Tatrzański Park Narodowy przygotował już na dzisiaj komunikat turystyczny. Ostrzega przed bardzo trudnymi warunkami w górach. Nie wybieraj się w wyższe partie Tatr.
Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są bardzo trudne. Pokrywa śnieżna mocno zróżnicowana. Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu, pod którą występują oblodzenia. Niektóre szlaki, zwłaszcza te graniowe są nieprzetarte, bądź pozawiewane przez wiejący wiatr. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca z nawianym śniegiem, gdzie wiatr utworzył głębokie zaspy. Niski pułap chmur ogranicza widzialność, co może prowadzić do utraty orientacji w terenie i pobłądzeń. Poruszanie się w warunkach zimowych, w wyższych partiach Tatr, wymaga dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz znajomości oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i posiadania odpowiedniego sprzętu - raki (nie raczki!), czekan, kask, lawinowe ABC, wraz z umiejętnością posługiwania się nim.
Na niżej położonych szlakach i drogach dojściowych do schronisk świeża warstwa śniegu przykryła stare oblodzenia, miejscami może być ślisko (zalecamy zabrać ze sobą raczki oraz kijki).
Twoje bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od Ciebie. Bądź rozważny. Dopasuj swoje plany do aktualnych i prognozowanych warunków w Tatrach.
Warunki do uprawiania turystyki narciarskiej są trudne. Pokrywa śnieżna zróżnicowana w zależności od wysokości i wystawy, a gleba i roślinność nie są w dalszym ciągu wystarczająco zabezpieczone.
Szlaki w Tatrach są bardzo mocno oblodzone. Poślizgnięcie się na zaśnieżonych lub oblodzonych, stromych odcinkach szlaków grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. W wyższych partiach Tatr, sprzęt zimowy: raki, czekan, kask, lawinowe ABC oraz umiejętność posługiwania się tym sprzętem są niezbędne.
Podczas silnego wiatru na szlaki mogą spadać gałęzie oraz drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Ze względu na obryw skalny w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego zdecydowanie odradzamy jakiejkolwiek działalności taternickiej tym w rejonie. Prosimy również zachować szczególną ostrożność podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem.
Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie i gałęzie, osuwać się skały lub powalone drzewa. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku.
Czarny szlak turystyczny w Dolinie Pańszczycy zostaje zamknięty (w obu kierunkach) od 4 grudnia 2021 r. do odwołania ze względów przyrodniczych (gawrowanie niedźwiedzicy). Jest to łącznik między żółtym szlakiem prowadzącym z Hali Gąsienicowej na Przełęczy Krzyżne, a zielonym szlakiem z Hali Gąsienicowej na Rówień Waksmundzką.
W okresie od 1 grudnia do 15 maja zamykane są dla ruchu turystycznego następujące odcinki szlaków turystycznych: Przełęcz w Grzybowcu – Wyżnia Kondracka Przełęcz, Dolina Tomanowa – od skrętu przy Kamienistym Żlebie - Chuda Przełączka, Dolina Pięciu Stawów Polskich – Świstówka Roztocka – Morskie Oko
Jaskinia Mroźna w Dolinie Kościeliskiej jest zamknięta do odwołania (planowany remont do 2022r.).
Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są zamknięte. http://www.lesytanap.sk
Przed wyjściem w góry należy koniecznie sprawdzić prognozę pogody, zapoznać się z komunikatem turystycznym TPN dostępnym na stronie:
www.tpn.pl.
Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia, a wycieczkę zaplanować tak, by powrócić przed zmrokiem. W terenie eksponowanym zalecamy noszenie kasku. W górach może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy silny wiatr. Kurtka przeciwdeszczowa, ciepła bluza, czapka i rękawiczki w plecaku mogą okazać się niezbędne.
Unikaj samotnych wyjść w góry. Wyjdź w góry odpowiednio wyposażony (odzież, obuwie, sprzęt, prowiant, naładowany telefon, mapa i in.) i odpowiednio wcześnie. Nie wahaj się zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy.
Schroniska ograniczyły swoją działalność, zgodnie z obowiązującymi przepisami, dotyczącymi zapobiegania rozprzestrzeniania się choroby COVID-19.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.