Polecamy
Dołącz do naszych Patronów. Zobacz, że warto. Dziękujemy bardzo. Kliknij 24tp.pl/wspieraj

Reklama

2022-02-18 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Betlejem i żydująca katechetka u grobu Racheli

Niewielka mezuza z fragmentem tory znalazła swe miejsce przy wejściu do salonu. Co prawda powinna na futrynie drzwi, ale nie było tam miejsca. W końcu to nie jest dom żydowskiego ortodoksa, ale katolickiej katechetki. Urszula Antosz-Rekucka uczy religii w zespole szkół w Mszanie Dolnej. Niedawno była nominowana do nagrody Polin 2021. My pisaliśmy o niej w 2013 roku. Przypominamy dziś ten tekst.

Swój niepełny etat dzieli między licealistów, a uczniów zawodówki. Te lekcje są inne, wymykają się schematom. Bo katechetka chętnie sięga po naukę Jana Pawła II, szczególnie tam, gdzie wypowiada się on na temat Starszych Braci w Wierze. I często wraca do Starego Testamentu, opowiada o judaizmie i dawnych sąsiadach. Bo choć w Mszanie nie ma już ani jednego Żyda, to czasem, wracając drogą do swego domu, czuje ich ducha. Może z czasów, gdy niewolniczo pracowali budując ulicę, przy której dziś mieszka? A może czuje jeszcze strach, z jakim w niedalekim domu Wacławików ukrywał się Maurycy Jared. Przeżył wojnę i zagładę ponad 800 mszańskich Żydów. Na liście ofiar znajduje się i jego imię z fajką obok zapisaną przez kogoś, kto nie dopatrzył się jego ciała w stosie trupów. Katechetka czasem siada przy kominku, spogląda na siedmioramienną menorę i zastanawia się, skąd wzięła się jej fascynacja Izraelem i judaizmem. Sprawdzała wielokrotnie - to nie więzy krwi. W rodzie nie znalazła nikogo, kto miałby choć domieszkę krwi Mojżesza, Jakuba, Salomona. Jedyny związek to... kilka kropli mleka. - Nie tak dawno mama opowiadała mi, jak z rodzicami w pierwszych dniach wojny, gdy była jeszcze niemowlęciem, uciekali przed nalotem. W pewnym momencie zaczęła głośno płakać, gdy babcia na chwilę odeszła. Nie sposób było jej uspokoić. Obok swoje niemowlę karmiła jakaś Żydówka. Nie znali się. Ale wzięła dziecko i przyłożyła do swojej piersi. Może tę moją fascynację wyssała moja mama z mlekiem tej Żydówki? - zastanawia się.

To ona od lat upominała się o nazwanie niewielkiej alejki ulicą Mszańskich Żydów. Prowadzi ona do miejsca ich kaźni i spoczynku. Stanął przy niej niewielki, kamienny postument, a nagrobek został odnowiony. Wszystko z okazji 70. rocznicy mordu. Wciąż szuka pamiątek, świadków, dokumentów. A jest ich coraz mniej, mimo że przed wojną Żydzi stanowili trzecią część mieszkańców tego miasteczka. Wszystko skończyło się w dniu, gdy burmistrz Gelb, miejscowy volksdeutsch zrealizował swój obłąkańczy plan. Zebrał na rynku wszystkich mieszkańców wyznania mojżeszowego. Potem hitlerowcy zaprowadzili wszystkich na os. Pańskie. Stamtąd słychać było tylko jęki i odgłos karabinu. Koniec. Jeszcze dziś, prawie 90-letni Henryk Zdanowski płacze wspominając wydarzenia, które wówczas oglądał przed dziurę w płocie. A potem były lata zapomnienia. Mała Ula Antosz, gdy przychodziła do prowadzonej przez ojca piekarni, nie wiedziała, że przed wojną należała ona do Żyda Markusa z synami. Teraz żałuje. Przecież gdzieś na zapleczu budynku niedaleko stacji PKP musiały być jakieś ślady. Może choć jakiś napis, obraz, fotografia? Nie zostało już nic.

Kolacja na dachu Starej Jerozolimy
Skąd u katolickiej katechetki takie zainteresowania? Wszystko zaczęło się podczas studiów na ówczesnej Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Trafiła tam choć marzyła o medycynie. Z pierwotnych planów nic nie wyszło - z rozpoczętych studiów lekarskich zrezygnowała z powodów zdrowotnych. A, że interesowały ją sprawy z pogranicza filozofii i religii - przypadkowo dowiedziała się, że studia teologiczne nie są jedynie dla kleryków. Była połowa lat 80-tych i nie było to wówczas oczywiste. Zresztą, co po takich studiach robić? Nie było nawet planów przywrócenia katechezy do szkół. Ot takie studia czysto hobbystyczne. I niezbyt popularne. - To do mnie dotarło podczas zajęć z Biblistyki, gdzie zgłębia się tło historyczne, kulturowe i obyczajowe - wspomina. - To było fascynujące. Pod koniec zostało nas w grupie kilka dziewczyn i nawet nazwałyśmy się „Kobiety Żydujące”. Nawet po magisterce zaczęłam studia judaistyczne u prof. Chmiela, ale w końcu doktorat... zrobiłam na dzieciach. Gdy poznała swego przyszłego męża, szybko udało się jej zarazić go swą pasją. Jeszcze z koleżankami ze studiów marzyły, by udać się w podróż do Izraela. Złożyli wnioski o wizę. Z całej grupy dostali tylko oni - Urszula i Marek, bo w rubryce powód wyjazdu wpisali „podróż poślubna”. I okazało się to rzeczywiście wymarzoną podróżą życia. - Byliśmy biedni jak ta mysz kościelna. Większość drogi przebyliśmy autostopem. Płynęliśmy statkiem, gdzie nie mieliśmy kajuty tylko nocleg na pokładzie. Zresztą spanie pod rozgwieżdżonym niebem okazało się cudownym przeżyciem. Stać nas było na chleb, jakieś awokado do niego, jarzyny. Kolacja na dachu starej Jerozolimy, na którą wystarczał kawałek melona. To cudowne 12 dni w Izraelu, czułam się jak w magicznym śnie.

Wyobrażała sobie te miejsca zupełnie inaczej. Stąd wzgórze Golgoty - zabudowane świątyniami centrum miasta nieco rozczarowało. Jak większość miejsc związanych z Chrześcijaństwem, które zostały zabudowane kościołami. Za to spodobała jej się Sadzawka Siloe, która pozostała taka jak za czasów Chrystusa. W Ogrodzie Oliwnym wyobrażała sobie, które z tych drzew pamiętają Tamtą Noc. W Betlejem oprócz Bazyliki Narodzenia nie mogli nie zajrzeć do świętego miejsca dla Żydów, czyli grobu Racheli. Zresztą to miejsce znaczyło dla niej dużo więcej. Fascynowała ją biblijna opowieść o niezwykłej miłości patriarchy Jakuba i Racheli. Poszukując żony zawędrował on do Mezopotamii, gdzie przy studni spotkał córkę Labana. Zakochał się w niej od pierwszego wejrzenia, a ojciec obiecał mu ją oddać w zamian za 7 lat pracy. Lata minęły „jak kilka dni, bo bardzo miłował Rachelę” - czytamy w Księdze Rodzaju. Jednak, gdy miało dojść do zaślubin sprytny ojciec podesłał mu nocą starszą siostrę Racheli Leę. Po wspólnej nocy musiał ją poślubić. By dostać rękę Racheli jako drugiej żony musiał odpracować kolejne 7 lat. Historia wielkiej miłości, kończy się przy „drodze do Efrata czyli Betlejem” gdzie Rachela umiera rodząc syna Beniamina. Cudowna, wręcz baśniowa opowieść o miłości, podstępie, walce i wierności Bogu pasjonuje Urszulę od czasu studiów. Do tego stopnia, że nadała swym dzieciom imiona jej bohaterów.

Strażniczka pamięci
W połowie lat 90-tych nauka religii wróciła do szkół i nagle okazało się, że potrzeba wykształconych katechetów. - Pamiętam apel mojego wykładowcy prof. Jelonka - idźcie uczyć! Poszłam. Okazało się, że nie jest to lekki chleb. Ale radzę sobie. Także teraz w szkole średniej potrafię znaleźć wspólny język z młodzieżą - przyznaje Urszula. Zaczęła w Krakowie. Wtedy poznała męża, potem była przerwa w uczeniu - urodził się Jakub potem Rachela. Przenieśli się do Mszany Dolnej, gdzie otrzymali działkę po dziadkach. Wybudowali wymarzony dom. Tu wróciła do szkoły. Jest chyba jedyną - jak podkreśla ze śmiechem - „żydującą” katechetką. Choć często katecheza kojarzona jest przez niedouczonych laików z nurtem co najmniej sceptycznym wobec Judaizmu. - Miałam bardzo rzetelnie prowadzone studia, a uczyli nas pasjonaci soborowi - przekonuje mszańska katechetka. - Jestem wychowana w duchu dialogu, ekumenizmu, konstytucjach soborowych. To podstawa. Wiem, że praktyka wygląda różnie. Sama też tego doświadczałam słysząc, że przesadzam, że za dużo tego Judaizmu, że mące w głowach. Ale nie słyszałam tego nigdy od rodziców czy księży - raczej od szkolnych zwierzchników. Czasem musiała szukać oparcia w nauczaniu papieskim i zawsze je znajdowała. Niestety o nauczaniu Jana Pawła II wiele się mówi, mało się o nim wie, a jeszcze mniej stosuje. A On wyraźnie mówił o Starszych Braciach w Wierze, korzeniach Chrześcijaństwa, o które wspólnie trzeba dbać.

- Wzięłam sobie do serca słowa kard. Dziwisza, że powinniśmy być strażnikami pamięci naszych pomordowanych braci, którzy tu mieszkali, których krew wsiąknęła w tę ziemię. Myślę, że ja działam bardzo zgodnie z nauczaniem Kościoła, tyle, że w tej materii nie może się ono przebić pod strzechy... - dodaje. Czy istnieje polski antysemityzm? Jak przyznaje Urszula Antosz-Rekucka, jeszcze pokutuje, choć jest coraz lepiej. O tym świadczy choćby niedawne spotkanie, które udało jej się zrealizować w ramach jednego z programów. Grupa młodzieży z Izraela podczas podróży do Polski odwiedziła też Mszanę Dolną. Nie tylko po to, by położyć kamyk na mogile, ale także spotkać się z rówieśnikami. By Polska nie kojarzyła się tylko z krajem grobów. Efekt - obalanie stereotypów, był zaskakujący dla obu stron. - Dzieciaki moje w ogólniaku po spotkaniu mówią: proszę pani, oni są tacy sami jak my! To są tacy fajni, młodzi ludzie. A oni sobie wyobrażali Bóg wie co - mówi z zadowoleniem. - Żyjemy w takich podwójnych stereotypach - młodzi Żydzi też żywią się uprzedzeniami na nasz temat. Z tego część, niestety jest prawdą, bo nie jesteśmy wszyscy idealni, ale tym bardziej, że wszyscy jesteśmy antysemitami. Cieszą mnie słowa koordynatorki z Izraela, która przyznała, że najcudowniejsze co ich spotkało podczas wizyty w Polsce - to spotkanie w Mszanie Dolnej. Mieszkając w Mszanie uświadomiła sobie, że gdzieś obok skończył się pewien rozdział historii, zginęła trzecia część mieszkańców, a potem zaczęła ginąć pamięć o nich. Postanowiła coś zrobić. Nie od razu udało się zebrać 30 podpisów pod petycją o jakiekolwiek upamiętnienie dawnych mieszkańców. A po co im kolejny pomnik, mało ich mają? - słyszała. Pytała: gdzie te pomniki? Czy to ta jedna mogiła dla blisko tysiąca ofiar? Na koniec i tak usłyszała, że to nie jej inicjatywa. - Nie o to chodzi - przekonuje. - Cieszę się, że udało się coś zrobić. Choć nie zawsze byliśmy jednomyślni, to finał okazał się dobry. Ten kto nie idzie na jakieś ryzyko - nic nie osiągnie. Na swój temat, na temat swojej rodziny - kim jesteśmy i gdzie powinniśmy się wynosić - usłyszałam wiele. Ale to tym bardziej pokazuje, że jest jeszcze wiele do roboty. Wiedziałam, że to co robię nie obędzie się bez żadnych kosztów własnych, ale to niewielki koszt, który świadomie przyjęłam.

Chanukija pod choinką

Niewielki dom u podnóża Lubogoszczy jest jedynym, w którym 25 dnia miesiąca kislew w oknie przez osiem dni zapala się chanukowe świece. Chanuka to żydowskie święto upamiętniające odbudowę świątyni Jerozolimskiej. Ponad siedemdziesiąt lat temu takich 9-ramiennych chanukij świeciło się w Mszanie tysiące. - Tak sobie myślę, że ci, którzy tu mieszkali i nie raz tędy chodzili cieszą się gdzieś w niebie, gdy widzą, że ktoś pali tu chanukowe światło - przyznaje katechetka. Chanuka to święto ruchome. Bywają lata, że schodzi się ono z czasem Bożego Narodzenia. Wówczas w domu Rekuckich na choince zapalają się lampki, a w oknie chanukowe świece. Taki symbol przeplatających się losów, wierzeń, tradycji. I pamięci.
Tekst i fot.: Józef Figura
Tygodnik Podhalański 51/2013

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Taki sobie turysta 2022-02-23 09:08:11
Świat żydowski to świat fascynujący. Niestety sporo osób pochodzenia żydowskiego zdążyło Polakom ten świat skutecznie obrzydzić.
Ofka 2022-02-19 21:37:18
Raczej chodzi o czas drugiej wojny swiatowej, wiem że wtedy budowali ten krety odcinek drogi Jordanów w strone Makowa
Podszerstek 2022-02-18 13:10:11
Pytanie do autora, a może i do czytelników.
"Może z czasów, gdy niewolniczo pracowali budując ulicę, przy której dziś mieszka?"
O co chodzi, z jakich czasów, czy w Polsce było niewolnictwo?
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  PROJEKTANT - INŻYNIERIA ŚRODOWISKA. Osoba po inżynierii środowiska do projektowania w CAD i organizacji budów w branży wodno-ściekowej. Może być bez doświadczenia. Tel 182665928
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KONSERWATORA do nowo otwartego obiektu Białka SPA&Resort. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 888 840 498.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy Recepcjonistę do nowo otwartego obiektu w Kościelisku. Oferujemy stabilne zatrudnienie oraz atrakcyjne wynagrodzenie. Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie cv na adres d.zacharko@gorskagrupa.pl lub telefon 698954671.
 • PRACA | szukam
  PRACA DORYWCZA - godzina dziennie po 18-ej. Praca na terenie Nowego Targu, bardziej dla mężczyzny. 501 323 145.
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlana Sikora zatrudni kierowców kat B - zaopatrzenie budowy. 602629623
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni kierownika robót budowlanych. 602629623
  Tel.: 602629623
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ BUDKĘ HANDLOWĄ POD OSCYPKI, PAMIĄTKI itp. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię Działkę widokową w Kościelisku. 600404554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 600404554
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy REZYDENTA/REZYDENTKĘ do obsługi apartamentów w Zakopanem. Oferujemy atrakcyjne wynagrodzenie i stabilne zatrudnienie. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt pod numerem +48 666 522 367 lub cv na adres m.komoniewski@gorskagrupa.pl.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NAMIOTY HANDLOWE 4,5x3 m - 1200 zł., 3x3m - 1000 zł., 4x2,8m - 1000 zł. 603 514 316.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Białka Tatrzańska - DZIAŁKA BUDOWLANA, UZBROJONA (prąd, woda) 1420/65 - 8,4 ar. Łączy się z drogą gminną. 608 16 15 16.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Jawor i jesion w kłodach. 783 575 415.
 • PRACA | dam
  Uniwersytecki Szpital Ortopedyczno-Rehabilitacyjny w Zakopanem zatrudni na stanowisko: PIELĘGNIARKA/PIELĘGNIARZ. Oferujemy stabilne zatrudnienie, możliwość rozwoju zawodowego. Zainteresowane osoby proszone są o kontakt z Sekcją Kadr i Rachuby Płac USOR w Zakopanem. tel. +48 18 20 22 149, e-mail: kadry@klinika.net.pl
 • PRACA | dam
  MAGAZYNIER Zatrudnię pracownika na stanowisko magazyniera. Obowiązki: przygotowywanie zamówień, rozładunek i załadunek samochodów. Atrakcyjne wynagrodzenie. Możliwość organizacji darmowego mieszkania. Praca w Jabłonce 34-482 tel. 503-957-597.
 • PRACA | dam
  Branżowa Szkoła I Stopnia Cechu w Zakopanem poszukuje osoby na stanowisko DYREKTORA SZKOŁY. Podania należy składać w Biurze Cechu - ul. Gimnazjalna 1 w Zakopanem. Więcej informacji: tel. 501 682 696.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam mieszkanie 50m2 i drugie 98m2 bezpośrednio na Krupówkach w kamienicy. 660797241
  Tel.: 660797241
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 57 i 53.5 m2, oraz PIWNICA 21 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy OSÓB DO PRACY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM na stanowiska: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, OBSŁUGA BARU MLECZNEGO, KELNER/-KA. Zakopane - 600 035 080, 600 035 355.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam jałówke z terminem wycielenia na 17 czerwiec.Kolor czerwony. 535330397 soltysczeslaw68@tlen.pl
  Tel.: 535330397
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  Dwóch FLIZIARZY przyjmie zlecenia. 602 152 469.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • PRACA | dam
  Kąpielisko Geotermalne Szymoszkowa przyjmie do pracy na sezon letni: PIZZERA, BARMANKI, OSOBY DO OBSŁUGI PUNKTÓW GASTRONOMICZNYCH, OBSŁUGĘ KONTROLI WEJŚĆ NA KĄPIELISKO. Więcej informacji pod nr tel.: 693 319 707
 • PRACA | dam
  Cukiernia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KONSERWATORA. Bardzo dobre warunki pracy. Zakopane. 604 102 804, 601 512 211.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  BYKI ROCZNE, JAŁÓWKA. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  KOSIARKA ROTACYJNA. 737 428 828.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  PRZYCZEPA SAMOZBIERAJĄCA POTTINGER 15. 737 428 828.
 • PRACA | dam
  PRACA W PENSJONACIE z zamieszkaniem. 601 661 661.
 • PRACA | dam
  Sklep Gil Market w Białym Dunajcu zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 18 20 739 05.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości na Podhalu! za gotówkę Działki, domy, mieszkania. +48 600 404 554
  Tel.: 48
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Wykończenia wnętrz adaptacja podaszy zabudowy karton gips szpachlowanie malowanie tynki dekoracyjne parkiet panele. 576587537
  Tel.: 576587537
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-06-19 18:00 Tu się mury pną do góry, budynek wielofunkcyjny prawie gotowy 2024-06-19 17:00 O każdej porze dnia Tatry wyglądają inaczej. Piękne popołudnie na Przysłopie Miętusim (WIDEO) 2024-06-19 16:06 Wybory żywieniowe przy cukrzycy ciążowej - o czym należy pamiętać? 2024-06-19 16:00 Szkoła w Zębie ma nowe, bezpieczne boisko sportowe, pierwsze puchary wręczone 2024-06-19 14:59 Jeżdżą po parku w Zakopanem i wrzucają do koszy małe petardy (WIDEO) 7 2024-06-19 14:30 Dwadzieścia lat z zespołem regionalnym Biołodunajcanie 2024-06-19 14:20 Nowy trener KS Zakopane: Szukamy wzmocnień, przed nikim nie zamykamy drzwi 3 2024-06-19 13:45 Co nas czeka po otwarciu nowej zakopianki? Korki na Ludźmierskiej się nie zmniejszą! 2024-06-19 13:05 Święte miejsca w sercu gór. Tatrzańskie kapliczki w duchowej tradycji Podhala 2024-06-19 12:59 Nie żyje ksiądz Stanisław Szyszka, budowniczy kościoła Świętego Krzyża, honorowy obywatel Zakopanego 3 2024-06-19 12:38 Odwrócona osmoza - najważniejsze informacje o popularnej metodzie filtracji wody 2024-06-19 12:37 Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami 2024-06-19 12:30 Rozpoczęcie wakacji z piosenką włoską 2024-06-19 12:00 10-letni dziennikarka zadała pytanie senatorowi Hamerskiemu. Nagranie robi furorę 4 2024-06-19 11:14 Luksusowe apartamenty w Zakopanem - idealne miejsce na wypoczynek 2024-06-19 11:00 Prace uczniów i nauczycieli "Kenara", szkoła zaprasza przez całe wakacje (WIDEO) 2024-06-19 10:33 Catering dietetyczny na Podhalu - czy warto? 2024-06-19 10:00 Msza święta w pierwszą rocznicę śmierci policjantki 2024-06-19 09:00 Znów pobiją rekord świata? Miłośnicy kolei nie mają wątpliwości 1 2024-06-19 08:00 Zagłosuj na Szczawnicę 2024-06-18 21:00 Ostrzeżenie o przerwie w dostawie wody 2024-06-18 20:00 Martwy bóbr na szlaku w Tatrach 6 2024-06-18 19:30 Olimpijczycy z Kościeliska 2024-06-18 19:00 Gromy rocka. Muzyka i sport w Poroninie 2024-06-18 18:53 Nowotarscy radni idą na wojnę z burmistrzem. A poszło o plan 2024-06-18 18:00 Kolejny sukces zawodniczek z Szkoły Podstawowej w Sieniawie 2024-06-18 17:00 Lidia Rosińska-Podleśny rzeźbi w Wisconsin wraz z innymi artystami 3 2024-06-18 17:00 Kierowca wjechał na posesję, staranował auto. Usłyszeliśmy głośny huk 19 2024-06-18 16:00 Miastu brakuje terenów pod nowe osiedla 1 2024-06-18 15:59 Pożar w Nowym Targu 1 2024-06-18 15:51 Policjanci wznowili poszukiwania w Białce Tatrzańskiej 2024-06-18 15:00 Adam Nowak, lider grupy Raz, Dwa, Trzy zaprasza na Świętojańską Noc Muzyki (WIDEO) 2024-06-18 14:46 Transport na odsłonięcie Pomnika Kurierów tatrzańskich 1 2024-06-18 14:04 Rowerem przez Pomorze - najciekawsze trasy rowerowe 2024-06-18 13:30 Pierwsze rzeczy. Unikatowe elementy ubioru prezentowane w Okszy 2024-06-18 13:06 Pielęgnacja skóry tłustej: najczęstsze błędy i skuteczne rozwiązania 2024-06-18 12:59 Coraz większe problemy z powodu zamknięcia ronda w Zakopanem (WIDEO) 2 2024-06-18 12:45 Noclegi w Katowicach - jak umiejętnie zaplanować swój wyjazd? 2024-06-18 12:00 Pogoda nas rozpieszcza. Na Podhalu ciepło, ale upałów nie ma 2024-06-18 10:59 Rondo Jana Pawła II zamknięte. Tworzą się niewielkie korki (WIDEO) 2024-06-18 10:30 Niemożebny Kozak, ten Hłasko! 1 2024-06-18 10:00 Psy z nowotarskiego schroniska czekają na adopcję - daj im nowy dom i miłość 2024-06-18 09:30 Spotkanie autorskie z Agnieszką Krawczyk w nowotarskiej bibliotece 2024-06-17 21:29 W czwartek odsłonięcie Pomnika Kurierów Tatrzańskich 3 2024-06-17 20:28 Uczennice z Zakopanego najlepsze w Polsce 1 2024-06-17 19:27 Młodzi wokaliści świetnie czują się w jazzowych klimatach (WIDEO) 5 2024-06-17 19:00 Polscy specjalsi. 1. Samodzielna Kompania Commando. Mamy dla Was książkę 2024-06-17 18:29 Początek lata w Krośnicy z kaberetem Śleboda (ZDJĘCIA) 2024-06-17 17:29 Nie możemy dojechać do domów i biznesów. Rozważam podanie gminy do sądu 2024-06-17 17:21 Fatalny wypadek w Łącku. Autem podróżowali mieszkańcy Podhala
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-06-19 18:07 1. Straz miejska nie daje rady dobrze ze Trzaskosia wywalają bo chlop sie nie nadaje zobaczymy co nowy pokaże komendant 2024-06-19 17:54 2. Ale mnie ktoś bardzo lubi że pisze komentarze podszywając się pod mój nick. 2024-06-19 17:50 3. Był nieprzeciętnym czlowiekiem. Jako proboszcz miał szersze horyzonty, poprzez udostępnianie kościoła dla wydarzeń artystycznych istotnie przyczynił się do rozwoju kultury zarówno wśród mieszkańców jak i turystów. Był godnym przykładem do naśladowania.Wpisał się na trwałe w historię Zakopanego. 2024-06-19 17:27 4. @rycho Poznałeś swoje pociechy? I tak powinny być ukarane. "Szumieć" to sobie mogą w domu, skoro im rodzic pozwala. Wandali trzeba temperować i to za młodu, bo na starość to już będą menelami. 2024-06-19 16:29 5. @Gośka zacytuję słowa piosenki, "każde pokolenie chce zmienić świat". To prawo młodości - emocje buzują, ideały się wykuwają, wiara w to, że można zacząć od nowa, przeprowadzić rewolucję i stworzyć nowy wspaniały świat . Jak i Greta chce żeby ludzie mieli czyste powietrze ,tak i ta 10 letnia dziewczynka chciała by żebyśmy mieli mądrych i odpowiedzialnych polityków. 2024-06-19 16:27 6. @octuwa i słzby bedą gonić za dzieciakami i zamkna w sierocińcu . No komunizm 2.0 . wam sie ludzie w głowach po......ło . Dzieci powinny sie wyszumiec jak dawniej , a tu takie akcje z niczego . antyterrorystów i policje jeszcze . 2024-06-19 16:20 7. Stare dziady chcą za free zabrać dzieciom stadion. Strasznie udają młodzieniaszków dopóki nóg nie powykrecajo :))) 2024-06-19 16:00 8. Zamiast jojceć do TP to szanowna pani powinna wezwać odpowiednie służby. 2024-06-19 15:46 9. To aż trzeba o tym artykuł pisać ? Złapać ,ukarać i tyle 2024-06-19 15:44 10. Bezstresowo wychowani
2024-06-10 21:44 1. Super impreza, moje gratulacje. Szkoda tylko że osoba która Wam tyle pomogła została przez was pominięta. Nawet nie usłyszałem od Was dla Pana M G słowa dziękujemy. 2024-05-19 18:55 2. Czyli zaczyna się jazda " bez trzymanki"_ kilku Radnych jest z poprzedniego wyboru ( nic nie robili ) nowi dużo obiecują. Nie wiadomo jakich zastępców będzie miał Burmistrz ( Pani od żółtych wstążek) odpadła...... 2024-04-22 15:13 3. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 4. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 5. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 6. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 7. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 8. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 9. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 10. Deportowac drugiego na anktartyde.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


Pożegnania

FILMY TP