Reklama

2022-04-24 10:00:00

JPII

Pamiętamy o naszym Gaździe

W kwietniu minęła kolejna rocznica śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II. Z tej okazji przypominamy dziś tekst, który opublikowaliśmy z okazji 10 lecia śmierci naszego Papieża.

Jan Paweł II, następca Świętego Piotra, głowa Kościoła. Nasz Gazda, jeden z najwybitniejszych Polaków, autorytet moralny nie tylko dla chrześcijan. Osoba niezmiernie bliska góralom. Papież-góral - jak chcieli Go sobie „przywłaszczyć” mieszkańcy Skalnego Podhala. Chodził po górach, przemierzał szlaki, jego życie było wyłącznie drogą po szczytach. Teraz jest czas na realizację testamentu, jaki zostawił nam Jan Paweł II w swoim nauczaniu, w przesłaniach. Karol Wojtyła wędrował po Tatrach, Gorcach, Beskidach, Podtatrzu. Bywał tu jako duszpasterz akademicki, jako profesor teologii, biskup, kardynał. Wrócił tutaj podczas papieskich pielgrzymek. Powracał wspomnieniami.

Wrośnięty w góry
Góry to jedna z największych pasji Ojca Świętego. Były miejscem nie tylko czynnego wypoczynku, ale także głębokich przemyśleń i modlitwy. Wędrował z plecakiem po wszystkich górach Polski, jeździł na nartach. Jan Paweł II to postać wybitnie związana z turystyką. Od 1946 r. należał do Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a od 1951 r. do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. W 1983 r. przedstawiciele Zarządu Głównego PTTK wręczyli Janowi Pawłowi II insygnia Członka Honorowego PTTK oraz Złotą Honorową Odznakę PTTK. Dziś trasy turystyczne, którymi wędrował Karol Wojtyła będąc księdzem, biskupem, kardynałem, nazywane są szlakami papieskimi. Oprócz tego wyznaczono też Szlaki Miejsc Papieskich, które związane są z duszpasterską posługą kard. Karola Wojtyły. Tatrzańscy górale mówią: „całe Tatry som Świyntoojcowe”. Zanim został papieżem, przemierzył niemal wszystkie dostępne tatrzańskie szlaki - piesze i narciarskie. Natomiast jest wiele miejsc w Tatrach i Zakopanem szczególnie związanych z jego obecnością, m.in. Jaszczurówka, „Księżówka”, sanktuarium na Krzeptówkach, klasztory na Wiktorówkach, Sióstr Urszulanek w Jaszczurówce i Sióstr Albertynek na Kalatówkach oraz Polana Chochołowska. (...) bardzo trudno mi rozstać się z polską przyrodą i z górami, i z jeziorami. Nie wiem, jak to będzie! - mówił Jan Paweł II do młodzieży zgromadzonej przed kościołem Ojców Paulinów na Skałce w Krakowie podczas I pielgrzymki do Polski w 1979 r. Tuż przed październikowym konklawe w 1978 r. kard. Karol Wojtyła wybrał się - jeszcze nie wiedząc o tym - w ostatnią górską wędrówkę, która prowadziła ścieżkami w okolicach Babiej Góry. Szedł ze Skawicy stromym i kamienistym niebieskim szlakiem przez Halę Krupową, Policę, Halę Śmietanową, do Przełęczy Krowiarki. Później trasę tę nazwano „Ostatnia wycieczka kard. Karola Wojtyły”. Orawę poznał jeszcze przed okupacją. W 1938 r., przed maturą, Karol Wojtyła jako junak Hufców Pracy pracował przy budowie drogi na Krowiarki. Okolice Babiej Góry i Pasma Policy były jednymi z najbardziej lubianych Jego terenów wycieczkowych. Wielokrotnie oglądał słynny wschód słońca z Królowej Beskidów. - Człowiekowi potrzebne jest piękno krajobrazu - przekonywał Jan Paweł II.

Wujek
Na początku lat 50. ub. wieku w parafii św. Floriana w Krakowie narodziło się prowadzone przez ks. Karola Wojtyłę duszpasterstwo turystyczne. W 1952 r., podczas pierwszej wyprawy na krokusy z młodzieżą studencką, do młodego ks. Karola przylgnęła ksywka „Wujek”. Chodziło o to, aby duszpasterz w cywilu wędrujący z młodzieżą nie wzbudzał zainteresowania. Jednym z miejsc szczególnie bliskich była Rusinowa Polana. Tu w jednym z szałasów gospodarzyła Babka Kobylarcykula, która - jak mówi powszechnie już znana anegdota - kazała kardynałowi iść z wiadrem do potoku po wodę, aby mogła uwarzyć mu herbatę. Karol Wojtyła bywał często u sióstr urszulanek w Jaszczurówce, zazwyczaj wtedy, gdy przyjeżdżał na narty. Tu na niego czekał mały pokoik na pierwszym piętrze z widokiem na zbocze Nosala, tutaj do następnego razu zostawiał swoje narty. Przyszły papież przyjeżdżał do Jaszczurówki jeszcze w latach 50. ub. wieku z młodzieżą. Po raz ostatni odwiedził siostry w marcu 1978 r. Najczęściej jeździł z towarzyszącym mu księdzem do Doliny Chochołowskiej. Tak wspominała siostra Teresa, zakrystianka: „Na wycieczkę dawałyśmy kanapki i termos z gorącą kawą do plecaka. Kierowca wiózł kardynała niezmiennie do Doliny Chochołowskiej. Tam podchodził na Grzesia i zjeżdżał. Sama słyszałam, jak z wielką dezaprobatą wyrażał się o takim sporcie narciarskim, co to tylko wjeżdżać kolejką. Prawdziwe narciarstwo to wnieść deski na plecach i zjechać - mawiał. Do dziś słyszę stukot Jego nart, kiedy wchodzi do domu”. Na nartach szusował też na Kasprowym Wierchu, na deskach wędrował z Zakopanego przez Gęsią Szyję do Roztoki czy z Hali Gąsienicowej przez Zawrat do Doliny Pięciu Stawów Polskich. Zdarzyło się, że kiedyś ks. Adam Boniecki odwiedził kard. Wojtyłę w kurii, mając nogę w gipsie, bo złamał ją na nartach w Tatrach. Przyszły papież, widząc połamańca, powiedział: „Tak to jest, jak człowiek najpierw jeździ, a potem się uczy”. Gorce. Tu ważnym miejscem papieskim jest Szałasowy Ołtarz na Czole Turbacza. Tutaj w szałasie ks. Karol Wojtyła odprawił nabożeństwo. Było to w czasie wycieczki we wrześniu 1953 r. Szedł z ciężkim plecakiem od Suchej Beskidzkiej, przez Babią Górę, Policę, Gorce, Mogielicę, do Tymbarku. Z „Wujkiem” wędrowało kilkanaście młodych osób. Szałas „Papieżówka” w Dolinie Kamienicy. W 1970 r. kard. Karol Wojtyła mieszkał w nim incognito przez 2 tygodnie i przygotowywał się do Kongresu Eucharystycznego w USA. Wąwóz Papieski w Kluszkowcach to unikatowe i jedyne w Polsce takie miejsce poświęcone pamięci Ojca Świętego. 9 lipca 1978 r. na polanie przed wejściem do wąwozu przyszły papież odprawił Mszę św. podczas oazowych Dni Skupienia Ruchu Światło - Życie. Jednym z miejsc, które Karol Wojtyła odwiedzał, był Gronków, gdzie proboszczem był jego przyjaciel z Wadowic ks. Adam Biela. Proboszcz wspominał, jak przyszły papież, zamiast w łóżku, spał na ziemi. Zawsze przed snem czytał, często zasypiał z książką pod głową i tak Go rano zastawał. Pomagał też księdzu w polu.

Berło Matki Bożej
Szczególnym miejscem dla Jana Pawła II było sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu. Górale pamiętają 15 sierpnia 1963 r., gdy podczas uroczystości koronowania Matki Boskiej Ludźmierskiej z ręki figurki wypadło w pewnym momencie berło. Pochwycił je stojący obok ks. biskup Karol Wojtyła. Kard. Stefan Wyszyński miał powiedzieć: „Karol, Matka Boża przekazała Ci władzę”. Później wrócił tu jako następca Świętego Piotra. Nowy Targ, czerwiec 1979 r. Pierwsza wizyta Ojca Świętego w kraju. Mimo przeszkód, jakie piętrzyły komunistyczne władze, na spotkanie z Janem Pawłem II ze wszystkich stron ciągnęły tłumy. Wielu Słowaków nielegalnie przekraczało granicę. Mieszkańcy Ludźmierza przybyli z Matką Boską Ludźmierską. Miasto było pięknie udekorowane, chociaż komuniści zabronili ozdabiać sklepowe wystawy. Podczas Mszy św. na nowotarskim lotnisku porządku pilnowało 3 tys. górali. Byli też milicjanci, którzy mimo woli uczestniczyli w nabożeństwie. Gdy na Podniesienie wszyscy uklękli, jakiś góral, widząc stojąca grupę milicjantów, huknął do nich: „Klękać!”. I wszyscy, jak na komendę, uklękli. Zaraz po Mszy św., gdy helikopter z Janem Pawłem II na pokładzie odleciał, nadciągnęła burza z piorunami. W tym samym czasie wojskowy dźwig zaczął rozbierać papieski ołtarz, aby nie został po nim ślad. Druga pielgrzymka Jana Pawła II do Ojczyzny, czerwiec 1983 r. Schronisko PTTK na Polanie Chochołowskiej. Tu odbyło się tajne spotkanie Ojca Świętego z Lechem Wałęsą, do ostatniej chwili utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Trwało ono niespełna 20 minut. Zaraz potem przyszłego prezydenta helikopterem odwieziono do Gdańska. Jan Paweł II wybrał się na spacer do Doliny Jarząbczej. W drodze powrotnej zatrzymał się przy bacówce Andrzeja Zięby Gala. Spotkał się też z pracownikami schroniska. Gdy opuszczał Polanę Chochołowską, powiedział: - Ja tu jeszcze do Was przyjadę w spokojniejszym czasie.

Spoglądał na Mnicha
Dla Zakopanego to pamiętna data. 4 czerwca 1997 r. wieczorem papieski śmigłowiec zbliżał się w kierunku Tatr. Ojca Świętego witały białe, zaśnieżone Tatry i zielone Podhale z płonącymi w dole watrami. Odgłos zakopiańskich dzwonów kościelnych radośnie oznajmiał przybycie pod Giewont Jana Pawła II. 7 czerwca, gdy opuszczał Podtatrze, nad Ludźmierzem przeszła gwałtowna burza, a promienie słońca nad Babią Górą utworzyły między chmurami coś na kształt korony. Nawet najwięksi sceptycy mówili o znakach na niebie i ziemi. Pod Giewontem Ojciec Święty odwiedził kościół św. Krzyża i spotkał się z dziećmi w kościele Świętej Rodziny. Dokonał uroczystej konsekracji kościoła Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Jan Paweł II odwiedził klasztor Sióstr Urszulanek w Jaszczurówce i Sióstr Albertynek na Kalatówkach, był na Kasprowym Wierchu i nad Morskim Okiem. Papieski śmigłowiec długo krążył w rejonie Wiktorówek i Rusinowej Polany. Ojciec Święty leciał helikopterem nad tatrzańskim szczytami, Babią Górą, Gorcami i Pieninami, wioskami Podhala, Orawy i Spisza. Podczas pobytu pod Giewontem mówił o pięknie Tatr, górskich wędrówkach i zabytkach sztuki ludowej. Pracownicy schroniska PTTK przy Morskim Oku już kilka dni wcześniej przeczuwali, że może ich odwiedzić Ojciec Święty, dlatego przygotowywali się do tej wizyty. - Trochę nerwowa atmosfera panowała tu cały tydzień - wspominała Maria Łapińska, gospodyni schroniska. - Przyjeżdżały różne samochody z antyterrorystami. Sprawdzali krzaki. Nawet byli tacy, co nurkowali w jeziorze. Przez te kilka dni cały czas coś się tu działo, chociaż mówiło się, że Papież będzie na Rusinowej Polanie. Dzień wcześniej na motocyklach przyjechało 2 facetów ubranych w skóry. Wtedy już coś mnie tknęło. Należało się czegoś spodziewać. Następnego dnia po południu też przyjechali panowie ubrani na czarno i powiedzieli, że chcą ze mną rozmawiać. A ja byłam czymś bardzo zajęta. Zaczęli mnie przepytywać. Ale wtedy, nikt wyraźnie mi nie powiedział, że będzie tu Jan Paweł II. Dopiero na pół godziny przed wizytą przyjechał dyrektor parku Wojciech Byrcyn, kilku parkowców i powiedzieli mi, że przyjedzie Papież. Chociaż i tak do końca nie było wiadomo - opowiadała po papieskiej wizycie. ówczesny burmistrz Adam Bachleda Curuś w imieniu górali polskich złożył na klęczkach hołd Papieżowi. Powiedział m.in. (...) dziękujemy Ojcze Święty, żeś nas wydostał z czerwonej niewoli, a teraz chcesz i uczysz, jak Dom Ojczysty, polski, wysprzątać z tego, co hańbi, rujnuje, zniewala, gubi (...) przyrzekamy, jak ten krzyż na Giewoncie, mocno trwać w wierze i tradycji chlubnej przodków naszych (...).
Tekst i fot.: Jolanta Flach
Tygodnik Podhalański 14/2015

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
 • USŁUGI | budowlane
  PROFESJONALNE MALOWANIE DACHÓW. Długoletnia praktyka, niskie ceny. 604 120 874.
 • PRACA | dam
  Austria oferty pracy dla murarzy, cieśli, dekarzy, stolarzy, elektryków i hydraulików Wiedeń-Linz-Graz-Salzburg tel. 538373894 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 538373894
 • PRACA | dam
  Firma ORIK s.r.o. Trstená - Słowacja szuka GRAFIK DTP/drukarz grafik i obsługa maszyny Agfa Anapurna M2050i, ESKO Kongsberg X Edge. Praca od zaraz, pełny etat, 1200-1500 Eur brutto/mies.. +421 948 502 028 www.orik.sk dusan@orik.sk
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko PRACOWNIK KROJOWNI . Miejsce Pracy: Stare Bystre tel .18-26 137 32.
 • PRACA | dam
  Lubisz pracować z ludźmi i masz doświadczenie w obsłudze klienta? Szukasz ciekawej pracy na sezon u renomowanego pracodawcy? POZNAJ NAS: POLSKIE KOLEJE LINOWE są liderem wśród operatorów kolei linowych w Polsce. Jednym z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniającym ponad 400 osób. DOŁĄCZ DO NAS! Obecnie poszukujemy osoby na stanowisko: PRACOWNIK OBSŁUGI RUCHU TURYSTYCZNEGO. Miejsce pracy: Zakopane, Gubałówka, Butorowy Wierch. CO BĘDZIE NALEŻEĆ DO TWOICH OBOWIĄZKÓW? - Obsługa ruchu turystycznego, - Obsługa kasy fiskalnej, sprzedaż biletów, - Udzielanie informacji klientom o atrakcjach i ofercie ośrodka, - Profesjonalna obsługa klienta, - Dbałość o bardzo dobry wizerunek ośrodka, - Wykonywanie prac porządkowych i przygotowawczych przy uruchomieniu urządzeń transportu linowego, - Pomoc przy obsłudze kolei linowych i pozostałych urządzeń, - Wykonywanie prac budowlanych, konserwacyjnych i remontowych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wysoka kultura osobista, - Mile widziana praktyczna znajomość obsługi komputera, - Umiejętność obsługi kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych będzie dodatkowym atutem, - Komunikatywność i łatwość w nawiązywaniu kontaktów, - Umiejętność pracy w zespole, - Optymizm, sumienność i zaangażowanie, - Dyspozycyjność. OFERUJEMY: - Ciekawą pracę sezonową, - Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę, - Terminowe i atrakcyjne wynagrodzenie, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Karty Rodzinne uprawniające do zniżek na produkty i usługi w ośrodkach PKL. OSOBY ZAINTERESOWANE REKRUTACJĄ prosimy o przesłanie aplikacji zawierającej CV na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "Pracownik obsługi ruchu turystycznego Gubałówka". Prosimy o dopisanie oświadczenia o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię pracownika fizycznego do układania drewna kominkowego w miejscowości Lasek, tel 182651107.
 • PRACA | dam
  Karczma w Poroninie zatrudni lub przyuczy do zawodu KELNERKA - 600 071 887.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA W GORCACH. 503 868 728.
 • PRACA | dam
  Potrzebny PRACOWNIK NA ŻELBETY (może być do przyuczenia). 791 669 932.
 • PRACA | dam
  Potrzebny PRACOWNIK BUDOWLANY lub młody do przyuczenia 791 669 932.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  ZARZĄDZANIE APARTAMENTAMI - BIALYMIS.INFO - 792 000 011
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA REMONTY www.remonty.emilia.com.pl. 602839607
  Tel.: 602839607
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Trzyosobowa rodzina poszukuje MIESZKANIA DO WYNAJĘCIA W ZAKOPANEM, od lipca/sierpnia. Przenosimy się z Krakowa i jesteśmy zainteresowani wynajmem długoterminowym. Tel. kontaktowy: 608668882 lub 608047490
 • USŁUGI | budowlane
  POSZUKIWANA EKIPA TYNKARSKA (CEM-WAP) - KOŚCIELISKO, DUŻA INWESTYCJA !!! OD ZARAZ !!! 533727595
  Tel.: 533727595
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu altan i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • PRACA | dam
  Poszukiwany kucharz/doswiadczona pomoc kuchenna do restauracji w okolicach Jablonki. Praca na stale, zapewniamy umowe o prace. tel. 534 854 513
  Tel.: 534
 • PRACA | dam
  Firma PRYMUS AGD poszukuje miłej i kontaktowej osoby do pracy na stanowisku sprzedawca w sklepie w galerii Stopiak ul.ludźmierska 26a. 794393910 marta.maciejewska@prymus-agd.pl
  Tel.: 794393910
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY WYKOŃCZENIA KRÓTKIE TERMINY BEZPŁATNA WYCENA FAKTURY VAT. 602839607
  Tel.: 602839607
 • USŁUGI | budowlane
  WYKONYWANIE OGRODZEŃ BETONOWYCH, PANELOWYCH. MONTAŻ BRAM PRZESUWNYCH. 793 674 080.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię Studentkę lub Maturzystkę od zaraz do pracy na cały sezon wakacyjny. Gwarantuję miłą atmosferę i uczciwe zarobki Tel. 601 30 77 35.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy na pełny etat Recepcjonistki/ Recepcjonisty do niewielkiego ApartHotelu w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy: atrakcyjne wynagrodzenie, zatrudnienie w oparciu o umowę o prace, elastyczny grafik. Więcej informacji pod nr. 668-850-500 www.aparthoteltatrzanski.pl managertatrzanski@gmail.com
  Tel.: 668
 • PRACA | dam
  Przyjmę BLACHARZA SAMOCHODOWEGO lub do przyuczenia. 574 573 497.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZY, BARMANÓW, KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepaląca) DO SPRZĄTANIA I GOTOWANIA W DOMU JEDNORODZINNYM, 4-5 godzin dziennie (poniedziałek-piątek). Obok Zakopanego. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Poszukujemy **RECEPCJONISTY / KI** do Aparthotelu w Białce Tatrzańskiej. Praca stała, wysokie wynagrodzenie, umowa o pracę. Przyślij nam swoje CV: edyta.aparthotel@gmail.com. 696112266
  Tel.: 696112266
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI KOMINÓW, ATTYK, GZYMSÓW. PRACE NA RĄBEK STOJĄCY, RĘCZNY I MASZYNOWY. DACHÓWKA. 534 428 571.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE - Andrzej Kasperek. PRZEKRYCIE I KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko PRACOWNIK BIUROWY-MAGAZYNIER. Miejsce prasy: Stare Bystre, tel .18 26 137 32.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko ZAOPATRZENIOWIEC. Miejsce Pracy: Stare Bystre, tel .18 26 137 32.
 • PRACA | dam
  Pizzeria Da Grasso w Nowym Targu przyjmie POMOC NA KUCHNIĘ. Praca co drugi weekend. 508256350.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. 508256350.
 • PRACA | dam
  Poszukuję PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH. 698 190 555.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam NISSANA QUASHQAI z dachem panoramicznym. Rok produkcji 2010, 1,5 DCI, przebieg 209 tys. km. Bogate wyposażenie (komputer pokładowy, wbudowany zestaw głośnomówiący, tempomat, przyciemniane szyby itp.). Drugi właściciel, niepalący. Cena 33 tys. zł. Tel. 570 666 770
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. Tel. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | budowlane
  Domy z bali, szkieletowe,ciesielstwo, dachy,. 660929793
  Tel.: 660929793
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-05-28 21:15 Wychowała kilka pokoleń zakopiańczyków 2022-05-28 20:30 Kto wyśpiewa sobie złote, kto srebrne, a kto brązowe zbyrcoki? (WIDEO) 2022-05-28 19:45 Ratownicy TOPR udzielali pomocy trzem osobom 2022-05-28 19:00 Wypadek polskiej turystki w Tatrach Słowackich 2022-05-28 18:15 Rodzinne śpiewanie w Jurgowie 2022-05-28 18:15 Plaża na Gubałówce otwarta (WIDEO) 2022-05-28 17:54 Tęcza nad Tatrami 2 2022-05-28 17:30 Trampkarze na Kasprowym (WIDEO) 2 2022-05-28 16:45 Dziś w Termach mamy badają się bezpłatnie 2022-05-28 15:43 Mężczyzna przygnieciony ciągnikiem w Szlembarku 2 2022-05-28 15:21 Nie żyje Stanisław Urbaniak z Ochotnicy Górnej 2022-05-28 15:15 Zobaczcie jak wygląda dziś wierzchołek Kasprowego Wierchu (WIDEO) 2022-05-28 14:48 Dzień Dziecka w Krainie OZ 2022-05-28 14:38 Upadek z Rysów. Poważne obrażenia u turysty 4 2022-05-28 14:30 Kasprowy w kolejce 1 2022-05-28 13:45 Manewry ratownicze nad jeziorem (WIDEO), (ZDJĘCIA) 2022-05-28 13:00 Z policyjną eskortą do szpitala 1 2022-05-28 12:53 Dziś wielkie odsłonięcie pomnika w Pcimiu 1 2022-05-28 12:15 Już za tydzień wielki zlot motoryzacyjny w Chyżnem 2022-05-28 11:30 Mróz na najwyższych szczytach. Bez zagrożenia lawinowego w Tatrach 2022-05-28 10:45 Chmury i wiatr, a jutro deszczowa niedziela 2022-05-28 10:00 Sztuka przetrwania 1 2022-05-28 08:59 Biały Miś motywem tegorocznego Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego 2022-05-28 08:00 Kierowcy szybciej doczekali się na poziome znaki 5 2022-05-27 22:37 Gospodarstwo w płomieniach 2022-05-27 22:27 Gremlin nie wrócił do domu 2 2022-05-27 21:40 TIG alarmuje - nie majstrujcie przy uchwale antysmogowej! 6 2022-05-27 21:01 OSP Bór z zupełnie nowym strażackim samochodem 2022-05-27 20:20 "Świnki trzy" - bajkowy Dzień Mamy i Taty 2022-05-27 19:30 Sowieckie symbole wyprowadzić ze Zdroju - domagają się działacze rabczańskiego PiS-u 15 2022-05-27 19:30 Głośna impreza na Zjeździe Solidarności. Interweniowała policja 26 2022-05-27 18:45 Woda się leje, nikt nie reaguje 4 2022-05-27 18:15 Kierowca BMW jechał zakopianką prawie 200 km na godz. 9 2022-05-27 17:59 Nadciągnęła zmiana pogody. Wysoko w Tatrach możliwe opady śniegu 3 2022-05-27 17:15 W barach w Zakopanem coraz większy ruch 7 2022-05-27 16:30 Nowy teledysk Zakopower. Widzialne i niewidzialne (WIDEO) 4 2022-05-27 15:45 Tajemny Nowy Ład i najbardziej sfiskalizowane miasto w Polsce 2022-05-27 14:59 Wandale szybko zdemolowali nową wiatę przystankową 1 2022-05-27 14:15 Współczesna premiera opery komicznej J.A. Bendy w Szczawnicy 2022-05-27 13:45 Prezydent opowiada żart o Tusku, cewniku i pielęgniarce (WIDEO) 21 2022-05-27 13:34 W Szczawnicy dziś dużo wycieczek 2022-05-27 12:59 Ukraińcy w Tatrach, specjalna strona po ukraińsku na Facebooku TP 1 2022-05-27 12:15 Przygotowania do największej Majówki w Polsce idą pełną parą 2022-05-27 10:42 Wycinają kolejne drzewo na Krupówkach 3 2022-05-27 10:00 Pełty spływają Orawą 2022-05-27 09:47 Zderzenie autobusu z samochodami osobowymi (ZDJĘCIA) 2022-05-27 09:31 Kolejka na Kasprowy kursuje, ale turystów niezbyt wielu 2022-05-27 09:00 Najpiękniejszy ogród w mieście - kolejna odsłona popularnego konkursu 2022-05-27 08:59 Ostatnie pożegnanie Michała, który zginął w wypadku motocyklowym 2022-05-27 08:00 Modelarze powalczą o tytuł Nojpiykniyjsego Polowaca
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-05-28 20:28 1. Od spalania węgla trzeba odchodzić stopniowo, i obecne przepisy takie właśnie są. Był czas na usunięcie kotłów pozaklasowych i rozważenie alternatyw. Lepsze kotły, alternatywne i. odnawialne źródła energii to inwestycja w nasze zdrowie. Jedyne odstępstwa wyobrażam sobie dla osób, dla których wymiana kotła w chwili obecnej spowoduje wejście w stan ubóstwa. 2022-05-28 20:16 2. "Wszyscy narzekają na pogodę..." Nie wszyscy, ja nie narzekam :-) 2022-05-28 19:55 3. Kolejny raz @Zbooj opowiada pierdoły. W moim kodeksie drogowym pisze tak, cytuje "Dz.U 32 Rozdział 2 Wyposażenie § 46. 1. Pojazd silnikowy, o którym mowa w § 44: 1) wyposaża się w: a) kabinę lub ramę ochronną; przepis stosuje się do zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 1993 r. " 2022-05-28 19:47 4. @byby a kto odpowiada za miasto oraz za to co się w nim dzieje ? Za domniemany syf brud i że się w nim nic nie robi oczywiście PiS a teraz kto ? @Supcio to Twoja logika jest taka że jak coś nie nie tak to wtedy winny jest sołtys derulo a dobry program 500+ to zasługa i pomysł PO chociaż wtedy piniendzy nie ma nie było i nie będzie nawet zakopanych w Zakopanem 2022-05-28 18:59 5. a Jędraszewski mówi że to zaraza 2022-05-28 18:25 6. zboooj nie ci którzy żrą i nic nie robia za nasze pieniądze i tylko opowiadają dyrdymaly ubierając się w kolorowe szmaty przed którymi kkeczysz niech oni się wezmą za uczciwa robotę a od TOPRu to wiesz co.... 2022-05-28 18:02 7. Jako działacze Solidarności, to są moralnie usprawiedliwieni. A take Polske walczyli z komuną. 2022-05-28 17:51 8. zadzwoni po darmowe toprtaxi i powie ,że "utknęła w trudnym dla niej terenie" i po 15 min jest już w Zakopanem 2022-05-28 17:44 9. Takie Matoły powinni płacić za akcję może by nauczyło rozumu 2022-05-28 17:37 10. toperkom to pasi.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

Bojcorka

FILMY TP

Pożegnania