2021-06-24 16:30:04

Reklama

Gmina Czorsztyn

Dewastacja. Jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce znikna

Reklama

Osada Turystyczna Czorsztyn trafiła w ręce dewelopera. Czy to koniec tego urokliwego miejsca?

Zamiast współpracy umywanie rąk - tak wygląda sytuacja w Osadzie Turystycznej Czorsztyn w Kluszkowcach. Miejsce, gdzie przed laty przeniesiono najpiękniejsze zabytkowe obiekty, ratując je przed zalaniem wodami Jeziora Czorsztyńskiego, dziś gaśnie. 

To nie nasza wina, to  konserwator

Kiedy dwa lata temu Osadę Turystyczną Czorsztyn nabyła krakowska firma budowlana, mieszkańcy wierzyli, że to ratunek. Tymczasem nowy właściciel zabezpieczył jedynie puste obiekty biało-czerwoną taśmą.  - Mamy w posiadaniu stare budynki, które chcemy odnowić. Dopiero po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków będę mógł podać więcej szczegółów - mówi Andrzej Iwański, manager spółki IMS Budownictwo. - Chcemy uruchomić Osadę Turystyczną Czorsztyn, ale w całości, dlatego na razie wstrzymujemy się z pracami - dodaje.

To nie konserwator, to gmina

- Za to, w jakim stanie są obiekty, odpowiada ich właściciel - podkreśla Monika Bogdańska, małopolski wojewódzki konserwator zabytków. - Do tej pory było ich kilku, ale żaden z nich na przestrzeni prawie 30 lat nie zrobił nic, by zadbać o to miejsce i znajdujące się w nim budynki - podkreśla.

To, że właściciel nie dba o zabytkowe obiekty, to jeden problem. Drugim jest to, że Osada Turystyczna Czorsztyn, która przed laty miała wyjątkowy charakter, znajduje się w samym sercu deweloperskich inwestycji. W efekcie jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce z dnia na dzień przez agresywną zabudowę przestrzeni przestaje istnieć. Zmienić mógłby to opracowywany obecnie przez gminę nowy Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, ale ten - jak podkreśla małopolski wojewódzki konserwator - może być kolejnym gwoździem do trumny.  

- Sprawami związanymi z planem przestrzennym zajmują się samorządy, nasza rola polega na ich uzgadnianiu i na tym nasza rola się kończy - tłumaczy Monika Bogdańska. - Gmina sama decyduje, co w tym miejscu ma powstać i jak wyglądać. Wiemy, że jest duży nacisk właścicieli działek, by te tereny przeznaczyć pod inwestycje - dodaje.

Niedawno praktycznie vis a vis  zabytkowych willi wyrósł gigantyczny hotel Osada Czorsztyn, który mocno zaburzył charakter tego miejsca. A będzie jeszcze gorzej, bo w tym roku do wydziału budownictwa nowotarskiego starostwa trafiła rekordowa liczba wniosków o budowę w Kluszkowcach. Rozmach jest spory, od 14 domków rekreacji indywidualnej po 4 budynki hotelowe. Jak się okazuje, ten ostatni wniosek, obecnie rozpatrywany, złożył nie kto inny, jak właściciel Osady Turystycznej Czorsztyn.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, który ma opiniować ten dokument, nie ukrywa, że zna plany właściciela Osady Turystycznej Czorsztyn. Monika Bogdańska wspomina, że podczas zeszłorocznego spotkania z przedstawicielami firmy IMS Budownictwo padały różne propozycje. Pośród nich ta, by część zabytkowych willi, znajdujących się bliżej Jeziora Czorsztyńskiego, w związku z tym, że budynki w środku są niewykończone, odpowiednio adaptować. - Podkreślaliśmy, że nie zgadzamy się na zabetonowywanie ich w środku, ale inwestor naszymi rozwiązaniami nie był zainteresowany - opowiada konserwator. - Nic przecież nie stało na przeszkodzie, by willa Szperlinga dalej funkcjonowała, podobnie jak pozostałe wyremontowane budynki w Osadzie z częścią gastronomiczną i hotelową. Gdy spotkaliśmy się z inwestorem, usłyszeliśmy jednak, że on chce w tym miejscu mieć zabudowę hotelową z liczbą pokoi powyżej 100, a także 2 basenami, infrastrukturą sportową oraz spa - wymienia.

Dlaczego inwestor, zamiast ratować niszczejące zabytki, woli snuć plany o budowie nowych obiektów? Bo choć Osada Turystyczna Czorsztyn jest wpisana w strefę konserwatorską, to jednak znajdujące się w niej budynki ujęte są jedynie w ewidencji zabytków, a nie w rejestrze, który daje silniejszą ochronę oraz możliwość pozyskiwania dotacji na remonty. - Staramy się to miejsce kontrolować, ale za stan znajdującego się tam mienia - jak podkreślam - odpowiada właściciel. Oczywiście nie możemy zgadzać na całkowitą bierność i na to, żeby znajdujące się tam obiekty doprowadzono do zniszczenia, co dostrzegamy od dwóch lat. Jeśli ta sytuacja będzie trwać dłużej, sprawę oddamy do prokuratury - ostrzega Monika Bogdańska.

To nie gmina, to inwestor

Sprawą próbujemy zainteresować władze gminy Czorsztyn. Pytamy, co w ostatnich latach zrobili, by ratować niszczejące obiekty. - Gmina Czorsztyn nie jest właścicielem Osady Turystycznej Czorsztyn - zaznacza Agata Jasińska, sekretarz gminy. - Nadzór nad obiektami zabytkowymi, wchodzącymi w skład Osady, sprawuje małopolski wojewódzki konserwator zabytków - dodaje.

Sekretarz zapewnia, że gmina chroni Osadę Turystyczną Czorsztyn zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Ten - jak tłumaczy - zmieniono dla terenów położonych na Półwyspie Stylchyn, w którym uszczegółowiono zapisy dotyczące kształtowania architektury budynków i zagospodarowania terenów. - Dodatkowo poszerzono tereny objęte strefą ochrony konserwatorskiej, obejmujące okolice Osady. Każdy nowo projektowany budynek na tym terenie musi zostać zaopiniowany przez wojewódzkiego małopolskiego konserwatora zabytków. Ochrona Osady również jest  przedmiotem działania konserwatora zabytków, który monitoruje stan obiektów w ramach prowadzonego nadzoru - podkreśla sekretarz.

Agata Jasińska w korespondencji zupełnie nie wspomina o nowym dokumencie, nad którym obecnie pracuje gmina. W związku z tym, że Czorsztyn opracowuje Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, decyzję w sprawie składanych przez inwestorów wniosków o wydanie warunków zabudowy (tzw. WZ-tek) podejmuje wójt.

A może by tak razem?

Osadę Turystyczną Czorsztyn przed zniszczeniem mogłoby uratować stworzenie w tym miejscu parku kulturowego. - Nie ma innej siły, by coś więcej zrobić, jak tylko inicjatywa społeczna. Moim zdaniem to lokalna społeczność powinna sama zadecydować, czy chce to miejsce chronić, czy jej na nim naprawdę zależy. Dopiero potem należy działać w kierunku utworzenia parku kulturowego i wprowadzenia zmian oraz właściwych ograniczeń w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Dzięki nim inwestor będzie mieć w końcu jasność, co może zrobić, a czego nie - podpowiada małopolski konserwator zabytków.

Gmina Czorsztyn siedem lat temu potrafiła stanąć na głowie, by w Maniowach powstała  strefa ekonomiczna, na której skorzystała m.in. firma Supersnow. Czy tym razem władze lokalne z podobnym zaangażowaniem sprawią, że stworzony zostanie Park Kulturowy na Półwyspie Stylchyn? - W związku z objęciem rejonu Osady Turystycznej Czorsztyn strefą ochrony konserwatorskiej, aktualnie gmina nie planuje utworzenia parku kulturowego - odpowiada Agata Jasińska. Tak więc wszystko w rękach mieszkańców, którzy mogą wystąpić z wnioskiem społecznym.

Aneta Dusik

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

1
/ Fot. Jurek Jurecki
2
/ Fot. Jurek Jurecki
3
/ Fot. Jurek Jurecki
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Maryjan K 2021-06-25 15:50:21
@ff. Nie pisz bzdur. Byłem w kilku przeniesionych budynkach, każdy z nich miał ogrzewanie nawiewowe zasilane pompą ciepła z dna Zalewu Czorsztyńskiego. Dodam, że jeszcze cię na świecie nie było. Komuś zależało na dewastacji i tak pomału wychodzi rzeczywistość.
konserwant 2021-06-25 08:46:22
Niestety tradycja i historia przegrywa z pieniądzem. Niby pomysł był świetny i gdyby w Polsce uczono dzieci szacunku do historii i tradycji byłaby perełka. Ale tak nie jest więc najlepiej gdyby te zabytki pozostały w rękach publicznych, zapewne hulałyby świetnie jako obiekty pensjonatowe a przy odrobinie chęci również jako hoteliki butikowe. Kwestia dobudowania odpowiedniej infrastruktury. Gminy nie mają środków ani odpowiedniej organizacji do prowadzenia tego typu działalności. Co innego taki ZEW Niedzica (na Polanie Sosny z powodzeniem użytkują podobne obiekty), Tauron czy Orlen.
Oczywiście deweloper i tak je spali wcześniej czy później. Więc zamiast się boksować z prymitywnymi szkodnikami, jaśnie pani konserwator powinna zadbać o ponowne przeniesienie tych budynków. Tym razem do skansenu, z dala od wszelkich turystycznych atrakcji i wysokich cen za metr działki. Póki jeszcze jest co przenosić. I niech się nie zasłania gminą czy innymi "nie da się". Te obiekty przetrwały wysiłkiem naszych dziadków i rodziców i jeśli konserwator da im spłonąć nad brzegiem zalewu powinien mieć zarzuty prokuratorskie. Co z tego ze wszyscy będą wiedzieli że deweloper pozbył się budynków bezprawnie i może dostanie jakąś grzywnę, skoro obiektów już nie będzie i zostaną tylko zdjęcia.
Przenieść do skansenu natychmiast! A deweloper ma się do tego dołożyć i pokryć część kosztów.
girono 2021-06-25 08:35:57
Nowa architektura na Stylchynie pozostawia wiele do życzenia ale nie wszystka. Architektura regionalna wójta domków jest Ok, można z niej brać przykład.
ff 2021-06-24 20:13:13
Przecież te budynki to tylko zewnętrzne ściany. W środku nie ma nic, żadnych ścian, żadnych płyt. Tylko skorupa. Wcześniej jeden czy drugi właściciel chciał zaadoptować pod wynajem. Zostawić z zewnątrz stary wystrój, ale środek zrobić nowoczesny. To konserwatorowi się nie podobało. Właściciel wziął i sprzedał. Teraz samo się rozpadnie.
kurr 2021-06-24 19:34:20
nie mam w tym interesu, ale jak te potworne budowle z horroru znikną, to wszystkim wyjdzie na zdrowie. miejcie trochę poczucia estetyki.
Jendruś 2021-06-24 17:36:29
Zabudujcie wszystko, co się da i gdzie się da. I wtedy nastanie cisza: nawet pies z kulawą nogą się tam nie pojawi.
Truteń 2021-06-24 17:25:32
Byłem tam parę dni temu. Zabytki powoli zamieniają się w rudery, tylko patrzeć aż zaczną płonąć. A urzędnicy wysyłają pisma.
Mogła być perełka, będzie moloch dla kolejnych setek turystów.
raid 2021-06-24 17:15:24
Deweloper zrobi tam takie cuda, że się wszyscy zdziwią.
cyrk 2021-06-24 17:00:45
Ludzie to zwierzęta.

Reklama
2021-09-18 18:30 Chcecie przenieść się do średniowiecza? Zapraszamy na Głodówkę (WIDEO) 2021-09-18 17:54 Artyści z Zakopanego w Szalom 2021-09-18 17:45 Bóg jest kobietą 2021-09-18 17:19 Śmigłowiec TOPR poleciał w rejon Rysów 2021-09-18 17:13 Trebunie Tutki zagrają dziś na Babiogórskiej Jesieni (WIDEO) 2021-09-18 17:00 Kobiety Babiej Góry, Beskidów, Karpat 2021-09-18 15:56 Pożar autokaru w Skomielnej Białej 2021-09-18 15:30 Małolipnicanie na dachu Beskidów 2021-09-18 14:45 Zagłosuj na podtatrzańskie atrakcje 2021-09-18 14:00 Znamy szczegóły wczorajszego wieczornego wypadku w Nowym Targu 2021-09-18 13:15 Zapraszamy na wspinaczkę na Staroleśny Szczyt (WIDEO) 2021-09-18 12:30 Tatry cię rozgrzeją 2021-09-18 11:43 Dziś pogrzeb mężczyzny śmiertelnie pobitego w Zakopanem 4 2021-09-18 11:30 Codzienny raport covidowy 2 2021-09-18 10:45 Niedźwiedzia rodzina spaceruje po Zakopanem (WIDEO) 2021-09-18 10:00 Trzeba się szkolić, aby ratować innych (ZDJĘCIA) 2021-09-18 09:00 Samochód przed Żabką zaparkował na całym chodniku. Kobieta chciała go ominąć 22 2021-09-18 08:00 Bach i mistrzowie francuscy w Dworku Gościnnym w Szczawnicy 2021-09-17 22:36 Nie będzie sklepów otwartych w niedziele? Sejm uszczelnił przepisy 9 2021-09-17 22:14 Zderzenie skutera i auta osobowego w Nowym Targu 2021-09-17 21:50 Podhale pokonało Unię Oświęcim! 2021-09-17 21:29 To nie było łatwe zadanie. Oblicza Frasobliwego - konkurs rozstrzygnięty 4 2021-09-17 20:38 Rabczańskie bulwary nadal wybrakowane 4 2021-09-17 19:45 Będzie nowy most graniczny 2021-09-17 19:20 Znikająca sesja 7 2021-09-17 19:13 Obwodnica jeszcze na kreślarskich deskach. Który wariant wybrać? 4 2021-09-17 19:06 Członkowie Ruchu Polska 2050 w Nowym Targu 2021-09-17 18:48 Straż Gminna z Kościeliska kontra kierowcy qadów 10 2021-09-17 17:42 Niebieska krew 1 2021-09-17 17:32 Nowe parkingi bez wiedzy mieszkańców, a miasto zakorkowane. Radny chce dyskusji o komunikacji 31 2021-09-17 17:01 Mieszkańcy Kalisza zatrzymani w sprawie śmiertelnego pobicia w Zakopanem? 2021-09-17 16:45 Niedźwiedź w Pieninach 2021-09-17 16:10 Ulica Jagiellońska zamknięta. Sienkiewicza dwukierunkowa 2021-09-17 16:02 W Tatrach Słowackich bez szczepienia nie przenocujesz w schronisku 2 2021-09-17 15:15 Brama w Gorce. Z Miasta nawet przez bród się nie dostaniesz 5 2021-09-17 14:53 Jesień w Tatrach. Pokaż jak jest piękna 2021-09-17 14:30 30 urodziny ośrodka turystycznego PKL Palenica w Szczawnicy 2021-09-17 13:45 To była Golgota Wschodu. Dzień Sybiraka w Zakopanem (WIDEO) 3 2021-09-17 13:15 Mistrzami nie zostali, ale zawojowali boisko (WIDEO) 2021-09-17 13:00 Powiat tatrzański nadal świeci na czerwono. Tu pięć nowych zakażeń koronawirusem 1 2021-09-17 12:15 Deszczowe korki i deszczowe Krupówki 3 2021-09-17 11:57 Kobieta z urazem głowy, mężczyzna przygnieciony ciągnikiem 2021-09-17 11:30 Znaleźli na Hali Krupowej, szukali koło Świnnej 2021-09-17 10:45 Leje i leje. Dziś deszczowy dzień, kiedy poprawi się pogoda? 2021-09-17 10:23 Ciągle leje, ale na razie niewiele strażackich interwencji 2021-09-17 10:15 Tak się zdenerwował w pracy, że się upił i pojechał samochodem 2021-09-17 10:00 Superszybka kolej do Zakopanego 9 2021-09-17 08:59 Tak wygląda ulica Smrekowa w Zakopanem, i jak tu przejść? 4 2021-09-17 07:57 Warszawianka i Liliana do remontu 2021-09-16 21:30 Dzwon na kredyt - politycy obiecali, dług pozostał 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-09-18 18:46 1. Dzicz przyjechała do Zakopanego wyszaleć się, no i się wyszalała... 2021-09-18 18:17 2. @End - sztuką jest nawet namalować. Wjazd z Nowotarskiej na plac pod Gubałówką - brak linii zatrzymania, a szerokość drogi sugeruje pierwszeństwo na plac, zresztą znak od Nowot. jest słabo widoczny. Czyli sytuacja jak było na skrzyżow. Chyców Potok i droga do Szymonka. Parę dzwonów w tym miejscu spowodowało zmianę organizacji ruchu. Brak linii rozdzielających na wyjeździe z placu pod G na Nowot. Przyjezdni ustawiają się z prawej do skrętu w lewo. Proste jak drut do upłynnienia ruchu, ale po co myśleć. Nie ma komu usprawnić to co jest. A resztę jak mówisz, po co malować jak zlezie i zaś się ktoś będzie czepiał. 2021-09-18 17:43 3. A nie czasem w ZZ Top? 2021-09-18 17:43 4. Na deser, dla straszących statystykami: "Do siedleckiej prokuratury wpłynęło zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez kilkanaście pielęgniarek z oddziału kardiologicznego w siedleckim szpitalu wojewódzkim. Ma ono polegać na ingerencji w dokumentację medyczną pacjentów. Celem antydatowanych wpisów miało być uzyskanie dodatku covidowego, który wynosi aż 100% pensji." Ciekawe ilu pacjentom dopisały zarazę, co nie? Ciche przyzwolenie zwierzchników pewnie tez było. Musiała któraś mieć resztki sumienia i wygadała. A jak myślicie, co dzieje się w innych szpitalach w kraju? A te 5 osób na Podhalu to jak myślicie? Zaraza czy dodatek kowidłowy? Czy można ufać zarazowym statystykom? 2021-09-18 17:35 5. Nie jest sztuką wymalować farbą (tandetną bo trzeba 4 x w roku) przejście oraz wbić znak na rurze tak żeby infrastruktury podziemnej nie uszkodzić. Sztuką jest doświetlić takie przejście wraz z sygnalizacją świetlną a tak kierowcy swoje a przechodnie też swoje. Oczywiście nikt nie zluzuje bo się każdemu należy. Jakie to polskie, innego dobić jak młotkiem zakrzywionego gwoździa. Kiedyś kierowca pracjący zawodowo miał uznanie, szacunek i wzór do naśladowania, teraz to jeszcze gorsza łajza niż pirat drogowy. Jak już ktoś wcześniej wspomniał, że na DW969 przy rondzie w Krościenku przywrócono przejście dla pieszych zamknięte na czas wakacji, to też jest przykład złego przykładu i przygrywanie w ch. z kierowcami i pieszymi bo pomimo zamknięcia to i tak piesi z niego korzystali. "A w Polsce, jak kto chce" 2021-09-18 17:30 6. za kilka miesiecy beda ludzi po sadach ciagac bo prad tez nie doprowadzony 2021-09-18 16:55 7. @temida....Co Ty chrzanisz???? Uruchom swoją ostatnią myślącą komórkę i zmuś ją do pracy to może będzie jeszcze dla Ciebie nadzieja. 2021-09-18 16:18 8. @Zasra...e - kwestia kultury i szczęscia. Jak Cię"odetnie" akurat na pasach to jest jak jest. Szkoda, że nie przeszkadza Ci, że chcesz wejść na przejście, a tu auto stoi, bo inaczej nie wjedzie na skrzyzowanie. Ale przemalować pasów 5m dalej (długość jednego auta) nie ma komu. Bylby jakiś głos prócz mojego żeby przejścia ucywilizować jak w normalnych krajach. BTW - wczoraj znów jakaś pani miała "pecha". Przejście Stolarczyka/Kasprusie. Stoję sobie na środku, bo inaczej nie wyjadę i kobitka mało co na maskę nie weszła :):):) Pomijając już fakt, że tam ani kierowca pieszego ani pieszy kierowcy nie widzi. W deszczu i po ciemku lustro nic nie daje. @End - " piesi ustanowili sobie jeszcze lepsze prawo bo całość z wysepką przechodzą z buta" - oczywiście we własnym mniemaniu. Przejście z wysepką to są DWA NIEZALEZNE przejścia. Przepisy stosuje się osobno do każdego z nich. 2021-09-18 15:58 9. DO WŁÓCZYKIJ-JAKO DO NOS GODOS?WIESZ WSZYSTKO? 2021-09-18 15:54 10. Wały Jagiellońskie?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

FILMY TP

Album TP

Pożegnania

Dołącz do nas - facebook