Tygodnik Podhalański

Zamknij

Tak Stasiuk pisał o reklamach przy zakopiance. Pomóżcie nam odsłonić Tatry

Paweł Pełka 13:03, 30.05.2019
Treść artykułu pod wideo ↓
6  Tak Stasiuk pisał o reklamach przy zakopiance. Pomóżcie nam odsłonić…

Usuniesz swoją reklamę z zakopianki, dostaniesz u nas reklamę za złotówkę - Tygodnik Podhalański rozpoczął dziś akcję, dzięki której miejmy nadzieję uda się odsłonić Tatry. Przeczytajcie, co niedawno po wizycie w Zakopanem o reklamach napisał Andrzej Stasiuk, pisarz, poeta, dramaturg.

Link do tekstu o naszej akcji: http://24tp.pl/n/58199


Andrzej Stasiuk o reklamach: „To się zaczyna wiele kilometrów wcześniej. Coś robi się nie tak z krajobrazem. Polska jest bezwzględna, przymusiła nas do wielu rzeczy i do wielu przyzwyczaiła, ale gdzieś między Szaflarami a Białym Dunajcem ma się poczucie, że się wjeżdża do jeszcze bardziej Polski, do Polski podwójnej, trzykrotnej, Polski hard. Stopień wizualnego obesrania poboczy drogi nr 47 przywodzi na myśl zaplanowaną, celową i precyzyjnie odbytą zbrodnię na pejzażu, mord na cudzie świata, który nam podarowano. 


Jeśli jest pogoda, to w oddali widać góry, te kilka czy kilkanaście prawdziwie skalistych szczytów, które dostaliśmy od losu czy historii, by móc je podziwiać, by chronić się w cieniu ich piękna. Lecz musimy na nie patrzeć poprzez obskurny majak, przez ten syf nieopisany poustawiany po jednej i po drugiej stronie drogi. Tak sobie wyobraziliśmy wielki świat i tak go zbudowaliśmy: z drutów, ceowników, folii, dykty, farby, blachy i plastiku. I teraz jedziemy przez poronioną jakąś Dolinę Jozafata i krwawią nam źrenice od tej ględźby obleśnej, od tej zachwalanki namolnej, że apartamenta, że koliby, że zbójnickie, że salceson po 6.50, że tam tylko po 5, że pajntbol i srajtpul, że gacie, że ogrodzenia, że jaskinia solna, że jama z gówna, że taki, śmaki, owaki, metr po metrze, płachta za płachtą, sztrajfa za sztrajfą, mamidło za mamidłem, baner taka jego mać w otchłań dostępności, w bezmiar oferty, w nieskończoność satysfakcji oraz spełnienia. 


A potem wjeżdżamy do miasta, do którego niegdyś pielgrzymowały najlepsze umysły epoki (które zresztą to miasto poniekąd wymyśliły), zostawiamy gdzieś auto i udajemy się na główną ulicę. Ale tam nie ma żadnej ulicy. Jest tylko dalszy ciąg drogi nr 47 tyle, że bez samochodów. Barwnego badziewia jest więcej, bo się stłoczyło, skropliło się i ścieka po ścianach, po szybach, po drzewach, dachach, schodach, płotach, po wszystkim. Nic spod tego trądu już nie widać. Spod „kurczak po 5.60” i spod „muzyka od 20 do 22: i spod „trzecie coś tam gratis”.

(Paweł Pełka)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarze (6)

turniaturnia

0 0

Cudny tekst!!...

17:58, 30.05.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

EstetaEsteta

0 0

Dobrze wiedzieć, że nie tylko mi przeszkadzają te reklamy

08:42, 31.05.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

piotr.mpiotr.m

0 0

Dlatego nie jeżdżę do tej obsraj, przereklamowanej i drogiej dziury nazywanej stolicą polskich gór, Zakopanego. W ogóle przestałem jeździć w Tatry po tej naszej stronie. A pazerności górali na pieniądze nie trawię i nie wspieram,

10:03, 31.05.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

jarząbekjarząbek

0 0

Panie Andrzeju, jak pan będzie na żarciu u zapewne swojej znajomej pani Magdy z blond lokami to niech pan jej powie żeby zabrała olbrzymi baner swoich garnków

11:04, 31.05.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

PatiPati

0 0

No cóż ,reklamy nie pochwalam , Pan Stasiuk pozwala sobie być ekspertem od wszystkiego , a zwłaszcza bardzo wiele ma do zarzucenia Polsce ,Polakom,katolikom ,dlatego ,że napisał kilkanaście książek ,które się -o dziwo- sprzedały ( jak widać dobrze wypromowany i wiadomo przez kogo). Jednak styl i słownictwo tych jego "książek" odpowiada ściśle wykształceniu autora i jest zadziwiająco zgodne z językiem pana spod budki z piwem.

21:38, 31.05.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz

pannapanna

0 0

Kto z Was powie ,że Stasiuk nie ma racji ?! Chyba nie ma takiego. Tekst Stasiuka to bardzo smutna prawda, ale ...biznes jest biznes. Żle pojmowany jest ten biznes, choć póki co opłacalny.

08:21, 01.06.2019
Wyświetl odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu 24tp.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

OGŁOSZENIA PROMOWANE

  • budowlane

    22.12.2025

    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.

  • ogloszenie

    29.05.2026

    Austria! Praca dla MURARZY, CIEŚLI, STOLARZY, SPAW...

  • budowy

    02.06.2026

    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, STANY SUROWE OTWARTE, DAC...

  • praca

    02.06.2026

    Przyjmę MURARZY. Praca Polska, Niemcy. 608729122....

  • ogloszenie

    27.05.2026

    Poszukujemy osoby na stanowisko SPRZEDAWCA / DORAD...

  • ogloszenie

    19.05.2026

    KANTOR ZATRUDNI KASJERA WALUTOWEGO. CV proszę prze...

  • biznes

    02.06.2026

    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy...

  • domy

    02.06.2026

    Sprzedam DOMY po 100 m2 - Klikuszowa, koło Centrum...

  • 01.06.2026

    ZLECĘ WYKONANIE PRAC WYKOŃCZENIOWYCH: SUCHE TYNKI,...

  • 01.06.2026

    ZATRUDNIĘ DO KARCZMY i PENSJONATU W KOŚCIELISKU. 6...

  • 01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA MIESZKANIE 38m2 i 55m2 w CENTRUM NOWE...

  • ...

    01.06.2026

    DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO - USŁUGOWO - BIUROWY o...

  • SZCZ

    01.06.2026

    SZCZENIAKI BORDER COLLIE RASOWE. 791 669 932.

  • ...

    29.05.2026

    RESTAURACJA CZERWONE KORALE Zakopane, ul. Zamoyski...

  • 26.05.2026

    RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI KELNERA/-KĘ, POMO...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM: KELNER/-KA - DLA ...

  • 26.05.2026

    PRACA W RESTAURACJI W ZAKOPANEM DLA UCZNIÓW, STUDE...

  • 25.05.2026

    URZĄD GMINY KOŚCIELISKO zatrudni INSPEKTORA ds. po...

  • ...

    25.05.2026

    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHA...

  • ...

    22.05.2026

    RESTAURACJA REGIONALNA w Zakopanem zatrudni KUCHAR...

  • budynek

    12.05.2026

    Sprzedam lub wynajmę BUDYNEK HANDLOWO-USŁUGOWY 500...

  • ...

    28.04.2026

    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 69...

  • pożyczki

    23.04.2026

    PROVIDENT. 571 240 909.

  • usługi

    17.04.2026

    OCIEPLANIE DOMÓW na materiałach wysokiej jakości. ...

  • ...

    07.04.2026

    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY...

  • ...

    07.04.2026

    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: ...


POLECAMY

0%