki fajny plac.... 2021-04-28 11:38 4. wiktoria o którym spośród tysięcy wymyślonych przez homo sapiens...?! chyba że nie jesteś homo sapiens..... 2021-04-26 07:38 5. Napisałem to, żeby zwrócić uwagę na niepoważne zachowanie rządzących. To do nich skieruj swoje zalecenia żeby dziękowali swojemu Bogu za zdrowie, albo raczej żeby prosili go o rozum. 2021-04-24 12:58 6. Po co te teatrzyki za nasze pieniądze? Przyjechał autem za nasze, kierowca i ochrona za nasze, budowa za nasze... Przyjeżdża i mówi, że jest fajnie i będzie lepiej kiedyś tam. Jak chce odwiedzać to za swoje i prywatnie. Każdy polityk to prostytutka... Zrobi i powie wszystko za pieniądze. 2021-04-22 13:31 7. @Yhm ty człowieku słyszysz się , dziękuj swojemu Bogu że ci nic nie dolega że jesteś zdrowe 2021-04-20 14:16 8. W sumie to jak powstanie hala lodowa to może się okazać przydatna, w końcu stadiony przerabiają na szpitale to z takiej hali będzie można zrobić kostnicę. Inwestycja na czasie w wykonaniu PiS. 2021-04-19 19:41 9. A nie podał kiedy otworzą muzea ? 2021-04-19 09:50 10. Po co tyle zdjęć? Ktoś nie wie jak wygląda Tablet w masce?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka