Reklama

2022-09-19 21:50:59

Nowy Targ

Półtorej tony węgla na dom musi wystarczyć - przynajmniej na razie

Reklama

- tłumaczy Edward Siarka, wiceminister środowiska podczas spotkania z dziennikarzami dotyczącego dopłat do cen energii.

Wiceminister rodem z Raby Wyżnej organizuje spotkania z samorządowcami dotyczące nowych założeń ustawy mającej przynieść ulgę ogrzewającym węglem, ale nie tylko im. Głównym założeniem było, by wszyscy ci, którzy mają indywidualne źródło ciepła jak piec na węgiel, pellet, olej czy drewno kawałkowe otrzymali dopłaty. Natomiast podłączeni do ciepła systemowego, których jest najwięcej w Polsce, bo 15 mln osób, mogą spać spokojniej. Nie muszą składać żadnych wniosków, gdyż operator, który dostarcza im ciepło, będzie się rozliczał i kierował wnioski o dopłatę do ministerstwa.

Problemy podmiotami wrażliwymi

Jak przekonuje Siarka, obecnie wiele problemów wynika z niedbałego wypełniania deklaracji o emisyjności budynków. To duży problem dla ośrodków pomocy społecznej. Część wniosków jest złożona, ale są puste bo np. ktoś nie zadeklarował jakiego rodzaju piecem ogrzewa. Wciąż dużo pytań dotyczy ogrzewania "podmiotów wrażliwych" jak szpitale, szkoły, domy pomocy społecznej czy kościoły. Takich placówek w kraju jest blisko 23 tysiące. Zgodnie z ministerialnym rozwiązaniem - pomoc dla nich będzie rozliczana na podstawie rachunków z ostatnich dwóch lat.

A co z dostępnością węgla? 

- Nie ma dziś możliwości, byśmy zaspokoili wszystkie potrzeby - przyznaje wiceminister odpowiadając na pytania dziennikarzy. - Założenia są takie, by Polska Grupa Górnicza sprzedawała jednorazowo do 1,5 tony węgla. Dopiero później, w środku sezonu, można będzie zabiegać o kolejne zakupy, byśmy zaspokoili wszystkich. Może system nie jest zbyt czytelny, ale to jedyne możliwe rozwiązanie bo nie mamy w tej chwili na składach wystarczającej ilości węgla.

Węgiel albo miał? 

Problemem okazuje się jakość importowanego węgla. Jak przyznaje minister, rzeczywiście często ma on gorszą jakość niż krajowy, więc - co dyskusyjne - ministerstwo zniosło obowiązywanie norm węgla. To ma pozwolić na uzupełnienie zapasów na rynku. Jest prowadzona cała operacja przesiewania materiału, który w całości się nie nadaje do palenia. Pozostające miały nie nadają się do spalania w zwykłych piecach, a jedynie w dużych kotłowniach choć nawet, co przyznaje Edward Siarka - nie we wszystkich.

A nasze rodzime górnictwo? 

Pytany o przywrócenie zdolności wydobywczych krajowego węgla minister, winę zwalił na Unię Europejską i poprzednio rządzących. To ich działania miały zmierzać do likwidacji kopalń. Odwrócenie tego procesu nie jest proste, bo wymaga zgody komisji europejskiej oraz czasu i pieniędzy. Uruchomienie nowej ściany w kopalni to kwestia roku, o ile w ogóle znajdą się wykwalifikowani pracownicy. Największe możliwości w tym zakresie ma kopalnia Bogdanka. Ale zwiększenie wydobycia jest możliwe w skali ok. miliona ton rocznie, a na rynku już brakuje 10 mln ton. 

Na Podhalu zimy są surowe...

- Czy ministerstwo widzi więc możliwość zwiększenia przydziału kupowanego węgla tu, gdzie zima jest najsurowsza? - pytają dziennikarze.

Minister pozostaje nieugięty - zasady muszą być jednolite i tego nie się zmieni. Choć sam przyznaje, że u nas sezon opałowy rozpoczyna się w połowie września. Możliwe będzie jedynie podpisanie umów ze składami, które byłyby dodatkowo zasilane węglem, by był on już teraz dostępny. 

- A co z branżą turystyczną? 

Trudno liczyć, by pensjonat ograniczył się do spalenia półtorej tony.
- Na pewno trzeba oszczędzać, ten węgiel będzie dostępny, pozostaje jeszcze kwestia kosztów dla tych podmiotów - wyjaśnia Edward Siarka.

No to gazem - tu podwyżka max 40%

Na terenie powiatu nowotarskiego mamy blisko 23 tys. pieców gazowych. W Polsce, zdaniem wiceministra- nie ma niebezpieczeństwa, by brakło błękitnego paliwa dla gospodarstw domowych, które zużywają jedynie 20% krajowych zapasów. Gdyby pojawiły się problemy to dotkną one największych odbiorców jak zakłady chemiczne. Spokojni o wysokość podwyżek mają być prywatni odbiorcy gazu ziemnego. Jak przekonuje minister tu zadziała odgórne ustalanie wysokości taryf. Zasada jest taka, by wzrost cen w tym przypadku nie był wyższy niż 40%. Za to nie trzeba będzie składać żadnych deklaracji.

Pompy na plusie, reszta pod prąd

Choć w związku ze wzrostem cen energii padł strach na tych którzy wcześniej zainwestowali w pompy ciepła, minister przyznaje, że są przygotowane dla nich specjalne rozwiązania. Inaczej niż dla pozostałych amatorów ogrzewania na prąd. Dla nich większych ulg nie będzie poza ogólnym zamrożeniem cen za pobór prądu do 2 tys. kWh rocznie. Oznacza to znacznie wyższe stawki za prąd zużyty ponad limit co jest nie do uniknięcia przy tego typu systemie grzewczym. Łagodniej potraktowani zostali rolnicy i duże rodziny - dla nich górną granicę ustawiono na poziomie 2600 kWh. 

- To jakieś rozwiązanie idące w kierunku oszczędzania energii. Może się to podobać lub nie, ale nie jest ono najgorsze - podkreśla Siarka dodając przy tym, że nie będzie też żadnej specjalnej taryfy dla tych, którzy ogrzewają swoje mieszkania prądem. 

A co z uchwałą antysmogową?

Przepisy małopolskiego sejmiku wojewódzkiego zakazującego korzystania z pieców węglowych najgorszych klas mają wejść w życie od nowego roku.
- Nie ma wyjścia, województwo musi przesunąć termin - tłumaczy wiceminister.
- Ale w jaki sposób ma zostać zmuszony? - dopytujemy.
- Możemy sobie wyobrazić, że sejmik tego nie zrobi, ale wówczas okaże się, że mamy uchwałę martwą, a przecież nie o to nam chodzi. Chodzi o to, by ten postęp jakiego dokonaliśmy w świadomości ekologicznej ludzi teraz się nie załamał. Nie mamy innego wyjścia jak przesunięcie uchwały o rok, bo nie mamy alternatywy, która zachęciłaby ludzi do wymiany - podkreśla Edward Siarka.
Jak przekonuje wiceminister środowiska - jedynym alternatywnym źródłem dla węgla jest spalanie biomasy. Zwłaszcza na Podhalu gdzie jest 50% lasów prywatnych. - To opał ekologiczny, traktowany jako zeroemisyjny pod warunkiem, że to drewno suche. Ale jeśli ktoś nie zadbał o to wcześniej, to jest w sytuacji bez wyjścia - dodaje.

fig

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
suweren 2022-09-20 22:02:45
Wiersz zaangażowany na dzisiejsze czasy

Ten -co w słońcu się tak mieni,
Ten -co z ziemi go kopiemy,
Przy nim zimą się grzejemy
I na ścianie czarne linie rysujemy.

Dzisiaj węgiel jest mą muzą,
Taką bryłką-czasem małą, czasem dużą,
Czarną barwą moje oczy koi,
Cały lśniący, tak jak rycerz w zbroi.
Moje usta tlenki węgla wypuszczają,
A roślinki węgiel pochłaniają.

Cały świat na węglu jest oparty,
To jest prawda, a nie żarty,
W każdym listku, w każdym ciele,
Tego węgla jest tak wiele.

Lecz nie będę optymistką,
Kiedy powiem, że zagłada blisko,
Węgla nie ma i nie będzie
zwykły77 2022-09-20 18:03:50
Fachowiec od gumowych dzwonków - zbieracz chrustu, ta opcja nie ma wstydy ani zahamowani, to już wasz koniec na szczęście dla POLSKI, amen.
renek 2022-09-20 18:00:48
@ Wiktoria. Wysyp tych tu wypocin to owoc wypranych przez przekaziory mozgow , ktore jak nizszej generacji roboty klepia komunalami , jednoczesnie widzac tylko wlasny nos odwalaja kawal kacapskiej roboty.
Anglia, Niemcy i inni rozpoczynaja teraz wspaniale wakacje i skoncza je kiedys wiosna. Wszyscy to wiedza, prawda ?
xyz 2022-09-20 17:50:01
@ hiPOkryzja To jest oczywista oczywistość, że Orban jest dla pisuarów wzorem do naśladowania, ale ten rząd jest tak tępy, że nawet tego nie potrafi robić.
POP(pełniący obow. polaka) 2022-09-20 15:30:04
Urszula, "Luz-blues, w niebie same dziury
Luz-blues, skóra lgnie do skóry
Luz-blues, nasz ostatni azyl
Kaloryfer parzy, dziś zaczęli grzać"
moher 2022-09-20 15:13:30
@ wiktoria kłania się przysłowie wystraszony złodziej najgłośniej krzyczy łapać złodzieja . Żeby za chwilę nie wyszło, jak z tym szczuciem na osoby LGBT, a sam zalicza się do tych osób.
franek 2022-09-20 13:56:24
W tpn stoją tysiące suchych świerków.
Może to nie jest chrust ale palić tym się chyba da :)
Rasowy Komuch 2022-09-20 13:51:45
Haha a ja się cieszę, za pierwszej komuny byłem młody... może sobie przypomnę miłe chwile przy świeczce. Urszula miała fajną piosenkę z kołdrą i kaloryferem w tekście, pamieta ktoś?
kawał roku 2022-09-20 13:26:31
Ha ha @wiktoria, zapewne chciałabyś żeby zasobami rosyjskimi dysponował PiS wespół z tymi zza wody.
suweren 2022-09-20 11:58:40
PiSowcy mówią żeby oszczędzać bo tani prąd do 2000kWh. a na resztę trzeba będzie brać kredyt.
Zaczynam od dzisiaj. Nie myję się , nie prasuję, nie oglądam telewizji, nie piszę komentarzy na forach, nie korzystam ze smajfona ( a to za radą Prezesa), idę zbierać chrust i szyszki tak jak radzi poseł Siarka, ubieram się na cebulkę, obniżam temperaturę w domu do 17 stopni ( jak radzi minister Moskwa ta od klimatu), nie kupuje węgla bo będzie tańszy i będzie go w bród na przyszłe lato.
I uprzejmie donoszę że mój sąsiad kupił 2 tony węgla po 3500 zł. A to bogacz, będzie sobie siedział przy ciepłym piecu. Brać się za takich spekulantów.
wiktoria 2022-09-20 11:48:14
czytając większość komentarzy jestem tego samego zdania co pan Jarosław Kaczyński ''wiedziałem że jest wiele agentow Putina ale że aż tylu, a Dziadek dalej tą lewacką propagandą sieje a czy to jeszcze polska nadal uważa że lepiej by było jakby naszymi zasobami dysponowali Ruskie a tak by było jakby PO rządziło no ale trudno się dziwić takim postawom jak się jest pewnie w trzecim czy czwartym pokoleniu przywiezionych ze wschodu i w Polsce zainstalowanych , a my górale i tak na PIS będziemy głosować , Dziadku czy wiesz że Niemiecki minister zalecił mieszkańcom wsi którzy mają piece aby zbierali chrust na zime bo będzie trudna sytuacja a przecie tam taki dobrobyt i wyjątkowa demokracja
Koks 2022-09-20 11:17:58
Chcieli ta siarecki i pisu? To tera do lasu chrust krasc bo siarecka marznąć nie bedzie
jondruś 2022-09-20 10:33:41
Jarosław Jarosław Jarosław
Dziękujemy Dziękujemy Dziękujemy
A wystarczy nie kraść jak mawiała Premier Szydło
normowszczik 2022-09-20 10:20:42
Z rządzącym jak wymyślonymi przez nich normami w programie czyste powietrze.
kjhg 2022-09-20 09:59:03
@typ
Że też chce Ci się nazywać tych..
."pan", "pani". Ciekawe kiedy zaczniesz nazywać ich na "k". Obstawiam grudzień bliżej wigilii albo jeszcze bliżej... haha
polska szabla 2022-09-20 09:55:32
@Cyklista. Nie, rządzący zawsze znajdą winnego, tylko nie oni. Już było w stylu: trzeba było kupić na wiosnę jak było taniej, chrustu jest pod dostatkiem. Za ten kryzys i nie tylko w Polsce odpowiada PiS, pozostałe państwa to umiarkowany "owczy pęd". Zarzucacie Niemcom, a oni pamiętają Stalingrad podobnie Francuzi. Sobieskiemu pod Wiedniem obiecywano "złote góry" zwłaszcza Watykan a oblizał przysłowiową łapę.
moher 2022-09-20 09:41:46
Po co ludzi wkurzacie. większość zarabia netto, miesięcznie tyle ile wynosi cena węgla. od 2500-3600zł/tona. czyli staliśmy się biedakami , Mamy najdroższy węgiel w Europie , gdzie ten kłamca od taniego węgla. nie kupujcie, będzie tańszy, węgla będzie w nadmiar. Mam dla was Pisiory taki przekaz żebyście Przeprosili Polaków i Sp........i oszuści i złodzieje.
hiPOkryzja 2022-09-20 09:30:58
"Hiszpania przed zimą zwiększyła dostawę płynnego gazu z RU o 100%" @xyz, jak Orban robi to samo, to co wtedy mówicie, POstęPOwy oszołomie
raid 2022-09-20 08:48:09
Brawo dla wszystkich, którzy na niego głosowali.
jadwisia 2022-09-20 08:35:07
@haniu, fto cie matematyki ucył, Petru? Kupuj tam ka toniej.. i dostanies dopłate, w zesłym roku tys była?
Cyklista 2022-09-20 08:18:32
nie wiem w czym jest problem, kupuję teraz 1,5 tony , a w późniejszym terminie następną część, ale opozycji chodzi tylko o o to, aby wzniecać panikę !
Dziadek 2022-09-20 08:03:10
PiSowcy już wprowadzaja gospodarkę w stylu Korei Północnej, Za chwile bedziemy robić na polach ryżowych aby za....ć za miskę ryżu jak mawiał Premier Morawiecki.
Polska stoi na węglu i k..... wungla brakuje.
Ale propaganda PiSowska pięknie wszystko opisuje. Mioł byc wungiel po 996,60 zł- ni ma, mioło być wungla w bród- ni ma, mioł byc wungiel ze świata - jedzie błoto z Indonezji i syf z Kolumbii.
Mówił Premier nie kupujcie wungla bo bedzie taniej- jest kosmicznie drogo.
W sklepie internetowym najpierw sprzedawali 5 ton wungla, potem 3 tony, obecnie 1,5 tony chcom dawać, za chwile bedzie worek z wunglem a końcu kartki na wszystko.
Wykolegowaliście ludzi którzy zainwestowali w bezwęglowe ogrzewanie.
Pan Poseł Edward wprowadza program chrust +.
Jeszcze wprowadźcie Inspekcje Robotniczo-chłopskie tropiące spekulantów.
Ale to wina Tuska, Putina, kosmitów, gejów, genderów, zdradzieckich kanalii, ludzi drugiego sortu, cyklistów, UE i wszystkich nie oglądających TVPinfo ( niech każdy dopisze kogo chce)
Chciałbym zakończyć jakimś wulgaryzmami bo same mi się cisną na usta, Żeby tak nas upadlać
Powiem tak ***** ***
typ 2022-09-20 07:56:18
możę pani pisłanka Paluch dorzuci, ona zawsze jest przy ludziach...
PS. czy Piseł Gut-Mostowy zgasił już światła w swoim Sabałowym hotelu?
nafciarz 2022-09-20 07:15:10
Do WebCam. Kwestią czasu będą zgłoszenia kradzieży opału. U nas paliwo w tej samej cenie jak w Polsce. Na zachodzie myślą o sobie a wy dalej mrznijcie za U i rząd. I skupujcie Hrywny.
czy to jeszcze Polska 2022-09-20 02:07:16
Pan inżynier Krzysztof Tytko.

Do Polaków, szukajcie, czytajcie, oglądajcie... dlaczego Obajtek przejmuje PGNiG... Prawdziwi Polacy się przebudzą a mieszkańcy kolonii dalej będą się cieszyć z gospodarczych sukcesów. ZEW już praktycznie sprzedany... protestów ZERO. 10 października razem z PGNiG Orlen za ułamek wartości przejmuje WSZYSTKIE koncesje na wydobycie WSZELKICH zasobów na terenie POLSKI. Jednocześnie poprzez rozmycie kapitału Skarb Państwa TRACI kontrolę nad tymi zasobami. To jest już jeden do jeden scenariusz grabieży krajów afrykańskich po cichu realizowany w naszym 3 świecie, naszej Polsce. Kiedy się obudzicie i dostrzeżecie że robią z Was niewolników i grabią z wszelkich dóbr jak w jakimś afrykańskim kraju. Przyjrzyjcie się jak tam to przebiegało i u nas dokładnie to samo... interesuje ich tylko całkowite przejęcie zasobów, marionetkowy rząd lub hunta wojskowa, uzyskanie rynku zbytu na przestarzałe technologie, totalne uzależnienie energetyczne i degeneracja narodu. To się dzieje tutaj. Otwórzcie oczy!

"Biada temu, który gnije w milczeniu"
renek 2022-09-20 01:28:57
Do Jasiek. Przemyj onuce poki cieplo.
gasda 2022-09-20 01:24:22
"Jasiek" czili Ivan albo Wanka. Teraz to juz jasne .Poza tym cuchnie.
mirek 2022-09-20 01:17:45
Szwaby maja ograniczenia od miesiecy. Tak sie im ta makrela bedzie odbijac latami.
stasek 2022-09-20 01:15:21
@Jasiek, glupi jak Jasiek. Kacapskie bzdziny.
xyz 2022-09-20 00:11:47
Hiszpania przed zimą zwiększyła dostawę płynnego gazu z RU o 100%, tak przejmują się sankcjami. Tylko nasze wiejskie oszołomy musiały wybiec przed szereg.
hanka 2022-09-19 23:26:33
W zeszłym roku opal na zime 4tys ,w tym 15tys . juz nawet zagorzali pisowcy na was nie zaglosuja .
Jasiek 2022-09-19 23:20:48
Dalej zabiegajcie w uni o embargo dla rosji ,narod w listopadzie wyjdzie na ulice bo nie wytrzymie! a wy wprowadzicie wojne (stan wojenny) ,w tedy glupie podhale skonczy ze swja naiwnością i wybieraniem was za piekne slowka i niby zalatwianie czegos dla gminy czy regionu.
WebCam 2022-09-19 23:13:22
Najlepiej są ustosunkowali do oszczędności przybysze bratanki. Zwłaszcza tam gdzie siedzą za opiekę nad domostwem. Sąsiadom znika w nocy opał ze sychty.
Góral 2022-09-19 22:50:22
Ale siara...
spekulant 2022-09-19 22:47:32
To są jaja nie z tej ziemi, co tu się dzieje?!... Już od wiosny było wiadomo, że braknie węgla, a polska wyeksportowała przez ten czas 1,5 mln ton. W tym ponad 200tyś na Ukrainę!. Teraz Ukraina chce nas poratować 100tysiącami ton. Przecież to jest chore. Gdzie był rząd żeby zakazać wywozu węgla!. Nawet mógł go skupować, a teraz: idzcie do lasu po gałęzie i kupcie sobie 1,5 tony węgla LOL ;-) Mało które państwo na świecie ma tak "popaprany" rząd...
suweren 2022-09-19 22:24:29
Zapytam się piosenką Kazika
Coście s..........ny uczynili z ta krainą?
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  NOWY TARG RYNEK - STOISKO do wynajęcia ok. 60 m2, 2.500 zł. 517 600 205.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SPRZEDAM PAWILON HANDLOWY - NOWY TARG. 517 600 205.
 • PRACA | szukam
  Podejmę pracę jako kierowca autobusu tymczasowo, lub na stałe w zależności od warunków Posiadam wszystkie niezbędne kwalifikacje które są potrzebne wraz z kartą kierowcy, prawo jazdy kat ABCDE. 504032338
  Tel.: 504032338
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy POKOJOWĄ w małym hotelu 4* w Zakopanem. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 889 949 381
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników w zawodzie: murarz, cieśla, zbrojarz, malarz, pracownik budowlany, płytkarz. 602629623 sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  Przedsiębiorstwo Budowlane Sikora zatrudni pracowników na stanowisko: majster budowy, kierownik budowy.Zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę.Możliwość długofalowej współpracy. 602629623 sikorapbt@interia.pl
  Tel.: 602629623
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA DO ZAKŁADU KUŚNIERSKIEGO - GARBARSKIEGO NOWY TARG. PRACA CAŁY ROK. ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. 601 789 299, 536 740 251.
 • PRACA | dam
  GAMATEX zatrudni na stanowisko DYREKTOR ZAOPATRZENIA. Miejsce pracy: Stare Bystre, tel.18 26-137-32, e-mail: rekrutacja@gamatex.pl
 • SPRZEDAŻ | różne
  KORBACZE BIAŁE. 536 421 761.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Zakopane - Pardałówka, widokowy, dwupokojowy apartament z garażem. 603 581 579.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Sprzedam mieszkanie 48m2 -3 pokojowe z balkonem w Nowym Targu Podhalanska. 660797241 b12.pl
  Tel.: 660797241
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  AUDI A4, 1.8 benzyna, 2008r, 138.000 km. 602 534 193.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  TOYOTA COROLLA benzyna, 1996, 1 właściciel, 140.000 km. 690 437 087.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię fryzjerkę w bardzo dobrze prosperującym salonie fryzjerskim w Zakopanem. 600050535
  Tel.: 600050535
 • USŁUGI | budowlane
  CYKLINOWANIE Bezpyłowe REPERACJE parkietu PODŁOGI Profesjonalny Montaz Szczotkowanie, Barwienie Odnawianie Schodów Zapraszamy 500170610. 500170610 www.PARKIET-MICHAL.pl dom_technika@interia.pl
  Tel.: 500170610
 • PRACA | dam
  MŁODĄ KOBIETĘ (niepalącą) DO SPRZĄTANIA W DOMU JEDNORODZINNYM obok Zakopanego, 2 razy w tygodniu. Warunki do ustalenia. 698 506 913
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI UCZNIÓW, STUDENTÓW DO PRACY W WEEKENDY, ŚWIĘTA, FERIE. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERKĘ. PRACA STAŁA + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OSOBY DO PRACY W KUCHNI. Praca stała + świadczenia. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  Poszukujemy mezczyzn do budowy namiotow w Holandi. Mile widziane prawo jazdy Kat B oraz C, C+E. Praca z zakwaterowaniem. Praca jest sezonowa lub na dluzszy okres. Zainteresowanych prosze o kontakt +31 616955169. www.vanvugtverhuur.nl ela@vanvugtverhuur.nl
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupie nieruchomośc w Zakopanym lub Białce Tatrzańskiej , dom ,pensjonat, działke 660797241 b12.pl.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. CHODNIKI TKANE NA KROŚNIE. Tel. 793 887 893
 • SPRZEDAŻ | różne
  NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
 • PRACA | dam
  Austria oferty dla murarzy, cieśli, stolarzy, elektryków, hydraulików i dekarzy z j. niem. Zarobki do 2500,00 eur na rękę/m!. 538373894 www.clubsilesius.pl praca@csopole.pl
  Tel.: 538373894
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, APARTAMENTY Z WIDOKIEM NA CAŁE TATRY. W cenie pobytu parking, grill, bilard, plac zabaw, rowery. Cisza, spokój a zarazem wszędzie blisko. WWW. ZAKOPANEAPARTAMENTY.ORG, apartamenty@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207, +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, WILLA I KARCZMA CZTERY PORY ROKU. Pokoje standardu pensjonatowego z wyżywieniem. Pobyty indywidualne, grupowe, szkoleniowe, wesela, imprezy okolicznościowe. WWW. CZTERYPORYROKU.PL, willa@czteryporyroku.pl, tel. +48 18 20 70 207 lub +48 608 401 704
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  ZAKOPANE-KOŚCIELISKO, KAMERALNE APARTAMENTY ZE STREFĄ SPA z widokiem na całe Tatry Zachodnie. W cenie pobytu parking, grill, bilard, pełna strefa spa, plac zabaw, rowery. WWW. APARTAMENTYSPAZAKOPANE.PL, rezerwacja@czteryporyroku.pl, tel. +48 662 658 425, +48 608 401 704
 • PRACA | dam
  POSZUKUJĘ PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH - bez doświadczenia - okolice Zakopanego - 694 057 523.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem zatrudni Recepcjonistę / Recepcjonistkę. Tel.: 725 300 377, e-mail: rekrutacja.zakopane@cos.pl
 • PRACA | dam
  Sklep spożywczy w Poroninie zatrudni SPRZEDAWCÓW. Umowa o pracę. Praca co 2-gi dzień lub codziennie, do uzgodnienia. 601 746 502, 665 00 34 35.
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY. 534 428 571, 889 388 484..
 • PRACA | dam
  Zatrudnię MALARZA, FLIZIARZA, MURARZA. 601 508 736.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | budowlane
  WIERCIMY POD SŁUPKI OOGRODZENIOWE I NIE TYLKO. ZAPRASZAMY DO KONTAKTU. 504163439 BIURO@MAJERCZYK.PL
  Tel.: 504163439
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  Kupię NIEWIELKI DOM NA DZIAŁCE DO 10 arów - do zamieszkania - okolice Zakopanego do 15-17 km. Tel. lub sms: 884 284 375
 • PRACA | dam
  PRZYJMĘ PIEKARZA. 607 44 55 66.
 • PRACA | dam
  ATRANS TRANSPORT. Poszukujemy KIEROWCY kategorii C+E, z doświadczeniem lub bez. Transport krajowy i międzynarodowy, głównie Rumunia. Jazda pojazdami wyłącznie EURO VI. Współpraca ze spedytorami będącymi dyplomantami jednej z najlepszych uczelni w Polsce. Więcej informacji pod numerem telefonu: 723 555 111.
 • USŁUGI | budowlane
  OKUCIA BALKONÓW, RYNNY, OBRÓBKI BLACHARSKIE. 600 998 377.
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - TYNKARZ, MALARZ, BLACHARZ, STOLARZ. Norwegia (Oslo). Zatrudnimy tynkarzy, malarzy, blacharzy, stolarzy. Języki obce NIE wymagane. Praca z pracownikami z Podhala. Zjazd do kraju (samolot) co 1-3 tygodni wg. własnego uznania - pełna elastyczność i swoboda co do wyjazdów. Zarobki w przeliczeniu 20-27 Euro/godz. ZAPRASZAMY. Tel. 667 602 602.
 • ANTYKI
  ANTYKI - SKUP, SPRZEDAŻ - Zakopane, Kościuszki 3 (Granit, III p.). Tel. 601 464 133
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2022-10-07 20:59 Na Podhalu musisz być czujny, w twoje auto może uderzyć urwane koło od busa 2022-10-07 20:10 Śmiertleny upadek w Tatrach Słowackich 2022-10-07 20:00 Noga z gazu przed szkołami, nie tylko na Olczy 2 2022-10-07 19:00 Biały Miś na Krupówkach i dwóch chłopców ubranych po góralsku czyli skarby archiwum 2022-10-07 17:57 Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turysta spadł z Krzyżnego 1 2022-10-07 17:00 Tunel pod Małym Luboniem prawie gotowy 2 2022-10-07 16:00 Wielkie żarcie na nowotarskim rynku - ostatnie takie w tym roku! 1 2022-10-07 15:37 Stomatologia pod narkozą 2022-10-07 15:00 Ryczą pod Babią Górą 2022-10-07 13:59 Turyści ruszyli w stronę Tatr, jak szybko zakopianka zaświeci się na czerwono? 5 2022-10-07 13:19 Mały, bardzo towarzyski piesek błąkał się na Grapie 2022-10-07 13:00 W sobotę jedziemy na rowerach przez Zakopane (WIDEO) 3 2022-10-07 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2 2022-10-07 11:45 Xawerego Żuławskiego zombie "Apokawixa". Premiera w kinie "Sokół". Mamy dla was bilety 2022-10-07 11:30 Opowieści wujcia Karola z Atmy. Koncert 2022-10-07 11:00 Ślisko, mokro na szlakach, w wielu miejscach natraficie na oblodzenia 2022-10-07 10:00 Amelia Kudasik z Nowego Targu stypendystką Rafał Brzoska Foundation 1 2022-10-07 08:59 Nad górami błękit nieba, Zakopane tonie w chmurach 2022-10-07 08:00 Ach, co to była za noc 1 2022-10-07 07:00 Kolejna Domówka na Roztoki. Wystąpi Antek Krupa 2022-10-06 21:40 Cenna kolekcja uli zagrożona 2 2022-10-06 21:03 Dyrektor Teatru Rabcio rodzi się w bólach 2022-10-06 20:15 Poznajecie? To tatrzańska droga do raju w jesiennych kolorach 1 2022-10-06 19:30 Jak wyjedziemy z naszego osiedla? 8 2022-10-06 18:45 Górale ponieśli ogromne koszty, a władze chcą wszystko sprzedać. Rezolucja trafi do Sasina 14 2022-10-06 18:43 Od cinkciarza do ministra. Kariera ministra Andrzeja Guta Mostowego 31 2022-10-06 17:59 Jest mim, a to oznacza, że na Krupówkach są turyści 2 2022-10-06 17:00 Odbudować piłkę w Zakopanem. Rozmowa z nowym prezesem KS Zakopane 3 2022-10-06 17:00 Pomagamy biegając. Dołącz i wesprzyj hospicjum 2022-10-06 15:30 Cudowna jesień w Tatrach. Zapraszamy do Kuźnic i na Nosal (ZDJĘCIA) 1 2022-10-06 14:55 Spotkanie z 4 niedźwiedziami w Kościelisku (WIDEO) 2022-10-06 14:42 Koncert na skrzypce i fortepian. W rocznicę urodzin Karola Szymanowskiego 2022-10-06 13:56 Powiatowe Sztafetowe Biegi Przełajowe 2022-10-06 13:20 Tenis stołowy w Pieninach 2022-10-06 13:00 212. Wieczór na Harendzie. Języczek u wagi 2022-10-06 12:54 Mac-Graf - polecany producent taśm pakowych 2022-10-06 12:45 Mamy błoto w domu w Zakopanem, drogą nie da rady przejść ani przejechać 2022-10-06 12:00 Pług przyjedzie gdy rozjeżdżonego śniegu będzie więcej niż 10 cm 1 2022-10-06 11:07 Jak zmienić życie dzięki terapii dla par online? 2022-10-06 11:00 Szczawnica: Jedni wolą Magdalenę, inni Jana 1 2022-10-06 10:00 Piersi pod kontrolą 2022-10-06 09:59 Łanie skubią trawkę na rondzie (WIDEO) 5 2022-10-06 09:14 W Dzianiszu samochód uderzył w drzewo 3 2022-10-06 09:13 Ostatni w tym roku zlot food trucków na nowotarskim Rynku 1 2022-10-06 08:59 W Tatrach do 1500 metrów jesień, a wyżej zima 2022-10-06 08:03 Wesele góralskie obejrzycie w Dworku Gościnnym 2022-10-06 07:00 Na krawędzi. Jak zatrzymać plagę samobójstw na Podhalu? 1 2022-10-05 21:40 Noc bębnów, pióropuszy i książek 2022-10-05 21:00 Druhowie ze Sromowiec Wyżnych mają nowy samochód 2022-10-05 20:00 Mural w Zakopanem odsłonięty. Wiemy, co przedstawia 6
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-10-01 12:55 1. Ochotnica Wołochami stoi. Kto chce byc mianowany wojewodą , może nawet ministrem to predziutko do Ochotnicy , bo tam wójt Królczyk nadaje nominacje. Sam jest już juhasem u wojewody Jarka Bucka . Co za wariatkowo uskutecznia Królczyk , a wy drodzy mieszkańcy ulegacie jego fanaberiom. Na zdjęciu widzimy go w marnej kabocinie ale ku owcom w sam roz. Powiedz Królczyk czy już dostałeś nominacje na juhasa czy na razie jesteś zaganiacem owiec? 2022-09-28 22:10 2. Czy ten kudlato-rudy to z ramienia lewicy. 2022-09-17 13:01 3. To raczej nowa "Bukowianka". Ta droga przecież nie będzie prowadzić do Zakopanego. Zakopane zostało obronione przed godną komunikacją. 2022-08-21 19:28 4. byw, tak jak w '39-'45r. w Niemczech, wszyscy służyli w tej formacji. 2022-08-21 17:33 5. Błąd merytoryczny, osoba która napisała ten tekst nic nie zrozumiała. Rad i radiologia niewiele ze sobą mają wspólnego. Dzięki Profesorowi możliwy był rozwój leczenia radem (radioterapii), a nie rozwój radiologii. 2022-08-15 14:41 6. To taki slowny lojotok. 2022-08-13 21:46 7. Polska armia zmieściła się na jednym rynku. A ! jeszcze orkiestra. 2022-08-12 10:21 8. Godali, ze od tego radu ludziska umiyrali na raka wokoło, jedyn w drugiego, a terozki o tym cicho.... 2022-07-17 06:36 9. Mozna robić cepeliadę z góralszczyzny ale bez przesady....No i jeszcze sołtys na dzień dobry...ŻENADA! 2022-07-13 12:18 10. Wielkie dzięki Autorce za pokazanie pięknych krajobrazów jeszcze niezeszpeconych niewłaściwą zabudową. Złoty cielec tam jeszcze nie zagościł tak jak na Podhalu i już w pewnej mierze na Orawie. Spieszmy się podziwiać te unikalne widoki zanim zniszczy je ludzki egoizm, bezguście, udawana niemoc urzędników, pazerność i konsumpcjonizm w globalistycznym wydaniu. Nie pozwólmy zniszczyć regionalnych tradycji, których częścią jest rolnictwo, hodowla i pasterstwo. Jakaś nadzieja może płynąć ze Spisza!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

FILMY TP

Pożegnania

Album TP

Bojcorka