Reklama

2022-09-19 21:50:59

Nowy Targ

Półtorej tony węgla na dom musi wystarczyć - przynajmniej na razie

- tłumaczy Edward Siarka, wiceminister środowiska podczas spotkania z dziennikarzami dotyczącego dopłat do cen energii.

Wiceminister rodem z Raby Wyżnej organizuje spotkania z samorządowcami dotyczące nowych założeń ustawy mającej przynieść ulgę ogrzewającym węglem, ale nie tylko im. Głównym założeniem było, by wszyscy ci, którzy mają indywidualne źródło ciepła jak piec na węgiel, pellet, olej czy drewno kawałkowe otrzymali dopłaty. Natomiast podłączeni do ciepła systemowego, których jest najwięcej w Polsce, bo 15 mln osób, mogą spać spokojniej. Nie muszą składać żadnych wniosków, gdyż operator, który dostarcza im ciepło, będzie się rozliczał i kierował wnioski o dopłatę do ministerstwa.

Problemy podmiotami wrażliwymi

Jak przekonuje Siarka, obecnie wiele problemów wynika z niedbałego wypełniania deklaracji o emisyjności budynków. To duży problem dla ośrodków pomocy społecznej. Część wniosków jest złożona, ale są puste bo np. ktoś nie zadeklarował jakiego rodzaju piecem ogrzewa. Wciąż dużo pytań dotyczy ogrzewania "podmiotów wrażliwych" jak szpitale, szkoły, domy pomocy społecznej czy kościoły. Takich placówek w kraju jest blisko 23 tysiące. Zgodnie z ministerialnym rozwiązaniem - pomoc dla nich będzie rozliczana na podstawie rachunków z ostatnich dwóch lat.

A co z dostępnością węgla? 

- Nie ma dziś możliwości, byśmy zaspokoili wszystkie potrzeby - przyznaje wiceminister odpowiadając na pytania dziennikarzy. - Założenia są takie, by Polska Grupa Górnicza sprzedawała jednorazowo do 1,5 tony węgla. Dopiero później, w środku sezonu, można będzie zabiegać o kolejne zakupy, byśmy zaspokoili wszystkich. Może system nie jest zbyt czytelny, ale to jedyne możliwe rozwiązanie bo nie mamy w tej chwili na składach wystarczającej ilości węgla.

Węgiel albo miał? 

Problemem okazuje się jakość importowanego węgla. Jak przyznaje minister, rzeczywiście często ma on gorszą jakość niż krajowy, więc - co dyskusyjne - ministerstwo zniosło obowiązywanie norm węgla. To ma pozwolić na uzupełnienie zapasów na rynku. Jest prowadzona cała operacja przesiewania materiału, który w całości się nie nadaje do palenia. Pozostające miały nie nadają się do spalania w zwykłych piecach, a jedynie w dużych kotłowniach choć nawet, co przyznaje Edward Siarka - nie we wszystkich.

A nasze rodzime górnictwo? 

Pytany o przywrócenie zdolności wydobywczych krajowego węgla minister, winę zwalił na Unię Europejską i poprzednio rządzących. To ich działania miały zmierzać do likwidacji kopalń. Odwrócenie tego procesu nie jest proste, bo wymaga zgody komisji europejskiej oraz czasu i pieniędzy. Uruchomienie nowej ściany w kopalni to kwestia roku, o ile w ogóle znajdą się wykwalifikowani pracownicy. Największe możliwości w tym zakresie ma kopalnia Bogdanka. Ale zwiększenie wydobycia jest możliwe w skali ok. miliona ton rocznie, a na rynku już brakuje 10 mln ton. 

Na Podhalu zimy są surowe...

- Czy ministerstwo widzi więc możliwość zwiększenia przydziału kupowanego węgla tu, gdzie zima jest najsurowsza? - pytają dziennikarze.

Minister pozostaje nieugięty - zasady muszą być jednolite i tego nie się zmieni. Choć sam przyznaje, że u nas sezon opałowy rozpoczyna się w połowie września. Możliwe będzie jedynie podpisanie umów ze składami, które byłyby dodatkowo zasilane węglem, by był on już teraz dostępny. 

- A co z branżą turystyczną? 

Trudno liczyć, by pensjonat ograniczył się do spalenia półtorej tony.
- Na pewno trzeba oszczędzać, ten węgiel będzie dostępny, pozostaje jeszcze kwestia kosztów dla tych podmiotów - wyjaśnia Edward Siarka.

No to gazem - tu podwyżka max 40%

Na terenie powiatu nowotarskiego mamy blisko 23 tys. pieców gazowych. W Polsce, zdaniem wiceministra- nie ma niebezpieczeństwa, by brakło błękitnego paliwa dla gospodarstw domowych, które zużywają jedynie 20% krajowych zapasów. Gdyby pojawiły się problemy to dotkną one największych odbiorców jak zakłady chemiczne. Spokojni o wysokość podwyżek mają być prywatni odbiorcy gazu ziemnego. Jak przekonuje minister tu zadziała odgórne ustalanie wysokości taryf. Zasada jest taka, by wzrost cen w tym przypadku nie był wyższy niż 40%. Za to nie trzeba będzie składać żadnych deklaracji.

Pompy na plusie, reszta pod prąd

Choć w związku ze wzrostem cen energii padł strach na tych którzy wcześniej zainwestowali w pompy ciepła, minister przyznaje, że są przygotowane dla nich specjalne rozwiązania. Inaczej niż dla pozostałych amatorów ogrzewania na prąd. Dla nich większych ulg nie będzie poza ogólnym zamrożeniem cen za pobór prądu do 2 tys. kWh rocznie. Oznacza to znacznie wyższe stawki za prąd zużyty ponad limit co jest nie do uniknięcia przy tego typu systemie grzewczym. Łagodniej potraktowani zostali rolnicy i duże rodziny - dla nich górną granicę ustawiono na poziomie 2600 kWh. 

- To jakieś rozwiązanie idące w kierunku oszczędzania energii. Może się to podobać lub nie, ale nie jest ono najgorsze - podkreśla Siarka dodając przy tym, że nie będzie też żadnej specjalnej taryfy dla tych, którzy ogrzewają swoje mieszkania prądem. 

A co z uchwałą antysmogową?

Przepisy małopolskiego sejmiku wojewódzkiego zakazującego korzystania z pieców węglowych najgorszych klas mają wejść w życie od nowego roku.
- Nie ma wyjścia, województwo musi przesunąć termin - tłumaczy wiceminister.
- Ale w jaki sposób ma zostać zmuszony? - dopytujemy.
- Możemy sobie wyobrazić, że sejmik tego nie zrobi, ale wówczas okaże się, że mamy uchwałę martwą, a przecież nie o to nam chodzi. Chodzi o to, by ten postęp jakiego dokonaliśmy w świadomości ekologicznej ludzi teraz się nie załamał. Nie mamy innego wyjścia jak przesunięcie uchwały o rok, bo nie mamy alternatywy, która zachęciłaby ludzi do wymiany - podkreśla Edward Siarka.
Jak przekonuje wiceminister środowiska - jedynym alternatywnym źródłem dla węgla jest spalanie biomasy. Zwłaszcza na Podhalu gdzie jest 50% lasów prywatnych. - To opał ekologiczny, traktowany jako zeroemisyjny pod warunkiem, że to drewno suche. Ale jeśli ktoś nie zadbał o to wcześniej, to jest w sytuacji bez wyjścia - dodaje.

fig

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
suweren 2022-09-20 22:02:45
Wiersz zaangażowany na dzisiejsze czasy

Ten -co w słońcu się tak mieni,
Ten -co z ziemi go kopiemy,
Przy nim zimą się grzejemy
I na ścianie czarne linie rysujemy.

Dzisiaj węgiel jest mą muzą,
Taką bryłką-czasem małą, czasem dużą,
Czarną barwą moje oczy koi,
Cały lśniący, tak jak rycerz w zbroi.
Moje usta tlenki węgla wypuszczają,
A roślinki węgiel pochłaniają.

Cały świat na węglu jest oparty,
To jest prawda, a nie żarty,
W każdym listku, w każdym ciele,
Tego węgla jest tak wiele.

Lecz nie będę optymistką,
Kiedy powiem, że zagłada blisko,
Węgla nie ma i nie będzie
zwykły77 2022-09-20 18:03:50
Fachowiec od gumowych dzwonków - zbieracz chrustu, ta opcja nie ma wstydy ani zahamowani, to już wasz koniec na szczęście dla POLSKI, amen.
renek 2022-09-20 18:00:48
@ Wiktoria. Wysyp tych tu wypocin to owoc wypranych przez przekaziory mozgow , ktore jak nizszej generacji roboty klepia komunalami , jednoczesnie widzac tylko wlasny nos odwalaja kawal kacapskiej roboty.
Anglia, Niemcy i inni rozpoczynaja teraz wspaniale wakacje i skoncza je kiedys wiosna. Wszyscy to wiedza, prawda ?
xyz 2022-09-20 17:50:01
@ hiPOkryzja To jest oczywista oczywistość, że Orban jest dla pisuarów wzorem do naśladowania, ale ten rząd jest tak tępy, że nawet tego nie potrafi robić.
POP(pełniący obow. polaka) 2022-09-20 15:30:04
Urszula, "Luz-blues, w niebie same dziury
Luz-blues, skóra lgnie do skóry
Luz-blues, nasz ostatni azyl
Kaloryfer parzy, dziś zaczęli grzać"
moher 2022-09-20 15:13:30
@ wiktoria kłania się przysłowie wystraszony złodziej najgłośniej krzyczy łapać złodzieja . Żeby za chwilę nie wyszło, jak z tym szczuciem na osoby LGBT, a sam zalicza się do tych osób.
franek 2022-09-20 13:56:24
W tpn stoją tysiące suchych świerków.
Może to nie jest chrust ale palić tym się chyba da :)
Rasowy Komuch 2022-09-20 13:51:45
Haha a ja się cieszę, za pierwszej komuny byłem młody... może sobie przypomnę miłe chwile przy świeczce. Urszula miała fajną piosenkę z kołdrą i kaloryferem w tekście, pamieta ktoś?
kawał roku 2022-09-20 13:26:31
Ha ha @wiktoria, zapewne chciałabyś żeby zasobami rosyjskimi dysponował PiS wespół z tymi zza wody.
suweren 2022-09-20 11:58:40
PiSowcy mówią żeby oszczędzać bo tani prąd do 2000kWh. a na resztę trzeba będzie brać kredyt.
Zaczynam od dzisiaj. Nie myję się , nie prasuję, nie oglądam telewizji, nie piszę komentarzy na forach, nie korzystam ze smajfona ( a to za radą Prezesa), idę zbierać chrust i szyszki tak jak radzi poseł Siarka, ubieram się na cebulkę, obniżam temperaturę w domu do 17 stopni ( jak radzi minister Moskwa ta od klimatu), nie kupuje węgla bo będzie tańszy i będzie go w bród na przyszłe lato.
I uprzejmie donoszę że mój sąsiad kupił 2 tony węgla po 3500 zł. A to bogacz, będzie sobie siedział przy ciepłym piecu. Brać się za takich spekulantów.
wiktoria 2022-09-20 11:48:14
czytając większość komentarzy jestem tego samego zdania co pan Jarosław Kaczyński ''wiedziałem że jest wiele agentow Putina ale że aż tylu, a Dziadek dalej tą lewacką propagandą sieje a czy to jeszcze polska nadal uważa że lepiej by było jakby naszymi zasobami dysponowali Ruskie a tak by było jakby PO rządziło no ale trudno się dziwić takim postawom jak się jest pewnie w trzecim czy czwartym pokoleniu przywiezionych ze wschodu i w Polsce zainstalowanych , a my górale i tak na PIS będziemy głosować , Dziadku czy wiesz że Niemiecki minister zalecił mieszkańcom wsi którzy mają piece aby zbierali chrust na zime bo będzie trudna sytuacja a przecie tam taki dobrobyt i wyjątkowa demokracja
Koks 2022-09-20 11:17:58
Chcieli ta siarecki i pisu? To tera do lasu chrust krasc bo siarecka marznąć nie bedzie
jondruś 2022-09-20 10:33:41
Jarosław Jarosław Jarosław
Dziękujemy Dziękujemy Dziękujemy
A wystarczy nie kraść jak mawiała Premier Szydło
normowszczik 2022-09-20 10:20:42
Z rządzącym jak wymyślonymi przez nich normami w programie czyste powietrze.
kjhg 2022-09-20 09:59:03
@typ
Że też chce Ci się nazywać tych..
."pan", "pani". Ciekawe kiedy zaczniesz nazywać ich na "k". Obstawiam grudzień bliżej wigilii albo jeszcze bliżej... haha
polska szabla 2022-09-20 09:55:32
@Cyklista. Nie, rządzący zawsze znajdą winnego, tylko nie oni. Już było w stylu: trzeba było kupić na wiosnę jak było taniej, chrustu jest pod dostatkiem. Za ten kryzys i nie tylko w Polsce odpowiada PiS, pozostałe państwa to umiarkowany "owczy pęd". Zarzucacie Niemcom, a oni pamiętają Stalingrad podobnie Francuzi. Sobieskiemu pod Wiedniem obiecywano "złote góry" zwłaszcza Watykan a oblizał przysłowiową łapę.
moher 2022-09-20 09:41:46
Po co ludzi wkurzacie. większość zarabia netto, miesięcznie tyle ile wynosi cena węgla. od 2500-3600zł/tona. czyli staliśmy się biedakami , Mamy najdroższy węgiel w Europie , gdzie ten kłamca od taniego węgla. nie kupujcie, będzie tańszy, węgla będzie w nadmiar. Mam dla was Pisiory taki przekaz żebyście Przeprosili Polaków i Sp........i oszuści i złodzieje.
hiPOkryzja 2022-09-20 09:30:58
"Hiszpania przed zimą zwiększyła dostawę płynnego gazu z RU o 100%" @xyz, jak Orban robi to samo, to co wtedy mówicie, POstęPOwy oszołomie
raid 2022-09-20 08:48:09
Brawo dla wszystkich, którzy na niego głosowali.
jadwisia 2022-09-20 08:35:07
@haniu, fto cie matematyki ucył, Petru? Kupuj tam ka toniej.. i dostanies dopłate, w zesłym roku tys była?
Cyklista 2022-09-20 08:18:32
nie wiem w czym jest problem, kupuję teraz 1,5 tony , a w późniejszym terminie następną część, ale opozycji chodzi tylko o o to, aby wzniecać panikę !
Dziadek 2022-09-20 08:03:10
PiSowcy już wprowadzaja gospodarkę w stylu Korei Północnej, Za chwile bedziemy robić na polach ryżowych aby za....ć za miskę ryżu jak mawiał Premier Morawiecki.
Polska stoi na węglu i k..... wungla brakuje.
Ale propaganda PiSowska pięknie wszystko opisuje. Mioł byc wungiel po 996,60 zł- ni ma, mioło być wungla w bród- ni ma, mioł byc wungiel ze świata - jedzie błoto z Indonezji i syf z Kolumbii.
Mówił Premier nie kupujcie wungla bo bedzie taniej- jest kosmicznie drogo.
W sklepie internetowym najpierw sprzedawali 5 ton wungla, potem 3 tony, obecnie 1,5 tony chcom dawać, za chwile bedzie worek z wunglem a końcu kartki na wszystko.
Wykolegowaliście ludzi którzy zainwestowali w bezwęglowe ogrzewanie.
Pan Poseł Edward wprowadza program chrust +.
Jeszcze wprowadźcie Inspekcje Robotniczo-chłopskie tropiące spekulantów.
Ale to wina Tuska, Putina, kosmitów, gejów, genderów, zdradzieckich kanalii, ludzi drugiego sortu, cyklistów, UE i wszystkich nie oglądających TVPinfo ( niech każdy dopisze kogo chce)
Chciałbym zakończyć jakimś wulgaryzmami bo same mi się cisną na usta, Żeby tak nas upadlać
Powiem tak ***** ***
typ 2022-09-20 07:56:18
możę pani pisłanka Paluch dorzuci, ona zawsze jest przy ludziach...
PS. czy Piseł Gut-Mostowy zgasił już światła w swoim Sabałowym hotelu?
nafciarz 2022-09-20 07:15:10
Do WebCam. Kwestią czasu będą zgłoszenia kradzieży opału. U nas paliwo w tej samej cenie jak w Polsce. Na zachodzie myślą o sobie a wy dalej mrznijcie za U i rząd. I skupujcie Hrywny.
czy to jeszcze Polska 2022-09-20 02:07:16
Pan inżynier Krzysztof Tytko.

Do Polaków, szukajcie, czytajcie, oglądajcie... dlaczego Obajtek przejmuje PGNiG... Prawdziwi Polacy się przebudzą a mieszkańcy kolonii dalej będą się cieszyć z gospodarczych sukcesów. ZEW już praktycznie sprzedany... protestów ZERO. 10 października razem z PGNiG Orlen za ułamek wartości przejmuje WSZYSTKIE koncesje na wydobycie WSZELKICH zasobów na terenie POLSKI. Jednocześnie poprzez rozmycie kapitału Skarb Państwa TRACI kontrolę nad tymi zasobami. To jest już jeden do jeden scenariusz grabieży krajów afrykańskich po cichu realizowany w naszym 3 świecie, naszej Polsce. Kiedy się obudzicie i dostrzeżecie że robią z Was niewolników i grabią z wszelkich dóbr jak w jakimś afrykańskim kraju. Przyjrzyjcie się jak tam to przebiegało i u nas dokładnie to samo... interesuje ich tylko całkowite przejęcie zasobów, marionetkowy rząd lub hunta wojskowa, uzyskanie rynku zbytu na przestarzałe technologie, totalne uzależnienie energetyczne i degeneracja narodu. To się dzieje tutaj. Otwórzcie oczy!

"Biada temu, który gnije w milczeniu"
renek 2022-09-20 01:28:57
Do Jasiek. Przemyj onuce poki cieplo.
gasda 2022-09-20 01:24:22
"Jasiek" czili Ivan albo Wanka. Teraz to juz jasne .Poza tym cuchnie.
mirek 2022-09-20 01:17:45
Szwaby maja ograniczenia od miesiecy. Tak sie im ta makrela bedzie odbijac latami.
stasek 2022-09-20 01:15:21
@Jasiek, glupi jak Jasiek. Kacapskie bzdziny.
xyz 2022-09-20 00:11:47
Hiszpania przed zimą zwiększyła dostawę płynnego gazu z RU o 100%, tak przejmują się sankcjami. Tylko nasze wiejskie oszołomy musiały wybiec przed szereg.
hanka 2022-09-19 23:26:33
W zeszłym roku opal na zime 4tys ,w tym 15tys . juz nawet zagorzali pisowcy na was nie zaglosuja .
Jasiek 2022-09-19 23:20:48
Dalej zabiegajcie w uni o embargo dla rosji ,narod w listopadzie wyjdzie na ulice bo nie wytrzymie! a wy wprowadzicie wojne (stan wojenny) ,w tedy glupie podhale skonczy ze swja naiwnością i wybieraniem was za piekne slowka i niby zalatwianie czegos dla gminy czy regionu.
WebCam 2022-09-19 23:13:22
Najlepiej są ustosunkowali do oszczędności przybysze bratanki. Zwłaszcza tam gdzie siedzą za opiekę nad domostwem. Sąsiadom znika w nocy opał ze sychty.
Góral 2022-09-19 22:50:22
Ale siara...
spekulant 2022-09-19 22:47:32
To są jaja nie z tej ziemi, co tu się dzieje?!... Już od wiosny było wiadomo, że braknie węgla, a polska wyeksportowała przez ten czas 1,5 mln ton. W tym ponad 200tyś na Ukrainę!. Teraz Ukraina chce nas poratować 100tysiącami ton. Przecież to jest chore. Gdzie był rząd żeby zakazać wywozu węgla!. Nawet mógł go skupować, a teraz: idzcie do lasu po gałęzie i kupcie sobie 1,5 tony węgla LOL ;-) Mało które państwo na świecie ma tak "popaprany" rząd...
suweren 2022-09-19 22:24:29
Zapytam się piosenką Kazika
Coście s..........ny uczynili z ta krainą?

Reklama
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC POD MAGAZYN. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL NA PIZZERIĘ W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA SZAŁAS POD KULIGI. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  WYNAJMĘ BUDĘ HANDLOWĄ PRZY WYCIĄGU NARCIARSKIM W ZAKOPANEM. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię fliziarzy, ekipy, podwykonawców. 601 508 736.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  MAŁE MIESZKANIE do wynajęcia w Nowym Targu. Dom prywatny. Pokój, kuchnia, łazienka - umeblowane. 505 678 059.
 • BIZNES
  Sprzedam WPOŻYCZALNIĘ NART I SNOWBORDU. 662 370 510.
 • PRACA | dam
  Pensjonat w centrum Zakopanego zatrudni PRACOWNIKÓW RECEPCJI. Praca stała w systemie dziennym oraz nocnym, na pełny etat lub pół etatu. CV proszę wysyłać na adres: recepcja.rekrutacja@wp.pl lub kontakt telefoniczny: 666 37 83 57.
 • RÓŻNE
  OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
 • KUPNO
  SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY, Zakopane centrum, ul. Kościuszki - ok. 57 m2 - 691 124 272.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: KUCHARZA/-kę, KELNERA/-KĘ. Zapewniamy stabilną,całoroczną pracę w restauracji hotelowej. Kontakt wyłącznie telefoniczny: 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Witam zatrudnie do pracy przy dachach. Praca na terenie krakowa i podhala stawka od 25zl netto plus umowa o prace . Wiecej informacji udziele telefonicznie lub osobiscie. 889397694 Swiec12@op.pl
  Tel.: 889397694
 • USŁUGI | budowlane
  ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, szer. 53 mm. DRZEWO OPAŁOWE BUK. 660 079 941.
 • PRACA | dam
  Poszukujemy do pracy osoby na stanowisko: POKOJOWA/KELNER ŚNIADANIOWY. Oferujemy pracę w systemie zmianowym, lokalizacja w centrum Zakopanego. kontakt 660 636 736
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY/PODDASZA/WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 794 964 176
  Tel.: 794
 • PRACA | dam
  PIEKARNIA ZAREMBA, ZAKOPANE przyjmie FAKTURZYSTKĘ, od zaraz. 570 644 318
 • PRACA | dam
  Poszukujemy KUCHARZA do Restauracji w Białce Tatrzańskiej w eleganckim Aparthotelu OD ZARAZ! Oferujemy: - Umowę o pracę, - Dobre wynagrodzenie, - Sympatyczny zespół, - Możliwość zakwaterowania. +48512576206 paula23staszel@wp.pl
  Tel.: 48512576206
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni KONSERWATORA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ/-A. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. 604 102 804, 602 285 793.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • PRACA | dam
  HARNASIOWA CHATA zatrudni KUCHARZA, POMOC KUCHENNĄ, OBSŁUGĘ BARU, KELNERKĘ. 600 035 355.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PRZEDSTAWICIELA HANDLOWEGO DO HURTOWNI na terenie Zakopanego i okolic - oferty: gobo10@wp.pl, 602 74 31 38.
 • USŁUGI | budowlane
  KAMIENIARSTWO. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
 • USŁUGI | budowlane
  REMONTY I WYKOŃCZENIA od A do Z. 572624414.
 • USŁUGI | budowlane
  BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW ORAZ WIĘŹBY DACHOWE WRAZ Z POKRYCIEM. 572624414.
 • PRACA | szukam
  KUCHARKA, POMOC KUCHENNA , SPRZĄTANIE. 796 358 958.
 • PRACA | dam
  Regionalna karczma w Zakopanem przyjmie do pracy: KUCHARZ, POMOC KUCHENNA, KELNER/-KA. 602 366 750.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE. 880 232 189.
 • USŁUGI | budowlane
  TYNKI I WYLEWKI MASZYNOWE tanio i solidnie, zacieranie mechaniczne, technika silosowa. Realizujemy małe i duże obiekty 18 26 550 39, 503 532 680.
 • PRACA | dam
  Przyjmę BRYGADY LUB POJEDYNCZE OSOBY NA WYLEWKI MASZYNOWE. 503 532 680.
 • SPRZEDAŻ | tv, agd, komputery
  MASZ PROBLEM Z INTERNETEM? SERWIS, MONTAŻ, INSTALACJA. Chicago i okolice. +18 72 324 84 02
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA 15 AR - Nowy Targ Zadział. +44 7553 721231.
 • USŁUGI | budowlane
  WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, FLIZOWANIE, PODDASZA. 505 821 021.
 • USŁUGI | budowlane
  OCIEPLENIA BUDYNKÓW, własne rusztowanie. 793 628 855.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIA Cyrhla Hrube, Za Strugiem - 607 506 428.
 • SPRZEDAŻ | zwierzęta
  Sprzedam trzy ogiery 1.5-rocznego kasztana , 2.5-letniego gniadego oraz 3.5-letniego karego (będzie szpakowaty) rasy wielkopolskiej. 609521837.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, SZPACHLOWANIE, PODDASZA, PŁYTKI. 787 479 002.
 • PRACA | dam
  SZKOŁA NARCIARSKA MAŁE CICHE zatrudni INSTRUKTÓRÓW NARCIARSTWA NA CAŁY SEZON. 609 664 393.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  STACJA NARCIARSKA POLANA SZYMOSZKOWA POSZUKUJE NA SEZON ZIMOWY 2023/2024: OPERATORÓW KOLEI, OSOBY DO OBSŁUGI BRAMEK I KONTROLI PRZEJŚĆ, OSOBY DO OBSŁUGI I ZABEZPIECZENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI SYSTEMU ŚNIEŻENIA TRASY NARCIARSKIEJ, OSOBY DO OBSŁUGI PARKINGU ORAZ PRAC PORZĄDKOWYCH Więcej informacji pod nr tel. 601 628 584
 • PRACA | dam
  POMOC W PENSJONACIE. Możliwość zamieszkania. 601 661 661.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Skupujemy nieruchomości; - działki - domy - mieszkania PODHALE! +48 600 404 554 grz.wicik@gmail.com
  Tel.: 48
 • SPRZEDAŻ | różne
  AUTORYZOWANY SPRZEDAWCA ORLEN S.A. Oferuje sprzedaż oleju opałowego EKOTERM Orlen !!! Atrakcyjne ceny!!! natychmiastowa realizacja dostaw!!! NAJLEPSZE CENY NA PODHALU!!! Zapraszamy do kontaktu!!! www.paliwa24.com.pl 32 288 09 41, 0 - 451 176 355 biuro@paliwa24.com.pl
  Tel.: 32
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY - Oferta ze względu na pracę na terenie Norwegii skierowana tylko dla obywateli Polski (z polskim paszportem). Tel. 667 602 602.
 • SPRZEDAŻ | różne
  DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2023-12-06 16:00 Urząd w Szczawnicy się ociepla 2023-12-06 15:31 Która drużyna zdobędzie czapkę Świętego Mikołaja? Dowiecie się w niedzielę 2023-12-06 15:00 Szybki zarobek okazał się perfidnym oszustwem 2023-12-06 14:35 A gdyby tak figurki z bożonarodzeniowej szopki mogły mówić? Mikołajkowy konkurs dla czytelników 2023-12-06 14:15 Portret symboliczny Grzegorza Rzepiszczaka 2023-12-06 13:42 Prokuratorskie postępowanie w sprawie ciężarnej pacjentki w nowotarskim szpitalu przedłużone 2023-12-06 13:30 Takie dziś widoki z Bereśnika (WIDEO) 2023-12-06 13:20 Pejzaże Tatrzańskie od Św. Mikołaja 2023-12-06 13:00 Tak malują w Leśnicy 2023-12-06 12:28 Do Nowego Targu św. Mikołaj przyjechał wagonetką (WIDEO) 2023-12-06 11:59 Zespół Zbójnicek na Filipinach (WIDEO) 2023-12-06 11:59 Właściciel Mini ZOO z Krupówek zginął pod kołami ciężarówki 9 2023-12-06 11:00 Co dzieci z Nowego Targu wiedzą o Św. Mikołaju (WIDEO) 2023-12-06 10:38 Dozymetr osobisty - jak odczytywać i interpretować wyniki pomiarów? 2023-12-06 10:34 Jaką pozycję wybrać do karmienia dziecka? 2023-12-06 10:30 Papier, kolor, forma. Wernisaż w Jatkach 2023-12-06 10:00 Pieszy to ma klawe życie, jak mu nie zawalą śniegiem chodnika, to ustawią potykacz 6 2023-12-06 08:09 Osuszacz powietrza do piwnicy. Mocny i niezawodny 2023-12-06 08:02 Byliście grzeczni? Co dostaliście od Świętego Mikołaja? 1 2023-12-05 22:00 Anna Seniuk w Rabce 1 2023-12-05 21:00 Znikające kosze nie pomagają, ktoś nadal podrzuca śmieci w dawne miejsca 3 2023-12-05 20:30 Policyjne ostrzeżenie, wraz z nocą nadciąga nie tylko Święty Mikołaj z prezentami 4 2023-12-05 20:07 Konserwator dopiero za miesiąc skontroluje miejsce po rabczańskim zabytku 7 2023-12-05 19:07 Głupota czy znieczulica? Zostawiła w zamkniętym mieszkaniu kota i psa na dwa tygodnie 8 2023-12-05 18:20 Dziecko pokrzywdzone przestępstwem - nie tylko o "ustawie Kamilka" 1 2023-12-05 18:00 Tak wygladają schody przy parkingu na Alejach 3 Maja 7 2023-12-05 17:29 Policjanci u gaździnek z Gronkowa 2023-12-05 17:15 Zakopiańscy policjanci uczcili pamięć swoich kolegów z Wrocławia (WIDEO) 4 2023-12-05 17:10 Mikołaj w Rabie Wyżnej 2023-12-05 16:54 Kolizja na skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej i Tetmajera, uwaga na śliskie jezdnie 2023-12-05 16:50 Krzywda warta milion 4 2023-12-05 16:30 "Cztery pory roku" Vivaldiego w nowotarskim MCK 1 2023-12-05 16:04 Oszuści wpadli na nowy pomysł 2023-12-05 15:30 Norwid i Dziubek. Orawskie posiady poetyckie i literackie 2023-12-05 15:00 Osiem tysięcy naboi wystrzelali dla bezpieczeństwa 2023-12-05 14:08 Największa stacja ładowania aut elektrycznych w Polsce Południowej powstanie na Podhalu 8 2023-12-05 13:04 Jak zrobić wentylację w domu? 2023-12-05 13:00 Ruszyły przygotowania do budowy lodowiska na płycie Rynku 1 2023-12-05 12:00 Cyrhla to piękna dzielnica Zakopanego (WIDEO) 1 2023-12-05 11:38 Najstarsze języki programowania - sprawdź, czy je znasz! 2023-12-05 11:30 Z jednej chałpy. Wystawa prac rodziny Gładczanów 2023-12-05 11:19 Masz w sobie żyłkę handlowca? Zgłoś się do nas! 2023-12-05 11:00 Malowane na szkle, a raczej pod szkłem (WIDEO) 2023-12-05 10:00 Tatrzańscy policjanci składają kondolencje kolegom z Wrocławia (WIDEO) 9 2023-12-05 09:30 Fotografie folklorem malowane 2023-12-05 09:00 Zdrowie, odporność na stres i dyspozycyjność, czyli szkoła stewardess pod Giewontem 2023-12-05 08:30 Johnny Trash na pokazie filmu "Ski Bums" 2023-12-05 07:59 Mamy poważny problem z internetem z Netii. Już drugi dzień (AKTUALIZACJA) 3 2023-12-04 21:40 Góra śniegu usunięta 2 2023-12-04 20:59 Nie żyje Stanisława Strachanowska
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2023-12-06 15:17 1. Wybitna postac sceny teatralnej. Rowniez swiata filmu. Ciekawie sie zapowiada. 2023-12-06 15:05 2. Najjwieksze egzotarium w kraju szybko wyroslo w W-wie na Wiejskiej. Lemingi obsiadly to miejsce i teraz trwa tam kociokwik. By mniej widac ten bezlad i chaos, chcieci ustawic wiatraki. I stalo sie, walka z wiatrakami ich zmiotla. A to tylko przygrywka. 2023-12-06 13:48 3. Winter Capital of Poland - nazwa zobowiązuje :) 2023-12-06 13:44 4. No i jao się teraz pani Śliwa czyje ? Amimalsi, miłośnicy zwierząt kochają je bardziej niż ludzi. Stan ich umysłu taki sam jak u Eco terrorystów z Unii Europejskiej 2023-12-06 13:35 5. ale nie rozumiem, 100 metrów dalej nasi dzielni rangersi cały dzień robią za informacje turystyczną wiec nie mogą się raz dwa karnąć wystawić mandat i zobowiązać właściciela do posprzątania? Przerasta? Bo jeśli przerasta to rozwiązać i pognić pasożyty! 2023-12-06 13:34 6. Miliony turystów to nie powód żeby zorganizować kompleksowe oczyszczanie ze śniegu . Jak już kiedyś napisałem - po sprawdzeniu że nie robienie nic ze śniegiem , organizacją ruchu samochodowego nie powstrzyma tych milionów "turystów" przed przyjazdem przyjęto zasadę - co się sprawdza nie zmieniamy . Można też się nie myć . Można też sprzedać kamień z likwidacji niepotrzebnej tym "turystom " części gór . Wielkie brawa dla Władz ( bo poczucie władzy jest najważniejsze i wystarcza ) tego grajdołka . Szkoda że to Nasze góry i miasto . 2023-12-06 13:32 7. Żeby tak psy i lokalne urzędasy byli skuteczni względem mafii deweloperskiej w ty dzikim mieście. Eh, szkoda gadać 2023-12-06 13:31 8. Konkurencja jest okrutna W zoo są ostre tygrysy 2023-12-06 13:27 9. Największym wrogiem obywatela jest urzędnik. 2023-12-06 13:13 10. Popieram wypowiedz Pani Iwony. Problem chodników tych przylegających do "starych" mieszkańców jeszcze jest nie najgorszy ale chodniki przylegające do apartamentowców i własności miasta to wołają o pomstę. Nie dość ze nie odśnieżone to zastawiane różnymi autami i reklamami na stałe. Z tą SM i P olicją coś musi być na rzeczy:}
2023-11-18 22:12 1. "...wydają się być gotowe" tak jak tunel swego czasu. Sensację ogłoście jak będzie już gotowe. Na razie sensacyjne są korki, nawet poza sezonem. 2023-10-25 07:37 2. Dźwięk dobry wszystkim. Widzę sporo ładnych zdjęć więc dodam: światło realizował Marcin Kępiak a za dźwięk odpowiadał Marcin Słodyczka. Jeden i drugi z Zakopanego (Future Tech technika sceniczna). Miłego dnia czytelnikom TP :) 2023-09-21 22:45 3. Niestety. Dla dzieci niepełnosprawnych niedowidzących jaskinie w polskich Tatrach się skończyły. Dzięki Bogu że jest Słowacja 2023-09-18 15:10 4. Dajcie znizke dla platfusow. Po 15 pazdiernika beda tam tlumnie walic . 2023-09-14 10:39 5. A to chyba Ministerstwo MSWiA jest od tego, żeby dawać sprzęt. No chyba, że Terlecki narkoman z Krakowa dał z własnej inicjatywy i kieszeni. Skoro jest jedynką wśród šlebodnych. Z mojej kieszeni i podatków wolę dać na biedne psy w Nowym Targu. 2023-09-03 06:18 6. Jak zwykle ksiadz po danine. 2023-08-31 19:14 7. Zdjęcie 13 i 14, jesteś piękna. Mój typ. 2023-08-29 14:16 8. No nie ma komentarzy chyba dlatego napiszę, że Pani ze zdjęcia 14 i 15 jest w moim typie. Panie redaktorze znasz Pan mój gust. 2023-08-17 13:12 9. Po rozpoczęciu roku szkolnego będą dzieci przymusowo oglądać takie se obrazki kosztem matematyki. Minister od nauki już się o to postara. Minister od kultury zawnioskuje jakieś odznaczenie dla "artysty".Natomiast Małgorzata Ziętkiewicz w Wydarzeniach Polsatu będzie pół godziny gęgać na ten temat. Wojtyła wiecznie żywy! 2023-08-15 07:46 10. Czy był jakis wernisaż na ktorym był ktos wiecej niz rodzina artysty i urzednicy? Przeciez to sie w glowie nie miesci, tyle publicznych pieniędzy to kosztuje a nikt tego nie oglada. Komu to i po co?
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania


REKLAMA