We wtorek w Łącku Orawianie, Babiogórcy, Górale Pienińscy, Biali i Nadpopradzcy świętowali zakończenie wspólnej podróży w przeszłość. Na spotkanie przynieśli wypełnione po brzegi skrzynie pamięci.
::attachment{"type":"gallery", "template":"thumb3", "item_id":"134417"}
Gawędy góralskie, występy kapeli Zespołu Regionalnego „Dolina Popradu”, kapeli „Muzyka z Pionin” i grupy seniorów spod Diablaka, a także wspomnienia z lat młodości wzruszały i bawiły zgromadzonych w Centrum Kultury i Edukacji Muzycznej w Łącku gości. Tak świętowano zakończenie inicjatywy, podczas której odkryto to, co wydawało się już być zapomniane.
Orawscy, babiogórscy, pienińscy, biali i nadpopradzcy seniorzy spotykali się w lokalnych domach kultury, by wspólnie sięgać do swojej pamięci. Przedmioty, które przynosili na spotkania, stawały się pretekstem do snucia opowieści o dorastaniu w otoczeniu góralszczyzny, dawnych obrzędach czy występach w zespołach ludowych.
Wydarzeniu w Łącku towarzyszyła wystawa „Ukryte Skarby Górali spoza Podhala”, na którym zaprezentowano wypełnione przedmiotami i zdjęciami z przeszłości skrzynie pamięci oraz wspomnienia małopolskich górali.
Pamięć nie zniknie
Nagrane gwarą wspomnienia, teksty oraz fotografie przedmiotów, z góralskich skrzyń pamięci trafiły na stronę www.skarbygorali.pl. Przygotowano także pięć questów – gier terenowych, które w aktywny sposób przybliżają skarby kultury góralskiej. Wędrując po lipnickiej Przywarówce poznaje się dzieje zespołu „Orawianie” i historię jego założyciela, dra Emila Kowalczyka. Nadpopradzki quest to z kolei podróż szlakiem tkactwa przestrzennego Górali Czarnych. Gry terenowe można pobrać ze strony www.questy.org.pl lub odebrać w ośrodkach kultury. Ich ukończenie nagradzane jest specjalnymi odznakami.
„Ukryte Skarby Górali spoza Podhala” to kolejny projekt, który zrealizowała krakowska Fundacja Mapa Pasji we współpracy z małopolskimi ośrodków kultury. Jego celem jest zachowanie dziedzictwa i promocja różnorodności kulturowej grup góralskich spoza Podhala.
Parterami projektu były Babiogórskie Centrum Kultury, Gminne Centrum Kultury w Lipnicy Wielkiej, Gminny Ośrodek Kultury w Łącku, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Piwnicznej-Zdroju i Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Szczawnicy.
Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2025
Fot. Izabela Kulig

22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz