Reklama

2021-07-20 10:15:00

Restauracja

U Wnuka to długa historia

Sto lat temu lwowski restaurator Jan Wnuk założył przy ulicy Kościelskiej gospodę z restauracją dla letników i wyszynk dla góralskiej klienteli. Kwitło tu życie towarzyskie, kulturalne i społeczne Zakopanego.

Nieopodal Starego Kościółka przy ul. Kościeliskiej w Zakopanem stoi drewniany dom z wiekowym napisem „Restauracja Jana Wnuka”. Jest to jeden z najstarszych budynków pod Tatrami. Zbudował go w połowie XIX wieku Józef Krzeptowski, brat Sabały. Chałupę usadowił frontem do Giewontu, a nie do wijącej się u jej fundamentów wiejskiej drogi, jaką wówczas była Kościeliska, równocześnie wrzynając ją jednym węgłem w ulicę. Był to podobno pierwszy dom góralski, w którym wyżkę zastąpiono mieszkalnym pięterkiem.

Po 1870 roku otwarto tu pierwszy sklep, który prowadził Samuel Riegelhaupt. To dom, w którym była pierwsza zakopiańska poczta, pierwszy hotelik i restauracja. Gdy powstało Towarzystwo Tatrzańskie, w tym budynku mieściło się pierwsze kasyno, połączone z biblioteką i czytelnią czasopism. Niemal od początku w wielkiej – jak na owe czasy – chałupie Krzeptowskiego koncentrowało się życie towarzyskie, kulturalne i społeczne Zakopanego. Spotykali się tu wielcy twórcy, artyści i naukowcy, m.in. Walery Eljasz Radzikowski, Władysław L. Anczyc, Tytus Chałubiński, Helena Modrzejewska, Leopold Świerz.

Dom Krzeptowskiego odegrał też ważną rolę w dziejach ruchu regionalnego. W 1904 roku odbyło się w nim założycielskie zebranie, podczas którego powołano do życia Związek Górali, pierwszą organizację regionalną na Podhalu. U Wnuka miał okazję spotkać się i pogadać z góralami Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Niektórzy z nich stali się później bohaterami „Na Skalnym Podhalu”.

Gotował Sienkiewiczowi
Z początkiem ubiegłego stulecia dom ten, który do dzisiaj nosi miano „U Wnuka”, przejął na gospodę lwowski restaurator Jan Wnuk, który niedługo po przyjeździe do Zakopanego ożenił się z Józefą Krzeptowską, wnuczką Józefa. „Moja matka, rodem z Kościeliska, i ojciec mój, rodem z Sądowej Wiszni, spod Lwowa – oboje pochodzący z chłopskich rodzin, ale mający za sobą praktykę w nie byle jakich restauracjach, bo matka u Karpowicza w Zakopanem, a ojciec m.in. u Foyeta w Paryżu, zaczęli prowadzić w 1907 r. w Zakopanem własną restaurację, połączoną z wyszynkiem, co należy wyraźnie zaznaczyć” – pisał w książce „Obrazki zakopiańskie” Włodzimierz Wnuk (1915-1992), jeden z najwybitniejszych pisarzy podhalańskich, syn Józefy (1882-1956) i Jana (1872-1952), którzy oprócz niego dochowali się jeszcze pięciorga dzieci: Antoniego (1908-1990), Janiny (1911-2000), Henryka (1913-2007), Mieczysława (1917) i Zofii (1920-1992)

Jan Wnuk przyjechał do Zakopanego, aby gotować dla Henryka Sienkiewicza, który wówczas przebywał w pensjonacie „Liliana”. – Babcia wtedy pracowała u Karpowicza i wpadła dziadkowi w oko. Ale na początku to było jednostronne uczucie. Po prostu – dziadek nie podobał się babci, ale ponieważ był bardzo upartym człowiekiem, nie dał za wygraną. Miał ogromne poczucie humoru i w końcu chyba tym ujął babcię. Babcia była wysoką, postawna góralką, a dziadek był niższy od niej – opowiada Małgorzata Wnuk, córka Henryka. – Niesnaski zdarzały się, jak w każdej rodzinie. Kiedyś babcia zakomunikowała, że pakuje dziadka rzeczy, bo o coś się pokłócili. Wtedy dziadek wziął najpiękniejsze kieliszki kryształowe i najdroższy alkohol. Jak babcia schodziła naburmuszona po schodach z góry, to klęknął przed nią z tymi kieliszkami, czym oczywiście bardzo ją rozśmieszył – wspomina.

Na piętrze mieszkali Wnukowie z dziećmi, a także personel obsługujący restaurację. Parter zajęty był przez dwa prosperujące wówczas interesy. Jedną stronę zajmowała restauracja, przeznaczona głównie dla gości, przyjeżdżających z całej Polski do Zakopanego. Z drugiej strony był wyszynk dla górali, gdzie czasem w kącie przycupnął Bartuś Obrochta. Panowała specyficzna atmosfera. Było szumnie i wesoło, dlatego od początku szynk stał się ulubioną przystanią góralskiej klienteli. – Już wtedy mówiło się, że idzie się „do Wnuka” i ta nazwa została do dzisiaj. Kiedyś nawet ulica Kościeliska była podzielona na dwie części: „do Wnuka” i „od Wnuka”. Mój ojciec często wspominał dzieciństwo przy Kościeliskiej – mówi Witold Wnuk, syn pisarza.

Wyrywanie zębów
Do Wnuka ciągnęli nie tylko górale z Zakopanego i sąsiedniego Kościeliska, ale też z innych okolicznych wsi – idąc czy jadąc furkami w stronę Zakopanego, a nawet do Nowego Targu, musieli zahaczyć o gospodę. Wstępowali też „na jednego” ci, którzy z północy wędrowali przez wierchy Pasma Gubałowskiego, bo tutaj schodziło się wiele dróg, wiodących z różnych kierunków. Zachodzili również mieszkańcy Poronina, Białego Dunajca, Szaflar. Do szynku – ze względu na niepowtarzalną atmosferę – przychodziło też wielu ceprów.

„Od najwcześniejszych moich lat żyłem i wyrastałem – podobnie jak moi bracia i siostry – w tym rozhukanym i rozśpiewanym świecie góralskim, który przewalał się przez mój dom rodzinny, przez wszystkie dni roku, od wczesnego rana do północy. Tylko w pierwszy dzień Wielkanocy i w pierwszy dzień Bożego Narodzenia „Wnuk” był zamknięty (…). We wszystkie inne dni, a już w niedziele szczególnie, kłębiło się w naszym szynku od bukowych portek, serdaków i cuch, dźwięczały ciupagi, głośne śpiewy, a pokrzykiwania niosły się gwarem (…) – wspominał Włodzimierz Wnuk.

Swoistym obrzędem, który najczęściej odbywał się na podwórku, było wyrywanie zębów. Tym procederem zajmował się kowal Nitoń, który zawsze nosił przy sobie dentystyczne kleszcze, zawinięte w szmatę. Najpierw dla animuszu obydwaj wypijali w karczmie kilka kieliszków trunku, a później na tyłach domu „operacja” szła już zupełnie gładko. Po usunięciu zęba wódeczka znów była wskazana, tym razem dla dezynfekcji.

W części restauracyjnej panował zupełnie inny klimat – stała pianola, gięte krzesła w secesyjnym stylu, a stoły miały marmurowe blaty. Podawano srebrne sztućce. Spotykali się tu przy obiedzie lub kolacji, a czasem tylko przy kawie i koniaku ludzie, o których głośno było w całej Polsce. Zachodzili tu m.in. Wincenty Witos, generał Józef Haller, Władysław Orkan. „W pamięci mojego najstarszego brata, Antoniego, utkwił taki obrazek: rozochocone towarzystwo, któremu przewodził Kasprowicz, pakuje się do góralskiej dorożki, czekającej przed restauracją, Kasprowicz usadawia się na koźle, obok fiakra, i wśród ogólnej wrzawy podnosi wysoko ciupagę, wołając – Kierunek Poronin! Jazda, panie gazda!” – pisał Włodzimierz Wnuk.

W okresie letnim w restauracji pracowało 2 kucharzy, 3-4 kelnerki i kilka podkuchennych. W porze obiadowej gości schodziło się tak dużo, że nie mogli pomieścić się w trzech salkach, więc trzeba było ustawiać stoliki na zewnątrz. – Tato wspominał, że najlepszymi gośćmi – aczkolwiek trochę uciążliwymi – byli właściciele i pracownicy innych zakopiańskich lokali gastronomicznych – opowiada Małgorzata Wnuk. – Przychodzili o godzinie drugiej lub trzeciej w nocy, po prostu po zamknięciu swoich lokali. Burzyli do drzwi, wołając: – Pani Wnukowa, puśćcie. I chcąc nie chcąc, babcia z dziadkiem schodzili i ich wpuszczali. Przychodzili na jakieś tam absynty, bo były tu nawet wódki Baczewskiego. Obok była lodownia, więc był lód do alkoholu. Ponieważ nie było lodówek, więc lód służył też do konserwowania – dodaje.

Ciepły dom
Z gospodą Wnuka nieodłącznie wiąże się historia domu, który znajduje się na jego tyłach, a został zbudowany gdzieś na przełomie wieków XIX i XX. To również budynek, który do dziś należy do rodziny. Kiedy po drugiej wojnie światowej restaurację „U Wnuka” przejęła PSS Społem, życie towarzysko-kulturalne przeniosło się właśnie tam, gdzie mieszkały obie siostry – Janina i Zofia. Małgorzata Wnuk wyciąga stare rodzinne fotografie z dziadkami i ich dziećmi. – Zawsze zdjęcia były robione na werandzie tego domu – wyjaśnia. Pokazuje też część serwisu kawowego, który jest cenną pamiątka rodzinną. Niektóre elementy oznakowane są inicjałami dziadka „JW.”. Inne znów ozdobione są inicjałami hrabiny Bąkowskiej, od której dostał te cacka.

W 1994 roku gospoda „U Wnuka” znów powróciła do rodziny. Na przestrzeni ponad stu lat dom przy Kościeliskiej gościł znakomitych ludzi. Przez lokal przewinęło się wielu naukowców, polityków, aktorów, artystów, literatów, pisarzy. Zachodzili przewodnicy tatrzańscy. I tak jest do dziś. – Ten dom był takim ciepłym miejscem, do którego ciągnęło. Do niego zjeżdżali wszyscy z rodzeństwa, często przywożąc ze sobą swoich gości, przyjaciół – przekonuje Małgorzata Wnuk.

Galeria
Dom „U Wnuka” stał się również miejscem wystawowym. Pani Małgorzata urządziła w nim już prawie 40 wystaw, głównie podhalańskich twórców ludowych. Dzielnie pomaga jej w tym przedsięwzięciu Zofia Ujejska, która tutaj pracuje. – Są w Zakopanem galerie profesjonalne, ale brakuje galerii sztuki ludowej. Chciałam w ten sposób wypełnić tę lukę – objaśnia. Co roku odbywają się też wieczory kolęd z udziałem profesjonalnych muzyków, śpiewaków, piosenkarzy i podhalańskich muzykantów. W tym roku był też wieczór pieśni legionowych. – Nie przypuszczałam, że wspólne śpiewanie kolęd będzie miało takie powodzenie. Kolędowanie trwa nawet do godziny drugiej w nocy. Zapowiada się już kolejne – zachęca pani Małgosia.
Jolanta Flach
Tygodnik Podhalański 50-51/2009

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW. 501 425 013.
 • PRACA | dam
  WITOWIANKA RESTAURACJA zatrudni KELNERA/KELNERKĘ, KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ. Tel. 608 405 145.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Dom w Ostrowsku na pieknej działce 7000m2 sprzedam tel 660797241 b12.pl. 660797241marekg@b12.pl
  Tel.: 660797241
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY - DZIAŁKA ok. 2200 m2 (nr. 6264), cena 50.000 zł. DZIAŁKA 1614 m2 (nr.6058) cena 60.000 zł. DZIAŁKI dwie przylegające 392 m2 i 375 m2 (nr. 6287/3 i 6287/4) - przylegające do Zakopianki - cena 40.000 zł. 517 625 354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PANIĄ do pracy w pensjonacie w Zakopanem. tel. 601 45 33 91
 • PRACA | dam
  Pensjonat w Zakopanem zatrudni KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ lub OSOBĘ DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ W FORMIE BUFETU. 666378357
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię w pełni funkcjonujący pensjonat lub budynek z apartamentami lokalizacja Zakopane, Kościelisko. 600404554grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • PRACA | dam
  Przyjmę KIEROWCĘ z kat. B, może być rencista, Nowy Targ. 728 129 499.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI 3 HA - k/Białki. 182856454.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA DOMINIUM NA KRUPÓWKACH zatrudni KELNERÓW/-KI. 668 404 790, 664 023 298.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Szukam lokalu do wynajęcia o powierzchni około 150 m w Ludźmierzu lub najbliższej okolicy pod działalność handlową . Może też być wydzielona część większego pomieszczenia. Wynajem długoterminowy. Parter . Tel 880630496. 880630496marzbroz@poczta.onet.pl
  Tel.: 880630496
 • PRACA | dam
  Restauracja Hato Sushi Rabka zatrudni osoby na stanowisko - kucharz - pomoc kuchenna - sushi master Osoby z doświadczeniem w branży mile widziane, jeśli nie posiadasz doświadczenia to również nie jest problem, wszystkiego nauczymy :). tel: 530650664 hatosushirabka@gmail.com www.hatosushirabka.pl
 • PRACA | dam
  FIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • NAUKA
  Korepetycje stacjonarnie, online i dojazd Angielski,Niemiecki kazdy poziom. Native Speaker,konwersacje Doświadczenie wieloletnie Zapraszam do kontaktu Malwina. 694213200malka1234@yahoo.de
  Tel.: 694213200
 • PRACA | dam
  MFIRMA TRACKTECH W MANIOWACH zatrudni pracownika na stanowisku MECHANIK SERWISU SAMOCHODOWEGO. Wymagane doświadczenie z zakresu diagnozy i naprawy pojazdów osobowych, znajomość elektromechaniki i obsługi elektronicznych systemów diagnostycznych, prawo jazdy kat.B. Oferujemy atrakcyjne i terminowe wynagrodzenie, możliwość rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji, stabilne warunki zatrudnienia oraz szkolenia. Miejsce pracy: Maniowy Więcej informacji pod numerem telefonu: +48572728209. CV prosimy składać w siedzibie firmy TRACKTECH ul. Ks. A. Siudy 11, 34-436 Maniowy lub mailowo na adres: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
  Tel.: +48572728209
  E-mail: boguslaw.pokrywka@tracktech.pl
 • BIZNES
  Stoisko handlowe Pod Gubałówką w atrakcyjnym miejscu! (Do wynajęcia). 604614132
  Tel.: 604614132
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wydzierżawienia PRALNIA W ZAKOPANEM. Tel. 725 200 100
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Podwilk-dom plus 3,6 hektara pola w tym 7000m2 budowlanego sprzedam tel 660797241 b12.pl.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzory: jarzębina i parzenica (60/80), krokusy. GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI PRACOWNIKA DO PRZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ ORAZ SPRZĄTANIA POKOI. Kontakt: 509170212
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DOBRY POKÓJ DLA NIEPALĄCEJ, BARDZO SPOKOJNEJ, POWAŻNEJ DZIEWCZYNY - Zakopane, 501 514 962.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - dla młodych i ambitnych. Oczekiwane otwarcie granicy norweskiej dla nowych pracowników nastąpiło (wjazdy bez kwarantanny, szczepienia nie są wymagane). F. NORWESKA ZATRUDNI W OSLO NA WARUNKACH NORWESKICH - młodych, początkujących pracowników do przyuczenia w zawodzie: TYNKARZ, MALARZ, MONTER RUSZTOWAŃ, STOLARZ, BLACHARZ/DEKARZ ORAZ DOŚWIADCZONYCH FACHOWCÓW W ZAWODZIE. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 2-3 tyg. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-07-29 19:55 Wakacyjna zgroza - u nas znowu płyną ścieki w kranach! 2021-07-29 19:30 Zamknięty szlak od Zmarzłego Stawu na Kozią Przełęcz 2021-07-29 19:00 Jak pozyskać pieniądze z Unii. Jutro konsultacje dla mieszkańców 1 2021-07-29 18:15 Prawie 50 interwencji ratowników TOPR w niespełna tydzień 2021-07-29 17:49 Wypadek na Kasprusiach. Utrudnienia na drodze, ruch wahadłowy 2021-07-29 17:10 Śmigłowiec TOPR poleciał na darmo 2 2021-07-29 17:01 Koniec drogowego koszmaru. Umowa podpisana 2021-07-29 16:15 Kozi odpoczynek 2021-07-29 16:08 Jemy borówki na polu. Wakacyjne spotkania z językiem polskim 2021-07-29 15:30 Mój Everest - książka Apoloniusza Rajwy 1 2021-07-29 14:45 Nowy hotel na Antałówce w Zakopanem? 2 2021-07-29 14:00 Zaszczep się pod Trzema Koronami 4 2021-07-29 12:55 Nowa atrakcja na Kasprowym. Wiemy co czeka turystów na szczycie (wideo,na żywo) 2021-07-29 12:30 Rośnie liczba nowych zakażeń koronawirusem w Polsce 2021-07-29 11:45 Łopuszna na wakacje. Warto ją odwiedzić (WIDEO) 2021-07-29 11:00 Jest kasa dla hotelarzy, kwaterodawców, przewoźników i gastronomii 1 2021-07-29 10:00 Dziad też jest człowiekiem 2021-07-29 09:00 Znalazły sposób na raka (WIDEO) 2021-07-29 08:00 Tak pasano gęsi (WIDEO) 2021-07-29 07:00 Co zrobić, żeby odkorkować Zakopane? 22 2021-07-28 23:19 Jak szybko schudnąć przed urlopem? 2021-07-28 23:11 Rejestracja samochodu a ubezpieczenie OC - co należy wiedzieć? 2021-07-28 23:07 Polacy tłumnie rezerwują czartery jachtów w Chorwacji 2021-07-28 22:47 Ze Słowacji nadciągają zapowiadane burze 1 2021-07-28 21:20 Kościelisko wymieniło przez rok pięć pieców - tylko czy to nie za mało? 4 2021-07-28 20:30 Urzędnicy: toalety na dworcu PKP w Zakopanem powinny być czynne do godz. 23 7 2021-07-28 19:45 Nasze teksty przyniosły efekt. Udało się postawić toalety (WIDEO) 2021-07-28 19:39 Pi razy oko. Komedia matematycznych pomyłek. Konkurs dla czytelników 2021-07-28 19:00 Piesi w Zakopanem spacerują środkiem ulicy. Ruchliwej ulicy 8 2021-07-28 18:17 Wieczór na Harendzie. Adam Wiedemann w rozmowie z Justyną Bargielską 2021-07-28 18:12 Miliony spuszczone w toalecie 8 2021-07-28 17:34 Wsiadł za kierownicę mimo dożywotniego zakazu. Jak to się skończyło? 9 2021-07-28 17:32 Wakacyjna Strefa w Nowym Targu. Kolejne koncerty 2021-07-28 17:30 Nowe boisko sportowe i plac zabaw. Otwarte dla wszystkich 2021-07-28 16:45 W połowie wakacji w końcu namalowali pasy na ulicach 5 2021-07-28 16:00 Dziwi Japonia. Z okazji Igrzysk przenosimy się do Tokio (WIDEO) 2021-07-28 15:17 W sobotę ruszamy sprzątać szlaki. Dołącz do akcji 5 2021-07-28 15:15 Księża farma da prąd ze słońca i zasili magazyn energii, a to jeszcze nie koniec nowości 15 2021-07-28 14:15 Ostrzeżenie przed burzami. Drugi stopień zagrożenia 1 2021-07-28 14:10 Bezpłatne zajęcia na nartorolkach. Zapisy do piątku 2021-07-28 13:45 Kolejne ślady niedźwiedzia w Pieninach 2021-07-28 13:19 Pieśni łemkowskie, folklor i Muzyka nad Zdrojami 2 2021-07-28 13:03 Sekretarz koniecznie potrzebny - zielone miasteczko szuka urzędnika 2021-07-28 12:15 Duży ruch na zakopiance. Korki w obie strony 1 2021-07-28 11:36 Lang Team organizuje kursy sędziowskie 2021-07-28 11:30 Tokio 2020. Krzysztof Majerczak awansował do półfinału! 1 2021-07-28 11:18 Prześliczna kotka szuka domu 2021-07-28 10:45 W Kuźnicach coraz więcej turystów (WIDEO) 1 2021-07-28 10:34 Zabłąkany pies jest do odebrania, bardzo tęskni za właścicielem 2021-07-28 10:00 Desperacja mieszkańców sięga zenitu, od weekendu blokują zakopiankę 16
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2021-07-29 19:49 1. Dzwońcie do sołtysa! Niech jedzie i się szkoli i konsultuje. Może się czegoś nauczy. Może pozyska środki na kolejne publiczne szalety? Tylko niech we wniosku zaznaczy że chodzi o takie otwarte, dostępne, funkcjonujące... A nie takie pokazówki jak do tej pory. 2021-07-29 19:18 2. @szperaczek - w Lublanie wyłączono z ruchu 10ha ze 163 km2 miasta. Zakopane ma 84 km2. Proporcjonalnie wyłączmy 5ha czyli 0,05km2. Do tego mają 250tys mieszkańców. No to teraz wystarczy zrobić obwodnicę Nowotarskiej i Kościeliskiej, zamknąć ruch na od ronda z Alejami po Lipki (prócz mieszkańców) i masz co chcesz. Do tego wokół Lublany masz pierścień czteropasmówek. Mówi Ci to coś ? Czy może zróbmy po polsku - zamknijmy ulice, a kierowcy niech sobie radzą. BTW przypominam UMZ, że są spore środki bodaj marszałkowskie na poprawę bezpieczeństwa pieszych. Pasy pomalowane w tych samych złych miejscach nie rozwiązują paru rzeczy choćby pasy na skrzyżowaniu Kasprusie/Lipki. Ani ja pieszego nie widzę ani on mnie (lustro mało co pomaga). I tak się rozwiązuje tematy po polsku - jakoś będzie, winnego mamy. No bo przecież nie drogowców ani zatwierdzających oznakowanie. 2021-07-29 19:16 3. Panie profesorze dziękuję za nauczenie mnie szacunku dla gór.. 2021-07-29 18:59 4. Podoba mi się określenie "powinny" - zostawia takie fajne pole do interpretacji. 2021-07-29 18:48 5. @tisa dajep. Tobie ani szczepionka ani antidotum już nie pomoże. 5 fala. 2021-07-29 18:45 6. Jak to co zrobić? Piszą tu ludzie od wielu lat - musi być porządna komunikacja publiczna od świtu do późnej nocy, łącząca wyloty dolin z Zakopanem i innymi miejscowościami. Porządna czyli z sensownym rozkładem, nowym taborem, punktualna i pewna. Żeby turysta wiedział że nawet gdy o północy wyjdzie z TPN, będzie miał czym wrócić na kwaterę, do hotelu itp. Miejscowi jeżdżący do pracy itp. też chętnie by korzystali z takiej komunikacji. Ale to musi być rzecz pewna, z kontraktami na lata, a nie co sezon zmiany. A najlepiej gdyby była jeszcze skoordynowana ze Słowakami. Busy jeżdżące najchętniej w "godzinach szczytu" jak widać nie załatwiają sprawy. Tatry to są malutkie góry, a lokalne władze tak polskie jak i słowackie nie potrafią od kilkudziesięciu lat rozwiązać tak prostej sprawy. Na miejscu tych władz byłoby mi po prostu wstyd. 2021-07-29 18:04 7. @dżazga, chcesz nam PO wiedzieć, że Pitoń z ex gliniarzem wolskim to propisowscy prawicowcy? Zaraz się dowiemy, że rys z tadkiem co dzień krzyżem leżą w kościele, a głosujący na prezesa i jego kota antykancelista nigdy nie wstanie z kolan, taki z niego gorliwy katolik. 2021-07-29 17:56 8. System jest zły! Jakby tak taki dżemoturysta musiał zapłacić 10 tysięcy za niepotrzebną akcje TOPR to by na zębach zszedł z tej Rysy. 2021-07-29 17:53 9. Śmigłowiec TOPR nie jeden raz leci na darmo, bo jakiemuś bezmózgiemu idiocie zachciało się polatać za darmo. Ale TOPRowcom o to chodzi! 2021-07-29 17:26 10. Urzędnicza patologia doprowadziły to miasto do ruiny
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

Album TP

FILMY TP

Bojcorka