To co było klejnotem w koronie Gminy Kościelisko umiera pod naporem pieniądza i letniskowego biznesu. Polany na granicy Kościeliska i Witowa znikają na naszych oczach. Tam, gdzie prowadzono wypas kulturowy, gdzie na wiosnę rozścielały się dywany krokusów, dziś wyrastają kolejne bacówki, sklepy z serkami, szałasy i osady. Rosną płoty, ogrodzenia, domki dla turystów. W lutym alarmowaliśmy, że kolejne osiedle domków w Witowie rośnie mimo oporu sąsiadów. Właściciele sąsiadujących z inwestycją terenów w listopadzie 2024 roku alarmowali naszą redakcję o rozpoczętej budowie. Bo choć po obu stronach drogi wojewódzkiej w Witowie wiele się dzieje, kolejne mniejsze i większe osady pączkują w błyskawicznym tempie, to cztery nowe budynki stawiane na środku polany są solą w oku wielu okolicznych mieszkańców.
Wójt Gminy Kościelisko Roman Krupa wyjaśniał, że już rok temu gmina zgłosiła do nadzoru budowlanego rodzącą się inwestycję. Od razu, gdy tylko ktoś zaczął wykonywać tam prace budowlane. Chodziło o utwardzenie terenu rolnego. Późniejsze zgłoszenie dotyczyło też drogi, która w tym miejscu powstała.
- Z informacji, które posiadam, nadzór budowlany przyjął skargę za zasadną i prowadzi postępowanie. Nie jesteśmy stroną takich postępowań, więc nie wiemy na jakim jest etapie. Sprawa została również zgłoszona do Dyrektora Południowomałopolskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu i mamy jego odpowiedź w tej sprawie. Została ona przekazana na policję - zaznacza Roman Krupa, wójt Gminy Kościelisko.
Przypomina, że Polana Biały Potok jest niemal w całości objęta planami zagospodarowania przestrzennego. Dlatego też gmina stale monitoruje zagospodarowanie terenów, wszelkie prace są zgłaszane do zbadania pod kątem zgodności z przepisami prawa budowlanego do nadzoru budowlanego. Tyle że w nadzorze budowlanym toczy się już kilkadziesiąt takich postępowań.
Mimo działań gminy w lutym budowlańcy wylewali beton na łące. Bez przeszkód postawili fundamenty czterech domków. Parę dni temu na stojących, drewnianych konstrukcjach pojawiły się dachy. - Prowadzimy postępowanie w tej sprawie - potwierdza Jan Kęsek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. - Wydaliśmy postanowienie o wstrzymaniu robót. Wysłaliśmy pisma do właściciela terenu. Mieliśmy trudności w dotarciu do inwestora, który przebywa w USA.
Pytany o fizyczną możliwość zastopowania prac, inspektor bezradnie rozkłada ręce. - Możemy jedynie administracyjnie powstrzymywać prowadzących budowę. Nie mamy możliwości fizycznego zatrzymania prac. Wydajemy postanowienia o wstrzymaniu robót, potem prowadzimy postępowanie legalizacyjne, jeśli jest możliwość zalegalizowania budowy. Tak stanowią przepisy budowlane - podkreśla Jan Kęsek.
O tym, że Polana Biały Potok ginie na naszych oczach, piszemy od kilku lat. W 2021 roku alarmowaliśmy, że u wylotu Doliny Lejowej powstają kolejne domki letniskowe.
Do lat 90. ubiegłego wieku Polana Biały Potok była objęta planem zagospodarowania przestrzennego, w którym znajdowały się zapisy, że śródleśne polany to m.in. tereny przeznaczone dla gospodarki rolnej i leśnej oraz pastersko-wypasowej. Polana jest unikatem przyrodniczo-kulturowym na skalę całych Karpat i Europy. Zachowały się na niej fragmenty krajobrazu, na który składają się elementy przyrody nieożywionej i ożywionej, stanowiącej harmonijną całość. Przykładem mogą być krokusy, których rozwój związany jest z obecnością owiec.
Polana Biały Potok jest terenem cennym przyrodniczo, ponieważ rosną tu liczne gatunki rzadko występujące w Karpatach. Położona jest w Południowomałopolskim Obszarze Chronionego Krajobrazu. W prognozie oddziaływania na środowisko dla tego terenu czytamy m.in.: "Z uwagi na występujące tu gatunki roślin chronionych i typ siedliska najwłaściwszym sposobem użytkowania Polany Biały Potok jest utrzymywanie pasterstwa. Każdy inny sposób użytkowania tego terenu może negatywnie oddziaływać na przyrodę i poszczególne elementy środowiska. Również zachowanie w niezmienionym stanie wilgotności i czystości gleb oraz czystości wód tego terenu jest decydujące dla zachowania występującej flory i fauny".
Jakiś czas temu, pisząc o Polanie Biały Potok, poprosiliśmy o komentarz profesora Zbigniewa Mirka, botanika, który od lat zajmuje się badaniami na Białym Potoku. Jest też wybitnym znawcą szaty roślinnej Karpat, w szczególności Tatr i Podtatrza.
Prof. Zbigniew Mirek tłumaczył wtedy, że Polana Biały Potok to absolutny unikat w skali Karpat. - Nigdzie w polskiej części tych gór nie znajdziemy takiego nagromadzenia wyjątkowo cennych gatunków roślin i zwierząt chronionych, reliktowych i endemicznych, związanych z niespotykanie dużym zróżnicowaniem istniejących na tym terenie wszystkich niemal typów torfowisk oraz typowego dla regionu zróżnicowania łąk i pastwisk - wyliczał profesor.
W całym kompleksie polany odnotowano ponad 100 gatunków roślin i zwierząt chronionych prawem, w tym także gatunków priorytetowych, takich jak języczka syberyjska czy poczwarówka Geyera. Niemniej ważne są siedliska NATURA 2000 notowane na tym obszarze. Są one notorycznie niszczone przez kolejne, dewastujące inwestycje.
Rafał Gratkowski
cubry
2025-05-05 20:33:36
Rozwiązać taki nadzór budowlany. Za nic biorą pieniądze, i tylko się tłumaczą że "trudności". Pismo nieodebrane uważa się za doręczone po dwóch tygodniach leżenia na poczcie. A wtedy z policją wygonić majstra i budowlańców i przywrócić do stanu zgodnego z prawem.
Gość
2025-05-05 19:43:54
A za potokiem w lesie już skrzynki z prądem stoją , najpierw stawiają jakąś budę niby siedziba stada bo to rolnicy a pod budą już gotowy dom stoi tylko go trzeba poskladać , węgły odrobione. Chwilę postoi jatka a później przeobrazi się w domek i wszyscy zdziwieni
Hipokryzja
2025-05-05 18:34:19
Niejeden który tam buduje zna jakiegoś urzędnika (po rodzinie, po koneksjach), który doradzi co robić. Zresztą większość wójtów na Podhalu to przedsiębiorcy turystyczni, którym na czas piastowania urzędu współmałonkowie prowadzą biznes. Nie wyłączając naszego wójta. Kruk krukowi oka...
smacznego karpia!
2025-05-05 18:09:58
Gdzie wy tu widzicie jakieś samowole? Ja widzę tylko fantazyjne grile pod wynajem. Zapytajcie radnych z Zakopanego. Na pewno podzielają moje zdanie. Skoro przyjazny radny od komisji ekonomiki może TO WSZYSCY MOGĄ! I to w ramach walki z deweloperką! A co? Mieszkańcy mają być gorsi, czy co?! W końcu demokracja!
Goralen folk
2025-05-05 17:43:34
Nadzory budowlane do likwidacji, bo jeśli sami mówią że nic nie mogą zrobić to taki urząd nie jest nikomu potrzebny.
Lewe Prawo
2025-05-05 17:25:28
Czyli jak zwykle polskie prawo bezsilne. Budujemy na nielegalu a potem może legalizujemy i jest ok
Stefan
2025-05-05 17:17:21
Kiedy w końcu urzędnicy zaczną egzekwować przepisy i prawo. Tak aby właśnie takie nielegalne konstrukcje nie powstawały. Każdy widzi, że nadzór i starostwo są bezradni no i w związku z tym skala tego bezprawia się rozrasta. A wystarczyłoby w końcu to prawo egzekwować, wyburzać, nakładać bardzo wysokie kary. A tak mamy wrażenie że w szczególności na Podhalu urzędnicy po prostu się boją, boją się cokolwiek zrobić, są zastraszeni i sparaliżowani w swojej nieudolności. Uważam, że polanę mogłaby zostać przywrócona do poprzedniego wyglądu, ale tutaj trzeba działania, którego ewidentnie żaden urzędnik się nie podejmie. Najwyraźniej odpowiada im takie status quo, pewnie nie jeden z nim też ma coś tam za kołnierzem...
krzysiekzG.
2025-05-05 16:38:20
Czyje to je? Polaków,Górali-Polaków,czy tych .co kase maja? Raz TP pisze-mało turystów. Tu pisze P.B.Potok stracona. Przynajmniej SYLEWESTRY BEDO UDANE,KASA BYNDZIE DLA INWESTOR OW I git! Tyn caly TPN/TEPEŁYN/ ZLIKWIDOWAĆ. Byznesmeny i ich "goście" majo w d.. te wesze polsko przyrode. A PRAWA w Polsce ni mo ,jest partyjene G...o..
qwerty
2025-05-05 16:13:26
Przy taki prawie budowlanym, to lepiej żeby go wcale nie było :)
Jak kto chce zrobić coś legalnie, to urząd generuje miliony problemów. Więcej lepiej sobie głowy nie zawracać papierami, bo jak widać, jeszcze nikomu nic nie zrobili za samowolę.
Ze dwie, że trzy medialne rozbiórki, wyroki i kary na kilka pokoleń dla inwestora - wtedy by ludzie mieli przykład.
A jaki teraz mają przykład? Ano taki, że rząd i wieruszka prawa nie przestrzega, to ludzie mają przestrzegać?
Hahahaha
2025-05-05 16:13:07
Tylko śmiać się można z tego państwa bezprawia.
-
KUPNO
Kupię LIMBĘ na pniu. 605 306 244
-
PRACA | dam
Nowopowstająca piekarnia rzemieślnicza w Zakopanem, zatrudni piekarza, cukiernika i kucharza śniadaniowego. Mile widziane także osoby z pasją chętne do przeszkolenia. Nie zapewniamy noclegu. 602124461
Tel.: 602124461
-
KUPNO
OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. SKUP STARYCH SPAWAREK. 536 269 912.
-
USŁUGI | budowlane
CIEŚLA BLACHARZ, BUDOWA OD PODSTAW. 516 563 400.
-
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam Tartak Gogolin ( województwo opolskie ) 1,870 ha Hala , Trak Bydgoski dolnonapędowy Wielopiła Trak taśmowy 2 wanny do impregnacji Ładowarka Furukawa i Komatsu Stacja benzynowa Kontenery mieszkalne Garaże Cena 5 200 000 zł tel.600832298.
-
PRACA | dam
Nowo otwarta restauracja na Krupówkach zatrudni na stałe OSOBĘ Z DOŚWIADCZENIEM W PRZYGOTOWYWANIU BURGERÓW I KEBABÓW. Proszę o wysłanie kontaktu na mail: niemcowna@o2.pl
-
MOTORYZACJA | sprzedaż
SKUTER INWALIDZKI ELEKTRYCZNY. 784 950 106.
-
PRACA | dam
Recepcjonista do obsługi apartamentów w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem 692 477 200 i przesłanie CV na adres m.koszarek@gorskagrupa.pl.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam BACÓWKĘ, nowo wybudowaną na Sralówkach. 515 503 494, 18 265 39 77.
-
SPRZEDAŻ | zwierzęta
Dwa KONIE POCIĄGOWE 9.500 zł/szt. 790 759 407.
-
SPRZEDAŻ | budowlane
STEMPLE BUDOWLANE 6 zł/szt. DESKI SZALUNKOWE 600 zł/kubik. WIĘŹBA 950 zł/kubik. 790 759 407.
-
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO OPAŁOWE 160zł/ m3. 790 759 407.
-
SPRZEDAŻ | budowlane
DOM Z PŁAZÓW CIOSANYCH 10x8m - do przeniesienia. 790 759 407.
-
SPRZEDAŻ | budowlane
DESKI Z OFLISEM na szałasy. 790 759 407.
-
NIERUCHOMOŚCI | wynajem
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY 110m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA. 608 806 408
-
PRACA | dam
RESTAURACJA W KOŚCIELISKU ZATRUDNI: KUCHARZY, POMOCE KUCHENNE, KELNERÓW. 608 806 408
-
PRACA | dam
DORYWCZO - SPRZĄTANIE W KOŚCIELISKU. 608 806 408
-
PRACA | dam
KOŚCIELISKO - OSOBĘ DO OBSŁUGI IMPREZ: WESELA, KOMUNIE, CHRZCINY. 608 806 408
-
PRACA | dam
DO PRACY W PENSJONACIE W KOŚCIELISKU z możliwością zamieszkania. 608 806 408
-
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDEGO MERCEDESA SPRINTERA. 531 666 333.
-
MOTORYZACJA | kupno
KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. OSOBOWE, TERENOWE. CAŁE LUB USZKODZONE. 531 666 333.
-
PRACA | dam
RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA-KELNERKĘ W SYSTEMIE ZMIANOWYM (8 GODZINNYM). 512351742 ZAMOYSKIEGO 2 watra@zakopane-restauracje.pl
Tel.: 512351742
-
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
-
PRACA | dam
Piekarnia w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. Dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
-
NIERUCHOMOŚCI | kupno
Kupię DOM do 100.000 zł. 500 221 028.
-
USŁUGI | inne
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
-
SPRZEDAŻ | zwierzęta
Owczarek podhalański. 501816189
Tel.: 501816189
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
Sprzedam LAS w Łopusznej. 18 28 560 60.
-
PRACA | dam
Wspólnota Mieszkaniowa INFINIUM - Aleje 3 Maja 5 w Zakopanem - POSZUKUJE FIRMY ŚWIADCZĄCEJ USŁUGI SPRZĄTANIA BUDYNKU (klatki schodowe, korytarze, itp.) ORAZ TERENU ZEWNĘTRZNEGO. Kontakt w sprawie zakresu do złożenia oferty tel. 889 18 91 54 - zarządca nieruchomości.
-
PRACA | dam
Pensjonat w Zakopanem zatrudni POKOJOWĄ - 666 37 83 57.
-
PRACA | szukam
KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, POSPRZĄTAM. 796 358 958.
-
PRACA | dam
Zatrudnię pracowników budowlanych, ekipy, podwykonawców. 601 508736.
-
USŁUGI | budowlane
MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
-
USŁUGI | budowlane
USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
-
USŁUGI | budowlane
KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
-
NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
DZIAŁKA BUDOWLANA W MURZASICHLU 19 arów, kameralna. 517 018 380
-
SPRZEDAŻ | różne
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
-
SPRZEDAŻ | różne
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
-
USŁUGI | budowlane
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
-
SPRZEDAŻ | różne
DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.