Kultura

Zamknij

Ze znakiem krzyża w linii pól

Beata Zalot 03:57, 02.04.2008
Treść artykułu pod wideo ↓
Skomentuj Ze znakiem krzyża w linii pól

Nowość według niego staje się nudna niemal od razu. Nie ulega modom, ulega za to chętnie własnym emocjom. W malarstwie polskim zaznaczył własną, indywidualną drogę.

Mowa o Stanisławie Rodzińskim, którego obrazy od piątku można oglądać w nowotarskich Jatkach.

Obrazy z kilku ostatnich lat. Pejzaże - mocne w kolorach, surowe. Będące czymś więcej, niż tylko opowieścią o miejscu. Czymś więcej, niż wspomnieniem. Pejzaże, które stają się pretekstem do powiedzenia czegoś więcej. Do zanurzenia się w metafizyce.

\"Krajobraz może się okazać w większym stopniu obrazem religijnym, niż Ukrzyżowanie\" - przekonuje sam artysta i udowadnia to swoją twórczością. Bo choć krytycy lubią dzielić jego twórczość na 2 tematy - pejzaż i malarstwo religijne, tak naprawdę trudno wskazać wyraźną granicę pomiędzy tymi dwoma nurtami w twórczości Rodzińskiego.

Chyba najczęściej powtarzającym się elementem w jego twórczości jest krzyż - ten z ukrzyżowanym na nim Chrystusem, z klęczącą pod nim Marią Magdaleną, ale także ten przechylający się od starości krzyż w krajobrazie wiejskim, a może nawet ukryty znak krzyża w linii pól.

Znak ludzkiego cierpienia, ale i poświęcenia, miłości. Ludzki dramat, o którym Rodziński opowiada także za pomocą innych widocznych na płótnach znaków.

Sam podkreśla, że malowanie jest dla niego czymś w rodzaju zapisywania kart pamiętnika. Inspiracją są spotkania z ludźmi, wspomnienia, lektury czy muzyka. Na początku jest jednak wzruszenie, będące znakiem przeżycia.

Te emocje są tak silne, że trudno traktować obrazy Rodzińskiego jak eksponaty, jak dekoracje pięknie skomponowane, dające estetyczne wzruszenia. Płótna krakowskiego malarza niepokoją, zmuszają do zmierzenia się w nimi, do wejścia w dialog.

Piątkowy wernisaż w Jatkach odbył się bez artysty. List od prof. Rodzińskiego odczytał Leszek Żebrowski, pomysłodawca i organizator wędrującej po Polsce wystawy.

Profesor przypomniał w liście organizowane przez ks. Antoniego Bednarza w stanie wojennym wystawy w kościele NSPJ w Nowym Targu, podkreślał, jak ważnym artystycznie miejscem są Jatki i Nowy Targ.

- Prof. Rodziński jest postacią niezwykłą. Udało mu się wycisnąć własne piętno na sztuce polskiej - przekonywał Leszek Żebrowski.

Przypomniał też, że w ubiegłym roku artysta otrzymał nagrodę Wojtkiewicza, przyznawaną przez krakowskie środowisko. Ta z kolei stała się pretekstem do zorganizowania wędrującej po Polsce od maja wystawy, na trasie której znalazła się także stolica Podhala.

Wśród prezentowanych w Jatkach obrazów są prace ważne dla samego artysty, pochodzące z kolekcji rodzinnej.

W Nowym Targu płótna i pastele Rodzińskiego można będzie oglądać do końca marca, potem wystawa wyjedzie do Legnicy.

Beata Zalot

(Beata Zalot)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • domy

    14.05.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • LAS

    21.05.2026

    Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

  • praca

    14.05.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • budowy

    14.05.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • biznes

    14.05.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%