2022-05-15 16:45:20

Zapomniany Titz

To na granicy skandalu, że władze Nowego Targu nie pamiętają o wybitnych obywatelach

Nie ma w Nowym Targu festiwalu jego imienia, a nawet ulicy. Choć z ratusza rozbrzmiewa codziennie hejnał, którego jest autorem, wiele osób nawet tu nie wie, kim był Józef Edmund Titz.

- To zupełnie niezrozumiałe, a nawet na granicy skandalu, jak władze Nowego Targu nie pamiętają o swoich wybitnych obywatelach - uważa Jan Kanty Pawluśkiewicz, który w połowie lat 90. ubiegłego wieku odkrył nowotarskiego kompozytora, zachwycił się nim i zaczął upominać się o upamiętnianie jego muzyki. Ambasadorem jego twórczości od lat jest chór "Gorce", który wykonuje jego utwory. - Kiedy jechaliśmy na festiwal z utworem "Smutny zbójnik, smutny" czy "Wiater holny", to wygraną mieliśmy pewną - opowiada Zofia Sokołowska. Profesora Titza pamięta doskonale. - To był bardzo skromny, serdeczny człowiek. Taki uroczy staruszek - wspomina. - Niepozorny, niewysoki, ale wielki duchem - dodaje. Do chóru pani Zofia należy od 56 lat. Titz przychodził na próby. - Bardzo przeżywał, gdy śpiewaliśmy jego utwory. Siadał, zamykał oczy i słuchał. Był w siódmym niebie - podkreśla. W nowotarskiej szkole muzycznej uczył gry na skrzypcach. Pamięta, że uczniowie bardzo go lubili. - Uwielbiam śpiewać jego utwory. "Nucicki o kochaniu" czy "Smutny zbójnik, smutny" nigdy mi się nie znudzą - podkreśla Zofia Sokołowska. - Jego utwory są poruszające, rzewne, zróżnicowane melodyjnie. Zawsze robiły wrażenie na publiczności i na jurorach - podkreśla. - Były to utwory na motywach góralskich, ale opracowane przez niego na głosy, kompozycje na poziomie - dodaje. Muzyka góralska zachwyciła go i zainspirowała podczas wesela góralskiego w Waksmundzie w latach 20. ubiegłego wieku. .

Dzięki staraniom Jana Kantego Pawluśkiewicza w 1999 r. Państwowe Wydawnictwo Muzyczne wydało 10 partytur Titza. - "Pieśni wybrane - na chór męski, mieszany, a capella", które sfinansował Józef Trzciński i Cech Rzemiosł Różnych. Dzięki staraniom Pawluśkiewicza i modyfikacji utwór Titza "Idzie Jaśko na zbój" stał się hejnałem stolicy Podhala i rozbrzmiewa codziennie z wieży ratusza. - Miał ponurą i depresyjną aranżację, stąd moja ingerencja - tłumaczy autor "Nieszporów Ludźmierskich".

Miasto Titza, Kuskowskiego, Sutora
Wspomina, jak podczas koncertu Chóru Górce pierwszy raz usłyszał "Idzie Jasiek na zbój". Ten utwór wbił mnie po prostu w fotel. Zapytałem, kto napisał coś tak fenomenalnego - opowiada. - To jest kładka pomiędzy muzyką ludową a twórczością wielkiego kompozytora Szymanowskiego - uważa Jan Kanty Pawluśkiewicz. - Inspirował się muzyką góralską, ale przetwarzał ją w oryginalny sposób. To europejski talent, ciągle jednak nieodkryty - ubolewa. - Jego muzyka jest oryginalna i rozpoznawalna - dodaje. Uważa, że władze Nowego Targu mają obowiązek propagować twórczość Titza. Nie wspominając już o tym, że to świetny sposób na promowanie miasta. - Powinien się tu odbywać festiwal Titza, artyści z Polski i zagranicy powinni przyjeżdżać tu, by wykonywać jego utwory. Nowy Targ powinien kojarzyć się z Titzem, Kuskowskim czy Sutorem, Ale to zapyziałe miasto. Mimo kolejnych zmian ekip rządzących nic się w tym względzie nie zmienia - dodaje ze smutkiem.

Nie ma festiwalu jego imienia, Titz nie ma nawet swojej ulicy, ronda czy skwerku. - Jak to możliwe, że żaden z radnych do tej pory na to nie wpadł? - zastanawia się Pawluśkiewicz. Nie ma nawet tablicy upamiętniającej postać kompozytora na budynku starej szkoły muzycznej (róg ul. Długiej i Szaflarskiej), gdzie Titz uczył. - Nie zgodziła się właścicielka budynku - podkreśla kompozytor. - Jest jedynie tablica autorstwa Piotra Hodorowicza na nowym budynku szkoły, gdzie Titz nigdy nogi nie postawił - dodaje. Pawluśkiewicz podkreśla jednocześnie, że niestety nigdy nie poznał Titza i nie był jego uczniem, jak wyczytał kiedyś w artykule Marka Fryźlewicza, byłego burmistrza Nowego Targu.  

Z perspektywy chrześniaka
Józef Edmund Titz był ojcem chrzestnym Wojciecha Wiltosa, znanego podróżnika, zdobywcy nagrody Kolosy 2000 oraz legendy polskiego himalaizmu. - Moja mama i jego żona Aleksandra były koleżankami z pracy. Nasze rodziny przyjaźniły się, choć Titzowie nie byli towarzyskimi ludźmi - opowiada. Chrzestnemu zawdzięcza dobrą znajomość języka niemieckiego. Titz bowiem był nie tylko kompozytorem i nauczycielem gry na skrzypcach, udzielał też korepetycji z języka niemieckiego i angielskiego. - Nie chodziłem oczywiście z wielkim entuzjazmem na te darmowe lekcje, ale Titzów lubiłem - podkreśla. Stanowili idealną parę. Aleksandra się opiekowała mężem, pełniła rolę żony i matki, była wręcz nadopiekuńcza. - On żył w swoim świecie, był życiowo niezaradny, niezorganizowany, dla niego istniała tylko muzyka - opowiada Wiltos. Pamięta doskonale pianino, przy którym komponował. I mnóstwo książek. - To byli bardzo oczytani ludzie - podkreśla. Latem Titza można było często spotkać na balkonie. Mieszkał na os. Bór, balkon miał od południowej strony. - Lubił bardzo słońce, często opalał się na balkonie - opowiada jego chrześniak. - Chłopcom, którzy bawili się na osiedlu, zadawał czasem filozoficzne pytania, których za bardzo nie rozumieli - dodaje. Własnych dzieci Titzowie nie mieli.

Lwów - Wiedeń - Nowy Targ  
   Józef Edmund Titz urodził się 14 kwietnia 1900 roku we Lwowie. Jego ojciec Gustaw Titz był austriackim oficerem. Niedługo po urodzeniu chłopca rodzina wyjechała do Krakowa. Po wybuchu I wojny światowej, w 1914 r., Titzowie przeprowadzili się do Wiednia, gdzie Józef skończył konserwatorium muzyczne w klasie skrzypiec i harmonii oraz Wydział Prawa Uniwersytetu Wiedeńskiego. W 1921 r. wrócił do Krakowa, gdzie studiował na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracował jako nauczyciel gry na skrzypcach i harmonii w Krakowie, a potem w Nowym Targu w Gimnazjum im. Seweryna Goszczyńskiego. W stolicy Podhala uczył śpiewu, prowadził też szkolny chór, udzielał lekcji języka niemieckiego. W 1926 r. został przeniesiony do Wadowic, gdzie spędził ponad 20 lat. W tutejszym gimnazjum uczył muzyki i śpiewu młodego Karola Wojtyłę. W 1929 r. wydał swoje pierwsze kompozycje. W czasie  okupacji pracował w zorganizowanym tajnym nauczaniu

W 1945 r. ożenił się z Aleksandrą. W 1946 r. pierwszy raz zetknął się z Teatrem Rapsodycznym. Stworzył muzykę do Rapsodów Stanisława Wyspiańskiego, które zostały wykonane w październiku 1947 r. Kolejne trzy lata spędził w Wałbrzychu, gdzie m.in. prowadził chór i kierował zespołem muzycznym  w tamtejszym teatrze kukiełkowym. Pisał muzykę do widowisk kukiełkowych, a także do inscenizacji ballad Adama Mickiewicza czy Aleksandra Puszkina. Potem kolejny raz wrócił do Krakowa, gdzie 1 lipca 1950 r. został kierownikiem muzycznym Teatru Rapsodycznego. W 1951 r. Titzowie osiedli w Nowym Targu, by spędzić tu resztę życia. Titz do emerytury pracował w Państwowej Szkole Muzycznej im. F. Chopina (22 lata). Uczył gry na skrzypcach i śpiewu. Przez jakiś czas był tu zastępcą dyrektora. Dużo komponował. Jego utwory uświetniały wiele uroczystości. Z tego okresu pozostała m.in. jego muzyka do "Pieśni świętojańskiej o sobótce" Jana Kochanowskiego, pieśń na cześć dyrektora nowotarskiego gimnazjum - Jakuba Zachemskiego czy pieśń z okazji 50-lecia Chóru Gorce. Komponował pieśni morskie do wierszy gen. Mariusza Zaruskiego, kantatę "Na sprowadzenie zwłok Henryka Sienkiewicza" (do wiersza Zygmunta Lubertowicza) czy muzykę do rapsodii: "Henryk Pobożny", "Bolesław Śmiały", "Kazimierz Wielki" oraz do "Króla Ducha" Juliusza Słowackiego.

Muzyką góralską zafascynował się już podczas pierwszego pobytu w Nowym Targu. To wtedy powstały m.in. pieśni: "Janosiku, zbójnicki hetmanie", "Hej, wara wom, dunajcanie", "Piyrso godzina!", "Mój konicek kaśton". Pieśni te wykonane zostały po raz pierwszy w 1927 r. przez nowotarski chór pod dyrekcją S. Kosińskiego, na jubileusz 25-lecia działalności literackiej Władysława Orkana. Drugi okres pobytu w Nowym Targu przyniósł m.in.: "Nucicki o kochaniu", "Dolina, dolina", "Wiatr", "Góralska niedola", "Zabili Janicka", "Suita podhalańska", "Suita żywiecka", " Suita rzeszowska", "Ozlegoj się, głosie", "Zalecanki orawskie", "Wiater holny". Wraz z prof. Julianem Reimschüsslem Titz napisał w 1970 r. operę pt.: "Ostatni harnaś beskidzki". Oprócz dużej liczby utworów opartych na motywach ludowej muzyki góralskiej w jego dorobku kompozytorskim są: kantaty, pieśni morskie, utwory na chór i orkiestrę.
Józef Edmund Titz zmarł w Nowym Targu 26 czerwca 1988 r., a jego pogrzeb odbył się na nowotarskim cmentarzu.

A gdyby tak festiwal Titza?
Dziś nie ma wiele śladów Titza w stolicy Podhala. Co trzy godziny wprawdzie z wieży ratusza rozbrzmiewa hejnał jego autorstwa, ale nikt prawie nie wie, kim jest autor. Jego utwory przypomina też Miejski Chór Nauczycielski "Gorce", choć wiedza zazwyczaj kończy się na tym, że był taki profesor w szkole muzycznej. Są jeszcze nowotarżanie, którzy pamiętają niepozorną postać wielką duchem i talentem, w głowie której cały czas kotłowały się melodie.

Kilka lat temu zapytałam osobę, która miała tworzyć w Nowym Targu miejską orkiestrę kameralną, czy będą w repertuarze utwory Titza. "Jak da mi pani do niego telefon, to się z nim skontaktuję" - usłyszałam. Wtedy pomyślałam, że o Titzu koniecznie trzeba pisać i upominać się o pamięć o nim. A może kiedyś doczekamy się też festiwalu albo ulicy jego imienia.

 
Beata Zalot

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Henryk 2022-05-16 13:56:06
Piękny, sentymentalny tekst. Gratuluję Pani Redaktor. Byłem niesfornym uczniem Pana Profesora.

Reklama
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA DWA LOKALE I piętro, w sumie ok. 140 m2. Możliwość dostosowania do klienta. Waksmund. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. T (TRAKTOR + SZAMBIARKA) - WAKSMUND. 603 656 796.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy: KUCHARZ/- RKA A`LA CARTE / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa o pracę, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy KUCHARZA, POMOCE KUCHENNE i KELNERKI. Tel. 600 035 355, 600 035 080.
 • PRACA | dam
  PRACOWNIK NA STACJĘ PALIW. Wymagane: obsługa komputera, dyspozycyjność. Tel. 603 078 775
 • PRACA | dam
  Restauracja na Krupówkach zatrudni KELNERKĘ/-A oraz PANIĄ NA ZMYWAK - POMOC KUCHENNĄ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Restauracja DOMINOS zatrudni PIZZERA oraz DOSTAWCĘ. 668 404 790
 • PRACA | dam
  Przyjmę pracownika znającego się na pracy do zakładu garbarskiego. 888267329
  Tel.: 888267329
 • PRACA | dam
  Poszukujemy osoby na stanowisko : Recepcjonistki/ Recepcjonisty do niewielkiego nowo powstałego Aparthotelu House Friends & Spa Zakopane. Oferujemy: elastyczny grafik, wysokie wynagrodzenie, pracę w doświadczonym zespole. Zapraszamy do kontaktu. 698108109 www.hardahouse.pl mng.hoteloffice@gmail.com
  Tel.: 698108109
 • PRACA | dam
  Do nowo powstałej restauracji w Aparthotel Harda House Friends & Spa w Zakopanem. Poszukujemy osoby na stanowisko : Kucharz śniadaniowy. Bardzo dobre warunki pracy, wysokie wynagrodzenie, umowa o pracę, elastyczny grafik Zapraszamy do kontaktu ! tel. 608506785 www.hardahouse.pl ewelinabaran1994@gmail.com
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  Zatrudnię STOLARZA Z PRAKTYKĄ - praca w Zakopanem. 607 331 363.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • PRACA | dam
  Firma DREWNEX Spytkowice przyjmie pracowników budowlanych do montażu altan i budowy domów drewnianych. 692 193 449.
 • USŁUGI | inne
  SERWIS OGRODOWY, MYCIE TARASÓW I KOSTKI POD CIŚNIENIEM, SPRZĘTANIE BIUR I MIESZKAŃ. 664 603 415.
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBĘ NA STANOWISKO: ZMYWAK/OBIERAK. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie 17-18zł netto/godz.. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI POMOC KUCHENNĄ. Praca stała lub sezonowa. Wynagrodzenie od 18zł netto plus premia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  OSOBĘ DO POMOCY W GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem (porządki, pakowanie narzędzi, rejestracja ) - na okres wakacji. może być uczennica. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  DO WYNAJĘCIA STANOWISKO MANICURE W DZIAŁAJĄCYM GABINECIE KOSMETYCZNYM w Zakopanem. Tel. 600801308
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy KUCHARKĘ ŚNIADANIOWĄ do pensjonatu na co drugi dzień. 666378357.
 • PRACA | dam
  Poszukiwana OSOBA DO PRAC OGÓLNOBUDOLANYCH.I WYKOŃCZENIOWYCH. 789 321 805.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy KUCHARZY, BARMANÓW, KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - PRACA STAŁA LUB SEZONOWA - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  Przyjmę DO ZAKŁADU KUSNIERSKIEGO. Praca cały rok. Przyjmę KRAWCOWĄ. Szycie na miejscu lub chałupniczo. 601 789 299.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni od zaraz KELNERA/KĘ. Praca stała, dobre wynagrodzenie. 508256350.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • USŁUGI | budowlane
  WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie. 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę TYNKARZY LUB BRYGADY TYNKARZY. 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Pensjonat ADRIA - Zakopane poszukuje RECEPCJONISTKI/STY. Umowa o pracę. Praca zmianowa . Kontakt 795 890 175
 • PRACA | dam
  LAVARD zatrudni na stanowisko PRACOWNIK FINANSOWO-KSIĘGOWY. Miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI KOMINÓW, ATTYK, GZYMSÓW. PRACE NA RĄBEK STOJĄCY, RĘCZNY I MASZYNOWY. DACHÓWKA. 534 428 571.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE - Andrzej Kasperek. PRZEKRYCIE I KRYCIE DACHÓW, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 889 388 484.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PANA DO PRODUKCJI PANTOFLI - LEŚNICA - 797 107 356.
 • PRACA | dam
  Ośrodek konferencyjno-wypoczynkowy w Zakopanem, przechodzący aktualnie proces zmiany, poszukuje DOŚWIADCZONEGO KUCHARZA, który dołączy do nowego zespołu. Kontakt: +48 602 172 921.
 • PRACA | dam
  PIZZERIA Da Grasso w Nowym Targu zatrudni KELNERA/KĘ. Praca zmianowa. Dobre warunki, umowa o pracę. 508256350.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki dla osób starszych w Zakopanem zatrudni pracownika na etacie pokojowej. Umowa o prace, pełen etat. 698673260
  Tel.: 698673260
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA, ul. Królewska 27b Kościelisko, w cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, w okresie letnim rowery. Widok na całe Tatry Zachodnie. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY, ul. Mocarni Boczna 3 Kościelisko, w cenie pobytu wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. Widok centralnie na 30km Tatr. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  POKOJE Z WYŻYWIENIEM, KARCZMA, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE, ul. Królewska 41 Kościelisko, na zielonym szlaku turystycznym z Doliny Kościeliskiej na Gubałówkę, centralny widok na Tatry Zachodnie, w cenie wliczony parking, grill, sala bilardowa, w okresie letnim rowery. WWW. CZTERYPORYROKU.PL [3], willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  Dobrze płatna praca dla kierowcy 3,5T Zakopane ID: 753914776 Opis stanowiska spółka transportowa zatrudni 2 kierowców Bus w ruchu międzynarodowym. (pojazdy dostawcze (kat. B ) DMC 3,5 T Oferujemy: terminowe wynagrodzenie - stawka 250 zł dzień. 505994377 biuro@magdevelopment.pl
  Tel.: 505994377
  E-mail: biuro@magdevelopment.pl
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Gronkowie przyjmie od zaraz PIEKARZA. Praca stała w dzień. 18 26 560 90.
 • PRACA | dam
  Hotel w Bukowinie Tatrzańskiej zatrudni osobę do przygotowywania śniadań oraz kucharza kuchni polskiej. Hotel kameralny, na 100 osób. Posiłki pracownicze itp.. 507645428
  Tel.: 507645428
 • PRACA | dam
  Przyjme pracownika na dachy. 889002580 Biuro@dachy.podhale.pl
  Tel.: 889002580
 • PRACA | dam
  Delikatesy "Centrum" w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCZYNIĘ. 665 00 34 35.
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni PANIĄ DO SPRZĄTANIA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Pełen etat. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793, 601 512 211.
 • PRACA | dam
  Praca na budowie; budowy od podstaw, kamieniarka, docieplenia. Zakopane i okolice. 500160574
  Tel.: 500160574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354,
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - STOISKO do wynajęcia ok. 60 m2, 2.500 zł. 517 600 205.
 • USŁUGI | budowlane
  PROFESJONALNE MALOWANIE DACHÓW. Długoletnia praktyka, niskie ceny. 604 120 874.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA, POSADZKI, KOMINKI, PARAPETY, STOPNIE, BLATY, ŁUPANKA GRANITOWA I PIASKOWA. 18 265 06 58, 607 57 23 12.
 • PRACA | dam
  Przyjmę PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO, ELEWACJE, OGRODZENIA - WSZYSTKO Z KAMIENIA. 509 169 590.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-06-27 23:28 Pożar lasu na Słowacji (ZDJĘCIA) 2022-06-27 21:20 Takie wianki wiszą na domostwach 2022-06-27 20:30 Oscypki nad Bałtykiem? 4 2022-06-27 19:53 Motocyklista wjechał w fiata sedici. Poszukiwani świadkowie 1 2022-06-27 19:45 W jednym miejscu leje, a kilkaset metrów dalej sucho 4 2022-06-27 19:38 Spotkanie profilaktyczne w ramach OnkoRejs Granicami Polski 2022-06-27 19:00 Największe kąpielisko pod Tatrami już działa (ZDJĘCIA) 2022-06-27 18:45 Siłownia przy szkole w Ochotnicy Dolnej 2022-06-27 18:29 Zmarł zasłużony strażak z Kościeliska 2022-06-27 17:59 Znana piosenkarka dostała w prezencie działkę w Bukowinie Tatrzańskiej 3 2022-06-27 17:58 Poważny wypadek w Białce. Trwa akcja po zderzeniu motocykla z samochodem 2022-06-27 17:30 Ostatnie pożegnanie byłego prezesa Tatrzańskiego Związku Narciarskiego 2022-06-27 17:16 W szpitalu wylądował 9-latek zjeżdżający na rowerze po schodach 2022-06-27 16:40 Wypadek motocyklisty - kierowca crossa trafił do szpitala (WIDEO) 2022-06-27 16:00 Trzydniowe świętowanie w drodze, zwiedzanie Warszawy, Poznania, Gniezna i Krakowa 2022-06-27 15:15 Zmarł Andrzej Masny, strażak, konstruktor, samorządowiec 2022-06-27 15:10 Teatr Chrząszcz na wakacje 2022-06-27 14:30 Wyasfaltowali Dolinę Chochołowską 12 2022-06-27 14:28 Pochwalili się milionami z ratownikami w tle 9 2022-06-27 13:45 Grają w siatkówkę plażową w Zakopanem. Możesz dołączyć! 2022-06-27 13:08 Wakacyjne warsztaty na Szlaku Kultury Wołoskiej 2022-06-27 13:00 Zamknąć ulicę św. Katarzyny dla samochodów i zrobić z niej deptak? 1 2022-06-27 12:36 Do czego służy inwerter solarny? 2022-06-27 12:20 Najlepsze sportowe okulary przeciwsłoneczne 2022-06-27 12:15 Krwiodawcy znów dopisali, nie mogło zabraknąć wśród nich strażaków 2022-06-27 11:29 Wygodne buty sportowe dla kobiet - podpowiadamy, jak wybrać najlepszy model 2022-06-27 10:45 Działa już siłownia na Równi Krupowej 1 2022-06-27 09:30 Bezpłatne pokazy filmowe dla dzieci i młodzieży w ramach Wakacji w Mieście 2022 2022-06-27 08:59 Przed nami szczyt upałów, ale uważajcie na burze. Czy padną rekordy temperatur? 1 2022-06-27 08:00 Na zewnątrz upał, tymczasem narciarze myślami wciąż w zimie 2022-06-26 22:30 Koncert na dachu miasta - jazz unosi się nad Nowym Targiem (WIDEO) 2022-06-26 21:45 Bal w ratuszu 2022-06-26 21:00 Twarda Franka idzie na wojnę, walczyć o lepszy świat i swoje marzenia 2022-06-26 20:52 Wernisaż: Nowotarscy artyści z cyklu Twórcy Pogranicza Polsko-Słowackiego 2022-06-26 20:30 Związek Podhalan nawołuje do powszechnej zgody przy tworzeniu Muzeum Palace 8 2022-06-26 19:51 Znamy szczegóły wypadku jaskiniowego w Tatrach (ZDJĘCIA) 2022-06-26 18:40 Śmiertelny wypadek Polki w Tatrach Słowackich 2022-06-26 18:30 Ale jak tu się płaci? To najczęściej zadawane pytanie na tym parkingu 2 2022-06-26 17:55 Śmigłowiec TOPR przywiózł taternika jaskiniowego 2022-06-26 17:30 Drożej furką nad Morskie Oko. Fiakrzy podnieśli ceny 18 2022-06-26 16:45 WiedźMak, czyli chrupiące pyszności w praktyce uważności 2022-06-26 16:15 Nareszcie! Nowy most na Poniczance już gotowy 2022-06-26 15:32 Zderzenie motocykla z osobówką w Szczawnicy 2022-06-26 15:30 W Poniczance wody niewiele, ale w taki upał każdy szuka ochłody 2022-06-26 15:00 Popłynęły wianki na Dunajcu 1 2022-06-26 14:11 Akcja ratownicza TOPR w tatrzańskiej jaskini 2022-06-26 13:45 Polskie sztafety ze srebrem i brązem 1 2022-06-26 13:00 Brzozowa w budowie - zdążą na czas? 2022-06-26 12:15 Zdobyli blisko pół tysiąca nagród i wyróżnień w ciągu minionego roku szkolnego 2022-06-26 11:15 Osturnia, piękna słowacka wieś niedaleko granicy z Polską
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-06-27 22:59 1. Znałem kiedyś człowieka z Nowego Targu, który miał kilka stoisk z oscypkami itp nad morzem w sezonie, a towar woził sam kupując go prosto z bacówek na Podhalu. I był to towar gwarantowany, nie jakieś podróbki. 2022-06-27 22:57 2. "smakują tak samo wyśmienicie - jak te kupowane pod Tatrami" 2022-06-27 22:07 3. Rok , cy dwa roki temu-juz nie bocym, ale loło prawie cały maj i poł cyrwca. Cza było łapać wode, przynojmniyj na dole by teroz mieli. Nale, jak się nic nie robi na rzekak to sićko w morze se spłynie!... Z zimami łostatnio tys tak jest- roz śniyg jest, a za rok go nima abo jest wtej kie go nie trza. Świat świruje-pogoda jesce bardziyj... 2022-06-27 22:04 4. Przyłączam się do pytania @Thinker, co tam z tymczasową samowolą na Rusinowej? Dajcie znać. 2022-06-27 22:01 5. @ Thinker - byłam w końcu marca. Nie wiem jak to cudo miało wyglądać i gdzie stało, ale nic takiego na Rusince nie zauważyłam. Przejrzałam zdjęcia i Rusinka bez dodatkowych budowli. Dzięki Bogu, bo pewnie podniosłoby mi ciśnienie na 250 a może i więcej..... 2022-06-27 21:27 6. @Misiu. Misiu za krótko żyjesz tak się dzieje od kilku tysięcy lat. 2022-06-27 21:19 7. Jak już temat się pojawił... to jak tam sprawa tymczasowej budowli na Rusinowej? Rozebrali czy nie? Dawno tam nie byłem i nie mam jak sprawdzić. 2022-06-27 21:16 8. Spytałem kilku znajomych którzy korzystali w zeszłym roku z fasiągów do M. Oka. Nikt nie dostał paragonu z kasy fiskalnej. Wszystko z rączki do rączki gotóweczką i po temacie. 2022-06-27 21:14 9. Tak jest od zawsze, misiu turysto. Bywają wielkie fronty burzowe, bywają też lokalne opady z jednej chmurki. Normalna sprawa. 2022-06-27 21:13 10. ble, ble, ble, pajacu ! :)
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Bojcorka

Pożegnania

Album TP