2022-05-08 08:00:21

Reklama

Skoki

Trzy grupy szkoleniowe i 23 zawodników w kadrze narodowej mężczyzn

Reklama

Znane są już składy Kadr Narodowych Mężczyzn w skokach narciarskich na sezon 2022/2023

Zarząd Polskiego Związku Narciarskiego zatwierdził składy Kadr Narodowych w skokach narciarskich mężczyzn na sezon 2022/2023. Powołane zostały trzy grupy szkoleniowe: Kadra Narodowa A, B i Młodzieżowa. Stworzone zostały również dwa ośrodki bazowe i grupy treningowe w Beskidach i na Podhalu. 

"Do składu reprezentacji Polski mężczyzn w skokach narciarskich powołanych zostało łącznie 23 zawodników. Kadra Narodowa A prowadzona przez Thomasa Thurnbichlera będzie liczyła pięciu skoczków. W grupie B Macieja Maciusiaka znalazło się sześciu zawodników, a do Kadry Narodowej Młodzieżowej Daniela Kwiatkowskiego powołanych zostało dziewięciu sportowców. Również w ośrodkach bazowych zawodnicy będą przygotowywali się do kolejnego sezonu. W grupach regionalnych szkoleniem centralnym objętych zostało trzech skoczków narciarskich" - czytamy w komunikacie Polskiego Związku Narciarskiego. 

Jak informuje Anna Karczewska z PZN, wraz z nowym sezonem powrócono do systemu z podziałem na trzy grupy szkoleniowe w skokach narciarskich mężczyzn. 

Beskidy i Podhale

– Powołane zostały: Kadry Narodowe A, B i Młodzieżowa. W pierwszej drużynie pod okiem Thomasa Thurnbichlera szkolonych będzie pięciu zawodników - wyjaśnia Adam Małysz, dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w PZN - W grupie młodzieżowej mamy dziewięciu skoczków narciarskich. Natomiast w Kadrze Narodowej B z Maciejem Maciusiakiem trenować będzie sześciu zawodników, a dodatkowych trzech sportowców szkolonych będzie w kadrach regionalnych. Ci zawodnicy mają zapewnione pełne wsparcie PZN oraz status kadrowicza, czyli otrzymają wszystko to, co jest im potrzebne, ale będą trenowali ze szkoleniowcami w ośrodkach bazowych.  

Dodaje, że w grupie regionalnej beskidzkiej mamy dwóch zawodników i są nimi Stefan Hula oraz Jarosław Krzak, a w zakopiańskiej będzie to Klemens Murańka. – Zmiana trenera przyniosła za sobą pewną zmianę systemu, dlatego powstały dwa ośrodki bazowe i dwie grupy regionalne w tych miejscach. Np. w Austrii również są zawodnicy, którzy teoretycznie powołani zostali do kadry narodowej, a trenują na miejscu w ośrodkach bazowych. Podział został stworzony po to, aby bardziej zmotywować tych zawodników i żeby oni chcieli dostać się w zasadzie nawet nie do Kadry B, ale od razu do Kadry A. Jeśli skoczkowie z grup regionalnych będą prezentowali odpowiedni poziom, to będą mieli możliwość wspólnych treningów i zgrupowań czy to z Kadrą A, czy Kadrą B. Ścisła współpraca pomiędzy grupami szkoleniowymi i ośrodkami bazowymi umożliwia to i ma spowodować rozwój sportowy zarówno tych młodych zawodników, jak i tych starszych, którzy wciąż mają szanse na wygrywanie. Wiem, że ten nowy system i nasza ścisła współpraca będzie miała odzwierciedlenie w wynikach – przyznał Adam Małysz. – Chciałbym dodać jeszcze jedną rzecz o tym, jak została podzielona praca wśród trenerów w ośrodkach bazowych. Głównym trenerem w grupie beskidzkiej będzie Krzysztof Biegun, a w podhalańskiej Wojciech Topór i oni w tych regionach będą odpowiadali za trening seniorów. Natomiast Zbigniew Klimowski i Piotr Fijas są to trenerzy współpracujący z nimi, którzy wykonują już swoją prace na stanowiskach trenerów regionalnych, ale głównie będą zajmowali się szkoleniem juniorów – podsumował dyrektor koordynator ds. skoków i KN w PZN. 
Końca dobiega pierwsze wspólne zgrupowanie zawodników i sztabów szkoleniowych Kadry Narodowej A i B. Od wtorku do piątku podopieczni Thomasa Thurnbichlera i Macieja Maciusiaka trenowali w ośrodku Kolna, niedaleko Krakowa. 

Młodzież już trenuje

Liczna, bo dziewięcioosobowa Kadra Narodowa Młodzieżowa również w tym tygodniu rozpoczęła już przygotowania do sezonu. – Najmłodszym w naszej grupie będzie Kacper Tomasiak, którego przygotowania będą opierały się głównie o treningi w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Od tego sezonu Kacper ma już prawo startu w zawodach międzynarodowych FIS, dlatego chcemy mieć go w kadrze. Zależy nam również na tym, aby Kacper miał już odpowiedni sprzęt. Chcemy mieć na tym kontrolę, abyśmy w każdej chwili mogli powołać go do składu na zawody – poinformował Daniel Kwiatkowski, główny szkoleniowiec Kadry Narodowej Młodzieżowej. – Po rozmowach z trenerem Hankusem doszliśmy do wniosku, że Kacper jest jeszcze młodym zawodnikiem i takie rozwiązanie, jak treningi z rówieśnikami w szkole, będzie dla niego lepsze na ten moment. Będzie miał plan treningowy ułożony pod młodszych zawodników i będzie trenował ze Sławkiem Hankusem. W jego wieku specjalistyczny trening siłowy nie jest jeszcze konieczny – dodał Kwiatkowski. 

W czwartek podopieczni Daniela Kwiatkowskiego rozpoczęli dwudniową konsultację w Szczyrku. W przyszłym tygodniu czekają ich badania w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej w Warszawie, a następnie zgrupowanie w nadmorskim Cetniewie. – Konsultacja szkoleniowa w Szczyrku jest spotkaniem bardziej organizacyjnym. Chcemy lepiej poznać się z zawodnikami, bo mamy kilku nowych skoczków w grupie oraz porozmawiać z każdym indywidualnie o tym sezonie i naszych celach na ten rok – przyznał Daniel Kwiatkowski. – Tuż po badaniach w Warszawie udamy się na obóz do Cetniewa, gdzie będziemy trenowali do piątku. Wzorem minionych sezonów chcemy na kilka dni zmienić klimat i bazę treningową. Jest to dla nas dodatkowy impuls, gdyż praktycznie większość sezonu trenujemy w Szczyrku oraz w Zakopanem – podsumował Kwiatkowski.  

Kadra kobiet

Powołana została także Kadra Narodowa Kobiet w skokach narciarskich, w ramach której treningi będą odbywały się w dwóch ośrodkach bazowych: podhalańskim i beskidzkim. Szczegóły przedstawione zostaną w kolejnym tygodniu. 
Od tego sezonu nową rolę pełnić będzie Łukasz Kruczek, który został koordynatorem ds. skoków narciarskich odpowiedzialnym za wsparcie i współpracę z klubami, Szkołami Mistrzostwa Sportowego oraz rozwój merytoryczny Narodowego Programu Rozwoju Skoków Narciarskich i Kombinacji Norweskiej – „LOTOS Szukamy Następców Mistrza”. 
– Rozpocząłem już działania na nowym stanowisku. Jest to w pewnym sensie nowe wyzwanie, aczkolwiek część z zadań była już wcześniej wykonywana przeze mnie, teraz jednak wychodzą one na pierwszy plan działania. Obszar pracy jest większy i wymagający nieco innej organizacji. Cały czas zostaję jednak szkoleniowcem i w miarę jak będą potrzeby, jestem w gotowości do pomocy – przyznał Łukasz Kruczek.

Kadra Narodowa A mężczyzn
Zawodnicy:
1.Kamil Stoch – KS Eve-nement Zakopane
2.Piotr Żyła – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
3.Dawid Kubacki – TS Wisła Zakopane
4.Jakub Wolny – LKS Klimczok Bystra
5.Paweł Wąsek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
Sztab szkoleniowy:
1.Thomas Thurnbichler – trener główny
2.Marc Nölke – asystent trenera głównego
3.Krzysztof Miętus – asystent trenera głównego
4.Mathias Hafele – trener techniczny 
5.Łukasz Gębala – fizjoterapeuta
6.Kacper Skrobot – serwismen
7.Kamil Skrobot – serwismen
Osoby współpracujące: 
1.Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
2.Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
3.Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
4.Aleksander Winiarski – lekarz
5.Piotr Krężałek – biomechanik 
6.Paweł Witczak – kierownik organizacyjny 
Kadra Narodowa B mężczyzn
Zawodnicy:
1.Andrzej Stękała – AZS Zakopane
2.Kacper Juroszek – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
3.Tomasz Pilch – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe 
4.Aleksander Zniszczoł – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
5.Maciej Kot – AZS Zakopane
6.Jan Habdas – LKS Klimczok Bystra
Zawodnicy z grupy regionalnej*
1.Stefan Hula – KS Eve-nement Zakopane
2.Jarosław Krzak – PKS Olimpijczyk Gilowice
3.Klemens Murańka – TS Wisła Zakopane
*zawodnicy, którzy mają status kadrowicza i otrzymają pełne wsparcie PZN, ale trenować będą w ośrodkach bazowych pod okiem trenerów regionalnych
Sztab szkoleniowy:
1.Maciej Maciusiak – trener główny
2.Radek Židek – asystent trenera głównego 
3.Paweł Gurbusz – fizjoterapeuta
4.Maciej Kreczmer – serwismen
5.Michał Wilk – trener przygotowania motorycznego 
Osoby współpracujące: 
1.Krzysztof Biegun – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
2.Wojciech Topór – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
3.Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
4.Aleksander Winiarski – lekarz
5.Piotr Krężałek – biomechanik 
6.Paweł Witczak – kierownik organizacyjny 
Kadra Narodowa Młodzieżowa mężczyzn
Zawodnicy:
1.Tymoteusz Amilkiewicz – AZS Zakopane
2.Klemens Joniak – LKS Poroniec Poronin
3.Marcin Wróbel – AZS Zakopane
4.Jakub Wisełka – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe
5.Wiktor Szozda – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe 
6.Arkadiusz Jojko – Wiślańskie Stowarzyszenie Sportowe 
7.Szymon Zapotoczny – KS Eve-nement Zakopane
8.Adam Niżnik – TS Wisła Zakopane
9.Kacper Tomasiak – LKS Klimczok Bystra 
Sztab szkoleniowy:
1.Daniel Kwiatkowski – trener główny
2.Grzegorz Miętus – asystent trenera głównego
3.Magdalena Wójcik – fizjoterapeutka

Osoby współpracujące: 
1.Piotr Fijas – trener bazowy w ośrodku beskidzkim
2.Zbigniew Klimowski – trener bazowy w ośrodku podhalańskim
3.Adam Małysz – dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej
4.Aleksander Winiarski – lekarz
5.Piotr Krężałek – biomechanik 
6.Paweł Witczak – kierownik organizacyjny 

 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    DO PENSJONATU W ZAKOPANEM - OSOBĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI - dyspozycyjną. Bez zamieszkania. 590 578 689.
  • USŁUGI | inne
    SZEWC - KALETNIK - ZAKOPANE - ul. Staszica 3 - 666 120 662.
  • PRACA | dam
    Praca w Zakładzie Kuśnierskim wymagane doświadczenie oraz Prawo jazdy Kategoria B. 888267329
    Tel.: 888267329
  • PRACA | dam
    Praca Kucharz Z Doświadczeniem Bukowina Tatrzańska Gotowanie Dla Grup w Dużym Ośrodku Z Noclegiem.
    Tel.: 601 453 970
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Nowy Targ -sprzedam działkę usługowa 8235 m2 z uregulowanym dojazdem okolice stacji paliw przy drodze na Białkę Tatrzańska. 660797241 www.b12.pl
    Tel.: 660797241
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE USŁUGOWE/BIUROWE - ul. Kościeliska (I p.), obok przejścia podziemnego. 509 25 44 55.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    ŚWINIE WŁASNEGO CHOWU. 788 679 465.
  • PRACA | dam
    Poszukuję osoby do sezonowego, prowadzenia gospodarstwa domowego w Zakopanem. Życiorys zawodowy proszę przesyłać na adres e-mail. rozanob@interia.pl
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM W WITOWIE, w którym do roku 2025 znajdował się Ośrodek Zdrowia. 698 508 796.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-12 21:50 Kajtek wciąż zaginiony 2026-02-12 21:30 Sprzęt od Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już dotarł do Rabki 2026-02-12 20:46 Nowy komendant Straży Pożarnej w Zakopanem 2026-02-12 20:35 Nietypowa akcja strażaków z pączkiem w tle 2026-02-12 20:00 W czerwcu Zakopane stolicą sportu. Tatra Fest i L'Étape Poland połączą siły 2026-02-12 19:26 Roczna narada tatrzańskiej Policji. Podsumowanie 2025 roku w Zakopanem 2026-02-12 19:00 Od lat w planach, teraz bliżej realizacji. Co z obwodnicą Zakopanego? 3 2026-02-12 18:01 Fundusze Europejskie na odnowę małopolskich miast 2026-02-12 18:00 Będą nowi dyplomowani bacowie i zawodowi juhasi 2026-02-12 17:22 Dziś odwilż i gorsze warunki na stokach (WIDEO) 2026-02-12 17:00 Burmistrz wraca do dobiegającej końca inwestycji kolejowej w Rabce 3 2026-02-12 16:00 Po ile ten pączek, po ile? 2026-02-12 15:30 Poetycka niedziela w Nowym Targu 2026-02-12 15:22 Krakowska wojna na billboardy przeniosła się na Podhale 5 2026-02-12 15:00 Burmistrz Zakopanego o starcie Maryny Gąsienicy na Igrzyskach i hejcie, który spotkał Polę Bełtowską (WIDEO) 11 2026-02-12 14:29 Łanie spędzają tłusty czwartek na parkingu na Bystrem (WIDEO) 1 2026-02-12 14:29 Zwłoki znalezione w Zębie 2026-02-12 14:25 Awantura w Bustryku. Zatrzymany mężczyzna 1 2026-02-12 13:59 Stauetka Travelist dla Zakopanego, strategia miasta, pieniądze na sport (WIDEO) 3 2026-02-12 13:55 Wycieraczki hybrydowe, płaskie czy klasyczne - które sprawdzą się zimą? 2026-02-12 13:30 Skubarki w zubrzyckim skansenie 2 2026-02-12 13:00 Kładka nad Rabą prawie gotowa 1 2026-02-12 12:30 Pierwsza polska projektantka graficzna. Anna Gramatyka-Ostrowska 2026-02-12 12:00 Policyjny punkt przyjęć w Białym Dunajcu już działa. Dzielnicowy przyjmuje w urzędzie gminy 4 2026-02-12 11:31 Paster­ska wiara w Krakowie. Spotkanie o tradycjach pasterskich Podhala 2026-02-12 11:00 Mija 81 lat od jednej najtrudniejszych akcji w historii TOPR. Gdy Niemcy byli o krok 2 2026-02-12 09:45 Nie uwierzycie, ile pączków zrobili w zakopiańskiej cukierni (WIDEO) 1 2026-02-12 09:30 Jaworzyna Krynicka ponownie stanie się stolicą światowego snowboardu. Już 28 lutego i 1 marca rusza tutaj Puchar Świata FIS w snowboardzie alpejskim! 2026-02-12 09:15 Dziś tłusty czwartek. Ile pączków już zjedliście? 8 2026-02-12 08:52 Owczarek niemiecki z łańcuchem biega po Równi Krupowej 6 2026-02-12 08:00 List nie dochodzą, awiza znikają 2 2026-02-11 22:11 Komendant Straży Pożarnej w Zakopanem kończy służbę 2 2026-02-11 21:00 Puchar Świata Dzieci i Młodzieży w Narciarstwie Alpejskim wystartował 2026-02-11 20:32 Gra z czasem i rolą Danuty Majewskiej 2026-02-11 20:00 Czy posypywanie solą to najlepszy sposób na odśnieżanie Zakopanego? 18 2026-02-11 19:33 Nie żyje Maciej Klimecki, długoletni pracownik Tatrzańskiego Parku Narodowego 1 2026-02-11 19:28 Oszustwo na pracownika banku 4 2026-02-11 19:10 Trzy samochody zderzyły się na zakopiance, brak służb 5 2026-02-11 19:00 Alpejczycy z Zakopanego z medalami w Kitzbühel. Sukces na VIRTUS Austria Open 2026 2026-02-11 18:40 Pędzili jak szaleni, stracili prawa jazdy 2026-02-11 18:30 Paolo Sorrentino wraca z poruszającą opowieścią. Mamy dla Was bilety 2026-02-11 18:23 Trzęsienie ziemi w Radzie Miasta. 13 radnych chce odwołania przewodniczących 4 2026-02-11 18:00 Remonty w Szkole Podstawowej w Suchem. Modernizowane sale i zaplecze placówki 2026-02-11 17:33 Trwa sesja Rady Miasta Nowy Targ. Rezygnacja wiceprzewodniczącego, obwodnica i zablokowana rezolucja 1 2026-02-11 17:30 Bezcenny skarb Instytutu Roślin. Mamy dla Was książki 2026-02-11 17:00 Uchwała skuterowa nieskuteczna, mieszkańcy i cepry domagają się szybkich działań 5 2026-02-11 16:37 Policja na lodowisku 1 2026-02-11 16:00 Kino w straży 2026-02-11 15:32 Ratownicy TOPR transportowali nurka w tatrzańskiej jaskini. To były szkoleniowe ćwiczenia 2026-02-11 15:30 Święto Kota w Witkacym 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama