2021-12-19 18:00:52

13 Grudnia. Felieton

Chichot historii

W Nowym Targu prowadzącemu uroczystości puściły nerwy, a w Zakopanem zaprosili do oglądania twórczości współpracownika SB w obiektywie milicjanta.

W niedzielę najciekawiej było na nowotarskim rynku. Choć tam na szczęście nikt nigdy nikogo nie pałował, to rekonstrukcja wydarzeń stanu wojennego była największą atrakcją obchodów 40-lecia, które w tym roku przetoczyły się przez dwa główne miasta Podhala. Nowotarżanie zadbali też o to, żeby zmarznięci rekonstruktorzy po wysiłkach związanych z ulicznymi walkami i przejściu do Miejskiego Centrum Kultury mogli się napić herbaty, a nawet zjeść coś gorącego. Był koncert, no i, rzecz jasna, medale dla tych, których jeszcze przy wcześniejszych rocznicach nie uhonorowano. Minister Siarka wspominał, jak 13 grudnia odśnieżał przed kościołem, a poseł Anna Paluch opowiadała, jak tego dnia opuszczała strajk na Akademii Górniczo-Hutniczej. Na szczęście nie cały czas było tak poważnie. Ku zaskoczeniu zaproszonych gości doszło do wymiany zdań między prowadzącym imprezę a jednym z uczestników uroczystości. Ten donośnym głosem domagał się, aby wprowadzić oczekujący przy wejściu poczet sztandarowy NSZZ Solidarność. Prowadzący wyraźnie miał inne plany, bo odpalił, grzmiąc w mikrofon, by mu nie psuć uroczystości. Wydawało się, że dojdzie do zamieszek w 40. rocznicę, ale na szczęście prowadzący się ugiął i poczet wkroczył wreszcie na scenę. Spore oburzenie wśród kombatantów wywołała pomyłka, jaka przydarzyła się twórcy ulotki rozdawanej na sali. Ktoś pomylił daty i przypisał najdłuższe internowanie Wiktorowi Sowie. Zamiast 1981, wpisał 1982 rok. 

W Zakopanem zdecydowano chyba, że rocznica wprowadzenia stanu wojennego powinna mieć twarz jednego zasłużonego wówczas człowieka. Stąd prawdopodobnie na główną uroczystość, którą miał być pokaz filmu o Jerzym Zacharce, nie zaproszono nawet Stanisława Żurowskiego. ówczesny przewodniczący zakopiańskiej Solidarności został internowany wraz z kilkunastoma innymi działaczami. W kinie Sokół atmosferę przed zapowiadanym filmem podgrzewał w swoim przemówieniu starosta Piotr Bąk. W przeciwieństwie do incydentu z Nowego Targu tu nikt niczego nie krzyknął do prowadzącej uroczystość, choć chyba należało, gdy kolejny raz, wymieniając ze sceny organizacje i ich patronów, z uporem maniaka powtarzała „imieniem” zamiast ”imienia”.

Ciekawe wspomnienia nielicznych bohaterów tamtych lat nie ratują niestety filmu. Zmontowany został chyba ze wszystkiego, co udało się znaleźć w telewizyjnych archiwach - począwszy od Jana Pawła II na ks. Jerzym Popiełuszce kończąc, a wszystko zamknięte w ramach dwóch tych samych ujęć z pogrzebu Jurka Zacharki. O gustach się nie dyskutuje, więc widzom zostawmy jego ocenę. Długo by pisać, czego autor filmu podczas zbierania materiałów się nie dowiedział. Ciekawe historie z tamtego czasu można by mnożyć. Jak choćby ta najciekawsza, gdy organizowano w Zakopanem próbę odbicia ze szpitala Janiny Gościejowej. Można by opowiedzieć o heroicznych akcjach Jana Stramy i Zdzisława Ignacoka itd... Najważniejsze, że film podobał się staroście tatrzańskiemu Piotrowi Bąkowi, który wygłosił po filmie mowę pochwalną, dziękując autorowi i dyrektorowi TVP Kraków za to piękne i wielkie dzieło. 

W Zakopanem były też imprezy towarzyszące. Warto zwrócić uwagę na ciekawostkę - wystawę online zorganizowaną przez Muzeum Tatrzańskie. Dowiadujemy się z niej, że przedstawia m.in. zdjęcia słynnego płotu Wojciecha Niedziałka autorstwa Antoniego Szredera. Notatkę do wystawy napisał Wojciech Szatkowski. Zabrakło w niej chyba najważniejszej informacji, że Wojciech Niedziałek był współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa, a Antoni Szreder milicyjnym fotografem i osobą zasłużoną dla aparatu bezpieczeństwa PRL. To dzięki jego fotografiom, wykonywanym z ukrycia w parku miejskim, wiele osób w Zakopanem dostało potężne kolegia za udział w pochodzie z okazji 3 Maja. Sporo mógłby się pan Wojciech dowiedzieć o tamtych czasach z podziemnego Biuletynu Podhalańskiego, który ukazywał się w Zakopanem. Pomijam już fakt, że trochę wstyd reklamować w poważnym i zasłużonym muzeum tak marną wystawę fotograficzną. To nie koniec wpadek. Organizatorzy rocznicowych obchodów stanu wojennego w Zakopanem zapomnieli zapytać Marcina Ozorowskiego, znanego twórcę z Nowego Targu, czy na plakacie mogą umieścić jego grafikę. Jak go znamy, pewnie by się zgodził, ale zapytać trzeba było. Tego typu wykorzystanie cudzego utworu mogłoby organizatorów słono kosztować.

Jurek Jurecki
Tekst ukazał się też w papierowym wydaniu Tygodnika Podhalańskiego nr 50/2021   

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Supcio 2021-12-20 16:38:58
Historia się chichra!
Nie ważne kto robił zdjęcia, ważne jest ich prawidłowe umieszczenie w kontekście historycznym.
Chyba, że autor zdjęć dostał honorarium (kolejne)-to wtedy nie fair (kolejne) względem ofiar.
Sbeki, towarzysze i prości TW rozeszli się po równo na obie strony sporu politycznego. Teraz się nawzajem obrzucają epitetami: "Ty Sbeku, komuchu, kapusiu!".
Np. dowodzącymi ochroną miesięcznic smoleńskich byli milicjant i zomowiec.
Kto to był TW Ewa to wiedzą wszyscy Zakopianie (nikomu nie zaszkodził, sobie pomógł tylko troszeczkę - tak mówi każdy TW).
stały czytelnik 2021-12-19 19:57:08
do Abeto
Był poniżej Komisu to teraz w dolnym rogu budynku za słynnymi schodami syna byłego bumisia
Abeto 2021-12-19 19:29:40
Sklep Foto-optyk był powyżej obecnego H&M, proszę o więcej informacji.
stały czytelnik 2021-12-19 18:58:46
Wojtek był wtedy w podstawówce więc nie wiedział o esbeckich wtrętach Niedziałka i milicyjnych koligacjach sprzedawcy w sklepie fotograficznym mieszczącym się naprzeciw Koktajlu
  • PRACA | dam
    Praca na budowie, elewacje, budowa od podstaw, wykończenia, Zakopane i okolice. 500160574
    Tel.: 500160574
  • USŁUGI | budowlane
    "Tedy" Usługi budowlane: sprzedaż domów w stanie deweloperskim, budowa domów murowanych i drewnianych, wszelkie pokrycia dachowe, ocieplenia/termomodernizacja domów/budynków, sprzedaż materiałów budowlanych, nadzory budowlane, usługi transportowe. 608 729 122, +49 15 205 734 746, mail: tedy32@o2.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum Narciarstwa. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • PRACA | dam
    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DACHY, ELEWACJE. 608729122.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ DORYWCZO OPERATORA KOPARKO-ŁADOWARKI W ZAKOPANEM. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZLECĘ PRACE OGÓLNOBUDOWLANE W KOŚCIELISKU. 608 806 408
  • PRACA | dam
    PENSJONAT W KOŚCIELISKU ZATRUDNI NA STAŁE LUB DOCHODZĄCO: OSOBĘ DO GOTOWANIA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGA GOŚCI, SPRZĄTANIE. 608 806 408
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA UZBROJONA W ŁOPUSZNEJ. 506 525 884.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia LOKAL 50 m2 (pod zakład fryzjerski lub pod inna działalność) oraz LOKAL 25 m2 - I piętro - Łapsze Niżne, Delikatesy "Centrum". 504 230 942.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • SPRZEDAŻ | różne
    WYPRZEDAŻ WYPOŻYCZALNI NART, pakiety niskie ceny tel. 692001268
  • PRACA | dam
    PRACOWNIKA WYPOŻYCZALNI ROWERÓW Zakopane centrum tel. 692001268 info@fun-time.pl
  • PRACA | dam
    Zatrudnimy STERNIKÓW PONTONOWYCH na Dunajcu tel. 608806030 info@fun-time.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA KOMFORTOWE, WYPOSAŻONE MIESZKANIA 35-38m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, GRILLOWEGO, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ. Kontakt: 600 035 355 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • PRACA | dam
    STATUS STUDENCKI/ WEEKEND/ 100 zł/h. PRACA EXCEL itp./ +mieszkanie/ micheelkowalski@gmail.com. Zakopane
  • PRACA | dam
    Młoda energiczna osoba poszukiwana do pracy na weekendy pod Gubałówką.... szczegoly pod numerem telefonu 781271166.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE - STYLOWY DOM (zadbany, urządzony), na działce 3000 m, widok na góry - 607 506 428.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia MIESZKANIE 80 m2 - Szaflary. 660 876 537.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-03-25 21:28 Rusza nabór na kursy zawodowe w ZSB w Zakopanem 2026-03-25 20:58 72-letni polski turysta zginął na Zamku Orawskim na Słowacji 1 2026-03-25 20:00 Cztery warianty zmian na ul. Krzywej. Ruszyły konsultacje społeczne w Nowym Targu 2026-03-25 19:25 Porodówka w Zakopanem rusza z kampanią Rodzić w Zakopanem i zaprasza panie do kontaktu 2026-03-25 19:00 PKL wspiera PSONI Zakopane. Darowizna, która zmienia codzienność podopiecznych 2026-03-25 18:25 Nie żyje ofiara tragicznego w skutkach pożaru na Krupówkach 2026-03-25 18:00 Porozumienie między policją i strażakami 2026-03-25 17:28 Nowy budynek przy kościele parafialnym Świętego Krzyża (WIDEO) 5 2026-03-25 16:59 Mieszkańcy Zakopanego zniecierpliwieni zamkniętym Parkiem Miejskim 6 2026-03-25 16:30 Tunel przełomu dla południa Małopolski. Podłęże-Piekiełko przyspieszy drogę na Podhale 2 2026-03-25 15:47 Nocne poszukiwania pary nastolatków. Uciekli z ośrodka wypoczynkowego 2026-03-25 15:30 Artystki z Podhala nominowane do Fryderyków 2026. Sukces Basi Giewont i Katarzyny Lassak 2026-03-25 15:00 Nowa atrakcja pod Gubałówką. Multimedialne centrum inspirowane podhalańskimi legendami 2 2026-03-25 14:21 Pożar traw w Szaflarach, w pogorzelisku znaleziono zwłoki 2026-03-25 14:01 Softshell czy hardshell? Jak dobrać kurtkę do zmiennych warunków? 2026-03-25 14:00 Piękny poranek na Kalatówkach. Zbliża się załamanie pogody (WIDEO) 2026-03-25 13:39 Ikony stylu - od luksusowego athleisure Sporty & Rich po techniczne Salomon XT-6 i klasykę Red Wing 2026-03-25 13:00 Mieszkańcy oburzeni decyzjami starosty w sprawie lodowiska. Starosta przeprasza, a właściciel działki odpowiada (WIDEO) 6 2026-03-25 12:17 Zawody No Limit Kasprowy 2026 zakończone. Legenda powróciła na szczyt 2026-03-25 12:01 Wielkanocne rękodzieło z sercem. Internetowy kiermasz WTZ w Zakopanem rusza po raz kolejny 2026-03-25 11:00 Zakopiański tydzień skoków 2026-03-25 10:19 Dni Lawinowo-Skiturowe 28-29 marca w Pięciu Stawach 2026-03-25 10:00 Przed nami 79. edycja legendarnych zawodów o Puchar PKL 2026-03-25 09:31 Pijany kierowca zatrzymany w Kościelisku. 62-latek miał 1,5 promila alkoholu 1 2026-03-25 09:00 Koncert wielkopostny w zabytkowym kościele w Orawce 2026-03-25 08:23 Pijany kierowca z rocznym dzieckiem w samochodzie. Interweniowała policja w powiecie suskim 1 2026-03-25 08:00 Proboszcz z Jurgowa ukarany za dewastację obszaru cennego przyrodniczo 10 2026-03-24 21:55 Ceny na stacjach benzynowych w Zakopanem znacząco wyższe niż w Polsce 47 2026-03-24 21:35 Niedźwiedzie ślady w Gorcach 1 2026-03-24 21:00 Bunt strażników trwa 2 2026-03-24 20:40 Rezolucja w sprawie Roku Pasterstwa i wystawa fotografii Jolanty Flach 1 2026-03-24 20:00 Spór o stoiska pod Gubałówką. Handlarze protestują, ZCK broni decyzji 16 2026-03-24 19:00 Drogowe dylematy 1 2026-03-24 18:26 Po zderzeniu samochody wylądowały w rowie 1 2026-03-24 18:00 Prognozy pogody się nie zmieniają. W Tatrach spadnie dużo śniegu, biało też na Podhalu? 1 2026-03-24 17:30 Staw czoła pradawnym istotom, zanurz się w świat lokalnych legend 2026-03-24 17:00 Przekroczyła prędkość, miała nieważne prawo jazdy 5 2026-03-24 16:00 Jeszcze trochę wiosennych godzin w Dolinie Białego, a od czwartku wraca zima (WIDEO) 2026-03-24 15:30 MCK na walizkach - wspomnienie o Mirku Mące 2026-03-24 15:00 Blisko dwa miliony złotych na modernizację ulicy Kasprusie w Zakopanem 12 2026-03-24 14:00 Rewolucja u wylotu Doliny Strążyskiej? 13 2026-03-24 13:00 Zderzenie osobówki z ciężarówką. Dwie osoby poszkodowane 1 2026-03-24 12:30 Tak szkoliły się toprowskie psy lawinowe (WIDEO) 2026-03-24 12:08 Niewybuch znaleziony w Lipnicy Wielkiej 2026-03-24 11:00 Blisko 2 tysiące kontroli jednego dnia. Policja wyłapała nietrzeźwych kierowców na Podhalu 2 2026-03-24 10:00 Nowy sprzęt dla Szpitala Powiatowego w Zakopanem 1 2026-03-24 09:00 Prace Zdzisława Walczaka w Czerwonym Dworze 2026-03-24 08:00 Sportowe wyróżnienia wracają do Nowego Targu. Ruszyły zgłoszenia do jubileuszowej gali 2026-03-23 22:21 Zaginęła 20-letnia Alicja Czajka 2026-03-23 21:00 Gorce na osi czasu
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-03-25 21:45 1. Nie tylko w grywałdzie w szkole się obstawilo swoimi....na Krosnicy tez.....na tylce to samo..... a pozostali znajomi dostają kierownicze stanowiska....ksiazke by mozna było napisac ale może w końcu rada gminy się obudzi albo jasnie pan sam odejdzie ze stolka 2026-03-25 21:41 2. Polactwo zaczyna sezon na SK... 2026-03-25 21:40 3. gfb czyśty jest hromy i niewidomy czy tylko takiego udajesz 2026-03-25 21:26 4. Dlaczego burmistrz pozwala angażować miejską spółkę do sprzątania po bangladeszu??? Mało mają pracy? To mieszkańcy mogą wskazać miejsca dzikich wysypisk śmieci, zasyfionych chodników, zapiaszczonych po zimie ulic. Poza tym to znowu konflikt interesów bo tesko oleje sprzątanie a dzierżawca będzie się wykręcał że miasto zawaliło. I tak w kółko macieju. Odbioru nie będzie jeszcze pół roku. Niech sobie firma bangladeszowa sama sprząta albo zatrudni prywatną firmę żeby ją uczciwie podliczyli. A nie na krzywy ryj miejska spółka. Ten bangladesz w parku to jest jedna wielka porażka tych nieudaczników z przyjaznej zgrai. Czemu burmistrz se fiana nie wynajmie pod światełka? Czemu se nie zrobi publicznego sylwestra? Tylko naszymi podatkami szasta jak drobniakami. 2026-03-25 21:23 5. Koledzy z Krakowa napisali już wytłumaczenie, bo jego elokwencja zaprezentowania w nagranej rozmowie mu na to nie pozwala. Za te działki to ta przysługa to i tak pestka. 2026-03-25 21:17 6. gfb przestań się coś mieszać lewacki Jasiu spójrz na fakty istniejące zamiast wymyślać nowe nie stworzone brednie, jakoś se nie przypominam byśmy kiedykolwiek ślizgali się na jedynym gównie wypad tępy lewacki Jasiu 2026-03-25 21:15 7. @Mum, wiesz gdzie radni i burmistrze mają mieszkańców? Tam gdzie słońce nie dochodzi. Przypomnij sobie który radny poparł skargę mieszkańca na złe odśnieżanie chodników. ŻADEN!!! A Ty tu o jakimś świetle słonecznym... 2026-03-25 21:10 8. Może za darmo dajcie im te stoiska będą mniej marudzić 2026-03-25 21:08 9. Wójt dał komunikat na FB w sprawie plantowania działki. Nie odniesie się do tego słownie bo ucieka przed pytaniami. Tak jak jutro go na sesji nie będzie. Tchórz zawsze będzie tchórzem. A swoją drogą to kto mu to pisał sekretarzowa czy zastępca bo słuchając jego jąkania i dukania to na pewno nie on bo tam są użyte zbyt wyszukane wyrażenia. 2026-03-25 20:42 10. Draństwo dla okolicznych mieszkańców. Do imentu zabrać dostęp do światła słonecznego, prywatności i spokoju mieszkańcom. Dziadostwo!!!
2026-03-23 10:43 1. Pan Z. i koledzy.... i potem powiecie ze to prostest w sprawie mostu a nie wiec polityczny. hehe. kogo chcecie nabrac? 2026-03-11 08:14 2. Strategia rozwoju... Stawiać jak najwięcej deweloperki, reszta to ch... 2026-03-06 08:53 3. moze zamiast organizować te rozchwytywane i konsultacje miasta uruchomi druga zmiane u w urzedzie dla pracujacych obywateli petentów? 2026-03-06 08:25 4. Chętnie bym się dowiedział jakie studia i na jakich poważnych uczelniach mają ukończone uczestnicy dyskusji. Wprawdzie obowiązuje zasada, że wystarczy chęć szczera ale oni chcą zmarnować nasze pieniądze. Oj tam, oj tam. 2026-02-16 21:51 5. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 6. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 7. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 8. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 9. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 10. Znakomity poMYSł panie @jarząbek
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama