Reklama

2021-09-30 22:00:36

Rozmowa

Zakopane, którego już nie ma

Reklama

- Zakopane jest jak keks, w którym trzeba się nauczyć znajdować rodzynki - uważa Agata Nowakowska-Wolak. Pretekstem do rozmowy jest jej pachnąca jeszcze drukarską farbą książka.

- "Zakopane, którego nie ma" to emocjonująca lektura. I zarazem smutna, bo pokazuje miasto, które bezpowrotnie straciliśmy. Zakopane, o które walczysz od lat.  

- Tę książkę nosiłam w sercu od lat, ale to, że teraz ją napisałam, to trochę przypadek. W wakacje do Moniki Pitoń-Stanisławskiej zatelefonował szef wydawnictwa Księży Młyn z propozycją napisania takiej książki, a ona z kolei poleciła mnie. A że właśnie przeszłam na emeryturę, mogłam ostro wziąć się do pracy.

- Ale to temat, którym się zajmujesz od lat. Pewnie listę obiektów, które zniknęły z krajobrazu Zakopanego, miałaś już gotową.

-  Tylko w ostatnim okresie z mapy Zakopanego zniknęło ok. 40 historycznych budynków, a zagrożonych jest kolejnych 20. Na mojej liście było ponad 160  obiektów różnego rodzaju, ale w książce znalazło się ich ostatecznie 132.

- Dlaczego?   

- Aby dany obiekt znalazł się w albumie, musiał spełniać kilka warunków. Musiałam mieć dobre zdjęcie całości, dokładną lokalizację i wiedzę o nim. Czasem miałam zdjęcie, ale nie udało się ustalić precyzyjnie, gdzie ten obiekt się znajdował.

Było i tak, że chciałam utrwalić pamięć np. o chałupie Klimka Bachledy przy ul. Kasprusie 16, ale nie  znalazłam archiwalnych zdjęć. Sprawy nie ułatwiał  fakt, ze Muzeum Tatrzańskie jest w trakcie remontów i archiwum fotograficzne oraz czasopisma zostały spakowane w trakcie przeprowadzki.

- No właśnie, z jakich źródeł korzystałaś, zbierając materiał do tej książki?    

-  Osnową były trzy bazowe książki:  "Zakopane. Przewodnik historyczny" Macieja Pinkwarta, "Zakopane czasów okupacji" Henryka Josta i "Architektoniczny rozwój przestrzenny Zakopanego" Zbigniewa Moździerza. Do tego dodawałam wątki przeczytane w innych zakopianikach, których lista stale rosła i jest nieskończona, oraz informacje zebrane w wywiadach. W celu  odtworzenia starego Zakopanego bardzo przydatny był dla mnie Almanach Tatrzański z 1894 r., zawierający wykaz właścicieli wszystkich ówczesnych domów i chałup z mapą, na której są  zaznaczone. Bywało, że musiałam się posiłkować także mapami geodezyjnymi, a nawet zaglądać do ksiąg wieczystych.

- To była detektywistyczna praca?   

- O tak, musiałam rozwikłać niejedną zagadkę. Tak było np. z willą "Monte", o której wiedziałam tylko, że należała przed wojną do hr. Adama Stadnickiego i że zaprojektował ją w 1925 r. Karol Stryjeński. Długo też poszukiwałam willi Forma, która istniała przy Skibówkach 15 i mieszkał w niej znany rzeźbiarz August Zamoyski. Nie mogłam jej zlokalizować. Okazało się, że budynek stoi do dziś, ale  zmienił się nie do poznania, dziś jest tam sklep Elmilk i do niedawna funkcjonowała w nim też filia Biblioteki Publicznej. Zdjęcia uzyskałam z Biblioteki Kórnickiej.

- W albumie znajdują się nie tylko budynki, ale zdjęcia krajobrazowe, place, obiekty przemysłowe, baseny.

- Chciałam pokazać miasto z różnych stron. Zakopane zmieniało się bardzo dynamicznie. Znikały nie tylko domy góralskie czy wille, zmieniał się też krajobraz, np. Rówień Krupowa, na której kiedyś wypasano owce. Wszyscy wiemy o Kuźnicach, ale jaka była skala uprzemysłowienia, nie do końca zdajemy sobie sprawę. Bardzo głęboko drążyłam historię Kuźnic, żeby rozszyfrować każdy obiekt na najstarszych fotografiach. To było oddzielne miasteczko, ośrodek cywilizacji w Zakopanem. Dzięki mojemu „śledztwu” mogłam wyobrazić sobie, jak wyglądał zakład wielkopiecowy i całość tej hutniczej osady. Budynki przemysłowe, które wznieśli Homolacsowie, miały klasycystyczny dworski styl, były bielone, z czterospadowymi dachami. Cieszę się, że udało mi się udokumentować budynek tzw. kancelarii, w której mieszkał hr. Władysław Zamojski.

- Jakie były dawniej najczęstsze przyczyny tego, że obiekty znikały z mapy Zakopanego?

- Na pewno pożary. Pojedyncze i te duże, które dziesiątkowały Zakopane. Np. w 1899 r. ogień strawił ponad 20 budynków środkowej części Krupówek. Był to moment, kiedy pojawiła się kolej, a wraz z nią dostęp do ogniotrwałych materiałów budowalnych i od tego momentu Zakopane zaczęło zmieniać swoje oblicze.

Nie bez znaczenia były też zmieniające się wymagania gości. Najpierw ok. III ćw. XIX w. do Zakopanego przyjeżdżała inteligencja, zamożne rodziny ze służbą, które wynajmowały część lub  całe budynki - z początku góralskie chałupy, a potem większe wille. Pod koniec XIX w., kiedy Zakopane zostało uznane za stację klimatyczną (1885 r.), a szczególnie na przełomie wieków, kiedy Zakopane stało się bardziej dostępne dzięki kolei, do Zakopanego zaczęto  przyjeżdżać na krócej; mieszczanie, artyści, kuracjusze dla podratowania zdrowia. Wynajmowali pokoje z wyżywieniem w pensjonacie, a nie cały dom. Zaczęły się więc zmieniać także budynki. Te nowe były większe, z oddzielnymi pokojami, jadalnią i salonem na dole. Wiele takich pensjonatów prowadziła Maria Witkiewiczowa, żona Stanisława Witkiewicza i matka Witkacego. Powstawały też pierwsze hotele, zakłady wodolecznicze i przeciwgruźlicze.  

- Nie obeszło się bez strat dla Zakopanego w czasie okupacji niemieckiej.

- Bardzo dużo budynków wyburzono w ramach "Ordnungsaktion" w latach 1940-43. Niemcy wyburzali głównie budynki żydowskie, ale rozbierano też inne wyeksploatowane i podupadłe zabudowania oraz takie, które stały na miejscu wytyczanych dróg.   

- Dziś taką samą stratę jak kiedyś pożary czy działalność Niemców przynosi działalność deweloperska.

- Niestety w przypadku Zakopanego sprawdza się przysłowie, że "bieda konserwuje". Dopóki w Zakopanem nie było wielkich fortun i rządził siermiężny PRL, w mieście był pewien constans. Co prawda tzw. „kwaterunek” spowodował, że większość prywatnych domów uległa dużej degradacji. Jednak wiele pensjonatów zostało przejętych pod zarząd różnych państwowych agend turystycznych: jak FWP, MOSTiW TATRY czy ORBIS i przetrwało do naszych czasów w stanie całkiem dobrym. Dopiero zmiany ustrojowe 1989 r. zapoczątkowały dziką reprywatyzację, zaczęły się dziwne drogi nabywania nieruchomości (tak było np. w przypadku willi Helena" z 1892 r. przy ul. Jagiellońskiej). A potem wkroczyli deweloperzy. Zaczęło się świadome podniszczanie obiektów, małe pożary, zalewanie budynków, wypłaszanie lokatorów. Potem zamiast remontów - wyburzanie cennych obiektów. W ten sposób pozyskiwane były działki pod apartamentowce.

- Dla ciebie osobiście jakie były najbardziej poruszające historie zniknięcia z mapy Zakopanego budynków?

- Emocjonalnie bardzo przeżyłam utratę "Mrówek" - budynku pięknie usytuowanego na polanie przy Drodze do Białego 9. To był budynek zaprojektowany w 1957 r. przez mojego tatę Jacka Nowakowskiego na zgliszczach niedokończonego przedwojennego pensjonatu odebranego właścicielom tuż po wojnie. Był tu Dom Pracy Twórczej, Biuro Projektów  Przemysłowych. Mieliśmy tam mieszkanie służbowe. To był piękny dom w stylu nowozakopiańskim - górskiego schroniska. Po 1989 r. odzyskali go potomkowie dawnych właścicieli i przekształcili w pensjonat Malva. Budynek zaczął jednak podupadać. W 2011 r. właściciele dostali pozwolenie na rozbiórkę. Teraz powstaje tam trzykrotnie większy, bezstylowy budynek, z płaskim dachem. To bardzo kontrowersyjna sprawa, bo starosta dwukrotnie odmówił wydania pozwolenia na budowę, ale zgodę ostatecznie dał wojewoda.   

 - Album uzmysławia nam, jak dynamicznie zmienia się Zakopane, nie tylko w ostatnim czasie.

- Zakopane jest jak kameleon, odkąd pojawili się goście, dostosowywało się do ich potrzeb, a przez to zmieniało. Obok chałup zaczęły się pojawiać pensjonaty, hotele, zakłady wodolecznicze. Górale byli zawsze bardzo przedsiębiorczy. Już na przełomie XIX i XX w. niektórzy z gazdów potrafili wybudować nawet trzy chałupy, żeby wynajmować je "panom".

- Książka jest cenna nie tylko ze względu na unikatowe fotografie, jest też emocjonującą lekturą pełną ciekawostek nie tylko o miejscach, ale i ludziach z nimi związanych.

- Miło to słyszeć, zachęcam jednak nie tylko do lektury, ale do spaceru z albumem po mieście, do odkrywania starego Zakopanego w terenie. Ułatwia to dołączona do każdego obiektu mapka.

Muszę dodać, że w mojej książce jest też wiele niedopowiedzeń. O niektórych budynkach nie miałam wielu informacji. Spodziewam się, że posypią się sprostowania. Za wszystkie uwagi, opowieści i korekty będę bardzo wdzięczna. Pogłębi  to naszą wiedzę, pomoże uwiarygodnić i uzupełnić ten dokument.

- Ty jednak jesteś już myślami przy innej książce, o napisaniu której - jak mi zdradziłaś  - marzysz.

- Moim marzeniem jest wydanie albumu o Zakopanem, które trwa. Bo Zakopane - jak mówił prof. Tadeusz Chrzanowski - jest jak keks, z którego trzeba nauczyć się wydłubywać rodzynki. Miasto ma jeszcze wiele perełek i historii zaklętych w ich „skorupkach”. Te budynki jeszcze stoją, ale za chwilę padną pod naporem deweloperów - np. willa "Jagienka", w której mieszkali Fedorowiczowie, czy "Limba" związana z Mieczysławem Karłowiczem i Karolem Szymanowskim. Takich obiektów jest w mieście kilkadziesiąt, wiele z nich jest opuszczonych, zaniedbanych lub zrujnowanych. Trzeba walczyć o ocalenie tych najcenniejszych i opisać ich historię. Często niepozorne budynki kryją bardzo „bogate wnętrze”, są - jak ja je nazywam - "domami z duszą". To są niemi świadkowie naszej zakopiańskiej wielkiej historii i tożsamości.

rozmawiała Beata Zalot

Od wydawnictwa KSIĘŻY MŁYN mamy dla Was 2 egzemplarze książki. Po jednym otrzymają osoby, które jako pierwsze wyślą do nas mail na adres: konkurs@24tp.pl. W treści prosimy podać imię, nazwisko i adres. Tytuł maila: Książka.

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Kapitan 2021-10-01 10:50:01
Akuratna analiza sytuacji, @Wujku. Z tego co wiem to jest nadzieja na poprawę sytuacji pod każdym względem i ludzkość zacznie powracać do tradycji, mądrości, i dbałości o uczciwy rozwój naszej cywilizacji na każdym poziomie. Także jestem wielkim optymistą że będzie lepiej i w Zakopanem, i to pod każdym względem. Nadchodzą nowe czasy, nowe podejście do rządzenia, samorządności, suwerenności osobistej jak i tego co również bardzo ważne - finansów. Polecam nowy portal wiadomości na stronie unitednetwork.news. Wiadomości przekazywane na naszym portalu są bardzo optymistyczne i mamy wreszcie uczciwe napisy w 23 językach, w tym w języku Polskim. Wystarczy kliknąć na ikonkę CC i wybrać Polski = Polish. CC tłumaczy się na Closed Captions czyli Napisy. Pozdrawiam serdecznie i niech miłość życia, gór, tradycji i serca w człowieku prowadzi nasze myśli zawsze.
wujek 2021-10-01 10:28:57
Mądre słowa @Kapitanie. Ale w Polsce mało kto dba o historię i przekazanie dziedzictwa młodym pokoleniom. Ludzie raczej dbają o nowego ajfona, samochód, wczasy czy mieszkanie. Młodzież jest już tak wyprana systemowo z wszelkich ambicji i świadomości że im też wystarcza już tylko nowy ajfon i "media społecznościowe".
A w Zakopanem sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana, gdyż rdzenna ludność, delikatnie mówiąc, nie pała miłością do ludzi, którzy przyszli za torami (tudzież sami je zbudowali). Nie kocha tych którzy odebrali im dziedziny, hole, ojcowizny (nawet jeśli były to transakcje kupno-sprzedaż). Nie lubi tych którym zawdzięcza swoje istnienie na poziomie wyższym niż zapomniana wioska w lesie pod Tatrami. Cepry są dobre jak zostawiają pieniądze a resztę niech się wynoszą i nie mieszają. Taka mentalność.
Dlatego wszystko co przypomina tą nieszczęsną zależność sukcesu Zakopanego od ludzi "z zewnątrz" jest deprecjonowane, zamiatane pod dywan. Nie liczyłbym na wdzięczność czy szacunek. Zresztą wystarczy przejść się po mieście i zobaczyć w jakim poważaniu są wszelkie zabytki, historyczne miejsca... To nie bierze się znikąd. To jest obraz mentalności lokalnej społeczności.
Leszek 2021-10-01 05:27:05
sporo tekstów jest z innych książek, wstyd
Kapitan 2021-10-01 00:47:04
W budynku tuż obok Centrali Parku w Kuźnicach mieszka 94 letnia (rocznik 1927) pani Teresa. Jest autorytetem na tematy związane z Władysławem Zamoyskim i jego życiem zarówno w Zakopanem jak i w majątku pod Poznaniem. Dlaczego tyle o nim wie? Ponieważ ona i jej 5 sióstr, to wnuczki Władysława Zamoyskiego. Ta wspaniała kobieta od lat musi płacić czynsz parkowi za mieszkanie w domu który był wybudowany przez jej dziadka dla jej ojca, chłopca którego Władysław odebrał z sierocińca w Krakowie jak chłopiec miał 6 lat, był on nieślubnym dzieckiem Zamoyskiego. Więc na dodatek pisania o budynkach starego Zakopanego, może by się zebrać na odwagę i zrobić wywiad z panią Tereską i napisać wreszcie prawdę o jej rodzinie i powiązaniach z Władysławem. Trochę wstyd że ja, turysta z innego miasta, wiem tyle o temacie bo z nią rozmawiałem i z Barbarą Skarbińską, jej koleżanką z ławki szkolnej w Kuźnicach (rocznik 1929), i synem Basi mieszkającym w Londynie, który mi dokładnie opowiedział że Tereska jest wnuczką Władysława Zamoyskiego. Ile lat jeszcze ma Zakopane czekać na prawdę? I jak śmie Park Narodowy okradać kobietę z pieniędzy - toć przecież jej dziadek kupił tereny Parku Narodowego i ofiarował je Polsce. Bez histori i mówienia prawdy stajemy się narodem zdradzającym własną historię i wtedy budynki stają się najważniejsze, a ludzie gdzie? I to tak unikalni jak pani Teresa. Zakopane, obudź się i pokaż serce tej kobiecie.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ. Zakopane. 604 232 488.
  • PRACA | dam
    Poszukuję pracowników budowlanych - budowy od podstaw, docieplenia, stolarka, wykończenia wnętrz - Zakopane i najbliższe okolice.. 500160574
    Tel.: 500160574
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY ŁAZIENEK, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY. 660 079 941.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĘ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 080, 600 035 355.
  • PRACA | dam
    KELNER / KELNERKA do hotelu w Zębie. Na pełny etat lub dorywczo. Tel. 604224334, praca@redyk.pl
  • PRACA | dam
    Poszukuję PORZĄDKOWEGO DO TERENÓW ZEWNĘTRZNYCH - Zakopane - 665 663 700
  • PRACA | dam
    Poszukuję PANI DO SPRZĄTANIA APARTAMENTÓW, KLATEK SCHODOWYCH - Zakopane - 665 663 700.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MITSHUBISHI OUTLANDER 2,2 DI-D, 4X4, r.p.2014, przebieg 224 tys. km, I właściciel, bogata wersja Intense Plus, dodatkowo kpl. kół zimowych z felgami, zdejmowany hak,oryginalny bagażnik dachowy. 605 564 270.
  • KOMUNIKATY
    PSPCh Hospicjum Jezusa Miłosiernego zaprasza osoby chętne do wstąpienia do Stowarzyszenia na spotkanie informacyjne w dniu 4.12.2024 (środa) o g. 17.00 w UM Zakopane ul. Kościuszki 13.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • PRACA | dam
    No To Smak katering w Zakopanem zatrudni: -kierowcę kat.B -pizzera -osobę do przyjmowania zamówień i pomocy na kuchni. 697430666 notosmak.pl Notosmak@gmail.com
    Tel.: 697430666
  • PRACA | dam
    Piekarz. produkcja precli Zakręcony precel-Zakopane, przyjmie do pracy osobę z Zakopanego lub okolic do produkcji precli. Praca na stałe, zmianowa, w godzinach od 6.00-21.00. 609097999
    Tel.: 609097999
  • PRACA | dam
    Zakręcony precel-ZAKOPANE przyjmie do pracy osobę z Zakopanego lub okolic, do sprzedaży precli w lokalu na Krupówkach. Praca na stałe, zmianowa, elastyczny grafik, w godzinach od 8.00-22.00. 609097999
    Tel.: 609097999
  • KUPNO
    Spółka "TESKO" kupi drzewko (świerk, jodła) o wysokości minimum 11m. Drzewko będzie stanowić element dekoracji bożonarodzeniowej. Tel. kontaktowy 695 802 603, 18 20 25 629.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SPRZEDAM SAMOCHÓD CAMPINGOWY FIAT DUCATO MOBILVETTA, r. 2010, stan idealny - 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAĘCIA MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA MIESZKANIA 35-50m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA. 608 806 408
  • PRACA | dam
    W KOŚCIELISKU - PRACA STAŁA W PENSJONACIE - SPRZĄTANIE, KUCHNIA, OBSŁUGA GOŚCI - 608 806 408
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W PENSJONACIE W ZAKOPANEM. 601 45 33 91.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA STRYCHÓW, REMONTY, ŁAZIENKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 693 206 403.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ KUCHARKĘ DO PENSJONATU - 502 658 638.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM NA: PIZZERIĘ, RESTAURACJĘ. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    PRZYJMĘ GRUZ, KAMIEŃ. POSPRZĄTAM GRUZ, KAMIEŃ. 502 658 638
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - PIZZERÓW, - BARMANKI, - BUFETOWE, - POMOCE KUCHENNE, - OSOBY NA ZMYWAK, - OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. PRACA CAŁY ROK, NOWY TARG. 601 789 299, 536 740 251.
  • PRACA | dam
    Restauracja do uzupełnienia zespołu zatrudni osobę na stanowisko kelnerki/kelnera. *Kelnerka/kelner - a`la carte. *Kelnerka - obsługa bufetu śniadaniowego. Oferujemy pracę z doświadczonym zespole, szansę rozwoju zawodowego, atrakcyjne wynagrodzenie. 608 506 785 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 608
  • PRACA | dam
    Stacja narciarska Kotelnica Białczańska poszukuje pracowników gastronomii na stanowiska: KUCHARZ; MŁODSZY KUCHARZ; PIZZER; POMOC KUCHENNA; OBSŁUGA BARU. Prześlij CV na e-mail lub zadzwoń po szczegóły. +48 605202312, kotelnicakarczma@gmail.com
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY, ŁATY - 788 344 233.
  • BIZNES
    DO WYNAJĘCIA BUDA HANDLOWA PRZY WYCIĄGU, Pardałówka. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK, ŚWIERK SUCHY. 609 927 174.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię osoby do roznoszenia ulotek. +48574255794
    Tel.: 48574255794
  • PRACA | dam
    Zatrudnię promotorów na kuligi na okres zimowy. +48574255794
    Tel.: 48574255794
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM, KOŚCIELISKU I NA CYRHLI - 607 506 428.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • PRACA | dam
    Biuro podróży wycieczek jednodniowych poszukuje pracownika do zapisywania klientów na kuligi. Praca sezonowa w Zakopanem. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie: dzienne, miesięczne, od zapisanych osób. Kontakt pod numerem +48 606 286 379.
  • PRACA | dam
    Hotel Eco Tatry*** zatrudni KUCHARZA/KUCHARKĘ. Tel. 608 088 017
  • BIZNES
    Sprzedam tanio - z wypożyczalni NARTY, BUTY I KIJKI. 662 370 510.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, FLIZOWANIE, WYKOŃCZENIA, BUDOWY od A do Z. 607 572 312.
  • MOTORYZACJA | kupno
    SKUP AUT - OSOBOWE, DOSTAWCZE. CAŁE, USZKODZONE. 500 349 500.
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. 531 666 333.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-11-27 15:59 Co się dzieje w Parku Miejskim w Zakopanem? 2024-11-27 15:30 Andrzejki z zespołem iNTarg Blues 2024-11-27 15:24 Wykorzystanie osuszaczy kondensacyjnych przy zalaniu mieszkania 2024-11-27 15:23 Co zrobić, jeśli zgubisz paszport podczas podróży? 2024-11-27 15:07 Jechał jak szalony środkiem drogi, po chodniku, uderzył w dom, skasował płot (WIDEO) 2 2024-11-27 15:05 Wolontariusz z nożyczkami w Nowym Targu 2024-11-27 14:54 Jak dobrać rolety do poszczególnych pomieszczeń w Twoim domu? 2024-11-27 14:15 Kradł biżuterię, pieniądze, a nawet poroże jelenia, złodziej recydywista zatrzymany 1 2024-11-27 13:59 Ukryta faktura, a może z igły widły 1 2024-11-27 13:30 Szczególne przypadki plakatów "Solidarności" z lat 80. XX wieku 2024-11-27 13:12 Oleje samochodowe i płyny eksploatacyjne - jak często musisz je wymieniać? 2024-11-27 12:59 30 listopada rozpoczyna się sezon narciarski na Jaworzynie Krynickiej 2024-11-27 12:38 Stosowanie środków grzybobójczych na roślinach - kiedy i jak chronić? 2024-11-27 12:22 Jak mieć więcej internetu w telefonie na kartę? 2024-11-27 11:59 To się nie mieści w głowie. Zobaczcie, co ludzie zostawiają po sobie na Giewoncie 15 2024-11-27 10:59 Poranek na Przysłopie Miętusim. Turystów brak (WIDEO) 4 2024-11-27 10:48 Jak program produkcyjny wspiera wdrażanie zasad Lean Manufacturing w przedsiębiorstwach? 2024-11-27 10:40 Korek do wina i otwieracz do piwa ze szkła Murano - niecodzienny pomysł na prezent 2024-11-27 10:00 Pobyt w USA na podstawie ESTA - zasady i ograniczenia 2024-11-27 09:00 Budynek TBS na Kamieńcu w Zakopanem gotowy w kwietniu 9 2024-11-27 08:00 Zbliża się Międzynarodowe Forum Górskie 2024-11-26 22:14 Duży pożar w Piekielniku (ZDJĘCIA, WIDEO) 2024-11-26 21:30 Krupówki opustoszały. Martwy sezon (WIDEO) 6 2024-11-26 20:30 Mieszkańcy nie zgodzą się na linię sortowania śmieci na Zoniówce 7 2024-11-26 19:45 Tak wyglądał dziś wschód słońca w Tatrach 3 2024-11-26 19:00 Zakopiańskie malarstwo na szkle. Promocja albumu 2024-11-26 18:30 Przyjdź i zostań "Zdobywcą" 2024-11-26 18:00 Ta szkoła to ich drugi dom (WIDEO) 2024-11-26 17:00 Przystanek wróci na Ustup 8 2024-11-26 15:59 Nie możemy odprowadzić dzieci do szkół. Asflat popękał 4 2024-11-26 15:41 Cytologia - kluczowa dla zdrowia każdej kobiety 2024-11-26 15:10 W zagrożeniu życia strażackie wsparcie dla medyków z karetki ratunkowej 1 2024-11-26 15:00 Sukcesy młodych szachistów 2024-11-26 14:31 Dlaczego wybór pokrycia dachowego jest tak ważny? 2024-11-26 14:30 Mamy ponad 3 mln zł na drogi (WIDEO) 10 2024-11-26 14:04 Frytkownica beztłuszczowa - czy warto? 2024-11-26 14:00 Kraków Airport - rekord nad rekordy! 10 mln pasażerów 2024-11-26 13:54 Jak wybrać najlepszy terminal płatniczy dla biznesu? 2024-11-26 13:30 Warsztaty dla dzieci w Muzeum Kornela Makuszyńskiego 2024-11-26 13:23 Kalendarze adwentowe 2024 - poczuj magię świąt! 2024-11-26 13:00 Zignorował znak stopu, był pod wpływem 5 2024-11-26 12:59 Na zakopiance auto wylądowało w rowie 2024-11-26 12:00 Andrzejki z zespołem Skaldowie w Teatrze Witkacego 2024-11-26 11:41 Remont starego domu drewnianego - praktyczne wskazówki 2024-11-26 11:30 Nieskomplikowany fan życia. Mamy dla Was książki 2024-11-26 11:00 Na tropie wycieku, beczkowóz z wodą pitną stoi przy szkole 3 2024-11-26 10:00 Nad Zakopanem widać smogową chmurkę 10 2024-11-26 09:00 Nowe pojazdy dla policji. Projekt relizowany przez Komendę Wojewódzką i Euroregion Tatry 2024-11-26 08:31 Nie będzie komunikatów TOPR 2 2024-11-26 08:00 Bezpieczeństwo wśród uczniów
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-11-27 16:02 1. To pamiątki pobytu, od zawsze się tak robiło na wycieczkach. 2024-11-27 15:40 2. A tam kompletnie pijany może przyjechał z JUESEJ gdzie jazda po Haybocku to nic takiego dziwnego 2024-11-27 15:36 3. Ukraincy przy Polakach to mały pikuś.Wyslac alkoholika na front,najlepiej do Palestyny. 2024-11-27 15:19 4. Po 8 latach rządu Pis, chyba nikt nie zaprzeczy tezie, że im większe kwoty wchodzą w grę, tym łatwiej prokuratorom i sędziom (niektórym) zbagatelizować przestępcze zagrożenia. 2024-11-27 15:14 5. A może ukryta kamera dobrej rozdzielczości, ukarać przykładnie paru takich, i opublikować szeroko do wiadomości? Skoro apele nie pomagają, to trzeba do kieszeni, ale mocno. 2024-11-27 14:56 6. Widocznie duża wysokość sprawia że pewien niereformowany motłoch dostaje małpiego rozumu ,i zostawia ślad swojej głupoty .. 2024-11-27 14:46 7. Burmistrz naprawdę powinien cos ze sobą zrobić, jego tłumaczenie sie z naszych pieniedzy jest żenujace 2024-11-27 14:37 8. To już chyba najwyższy czas na zamontowanie ukrytych kamer, które utrwalałyby wizerunki takich debili. Zawsze łatwiej byłoby ustalić ich tożsamość i solidnie ukarać taką grzywną, która spowodowałaby że taki debil następnym razem nawet ołówka do kieszeni by nie schował żeby go nie kusiło drapanie po skałach. Najwyższy czas karać idiotów za ich głupotę. 2024-11-27 14:31 9. A na szczycie Mnicha jedna celebrytka obcesowo eksponowala swoje gabaryty ku uciesze netowej gawiedzi. Szmira dotarla nawet tam. 2024-11-27 14:25 10. Nic to, Camp Rownia i tak jest awangarda nowego wizerunku niasta.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama