Reklama

2021-07-06 16:45:03

Biznes i ekologia

Przełęcz nad Łapszanką, kapliczka już nie jest osamotniona, ma budę z fast foodem pod bokiem

Stąd roztaczają się piękne widoki na Tatry, tędy przebiegają turystyczne szlaki piesze, rowerowe a nawet konne - jak Transbeskidzki Szlak Konny.

Nic dziwnego, że w końcu ktoś wpadł na szatański pomysł: ustawmy tu budkę z szybkim żarciem, przygotujmy parking dla zmotoryzowanych czy innych rowerzystów i serwujmy jedzonko. Chętnych nie braknie. A wam, jak się podoba pomysł na taki biznes? Za swoje i na swoim, a że buda z fast foodem pasuje do tego miejsca jak kwiatek do kożucha? A kto nam zabroni?

Kto nie był, niech poczyta, o czym mowa. Jak podaje wikipedia: "Przełęcz nad Łapszanką (943 m) – przełęcz na Pogórzu Spiskim w grzbiecie ciągnącym się od Bryjowego Wierchu poprzez Holowiec (1035 m), Petrelovkę (940 m) i Malorówkę do Zubrovki. Znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Holowcem a nienazwanym wzgórzem o wysokości 980 m (po wschodniej stronie należącego do miejscowości Rzepiska przysiółka Grocholów Potok. Grzbietem tym i przez Przełęcz nad Łapszanką prowadzi droga z Łapsz Wyżnych przez Łapszankę i Rzepiska do Jurgowa. W pobliżu Przełęczy nad Łapszanką prowadzi granica polsko-słowacka, nie biegnie ona jednak wierzchołkiem grzbietu, lecz nieco poniżej, jego południowymi stokami.

Śmierć od pioruna

Spod przełęczy, z obydwu jej stoków spływają dwa potoki. Na północną stronę spływa potok Łapszanka, w dolinie którego znajduje się polska miejscowość Łapszanka. Tuż przy przełęczy i poniżej niej znajduje się przysiółek Łapszanki zwany Wyżnim Końcem. Na południową stronę spływa spod przełęczy Osturniański Potok, w dolinie którego znajduje się słowacka miejscowość Osturnia.

Dokładnie na Przełęczy nad Łapszanką stoi wymurowana w 1928 kapliczka z dzwonem ufundowanym przez mieszkańców Łapszanki. Za pomocą tego dzwonu ostrzegano ludzi przed zbliżającą się burzą. Wierzono również, ze ma on zdolności odpędzania burzy. 17 lipca 1967 podczas jednego z takich alarmów piorun zabił dzwoniącego w kapliczce młodego mieszkańca Łapszanki. W 2000 r. we wnętrzu kapliczki umieszczono kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.

Rejon przełęczy i bezleśny grzbiet ciągnący się po obydwu jej stronach jest dobrym punktem widokowym. Szczególnie okazale prezentują się stąd pobliskie Tatry Bielskie i Tatry Wysokie" - tyle opis. Zdjęcia nadesłane przez czytelnika mówią same za siebie. 

rav


Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
vika 2021-07-07 22:04:57
Co tam jakaś buda...
Trzeba postawić jeszcze "Małpi Gaj" jak na Siwej Polanie, Diabelski Młyn z głośną muzyką, wielką sztuczną palmę , i taką pięęękną żyrafę jak w Zakopanem. No oczywiście ogromny parking , jak na Palenicy bo z pewnością przy takich atrakcjach frekwencja "nowoczesnych" turystów murowana. Powodzenia.
smrodek 2021-07-07 18:05:50
@Romano, nie bądź naiwny. Przecież to tamtejszy mieszkaniec, właściciel tego pola postawił tą budę lub wynajął komuś za psie pieniądze. Oni zazdroszczą Gubałówce tego "bangladeszu". Bardzo im zależy właśnie na rozkręceniu większego "bangladeszu", bo większy "bangladesz" to większe psie pieniądze. Założę się że jeszcze w tym sezonie stanie następna bo sąsiad pozazdrości "biznesu".
Niebawem posprzedają pola na samochody. A jak nie będzie za co kupić następnej bryki to będą biadolić że obcy odebrali im ojcowiznę :-)
Romano 2021-07-07 15:31:18
Nie dajcie tam sobie zrobić drugiej Gubałówki (albo tego bangladeszu spod skoczni)!!!
Pucok 2021-07-07 10:17:42
Zjazd z drogi zgłoszony do PZD, plan na parking oczywiście niepotrzebny, czyli jak zwykle Nadzór Budowlany do likwidacji.
Józef 2021-07-07 08:24:11
"więc łoddupcie sie i róbice swoje, spróbuj ty otworzyć biznes!"

No to pojechałeś wszystkim po ambicji. Patrzeć tylko jak pojawi się tam las bud, ku uciesze gawiedzi.
"Przydupce sie" i zapytam nieśmiało jak wygląda sytuacja pod kątem zgodności z przepisami, odprowadzanymi podatkami, pracą na czarno, deklaracją śmieciową, odbiorem sanepidu, i innymi przyziemnymi wymaganiami?

Raczej nie nazwałbym tego "biznesem" tylko "puceniem dutków" wbrew wszystkim obowiązującym przepisom i przyzwoitości. Może, gdybyście chodzili do szkoły i uważali na lekcjach, postawienie budy nie byłoby szczytem waszych możliwości, jak w krajach trzeciego świata. Zero szacunku do czegokolwiek, słoma z butów i buta.
wiechum 2021-07-06 20:16:05
Jak śpiewał Artysta:
"Nikt mi nigdy tego nie da, co mi moja buda da.
Buda moja! Buda moja! Buda moja! Buda ma!"
Francisek Śwjyrkbukowyjodła 2021-07-06 19:25:54
Tylko zazdrość ludzka...bylem osobiście i naprawde rewelacyjny pomysł z bardzo dobrym jedzeniem. Mozna coś zjeść, położyć sie na leżaku i wtedy popatrzec na góry. Dla tych co im to nie odpowiada to niech jadą 100 200 300 500 1000 metrow dalej i niech tam sobie patrzą bo ten widok nie jest tylko z tego miejsca tylko ciągnie sie przez dobre 1.5 km tak więc łoddupcie sie i róbice swoje, spróbuj ty otworzyć biznes! Zobaczymy na co wpadniesz i czy nie zamkniesz po 2 dniach

Pozdrawiam z pjyknego Śpisa
Francisek
Wojtek z potoka 2021-07-06 18:10:27
Dla mnie super pomysł. Ktoś w końcu pomyślał.
stasek 2021-07-06 17:14:08
Przeciez tam nie ma wody.
Nigdy nie jem w takich budkach po potem cięzko można odchorować.
smrodek 2021-07-06 16:56:19
To tak jak z tymczasowymi kaplicami polowymi w parku. Prowizorka trzyma się najdłużej.
Każdy orze co może :-)

Reklama
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. OBRÓBKI BLACHARSKIE (balkony, tarasy, podbitki). 796 544 016.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam POŁOWĘ DOMU W SPYTKOWICACH (piętro z tarasem). 608 35 83 95.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY, ZABUDOWY GK, ADAPTACJA PODDASZY. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK. 660 079 941.
  • PRACA | dam
    Sprzątanie apartamentów, pokojowa, Zatrudnie do sprzątania apartamentów w okolicy ul. Strążyskiej w Zakopanem (wskazane auto w celu dojechania do apartamentów). Praca na stałe, 3-4 dni w tygodniu (gdy są wyjazdy w weekendy również) w godzinach 9-15.. 609097999
    Tel.: 609097999
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Zakopane centrum - MAŁY POKÓJ Z BALKONEM NA DŁUŻEJ - TANIO - 502 879 648.
  • PRACA | dam
    Jeśli lubisz kontakt z ludźmi, a kawa to Twoja pasja. Zadzwoń i dołącz do Samanty w Zakopanem. Zapraszamy! Tel. 666 387 888.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SKUTER ŚNIEŻNY POLARIS. 515 503 494.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy OSÓB DO OBSŁUGI KLIENTA w biurze Szkoły Narciarskiej na Polanie Szymoszkowej w Zakopanem! Praca sezonowa: grudzień - marzec. ZAKRES OBOWIĄZKÓW. - Obsługa klientów bieżących w biurze szkoły, - Obsługa e-maila i przyjmowanie rezerwacji telefonicznych, - Sprzedaż usług szkoły narciarskiej, - Rozliczanie lekcji oraz współpraca z instruktorami. WYMAGANIA: - Komunikatywność i cierpliwość, - Dobra organizacja pracy i umiejętność samodzielnego działania, - Umiejętność obsługi komputera, - Łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Zdolność do pracy przy kilku zadaniach jednocześnie, - Komunikatywna znajomość języka angielskiego. OFERUJEMY: - Pracę w przyjaznej, sportowej atmosferze, - Możliwość nauki i rozwoju w branży turystyczno-narciarskiej, - Zimowy sezon pełen dobrej energii i górskiego klimatu! OSOBY ZAINTERESOWANE prosimy o przesyłanie aplikacji na e-mail: szkola@szymoszkowa.pl lub kontakt telefoniczny: 734 011 011. CZEKAMY WŁAŚNIE NA CIEBIE!
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    CITROEN JUMPER, r.p. 2013, cen do uzgodnienia - 604 102 804.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    VW TRANSPORTER, r.p. 2013, cena do uzgodnienia, 604 102 804.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • PRACA | dam
    Restauracja do uzupełnienia zespołu zatrudni osobę na stanowisko kelnerki/kelnera - a la carte. Oferujemy pracę z doświadczonym zespole, szansę rozwoju zawodowego, atrakcyjne wynagrodzenie. Prosimy o przesyłanie CV na adres email: 888 213 215 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 888
  • PRACA | dam
    Przyjmiemy PRACOWNIKÓW NA WYCIĄG NARCIARSKI I SNOWTUBING. Gubałówka. 692 624 359.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA BUDA HANDLOWA, ZAKOPANE, UL. PODHALAŃSKA. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALA NA: MAGAZYN, HURTOWNIĘ, LAKIERNIĘ, PRALNIĘ WODNĄ, itp. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIĘ, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • MOTORYZACJA | inne
    PELLET!!! W sprzedaży posiadamy pellet olczyk i barlinek w najlepszej cenie na Podhalu!!!. 607695394 romar.zakopane@wp.pl
    Tel.: 607695394
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM MIESZKANIE KRAKÓW - KURDWANÓW - ŚWIETNA LOKALIZACJA. Oferujemy na sprzedaż jasne i przestronne mieszkanie położone w zadbanym budynku na osiedlu Kurdwanów. Powierzchnia 28,12 m kw. Budynek wyposażony jest w trzy windy, w tym jedną towarową. UKŁAD MIESZKANIA: - duży pokój z wnęką (nyżą), - jasna kuchnia z oknem, - duża, oszklona loggia, - piwnica przynależna do mieszkania. Mieszkanie jest słoneczne i ustawne, IDEALNE DLA SINGLA, PARY lub JAKO INWESTYCJA POD WYNAJEM. Lokalizacja zapewnia szybki dojazd do centrum oraz dostęp do pełnej infrastruktury - sklepy, przystanki komunikacji miejskiej, szkoły i tereny zielone w zasięgu kilku minut spacerem. SPRZEDAŻ BEZ POŚREDNIKÓW. Cena 450 tys zł - do negocjacji. Kontakt: 604 08 16 43
  • PRACA | dam
    PAPI SERVICE SP. Z O.O. ZATRUDNI KIEROWCÓW. WYMAGANE KAT. C+E ORAZ UPRAWNIENIA ADR. MOŻLIWE PRZESZKOLENIE ADR/TDT Z ZAKRESU PRZEWOZU PALIW PŁYNNYCH . TEL.602290555
  • PRACA | dam
    Karczma "Czarci Jar" poszukuje osoby na stanowisko POMOC KUCHENNA. Tel. 602 366 750.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 355.
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: PIZZERÓW, BARMANKI, BUFETOWE, POMOCE KUCHENNE, OSOBY NA ZMYWAK, OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    Skupujemy nieruchomości za GOTÓWKĘ, PODHALE. 600404554
    Tel.: 600404554
  • NIERUCHOMOŚCI | pośrednictwo
    Zarządzanie domkami i apartamentami na wynajem krótkoterminowy. 788 63 36 33 www.zarzadzanieapartamentami.info
    Tel.: 788 63 36 33
    WWW: www.zarzadzanieapartamentami.info
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2025-12-14 09:00 Władysław Matlakowski. Potęga umysłu 2025-12-14 08:00 Przy wigilijnym stole olimpijczycy z różnych pokoleń 2025-12-13 21:45 Młoda rysica czeka na imię. Tatrzański park ogłosił konkurs 3 2025-12-13 20:41 Pożar w Piekielniku 1 2025-12-13 20:03 Dynamiczny koncert Passport Control na Jarmarku Bożonarodzeniowym (WIDEO) 1 2025-12-13 19:04 Na Krupówkach turystów nie brakuje (WIDEO) 1 2025-12-13 18:17 Czterech Polaków w drugiej serii 2025-12-13 18:05 Śniadanie na Rusinowej Polanie (WIDEO) 1 2025-12-13 17:00 Jedzie furgonetka ze Szlachetną Paczką 1 2025-12-13 16:00 Klatka Ninja Warrior prawie gotowa 1 2025-12-13 15:36 Jarmark świąteczny w Lasku 1 2025-12-13 15:30 W poniedziałek rozpoczyna się Jarmark Bożonarodzeniowy w Nowym Targu 2025-12-13 15:00 Podwyżki dla sołtysów z terenu gminy Jabłonka 2025-12-13 14:00 To nie wiaty dla wózków, przy Biedronkach w Zakopanem pojawią się butelkomaty 1 2025-12-13 13:00 Pociąg wjechał do wyremontowanej stacji w Rabce-Zarytem 2 2025-12-13 12:00 Turysta spadł ze zbocza Małego Giewontu 1 2025-12-13 11:01 Drzewo inspiracji - rok twórczych spotkań w Fundacji Pod Jasieniami 2025-12-13 10:00 Złoty Odys dla Szczawnicy 1 2025-12-13 09:00 Nocny pożar w Zubrzycy Górnej 2025-12-13 08:00 44. rocznica wprowadzenia stanu wojennego 36 2025-12-12 22:20 Zakopane - oddam za darmo MEBLOŚCIANKĘ, SZAFKĘ i BIEŻNIĘ TC-140 2025-12-12 21:07 Pożar budynku gospodarczego na Gubałówce opanowany przez strażaków 2 2025-12-12 21:03 Nie zamykajcie Długiej 1 2025-12-12 20:00 Ostatnia formalność potrzebna, by ruszył remont willi Krzywoń dopełniona 2025-12-12 19:00 Nowy przejazd kolejowy na Ustupie. Będzie bezpieczniej (WIDEO) 5 2025-12-12 17:59 Więcej straganów, atrakcji i turystów. Jarmark Bożonarodzeniowy otwarty (WIDEO) 3 2025-12-12 17:30 Nie żyje Józef Królczyk "Spod Magurki" - regionalista z Ochotnicy Górnej 2025-12-12 17:22 Świąteczne światła rozbłysły w Czarnym Dunajcu 2 2025-12-12 17:00 Kontrola państwa zostaje? PFR uspokaja po rozmowach w Zakopanem 2 2025-12-12 16:30 Przymusowa deportacja Ukraińca, który wielokrotnie łamał prawo 4 2025-12-12 16:00 Odnowione witacze w Krościenku 1 2025-12-12 15:46 Policja publikuje nagranie z ataku nożownika na policjanta (WIDEO) 8 2025-12-12 15:30 W niedzielę zajrzycie do pracowni Nikoli Tesli 2025-12-12 15:00 Miejskie Igrzyska Szkół Podstawowych w Pływaniu (ZDJĘCIA) 2025-12-12 14:29 Awantura w pociągu Gdynia-Zakopane. Interweniowali policjanci 1 2025-12-12 14:00 Rabczańska gmina planuje wybudowanie kolejnego bloku mieszkalnego 2 2025-12-12 13:00 Na Hali Gąsienicowej niewielu turystów i cudowne widoki (WIDEO) 2025-12-12 12:30 Sukces piwowarów spod Gubałówki - ich Mnich dostał srebrny medal 3 2025-12-12 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2025-12-12 11:00 Drewniany kościółek w Maniowach po renowacji 1 2025-12-12 10:40 W Tatrach piękna pogoda, w Kuźniach niewielka kolejka 2025-12-12 10:00 Spod Giewontu szybko znikają stare kopciuchy, a o czarnym złocie nikt tu nie chce słyszeć 10 2025-12-12 09:30 Przed nami piękny, słoneczny weekend 2025-12-12 09:00 Powstanie kolejne skrzyżowanie w ciągu starej zakopianki w Nowym Targu 3 2025-12-12 08:00 GOPR zabezpieczy trasy narciarskie 2 2025-12-12 07:30 Co nowego w Zwierzogrodzie? Mamy dla Was bilety 2025-12-11 21:39 Bezpłatny kurs narciarstwa biegowego dla dzieci w Nowym Targu 2025-12-11 21:30 "Orawiacy" na Węgrzech 1 2025-12-11 21:00 Kiermasz w Krościenku rozpoczęty 2025-12-11 20:30 Tak rodziła się zakopiańska Straż Miejska 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-12-14 09:14 1. kresy.pl "Włochy pod wodzą Giorgii Meloni wsparły Belgię w jej sprzeciwie wobec gwarantowania zamrożonymi rosyjskimi aktywami wielomiliardowej pożyczki na rzecz Ukrainy." 2025-12-14 09:07 2. Proponuję imię - "Zo" / od Zofia Radwańska-Paryska. Uzasadnienie chyba zbyteczne. 2025-12-14 08:51 3. Bystra. 2025-12-14 08:39 4. Proszę się przygotowywać i przyzwyczajać do zatoru komunikacyjnego na terenie Rabki w związku z przyszłym uruchomieniem przejazdów kolejowych i zamykaniem ramp na głównych przejazdach ,zwłaszcza wgodzinach rannych i popołudniowych, wesołej cierpliwości 2025-12-14 08:09 5. @dziadek po czwarte jeżeli ta szmata Kukiz jest twoim autorytetem to nic tylko ci współczuć ,jak ty byś mi dał 4 miliony zł jak ja bym cię chwalił. Generale a ta pani Basia komunistka sekretarka Jaruzelskiego ,to co robiła w pisie ,co nagle z komunistki zrobiła się prawaczką ,to tak jak by z prostytutki zrobić dziewicę. 2025-12-14 07:12 6. A PO trzecie ecie pecie Paweł Kukiz dyrdymały plecie. Dzideeek aleś se idola znalazł, no nie mogę. 2025-12-14 04:02 7. Faktycznie chyba jesteś MIESZANIEC, a nie MIESZKANIEC 2025-12-14 04:00 8. @Mieszkaniec- dobrze wiesz, że żadna inna firma nie startuje do przetargu, bo z różnych powodów nie ma szans. Szczyt bezczelności, którą napisałeś:" Proszę produkować mniej śmieci, będą niższe opłaty", to poradzę- wyrzuć dzieci, pampersy, plastikowe pety, liście itp. Spalę w piecu i dalej będę płacić 37 zł. TAK czy NIE? A najbardziej z wczoraj spodobał mi się post osoby "logika i.dio.ty" i freudowska pomyłka tej osoby w twoim nicku "@MIESZANIEC czyli mam palić śmieci????(...) 2025-12-14 03:41 9. Jak Pan Prezes kazał palę wszystko, tylko nie opony. Bo samochód sprzedałam 5 lat temu. i 5 lat temu doradca doradził mi, że gmina mi nie da 50 tysi na wymianę okien, instalacji, pieca itp. A poza tym sąsiedzi się nie zgodzili na doprowadzenie wody z nowego wodociągu na mój koszt. I to by było na tyle. 2025-12-14 03:29 10. Billy Kid, naucz się liczyć, ile było strzałów ostrzegawczych, film jest dostępny wszędzie. Policjanci nie pełnią "służby wartowniczej". Jutro będziesz spał na lekcjach biedactwo. DURO, jak strzelisz w nogi to zawsze możesz trafić na tętnicę, a wtedy kilka minut i trup. Polecam naukę patriotycznego języka polskiego, bo oczy bolą.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama