Reklama

2021-06-16 10:00:00

Rozmowa

Księża się powinni od Tischnera uczyć

Ci, którzy używali krzyża jako pałki, wzbudzali u Tischnera agresję i złość. Atakował tych, którzy z Ewangelii robili złą nowinę. Filozof z Łopusznej jest patronem dobrego myślenia, które wszędzie poszukuje okruchów dobra i kieruje ludzi ku dobru - mówi w rozmowie z Beatą Zalot prof. Zbigniew Stawrowski, współzałożyciel i dyrektor Instytutu Myśli Józefa Tischnera w Krakowie.

- Czy istnieje moda na Tischnera? Zainteresowanie jego filozofią?

–Nie jestem tego w stanie uczciwie ocenić. Nie mam wglądu w całe polskie środowisko filozoficzne. Wiem, że powstaje dużo prac magisterskich na temat jego filozofii, także doktoratów.

 –Skąd bierze się moda na Tischnera?

–To był człowiek wielowymiarowy, renesansowy. Każdy znał go z obszaru, na który sam był wrażliwy. Na Podhalu widzą w nim przede wszystkim księdza, kaznodzieję i człowieka, który dowartościował górali – ich kulturę i język. Dla nas najważniejszy jest wymiar jego myślenia. Tischner, jako początkujący filozof, założył sobie, że codziennie przez 6 godzin będzie czytał teksty filozoficzne. I konsekwentnie to robił. Ta ciężka intelektualna praca przynosiła stopniowo owoce we wszystkich dziedzinach jego życia. Warto jednak pamiętać, że był przede wszystkim filozofem, który troszczył się o duszę, był duszpasterzem w przebraniu filozofa.

 –Ta głęboka mądrość filozoficzna szła w parze w bardzo przystępnym, prostym językiem, którym się posługiwał Tischner. Przekonałam się o tym, słuchając podczas studiów jego wykładów.

–To prawda, potrafił przekazywać wiedzę w sposób zrozumiały, dostosowywał język, obrazy, którymi się chętnie posługiwał, do słuchaczy. Posiadał umiejętność połączenia głębokiej filozofii z prostym językiem. Wiele osób miało mu za złe, że pisząc o filozofii, używa języka literackiego. To był jego świadomy wybór –chciał dotrzeć do ludzi. Ale potrafił też pisać teksty typowo filozoficzne –bardzo precyzyjne, analityczne. Przykładem jest jego praca habilitacyjna. Wielu widziało w nim uśmiechniętego, wyluzowanego księdza, który jak z rękawa sypał dowcipami. Za tym wszystkim kryła się jednak głęboka wrażliwość i głębokie myślenie. Także podczas ostrych dyskusji patrzył na ludzi życzliwie. Starał się zrozumieć polemistę.

 –To dlaczego wzbudzał u innych taką agresję? 

–Ale proszę zauważyć, u kogo. Przede wszystkim u księży. Patrzył na to środowisko szczególnie ostro, krytycznie, dlatego że, będąc jednym z nich, czuł się za nich odpowiedzialny. Ci, którzy używali krzyża jako pałki, wzbudzali jego agresję i złość. Atakował tych, którzy z Ewangelii robili złą nowinę, a nie dobrą. Tych nie oszczędzał.

–W środowisku filozoficznym też miał wrogów.

 –Może nie wrogów, raczej przeciwników – zwłaszcza wśród tomistów. Według niego filozofia tomistyczna nie potrafi odpowiedzieć na autentyczne ludzkie bóle i problemy.

–W momencie przełomu w naszym kraju, ogólnej euforii po obaleniu komunizmu, on potrafił patrzeć dalej i głębiej. Widział w nas „homo sovieticusa”. Ciekawe, co dziś powiedziałby Polakom?

 –Mam pewien dystans do ówczesnych tekstów Tischnera. Uważam, że się zagubił w ocenach sytuacji politycznej. Charakterystyczne, że we wszystkich, także w sobie samym, widział ślady homo sovieticusa, tylko nie w komunistach. Jego uwagi na temat lustracji i dekomunizacji czy – ujmując to inaczej – relacji między sprawiedliwością i miłosierdziem były zbyt jednostronne i uproszczone. Zresztą pod koniec życia je skorygował.

Wiele osób ma dług wdzięczności wobec ks. prof. Tischnera. Spłacają go w różny sposób. Takie też zapewne są powody utworzenia Instytutu Myśli J. Tischnera, którym pan kieruje?

 –To prawda, Instytut został założony przez uczniów i przyjaciół Tischnera, by chronić i upowszechniać jego dorobek, kontynuować najważniejsze wątki jego filozofii. Wiele dobrego robimy wspólnie ze Stowarzyszeniem „Drogami Tischnera”i związaną z nim rozrastającą się ciągle rodziną szkół tischnerowskich. Ściśle z nimi współpracujemy, bo zależy nam bardzo, by myślenie w duchu tischnerowskim przekazywać nauczycielom.

Jest jednak środowisko, które bardzo dużo zawdzięcza Tischnerowi, ale nie jest dzisiaj zbyt widoczne. To jego wychowankowie z seminarium. Ci księża, którym Tischner przypominał, że Ewangelia ma być dobrą nowiną, że ma otwierać horyzonty nadziei, a nie straszyć, nakazywać i budzić poczucie winy. Że ludzie są powołani do wolności.

 –Jakie zadanie stoi przed jego wychowankami – księżmi?

–Przede wszystkim, by nie bali się myślenia i potrafili zaufać ludzkiej wolności, bo jest dobra. Może warto byłoby dostrzec w Tischnerze wzór dobrego duszpasterza na trudne czasy wolności. Mam wrażenie, że wśród wyniesionych na ołtarze brakuje nam takiego wzorca. Dla mnie Tischner jest patronem dobrego myślenia, które wszędzie poszukuje okruchów dobra i kieruje ludzi ku dobru. Taki wzór w dzisiejszych czasach zagubienia, chaosu i lęków jest bardzo potrzebny.

 

–Wróćmy jednak do Instytutu – na czym konkretnie polega jego praca?

–Nasze archiwum gromadzi spuściznę po Tischnerze – filozoficzną, duszpasterską, literacką, publicystyczną. Zbieramy jego zapiski, wszelkie relacje, zapisy na taśmach – magnetofonowych, video. Gromadzimy kazania, wykłady. To stanowi potem bazę dla tych, którzy prowadzą badania nad Tischnerem. Prowadzimy też działalność wydawniczą. Wydaliśmy niepublikowane dotąd doktorat oraz pracę habilitacyjną Tischnera „Studia z filozofii świadomości” – absolutne odkrycie, wielkie dzieło. Wydaliśmy też jego wykłady dla polonistów Uniwersytetu Jagiellońskiego z okresu stanu wojennego „Etyka a historia”. Niestety, materiały z innych lat i innych uczelni są niekompletne, więc gdyby ktoś miał jakiekolwiek nagrania jego wykładów, bylibyśmy bardzo wdzięczni za wypożyczenie. Jeśli zbierzemy całość, będziemy mogli znowu wydać kolejną publikację. Ważną dla nas działalnością jest seria wydawnicza „Drogi myślenia”, w której drukujemy książki filozoficzne, podejmujące istotne problemy, z którymi borykał się wcześniej Tischner.

–Na początku rozmawialiśmy tym, jak wiele górale zawdzięczają Tischnerowi. A co dziś oni – jak pan myśli – mogą zrobić dla Niego?

–Na to pytanie, górale powinni odpowiedzieć sobie sami. Na tym polega właśnie wolność, której nauczył nas Tischner.

 

*

Instytut Myśli Józefa Tischnera w Krakowie został założony przez uczniów i przyjaciół filozofa. Fundacja za cel obrała sobie ochronę i upowszechnianie dorobku oraz kontynuację najważniejszych wątków filozofii Tischnera. Działające przy Instytucie archiwum gromadzi jego spuściznę – filozoficzną, duszpasterską, literacką i publicystyczną. Wydaje jego teksty, a także prace tych, którzy myślenie filozoficzne Tischnera kontynuują. Instytut organizuje też konferencje, seminaria, coroczne Dni Tischnerowskie. IMJT posiada status organizacji użyteczności publicznej, dzięki czemu przy rozliczaniu podatków każdy może na konto fundacji przekazać 1% swoich dochodów. Według nowych zasad, by przekazać pieniądze na konto Instytutu, w ostatnich rubrykach zeznania podatkowego, oprócz wyliczonej kwoty (1%),

Tygodnik Podhalański 7/2009


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Yajami Omate 2021-06-17 14:24:21
Powinni się uczyć jak współpracować z ...
Matka 2021-06-16 12:56:36
"Zbój, ale mój".
Zbooj 2021-06-16 12:34:07
Arka Noego śpiewała, że świętym każdym może być, ale sami duchowni najczęściej zostają... Moi rodzice są i będą dla mnie święci.
King Kong 2021-06-16 12:20:44
Ja też chcę, tylko się wiercę i ciężko mi byłoby ustać na ołtarzu.
Logiczny 2021-06-16 11:04:41
Oby nie dowiedział się o tym ks. Oko bo będzie dym :p

Reklama
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem prowadzi nabór na stanowisko ADMINISTRATOR SYSTEMÓW INFORMATYCZNYCH Szczegóły: https://bip.cos.pl/1509/zakopane
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509170212
 • PRACA | dam
  Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Zakopanem poszukuje kandydatów do pracy na trzy wolne stanowiska pracy. Szczegółowe informacje: https://bip.malopolska.pl/pssezakopane w zakładce oferty pracy, lub telefonicznie 18 20 68 697
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DOBRY POKÓJ dla niepalącej, bardzo spokojnej, poważnej dziewczyny - Zakopane, 501 514 962.
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy W SKLEPIE OGÓLNOSPOŻYWCZYM w Zakopanem, NA STANOWISKA: SPRZEDAWCA, MAGAZYNIER. Z doświadczeniem. Pełny etat, praca co drugi dzień. Tel. 721180381.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni osobę na stanowisko POMOC KUCHENNA Tel.: 725300095
 • PRACA | dam
  Zatrudnię mechanika, spawacza lub montażystę ewentualnie pomocnika do pracy przy montowaniu kotłowni parowej. Praca wyjazdowa od poniedziałku do piątku. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie. Szczegóły i warunki pracy pod nr tel. 606817400.. 606817400marcinkucia@wp.pl
  Tel.: 606817400
 • PRACA | dam
  Zatrudnię dziewczynę z Zakopanego lub okolic jako sprzedawca w sklepie zabawkowym.. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ POMOC KUCHENNĄ - Zakopane Jaszczurówka - 601 50 44 86
 • PRACA | dam
  Firma z Nowego Targu zatrudni krojczego do skór owczych - mile widziane doświadczenie. Umowa na pełny etat. Proszę dzwonić od poniedziałku do piątku w godz. 8-16.00.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW. 501 425 013.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. tel. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ lub OSOBĘ DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ W FORMIE BUFETU. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię w pełni funkcjonujący pensjonat lub budynek z apartamentami lokalizacja Zakopane, Kościelisko. 600404554grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 3 HA - k/Białki. 182856454.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM NA KRUPÓWKACH zatrudni KELNERÓW/-KI. 668 404 790, 664 023 298.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam lokalu do wynajęcia o powierzchni około 150 m w Ludźmierzu lub najbliższej okolicy pod działalność handlową . Może też być wydzielona część większego pomieszczenia. Wynajem długoterminowy. Parter . Tel 880630496. 880630496marzbroz@poczta.onet.pl
  Tel.: 880630496
 • PRACA | dam
  MFIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
  Tel.: +48572728209
  E-mail: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • BIZNES
  Stoisko handlowe Pod Gubałówką w atrakcyjnym miejscu! (Do wynajęcia). 604614132
  Tel.: 604614132
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - dla młodych i ambitnych. Oczekiwane otwarcie granicy norweskiej dla nowych pracowników nastąpiło (wjazdy bez kwarantanny, szczepienia nie są wymagane). F. NORWESKA ZATRUDNI W OSLO NA WARUNKACH NORWESKICH - młodych, początkujących pracowników do przyuczenia w zawodzie: TYNKARZ, MALARZ, MONTER RUSZTOWAŃ, STOLARZ, BLACHARZ/DEKARZ ORAZ DOŚWIADCZONYCH FACHOWCÓW W ZAWODZIE. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-08-05 16:01 To nie iluzja. To kolejka do parku iluzji w Dworcu Tatrzańskim przy Krupówkach 2021-08-05 15:30 Kramy zamiast zieleni 2021-08-05 15:15 Tak wyglądało rozpoczęcie Sabałowych Bajań. Zobaczcie, kto na nie przyjechał (WIDEO) 2021-08-05 14:45 Korki w rejonie chochołowskich term. Tak wygląda to z lotu ptaka (WIDEO) 2021-08-05 14:10 Kolejna dziś groźna kolizja, tym razem w Jabłonce 2021-08-05 13:20 Dziś na remontowanym rondzie w Zakopanem spokojniej. Ruch puszczony przez przystnek 2021-08-05 13:00 Muzyka i śpiew w Bukowinie Tatrzańskiej (WIDEO) 2021-08-05 12:40 Nietrzeźwy motocyklista spowodował groźny wypadek w Nowym Targu 2021-08-05 12:01 Uwaga na ulewy i burze 2021-08-05 11:29 Wzrasta liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Dziś najwięcej nowych infekcji w Małopolsce 2021-08-05 11:23 Koncertowe lato w Białce Tatrzańskiej. Co czeka nas w najbliższy weekend? 2021-08-05 10:51 Korki i zamknięta droga w Bukowinie Tatrzańskiej 2021-08-05 10:15 Piękna i pusta Jaworowa 4 2021-08-05 09:45 Nocna kolizja pomiędzy Chochołowem a Cichem 1 2021-08-05 09:01 Uwaga! Śliskie szlaki w Tatrach. Dziś może być niebezpiecznie 2021-08-05 09:01 Kryzysowa bomba z opóźnionym zapłonem - sprawdź ile straci twoja gmina 18 2021-08-05 08:00 Dziś rozpoczynają się Sabałowe Bajania. Będą utrudnienia w ruchu 2021-08-05 07:00 Paraliż Zakopanego 2 2021-08-04 22:09 Tajemnicze krajobrazy i światło (ZDJĘCIA) 2021-08-04 21:32 Wycinka w Falsztynie. Szkoda tych drzew 6 2021-08-04 21:14 Strażacy z Kościeliska uratowali psa 2 2021-08-04 21:01 Turystka zaparkowała auto na Łysej Polanie. Gdy wróciła nie mogła uwierzyć w to co się stało 6 2021-08-04 20:59 Podhale na szlaku turystycznym żydowskich wycieczek 2 2021-08-04 20:36 Parkowanie w tym miejscu to już mała zakopiańska tradycja 10 2021-08-04 19:57 Zakopianka w Nowym Targu rośnie w oczach. Kiedy nią pojedziemy? 7 2021-08-04 18:30 Szaflary - termalne serce Podhala. Zobaczcie, jak wygląda z lotu ptaka (WIDEO) 1 2021-08-04 17:50 Jeden market znika, drugi w remoncie 2021-08-04 17:44 Nie dość, że korki to jeszcze kolizje 2021-08-04 17:14 Nawet ulica Makuszyńskiego zakorkowana. My chcemy żyć 10 2021-08-04 16:29 Tłumy turystów w Białce Tatrzańskiej. Duży ruch na drodze 1 2021-08-04 16:05 Mistrzowski Trial 2021-08-04 15:45 Gdyby każdy deweloper musiał wybudować kilometr ścieżki rowerowej, Zakopane byłoby stolicą rowerową 6 2021-08-04 15:27 Tropikalne atrakcje na nowotarskim Rynku (WIDEO) 2021-08-04 14:45 Te chmury nie wróżą nic dobrego 2021-08-04 14:44 Małe miasteczka wszystko mają małe - poza pamięcią. Konkurs dla czytelników 2021-08-04 14:16 Jarmark artystyczny, gawędy i pienińskie przyśpiewki. Sobota u stóp Trzech Koron 2021-08-04 14:14 Na Krupówkach jeszcze dość luźno, ale z każdą godziną tłum będzie gęstniał 2021-08-04 14:10 Wakacyjna Strefa Letnia tym razem na mokro 2021-08-04 13:48 Pomagamy małej Milence 1 2021-08-04 13:30 Nagminne parkowanie po mistrzowsku 3 2021-08-04 13:00 Trebunie-Tutki, Miroslav Rajt i Kapela Góralska Śleboda. Koncert w plenerze 2021-08-04 12:45 Słona rywalizacja znów w Rabce 2021-08-04 11:50 Dziś stoimy w korku na ulicy Broniewskiego (WIDEO) 6 2021-08-04 11:15 Nie będzie natychmiastowego zakazu palenia węglem 2021-08-04 11:09 W rytmie tanga i muzyki bałkańskiej w Kmicicu 2021-08-04 10:25 Groźny wypadek na Chyżniance. Auto wjechało w ścianę domu 2021-08-04 10:00 Moja Zwyrtówka na Łazach 2021-08-04 09:18 Cztery wieże, cztery dni. W czwartek startuje wyścig górski MTB 4 Towers 1 2021-08-04 09:00 Kierowca z Ukrainy nie powinien kierować autem. Stracił prawo jazdy 3 2021-08-04 08:00 Dość tej natury - mówią władze Jabłonki 1
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-08-05 15:27 1. Straszna tragedia. :( Niech spoczywa w pokoju [*] [*] [*] 2021-08-05 15:20 2. "udzial w podatkuod osob fizycznych stanowi dla jednostek samorzadu terytorialnego najwieksze zrodlo dochodow wlasnych". To cytat z dokumentu Uni Miast Polskich datowany 19 Maj 2021.. W miedzyczasie zmianom podlegly podatki milionom o bywateli dajac im duzo wiecej wolnej przestrzeni finansowej do wykorzyatania . Kto chce niech placi swoje podatki fiskusowi, rowniez temu lokalnemu, w stary sposob. Rybka albo akwarium , sam wydam swoje zapracowane pieniadze lepiej niz ciagle sklocony czy niegospodarny samorzad. O korupcji na wyzszym szczeblu juz nie wspomne. 2021-08-05 14:44 3. Do nick wiktoria Ciese sie ze jeszcze wierzysz w PiSy Chyba robisz na jakims etacie bo nie wiesz o czym piszesz albo nie masz zielonego pojęcia o ekonomii. Za chwile poczujesz Nowy ŁAD w swojej kieszeni Obejrzyj TVPPiS to Ci wytlumaczą jak to Ci sie polepszy PiSy za chwile zaczną dyskusje o LGTB i Aborcji żeby przykryć zlodziejstwo i okradanie POLAKÓW Ale dyskusja z tobą to sama przyjemność 2021-08-05 13:23 4. trzeba znieść kwoty wolne od podatków dla wszystkich , podatki podnieść do 20 % dla wszystkich bez wyjątku także emeryci ,w biznesie niczego nie odliczać wtedy wpływy z PIT będą o wiele wyższe to samorządy będą mieć nie milion mniej a więcej milion i nie będzie kwiku @stasku ty nigdy nie byłeś wyborcą PISu nie lej wody ty z okolic Palikota 2021-08-05 13:03 5. Polski ład, czyli jak najwięcej dla swoich z tych mitycznych 700 miliardów. Dlatego pisowcy tak boją się Tuska. Póki są u wladzy czują się bezkarni. 2021-08-05 12:58 6. na Krupówkach stosy trupów - tesko sie nie wyrabia 2021-08-05 12:56 7. Czoki świat o Tobiy wiy... 2021-08-05 12:50 8. Podhalanie przecież kochają PiS, więc powinni być zadowoleni. 2021-08-05 12:42 9. Bida przejechać przez białkę ciągle jakieś korki do tego trzeba mieć oczy dokoła głowy bo cepry wyskakują na pasy nie zważając na samochody a najgorsi są rowerzyści którzy utrudniają jazdę ja nie rozumiem jak w tak bogatej gminie nie ma żadnej ścieżki rowerowe ( to jest dramat ) j ??? 2021-08-05 12:30 10. pisolubcy, wasze dzieci poczują jak gryzie inflacja, oj poczują
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Bojcorka

Album TP

FILMY TP