2022-06-25 08:00:28

Akcja Czyste Tatry

Jak wyczyścić Tatry i zmienić nawyki turystów?

Czyste Tatry to wielka inicjatywa sprzątania naszych najwyższych i bodaj najpiękniejszych gór. Jej celem jest jednak nie tylko zniesienie śmieci ze szlaków, ale przede wszystkim sprawienie, by zmieniły się niewłaściwe nawyki turystów. Jak to zrobić bez nauczycielskiego "ględzenia" co wolno, a czego nie wolno? O tym, jak narodził się Eko MeetUp, co wnoszą influencerzy oraz ambasadorzy i dlaczego ekologii powinniśmy uczyć w nowych mediach opowiada współtwórca i prezes honorowy Stowarzyszenia Czysta Polska - Rafał Sonik.

- Czytałem tę historię kilka razy, ale proszę powiedzieć jak narodziły się Czyste Tatry?

– W Tatrach spędzałem każdą wolną chwilę odkąd się usamodzielniłem. A nastąpiło to już w zasadzie kiedy byłem w liceum. Kasprowy Wierch stał się moim drugim domem. Kiedyś, będąc już dojrzałym mężczyzną, zabrałem w Tatry przyjaciół z Anglii, żeby pokazać im jakie piękne mamy góry. Kiedy wędrowaliśmy szlakiem było mi… wstyd. Widoki były oczywiście piękne, ale ilość śmieci, jaką napotykaliśmy po drodze była przerażająca. Poczułem, że muszę coś z tym zrobić! I wtedy los połączył nasze ścieżki z Albinem Marciniakiem i Klubem Podróżników Śródziemie. W 2012 roku zorganizowaliśmy pierwszą edycję Czystych Tatr. Potem powstało Stowarzyszenie Czysta Polska, które przeprowadziło kolejnych dziewięć edycji akcji. W tym czasie urośliśmy – z kilkuset wolontariuszy podczas inauguracyjnej edycji, do niemal siedmiu tysięcy w okresie przed pandemią. Najważniejsze jednak, że śmieci w górach jest już wyraźnie mniej niż dekadę temu.

Kiedy poczuliście, że sprzątanie to o wiele za mało?

– W zasadzie już po pierwszej edycji. To było oczywiste, że jednorazowe sprzątanie, zorganizowane na początku wakacji nie rozwiąże problemu. Tatrzański Park Narodowy i jego wolontariusze regularnie sprzątają szlaki, a mimo to wciąż nie brakuje śmieci. Stwierdziliśmy, że musimy poszukać podstaw tej sytuacji, a tą jest świadomość oraz nawyki ludzi. Jeśli przekażemy im odpowiednią wiedzę, w odpowiedni sposób, to zaczną inaczej postrzegać otaczający ich świat. Poczują odpowiedzialność za naturę i być może zmieni się ich zachowanie. Żeby tak się stało, niezbędna była więc edukacja. Edukacja całego społeczeństwa. 

- „Edukowanie społeczeństwa” brzmi dość sztywno, nudno i nieskutecznie. Jak staracie się wpływać na świadomość Polaków, tak by rzeczywiście chcieli zmienić swoje zachowanie?

– Zaczęliśmy od ambasadorów i koncentracji na współpracy z mediami. Zależało nam, żeby nasze pozytywne przesłanie rozchodziło się jak najszerzej. Żeby odbijało się po różnych zakątkach Polski, jak echo w Tatrach. Rozpoznawalni sportowcy, aktorzy, czy muzycy pomagali nam dotrzeć do coraz to nowych grup docelowych, ale wciąż brakowało nam uwagi młodzieży. A to przecież dla nich tworzymy tę akcję, by mogli za kilkanaście lat nadal cieszyć się niezmienionym pięknem Tatr. W tym kluczowym momencie poznaliśmy się z Rezigiuszem. Nawiązaliśmy współpracę partnerską z Get Hero, które jest organizatorem największego w Polsce, oryginalnego MeetUpu. Narodził się pomysł, by pod Tatrami stworzyć pierwszy Eko MeetUp i poprzez twórców internetowych dotrzeć do młodego pokolenia. Aby ich idole, ich językiem, przekazali im to, co najważniejsze. 

- Młodzież się zainteresowała?

– I to jak! Pierwszy Eko MeetUp był w 2018 roku i pamiętam, że niektórzy twórcy musieli chować się w naszych namiotach organizacyjnych, by złapać choć chwilę wytchnienia od fanów. Rok później padł absolutny rekord – w spotkaniu z youtuberami wzięło udział 20 tysięcy młodych ludzi. Pewnie dwadzieścia razy tyle, ich poczynania śledziła online. Twórcy internetowi mają potężny potencjał przekazywania swoim widzom ważnych treści. Trzeba tylko wykorzystać to dla dobrych, wartościowych celów, a nasz świat naprawdę ma szansę zmienić się na lepsze. 

- Zapytam inaczej. Młodzież jest zainteresowana ekologią, czy bardziej swoimi idolami?

– Przyjeżdżają przede wszystkim dla „gwiazd internetów”, ale my wyszliśmy właśnie z takiego założenia. Chcieliśmy ich nazwiskami ściągnąć w jedno miejsce jak najwięcej osób, a potem przekazać im to, co najważniejsze. Dotrzeć do ich świadomości poprzez ich idoli. Kiedy człowiek jest młody, to co mówi jego ulubiony twórca jest ważniejsze od tego, co mówią rodzice, czy nauczyciele. Jeśli więc zadbamy o to, by z ekranu laptopa, smartfona, czy ze sceny przekazali wartościowe rzeczy, to osiągamy cel. A to jest najważniejsze. Większość z tych dzieciaków przyjechała po autograf lub selfie, ale kiedy ich ukochany youtuber powiedział: chodźcie ze mną sprzątać szlaki, zadbajcie o naturę, bo od niej zależy, czy przetrwamy – to takie słowa mają moc sprawczą. Z resztą o młode pokolenie się nie boję. Popatrzmy na strajki klimatyczne na całym świecie – to właśnie dzieciaki w nich maszerują z transparentami, bo wiedzą, że mogą nie mieć przyszłości na tej Planecie.

- Można powiedzieć, że influencerzy to współcześni liderzy opinii?

– Zdecydowanie! Ktoś mógłby się zżymać, że kiedyś cytowano filozofów, myślicieli, wybitnych polityków, czy mężów stanu, a teraz liderem opinii jest nastolatek z YouTube’a. Jednak to naszą rolą – dojrzałego pokolenia, które bierze na barki odpowiedzialność za zmianę obecnej sytuacji – jest przemienić ten potencjał w wartościowy efekt. I tu nie ma mowy o manipulowaniu. Ochrona środowiska, czy kryzys klimatyczny to obecnie nadrzędne problemy, o których każdy, na każdym poziomie powinien mówić i działać, byśmy wszyscy razem mogli zostawić dobry ślad. 

- W tym roku więcej uczestników spodziewacie się na piątkowym koncercie Zakopower, czy sobotnim Eko MeetUpie? A może na szlakach?

– Szlaki wykluczamy z tego trio. Tam nawet nie chcielibyśmy tylu ludzi, bo to mogłoby się odbić na przyrodzie. Tatry to dom zwierząt, nie powinniśmy ich tak tłumnie „atakować”, jak to ma obecnie miejsce na niektórych szlakach. Jesteśmy tam tylko gośćmi. A co do atrakcji tegorocznych Czystych Tatr – to mają do odegrania dwie zupełnie inne role. Zakopower ma naładować wszystkich pozytywną energią przed sobotnim sprzątaniem. Spotkanie z twórcami internetowymi odbędzie się już po zejściu ze szlaków. Będą mieli więc obraz tego co znaleźli w górach i tego co powinniśmy jeszcze zrobić, by chronić nie tylko cenne przyrodniczo obszary, ale również nasze najbliższe otoczenie. 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Raf 83 2022-06-26 03:27:42
Ludzie są dziwni przyjeżdżają zachwycają się przyrodą. Wejdą na szczyt Świnicy i zostawia papierki po batonach sytuacja z tamtego roku Oczywiście posprzątałem po nich. Szkoda gadać.
franek 2022-06-25 13:06:36
Jest dużo czyściej niż 20-25 lat temu. Coś jednak do ludzi dociera.
Ale do ideału pt: wszystkie śmieci zabieramy ze sobą na dół, trochę jeszcze brakuje.
Jendruś 2022-06-25 12:32:28
@worek na śmieci Nie nauczysz ich mandatami. Przykład: kierowcy karani mandatami. Zabiorą im prawko, a oni nadal jeżdżą, złamią przepisy, dostaną mandat i znowu łamią. Wszystkim mandatów nie dadzą. Nałożą 5 tysięcy mandatów, a śmieci jak były, tak będą. Taka mentalność w ludziach, czego z domu nie wynieśli, tego sami nie wymyślą. No, może nie wszyscy, ale większość.
worek na śmieci 2022-06-25 08:59:52
Jak to na folwarku, każdy robi co chce, dyrekcja ma w nosie ochronę przyrody i liczy na wolontariuszy żeby przyoszczędzić na sprzątaniu, za to skupia się na generowaniu zysku z biletów i parkingów i nie wprowadza ograniczeń dla śmiecących dzikich tłumów, straż parku śpi zamiast mandatować śmieciarzy, deweloperzy betonują otuliny folwarku...
Jędruś ma oczywiście rację że chodzi o kulturę. Ale myli się że nie można tego nauczyć. Wystarczy egzekwować istniejące przepisy i karać śmieciarzy. Gwarantuję że po pierwszym mandacie każdy zastanowi się dwa razy czy wyrzucić śmiecia w krzaki. A po trzecim będzie grzecznie w plecaczku wynosił wszelkie śmieci z Parku. Oczywiście do tego potrzebna jest motywacja do wypełniania swoich obowiązków w odpowiednich służbach... Ale skoro dyrekcja nie naciska a wolontariusze się cieszą, to mamy to co mamy. Medialny, celebrycki spęd, imprezkę marketingową i śmieci po krzakach.
W dzisiejszych czasach od porządku ważniejszy jest dobry wizerunek marketingowy a Parkami Narodowymi kierują "managerowie" a nie Dyrektorzy.

Vika, a Ty co powiesz? Będziesz na "MeetUpie"?
typ 2022-06-25 08:46:37
akcja dobra, ale powinna być na koniec wakacji jak wyjadą śmiecące hordy
A niech śmiecą ? 2022-06-25 08:42:14
Za tą kasę która park zdziera od turystów to niech kosze na śmieci postawia i zbierają je dwa raz dziennie !
Jendruś 2022-06-25 08:18:12
Tutaj nie chodzi o ekologię, a o kulturę. A tego nie da się nauczyć. Kulturę wynosi się z domu i żadne szkoły nie pomogą, ani zakazy, ani nakazy. ostatnio okazuj się, że ekologia kojarzy nam się wyłącznie ze stratami finansowymi. Jedynie ideolodzy patrzą na to inaczej, takie krzywe zwierciadło.
  • PRACA | dam
    Hotel **** w Zakopanem zatrudni KUCHARZA a la Carte tel. + 48 792 276 261
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38 m2 i 50 m2 W CENTRUM NOWEGO TARGU, UL. KRZYWA, STANDARD DO ZAMIESZKANIA, NOWE, ŚWIEŻE. 608 806 408
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KIEROWCĘ. Mile widziane doświadczenie. Praca na stałe. 602 759 709
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCZYNIĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 606 115 465.
  • PRACA | dam
    SEWiK Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. z siedzibą w Zakopanem zatrudni na stanowisku: KIEROWNIK DZIAŁU TECHNICZNEGO I INWESTYCJI. Szczegółowe informacje i warunki aplikowania: www.sewik.com.pl oraz w Sekretariacie spółki tel. 18 20 24 450.
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    PRZYCZEPKA JEDNOOSIOWA WYWROTKA. URSUS C-360. 692 180 309.
  • PRACA | dam
    Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni do restauracji hotelowej: KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną, całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
  • PRACA | dam
    Górska Grupa Hotelowa zatrudni OSOBĘ DO KIEROWANIA DZIAŁEM HOUSEKEEPINGU w Białce Tatrzańskiej. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Prosimy o przesłanie CV na adres a.rysula@gorskagrupa.pl oraz telefon 535-391-391
  • PRACA | dam
    Restauracja Siwy Dym w Rabce-Zdrój zatrudni: KUCHARZA KUCHNI ZIMNEJ ORAZ GORĄCEJ. Praca na stałe lub dorywczo. CV na: rabka@siwydym.pl Informacje pod numerem 887 080 004
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o powierzchni ok. 50 m2. Zakopane centrum, ul. Kościuszki - 691 124 272.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA/-KĘ, DOŚWIADCZONĄ POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Kontakt: 600 035 355, 600 035 080 lub osobiście: Zakopane, Droga na Bystre 2A (9-13).
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    MIESZKANIE W CENTRUM ZAKOPANEGO: TRZY POKOJE, DWA BALKONY, WIDOKOWE, PO REMONCIE. 662 210 421
  • PRACA | dam
    DO PENSJONATU W ZAKOPANEM - OSOBĘ DO OBSŁUGI ŚNIADAŃ I SPRZĄTANIA POKOI - dyspozycyjną. Bez zamieszkania. 509 578 689.
    Tel.: 509 578 689
  • USŁUGI | inne
    SZEWC - KALETNIK - ZAKOPANE - ul. Staszica 3 - 666 120 662.
  • PRACA | dam
    Praca w Zakładzie Kuśnierskim wymagane doświadczenie oraz Prawo jazdy Kategoria B. 888267329
    Tel.: 888267329
  • PRACA | dam
    Praca Kucharz Z Doświadczeniem Bukowina Tatrzańska Gotowanie Dla Grup w Dużym Ośrodku Z Noclegiem.
    Tel.: 601 453 970
  • PRACA | dam
    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę przesyłać na adres: kantorzakopanepraca@gmail.com
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • PRACA | dam
    Biuro księgowe AUDITPLUS zatrudni: głównego księgowego, specjalistów ds. księgowości i referentów. Praca w Zakopanem, 8-16, pełen etat. Zapraszamy. Zgłoszenia: praca@auditplus.pl.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • KUPNO
    KUPIĘ STARY POROZBIÓRKOWY SOSRĘB. Proszę wysłać zdjęcie na numer 605 306 244.
  • ANTYKI
    Do sprzedania ZABYTKOWY PRZEDWOJENNY KREDENS GÓRALSKI ZAKOPIAŃSKIEJ SZKOŁY PRZEMYSŁU DRZEWNEGO w idealnym stanie, z lat trzydziestych, sprawdzony przez kustosza Muzeum Tatrzańskiego. Również CZĘŚĆ KOLEKCJI PRZEDWOJENNEGO MALARSTWA o tematyce góralskiej, znanych polskich malarzy aukcyjnych, takich jak Gąsienica Szostak, Augustynowicz, Jarocki, Moszyński, Gałek, Ćwikliński, Dzieliński, Skowroński. Tel. 601 51 35 33
  • USŁUGI | inne
    ODŚNIEŻANIE DACHÓW. TECHNIKI LINOWE. TEL: 695 092 678
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2026-02-23 21:35 Co podarować podróżnikowi? Praktyczne inspiracje prezentowe 2026-02-23 21:00 Zakład opiekuńczo-leczniczy zamiast komendy 2026-02-23 20:00 Quady i skutery znów dewastują Antałówkę i Bachledzki Wierch. Serce boli, gdy się na to patrzy 5 2026-02-23 19:30 Kradł butle z gazem. Recydywista jest w rękach policji 2026-02-23 19:00 Zimowy Zjazd Górski w Szczawnicy 2026-02-23 18:10 Młoda sunia znaleziona przy wyciągu w Suchem. Szuka właściciela lub nowego domu 2026-02-23 18:04 AKTUALIZACJA. 13-letnia Karolina się odnalazła 2026-02-23 18:00 Kryzys pocztowy. Brak listonoszy dla starszych odbiorców oznacza dramat 10 2026-02-23 17:30 Choinka przy oczku wodnym na Krupówkach została ścięta 1 2026-02-23 17:00 Od płótna do szkła - artystyczna droga Anieli Stanek 2026-02-23 16:30 Za nami 14. edycja pucharu Misia Stramusia 2026-02-23 16:21 Skialpinistka uszła z życiem. Przeżyła lawinę 2 2026-02-23 16:00 Wyjątkowa akcja charytatywna w Nowym Targu 2026-02-23 15:35 Praca z dziećmi to spełnienie Twoich marzeń? Sprawdź, jakie zawody mogą Cię zainteresować! 2026-02-23 15:31 Polak triumfuje w Pucharze Europy FIS w Białce Tatrzańskiej 1 2026-02-23 15:00 Nowe oświetlenie w Gminie Kościelisko. Podpisano umowy na projekty dla pięciu ulic 2026-02-23 14:29 Termy przeżywają prawdziwe oblężenie 2 2026-02-23 14:00 Rocznica dramatycznych wydarzeń na Przysłopie 2 2026-02-23 13:27 Dwie osoby pod wpływem alkoholu zatrzymane przez policjantów 2026-02-23 13:00 Koniec sezonu biegowego w Kościelisku. Trasy na Chotarzu zamknięte 2026-02-23 12:32 Czy ktoś znalazł czarną torbę z dokumentami? Dla znalazcy jest nagroda 2026-02-23 12:20 W czwartek przerwy w dostawie wody w Zakopanem 2 2026-02-23 11:59 Kłusownictwo w Ludźmierzu 2026-02-23 10:59 Wysoko w Tatrach sypie śnieg, na Podhalu pada deszcz 2026-02-23 09:59 Nocny pościg ulicami Zakopanego. Policjanci zatrzymali pijanego kierowcę 2 2026-02-23 09:17 Nie działa sygnalizacja na ważnym skrzyżowaniu w Zakopanem 8 2026-02-23 09:00 Zepsute windy i światełko w tunelu 5 2026-02-23 08:00 Mamy pierwszy zwiastun wiosny. Kosy rozpoczęły swoje koncerty 2026-02-22 21:31 Był kompletnie pijany i wjechał do rowu. Teraz trzeźwieje w policyjnym areszcie 3 2026-02-22 21:00 Jeszcze jeden dzień zimy, a później wiosna uderzy ze zdwojoną siłą 2026-02-22 20:24 Kacper Tomasiak mistrzem Polski 2026-02-22 20:00 Blisko 27 mln zł na drogi w trzech powiatach naszego regionu. Rząd dzieli środki z RFRD 11 2026-02-22 18:59 Parada Gazdowska w Gminie Biały Dunajec (ZDJĘCIA, WIDEO) 2026-02-22 18:47 Olimpia Grudziądz wygrywa w Nowym Targu 2026-02-22 18:00 Energetyczne eldorado 3 2026-02-22 17:46 W Falsztynie lądował śmigłowiec LPR. Nie udało się uratować życia poszukiwanej osoby 2026-02-22 17:00 Spódnice furgały! Slalom gigant Związku Podhalan (ZDJĘCIA) 1 2026-02-22 16:00 Władysław Trebunia-Tutka. Sztuka to moja główna domena 2026-02-22 15:00 Dni Lawinowo-Skiturowe po raz trzynasty 1 2026-02-22 14:00 Nie dla rekordu, lecz dla ludzi. Wyjątkowa wyprawa ratowników na Babią Górę 2026-02-22 13:00 Pożar w Rabce-Zdroju. Strażacy interweniowali przy ul. Poniatowskiego 1 2026-02-22 12:00 Romscy muzykanci porzucili instrumenty i uciekli 22 2026-02-22 11:00 Nierozliczona śmierć. Od pobicia w remizie minęło półtora roku 23 2026-02-22 10:46 Największa skocznia w historii polskiego Big Air. Garmin Winter Sports Festival 2026 (WIDEO) 2026-02-22 10:00 Talenty Małopolski 2026. Weź udział w konkursie 2026-02-22 09:00 Nowe przystanki na terenie gminy Nowy Targ 2026-02-22 08:00 Chochołów. 180 lat od Poruseństwa górali (ZDJĘCIA) 2026-02-21 21:46 Polski snowboardzista utknął w rejonie Salatynów 2026-02-21 21:28 Zakopane kupiło kilkanaście defibrylatorów 4 2026-02-21 21:12 Pożar sadzy w Zakopanem
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2026-02-23 22:14 1. @Jo Mówiłem już, sprawdź lodówkę, czy nie kryje się tam Bąkiewicz z Kaczyńskim i Macierewiczem. @Tadek "Ekolodzy" nie interesują się takimi sprawami, bo nie dostali na to granta od Sorosa ani od Unii. (Zainteresują się chętnie np. rozbudową portów nad Odrą, gdyby miały być konkurencją dla portów niemieckich.) 2026-02-23 22:13 2. Czy to jeszcze Polska? 6 listopada 2024 https://youtu.be/1_iN6mZ407U POSŁOWIE W SEJMIE SKANDUJĄ: DONALD TRUMP! 2026-02-23 22:09 3. biznes.interia.pl - 16 lutego 2026 Polskie złoto głównie za granicą. W tych krajach przechowuje je NBP "Na koniec 2025 roku Narodowy Bank Polski posiadał 550,22 ton złota. Ogromna większość tych zasobów, bo aż 81 proc., była przechowywana za granicą - poinformował na platformie X ekonomista Rafał Mundry, powołując się na dane pozyskane od NBP. (...) NBP poinformował też, że w 2025 r. nie dokonywał inspekcji zasobów złota w skarbcach zagranicznych." 2026-02-23 22:07 4. Zbieram suchy chleb dla konia że stajni niemieckiej zwaną leopardem by owsa nie jadł bo jest tak ociężały że wszystkie mosy w okolicy pod nim pękają nie daj Boże wyruszyć nim na bagna suwalskie to jeszcze franca ze sobą załogę pogrzebie 2026-02-23 22:04 5. Pisowcy dawali tyle na jedną gminę i było źle, teraz idzie tyle samo na cały powiat. Jeszcze jedna kadencja "miszcza" Tuska i będzie tyle na całe województwo... Brawo WY z 8 gwiazdkami :D 2026-02-23 22:04 6. Po pierwsze primo piszesz jakieś farmazony. Po drugie primo jak płaszczak robił zakupy w Korei to bezprocentowy miał kredyt? Po trzecie primo lepiej sobie wypuścić brudne powietrze niż z kimś takim jak ty dyskutować :) :) :) 2026-02-23 21:57 7. solidarność! solidarność! solidarność! 2026-02-23 21:55 8. Czy na podstawie tej dokumentacji fotograficznej można złożyć skargę na burmistrza? Czy radni odrzucą bo nie ma tablic rejestracyjnych? 2026-02-23 21:44 9. @rgrg po pierwsze primo kapitał firm Zachodnich które prosperują w Polsce ni ma nic wspólnego z kapitałem Polskim po drugie promo jest to niestety kredyt bankowy który ma oprocentowanie,tak że Jasiu ucz się matematyki zamiast opętać się na swoich przewidywaniach jak by to mistrz Kobuszewski powiedział 2026-02-23 21:16 10. Za wp. Ukraina może stanąć w obliczu problemów finansowych już w kwietniu. Proponuję zbiórkę poeniędzy w remizach OSP.
2026-02-16 21:51 1. "Na spotkaniu zjawił się burmistrz Łukasz Filipowicz, radni Tymoteusz Mróz, Mateusz Łękawski i mieszkańcy. Ci ostatni niezbyt licznie." A kto miałby się tam pojawić jak spotkanie zorganizowane w godzinach gdzie normalni ludzie pracują a miejsca tam w tej "stacji kultura" było może jeszcze na jakieś 20 osób. Przecież to klita na poddaszu gdzie jest miejsce dla dzieci na zabawy a nie dla 100 czy więcej dorosłych. Przecież to była jawna kpina. Dlaczego spotkanie nie było bardziej komunikowane i nie zapewniono odpowiednio dużej sali? I przede wszystkim dlaczego w godzinach pracy a nie w weekend??? Wywalić miliona na sylwestra potrafią a zmobilizować mieszkańców "nie da się". Widać zależy im żeby przyszło jak najmniej mieszkańców. Boją się usłyszeć to i owo. 2026-02-08 13:18 2. Fajne eksponaty :) 2026-02-04 21:19 3. Nie moje klimaty ani dla uszu ani dla oczu 2026-01-29 15:43 4. Kasia Rysy 2026-01-03 13:15 5. Ładne góalki. 2025-12-29 19:33 6. Znakomity poMYSł panie @jarząbek 2025-12-03 15:38 7. Świetny POmysl, zwłaszcza że w Zakopanem mimo otwartej Gubałówka m.in. przez Pana Szwajcara i czwartego burmistrza G.J. to lepiej na desce windsurfingowej po równiach pojeździć 2025-12-01 17:12 8. Panowie dobra robota! A tak swoją drogą nie ma wojny, jest woda, ogólcie się do tej służby, a nie wyglądajcie jak krasnale... 2025-11-21 15:51 9. Brawo Agatko! Piękne, cudne, zachwycające prace! 2025-11-17 21:21 10. Teraz górale wprzedają swoją ojcowiznę żeby kupić nowe auto. Wszystkie te biznesy ze starym śmierdzącym sprzętem (mówiąc złomem) powinny być nakaz ogrodzenia blochą od ulicy. Podobnie ze składami budowlanymi. Tyle pięknych miejsć zostało oszpeconych przez lokalny interes.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama