Za nami pierwszy dzień Sabałowych Bajań.
::attachment{"type":"gallery", "template":"thumb3", "item_id":"34358"}
Festiwal Folkloru Polskiego rozpoczął się wczoraj paradnym przejazdem zaprzęgów konnych przez Bukowinę Tatrzańską.
Po południu Bajania przeniosły się do Domu Ludowego. O 17.00 rozpoczęły się posiady, na których spotkali się ci, którzy od lat związani są z Sabałowymi Bajaniami. Na spotkanie przyszli m.in. dotychczasowi konferansjerzy, jurorzy, najstarsi uczestnicy, gawędziarze, kierownicy zespołów, byli i obecni członkowie zespołu regionalnego z Bukowiny Tatrzańskiej, samorządowcy, aktorzy teatru im. Józefa Pitoraka, muzykanci. Przyjechało wielu gości spoza Bukowiny Tatrzańskiej. Była to też okazja do wręczenia odznaczeń.
Nagrodę z ministerstwa "Zasłużony dla kultury" otrzymali Stanisław Budzyński oraz Stanisław Bachleda z Bukowiny Tatrzańskiej.
Złotym Krzyżem Małopolski zostali uhonorowani Józef Koszarek i Bartłomiej Koszarek, srebrnym - Stanisław Łukaszczyk i Stanisław Sularz.
Andrzej Pietras, aktor teatru z Bukowiny Tatrzańskiej, odebrał nagrodę od starosty tatrzańskiego.
Bukowiańskie Centrum Kultury „Dom Ludowy” z okazji jubileuszu otrzymało dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury ludowej, medal Polonia Minor za podtrzymywanie regionalnej tradycji i promocję kultury małopolskiej.
Przyjaciele Domu Ludowego i Sabałowych Bajań otrzymali od Bukowiańskiego Centrum Kultury pamiątkowe dyplomy i statuetki.
Dziś kolejny dzień festiwalu. W Domu Ludowym trwają przesłuchania konkursowe. Na scenie prezentują się gawędziarze, instrumentaliści, śpiewacy, drużbowie i starości weselni.
Program Sabałowych Bajań:
11 sierpnia (czwartek)10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
15.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
20.00 Koncert zespołu MEGITZA-TRIO
21.30 Bukowiańskie posiady na folkowo z zespołem ŚKARA BANDA
(scena przed Domem Ludowym)
12 sierpnia (piątek)
10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
15.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
20.00 Na wesoło i folkowo z kabaretem TRUTEŃ (scena przed Domem Ludowym)
21.30 Bukowiańskie posiady na folkowo z zespołem TRUTEŃ i PRZYJACIELE
(scena przed Domem Ludowym)
13 sierpnia (sobota)10.00 Przesłuchania konkursowe (Dom Ludowy)
14.00 DEGUSTACJA POTRAW REGIONALNYCH (przed Domem Ludowym)
16.00 Koncert zespołu JANOSIK Partizánske (scena przed Domem Ludowym)
SCENA PLENEROWA - teren pod bukowiańskimi termami
18.00 Koncert zespołu RZOZ
19.00Koncert zespołów z gminy Bukowina Tatrzańska -
ŚPIYWANIE I GRANIE TO UCIECHA ŚWIATA
20.00 SABAŁOWA NOC
Ceremonia pasowania na Zbójnika,nadanie honorowego tytułu
Wiyrchowyj Orlicy, rozpalenie watry, pokaz sztucznych ogni
22.00 Koncert zespołu GOLEC uORKIESTRA
23.00 Zabawa ludowa z zespołem BACIARY
14 sierpnia (niedziela)13.00 Konferencja prasowa (izba regionalna w Domu Ludowym)
14.00 OFICJALNE OGŁOSZENIE WYNIKóW JUBILEUSZOWYCH
50. SABAŁOWYCH BAJAŃ. Wręczenie dyplomów i nagród (Dom Ludowy)
Wydarzenia towarzyszące:1. Wystawa poświęcona postaci Jana Krzeptowskiego Sabały
pt.: BAJANIA, BAJANIA, SABAŁY BAJANIA (22.07-5.08, w godz. 10.00-20.00; świetlica Domu Ludowego)
2. Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej (w godz. 10.00-20.00; świetlica Domu Ludowego)
3. Kiermasz Sztuki Ludowej (w godz. 10.00-20.00przy Domu Ludowym)
4. BAJANIOWE ŚPASY - zajęcia plastyczne dla dzieci prowadzone przez twórców ludowych (11-13.08 w godz. 10.00-16.00;Dom Ludowy)
5. Zawody strzeleckie O SABAŁOWĄ FLINTĘ (13.08od godz. 15.00; teren pod bukowiańskimi termami)
6. ŚLADAMI SABAŁY - wycieczka górska w stylu retro na Rusinową Polanę (14.08; zbiórka przed Domem Ludowym o godz. 10.00)
7. Wystawa fotografii Tomasza Tomaszewskiego pt.: "TO, CO TRWAŁE Górale, Tradycja i Wiara" (sala remizy OSP w Bukowinie Tatrzańskiej, 9.08-9.09 w godz. 10.00-16.00)
m
0 0
Pamiętamietacie jak Bartek Koszarek fajnie grał na trąbie w " mieście " Komorowskiemu ( Bulowi ) ??? :)
0 0
A Ty "wicher" zazdrościsz bo nie umiesz grać na trąbie,czy nie wiesz jak trafić do "miasta" ???
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz