Reklama

2022-08-09 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Majestatycznie stoi na straży

Reklama

Za pierwszy obiekt turystyczny na Babiej Górze można uznać drewniany schron, zbudowany w 1806 r. dla arcyksięcia Józefa Habsburga. Pierwszy szlak wytyczono w 1894 r.

Wprzewodniku Jana Reychmana z 1937 r. na temat Babiej Góry czytamy: „(...) Sam szczyt jest skalisty, zasłany głazami i obrywa się wspaniałymi, urwistymi stokami ku Pn; zwie się on Diablak; była niegdyś na nim kapliczka. Widok z Babiej Góry mało ma sobie równych w Karpatach Zachodnich... Do Babiej Góry przywiązanych jest wiele legend o zakopanych skarbach, zbójnikach, śpiących rycerzach itd.; sporo tu grot, piwnic, znaków poszukiwaczy skarbów...”. Rozwój turystyki babiogórskiej rozpoczął się na początku XIX w. i był związany głównie z naukowymi badaniami przyrodniczymi. Wtedy przyjeżdżali tu nie tylko naukowcy, ale również wysocy rangą urzędnicy i przedstawiciele instytucji państwowych. Pierwsza wzmianka o Babiej Górze znalazła się w publikacji Jana Długosza „Chronographia Regni Poloniae” z lat 1455-1480. Informacje o Królowej Beskidów odnaleziono w zielnikach z przełomu XV i XVI stulecia. Nieco później zaczęto nanosić ją - chociaż błędnie umiejscawianą - na mapy Polski. Za pierwszy obiekt turystyczny na szczycie Babiej Góry można uznać drewniany schron, który zbudowano w 1806 r. dla arcyksięcia Józefa Habsburga, palatyna Węgier, i kilkudziesięcioosobowego orszaku. Później schron służył innym wędrowcom. Jednym z pierwszych odkrywców Babiej Góry był Stanisław Staszic, który zawędrował tu konno od strony Orawy. Wiele ciekawych informacji o charakterze popularnonaukowym zamieścił w swoim dziele z 1815 r. „O ziemiorództwie Karpatów i innych gór i równin Polski”. W XIX stuleciu Babią Górę odwiedzali: Ludwik Zejszner - geograf, geolog i ludoznawca, Ludwik Pietrusiński - publicysta i podróżnik, uważany za pierwszego polskiego turystę, Józef Łepkowski - profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także Maria Steczkowska, która jako pierwsza nazwała Babią Górę Królową Beskidów. W 1869 r. w „Tygodniku Ilustrowanym” ukazał się jej artykuł „Wycieczka na Babią Górę”, którą odbyła w 1855 r. Była to jej jedyna wyprawa w ten rejon. „Poważne czoło dumnie dźwiga w obłoki i z tej wysokości patrzy na kilkunastomilową przestrzeń ścielącą się u jej stóp, a ten majestatyczny widok, z którym co do rozległości nie mogą się mierzyć nawet widoki ze szczytów tatrzańskich, już stokrotnie wynagradza trudy niedalekiej podróży” - pisała Steczkowska. W 1860 r. ukazał się „Przewodnik w wycieczkach na Babią Górę, do Tatr i Pienin”, którego autorem był ks. Eugeniusz Janota.

Beskiden-Verein
Rozwój zorganizowanej turystyki rozpoczął się tu pod koniec XIX w. Dochodziło do rywalizacji między niemiecką organizacją turystyczną Beskidenverein, która weszła na ten teren jako pierwsza, i Towarzystwem Tatrzańskim. Powstawały znakowane szlaki i schroniska. Na szczycie Babiej Góry, pod Diablakiem, stanęło schronisko „Beskiden-Verein”. Jego historia sięga 1904 r., kiedy została ukończona budowa. Ten sam rok znajduje się na ozdobnej oprawie księgi meldunkowej. Uroczyste otwarcie odbyło się 11 czerwca 1905 r. Był to piętrowy obiekt, zbudowany na wysokości 1616 m n.p.m. z głazów piaskowca. Od strony południowo-zachodniej pozostawiono w murach wystające kamienie, z zamiarem dobudowania w przyszłości drugiej części schroniska. Parter stanowiło 5 pomieszczeń - magazyn, kuchnia, jadalnia oraz korytarz i ubikacja. Jadalnia połączona była z oszkloną werandą, z której roztaczał się widok na Tatry i Orawę. Na piętrze znajdowały się 4 pokoje noclegowe. W dwóch z nich stały piętrowe prycze, po 18 miejsc w pokoju. Pozostałe były 3-osobowe. Schronisko ogrzewano szamotowymi piecami. W Centralnym Ośrodku Turystyki Górskiej w Krakowie znajduje się książka meldunkowa ze schroniska „Beskiden-Verein”. Oprawna w ciemnobrązową skórę, ozdobiona napisami wykonanymi z metalu. Na pierwszej stronie widnieje odezwa do turystów w 3 językach - niemieckim, węgierskim i polskim. Czytamy w niej m.in.: „Wy wszyscy z bliska i z daleka, którzy stanęliście tu, na tym najwyższym szczycie Beskidów, bez wyjątku jakiej narodowości jesteście lub jakim mówicie językiem - wy wszyscy bądźcie serdecznie pozdrowieni i na pamiątkę we wspólnym interesie zapiszcie Wasze nazwisko do niniejszej księgi”. Podpisano: Sekcya Bielsko-Bialska Towarzystwa Beskidzkiego, Zielone Świątki 1905.

W księdze meldunkowej zachowały się autografy osób odwiedzających schronisko i Królową Beskidów w latach 1905-1922. Znajduje się tam ponad 10 tys. nazwisk, głównie niemieckich. Wśród nich na uwagę zasługuje wpis z 17 sierpnia 1905 r., złożony przez Kazimierza Sosnowskiego. Przebywał tam jeszcze przed wydaniem swojego pierwszego przewodnika po Beskidach Zachodnich. W schronisku 5 sierpnia 1907 r. zatrzymał się również Seweryn Udziela, twórca Muzeum Etnograficznego w Krakowie. W 1894 r. Niemiecki Związek Beskidowy jeszcze przed oddaniem do użytku schroniska „Beskiden-Verein” zamontował skrzynkę, w której umieścił książkę pamiątkową. Można w niej przeczytać wpisy turystów odwiedzających szczyt Babiej Góry. Trzy takie książki zostały ofiarowane Ośrodkowi Kultury Turystyki Górskiej na Markowych Szczawinach przez Oddział PTTK w Bielsku-Białej w 1966 r. W czerwcu 1937 r. schronisko „Beskiden-Verein” przeszło pod zarząd Lasów Państwowych i zmieniło nazwę na „Szczytowe Schronisko „Leśnik” na Babiej Górze”. Jego historia ostatecznie zakończyła się prawie 40 lat temu. Niszczejące ruiny rozebrano na polecenie dyrekcji Babiogórskiego Parku Narodowego w 1979 r.

Na Markowych Szczawinach
Na północnych stokach Babiej Góry było takie miejsce, gdzie schodziły się wszystkie ścieżki. W XIX w. turyści idący zobaczyć z Królowej Beskidów wschód słońca spędzali tam nocne godziny przed wejściem na szczyt. Tym magicznym miejscem były Markowe Szczawiny. Budowę schroniska w tym miejscu poprzedziły długie starania o utworzenie terenowego oddziału Towarzystwa Tatrzańskiego. W 1905 r. powstał Oddział Babiogórski TT, a był to sukces Hugona Zapałowicza, który równocześnie chciał wybudować polskie schronisko na Babiej Górze. Przez cały czas osobiście kierował pracami i doglądał budowy obiektu. W niespełna 2 miesiące od rozpoczęcia prac schronisko zostało oddane do użytku. 15 września 1906 r. nastąpiło jego uroczyste otwarcie. Pierwsi zimowi turyści pojawili się w 1908 r., a wśród nich Walery i Ferdynand Goetlowie, Władysława Pawlica i Władysława Kuryluk. W 1922 r. schronisko po raz pierwszy rozbudowano. Dobudowano izbę jadalną, a w 1925 r. - kuchnię i spiżarnię. Rok później podjęto decyzję o dołączeniu 2 pokoi mansardowych. W 1932 r. obiekt został unowocześniony. Wymieniono wyposażenie i dostosowano go do korzystania przez cały rok. Kolejną rozbudowę schronisko przeszło w 1934 r. Powstała nowa sala noclegowa na parterze i 3 pokoje na poddaszu. Połączono pokoje mansardowe, oszklono werandę. Doprowadzono również wodociąg grawitacyjny. Podczas II wojny światowej obiekt służył partyzantom. W 1949 r. został przeprowadzony jego gruntowny remont, a 2 lata później schronisko zostało przejęte przez PTTK. Drewniane schronisko na Markowych Szczawinach służyło turystom ponad 100 lat. W długi majowy weekend 2007 r. po raz ostatni gościło turystów. Zostało rozebrane, a na jego miejscu powstał nowy, murowany budynek. Nieopodal schroniska na Markowych Szczawinach stoi niewielkich rozmiarów drewniany budynek kryty gontem, który w swoim wnętrzu kryje wiele cennych materiałów oraz eksponatów związanych z Babią Górą i okolicą. Mieści się w nim pierwszy w historii Ośrodek Muzealny Komisji Turystyki Górskiej Zarządu Głównego PTTK, który został otwarty w 1966 r. Dzisiaj na terenie Babiogórskiego Parku Narodowego znajduje się ponad 50 km szlaków, a Królową Beskidów co roku odwiedza ok. 70 tys. turystów.
Jolanta Flach
Tygodnik Podhalański 51-52/2015
Fot.: z arch. BgPN

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    KOŃ ŚLĄSKI. 880 442 535.
  • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
    KOMBAJN MASSEY FERGUSON. PRZYCZEPA NA BALE. 880 442 535.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. OBRÓBKI BLACHARSKIE (balkony, tarasy, podbitki). 796 544 016.
  • SPRZEDAŻ | różne
    SŁOMA w balach i luzem. 791 669 932.
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    BORDER COLLIE szczenięta. MŁODE KRÓLIKI. 791 669 932.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    Spółka SEWIK ogłasza przetarg na sprzedaż dwóch samochodów marki LAND ROVER DEFENDER. Szczegóły na stronie spółki:www.sewik.com.pl
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • PRACA | dam
    Poszukujemy REZYDENTÓW do obsługi nowoczesnych apartamentów w Białce Tatrzańskiej i Zakopanem. Oferujemy stabilne zatrudnienie i atrakcyjne wynagrodzenie. Zainteresowanych prosimy o przesłanie CV na adres rezerwacje@gorskagrupa.pl. +48535391391
    Tel.: 48535391391
  • USŁUGI | budowlane
    MALARZ WYKOŃCZENIOWY przyjmie zlecenia. 517 838 288.
  • USŁUGI | budowlane
    ŁAZIENKI - KOMPLEKSOWO I FACHOWO WYKONANA USŁUGA. Wieloletnie doświadczenie. 609 382 931.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA PRZYTULNE, UMEBLOWANE MIESZKANIA W CENTRUM NOWEGO TARGU 38m2 i 52m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA - SUPER LOKALIZACJA. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 608 806 408
  • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
    KOŚCIELISKO - RESTAURACJA PRZYJMIE ZLECENIA NA: WESELA, KOMUNIE, CHRZCINY, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE. Możliwość noclegów. 608 806 408, www.czteryporyroku.pl
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W PENSJONACIE W ZAKOPANEM. 601 45 33 91.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni KIEROWCĘ. Dobre warunki pracy. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Cukiernia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 601 512 211.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY ŁAZIENEK, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY. 660 079 941.
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 080, 600 035 355.
  • ZDROWIE I URODA
    Mgr MARTA USTUPSKA-PODSIADŁO - psychoterapeuta w trakcie szkolenia, oferuję terapię indywidualną osób dorosłych. Zakopane lub online. Tel. 600998307
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK SUCHY. 609 927 174.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię SPRZEDAWCĘ DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO W ZAKOPANEM. 570 644 318
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. OSOBOWE, TERENOWE. CAŁE LUB USZKODZONE. 531 666 333.
  • PRACA | szukam
    KUCHARKA, POMOC KUCHENNA, SPRZĄTANIE. 796 358 958.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    SPRZEDAM DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W OKOLICY NOWEGO TARGU O POWIERZCHNI 1071m2. Tel. 698 935 352.
  • USŁUGI | budowlane
    Prace ogólnobudowlane , Wykończena , Remonty , Kostki brukowe , Roboty ziemne ,. 723 888 084 wolskilukasz4@gmail.com
    Tel.: 723
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MITSHUBISHI OUTLANDER 2,2 DI-D, 4X4, r.p.2014, przebieg 224 tys. km, I właściciel, bogata wersja Intense Plus, dodatkowo kpl. kół zimowych z felgami, zdejmowany hak,oryginalny bagażnik dachowy. 605 564 270.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam bez pośredników atrakcyjną działkę budowlaną o powierzchni 30 ar, położoną w malowniczej okolicy w Skawie Górnej. Działka dobrze nasłoneczniona, z dogodnym dojazdem. Idealna lokalizacja na dom jednorodzinny. 320.000 zł Cena do negocjacji. 787828328
    Tel.: 787828328
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2025-02-04 21:15 Setne urodziny Marii Koterby z Krościenka 2025-02-04 20:52 Pożar sadzy w Dzianiszu 2025-02-04 20:00 Na Balicach coraz więcej pasażerów 2025-02-04 19:00 Ważny apel ratowników GOPR. Może dojść do wypadku 2025-02-04 18:00 Władysław Biały pokazuje jak zaparkować na najtańszym parkingu w Zakopanem (WIDEO) 5 2025-02-04 17:00 Bezpieczeństwo zimą w górach - akcja Lawinowe ABC 2025-02-04 16:00 Miała ruszyć komunikacja z Gliczarowa Górnego do Zakopanego, ale nie ruszyła 3 2025-02-04 15:00 GOPR przypomina o zasadach na stokach narciarskich 2025-02-04 14:44 Spotkanie przy pianinie w kawiarni Kmicic 2025-02-04 14:37 Cudowny poranek na Nosalu. Śnieg może poprószyć tylko w czwartek (WIDEO) 2025-02-04 14:31 To trzecie skradzione auto pod Tatrami. Zniknęła duża terenówka. Jest nagroda 11 2025-02-04 14:21 Pamiętamy o Karłowiczu. Koncert w Galerii Władysława Hasiora 2025-02-04 13:45 Jaki program antywirusowy wybrać? 2025-02-04 13:39 Najsłynniejsze projekty biurek drewnianych w historii designu 2025-02-04 13:00 O quadach i skuterach śnieżnych na konwencie wójtów i burmistrzów 1 2025-02-04 12:04 Wystarczą trzy dymiące kominy i mamy smogowy poranek 5 2025-02-04 11:30 Karnawał bluesowo-jazzowy w SDK 2025-02-04 10:54 Pożar domu w Witowie. Jedna osoba poparzona (WIDEO) 2 2025-02-04 10:30 Gorąca biegowa sobota pod Palenicą 2025-02-04 10:00 Nowe ławki na Kalatówkach 3 2025-02-04 09:00 Na Wilczniku mamy lodowisko i wcale go tu nie chcemy 5 2025-02-04 08:00 Gdy pogoda w górach fatalna warto spędzić dzień na poznawaniu walorów kulturowych Podhala 2025-02-03 21:36 Poznaj bliżej tatrzańską przyrodę 2025-02-03 21:00 Taksówkarze kontra Uber. Zanim wsiądę do auta sprawdzam czy ktoś nie ukradł mi rejestracji 33 2025-02-03 21:00 Tatrzańskie Archiwum Planety Ziemia 4 2025-02-03 20:50 Dwa patrole policji i strażacy na Krupówkach. Interwencja w kamienicy 1 2025-02-03 20:15 Odkrywaj Tatry z całą rodziną 2025-02-03 20:03 Nie miał prawa jazdy, ubezpieczenia i badań technicznych. Miał za to promile 3 2025-02-03 19:39 Kosmiczne kaski dla strażaków, oby dobrze służyły w każdej akcji 3 2025-02-03 19:00 Poturbowany taternik na Skrajnym Kieżmarskim Strażniku 2 2025-02-03 18:30 Potrącony przez samochód, miał szytą głowę i czeka na właściciela 1 2025-02-03 18:00 Auto uderzyło w przepust i się zapaliło 2025-02-03 17:30 Spędź rok z Tygodnikiem Podhalańskim. Mamy dla Was kalendarze 2025-02-03 17:00 Owczarek niemiecki zaginął w Maniowach 1 2025-02-03 16:59 Urząd Miasta: To nieprawda, że przy dzierżawie Parku Miejskiego złamano prawo 12 2025-02-03 16:30 Jest nowy pierwszy zastępca szefa nowotarskiej policji 2025-02-03 15:30 Spowodował kolizję jadąc kradzionym autem 2025-02-03 15:06 Burmistrz Zakopanego zaprasza mieszkańców na spotkanie w sprawie quadów 2 2025-02-03 15:00 Nowy Targ wprowadza Kartę Mieszkańca 2025-02-03 13:59 Na Krupówkach całkiem sporo turystów (WIDEO) 2025-02-03 12:58 Kolędy z Miejską Orkiestrą Dętą (ZDJĘCIA i WIDEO) 2025-02-03 11:21 Zderzenie na ul. Kościuszki w Zakopanem 2025-02-03 10:59 Przed nami słoneczne dni. Powrotu śnieżnej zimy nie widać 2 2025-02-03 10:46 Nowość wydawnicza: W pionie. Ilustrowana historia wspinania 2025-02-03 09:59 Strażacka interwencja na ul. Żeromskiego w Zakopanem 2 2025-02-03 09:00 Jan Ligas 30 lat był sołtysem w Tylmanowej 2025-02-03 08:30 Spotkanie z Janem Krzeptowskim Sabałą 2025-02-03 08:00 Od tygodnia jeździ już bezpłatny bus 2 2025-02-03 00:11 Samochód dachował i stanął w płomieniach 2025-02-02 21:00 Wypadek lawinowy w Tatrach. Tym razem to na szczęście ćwiczenia
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-02-04 21:48 1. Wystarczy jeden dobry piec zamiast trzech kominów i kominka. I gazu fiutina. Faktycznie wystarczy siedzieć na złożach termalnych. 2025-02-04 21:21 2. Bardzo ciekawa wystawa. Wybieram się tam ponownie. 2025-02-04 21:13 3. Domagają się kontroli taksówek:))))) Żenada Pierwsi Oni powinni wylecieć, Taxi do zwykłe dno!!!! Precz z TAXI!!! 2025-02-04 21:10 4. TAXI to najgorszy chłam jaki jest w ty mieście Na ulicach są niczym najgorsze zło, prawo jazy za oscypki mają, i zachowują się ja najgorsze dno 2025-02-04 21:02 5. Panie Burmistrzu, czy Taxi płaci za zajęcie pasa drogowego???? Jeśli nie to jest to niegospodarność, bo mają obowiązek płacić. Zainteresuję ta sprawą NIK, CBA .... Precz z TAXI i busami 2025-02-04 20:58 6. Taxi się burzy ::)))) przecież to zwykłe prostactwo, debilizm. Precz z nimi. Przepisy ruchu drogowego mają za nic, zwykło chamstwo najniższej kasy. Ten artykuł świadczy o nich. BRAWO UBER... TYLKO WAS ZAMAWIAM!!!!! 2025-02-04 20:54 7. Antyamerykańska mafia z Bawarii ? 2025-02-04 20:40 8. Policja woli rano zamiast pilnować szybkich kierowców i zlodzieji w suchem to woli walić mandarty na ciagłówce swoim
2025-02-04 20:04 9. Tylko Kalata ze Szczerbą mogą prawidlowo wskazac jak korzystac z Parkingu, nie jakis Burmistrz czy Wladek... TYLKO ONI URATUJĄ TO MIASTO 2025-02-04 19:51 10. Proponuję na ju: Tysiące mandatów bezpodstawnych? Sąd o "pieszym wchodzącym". Wszędzie za granicą nie ma tak, żeby pieszy miał pierwszeństwo jako osoba zbliżająca się do przejścia dla pieszych.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama