Stolicę Podhala odwiedził konsul generalny Republiki Austrii w Krakowie Christophe Ceska. Zwiedził Izbę Zimnej Wojny i Socjalizmu, kościół św. Katarzyny, był w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej i zakładach Wojasa.
Choć była to pierwsza oficjalna wizyta austriackiego konsula w Nowym Targu, Ceska nie ukrywał, że na Podhalu, jak i w samym mieście bywał wielokrotnie. Tym razem celem wizyty było lepsze poznanie Nowego Targu i jego specyfiki. W PPWSZ rozmawiał o wymianie studentów w ramach programu Erazmus oraz o kształceniu w dziedzinie regionalizmu i dziedzictwa kulturowego, a w magistracie - o kontaktach gospodarczych, którymi - jak podkreśla burmistrz Marek Fryźlewicz - miasto jest szczególnie zainteresowane. - Są już pierwsze jaskółki tej współpracy - firmy austriackie biorą udział w przetargach organizowanych przez miasto, rewitalizację rynku wykonuje firma Strabag, z przewagą austriackiego kapitału - przypominał podczas konferencji prasowej, w której oprócz niego i Christophe`a Ceski uczestniczył też Wiesław Wojas, pełniący funkcję konsula honorowego Słowacji. Temat, którym w tej współpracy miasto jest szczególnie zainteresowane, to inwestowanie w ochronę środowiska i gospodarkę śmieciową. Zwłaszcza że od przyszłego roku jej model zmieni się całkowicie, a w tej dziedzinie Austria jest liderem.
22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

14.05.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

21.05.2026
Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

14.05.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

14.05.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

14.05.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...
0 0
cyt. : \" Zwiedził Izbę Zimnej Wojny i Socjalizmu, kościół św. Katarzyny, był w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej i zakładach Wojasa. \"
Jakoś cisza o odwiedzinach \"gościa\" miejsc, gdzie 70 lat temu urzędowali i rezydowali jego przodkowie, krewni i rodacy.
btw.abeto pajacu. nie zapomnij zrobić kolejnego zrzutu ekranu, aby i tym razem donieść gdzie trzeba, że i tym razem pomówiłem osobę znaną.
0 0
POchwa-lony aliasku.Jak mineła noc ,cieplutko było?
0 0
alias, masz na mysli sytualce w której austriacy zainwestowali by w Palce, czyniac tam centrum konferencyjne? byłoby to COS! tyle ze Majchra ich wizyta nie zainteresowała, przeciez deweloperka ma kapitał wiec jemu nie sa potrzebni inwestorzy :)
0 0
@uoscypek. ja tylko zapytałem, czy gość oprócz Izby Socjalizmu międzynarodowego zwiedził również Izbę Socjalizmu Narodowego, bo jakoś cisza w materiale o tym. Jeśli nie zwiedził, to znowu mam pytanie. Dlaczego? Bo przeszłość niewygodna, czy z niewiedzy. A przypomnę Ci @uorcyku, że twórca tego drugiego socjalizmu był Austriakiem właśnie, nie Niemcem, jak się obecnie powszechnie sądzi.
0 0
Czy start firmy w przetargu to inwestycja??????????? Chyba raczej na odwrót, to miasto inwestuje, a Austriacy zarabiają. Więc raczej nie ma się z czego cieszyć i czym chwalić. Bo ja wolałbym, aby zarabiali lokalni przedsiębiorcy, a nie Austriacy, bo przecież lepiej żeby ten kapitał, który miasto chce wydać został w mieście a nie wyjechał do Austrii. Ale widać dla włodarzy nowotarskich nie ma to żadnego znaczenia. Nam są potrzebne raczej realne inwestycje polegające na tym, żeby ten kapitał rozmnażać w regionie i zostawiać w regionie. Jeśli tego nie wie burmistrz to mu proponuję, aby zmienił profesję.
0 0
Zgadzam sie z Toba Krasnalu, lokalni budowniczy i fachowcy wyjezdzaja na roboty po calej Polsce lub za granice bo na swoim podworku zatrudnia Sie i daje zarobic obcokrajowca.
0 0
No to ładne yaya... Konsul Słowacki wita konsula austriackiego w Wolnym mieście Neuemarkt, albo Novy Trh...!!!
0 0
Hitler był austriakiem!
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz