Reklama

2021-09-23 18:59:07

Komunikacja

Gdy na Podhalu kończy się sezon, z dróg momentalnie znikają busy

Mieszkańcom wiosek pozostaje teraz często transport tylko własnym autem.

Wszyscy zachęcają turystów, by pod Tatrami poruszali się komunikacją publiczną. Tymczasem jeśli nie masz samochodu pod Giewontem to jesteś jak bez ręki. Przekonał się o tym turysta, który trasę z Białki Tatrzańskiej do Zakopanego pokonał w około trzy godziny. W dużej części wędrując piechotą od przystanku do przystanku.

- Teraz stoję na przystanku w Bukowinie Tatrzańskiej, obok kościoła. Stoję w deszczu już kilkadziesiąt minut i zastanawiam się, jak tu sobie ludzie radzą? Chcę jechać do Zakopanego. Ani jednego busa, ani jednego autobusu - zachodzi w głowę zdesperowany turysta. - Czy tu cała komunikacja umarła? Z tablicy informacyjnej też niczego się nie dowiesz. Co robić? Czekać dalej, ruszyć na piechotę, zamówić taksówkę?

Ruszył "z buta" w kierunku Klina. Posłuchał ludzi, którzy twierdzą, że na Klinie o busa łatwiej. Tyle że nie po sezonie. Mało ludzi wraca z Morskiego Oka. Zdesperowany zadzwonił po taksówkę. W słuchawce słyszy, że najwcześniej przyjadą za godzinę. No bo na drogach ciągle mamy korki. Kolejny telefon - nie pomożemy. Wszyscy w trasie. Gdy już był przekonany, że przed nocą do Zakopanego nie dotrze - zza zakrętu wyłonił się niczym latający holender biały bus. Z tabliczką Zakopane. Na kwaterę turysta dotarł o 16 30. A z Białki Tatrzańskiej wyruszył ok. 13.

Skarga goni skargę

- Busy do Kościeliska to jedno wielkie dno - alarmuje nasza czytelniczka. Podkreśla, że w trudnym, covidowym czasie przed wakacjami kierowcy zawieszali działalność linii przewozowych. - Do wakacji kierowcy totalnie wypięli się na mieszkańców. Zaczęły się wakacje - wszystkie linie zaczęły jeździć - dodaje mieszkanka Kościeliska. - Totalna ignorancja, skąpstwo i pokazywanie klientom, gdzie jest ich miejsce. Skargi do urzędu gminy nie mają sensu, zawsze odsyłają do starostwa, a starostwo ma pasażerów w głębokim poważaniu.

Góralka z Kościeliska podkreśla, że rozkłady jazdy wiszące na przystankach to jedna wielka fikcja. Nikt nie przestrzega godzin przyjazdów i odjazdów. Do tego kierowcy w pogoni za jak największym zarobkiem urządzają wyścigi na trasach. - Na dworcu w Zakopanem używają wulgaryzmów, maseczki w busach to przeżytek i jeszcze kierowca człowieka wyśmieje. A za chwilę podniosą ceny biletów, bo im się nie opłaca - podsumowuje. Dodaje, że kierowcy w sezonie nigdy nie wydają biletów. Po sezonie też, bo już przeważnie nie jeżdżą.

Chamski kierowca

- Wsiadłam do busa na przystanku Aleje 3 Maja w Zakopanem, jechałam na Wojdyłówkę linią do Chochołowa - relacjonuje mieszkanka Zakopanego. Wraz z nią do busa weszła rodzina: 4 dorosłych i 5 małych dzieci. Grupa jechała do przystanku Kościelisko - WDW. Część z nich stała, bo nie było miejsc siedzących w busie. Na swoim przystanku wysiedli. Kierowca zaczął za nimi wołać: "Wy ch..., sku...syny, a ch... za was zapłaci ?” Turystka wróciła, przeprosiła, powiedziała, że myślała, że mąż zapłacił przy wsiadaniu. Kierowca dalej wyzywał ich od "ch... i sku....synów", śmiał się z nich, że "tyle dzieci mają". Policzył 20 zł za przejazd, a powinien wziąć 16 zł.

- Taka sytuacja oczywiście nie powinna mieć miejsca. Ubolewam, że takie słowa padły - podkreśla Roman Krupa, wójt gminy Kościelisko. - Zawsze powtarzam, że wszyscy w każdym miejscu swojej pracy, od małej do dużej działalności, w każdym jej aspekcie i wymiarze pracujemy na to, jak jesteśmy postrzegani. Takich słów nic nie usprawiedliwia. To wysoki kaliber, a zachowanie daleko odbiega od odpowiedniego standardu obsługi pasażera.

Gmina wysłała do właściciela linii pismo z upomnieniem i pouczeniem o obowiązkach, jakie na nim ciążą, jeśli nadal chce prowadzić transport pasażerów.

Szkolne dylematy

Z jednej strony zniknęli turyści, z drugiej strony zaczęła się szkoła. Część dzieci ze względu na znikającą po sezonie komunikację ma problemy z dotarciem do szkół. Tak jest w przypadku uczniów, którzy mieszkają w Szaflarach, na osiedlu Podlubelki. - Nasze dzieci nie mają jak dostać się do szkół w Zakopanem - alarmuje jedna z mam. Okazuje się, że busiarze rozkładają ręce, bo nie wiedzą, jak będą jeździć. Wszystko przez prace budowlane - całe osiedle Nowe w Szaflarach jest obecnie rozkopane.

Jakby tego było mało, roboty na torach od pierwszego września rozpoczęły Polskie Koleje Państwowe. Pociągi do Zakopanego nie kursują. - Nie mamy żadnej informacji, żeby były podstawiane jakieś autobusy zastępcze, nikt nam, rodzicom, nie udziela informacji, jak nasze dzieci mają dostać się do szkół - złości się nasza czytelniczka.

PKP informuje jedynie, że od września na szlaku Kraków - Zakopane rusza zastępcza komunikacja autobusowa za pociągi Intercity. Składy Polregio na trasie Sucha Beskidzka - Zakopane będą także zastąpione autobusami. A prace potrwają do 2023 roku.

Nowotarski węzeł
Turysta, który ponad 4 godziny przecierał szlak z Białki Tatrzańskiej do Zakopanego, na kwaterze dowiedział się, że dużo szybciej dotarłby pod Giewont, wsiadając do busa, który jedzie do Nowego Targu. Tam jedna przesiadka i ruszyłby do Zakopanego z kopyta. Miejscowi z Podhala o tym wiedzą. Żeby jak najszybciej dotrzeć na miejsce, trzeba jechać w przeciwnym kierunku, naokoło.

Tak też robią niezmotoryzowani mieszkańcy wielu miejscowości na Spiszu. Z Nowej Białej do Białki Tatrzańskiej jest w przybliżeniu 7 kilometrów. Prędzej na nogach dojdziesz, niż busa uświadczysz. A wielu mieszkańców pracuje w tutejszych hotelach, pensjonatach czy termach. Do pracy dojeżdżają 25 km, z przesiadką w Nowym Targu. Albo robią zrzutkę na benzynę i jadą jednym autem w parę osób. Podobnie jest w przypadku Krościenka, Niedzicy, Czorsztyna i wielu miejscowości, do których dawniej dojeżdżała komunikacja publiczna. Z chwilą, gdy kolejne PKS-y upadały - zamierała też komunikacja między mniejszymi miejscowościami.

- Trudno, żeby komunikacja prywatna dokładała do interesu, tym bardziej że mieliśmy zamknięte przewozy przez lockdown i żadnych ulg od gminy - podkreśla Jakub Karpiński, prezes Zrzeszenia Transportu Prywatnego. - Jak w sezonie kursy z Morskiego Oka są co pięć minut, to na jesieni będą co pół godziny.

Przypomina, że czym innym są kursy dotowane przez gminy i powiaty. To one powinny zapewnić połączenia na trasach nierentownych. Tyle że nie każdą gminę stać na dopłaty dla prywatnych przewoźników.

Na ratunek dla Spisza
Na ratunek chce ruszyć nowotarski Miejski Zakład Komunikacji. Dyrektor Robert Chowaniec przyznaje, że wrócił temat kursów szkolnych realizowanych przez miejskie autobusy. Nowe połączenie miałoby początkowo mieć po 2 kursy rano i po południu. Autobusy docierałyby do ronda na Klinie, ale jeden jechałby przez Białkę i Bukowinę Tatrzańską, a drugi przez Leśnicę - Groń.

Po cichu, by nie zapeszyć, dyrektor przyznaje, że rozważana jest koncepcja przedłużenia linii po Palenicę Białczańską, tak by nowotarskie autobusy dojeżdżały do ostatniego parkingu przy drodze do Morskiego Oka. W ten sposób można by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu - zapewnić pasażerów szkolnych na czas nauki i turystów na czas wolny.

Pomysł nie jest nowy, jednak pierwotne ustalenia zawiesiła pandemia, teraz samorządy wracają do rozmów. - Były sygnały z Bukowiny Tatrzańskiej. Jeszcze w tym lub w przyszłym tygodniu spotkamy się kolejny raz na rozmowach z wójtem. Będziemy chcieli dopiąć temat kursów szkolnych. Jednak, by je uruchomić, musimy mieć stosowne uchwały rady gminy i rady miasta. Wówczas będziemy mieli podstawę do wyznaczania kursów - zapewnia dyrektor.

Znikająca kasa z Unii
Problemem może okazać się zbyt mała liczba kursów, by zapewnić cały etat dla kierowcy, którego trzeba będzie zatrudnić. Dzięki realizacji unijnego programu udało się zakupić nowe autobusy, więc jest nowoczesny tabor, mogący obsłużyć dodatkowe kursy. Czy pojadą w stronę Morskiego Oka? - Nie chciałbym zapeszyć. Wcześniej dogadywaliśmy połączenia do Czarnego Dunajca, już rozpisywałem kursy, ale w ostatniej chwili okazało się, że gmina wybrała prywatnego przewoźnika. Więc wolę być ostrożny i za wiele nie obiecywać.

Wszystko zależeć będzie też od finansów. Uruchomienie nowej linii zawsze wiąże się z wydatkami, które przynajmniej początkowo muszą pokryć samorządy. Na dojście do rentowności połączenia potrzeba co najmniej 3-6 miesięcy. Gminy więc liczą na unijne środki, o ile uda się je pozyskać. A to stanęło pod znakiem zapytania po tym, jak sejmik wojewódzki nie zdecydował się na wycofanie uchwały "anty LGBT", co może grozić wstrzymaniem dotacji dla wszystkich samorządów województwa.

Walkę z komunikacyjnym wykluczeniem zapowiadał już wiele miesięcy temu premier Mateusz Morawiecki. Jednak "fundusz pekaesowski" nie obejmuje komunikacji miejskiej. I choć nowotarskie MZK obsługuje wiele nierentownych połączeń z wioskami - z tej puli nie może otrzymać ani grosza.

Większość woli auto
Pod Giewontem "Plan zrównoważonego rozwoju publicznego transportu zbiorowego dla Zakopanego na lata 2017-2025 z kierunkiem do 2030 roku" radni uchwalili cztery lata temu. Był poprzedzony konsultacjami społecznymi. Odbywały się spotkania z radnymi, z prywatnymi przewoźnikami, przedsiębiorcami z Tatrzańskiej Izby Gospodarczej. Póki co burmistrz Leszek Dorula uruchomił dwie regularne linie autobusowe, które cieszą się dużym powodzeniem. Tak wśród turystów, jak i mieszkańców. Tyle że to kropla w morzu potrzeb. W trakcie konsultacji z mieszkańcami rozpatrywano szereg wniosków dotyczących połączeń peryferyjnych osiedli z centrum miasta. Przykładowo ludzie z Gubałówki wnioskowali, by transport zbiorowy obejmował ulice: Zubka, Furmanowa, Choćkowskie, Ciągłówka, Gładkie, Ubocz. Twórcy planu nie przewidują jednak, by publiczny transport miał się pojawić na peryferiach przed 2025 rokiem. 

Szeroko zakrojone plany rozwoju komunikacji między poszczególnymi miejscowościami od kilku lat tworzy starostwo powiatowe. Piotr Bąk opowiadał o nich wielokrotnie. Całe Międzynarodowe Forum Górskie w 2019 roku poświęcone było problemom komunikacyjnym. Póki co, jeśli nie liczyć przetargów na dotowane połączenia dla paru miejscowości, na planach i sążnistych referatach się skończyło. - Uruchomiono 4 linie dotowane przez gminy, ale teraz dowiadywaliśmy się, i kolejne przetargi nie są uruchamiane, ponieważ jest obawa, że wejdzie jakiś przewoźnik z zewnątrz - podsumowuje Jakub Karpiński z ZTP.

Całość wygląda na jedną wielką partyzantkę, nad którą trudno zapanować
Nic dziwnego, że w sytuacji, gdy na budowę sprawnego transportu publicznego nie ma realnych szans - większość wybiera własne auto. Z badań, jakie przeprowadziło miasto na potrzeby stworzenia planu rozwoju transportu publicznego, wynika, że ponad połowa mieszkańców Zakopanego w ogóle nie korzysta z komunikacji autobusowej czy mikrobusowej.

Najwięcej zakopiańczyków korzysta z komunikacji autobusowej w szczycie letniego sezonu turystycznego i w zimie, gdy napływ turystów jest dużo większy i trudniej znaleźć miejsce do parkowania.
Rafał Gratkowski, fig

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
mm 2021-09-23 23:01:38
1. Ujednolicić projekt graficzny rozkładów oraz oznaczenia
2. Miasto powinno odpowiadać za stan rozkładów jazdy, tj odpowiednio je umieścić na przystanku i zabezpieczyć - w końcu umowa na realizacje przewozów powinna działać w dwie strony
3. Busy realizujące regularne połączenia powinny mieć gps (pierwszy lepszy system flotowy), tak żeby sprawdzać wykonanie przewozów
4. Jakieś minimalne wymagania odnośnie pojazdów realizujących przewozy
5. Polowanie na okazjonalną lewizne w sezonie

Tyle i aż tyle trzeba ze strony władz żeby to zaczęło jakoś fukcjonować
juhas 2021-09-23 20:24:52
Jo se tak myślym, ze jus downo powinna hulać kolyjka gondolowo Kościelisko-Zacofane-Białka T. i Zomb-Cyrla przez Łolce, abo inkso trasa jak fto woli... Tak cy siak zwrociyłyby sie koszty z nawiązkom a i cepry miały by atrakcje. Zero syfu z siylnika, korkof a casu pewnie tys by zostało duzo wiyncyj. Som miasta na świecie, co juz downo tak majom i se chwolom, ale przecie u nos sie nie do, bo piniyndzy nima, a i eko terroryści łod razu bedom mieć pole do popisu!. Takze bedzie dalyj jak jest: biadolynie i biadolynie...
Ella 2021-09-23 19:49:09
A ja chodzę pieszo do pracy w Zakopanem 4 km. Nie odważyłabym się wsiąść do ciasnego busa, w którym ani kierowca ani pasażerowie nie mają masek. Jeździ po Zakopanem zielony bus prowadzony przez starszego człowieka który pali w aucie. Smród nie do wytrzymania. Lepiej skorzystać z autobusu miejskiego. Dlaczego u nas mają jeździć busy a nie autobusy? W busie jest ciasno.
$&^$%*^#(!%$*! 2021-09-23 19:08:49
Nikt kogo znam nie jeździ komunikacją publiczną tylko porusza się samochodem. Dlaczego? Każdy ma to za oczywiste: bo swój nawet popsuty samochód jest sto razy bardziej niezawodny niż najlepsza dostępna komunikacja publiczna na Podhalu. Koniec końców jeździmy samochodami bo nie ma innej alternatywy i dziwimy się, że są korki.
raid 2021-09-23 19:08:45
Za to pojawi się Policja i zrobi akcję BUS na pustych od busów drogach. Brawo.

Reklama
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Firma z Nowego Targu zatrudni pracownika do profilowania (wycinania) skór owczych - możliwość przyuczenia, mile widziane doświadczenie. Dzwonić od poniedziałku-piątku w godz. 8-16. 888343695shop@vanuba.com
  Tel.: 888343695
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ SPRZEDAWCĘ RTV AGD NA PEŁNY ETAT, UMOWA O PRACĘ. 502 303 913
 • PRACA | dam
  Karczma w Zakopanem zatrudni KELNERKĘ, KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ - 602 611 999.
 • POŻYCZKI
  PROVIDENT. 571 240 909.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ SPRZEDAWCĘ NA PEŁNY ETAT, UMOWA O PRACĘ. 502 303 913
  Tel.: 502 303 913
 • PRACA | dam
  PENSJONAT W ZAKOPANEM - PRZYGOTOWANIE ŚNIADAŃ/SPRZĄTANIE POKOI (DORYWCZA, 8-10 DNI W MIESIĄCU), 18 zł/godz., umowa zlecenie. 511 397 987.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA REGIONALNA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ZASTĘPCĘ SZEFA KUCHNI. 606 208 503
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA, od 17zł/h na rękę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ I POMOC KELNERSKĄ - PRACA STAŁA, 17zł/h na rękę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ DO PRACY ZA BAREM, 17 za godzinę. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: POKOJOWĄ. Zapewniamy stałą, stabilną, spokojną pracę. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  KARCZMA RĄBANICA W PORONINIE ZATRUDNI KELNERKĘ, praca stała. 600 071 887
 • PRACA | dam
  Nowo otwarty Aparthotel w Białce Tatrzańskiej zatrudni RECEPCJONISTĘ/TKĘ -praca zmianowa ,umowa o pracę na pełny etat ,elastyczny grafik ,atrakcyjne wynagrodzenie 512576206 /aparthotelbialczanski@gmail.com. 512576206aparthotelbialczanski@gmail.com
  Tel.: 512576206
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KUCHARZA, POMOCE KUCHENNE, KELNERKI - ZAKOPANE - 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy TECHNICZNEGO w małym hotelu 4* w centrum Zakopanego. Tel 720 762 779. Mail: biznes@hotelcrocus.pl
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu i budowy domów drewnianych. Praca na montażu i stolarni. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIMY OSOBY DO SPRZĄTANIA MARKETU BUDOWLANEGO przy ul. Szaflarskiej w Nowym Targu. Praca dwuzmianowa. Stawka od 13,85 zł na godzinę netto (na rękę). Kontakt pon. - pt. w godz.8 - 15, tel. 601 156 466
  Tel.: 601 156 466
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO w SUCHEM, na stałe - umowa o pracę. Elastyczny grafik. Tel. 606 751 451.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię DO KWIACIARNI W PORONINIE. Praca stała. 507 02 06 04.
 • PRACA | dam
  Polskie Koleje Linowe to pracodawca z ponad 85-letnią tradycją, działający obecnie w siedmiu ośrodkach w Tatrach i Beskidach. Zatrudniający ponad 300 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osób na stanowisko: SPECJALISTA ds. HR. Miejsce pracy: Zakopane, możliwa częściowa praca zdalna. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie procesów rekrutacyjnych, w tym identyfikacja potrzeb rekrutacyjnych, publikacja ogłoszeń, selekcja aplikacji, prowadzenie spotkań, składanie ofert, - Koordynowanie procesu onboardingu nowych pracowników, - Realizacja i koordynacja projektów rozwojowych w obszarze miękkiego HR: rozwój i ocena kompetencji, ścieżki kariery, zarządzanie talentami, programy motywacyjne, - Organizacja i koordynacja procesów związanych ze szkoleniami i rozwojem pracowników oraz zarządzaniem wiedzą w firmie (programy praktyk, staży i udział w targach pracy), - Organizacja szkoleń wewnętrznych i zewnętrznych dla pracowników firmy, - Współpraca z firmami zewnętrznymi w zakresie: benefitów pracowniczych, rekrutacji oraz zatrudniania pracowników tymczasowych, - Inicjowanie i realizacja działań z obszaru employer brandingu - dbałość o markę pracodawcy na rynku pracy, - Wsparcie managerów i pracowników w bieżących sprawach z zakresu HR, - Aktywne uczestnictwo w opracowywaniu, aktualizacji oraz wdrażaniu polityk w obszarze HR, - Wsparcie w projektach zespołu kadr i płac (doświadczenie w obszarze kadrowo-płacowym będzie dodatkowym atutem), - Przygotowywanie analiz, raportów i prezentacji na potrzeby bieżących działań. WYMAGANIA: - Wykształcenie wyższe kierunkowe, - Doświadczenie zawodowe w obszarze HR - min. 2 lata doświadczenia na podobnym stanowisku, - Komunikatywność, otwartość, kreatywność oraz wysokie umiejętności interpersonalne, - Zaangażowanie i odpowiedzialność za powierzone zadania, wykazywanie inicjatywy, - Umiejętność pracy zespołowej, - Bardzo dobra organizacja pracy własnej, dokładność, - Orientacja na cel i klienta wewnętrznego, - Otwartość na zmiany, - Znajomość prawa pracy, - Zainteresowanie tematyką HR oraz śledzenie aktualnych trendów w tym obszarze, - Dobra znajomość programów: MS Office (w szczególności Ms Excel), - Możliwość odbywania podróży służbowych na terenie Małopolski i Podkarpacia. OFERUJEMY: - Stabilne zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny, karty pracownicze, ubezpieczenie na życie, - Ciekawą pracę w zgranym i wspierającym się zespole, - Możliwa częściowa praca zdalna. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem: "PKL HR". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami. Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
  E-mail: rekrutacja@pkl.pl
 • PRACA | dam
  POMOC DO PENSJONATU - KOŚCIELISKO - 600 403 706.
 • PRACA | dam
  DOM OPIEKI W ZAKOPANEM ZATRUDNI POKOJOWĄ . STAŁA I PEWNA PRACA. 698-673-260swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  PENSJONAT w Kościelisku. 607 506 428.
 • USŁUGI | budowlane
  KOMINKI, PARAPETY, SCHODY MARMUROWE, NAGROBKI, GROBOWCE. KRÓTKIE TERMINY. 601 958 378
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Dom Wypoczynkowy przyjmie kucharza/kucharkę oraz pomoc do obsługi w obiekcie na sezon zimowy. Praca od połowy grudnia. Wysokie wynagrodzenie!. 668 021 047
  Tel.: 668 021 047
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LAS Z GRUNTEM ROLNYM, 8000 m, obrzeża Zakopanego. 607 506 428.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2021-10-26 21:30 Dostaliśmy pięć, a stracimy osiem milionów złotych 2 2021-10-26 21:00 Po pandemicznej przerwie wraca konkurs dla młodych tancerzy 2021-10-26 20:12 Panorama Tatr z masztem. Mieszkańcy mają mieszane odczucia 2 2021-10-26 19:30 Do Ostrowska samochodem, dalej - pieszo 1 2021-10-26 18:45 Puste jesienne Zakopane 2021-10-26 18:11 Dwór w Łopusznej w remoncie 2021-10-26 18:01 Jesienne torfowiska (ZDJĘCIA) 2021-10-26 17:15 Covidowe przepełnienie w szpitalu powiatowym i apel o szczepienia 5 2021-10-26 16:34 Lawina wypadków na Babiej Górze. Goprowcy nie mieli odpoczynku 1 2021-10-26 16:15 Ktoś rozpylił nieznany gaz na stoku, konieczna ewakuacja ludzi z kolejki linowej 2021-10-26 16:14 Zaduszki jazzowo-bluesowe 2021-10-26 15:30 Redyk Hyrczyków (ZDJĘCIA, WIDEO) 1 2021-10-26 14:45 Ratownicy TOPR musieli się desantować 1 2021-10-26 14:26 Sprawdź bezpłatnie ustawienie świateł w samochodzie 1 2021-10-26 14:15 Jakie rajstopy na zimę wybrać? 2021-10-26 14:00 Trwa remont linii kolejowej. Przyniesie on zamknięcie przejazdu na Ustupie 1 2021-10-26 13:15 Spacerkiem wokół odnowionego centrum kultury. Jak Wam się podoba? 2 2021-10-26 12:40 Część Zakopanego bez prądu 4 2021-10-26 12:30 Dziś znów ponad 6000 nowych zakażeń koronawirusem w Polsce. Bardzo dużo zgonów z powodu Covid-19 5 2021-10-26 11:30 Oderwała się Turnica Kurczaba. Nowe nagranie z kamiennej lawiny w Tatrach (WIDEO) 1 2021-10-26 10:50 Nie dziś, lecz 9. grudnia upamiętnimy "UJKA" Krzeptowskiego 2021-10-26 10:45 Mroźny poranek w Zakopanem, a w Tatrach inwersja. Słoneczne prognozy 2021-10-26 10:00 Walonki dla góralek 2021-10-26 09:00 Słońce wzeszło nad Tatrami 2021-10-26 08:00 Zakopane dostanie 5 milionów złotych 11 2021-10-25 21:15 Nie wiadomo, kiedy odjeżdża bus. Wciąż brakuje rozkładów jazdy 2 2021-10-25 21:02 Auto w rowie 2021-10-25 20:30 Akwen w jesiennym wystroju 2021-10-25 20:00 Wiem, kto zabił. Jedno z was będzie następne. Konkurs dla czytelników 2021-10-25 19:45 Piętnastu kierowców straciło prawa jazdy 2021-10-25 18:40 23-letni kierowca był pijany. Policja podała szczegóły zatrzymania na Rafaczówkach 12 2021-10-25 18:15 Nic na siłę. Nie musimy robić zatoczek postojowych 9 2021-10-25 17:45 Pamięci Hanki Nowobielskiej 2021-10-25 17:42 Muza w Cafe Lulu 2021-10-25 17:33 Katolipa - kicz a sztuka sakralna. Spotkanie w Jatkach 2021-10-25 17:30 Paraliż miasta to norma 11 2021-10-25 16:57 Gdzie znaleźć sowę w Mieście? Noc Bibliotek i wieczorna wyprawa 2021-10-25 16:45 Najstarsze orawskie nagrobki 2021-10-25 16:33 W duchu folkowej muzyki. Warsztaty Muzolingua International 2021-10-25 16:15 Kończy się flisacki sezon. Ostatnie łodzie popłyną w niedzielę 2021-10-25 16:12 Groźny wypadek na Chyżniance 2021-10-25 15:32 Tak wymijała, że TIR-owi urwała koło. Wielki korek w Dębnie! 2021-10-25 15:15 Szykujesz się do ślubu? Zajrzyj na targi 2021-10-25 14:30 Honorowy dzielnicowy. Dariusz Knapczyk oddał już 30 litrów krwi 1 2021-10-25 14:19 Targ przedświąteczny 2021-10-25 13:24 Ścigała go policja uderzył w drzewo Aktualizacja (WIDEO) 7 2021-10-25 13:00 Cenny dar dla Muzeum Tatrzańskiego 2021-10-25 12:15 Kończy się remont ul. Długiej - przy okazji wynieśli całe skrzyżowanie 2021-10-25 11:30 Codzienny raport covidowy 4 2021-10-25 10:45 Słońce świeci nad Tatrami
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Album TP

Bojcorka

Pożegnania