Polecamy
Pochwal się swoim dzidziusiem w Tygodniku Podhalańskim. dzieci@24tp.pl tel. 182000000

Reklama

2021-04-16 15:30:08

Pożegnanie

Jurek to był wojownik, a nie urzędnik

W poniedziałek rano ktoś z Urzędu Miasta w Zakopanem zadzwonił do redakcji, że chcą w Tygodniku zamieścić nekrolog dla Jerzego Zacharki. Potem dotarła jego treść. Parę godzin później dostaliśmy informację, że nekrolog wycofują.

Ten mało istotny incydent przypomniał mi, jak 32 lata temu siedzieliśmy z Jurkiem w gronie przyjaciół, założycieli zakopiańskiej Solidarności, i przekonywaliśmy się nawzajem, jak potrzebny jest wolny głos, wolna lokalna prasa. Doskonale znaliśmy Polskę bez niezależnych mediów. Wiedzieliśmy, jak szybko władza może demoralizować się bez społecznej kontroli. Błędnie i idealistycznie jednak zakładaliśmy, że kolejne lokalne samorządy zachwycone będą działalnością mediów na swoim terenie. Że tak alergicznie będą przyjmować dziennikarskie patrzenie im na ręce, nie podejrzewaliśmy. Od kilku lat szczególnie mocno to odczuwamy. W miniony poniedziałek także.    

Pomysł na lokalną gazetę był, ale nie było pieniędzy. To Jurek Zacharko wpadł na pomysł, jak zdobyć środki na założenie Tygodnika Podhalańskiego. Wszyscy szybko przystali na pomysł powołania spółki, do której największy wkład wrzuci Jerzy Buława, przyjaciel Jurka z czasów internowania, który od niedawna miał sporą firmę. Trzeba było go do tego tylko namówić. Jurek miał niezwykły dar przekonywania. Potrafił tak mówić, że porywał słuchacza. Gdy w czerwcu 1989 roku, stojąc na podeście pod Domem Towarowym Granit, wzywał mieszkańców Zakopanego do głosowania na kandydatów Solidarności, ludzie słuchali go z zapartym tchem. Z jego daru przekonywania i charyzmatycznej postaci doskonale zdawała sobie sprawę Służba Bezpieczeństwa, która uważała Jurka za wroga nr 1 w Zakopanem.

Gdy 13 grudnia 1981 roku przyszli po niego do mieszkania na Sienkiewicza, buciorami rozbili mu drzwi, żeby wejść do środka. Jurek został internowany. Gdy wyszedł, prosił, żeby nie angażować go do działalności podziemnej. Doskonale zdawał sobie sprawę, że jest ciągle obserwowany. Służył radą, pomocą, ale musiał być szczególnie ostrożny. Mimo wszystko często korzystaliśmy z jego pomocy. Był fachowcem od poligrafii, od druku. Znał się na sitodrukach. Na początku lat 90. jego pracownia poligraficzna obok delikatesów stała się niemal centrum myśli intelektualnej Zakopanego. Schodzili się tu ludzie, którzy tworzyli po okresie komunistycznym nowe, wolne Zakopane. Jurek miał wówczas mocno lewicowo-centrowe poglądy. Współtworzył w Zakopanem Unię Wolności, przyjaźnił się m.in z Zofią Kuratowską. Ponad wszystko był jednak z krwi i kości związkowcem. Potrafił rozmawiać z pracownikami, walczył o ich interesy. Większość swojego życia związał z zakopiańską spółdzielnią Społem. Gdy jechał na pierwszy zjazd Solidarności spółdzielczej, nie mieliśmy żadnej wątpliwości, że położy tam na łopatki wszystkich kontrkandydatów do funkcji przewodniczącego.

Kilka lat po tym, jak powstał Tygodnik, Jurek przejął udziały spółki od wspomnianego Jerzego Buławy, swego więziennego przyjaciela i postanowił oddać je w ręce dziennikarzy. Gdy pytałem go, czemu to robi, tłumaczył, że tylko taki układ właścicielski będzie służył niezależności pisma. Miał rację, być może, gdy sam trafił do władz, żałował tego, ale nigdy mi tego nie wytykał, nawet jak się ostro spieraliśmy. Już wtedy bardzo mocno ciągnęła go polityka. Już nie pamiętam, który to był rok słynnego zebrania zakopiańskiej Unii Wolności, podczas którego zdecydowano, że nikt, kto miał jakikolwiek epizod z PZPR-em, nie może kandydować z list Unii Wolności. Jurka to bardzo zabolało, tym bardziej że został z partii wyrzucony, a jego zasługi dla wolnej Polski były tak powszechnie znane.  

Rozgoryczony, łatwo przystał na propozycję drugiej strony sceny politycznej Zakopanego. Ludzie z prawicowych kręgów potrzebowali takiego człowieka jak Zacharko. Z charyzmą, a przede wszystkich ze świetnym życiorysem. Od tej pory jego droga wiodła tymi ścieżkami. Po drodze pogubili się gdzieś przyjaciele z dawnych lat, bo ich poglądy polityczne zaczęły się coraz bardziej różnić. Atuty Jurka otworzyły mu drogę do objęcia najwyższych stanowisk w mieście. Stał się człowiekiem władzy.

Gdyby ktoś w latach 80., 90. przekonywał mnie, że Jerzy Zacharko pójdzie tą drogą, popukałbym się po głowie. Władza to nie był jego żywioł. Jurek to był wojownik, a nie urzędnik. Pamiętam, jak w 1995 roku sam całą noc robił nam, chłopakom z dawnego podziemia, w swojej pracowni wielki transparent z napisem „Kwaśniewski Go Home, nikt Cię tu nie chce”. Załamani powrotem komunistycznego prezydenta powiesiliśmy taki napis nazajutrz na Krokwi, gdy Aleksander Kwaśniewski przyjechał do Zakopanego, aby pod skocznią ogłosić, że w Zakopanem będzie olimpiada. Na tle ogromnego billboardu gwizdaliśmy podczas przemówienia prezydenta, aż nam powietrza w płucach brakowało. Takich wspólnych akcji pamiętam bardzo wiele.

Różniliśmy się poglądami co do wielu spraw w Zakopanem. Bywało tak ostro, że w Jurka pracowni powstały transparenty z napisem „Tygodnik Podhalański kłamie”, które zawisły potem nad ulicami miasta. Pamiętam, jak ktoś mnie wtedy pytał, czemu nie idziemy z tym do sądu. Miałem absolutną pewność, że tego nie zrobimy. To było wyrażenie opinii, a tę traktujemy poważnie, tym bardziej że jako dziennikarze, sami chcemy także mieć do tego prawo. Jurek mocno zaangażował się w pracę zakopiańskiego szpitala. Próbowaliśmy go przekonać, że kierując radą szpitala, nieco stracił dystans do niego. Ale on, jak to on, dałby się pokroić, jeśli bronił czegoś, do czego był przekonany.

Gdy kilka lat temu zachorował i trafił do szpitala, zdziwiony był moją wizytą. Wzrok mu już nawalał, broda posiwiała, zostawiłem mu swoje okulary do czytania. Wspominaliśmy starych przyjaciół, śmialiśmy się z naszej młodości. Potem wyszedł ze szpitala zdrowy. Kilkanaście dni temu dotarła do nas informacja, że Jurek zaraził się koronawirusem. To była bardzo zła wiadomość. Jurek nie był już młody. W środę przyszły dobre wieści, że odpięty od respiratora wybudził się i jest z nim kontakt. Jest słaby, ale idzie ku dobremu. Pojawiła się nadzieja. Umarł w niedzielę o godz. 21.00.
Żegnaj, Jurku.

Jurek Jurecki

PS. Na koniec kondolencje z Urzędu Miasta, które w poniedziałek burmistrzowie postanowili wycofać z publikacji. Wiał halny, więc pewnie omyłkowo wpadło to komuś do głowy. Postanowiliśmy to naprawić i kondolencje mimo wszystko wydrukować.       

Z wielkim smutkiem żegnamy śp. Jerzego Zacharkę - legendę Solidarności i zasłużonego zakopiańskiego samorządowca, wicestarostę tatrzańskiego, a przede wszystkim człowieka, który z wielką pasją i oddaniem pracował dla dobra naszego miasta i powiatu.
Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie, Bliskim i Współpracownikom składają Burmistrz Miasta Zakopane Leszek Dorula wraz z Zastępcami Agnieszką Nowak-Gąsienicą, Tomaszem Filarem, Sekretarzem Miasta Grzegorzem Cisło, Skarbnikiem Heleną Mamcarz oraz Pracownikami Urzędu Miasta Przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jan Gluc wraz z Radnymi. 

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Polak 2021-04-16 20:35:53
Dziękuję Tygodnikowi że jest, wiele niewygodnych tematów byłoby zamiatanych pod dywan
Urzędnicy muszą się liczyć z kontrolą społeczną mediów.
Poza tym dzięki za nagłaśnianie akcji sprzątania Tatr, promowanie walki ze smogiem, DLA DOBRA SPOŁECZNOŚCI LOKALNEJ
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  OWCZARKI PODHALAŃSKIE TEL. 788-552-449
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ, POMOC KELNERSKĄ. Praca stała. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ, POMOC KELNERSKĄ na sezon letni. 601 533 566, 18 20 64 305
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI kompleksowo. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  CENTRALNY OŚRODEK SPORTU - OŚRODEK PRZYGOTOWAŃ OLIMPIJSKICH w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ (KELNERA) oraz POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725300095. E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ. Praca co drugi dzień. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: MIESZKANIE 2-pokojowe - 507 406 516
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Zakopane, Krupówki - WYNAJEM DŁUGOTERMINOWY: POKOJE 1 i 2-OSOBOWE Z ŁAZIENKAMI - 507406516
 • PRACA | dam
  Zatrudnię piekarza lub osobę do przyuczenia. Piekarnia Raba Wyżna. 602151357 881933550marcin.talaga@gmail.com
  Tel.: 602151357
 • PRACA | dam
  Zatrudnię INFORMATYKA. 505 429 375.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM - JABŁONKA CENTRUM. 605 306 294.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. C. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. T ( NA BECZKOWÓZ). 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Księstwo Góralskie poszukuje pracowników na stanowiska: manager, kucharz, cukiernik, kelner, barman, sushi man. Szukamy ludzi młodych, pozytywnie nastawionych do pracy i życia. Oferujemy stałą prace oraz pewne wynagrodzenie. 602111144 rekrutacja@ksiestwogoralskie.pl
  Tel.: 602111144
 • PRACA | dam
  Restauracja Giewont w Kościelisku zatrudni na stanowisko: POMOC KUCHENNA, PANI SPRZĄTAJĄCA oraz KELNERZY. CV proszę przesyłać na adres: biuro@restaurantgiewont.com informacje pod nr 506161252.
 • PRACA | dam
  Restauracja w Kościelisku zatrudni na umowę o pracę KELNERKĘ lub KELNERA. Warunki do omówienia na miejscu. Telefon kontaktowy 605 277 662.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ ARCHITEKTA, niezbędna znajomość Archicada i dyspozycyjność. Tel. 601 544 244
 • PRACA | dam
  Kierowca CE w ruchu międzynarodowym, wysokie wynagrodzenie , wiecej informacji telefonicznie 603 792 895.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-05-12 13:12 Szybsze luzowanie obostrzeń? Konferencja prasowa premiera (WIDEO) 2021-05-12 13:00 Porodówka wraca do szpitala 2021-05-12 12:25 Alergiczna reakcja na ukąszenie osy w Tatrach 2021-05-12 12:15 Podhalański Szpital Protestacyjny 2 2021-05-12 11:30 Protest pielęgniarek. To nie łóżka leczą pacjentów! (WIDEO) 1 2021-05-12 10:58 Nieco więcej nowych zakażeń 2 2021-05-12 10:41 Kobieta zaatakowana nożem. Dwie osoby zatrzymane 2021-05-12 10:00 Nadwrażliwi 2021-05-12 09:00 Kolejny piękny poranek, ale później burze 2021-05-12 08:00 Ulica Świętej Doroty doczeka się remontu 2021-05-11 22:00 W ZAKOPANEM POWSTAJE PIERWSZY W POLSCE SALON FIRMOWY MARKI DYNAFIT 2021-05-11 21:00 Fatum nad wodnym placem 2 2021-05-11 20:30 Nie zatrzymał się do policyjnej kontroli. Miał powód 4 2021-05-11 20:25 Pierwsze foty po zjeździe Andrzeja Bargiela i Jędrka Baranowskiego z Laila Peak 4 2021-05-11 20:02 Pożar którego nie było czyli nie ma bacówki bez dymu 1 2021-05-11 20:00 Słodki smak marzeń. Konkurs dla czytelników 2021-05-11 19:59 Kondolencje dla znanego skoczka narciarskiego 2021-05-11 19:38 Bomba w Urzędzie miasta w Zakopanem 4 2021-05-11 19:15 W wakacje jeszcze tu nie zaparkujemy 2021-05-11 18:10 Interwencja policji na Ogrodowej 2021-05-11 17:44 Gdy pytacie ile śniegu leży jeszcze w Tatrach (ZDJĘCIA) 2021-05-11 17:00 Śliwowica się poleje do kanału 5 2021-05-11 16:57 Ser na ciepło - smaczny pomysł na grilla 2021-05-11 16:55 Rozwiń muzyczną pasję 2021-05-11 16:15 I posprzątane 3 2021-05-11 16:15 Moja mama jest wspaniała 2021-05-11 15:30 Dorwać crossowca 3 2021-05-11 14:45 W kolejce do kolejki 1 2021-05-11 14:14 Ratownicy TOPR znowu w akcji 2021-05-11 14:00 Latający GOPR 2021-05-11 13:15 Z zimy przeszliśmy prosto do lata 1 2021-05-11 12:30 Nowa droga do cmentarza 2021-05-11 11:30 Mostu nie będzie 5 2021-05-11 10:40 Sprzątamy Podhale z Tatrzańskim Parkiem Narodowym (WIDEO) 3 2021-05-11 10:00 Fuzja góralskich smaków 2021-05-11 09:00 Tatrzańska Baśń. Tak powstaje scenografia 2021-05-11 08:32 Piękny poranek na Przełęczy Kondrackiej (WIDEO, ZDJĘCIA) 2 2021-05-11 08:00 Lekkoatletyczne zawody dla niepełnosprawnych 2 2021-05-10 22:15 Szybowce, kozice, ptaki, raki i inne zwierzaki 2021-05-10 21:46 Rysy, odpryski i liszaje na twarzach zasłużonych 8 2021-05-10 21:26 Ośnieżone szczyty widziane z Pienin 2 2021-05-10 20:45 Witamy rowerzystów 2 2021-05-10 20:22 Pocztówka z widokiem (WIDEO) 2021-05-10 19:59 Najciemniej pod latarnią ... 2 2021-05-10 19:19 Uważaj, możesz złamać nogę 3 2021-05-10 19:00 Wiosenna akcja szczepiena lisów przeciwko wściekliźnie 1 2021-05-10 18:15 Zwijanie oddziału covidowego w Nowym Targu 4 2021-05-10 17:51 Pani za kierownicą i jej 3,5 promila we krwi 4 2021-05-10 17:30 Bo wyłączymy prąd - oszuści podszywają się pod energetyków 1 2021-05-10 16:57 Znika pandemiczne zamknięcie
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-05-12 12:47 1. Dyrekcja mogłaby się podzielić z personelem kapuchą z kowida. Ile to te testy z tłumaczeniem kosztują...? Jak to mówił pan wierzba... "Pacjent ma wybór, nikt nikogo nie zmusza do robienia droższych testów. Test tańszy można zrobić, ale jest większe ryzyko, że będzie fałszywie ujemny lub fałszywie dodatni. Ci, którzy o tym wiedzą i nie chcą ryzykować, decydują się na testy droższe. Były droższe, ich ceny spadły i dziś kosztują one 350 zł" Czyli mamy wybór i możemy zrobić tańszy ale wtedy to tak jakbyśmy sami siebie chcieli wpakować na dwa tygodnie do kwarantanny mimo że jesteśmy zdrowi. "Dyrektor przytoczył przykład mieszkańca powiatu nowotarskiego, który wybierając się do Stanów Zjednoczonych wybrał tańszy test. Jego wynik był pozytywny. Godzinę później zdecydował się na dokładniejszy, droższy test, który dał wynik negatywny. Jednak informacja z pierwszego testu została umieszczona w systemie i został zawrócony z lotniska i nie został wpuszczony do samolotu." Dlaczego tańsze testy w ogóle są w użyciu? Dlaczego dopuszcza się do fałszowania statystyk? To pielęgniarki i położne mają najwięcej styczności z pacjentami i to od ich pracy w lwiej części zależą warunki w jakich pacjent będzie spędzał czas w szpitalnych podwojach. To nie jest łatwa praca i powinny być odpowiednio wynagradzane. Nie można dopuszczać do sytuacji w której lekarze i personel wyższego stopnia i kierownictwo zarabiało kilkakrotność tego co pielęgniarki. Bo bez tych pielęgniarek szpitala po prostu by nie było. No chyba że lekarze przejęli by ich obowiązki w co mocno wątpię. Zresztą jestem przekonany że na naszych oczach szpitale rzeczywiście będą zamykane z powodu braku personelu. Ta fikcyjna dykta z kartonem musi się posypać bo można dojść do przekonania że kadra zarządzająca robi wszystko by właśnie do tego doprowadzić. 2021-05-12 12:33 2. Jak to jest z tymi zarobkami w słuzbie zdrowia bo juz zgłupiałem??????????????? Mam siostre która pracuje w szpitalu( nie w Nowym Targu) i wyciaga z etatu 5 tys zł, teraz doszedł jej dodatek kowidowy 3 tys zł, oprócz tego pracuje w prywatnej przychodni ( na 1/2 etatu) za 3 tys zł. Tak że wyciaga 8 tys zł + 3 tys zł dodatek cowidowy Lekko 11 tys zł. Kolega lekarz chwalił mi się ostatno że spokojnie ma 30-35 tys zł na rękę w miesiącu 2021-05-12 12:26 3. Niekończące się pasmo sukcesów. Tak trzymać. Czekam z niecierpliwością, aż wreszcie unieważnią wybory. 2021-05-12 11:58 4. A gdzie pięknie pachnąca dyrekcja szpitala? Przedstawiciele rady społecznej? Starosta "jest pięknie"? Sołtys? Jagna? Piczura? Kidawa? Jak tam się trzyma ta dykta i karton, fikcyjne świadczenie usług medycznych, łóżka kowidowe dały zarobić na premie? A oddział położniczy? Już nie ma o czym gadać, co nie? Pieniążki już przytulone. 2021-05-12 11:49 5. Wreszcie odezwał się ktoś kompetentny. I od razu oczywiście oburzony krytyką. "O, wy­pra­szam to so­bie! Jak to? Ja nic nie ro­bię?". Jakoś nie dotarłem do informacji, jakoby urząd miasta organizował sprzątanie rękami urzędników. A informacji o takich akcjach organizowanych przez różne instytucje, stowarzyszenia, organizacje jest na pęczki. Jak już mowa o "sprzątaniu świata" i urzędnikach, to czy szanowny raczył odwiedzić przytorowe wysypisko z tego artykułu https://24tp.pl/n/81071 czy poczekamy aż zarośnie krzakami...? Ale nie chodziło mi o taką akcję urzędników dla picu pod publiczkę - choć mogłaby ocieplić wizerunek urzędnika. Chodziło mi raczej o brak działań w celu ukrócenia śmieciarzy. Może "sprzątający urzędnik" pochwali się ile w tamtym roku wystawiono kar za zaśmiecanie środowiska? Ile dokonano kontroli nielegalnie wynajmowanych lokali niepłacących za odbiór śmieci? Ile deklaracji zweryfikowano? A straż miejska to ile wystawiła mandatów choćby za zaśmiecanie chodnika? Dopóki nie zaczniecie surowo karać śmieciarzy, dopóty takie akcje będą na porządku dziennym. A będzie ich coraz więcej bo zamiast uszczelniać system, podnosicie stawki za śmieci co powoduje że uczciwie płacący są robieni w balona i coraz częściej się buntują. Ile można patrzeć jak sąsiad pali śmieci lub wywozi do lasu a samemu ponosić coraz większe koszty za śmieci. Dalsze ignorowanie zaniedbań doprowadzi do katastrofy środowiskowej. Tym bardziej że skończył się sezon grzewczy i ludzie przestali palić śmieci więc będą je wywozić do lasu lub podrzucać do miejskich koszy (tego też jakoś nikt nie zamierza ukrócić a wystarczy przejrzeć miejski monitoring i spisać numery rejestracyjne). Ostatnio zaniechano również odbioru od mieszkańców odpadów niebezpiecznych - to również wygląda jak zaproszenie do wywożenia do lasu. Jedyne co potrafiliście zrobić, nie wstając ze stołków, to podniesienie stawek - co też jest strzałem w kolano i już powoduje zwiększony wysyp leśnych śmieci. Mówiąc krótko, oburzony urzędniku, okazjonalnym sprzątaniem z wolontariuszami nie odkupisz wieloletnich zaniedbań i braku spójnej polityki gospodarowania odpadami (dlaczego jeszcze nie ma planów dogadania się z gminami podhalańskimi w celu zbudowania spalarni...?). Dlatego sugeruję uprzejmie byście się wzięli wreszcie do uczciwej pracy i zaczęli surowo karać śmieciarzy lub przynajmniej zaczęli egzekwować istniejące przepisy. Bo jak nie to co tydzień będziecie dymać z tymi workami po krzakach i zaroślach. I proszę się nie oburzać na krytykę mieszkańców tylko pracować tak by nie było podstaw do pretensji. 2021-05-12 11:33 6. Kolega syna zdrowy 20letni chłop, drugi dzień leży w gorączce po pierwszej dawce. Coś mi się zdaje, że EMA dała ciała w UE. Czas na powrót do krajowych agencji leków. Ciekawe bo nikt nie pisze jak jest po rosyjskich i chińskich szczepionkach? 2021-05-12 11:24 7. Idzie zmiana pogody - halny , to kretynów nosi 2021-05-12 11:20 8. Pierniczyć planową pandemię strachu - Obajtek odrabia miliardowe straty ,paliwo na stacjach Orlenu chrzczone - uważajcie 2021-05-12 09:55 9. A mogli przerobić na płyn do dezynfekcji... gardła :) I byłoby legalnie 2021-05-12 09:53 10. Tylko opla mu zostawcie, żeby miał czym po flaszkę podjechać. Nie bądźcie bezduszni.
2021-05-06 10:16 1. Czy wszystkie 3 budynki zapaliły się w tym samym czasie ? 2021-05-05 11:09 2. Chwała osobom, które dokonały tego dzieła. Kulturę narodu poznajemy również po tym, jak obchodzi się on z przeszłymi pokoleniami dawnych mieszkańców, w tym wypadku polskich Żydów, stanowiących niegdyś jedną z najliczniejszych mniejszości narodowych w zarówno I jak i II Rzeczypospolitej. Inicjatywa ta świadczy o ludzkiej wrażliwości i humanizmie, sprzyja pojednaniu między narodami i umacnia ekumenizm, przełamuje niedobre stereotypy i opinie. Należy tą inicjatywę wesprzeć! 2021-05-04 18:21 3. znowu przypadkowo się zapaliło.......taki fajny plac.... 2021-04-28 11:38 4. wiktoria o którym spośród tysięcy wymyślonych przez homo sapiens...?! chyba że nie jesteś homo sapiens..... 2021-04-26 07:38 5. Napisałem to, żeby zwrócić uwagę na niepoważne zachowanie rządzących. To do nich skieruj swoje zalecenia żeby dziękowali swojemu Bogu za zdrowie, albo raczej żeby prosili go o rozum. 2021-04-24 12:58 6. Po co te teatrzyki za nasze pieniądze? Przyjechał autem za nasze, kierowca i ochrona za nasze, budowa za nasze... Przyjeżdża i mówi, że jest fajnie i będzie lepiej kiedyś tam. Jak chce odwiedzać to za swoje i prywatnie. Każdy polityk to prostytutka... Zrobi i powie wszystko za pieniądze. 2021-04-22 13:31 7. @Yhm ty człowieku słyszysz się , dziękuj swojemu Bogu że ci nic nie dolega że jesteś zdrowe 2021-04-20 14:16 8. W sumie to jak powstanie hala lodowa to może się okazać przydatna, w końcu stadiony przerabiają na szpitale to z takiej hali będzie można zrobić kostnicę. Inwestycja na czasie w wykonaniu PiS. 2021-04-19 19:41 9. A nie podał kiedy otworzą muzea ? 2021-04-19 09:50 10. Po co tyle zdjęć? Ktoś nie wie jak wygląda Tablet w masce?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

FILMY TP