Reklama

2022-08-10 10:00:00

Reklama

Z archiwum

Rockowy góral z radiolą

Reklama

Bronisław, ojciec skoczka Kamila Stocha oraz były wójt Poronina Andrzej Gut uczą się u Alka obcowania ze smykiem i trzema strunami.

Przyjaciele z Poronina, rodzina, koledzy muzykanci wołają na niego Alek. Listonosze i urzędnicy znają go jako Mariana Mardułę. Wśród krótkofalowców odpowiada na wezwanie SP9ODR. Fascynuje się historią najnowszą. Nocami nagrywa wszystkie programy Wołoszańskiego. Śledzi rozwój radiotechniki, bo od 30 lat żyje z serwisowania sprzętu elektronicznego. Lecz dźwięki i dobra muzyka to jego świat: ma własne studio nagrań, a w wolnych chwilach daje lekcje gry na perkusji i basach podhalańskich.

Krzestny wnuk Kasprowicza
Marian Alek Marduła ma 58 lat. Urodził się w zakopiańskim szpitalu jako syn poronińskiego gazdy Józefa Marduły „Goła” i Czesławy Marduły z domu Łaś. Jego ojcem chrzestnym został Franciszek Marduła. Wybitny przedwojenny skoczek i słynny lutnik, którego pracownia wciąż działa przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem. Z rodzinnego domu wyniósł umiłowanie do góralskiej tradycji, gwary, muzyki, stroju i zwyczajów. W pokoju na okrągło chodził gramofon „Karolinka”. - Płyty z muzyką góralską do znudzenia słuchałem. Trochę klasyki, Mieczysław Fogg. Potem pojawił się big beat, polski zamiennik rock and rolla - wspomina Alek Marduła. - Byłem w szkole prymusem i zakałą. Dziś to się mówi, że dziecko ma ADHD. Wścibski, ruchliwy. Ojcu zadawałem tysiące pytań z fizyki, techniki, nauk przyrodniczych. Gdy jako 6-letni brzdąc nauczył się pisać i czytać, to w szkole wszystko szło już z górki. - Mój ojciec chrzestny też pochodził z Poronina, jego ojcem chrzestnym był Jan Kasprowicz, tak że mogę mówić, że moim dziadkiem chrzestnym był Jan Kasprowicz, co Pigoń w literaturze udokumentował - z uśmiechem opowiada Alek. Przez rodzinny dom przelewała się rzeka różnych ludzi. Jego mama prowadziła pensjonat od lat 60. Przyjeżdżali letnicy, sporo księży, bo brat taty był jezuitą.

Detektorek i „Harnasie”
Równocześnie chodził do podstawówki i do szkoły muzycznej, gdzie w klasie skrzypiec lekcje dawał profesor Mieczysław Galica. Chętnie uczył się teorii. Gorzej było z klasycznymi ćwiczeniami na skrzypcach. Jedną klasę opuścił, bo zamiast trenować pizzicato, arco czy tonacje majorowe, wolał z kumplami kopać piłkę. Stracony rok trzeba było potem nadrabiać. Zaczął lekcje gry na altówce. - Dużo nauczył mnie Władysław Trebunia Tutka - mówi Alek. - Razem z bratem występowaliśmy w „Małych Harnasiach”, w kapeli z basistką Hanią Majerczyk. Jeździli na występy po całym Podhalu i kraju. Regularnie występowali z bratem na „Sabałowych Bajaniach”. Ale oprócz muzyki fascynuje go fizyka, radiotechnika, wiele czasu poświęca chemii. W 1965 r., w drugiej klasie podstawówki, skonstruował swój pierwszy odbiornik radiowy. Był to tzw. detektorek, zbudowany na wzór przedwojennych odbiorników. Wszędzie wokół domu na drzewach rozpinał pajęczyny anten. Robił je z drutów ze starych transformatorów. Ojciec nie mógł już słuchać tych wszystkich pytań. Jako że pracował w straży pożarnej w Zakopanem, to po pracy przywoził synowi książki z biblioteki. „ABC radioamatora” chłopak pochłonął w parę godzin.

Wybuchowa miłość
W 1972 r. dochodzi do tragedii. Alek, zafascynowany chemią, eksperymentuje. Miesza chloran potasowy z czerwonym fosforem. Dochodzi do eksplozji. - Straciłem palce, oczy. Przez dwa miesiące ciemność. Lewe oko do dziś jest ślepe - mówi spokojnie. Nastąpiły długie lata leczenia, pobyty w klinikach. W końcu wylądował w sanatorium w Kuźnicach. Tu uczył się w liceum i tu zdał maturę, a wychowawcą jego klasy był nasz redakcyjny kolega Apoloniusz Rajwa. - Potem miałem krótki epizod na studiach, zaliczyłem semestr na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i musiałem wrócić na Podhale - mówi Alek. Zdał dyplom w korespondencyjnym Policealnym Studium Zawodowym w Językach Obcych. Pracował w Spółdzielni Inwalidów Niewidomych w Krakowie i w zakopiańskim „Zawracie”. W 1985 r. przeszedł na rentę. Muzyka, elektronika, technika, historia - to wciąż jego pasje. - Za komuny nienawidziłem historii, bo nauczycielką była Ewa G., żona kacyka partyjnego. Na szczęście, gdy zaszła w ciążę, to pan Franciszek przyszedł na zastępstwo, mąż pani Gościejowej. Jak on nam opisał 1 września na 3 godziny przed wybuchem wojny, malował słowami akcję na moście w Tczewie, zanim pancernik oddał salwy w portowym basenie w Gdańsku. Do dziś fascynuje mnie narracja Wołoszańskiego. Mam wszystkie odcinki jego seriali historycznych - zaznacza Alek.

Krótkofalówki i wesela
Granie na altówce po wypadku było niemożliwe. W lewej ręce zostały trzy, w prawej 4 palce. - Utrata dwóch palców w lewej ręce uniemożliwiła mi powrót do skrzypiec, lecz mogłem jeszcze grać na gitarze basowej i basach podhalańskich. Nieco trudniej, ale dawałem radę grać na perkusji - wspomina Marduła. Tak powoli rodzi się pasja gry w zespole muzycznym. Wraz z bratem Stanisławem i kolegami tworzy zespół nazwany od przydomku „Gołami”. Potem od inicjałów imion członków zespołu: Tadek, Alek, Staszek, Staszek - „TASS” - prześmiewczo nawiązując do nazwy słynnej radzieckiej agencji prasowej. Grają na weselach regionalnych i zabawach tanecznych. Przyczyniają się do powołania Ogniska Związku Podhalan w Murzasichlu i stworzenia zespołu regionalnego. O występach grupy krążyła masa anegdot i dowcipów. Jedna z „odgryzieniem nosa” przeszła do historii opisana przez Wojciecha Jarzębowskiego, korespondenta Dziennika Polskiego. Już podczas nauki w Kuźnicach poświęca sporo czasu elektronice. Remontuje wzmacniacze lampowe, buduje namiastkę syntezatora „Mooga”, a pod okiem mistrza Franciszka Marduły - pierwszą własną gitarę elektryczną. Na przełomie lat 70. i 80. wiele czasu spędza w zakładzie ZURT przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem. Tu zdobywa potrzebne części i wiedzę na temat budowy magnetofonów, gramofonów, radioodbiorników. W zakładzie na Lipkach zaprzyjaźnił się z Tadeuszem Łukaszczykiem, cenionym serwisantem telewizorów. - On nakłonił mnie do poznania tajników pracy telewizorów kolorowych, nauczył wiele o pracy zasilaczy impulsowych - dodaje Alek. Jego zainteresowania rozszerzają się na technikę nadawania i odbioru radiowego. Zapisuje się do Polskiego Związku Krótkofalowców. Po egzaminach i 5 latach oczekiwania, w 1985 r. dostaje licencję ze znakiem wywoławczym SP9ODR. - Wiele musiałem studiować, nieocenioną wiedzą dzielili się koledzy krótkofalowcy, m.in. Gunter Paweł Kaniut SP9RG - przypomina. Wtedy zbudował szereg konstrukcji nadawczo-odbiorczych dla siebie i dla kolegów. Stał się fachowcem i uznanym autorytetem wśród krótkofalowców. Dziś chętnie przekazuje wiedzę i doświadczenie młodym adeptom elektroniki.

Chicagowski sznyt
Na przełomie lat 80. i 90. przebywał w USA. W Chicago pracował u Koreańczyka, w zakładzie serwisowym „FosterTV”. Z powodzeniem gra na perkusji w zespole polonijnym „Jaworzyna Band”. Tworzą go muzycy z Podhala: Władysław Styrczula Maśniak, Janusz Leśniak, Jan Król i Ryszard Wojnowicz. Grają na dancingach w znanej wówczas góralskiej tawernie „Koliba Inn”, nieopodal Domu Podhalan. Po powrocie ze Stanów zakłada z kolegami: Ireneuszem Mateją, Marcinem Hubickim, Staszkiem Landowskim, Bartkiem Kutyłą i wokalistką Danutą Zawodniak zespół „Impuls”. Na weselach i zabawach grają do 2003 r. Równolegle wciąż prowadzi serwis i kolekcjonuje sprzęt elektroniczny RTV, muzyczny HiFi i estradowy. - Swe muzyczne pasje rozwijałem dzięki przyjaźniom z muzykantami: Władysławem, Stanisławem i Henrykiem Trebuniami „Tutkami”, Janem Różałowskim, Andrzejem Obrochtą, Florkiem Walkoszem, Andrzejem i Staszkiem Walkoszami, Andrzejem Majerczykiem, Janem Klusiem „Rumcajsem” oraz Maćkiem Śliwińskim z heavy-metalowej kapeli „Meness”. Mam wszystkie nagrania tej pechowej kapeli, która rywalizowała z Maanamem, ale była obłożona partyjną klątwą, utworów Meness nie można było puszczać w żadnej stacji radiowej. Alek dodaje, że nie sposób wyliczyć wszystkich muzyków, którym wiele zawdzięcza. Nie chce, by to był tekst tylko o nim. Koniecznie muszę napisać o przyjaźni z krewnymi i powinowatymi. Bo babcia Jana Karpiela „Bułecki” pochodziła z rodziny Mardułów. Ale także trzeba wspomnieć Andrzeja Stasika i Tadeusza Szostaka „Berdę” oraz jego córkę Stanisławę.

Oddział zakaźny
Tak w „szpitalny” sposób nazywa swój magazyn. Przestrzeń wypełnia masa rozebranych na części sprzętów. Wchodzimy do świątyni Alka. Masa gramofonów, które naprawia, udoskonala, sprzedaje. Magnetofony cztero- ośmio- szesnasto- i dwudziestoczterośladowe. Do tego cyfrowe rejestratory różnego rodzaju - Audio CD, Mini Disc, DAT i twardodyskowe. Jeszcze w latach 90. ubiegłego wieku zaczął tworzyć pierwsze zręby własnego studia muzycznego. Utrwala góralski folklor w oparciu o unikatowy sprzęt analogowy. Zbiera nagrane taśmy szpulowe, kasetowe, płyty CD, ale głównie winyle. Ma ich ponad 1700! Kolekcjonowanie muzyki to kolejna wielka pasja. Archiwizuje cyfrowo wiele unikalnych zbiorów z prywatnych taśmotek kolegów i znajomych. Tak powoli rodzi się podhalańskie archiwum muzyki góralskiej. Dziś ma ponad 150 płyt CD wypełnionych folklorem. Od 4 lat nagrywa „Berdowe Granie” i wiele ciekawych wydarzeń muzycznych w Poroninie. Planuje wydawać płyty z nagraniami folkloru góralskiego. - Po śmierci w testamencie swe zbiory zamierzam przekazać w całości na własność społeczności muzykantów Podhala, jako własny ślad - mówi Alek. Od kilku lat uczy z powodzeniem gry na basach podhalańskich i perkusji. Jeden pokój zamienił na klasę perkusji, gdzie regularnie przychodzą młodzi zdolni Klimek Cudzich i Arkadiusz Skupień. Na basach kształcą się starsi adepci: Andrzej Gut „Mostowy”, były wójt Poronina, i Bronisław Stoch „Kaspercok”, ojciec znanego skoczka Kamila Stocha.

Ruchome studio
Wraz z Krzysztofem Trebunią Tutką i jego dziećmi Marian Marduła zamierza nagrać i wydać na płytach CD ilustracje muzyczne do opracowanego przez Krzysztofa podręcznika gry muzyki góralskiej. Będzie to znakomite uzupełnienie dla osób, które chcą zgłębiać tajniki podhalańskiego muzykowania. A w domach starszych ludzi będzie rejestrować starodawne nuty. Powstanie swoiste ruchome studio. Mimo tylu zainteresowań i twórczej pracy życie wciąż rzuca Alkowi kłody pod nogi. Od ponad 6 lat ubiega się jako doświadczony muzykant o przyjęcie do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, który ma swe oddziały w całej Polsce, także na Podhalu. Niestety bezskutecznie. Szkoda, że działacze traktują utalentowanych ludzi z pasją po macoszemu. Na pociechę puszcza sobie świetnej jakości nagrania na swej niemieckiej radioli z lat 50. Ładny mebel. - Przeraża mnie aprobata dla średniactwa. Ludzi autentycznie wykształconych na Podhalu może pan zebrać garstkę, tych z otwartą głową i wiedzą. Większość to ludzie z dyplomami. Dziś, jak komuś powiesz na ulicy matole, to się skończy sprawą w sądzie, a to żadna obraza, tylko stwierdzenie faktu - kwituje Alek. Mimo to chętnie ubiera się w strój góralski, gra w knajpie, a turyści zagadujący „prostego” górala nieraz są zaszokowani, jakie opowieści słyszą z jego ust.
Tekst i fot.: Rafał Gratkowski
Tygodnik Podhalański 51-52/2015

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.

Reklama
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    Do wynajęcia dwa POKOJE 2-osobowe w Kościelisku Sobiczkowej. Wynajem długoterminowy. 602 66 30 74.
  • KUPNO
    SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
  • RÓŻNE
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
  • PRACA | dam
    Poszukuję KIEROWCY raz w tygodniu. Wyjazd na rehabilitację matki z dzieckiem. Trasa Chochołów - Andrychów. 503 852 848.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
  • PRACA | dam
    "TESKO" Tatrzańska Komunalna Grupa Kapitałowa Spółka z o.o. zatrudni na umowę o pracę elektryka z doświadczeniem. Praca na sieci oświetlenia ulicznego na terenie miasta Zakopane. Kontakt pod tel. 695 802 605 lub 18 20 25 629.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY ŁAZIENEK, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY. 660 079 941.
  • PRACA | dam
    Restauracja na Krupówkach zatrudni KELNERKĘ i PIZZERA oraz POMOC NA ZMYWAK. 664 023 298.
  • PRACA | dam
    Przyjmę do pracy na stolarnie w Czarnym Dunajcu. Praca 6:00-15:30 od poniedziałku do piątku. Doświadczenie mile widziane. Telefon 725-066-951.
  • PRACA | dam
    Posiadasz doświadczenie w analizie danych finansowych? Szukasz zatrudnienia u renomowanego pracodawcy? Polskie Koleje Linowe S.A. szukają osoby na stanowisko: SPECJALISTA DS. KONTROLINGU. Miejsce pracy: Zakopane. Co będzie należeć do Twoich obowiązków? - Przygotowywanie cyklicznych raportów wynikowych poszczególnych Spółek oraz Grupy Kapitałowej, - Przygotowanie budżetów operacyjnych, planów inwestycyjnych oraz kontrola ich realizacji wraz z analizą odchyleń dla poszczególnych obszarów działalności (usługi transportowe, turystyczne, Horeca, rozliczenie produkcji), - Przygotowywanie modeli finansowych dla nowych projektów inwestycyjnych, - Analiza wyników oraz ocena efektywności ekonomicznej projektów inwestycyjnych, - Analityczne wsparcie decyzji biznesowych w zakresie prognozowania i monitoringu, przychodów ze sprzedaży, kosztów operacyjnych oraz monitorowania KPI, - Optymalizacja procesów księgowych oraz kontrolingowych, - Poprawa i rozwój narzędzi analizy finansowej. DOŁĄCZ DO NAS! Więcej informacji i rekrutacja: https://www.pkl.pl/post/specjalista-ds-kontrolingu.html
    WWW: www.pkl.pl/post/specjalista-ds-kontrolingu.html
  • NIERUCHOMOŚCI | kupno
    SKUPUJEMY NIERUCHOMOŚCI NA PODHALU DOMU, DZIAŁKI, APARTAMENTY, MIESZKANIA. GOTÓWKA!!! 600404554 grz.wicik@gmail.com
    Tel.: 600404554
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SPRZEDAM SAMOCHÓD CAMPINGOWY FIAT DUCATO MOBILVETTA, r. 2010, stan idealny - 608 806 408
  • SPRZEDAŻ | różne
    SPRZEDAM UŻYWANY PIEC KONWEKCYJNY Kuppersbusch - 608 806 408.
  • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
    KOŚCIELISKO - RESTAURACJA PRZYJMIE ZLECENIA NA: WESELA, KOMUNIE, CHRZCINY, IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE. Możliwość noclegów. 608 806 408, www.czteryporyroku.pl
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ OSOBĘ DO PRAC MARKETINGOWYCH, OBSŁUGI FACEBOOKA I INSTAGRAMA - 608 806 408.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA CIEPŁE, PRZYJEMNE MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA - SUPER LOKALIZACJA. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam bez pośredników atrakcyjną działkę budowlaną o powierzchni 30 ar, położoną w malowniczej okolicy w Skawie Górnej. Działka dobrze nasłoneczniona, z dogodnym dojazdem. Idealna lokalizacja na dom jednorodzinny. 320.000 zł Cena do negocjacji. 787828328
    Tel.: 787828328
  • PRACA | dam
    Sklep Spożywczy "U Mietka" Zakopane, Jaszczurówka zatrudni SPRZEDAWCĘ. Mile widziane doświadczenie. 570 644 318
  • PRACA | dam
    PIEKARNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: PIEKARZA PIECOWEGO I PANIĄ DO KROJENIA I PAKOWANIA PIECZYWA. 602 759 709
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • PRACA | dam
    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDENTÓW na umowę zlecenie. 601 533 566, 18 20 64 305
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam bardzo dobrze prosperujący TARTAK (województwo opolskie) tel.600 832 298 tartakwygoda@gmail.com.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam DZIAŁKĘ (nr 6264) W SZAFLARACH, 22 ary. Cena 90.000 zł. 517 625 354.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • MATRYMONIALNE
    WDOWIEC lat 70, pozna wdowę lub samotną panią. 606 689 441.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    HYUNDAI TUCSON 2004, 5000 zł. 505 429 375.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ 20 AR. 505 429 375.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MITSHUBISHI OUTLANDER 2,2 DI-D, 4X4, r.p.2014, przebieg 224 tys. km, I właściciel, bogata wersja Intense Plus, dodatkowo kpl. kół zimowych z felgami, zdejmowany hak,oryginalny bagażnik dachowy. 605 564 270.
  • USŁUGI | budowlane
    Wykończenia Wnętrz/Remonty/Zakopane. 794 964 176 Kacper.piczura@gmail.com
    Tel.: 794
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DZIAŁKA BUDOWLANA - ŁOPUSZNA, uzbrojona, z widokiem na góry. 506 525 884.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY, ELEWACJE. 608 729 122.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • BIZNES
    Sprzedam tanio - z wypożyczalni NARTY, BUTY I KIJKI. 662 370 510.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
2025-01-15 14:00 Nowi policjanci zasilą szeregi nowotarskiej policji 2025-01-15 13:00 Zamontowane są już stacje kontroli detektorów lawinowych w Tatrach 2025-01-15 11:59 Góralski Oskar na aukcji dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 2025-01-15 11:00 Nie żyje Elżbieta Berbeka, najwyższe góry zabrały jej męża i syna 2025-01-15 10:00 Na Kasprowym 87 cm śniegu. Ostrzeżenie przed marznącymi opadami 2025-01-15 09:00 Właściciele przez 6 lat trzymali na łańcuchu psa w piwnicy. Zwierzę spało w odpadach i własnych odchodach 4 2025-01-15 08:00 Pożar sadzy w kominie 1 2025-01-14 22:00 Tak były widoczne Tatry z Bieszczadów 4 2025-01-14 21:30 Strażacy prowadzili ewakuację kolejki krzesełkowej 2025-01-14 21:00 Nowotarska Spółdzielnia walczy z podrzucaniem śmieci. Kupiła fotopułapkę 1 2025-01-14 20:30 Trute jest już samodzielną wsią 2025-01-14 20:01 Bestialstwo. Porzucone szczenięta w zawiązanym worku przy drodze (WIDEO) 7 2025-01-14 19:30 Burmistrz Szczawnicy apeluje: Nie niszczcie trasy narciarskiej (WIDEO) 5 2025-01-14 19:17 Pożar w Rdzawce 2025-01-14 19:00 Zmiana szefa nowotarskiej policji 2025-01-14 18:38 Jechał po alkoholu i miał nieodśnieżony samochód 1 2025-01-14 18:02 Paulina Martini i Stan Breckenridge gwiazdami Charytatywnego Balu TIG 2 2025-01-14 17:31 W środę będzie sucho w kranach na Szeligówce, ale nie przez cały dzień 2025-01-14 17:00 Spotkaj się z ratownikami GOPR na Babiej Górze 2025-01-14 16:48 Kolorowy zachód słońca zapowiada nadciągające opady śniegu 3 2025-01-14 16:30 Zbierz drużynę i staw czoła przygodzie. Gra terenowa "Cień Ragnaroku" już w niedzielę 2025-01-14 16:06 Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Dyrektora MOSiR w Zakopanem 2025-01-14 16:00 Piękny poranek na Nosalu, ale nadciąga zmiana pogody (WIDEO) 2025-01-14 15:02 Czym kierować się podczas wyboru eleganckiego zegarka męskiego? 2025-01-14 15:00 Psy z nowotarskiego schroniska czekają na Was! 3 2025-01-14 13:50 Nowy Targ tonie dziś w smogu 2 2025-01-14 13:30 Kolędowe wieczory pod Giewontem 2025-01-14 13:00 Ferie w Zakopanem. Wiele atrakcji pod Giewontem 5 2025-01-14 12:30 Strażacy na stoku. Zapisy do Ogólnopolskich Mistrzostw Strażaków OSP w Narciarstwie Alpejskim i Snowboardzie 2025-01-14 12:00 GOPR przypomina o objawach hipotermii 2025-01-14 11:30 V Kolędowanie w Sercu Podhala 2025-01-14 11:24 Błyskawiczna rozbiórka na Krupówkach, przyczyną nie był smród nieświeżych oscypków 6 2025-01-14 11:00 Policjanci zapobiegli tragedii. Uratowali mężczyznę przed zamarznięciem 1 2025-01-14 10:00 Maszyny poszły w ruch, na ścieżkach rowerowych powstają trasy narciarskie 3 2025-01-14 09:01 Tak wstawało dziś słońce nad Tatrami 2025-01-14 07:58 Władze się zmieniają, a chodnik na Kasprowicza bez zmian 21 2025-01-13 21:29 Wielka Krokiew rozświetlona. Ostatnie przygotowania przed Pucharem Świata 1 2025-01-13 21:00 Jedenasta edycja Pucharu Zakopanego w narciarstwie alpejskim (ZDJĘCIA) 3 2025-01-13 20:33 Strażacy uwolnili lisa, którego łapa utknęła w betonowych płytach 7 2025-01-13 20:15 Wszystkie serca dla Zuzi. Ponad 15 tys. zł zebrane na koncercie charytatywnym (ZDJĘCIA, WIDEO) 2025-01-13 19:43 Kłopoty z nagłośnieniem koncertu Małej Armii Janosika w Rabce 2 2025-01-13 19:10 "100 lat polskiego narciarstwa". Pokaz filmu 2025-01-13 18:59 Obrodziło Maryśkami 1 2025-01-13 18:33 W Ludźmierzu zaginął pies rasy pitbull 2 2025-01-13 18:17 Recytacje i gawędziarstwo w Lipnicy Wielkiej 2025-01-13 17:57 Tedi się odnalazł 2025-01-13 17:30 Pamiętajmy, aby dokładnie odśnieżyć samochód! Grozi nam wysoki mandat 5 2025-01-13 16:42 Burmistrz szoferem, kto chętny na przejażdżkę mercedesem rodem z lat 30? 23 2025-01-13 15:58 Tak pięknie zrobiło się na Kasprowym, gdy wyszło słońce (ZDJĘCIA) 2025-01-13 15:00 Niech rocek będziy pogodny, syty, a nie głodny
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2025-01-15 11:02 1. Do nick hot dog Nie byłbym stanowczy w wypowiedziach, że worek został wyciągnięty z samochodu. Po czym to poznajesz? To worek z jakiś włókien nylonowych( według mnie), na mrozie wygląda jak nowy. Ale pomijając to. Przypomina się taka historia z przed prawie 20 lat. Na ulicy mieszkał sąsiad który jak zachorował na raka i zaczął umierać to w rozmowach żałował kilku rzeczy. Tego, że kłócił się i sądził z bratem i siostrą o majątek po rodzicach, to, że dzieci wyjechały w świat do Ameryki, to , że nie miał kontaktu z wnukami. I na koniec to, że miał pieska, który z nim był prawie 15 lat i na koniec pozbył się go, bo szkoda mu było paru zł aby iść do weterynarza i w sposób humanitarny skończyć jego cierpienie. Do tej pory to pamiętam, a swoje lata mam. 2025-01-15 10:56 2. Nie ma co go dawać do więzienia, tylko do tej samej pownicy co pies był. Mentalnie Ci ludzie zatrzymali się na poziomie chłopa pańszczyźnianego. Niestety w naszym kraju, są ludzie którzy są na poziomie graniczącym z upośledzeniem umysłowym. Przerażające. 2025-01-15 10:31 3. do EK - ta trasa powstała z dofinansowania UE, zmieniając oznakowanie naruszona została by umowa i gmina musiała by zwracać środki. Gdyby nie dofinansowanie nie było by tam do dzisiaj nic. 2025-01-15 10:26 4. Ilu jeszcze takich zwyrodnialców żyje wśród nas? Rozglądajmy się bo żadna żywa istota nie zasługuje na taki los. 2025-01-15 10:23 5. Przecież widać ten "słowacki smog" wyraźnie. Został uwięziony w morzu chmur, które zalega do wysokości nieco ponad 1000m. Wierzchowina Gór Lewockich coś tam wystaje. 2025-01-15 09:32 6. @EK nie masz racji. Gdyby władza stosowała się do wymogów prawa (w tym kraju) to nie dochodziłoby do takich sytuacji, które w ostatnim zdaniu zarzucasz @Doktor. 2025-01-15 09:20 7. Badania psychiatryczne bo trzeba coś mieć z głową. 2025-01-15 09:18 8. No QMać, co za ludzie mieszkają w tym kraju? 2025-01-15 08:51 9. Ludzie chcą zaoszczędzić na usłudze kominiarza. Co się działo na Skotnickiej po godz. 20 to już nie piszecie. 2025-01-15 08:41 10. Czy aby na pewno podpisy szczytów są prawidłowe?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama