Reklama

2022-05-15 16:45:20

Reklama

Zapomniany Titz

To na granicy skandalu, że władze Nowego Targu nie pamiętają o wybitnych obywatelach

Nie ma w Nowym Targu festiwalu jego imienia, a nawet ulicy. Choć z ratusza rozbrzmiewa codziennie hejnał, którego jest autorem, wiele osób nawet tu nie wie, kim był Józef Edmund Titz.

- To zupełnie niezrozumiałe, a nawet na granicy skandalu, jak władze Nowego Targu nie pamiętają o swoich wybitnych obywatelach - uważa Jan Kanty Pawluśkiewicz, który w połowie lat 90. ubiegłego wieku odkrył nowotarskiego kompozytora, zachwycił się nim i zaczął upominać się o upamiętnianie jego muzyki. Ambasadorem jego twórczości od lat jest chór "Gorce", który wykonuje jego utwory. - Kiedy jechaliśmy na festiwal z utworem "Smutny zbójnik, smutny" czy "Wiater holny", to wygraną mieliśmy pewną - opowiada Zofia Sokołowska. Profesora Titza pamięta doskonale. - To był bardzo skromny, serdeczny człowiek. Taki uroczy staruszek - wspomina. - Niepozorny, niewysoki, ale wielki duchem - dodaje. Do chóru pani Zofia należy od 56 lat. Titz przychodził na próby. - Bardzo przeżywał, gdy śpiewaliśmy jego utwory. Siadał, zamykał oczy i słuchał. Był w siódmym niebie - podkreśla. W nowotarskiej szkole muzycznej uczył gry na skrzypcach. Pamięta, że uczniowie bardzo go lubili. - Uwielbiam śpiewać jego utwory. "Nucicki o kochaniu" czy "Smutny zbójnik, smutny" nigdy mi się nie znudzą - podkreśla Zofia Sokołowska. - Jego utwory są poruszające, rzewne, zróżnicowane melodyjnie. Zawsze robiły wrażenie na publiczności i na jurorach - podkreśla. - Były to utwory na motywach góralskich, ale opracowane przez niego na głosy, kompozycje na poziomie - dodaje. Muzyka góralska zachwyciła go i zainspirowała podczas wesela góralskiego w Waksmundzie w latach 20. ubiegłego wieku. .

Dzięki staraniom Jana Kantego Pawluśkiewicza w 1999 r. Państwowe Wydawnictwo Muzyczne wydało 10 partytur Titza. - "Pieśni wybrane - na chór męski, mieszany, a capella", które sfinansował Józef Trzciński i Cech Rzemiosł Różnych. Dzięki staraniom Pawluśkiewicza i modyfikacji utwór Titza "Idzie Jaśko na zbój" stał się hejnałem stolicy Podhala i rozbrzmiewa codziennie z wieży ratusza. - Miał ponurą i depresyjną aranżację, stąd moja ingerencja - tłumaczy autor "Nieszporów Ludźmierskich".

Miasto Titza, Kuskowskiego, Sutora
Wspomina, jak podczas koncertu Chóru Górce pierwszy raz usłyszał "Idzie Jasiek na zbój". Ten utwór wbił mnie po prostu w fotel. Zapytałem, kto napisał coś tak fenomenalnego - opowiada. - To jest kładka pomiędzy muzyką ludową a twórczością wielkiego kompozytora Szymanowskiego - uważa Jan Kanty Pawluśkiewicz. - Inspirował się muzyką góralską, ale przetwarzał ją w oryginalny sposób. To europejski talent, ciągle jednak nieodkryty - ubolewa. - Jego muzyka jest oryginalna i rozpoznawalna - dodaje. Uważa, że władze Nowego Targu mają obowiązek propagować twórczość Titza. Nie wspominając już o tym, że to świetny sposób na promowanie miasta. - Powinien się tu odbywać festiwal Titza, artyści z Polski i zagranicy powinni przyjeżdżać tu, by wykonywać jego utwory. Nowy Targ powinien kojarzyć się z Titzem, Kuskowskim czy Sutorem, Ale to zapyziałe miasto. Mimo kolejnych zmian ekip rządzących nic się w tym względzie nie zmienia - dodaje ze smutkiem.

Nie ma festiwalu jego imienia, Titz nie ma nawet swojej ulicy, ronda czy skwerku. - Jak to możliwe, że żaden z radnych do tej pory na to nie wpadł? - zastanawia się Pawluśkiewicz. Nie ma nawet tablicy upamiętniającej postać kompozytora na budynku starej szkoły muzycznej (róg ul. Długiej i Szaflarskiej), gdzie Titz uczył. - Nie zgodziła się właścicielka budynku - podkreśla kompozytor. - Jest jedynie tablica autorstwa Piotra Hodorowicza na nowym budynku szkoły, gdzie Titz nigdy nogi nie postawił - dodaje. Pawluśkiewicz podkreśla jednocześnie, że niestety nigdy nie poznał Titza i nie był jego uczniem, jak wyczytał kiedyś w artykule Marka Fryźlewicza, byłego burmistrza Nowego Targu.  

Z perspektywy chrześniaka
Józef Edmund Titz był ojcem chrzestnym Wojciecha Wiltosa, znanego podróżnika, zdobywcy nagrody Kolosy 2000 oraz legendy polskiego himalaizmu. - Moja mama i jego żona Aleksandra były koleżankami z pracy. Nasze rodziny przyjaźniły się, choć Titzowie nie byli towarzyskimi ludźmi - opowiada. Chrzestnemu zawdzięcza dobrą znajomość języka niemieckiego. Titz bowiem był nie tylko kompozytorem i nauczycielem gry na skrzypcach, udzielał też korepetycji z języka niemieckiego i angielskiego. - Nie chodziłem oczywiście z wielkim entuzjazmem na te darmowe lekcje, ale Titzów lubiłem - podkreśla. Stanowili idealną parę. Aleksandra się opiekowała mężem, pełniła rolę żony i matki, była wręcz nadopiekuńcza. - On żył w swoim świecie, był życiowo niezaradny, niezorganizowany, dla niego istniała tylko muzyka - opowiada Wiltos. Pamięta doskonale pianino, przy którym komponował. I mnóstwo książek. - To byli bardzo oczytani ludzie - podkreśla. Latem Titza można było często spotkać na balkonie. Mieszkał na os. Bór, balkon miał od południowej strony. - Lubił bardzo słońce, często opalał się na balkonie - opowiada jego chrześniak. - Chłopcom, którzy bawili się na osiedlu, zadawał czasem filozoficzne pytania, których za bardzo nie rozumieli - dodaje. Własnych dzieci Titzowie nie mieli.

Lwów - Wiedeń - Nowy Targ  
   Józef Edmund Titz urodził się 14 kwietnia 1900 roku we Lwowie. Jego ojciec Gustaw Titz był austriackim oficerem. Niedługo po urodzeniu chłopca rodzina wyjechała do Krakowa. Po wybuchu I wojny światowej, w 1914 r., Titzowie przeprowadzili się do Wiednia, gdzie Józef skończył konserwatorium muzyczne w klasie skrzypiec i harmonii oraz Wydział Prawa Uniwersytetu Wiedeńskiego. W 1921 r. wrócił do Krakowa, gdzie studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracował jako nauczyciel gry na skrzypcach i harmonii w Krakowie, a potem w Nowym Targu w Gimnazjum im. Seweryna Goszczyńskiego. W stolicy Podhala uczył śpiewu, prowadził też szkolny chór, udzielał lekcji języka niemieckiego. W 1926 r. został przeniesiony do Wadowic, gdzie spędził ponad 20 lat. W tutejszym gimnazjum uczył muzyki i śpiewu młodego Karola Wojtyłę. W 1929 r. wydał swoje pierwsze kompozycje. W czasie  okupacji pracował w zorganizowanym tajnym nauczaniu

W 1945 r. ożenił się z Aleksandrą. W 1946 r. pierwszy raz zetknął się z Teatrem Rapsodycznym. Stworzył muzykę do Rapsodów Stanisława Wyspiańskiego, które zostały wykonane w październiku 1947 r. Kolejne trzy lata spędził w Wałbrzychu, gdzie m.in. prowadził chór i kierował zespołem muzycznym  w tamtejszym teatrze kukiełkowym. Pisał muzykę do widowisk kukiełkowych, a także do inscenizacji ballad Adama Mickiewicza czy Aleksandra Puszkina. Potem kolejny raz wrócił do Krakowa, gdzie 1 lipca 1950 r. został kierownikiem muzycznym Teatru Rapsodycznego. W 1951 r. Titzowie osiedli w Nowym Targu, by spędzić tu resztę życia. Titz do emerytury pracował w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina (22 lata). Uczył gry na skrzypcach i śpiewu. Przez jakiś czas był tu zastępcą dyrektora. Dużo komponował. Jego utwory uświetniały wiele uroczystości. Z tego okresu pozostała m.in. jego muzyka do "Pieśni świętojańskiej o sobótce" Jana Kochanowskiego, pieśń na cześć dyrektora nowotarskiego gimnazjum - Jakuba Zachemskiego czy pieśń z okazji 50-lecia Chóru Gorce. Komponował pieśni morskie do wierszy gen. Mariusza Zaruskiego, kantatę "Na sprowadzenie zwłok Henryka Sienkiewicza" (do wiersza Zygmunta Lubertowicza) czy muzykę do rapsodii: "Henryk Pobożny", "Bolesław Śmiały", "Kazimierz Wielki" oraz do "Króla Ducha" Juliusza Słowackiego.

Muzyką góralską zafascynował się już podczas pierwszego pobytu w Nowym Targu. To wtedy powstały m.in. pieśni: "Janosiku, zbójnicki hetmanie", "Hej, wara wom, dunajcanie", "Piyrso godzina!", "Mój konicek kaśton". Pieśni te wykonane zostały po raz pierwszy w 1927 r. przez nowotarski chór pod dyrekcją S. Kosińskiego, na jubileusz 25-lecia działalności literackiej Władysława Orkana. Drugi okres pobytu w Nowym Targu przyniósł m.in.: "Nucicki o kochaniu", "Dolina, dolina", "Wiatr", "Góralska niedola", "Zabili Janicka", "Suita podhalańska", "Suita żywiecka", " Suita rzeszowska", "Ozlegoj się, głosie", "Zalecanki orawskie", "Wiater holny". Wraz z prof. Julianem Reimschüsslem Titz napisał w 1970 r. operę pt.: "Ostatni harnaś beskidzki". Oprócz dużej liczby utworów opartych na motywach ludowej muzyki góralskiej w jego dorobku kompozytorskim są: kantaty, pieśni morskie, utwory na chór i orkiestrę.
Józef Edmund Titz zmarł w Nowym Targu 26 czerwca 1988 r., a jego pogrzeb odbył się na nowotarskim cmentarzu.

A gdyby tak festiwal Titza?
Dziś nie ma wiele śladów Titza w stolicy Podhala. Co trzy godziny wprawdzie z wieży ratusza rozbrzmiewa hejnał jego autorstwa, ale nikt prawie nie wie, kim jest autor. Jego utwory przypomina też Miejski Chór Nauczycielski "Gorce", choć wiedza zazwyczaj kończy się na tym, że był taki profesor w szkole muzycznej. Są jeszcze nowotarżanie, którzy pamiętają niepozorną postać wielką duchem i talentem, w głowie której cały czas kotłowały się melodie.

Kilka lat temu zapytałam osobę, która miała tworzyć w Nowym Targu miejską orkiestrę kameralną, czy będą w repertuarze utwory Titza. "Jak da mi pani do niego telefon, to się z nim skontaktuję" - usłyszałam. Wtedy pomyślałam, że o Titzu koniecznie trzeba pisać i upominać się o pamięć o nim. A może kiedyś doczekamy się też festiwalu albo ulicy jego imienia.

 
Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Henryk 2022-05-16 13:56:06
Piękny, sentymentalny tekst. Gratuluję Pani Redaktor. Byłem niesfornym uczniem Pana Profesora.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    POLE - 2 HA i 42 ARY. 505 429 375.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA na rok lub dłużej DWA DOMKI DREWNIANE po 70mkw, Zakopane - Chłabówka. Kontakt na e-mail: podkowa@op.pl
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowiska: KIEROWNIK RESTAURACJI, KELNER/BARMAN, POKOJOWA. Stabilna praca w nowo otwieranym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl lub tel. 602444734
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKALE HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWE o powierzchniach ok. 58 i 55 m2, oraz PIWNICA 23 m2. Możliwość połączenia lokali. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • PRACA | dam
    Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Kasjera. 725300144 https://bip.cos.pl/1509/zakopane praca.zakopane@cos.pl
    Tel.: 725300144
  • USŁUGI | budowlane
    WYKONCZENIA I REMONTY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    ŁAZIENKI KUCHNIE PLYTKI INSTALACJE MONTAZ MEBLI ARMATURY. 602839607
    Tel.: 602839607
  • USŁUGI | budowlane
    TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    SZCZENIAKI SHIH TZU. 730 519 594.
  • PRACA | dam
    Przyjmę Cieślę - budowa w Kluszkowcach Stawka do uzgodnienia Proszę dzwonić - 788 624 940. 788 624 940 aleksandra@tatrastyle.pl
    Tel.: 788
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM SIANO W BALACH. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, ŁAZIENKI, ZABUDOWY, ADAPTACJA PODDASZY, REMONTY, DOCIEPLENIA BUDYNKÓW, FASADY. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, DOMY OD PODSTAW, POKRYCIA DACHOWE, SZALUNKI STROPOWE. 693 206 403.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI MINIKOPARKĄ 2.5 TONY - 722 307 227.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY i OPAŁ - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    PENSJONAT "Willa Park" W CENTRUM ZAKOPANEGO ZATRUDNI OSOBĘ DO SPRZĄTANIA I RZYGOTOWYWANIA ŚNIADAŃ. 509 578 689.
  • PRACA | dam
    Kucharz al'a carte- Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej Do uzupełnienia zespołu poszukujemy osoby na stanowisko: KUCHARZ. Oferta pracy dla kucharza z doświadczeniem zawodowym. Praca na stałe, bardzo dobre warunki pracy. Więcej informacji pod nr. 518 259 536 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 518 259 536
    E-mail: rest.gorska@gmail.com
    WWW: www.restauracjagorska.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Las z drzewostanem pow. 41ar w Lipnicy Wielkiej 603071487, 609325040.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    APARTAMENT Za Strugiem, Zakopane - 607 506 428.
  • USŁUGI | inne
    PROFESJONALNA WYCINKA DRZEW, GAŁĘZI Z PODNOŚNIKA I Z UŻYCIEM LINY. 889 105 476
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-04-26 21:30 Majówka na nartach? Tylko na Kasprowym Wierchu! 2024-04-26 20:30 Tatry Wielkoformatowo. Fotograficzny projekt Marka Kowalskiego (WIDEO) 1 2024-04-26 19:30 Pies a sprawa polska 6 2024-04-26 18:30 Powiat odkupi dawne Prewentorium 1 2024-04-26 17:29 Ryby zamiast lodów - sushi bar w dawnej kawiarence 1 2024-04-26 17:16 Dzień Górala w remizie OSP Maruszyna 2024-04-26 16:30 Tajemniczy ford na ulicy Grunwaldzkiej w Zakopanem 4 2024-04-26 16:04 Grzybica skóry głowy - skąd się bierze, jak ją diagnozować i skutecznie leczyć? Poradnik eksperta z Kliniki Zdrowego Włosa 2024-04-26 15:30 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-04-26 14:30 Nowotarski Rynek dla łasuchów - już ustawiają się foodtrucki! 3 2024-04-26 14:00 Czy w Zakopanem dobrze i bezpiecznie jeździ się na hulajnogach? (WIDEO) 7 2024-04-26 13:29 Jest koalicja w radzie Powiatu Nowotarskiego, znamy skład zarządu 5 2024-04-26 12:49 Nowotarski starosta z prokuratorskim zarzutem 10 2024-04-26 12:18 Trwałe stoły zabiegowe - jak wybrać sprzęt, który będzie służył latami? 2024-04-26 12:03 Jak nauczyć się jeździć na rolkach? 2024-04-26 11:59 Zmiana organizacji ruchu na zakopiance w Rdzawce 2024-04-26 11:30 Groźny wypadek w Skomielnej Białej 2024-04-26 11:00 Dziedzictwo i przyszłość Ostrowska 2024-04-26 10:59 Jak wybrać rolety dzień noc do domu? 2024-04-26 10:35 Jak radzić sobie z uciążliwym bólem zęba? 2024-04-26 10:30 Geotermia na Podhalu: Odkryj Źródło Ciepła Z Natury 2024-04-26 10:30 Wieczór pełen muzyki. Historia Amy Winehouse. Mamy dla Was bilety 1 2024-04-26 10:24 7 trików oświetleniowych do kuchni 2024-04-26 10:15 Najlepsze odkurzacze bezprzewodowe - sprawdź nasz ranking 2024-04-26 09:59 Bajkowy poranek na Sarniej Skale. Giewont na wyciągnięcie dłoni! (WIDEO) 1 2024-04-26 09:00 Od willi Zygmunta Gnatowskiego do Muzeum Stylu Zakopiańskiego 2024-04-26 08:00 Policja się szkoli na złomie 8 2024-04-25 23:53 Poważny wypadek na nowej zakopiance w Skawie 2024-04-25 21:51 Mięso z gwoździami w centrum Zakopanego. Makabryczna pułapka na psy 18 2024-04-25 21:40 Pociąg śmiertelnie potrącił mężczyznę w Poroninie 2024-04-25 21:00 Już jutro wielkie otwarcie Rabkolandu 2024-04-25 20:30 Młodzi na scenie Domu Ludowego. Małe Bajania ruszają w niedzielę 2024-04-25 20:00 Widoki z Bachledzkiego Wierchu. Piękne miejsce uratowane przed zabudową (ZDJĘCIA) 5 2024-04-25 19:17 Seniorzy w kinie 2024-04-25 19:06 Drzwi z płyty OSB - jakie mają zastosowanie? 2024-04-25 19:00 Nowy burmistrz spotkał się ze skarbnik Zakopanego. Rozmawiali o finansach miasta 33 2024-04-25 18:30 Pobił 76-letnią matkę i trafił za kratki. Na jak długo? 2024-04-25 18:00 Otwarcie sezonu. Motocykliści dla Marysi Białońskiej 2024-04-25 17:30 "Moje, nase moje" otworzą sezon turystyczny w Zubrzycy 2024-04-25 17:00 Niedźwiedź spaceruje nieopodal Kuźnic (WIDEO) 4 2024-04-25 16:34 Policja ustaliła tożsamość kobiety 2024-04-25 16:00 Ryś namierzony w Gorcach (WIDEO) 1 2024-04-25 15:15 Problemy faworytów Macron Zakopiańskiej Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej 2024 2024-04-25 14:47 Solidne wyposażenie biurowe? Postaw na markę Leitz! 2024-04-25 14:30 Witajcie w Radiu Alex (WIDEO) 5 2024-04-25 14:00 Tego jeszcze nie było. Moj stanie na Babiej Górze 2024-04-25 13:00 PiS bierze władzę w powiecie nowotarskim. To jest nowy starosta 10 2024-04-25 12:10 Tajemnicza sprawa kobiety, która trafiła do szpitala w Zakopanem. Kim jest? 2024-04-25 11:21 Chcesz ocieplić dom, ale nie chcesz wymieniać pieca? W Czystym Powietrzu jest rozwiązanie! 2024-04-25 11:00 Tę malowniczą zagrodę trzeba koniecznie ochronić 8
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-04-26 21:23 1. Tylko Braun i Konfederacja, reszta to sprzedaWczyki 2024-04-26 21:22 2. Wy, przyjezdni, możecie sobie wierzyć w co chcecie, nawet w biskupa z durszlakiem na głowie lub aluminiową czapeczką. Przyjeżdżacie w gości i powinniście uszanować kulturę, prawa i obyczaje jakie tu obowiązują a nie szczekać, obrażać i narzekać. Czy jeśli pojedzie Pan z dziećmi do kraju muzułmańskiego (a nie trzeba daleko jeździć bo jest ich bardzo dużo w całej Europie) i zobaczy Pan szejka okładającego swoją żonę to będzie Pan bronił tej kobiety czy czym prędzej się oddali? I co Pan wtedy powie swoim dzieciom? Nie przywołuję tu publicznych egzekucji poprzez kamienowanie na bogu ducha winnych kobietach, które również się zdarzają na ulicach muzułmańskich krajów, bo szkoda Pana rozkładać na łopatki. Zapomina Pan że ma Pan wybór. Tak samo jak może pan chodzić po mleko do galerii handlowej lub do osiedlowej żabki. Może Pan przyjechać na Podhale albo może Pan jechać na Słowację lub nawet w Alpy gdzie zapewne nie ma psów na łańcuchach i katowanych koni, bo tam po prostu już nie ma gospodarki i nie ma zwierząt gospodarskich. Niestety Pana również tam nie ma gdyż... niech Pan sam sobie dopowie. Nikt Pana na siłę nie ciągnie do tego piekła pod Tatrami. Chyba jedzie Pan z własnego wyboru. Jakby nie było w gości i do miejsc które nie są Pana rodzimymi stronami. Wypada zachować odrobinę kultury i uszanować ludzi i zwyczaje tu panujące i nie szkalować, obmawiać czy wieszać psy po gospodarzach którzy Pana goszczą u siebie pod dachem i pańską rodzinę. A jeśli każdorazowo przeżywa Pan traumę i mimo to powraca to jest to przesłanka do kontaktu ze specjalistą. Ja mam do Pana inne pytanie: Dlaczego, my miejscowi, mamy wierzyć, że traktujecie swoje żony, dzieci, rodziny, jak znikną z widoku miejscowym, inaczej niż my traktujemy nasze konie? 2024-04-26 21:21 3. Pis miał listę krajowa i był na wyborach na pierwszej stronie dlatego takie wyniki ,nawet cygan na pierwszej pozycji by wszedł, nie róbcie z ludzi debili 2024-04-26 21:17 4. chociaż jeden normalny na forum, który wyjaśnił że to dla sikorek. temat zrobił się ogólnopolski, a zidiociały podszywacz nawet bełkotał coś o 13 grudnia. 2024-04-26 21:17 5. Wzorem Sienkiewicza ciupasem do Brukseli. Tam sie mozna odnalezc a nawet przy okazji nachapac. Miller moze udzielic konsultacji. 2024-04-26 21:17 6. Te rządzące lejbusie mają nas za idiotow I, kupują nam prewentorium , niech nam stworzą warunki do godnego życia nie tylko dla siebie pensje po 20 tys ,my chcemy godnie zarabiać to nie zwariujemy! 2024-04-26 21:12 7. Z czasem na to pytanie miarodajnej odpowiedzi udzieli szpitalna izba przyjec oraz lekarz ortopeda. Swiadectwa z innych miast nie nastrajaja optymistycznie 2024-04-26 21:03 8. A.Grysiak chce miec swoje 5 mi. Potem bedzie wyskakiwal z lodowki. W kolejnej odslonie wywiady, talk show tour pod nadmuchanym " prawde powiedzial". Media skrzetnie potrafia zagospodarowac takie "zjawiska". Ba, to sie juz nawet dzieje. Szlak ten zreszta juz dawno przetarty, tylko. opakowania i poczatki lepiej(?) teraz dograne. Albin Siwak tez jakos zaczynal. 2024-04-26 21:00 9. Zdjąć tablice i odholować. 2024-04-26 20:51 10. A tych zdjęć nie dało się zrobić cyfrówką i druknąć w wybranym formacie? Tak się zastanawiam. No ale ja artystą nie jestem, nie mam brody, amrykańskiego przedrostka w nazwisku i aparatu za gruby hajs... to się nie będę upierał. Co kto lubi. Może być i wielkoformatowa fotografia analogowa.
2024-04-22 15:13 1. Tutaj można się wiele dowiedzieć o naszym świecie i przyszłości. Super! 2024-04-21 22:36 2. Dlaczego nie piszecie o hejcie jaki sąsiedzi wyrzygują na organizatorów tej inwestycji? Grupa sąsiadów brnie w zaparte, skargi, blokady, pisma, w żaden sposób nieuzasadnione. Może nagłośnienie ich zachowania przywróci im poczucie przyzwoitości i serdeczności wobec osób którym los nie oszczedził kalectwa? 2024-04-05 23:21 3. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 23:11 4. O myszka znowu się lansuje, a miała zawiesić kampanię wyborczą. Najlepsze są jej plakaty wyborcze - poza z założonymi rękami obrazuje jej ostanie dwie kadencje na stanowisku zastępcy burmistrza: "siedziałam dwie kadencje z założonymi rękami i nic nie robiłam i staram się teraz o wasz głos drodzy mieszkańcy aby sobie dalej tak posiedzieć tylko za lepszą kasę" 2024-04-05 07:05 5. BRAWO WY !!! 2024-03-29 17:19 6. Ja się pytam jaką partię ten pan reprezentuje?Nazwa komitetu nic nie mówi. 2024-03-14 18:58 7. I to jest miś a nie jakosi cepersko podróba! 2024-03-09 17:01 8. Deportowac drugiego na anktartyde. 2024-02-23 16:54 9. patrząc na tą kobitkę z kieleckiego to cuć ze wiosna idzie ... cuć to nawet niedźwiedzie z gawry wychodzą a niedzwiedzice śpią ... po co wszytko im wiedzieć ... po co ... 2024-02-22 20:48 10. Pnioki, sroki w krzoki takie potoki.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania


REKLAMA


FILMY TP