Podczas najbliższej, piątkowej sesji nowotarscy radni decydować będą o pozbawieniu honorowego obywatelstwa miasta enkawudzisty Iwana Zołotara.
Przypomnijmy, o pozbawienie tytułu Zołotara wielokrotnie występował radny Tadeusz Morawa. Możliwości jednak nie było, w związku z kryzysem kapituły honorowej, która prawie dwa lata temu przestała działać. Przypomnijmy, bezpośrednią przyczyną takiego stanu rzeczy był niesmaczny epizod dotyczący przyznania tytułu „Za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowy Targ” Jerzemu Widejce i Jadwidze Kuś. Z projektem wystąpił burmistrz, kapituła wyraziła zgodę, radni jednak odznaczeń nie przyznali. Od tego incydentu kapituła faktycznie przestała działać.
Być może taka sytuacja trwałaby jeszcze długo, gdyby nie ciągłe monity radnego Tadeusza Morawy o odebranie tytułu „Honorowego Obywatela Miasta Nowego Targu” enkawudziście Iwanowi Zołotarowi. Bo opinię, przed poddaniem propozycji pod głosowanie, również winna wydać kapituła, której nie było.
Podczas ostatniej sesji radni podjęli wreszcie uchwałę o wyróżnieniach i zasadach ich przyznawania oraz odbierania. Na jej mocy, tytułów - jak pechowego Zołotara - będzie można pozbawiać nawet bez kapituły, jeśli jej nie ma - na wniosek albo 300 mieszkańców, albo instytucji lub organizacji, albo komisji rady miasta, albo burmistrza.
Sama kapituła co prawda jeszcze nie istnieje - choć radni zdecydowali już o jej powołaniu, ale sam wybór członków pozostawili kolegom w przyszłej kadencji - niemniej nic już nie stoi na przeszkodzie, by nad pozbawieniem Zołotara honorowego obywatelstwa móc głosować. Wniosek złożył Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Małopolska.
Poniżej opinia historyczna na temat Zołotara, przygotowana przez krakowski Instytut Pamięci Narodowej.
pd
::attachment{"type":"image","item_id":"2097194", "alt":"zdjęcie", "title":"", "longSide":"900"}
::attachment{"type":"image","item_id":"2097197", "alt":"zdjęcie", "title":"", "longSide":"900"}
::attachment{"type":"image","item_id":"2097200", "alt":"zdjęcie", "title":"", "longSide":"900"}
::attachment{"type":"image","item_id":"2097203", "alt":"zdjęcie", "title":"", "longSide":"900"}

22.12.2025
OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

29.05.2026
Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

02.06.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

02.06.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

27.05.2026
Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

19.05.2026
KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

02.06.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

02.06.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

01.06.2026
DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

01.06.2026
SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

29.05.2026
RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

25.05.2026
ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

22.05.2026
RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

14.05.2026
Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

21.05.2026
Sprzedam DOM i LAS - Spytkowice. 732 810 638.

14.05.2026
Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

14.05.2026
BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

14.05.2026
Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

12.05.2026
Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

28.04.2026
WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

23.04.2026
PROVIDENT. 571 240 909.

17.04.2026
OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

07.04.2026
Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

07.04.2026
NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...
0 0
W miejsce Iwana Zołotara proponuję zasłużonego Józka Kurasia, byłego szefa UB w Nowym Targu. Przynajmniej parytet polityczny zostanie zachowany, a jeden "bohater" godzien jest drugiego.
0 0
Czy te "doctory" 6 razy dyplomowane z ipeenu wyjaśniły już, dlaczego angole pochowali Sikorskiego w podkoszulku i spodenkach gimnastycznych?
0 0
Rozumiem chłopy, artykuł taki długi trudno przeczytać. Może podzielcie sobie na kawałki?
To jest artykuł o odpowiedniku Witalisa Wiedera, albo Wojciecha Jaruzelskiego. Tylko ten był obywatelem sowieckim.
Szkoda, że nic nie ma o nim z dokumentów sowieckich, jakieś skany? Może prawdziwe nazwisko lub pochodzenie? Jakieś jego meldunki z Rzeczypospolitej?
Pociesza mnie tylko to, że Górale sowietów nigdy nie lubili.
0 0
O opinię historyczną na temat działalności zołotara, driachłowa oraz wdowia powinno się zwrócić do wybitnego eksperta rysa. On też nie tak dawno udzielał wywiadów na temat pomnika Karola Świerczewskiego
Ps, chłop, jak to mówią, chłop ze wsi wyjdzie, tak było w przypadku BOHATERA mjr. Józefa Kurasia, niestety, wieś z chłopa, już nie. Tak jest w twoim, marnym przypadku
0 0
Nie ,nie tak dawno tylko ponad 1,5 roku temu była ta dyskusja.@ Alecz czad występowałeś tam jako @ jagoDZIANA i @ Alias a w porywach pomagał ci @ octavian. Szczęśliwie @ rys i wtedy był rysiem i dzisiaj nim jest a z ciebie co pozostało,rozmieniłeś się na drobne.
0 0
też w niej wtedy brałeś udział? Jako kto?
Ps, baw się dalej w detektywa :-)
0 0
Aliasku, ty to jeszcze tylko możesz raz w roku, na początku maja....... potrzymać. Tyle ci pozostało.
0 0
@Alecz Przecież my doskonale wiemy kim byłes/byłaś :D Trochę babą, trochę facetem. Zdradza Cię specyficzny styl pisania - napastliwy, nienawistny i prostacki. Coś jakby Wałęsa, z Cejrowskim i Palikotem :D
0 0
Alecz czad, ale ja jestem "swój chłop". Na wsi się nie urodziłem i nigdy nie mieszkałem.
0 0
bardzo mi miło,że ja jestem wszystkimi na forum, w życiu i w POlityce ha ha... Wy nie potraficie być nawet sobą !Kapujesz dzianisan?
"swój chłop" tym bardziej POwinno ci być głupio.
0 0
nowy tar pewnie wyzwolil jp 2, na glupote goroli w naszym kraju leku ni ma....
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz