Reklama

2021-09-15 19:46:11

Reklama

Zakopane

Nie jesteśmy petentami, to władze powinny nam służyć. Głos mieszkańca ul. Zwierzynieckiej

Reklama

Mieszkańcy ul. Zwierzynieckiej w Zakopanem protestują przeciwko planom władz, które chcą wyciąć drzewa i zbudować parkingi przy posesjach. Do naszej redakcji dotarł list od jednego z mieszkańców.

W poniedziałek pisaliśmy o wizji lokalnej, w czasie której plany gminy tłumaczył mieszkańcom wiceburmistrz Tomasz Filar. Pisaliśmy o tym tu: [24tp.pl] Nie chcemy betonozy - protestują mieszkańcy. Na Parcelach Urzędniczych odbywa się wizja lokalna (WIDEO, NA ŻYWO)

Dziś publikujemy list od mieszkańca, który nie mógł wziąć osobistego udziału w spotkaniu:

Szanowny Panie V-ce Burmistrzu Miasta Zakopane
Od: mieszkańca dzielnicy Parcele Urzędnicze

Chciałbym zabrać głos w debacie dotyczącej zaskakujących nas, mieszkańców dzielnicy, planów zagospodarowania infrastruktury drogowej. Dowiedzieliśmy  się o niej pocztą pantoflową, choć okazuje się, że projekty są mocno zaawansowane i pochłonęły spore środki z kasy miasta. Próby zapoznania się ze szczegółami projektów spotykały się z ostracyzmem.

Nie mogłem wziąć bezpośredniego udziału w spotkaniu mieszkańców dzielnicy z przedstawicielami Urzędu Miasta, ale dzięki przekazowi on-line zapoznałem się z przebiegiem spotkania.

Dyskusja była spontaniczna. Jednak z punktu widzenia roli administracji zarządzającej zasobami gminy, wyraźnie uwypukliła punkt sporny, dzielący mieszkańców dzielnicy od ich reprezentantów na poziomie zarządzania Gminą.

Przechodząc do meritum.
Gmina w rozumieniu społeczeństwa jest zdefiniowana jako :
jednostka stanowiąca wspólnotę samorządową (mieszkańcy) oraz odpowiednie terytorium, tj. obszar możliwie jednorodny ze względu na układ osadniczy i przestrzenny, jak również więzi społeczne i gospodarcze zapewniające zdolność wykonywania zadań publicznych.
Innymi słowy : Gmina (od niem. Gemeinde) to ludzie, to społeczność, która  może odnosić się także do innych wspólnot .
Tak więc całkiem, podsumowując,  gmina w większości społeczeństw jest wspólnotą mieszkańców, którzy wybierają swoich reprezentantów, mających dbać o ich dobro oraz  interesy.

W tym przypadku także poprzez układ wyborczy, gmina, czyli mieszkańcy, pośrednio wybrała Pana, Panie Burmistrzu.
Niestety w naszych realiach „gmina“ kojarzy się raczej  z Urzędem Gminy, czyli miasta, którego urzędnicy wykonują funkcje społeczno-zawodowe w imieniu mieszkańców.

Skąd więc konflikty, skoro urzędnicy zostali pośrednio wybrani głosami mieszkańców, a jednak  nie realizują oczekiwań i interesów członków wspólnoty, czyli rzeczonej „Gminy“ ?
Są jednak przykłady pozytywne .
Wójt Gminy Kościelisko,  Roman Krupa znakomicie realizuje cele gospodarczo- społeczne, współdziałając ze wspólnotą mieszkańców Kościeliska, na bieżąco informując ich o potrzebach, zadaniach  i realizacjach urzędu ich reprezentującego. Wypracował, poprzez media społecznościowe, wzór kontaktu urzędnika państwowego z mieszkańcami. Pewnie w cuglach wygra kolejne wybory.
Reasumując.
Panie V-ce Burmistrzu. Szwajcarzy jako wielonarodowa społeczność i (górska jak nasza ), gdzie zasady demokracji we wspólnym zarządzaniu własnym krajem przy pomocy referendum, są ewenementem na skalę światową, posługują się prostą i zrozumiałą dla wszystkich zasadą: „jeśli coś się nie popsuło, to nie naprawiaj“.
Zatem: chodnik buduje się dopiero wtedy i tam , gdzie stali  mieszkańcy wydeptają wcześniej ścieżkę w trawie. 
Nazwisko i adres znane redakcji.
Ps. Panie vice-ce Burmistrzu paradoks polega zatem na tym, że to nie my mieszkańcy jesteśmy petentem gminy,  ale to urzędnicy sprawujący swoje funkcje w naszym imieniu  pełnią wobec nas role służebną… Co powinno być oczywistością.

 

 


Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
... 2021-09-16 10:39:26
Do nie mieszkaniec... Już gołym okiem widać do powstaje na działce Pana K. Mury parteru opierają się wręcz o ogrodzenie! Baner informujący o sprzedaży apartamentów prezentuje inny budynek! A gdzie część działki biologicznie czynna? Chyba u sąsiada na przeciwko. Kto na to pozwolił?!
Swoją drogą ciekawy jest fakt, że zanim nie rozpoczęła się owa budowa to żaden urzędnik nawet nie pomyślał o wydzierżawieniu terenu zielonego lub nawet dzikich parkingów przy posesjach... Pan Filar co niedziela chodzi tą drogą do Kościoła, a nie pomyślał czy ktoś te tereny dzierżawi czy nie! Mieszkańcy na pewno by za dzierżawę zapłacili, ale nikt o tym nawet nie pomyślał, ani nie zaproponował. Dzielnica i uliczki były zapomniane, dopóki Pan K. nie rozpoczął owej budowy. Teraz nagle trzeba kanalizację poprawić i chodniki zrobić i parkingi muszą powstać! Dla kogo?
urzędnik na swoim 2021-09-16 10:11:18
@Paweł, obejrzyj materiał filmowy z tej wiadomości https://24tp.pl/n/85496 lub bezpośrednio https://www.youtube.com/watch?v=7E9F-XUb8T4
Oglądać od 29 minuty. Merytoryczna wypowiedź.

Konserwator wypowiada się w drugiej części filmu. Warto obejrzeć całość by porównać poziom wypowiedzi burmistrza i Pana konserwatora Pawła Dziubana, który nota bene, sam wpisywał dzielnicę do rejestru i mam nadzieję że nie pozwoli jej zurbanizować. Mieszkańcy bronią między innymi 27 drzew (tyle jest w projekcie, a ile przy okazji wytną urzędnicy to ich), które mają iść pod topór w imię chorej strategii rozwoju, forsowanej przez urzędnicze stado baranów.
Pan konserwator z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków iż dzielnica jest wpisana do rejestru jako "strefa szczególnej ochrony, enklawa domów w ogrodzie gdzie chroni się symbiozę powierzchni zielonej z zabudową, z tym że ważniejsza jest powierzchnia zielona, chroniony jest układ urbanistyczny oraz zespół budowlany".
I o to walczą MIESZKAŃCY wbrew urzędnikom biegającym na pasku deweloperów, którzy nie potrafią przeczytać ze zrozumieniem decyzji o wpisie do rejestru lub w ogóle jej nie widzieli na oczy.
hrabia Z 2021-09-16 10:00:28
Panstwo korzystacie i Panstwa goscie z pasa zieleni nie należącego do was.Wasi goscie parkują przed waszymi domami na nie waszym terenie, dzieki temu macie duze ogrody.
Uprzywilejowani mieszkancy, wasi uprzywilejowani letnicy wracając w nocy z krupowek wydzieaja japy, sikaja po plotach, zostawiaja a nawet rozbijaja butelki. To sa ludzie ktorzy wracaja do waszych pensjonatow a tu Hrabia , wycinanie drzew,skandal, my tu chcemy enklawy:P)
zawlaszczyliscie ziemie i parkujecie na niej i wasi klienci, ja w takim razie bede parkowal u was w ogrodzie
nie mieszkaniec 2021-09-16 09:48:04
do truteń:
popatrz może kolego na plan zagospodarowania terenu na którym toczy się budowa pana K. Niby na razie budynki jednorodzinne, a na banerku jak byk: sprzedaż apartamentów. Poczekamy do zakończenia budowy i rozpoczęcia sprzedaży. A pózniej zawiadomienie do prokuratury, ale nie w Zakopanem, bo tu trzeba zbadać kto z radnych i UM zagłosuje za zmianą MPZ
A 2021-09-16 09:27:28
Hrabia Zamoyski w grobie się przewraca! Parcele podarował ludziom wykształconym, inteligencji po to, aby ten teren wyglądał jak wygląda po dziś dzień - domy w ładnie utrzymanych i wypielegnowanych ogrodach. To była klasa społeczna, a teraz ludzie bronią starych wartości, a urzędnicy? Czy to, aby na pewno ta sama inteligencja co ponad 100 lat temu? Jedynie Konserwator Zabytków to człowiek, którymi kierują wartości i wiedza i chwała mu za to, że broni tego uniaktowego jeszcze terenu
Paweł 2021-09-16 08:34:10
A co w tym temacie ma do powiedzenia Konserwator Zabytków. Wszak obszar Parceli Urzędniczych jest objęty ochroną konserwatorską.
kierowca123 2021-09-16 07:26:38
gdyby to władza miała być dla obywateli to pis by nigdy nie rządził. Ale ciemny lud tego nie rozumie
Porażka 2021-09-16 06:56:31
Ludzie pomyślcie trochę... Miasto pęka w szwach! W sezonie życie w Zakopanem to jest udręka. Zamiast dbać o charakter i przyrodę w tym mieście, to włodarze robią wszystko, żeby patoturystom było jeszcze wygodniej. Zamiast chronić enklawe, zróbmy parkingi. Nie! Nie wpuszczajmy tyłu turytów do miasta. Ile aut stanie na takiej ulicy Zwierzynieckiej? Kilka, może 10. I dwa parkometry do tego. I to ma niby pomóc? A nawiązując do wypowiedzi o deweloperce, to ziemię deweloperom sprzedają, przynajmniej na parcelach, osoby które w ogóle w Zakopanem nie mieszkają, tylko nieruchomości odziedziczyli. I jest to szara strefa. Mieszkania kupują zamożni z dużych miast, bo mieszkańca Zakopanego nie stać. Apartament jest wynajmowany, a podatku nikt za to nie odprowadza. Do takich miejsc przyjeżdżają osoby, nie wszyscy oczywiście, co dalo się zobaczyc w te wakacje - madki z Brajankami, Biedronka pełna i wszystko za bon turystyczny. To jak miasta na tym zyskuje długofalowo? Kto korzysta? Zakopane już przypomina tandetny lunapark
tisa dajep 2021-09-16 06:30:15
"PS Proponuje aby wszyscy zwolennicy dalszego brukowania zgłosili swoje roszczenia w formie petycji do Prezydenta miasta Krakowa o wybudowanie parkingu na krakowskich Błoniach." -czyli, że co, że zwolennicy dalszego brukowania zgłaszają swoje roszczenia o wybudowanie parkingu na zakopiańskich Równiach Krupowych? Porównujcie porównywalne, albo...... proponuję zmienić nick. Z niedotleniony na niedo........ny.
Ciekawe 2021-09-16 02:30:04
Ciekawe jak płacom podatki te parkingi przydrożne na posesjach prywatnych.
Rezes 2021-09-16 01:39:32
Zwinoc aswald i będzie ok. Nalać nakładkę na starej pardalowce zapraszam tygodnik podhalański do zobaczenia tej ulicy a też płacimy podatki.
Gvqv 2021-09-15 23:34:06
Strasznie mnie boli to co dzieje się z tymi bocznymi spokojnymi uliczkami. Już prawie przy każdej z nich stoi deweloperski kloc.
Modrzejewskiej - jeden wielki plac budowy, ulica zmieniła się nie do poznania w kilka lat. Przykładów można mnożyć.

Wielu komentujących tu pisało, że miasto służy turystom a nie mieszkańcom. Bzdura! Miasto jedynie służy patologicznej turystyce masowej. Nie mówię tu o sylwestrowym festiwalu discopolo, lecz ogólnie. Wiele działań sprowadziło turystykę w mieście do tego, że Turysty przez duże T już prawie nie ma.
Ile to atrakcji typu kino 7d, ile tandetnych pamiątek na bazarze pod skocznią. Rzygać mi się nieraz chce jak na to patrzę. A turysta masowy z zadowoleniem wyciąga na tę rzeczy kasę z portfela.

Miasto ma opracowaną strategię rozwoju, natomiast nie mam pojęcia, na ile zgodna jest większość działań miasta z tą strategią. Zakopane i Podhale mają olbrzymi potencjał, ale przez brak współpracy i odważnych sensownych działań szanse przelatują nam przez palce, a od obecnie obranej drogi w pewnym momencie może nie być odwrotu.
urzędnik na swoim 2021-09-15 23:13:49
Jakie koszty poniesie deweloper za remont zniszczonej przy budowie drogi? Dlaczego podmieniał znaki drogowe na dopuszczające większy tonaż? Dlaczego to miasto, czyli mieszkańcy, a nie deweloper ma ponieść koszty remontu? Podobno jest podpisane zobowiązanie do naprawienia szkód powstałych przy budowie. Czy ktoś już je oszacował i na jaką kwotę?
Chwała Panu konserwatorowi za obronę niematerialnych wartości. A skompromitowanym sołtysom mówimy stanowcze nie!
niedotleniony 2021-09-15 22:47:29
Konkrety szanowny Panie są takie że na chwilę obecną udział zieleni w przestrzeni pobocza wynosi około 75%, a utwardzana przestrzeń niestety się powiększa. Chwała Konserwatoriów Zabytków za to, że zwrócił uwagę na możliwość przywrócenia zieleni, a nie wybrukowaniu całej dzielnicy, która automatycznie straci charakter oraz tożsamość zielonej części miasta i przestanie być atrakcyjnym spacerniakiem dla Zakopiańczyków. Bo coś mi się zdaje że Zakopiańczycy tam spacerują, a ludzie nie będący mieszkańcami nawet przyległej dzielnicy przejeżdżali tak szybko samochodem że nie mieli okazji zaznać uroków tej enklawy spokojnego spaceru ale starają się mieć najwięcej do powiedzenia.

PS Proponuje aby wszyscy zwolennicy dalszego brukowania zgłosili swoje roszczenia w formie petycji do Prezydenta miasta Krakowa o wybudowanie parkingu na krakowskich Błoniach.
Truteń 2021-09-15 22:07:38
"Deweloperka rujnuje to miasto pod względem architektonicznym (...) Mieszkańcy na tym nie zyskują..."

No dobrze, a kto tej strasznej deweloperce sprzedał działeczki pod budowę? Czasem nie mieszkańcy?

Mnie też wkurzają te wszystkie budowy, ale deweloperzy chyba ziemię kupili legalnie, od właścicieli, prawda?
Konkrety proszę! 2021-09-15 21:44:44
Co wiadomo? Po pierwsze: Władze samorządowe chcą zbudować miejsca parkingowe. Po drugie: Jakiś anonimowy autor listu do władz samorządowych napisał do tychże władz ogólniki o tym że władze powinny służyć społeczeństwu. Co poza tym wiadomo? Nic nie wiadomo!!! Czy budowa miejsc parkingowych jest służbą społeczeństwu? Czy może zaniechanie budowy miejsc parkingowych jest służbą społeczeństwu? Na czym polega konflikt pomiędzy autorem listu a władzami? Z listu nie wiadomo!!!!
qaz 2021-09-15 21:26:13
Porównanie do demokracji szwajcarskiej. Hahahahahah. Za 200 lat. Poza tym Szwajcaria olała UE, bo uznała, że się opłaca i nie poświęcą swojej wersji demokracji mimo wymiernych kosztów pozostawania poza UE.
Chłop 2021-09-15 21:24:41
Do... Używaliście jak swoje tylko czy ktoś płacił dzierżawę a władza się wymienia co kilka lat.
Zakopane schodzi na psy 2021-09-15 20:55:36
Zakopane popada w ruinę! Ostatnie miejsca o historycznym walorze niszczy się!!! Liczy się kasa. Na całym świecie takie miejsca poddaje się ochronie, a u nas dla kasy, góral i urzędnik pozwoli zniszczyć wszystko! Deweloperka rujnuje to miasto pod względem architektonicznym i pozwala "szarej strefie" rozwijać się w najlepsze! Mieszkańcy na tym nie zyskują... Porażka... Władarze tego miasta powinny uderzyć się w pierś
domek na parcelach 2021-09-15 20:43:56
A może taniej i bezpieczniej będzie zamiast przebudowy, postawić znak "Strefa zamieszkania"!
... 2021-09-15 20:41:22
To nie chodzi o zieleń i parkingi, tylko o budowę przy Zwierzynieckiej! Ktoś pozwolił na wybudowanie dobrze znanemu w Zakopanem deweloperowi molocha (co widać gołym okiem, a baner pokazuje coś innego) i ani kanalizacja, ani infrastruktura drogowa nie była i nie jest do tego dostosowana. Ktoś wydał zgode na te budowę i teraz miasto na siłę, robi mieszkańcom "dobrze", a raczej deweloperowi, który już znaki drogowe zamieniał i inne atrakcje fundował. P.S. do Chłop... miasto od dobrych 20 lat miało w nosie te kawałki zieleni przy posesjach i gdyby nie mieszkańcy to by wyglądały jak zarosła w dziczy
Blokoś 2021-09-15 20:35:15
Czyli betonoza mieszkańców jest lepsza od tej co chcą robic urzędnicy? A oni działają tylko według tego co napisal czytelnik "Zatem: chodnik buduje się dopiero wtedy i tam , gdzie stali mieszkańcy wydeptają wcześniej ścieżkę w trawie."
Prawda 2021-09-15 20:33:22
Ja tez chcę zabudować cała działkę, którą dostałem za grosze, auta moich letników - turystów / petentów/ stawiać na miejskim i jeszcze obcych przepędzać. Powtórka z rozrywki jak likwidowano parking na Oswalda balzera tylko tam chcieli parkingi darmowe. Robić robić wszyscy chcemy mieć ładne ulice. W innej części Miasta pytali by czemu tak długo musieli czekać.
jarząbek 2021-09-15 20:17:23
Dlaczego mieszkańcy tej ulicy zawłaszczają publiczny pas drogowy pod prywatne parkingi???
Chłop 2021-09-15 20:09:45
Jachalem dziś specjalnie tam i już wiem oco chodzi mieszkańcy sami zrobili parking na zieleni miejskiej. Ładnie kostkom wyłożone i teraz im to zburzom i zbudujom parking miejski i trzeba będzie płacić. Jeszcze jestem za poloczeniem ulicy do pomnika Sabały. Podobny problem co Bulwary Słowackiego też poloczyc z ulicom Broniewskiego.
Antybaca 2021-09-15 20:07:27
Ostatnio gdy dzwoniłem do UM bardzo opryskliwa kobieta od opłat miejscowych też nazwała interesantów petentami. Tam rządzi ustrój: urzędnik to pan, interesant to petent.
 • SPRZEDAŻ | różne
  AKORDEON GUZIKOWY gryf B. AKORDEON KAWISZOWY 96 bas. ORGANY KOŚCIELNE ELEKTRYCZNE. NOWE PIANINO białe. Gołkowice. 531 402 576.
 • SPRZEDAŻ | różne
  FIAT PANDA. 531 402 576.
 • PRACA | dam
  ZLECĘ SZYCIE KOŻUCHÓW, KAMIZELEK. MOŻLIWA PRACA NA MIEJSCU LUB W DOMU. 504 028 073.
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY. W cenie pobytu parking, grill, bilard, plac zabaw, rowery. Cisza, spokój a zarazem wszędzie blisko. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, WILLA I KARCZMA CZTERY PORY ROKU. Pokoje standardu pensjonatowego z wyżywieniem. Pobyty indywidualne, grupowe, szkoleniowe, wesela, imprezy okolicznościowe. WWW. CZTERYPORYROKU.PL, willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA z widokiem na całe Tatry Zachodnie. W cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, plac zabaw, rowery. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH - bez doświadczenia - okolice Zakopanego - 694 057 523.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  SZCZENIĘTA GOŃCZY POLSKI z rodowodem, po rodzicach polujących. 880 474 992.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Recepcjonistę / Recepcjonistkę. Tel.: 725 300 377, e-mail: rekrutacja.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  Sklep spożywczy w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCÓW. Umowa o pracę. Praca co 2-gi dzień lub codziennie, do uzgodnienia. 601 746 502, 665 00 34 35.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MALARZA, FLIZIARZA, MURARZA. 601 508 736.
 • MOTORYZACJA | inne
  DO WYNAJĘCIA GARAŻ W BUDYNKU PARADISU (ZAKOPANE). Wjazd od Sabały. 515 928 992.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  PŁYTY SZALUNKOWE UŻYWANE, w różnych rozmiarach. Dobra cena. 18 20 82 421, 00436766456961.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SPRZEDAM PAWILON HANDLOWY - NOWY TARG. 517 600 205.
 • PRACA | dam
  POSZUKUJE PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH: POMOCNIKÓW i MURARZA. Praca na terenie Zakopanego. 880 721 870.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ EKIPĘ MURARZY, CIEŚLI. 669 803 347.
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ POMOCNIKA , MURARZA, CIESLĘ, ZBROJARZA. 669 803 347.
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody MONTAŻYSTA (FILIGRANY BETONOWE). Możliwość przyuczenia. 791 669 932.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko ZAOPATRZENIOWIEC, miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJME 5000M PLAC + KONTENER ---- MIEJSCOWOŚCI : ZĄB. 600011905 salamandra, 16 dennykojda@gmail.com
  Tel.: 600011905
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MONTAŻYSTĘ STOLARKI DRZWIOWEJ I OKIENNEJ Praca na terenie Podhala Kontakt 518-661-991.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  OŚRODEK KONFERENCYJNY w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ na umowę zlecenie. Praca całoroczna. 664 417 314.
 • USŁUGI | budowlane
  WIERCIMY POD SŁUPKI OOGRODZENIOWE I NIE TYLKO. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU. 504163439 BIURO@MAJERCZYK.PL
  Tel.: 504163439
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię NIEWIELKI DOM NA DZIAŁCE DO 10 arów - do zamieszkania - okolice Zakopanego do 15-17 km. Tel. lub sms: 884 284 375
 • PRACA | dam
  Praca na budowie, docieplenia, remonty, budowa od podstaw, na terenie Zakopanego i okolicy. 500160574 ul. Bulwary Słowackiego nr. 20, 20 Chrobak.urb@gmail.com
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • ZDROWIE I URODA
  Nowy Targ. ZAPRASZAMY NA ZABIEG MAKIJAŻU PERMANENTNEGO. Brwi metodą pudrową, usta metodą 3D oraz kreska linii rzęs. Jestem linergistką z wieloletnim doświadczeniem. Praca to moja pasja. Zapraszam do odwiedzenia mojego fanpage na JagaBrows. Numer kontaktowy: 731-874-495
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • PRACA | dam
  Firma Budowlana Piotr Domalik w Ostrowsku zatrudni - pracownika budowlanego, murarza, mile widziane doświadczenie w pracy na budowie. prosimy o kontakt telefoniczny. 504105320
  Tel.: 504105320
 • PRACA | dam
  Potrzebny młody PRACOWNIK NA ŻELBETY (możliwość przyuczenia). 791 669 932.
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-09-27 21:25 Hanna Zbyryt rozpoznała wszystkie melodie, zdobyte pieniądze trafią na szczytny cel 2022-09-27 21:04 Małe Ciche pół dnia bez prądu, chyba musimy się do tego przyzwyczajać 1 2022-09-27 20:26 Zamknięcia szlaków na Babiej Górze 2022-09-27 19:26 McDonald bada! 1 2022-09-27 18:33 Krew nas zalewa razem z wodą, mimo zgłoszeń, zero pomocy z miasta 3 2022-09-27 18:21 Laminacja rzęs - czym jest i jakich efektów możesz się spodziewać? 2022-09-27 17:50 Przed urzędem miasta pozbędziemy się starych baterii 2 2022-09-27 16:51 Gra Szyfrów czyli jak zachęcić młodzież do odkrywania historii 1 2022-09-27 16:49 Mała kotka czeka na nowy dom lub zgłoszenie właścicieli 2022-09-27 16:00 Kapliczka będzie jak nowa 1 2022-09-27 15:10 Wojskowe zmiany w centrum rekrutacji na Podhalu 3 2022-09-27 14:50 Zbierała orzechy. Potrzebowała pomocy 2022-09-27 14:49 Dziś strażacy w całej Polsce pożegnają druha, który zginął w Balicach 2022-09-27 14:45 Wybieranie dobrych karm dla psa - poradnik 2022-09-27 13:46 Kursy kosmetyczne - co wybrać? 2022-09-27 13:45 Gnał jak szalony ale prawa jazdy nie stracił 2022-09-27 13:28 Jak dbać o metalowe meble? 2022-09-27 13:23 Jakie trendy obecnie panują w budownictwie? 2022-09-27 12:57 Jakie korzyści daje kominek na pellet zamontowany w domu? 2022-09-27 12:48 Krupówki, stąd można podziwiać, jak chmury i słońce walczą o miejsce nad Tatrami 2022-09-27 12:20 30 lat wymówek. Film z Krakowskiego Festiwalu Filmowego w nowotarskim kinie Tatry. Konkurs dla czytelników 2022-09-27 11:25 Śmierć Słowaka przed dyskoteką - wysłali karetkę, choć defibrylator był obok 4 2022-09-27 10:56 Ławka treningowa - jeden z najpopularniejszych przyrządów do ćwiczeń 2022-09-27 10:53 Jak dobrze wybrać listwy przypodłogowe? Poradnik 2022-09-27 10:30 TPN ostrzega przed skrajnie trudnymi warunkami na szlakach 2022-09-27 09:45 Czwórka nocnych włamywaczy, nie spłoszył ich pies, niedźwiedzie plądrują podwórko (WIDEO) 1 2022-09-27 09:30 Kasprowicza drogi do wielkości. Wieczór na Harendzie 2022-09-27 08:55 Poranek cieplejszy na Kodratowej niż w Zakopanem, porykują jelenie (WIDEO) 6 2022-09-27 08:00 Ich zupa kminkowa podbiła podniebienia jury, gaździny wywalczyły Perłę 2022 2022-09-26 22:00 Urazy nóg i pobłądzenia 1 2022-09-26 21:00 Parkometr niezgody 9 2022-09-26 20:00 Czy Szlak Kultury Wołoskiej będzie międzynarodowym. Polska przygotuje aplikację do Unii Europejskiej 1 2022-09-26 19:30 Nowa część głośnej serii o zdegradowanych agentach MI5. Jackson Lamb powraca. Konkurs dla czyteników 2022-09-26 19:00 Opieka na odległość 2022-09-26 18:00 Bacowanie pod szczególną ochroną 1 2022-09-26 17:00 Dyplomowana juhaska 2 2022-09-26 16:02 Poważny wypadek na Zakopiance 2022-09-26 15:58 Rondo w Zakopanem całkowicie zamknięte 6 2022-09-26 15:15 Jak wybrać dobre przesuwne drzwi balkonowe? 2022-09-26 15:00 Dorwali pijaka 3 2022-09-26 14:00 Wjechał w płot a później udawał, że go nie ma 2022-09-26 13:45 Zmagania szachistów w ramach memoriału 2 2022-09-26 13:00 Czy te słupki na ścieżce rowerowej dookoła Tatr są potrzebne 15 2022-09-26 12:52 Archiwizacja dokumentów - dlaczego warto ją wdrożyć w firmie? 2022-09-26 12:28 Projekty małych domów 2022-09-26 12:00 Przy dworcu PKP układają asfalt i mamy duże korki 3 2022-09-26 11:30 Już jutro w Ochotnicy Jesienny Piknik Ekologiczny 2022-09-26 11:18 Gaździny za wzorzyste chodniki odbiorą dziś nagrodę od ministra Siarki 2022-09-26 11:00 Wierchowa trasa rowerowa z pięknymi widokami 2022-09-26 10:00 Niedźwiedzie w Poroninie (WIDEO) 7
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-09-27 21:38 1. Trochę bedzie ciemniej, trochę zmarzniemy ale dzięki temu może przewietrzymy mózgi przed przyszłorocznymi wyborami. 2022-09-27 20:36 2. Może dlatego ze woda zawsze spływa niżej ? Czy tylko od tego roku ??? 2022-09-27 20:12 3. Teza postawiona w artykule: "Mieszkańcy Krościenka są oburzeni." sugerowałaby, że większość mieszkańców jest oburzona, a prawda jest taka, że nie większość tylko 3 osoby. 2022-09-27 20:02 4. który to anonimowy przewodniczący ten list napisał? 2022-09-27 19:58 5. o Adaś Kret a co ty tam robisz? 2022-09-27 19:49 6. Popatrz, popatrz to się już wyjaśniło, dlaczego tak nagle zniknął, na portalu TVP Info jest wyjaśnienie. 2022-09-27 19:21 7. Gdzie pojemnik na przeterminowane leki?? 2022-09-27 19:03 8. Spokojnie - rachunki za wodę wzrosną od nowego roku więc im bilans się będzie zgadzał , niedługo zacznie się mróz więc zamarznie i może mieszkańcy skręcą kark na zejściu do domu i nie będzie miał kto narzekać . Tak w skrócie przebiega tok myślenia pierdzi stołków ? Może zaproponować pokrycie strat wynikających z wycieku wody poza licznikiem z własnej kieszeni bumisiowi - w końcu SEWIK to spółka miejska 2022-09-27 18:43 9. Wody ci u nas dostatek. Sewik działa tak jak tesko - na niby. Idąc miastem widać gdzie jest nieszczelna instalacja bo nawierzchnia wokół pozapadana, często w pobliżu studzienek. Robić nie ma komu ale kasa na koncie co miesiąc ląduje. 2022-09-27 18:39 10. Roszady personalne celem zintensyfikowania akcji poborowej. Wicepremier Mariusz Błaszczak postawił sobie za cel rozbudowę armii do 300 tys. żołnierzy. W sierpniu napisał do dowódców, że będzie wyciągał konsekwencje za utrudnianie masowej rekrutacji do wojska. Dwa tygodnie później właśnie z tego powodu zdymisjonował płk. Jakuba Grabowskiego, dowódcę 2. Pułku Rozpoznawczego z Hrubieszowa.
2022-09-17 13:01 1. To raczej nowa "Bukowianka". Ta droga przecież nie będzie prowadzić do Zakopanego. Zakopane zostało obronione przed godną komunikacją. 2022-08-21 19:28 2. byw, tak jak w '39-'45r. w Niemczech, wszyscy służyli w tej formacji. 2022-08-21 17:33 3. Błąd merytoryczny, osoba która napisała ten tekst nic nie zrozumiała. Rad i radiologia niewiele ze sobą mają wspólnego. Dzięki Profesorowi możliwy był rozwój leczenia radem (radioterapii), a nie rozwój radiologii. 2022-08-15 14:41 4. To taki slowny lojotok. 2022-08-13 21:46 5. Polska armia zmieściła się na jednym rynku. A ! jeszcze orkiestra. 2022-08-12 10:21 6. Godali, ze od tego radu ludziska umiyrali na raka wokoło, jedyn w drugiego, a terozki o tym cicho.... 2022-07-17 06:36 7. Mozna robić cepeliadę z góralszczyzny ale bez przesady....No i jeszcze sołtys na dzień dobry...ŻENADA! 2022-07-13 12:18 8. Wielkie dzięki Autorce za pokazanie pięknych krajobrazów jeszcze niezeszpeconych niewłaściwą zabudową. Złoty cielec tam jeszcze nie zagościł tak jak na Podhalu i już w pewnej mierze na Orawie. Spieszmy się podziwiać te unikalne widoki zanim zniszczy je ludzki egoizm, bezguście, udawana niemoc urzędników, pazerność i konsumpcjonizm w globalistycznym wydaniu. Nie pozwólmy zniszczyć regionalnych tradycji, których częścią jest rolnictwo, hodowla i pasterstwo. Jakaś nadzieja może płynąć ze Spisza! 2022-07-01 02:18 9. oto strona na której można kupić książkę. Pozdrawiam! https://wydawnictwoarva.v.1cart.eu/pl/offer 2022-06-22 13:07 10. Ks.Tischner się w grobie przewraca
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Album TP

Bojcorka