"Po południu, nie bacząc na deszcz, ruszyliśmy na południe, ale nie była to zbyt udana wycieczka, gdyż deszcz lał bez ustanku. Mgła spowijała nas niemal ze wszystkich stron i ledwie coś widzieliśmy na jard przed sobą" - tak Bernard Newman wspomina poszukiwanie Tatr w swojej książce "Rowerem przez II RP".
::attachment{"type":"gallery", "template":"thumb3", "item_id":"80459"}
I dalej: "Kiedy tamtego wieczoru robiłem notatki, uznałem jednak, że w Zakopanem są góry, ponieważ (1) były tam pocztówki ze zdjęciami gór, a fotograf gotów był złożyć mi oświadczenie pod przysięgą, że zostały one zrobione w pobliżu miasteczka, (2) wiarygodni świadkowie byli gotowi zeznać, również pod przysięgą, że własnym okiem widzieli góry, (3) ja sam wszedłem na jakąś górę i nawet wpadłem do górskiego potoku, tyle, że nie udało mi się zobaczyć wysoczyzn."
Kim był człowiek, który przebył Polskę na rowerze, by poczuć pod stopami majestat Tatr? Otóż Bernard Newman był brytyjskim podróżnikiem i pisarzem, a w czasie I wojny światowej żołnierzem. W okresie międzywojennym odwiedził ponad 60 krajów, które przemierzał zwykle właśnie na rowerze. Z tych podróży pisał znakomite, pełne brytyjskiego humoru reportaże. Z racji swojej wiedzy, doświadczeń wojennych i zamiłowania do podróżowania wielokrotnie oskarżany był o szpiegostwo na rzecz rządu Jego Królewskiej Mości. Do Polski pierwszy raz dotarł w 1934 roku i ta książka jest jego niezwykle ciekawym i barwnym opisem kraju, który w 1795 roku zniknął z map świata, by pojawić się na nowo dopiero w 1918.
Newman wyruszył z Gdańska, do którego przypłynął na pokładzie statku Lech. Jego bagaż mieścił się w wojskowym plecaku, pieniędzy miał ze 20 funtów. Władał akceptowalnym francuskim i prymitywnym niemieckim, pomijając oczywiście rodzimą angielszczyznę. Polskiego liznął w podróży dzięki uprzejmości architekta, który poświęcał kilka godzin dziennie na uczenie go podstaw języka, o czym z poczuciem humoru napisał: "Omal nie zemdlałem, gdy zostałem skonfrontowany z bliska z jego zawiłościami. Sześć przypadków w łacinie nie usatysfakcjonowało polszczyzny, więc ma ich siedem - a każdy z nich ma inną postać zarówno w liczbie pojedynczej, jak i w liczbie mnogiej. Stąd też nie wystarczy nauczyć się, jak po polsku brzmi słowo "dom" - ono ma czternaście różnych końcówek."
Nie tylko polszczyzna stanowiła dla podróżnika zawiłość. Polska też objawiła mu się jako kraj mocno egzotyczny, wielonarodowościowy, nieraz kulturowo szokujący. Zwiedził między innymi Warszawę, Kraków, Zakopane, Nowy Targ, Lwów i Wilno. Przejechał Kresy Wschodnie i Huculszczyznę. Wiele rzeczy go dziwiło, wiele zachwycało, a nawet bawiło, ale zawsze do spotykanych miejsc i ludzi podchodził z szacunkiem.
Uwaga, książka!
Od wydawnictwa Znak Horyzont mamy dla Was 2 egzemplarze książki. Otrzymają je osoby, które jako pierwsze napiszą do nas na adres: [email protected]. W treści prosimy podać imię i nazwisko, a w tytule maila wpisać: Książka.
22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz