Reklama

2015-02-06 09:22:10

Czy przewodnik tatrzański może chodzić w Tatry Słowackie?

Reklama

Poniżej przedstawiamy opracowanie Huberta Jarzębowskiego dotyczące uprawnień przewodnickich na Słowacji. To pisemna wersja jego wystąpienia zaprezentowanego na zakończeniu sezonu przewodników tatrzańskich.

Od czasu opublikowania przez słowackie Górskie Pogotowie Ratunkowe (Horská záchranná služba, dalej: HZS) dwóch regulaminów poruszania się po terenach górskich - pierwszego poświęconemu ogólnym zagadnieniom bezpieczeństwa w górach oraz drugiemu dotyczącemu grup zorganizowanych - nie milkną dyskusję w środowisku polskich przewodników.

Niektórzy wpadli w euforię z powodu rzekomego otwarcia nieudostępnionych znakowanymi szlakami szczytów Tatr Wysokich (w tym najpiękniejszych tatrzańskich olbrzymów - Gerlacha, Łomnicy, Lodowego, Wysokiej) dla przewodników UIMLA. Inni panikowali z powodu całkowitego zamknięcia Tatr Słowackich dla polskich przewodników tatrzańskich. Niniejszy artykuł stanowi próbę opracowania tego, co wolno, a czego nie wolno polskim przewodnikom na Słowacji.

Horský vodca czy horský sprievodca?

Opublikowane na stronie http://www.hzs.sk/pokyny-hzs/ i dostępne po słowacku, angielsku, niemiecku, węgiersku i polsku regulaminy HZS odnoszą się do terenów górskich. Na Słowacji za takie uważane są Tatry Wysokie, Zachodnie i Bielskie, Niżne Tatry, Mała i Wielka Fatra, Pieniny, Słowacki Raju oraz tzw. Stredné Beskydy, czyli najwyższa część tego pasma z Babią Górą, Pilskiem i Wielką Raczą.

Regulaminy te wyznaczają reguły uprawiania w wyżej wymienionych górach turystyki, taternictwa, narciarstwa, innych sportów oraz działalności speleologicznej. Tekst poświęcony działaniom zorganizowanym natomiast reguluje działalność przewodników wysokogórskich oraz przewodników górskich.

Czym zatem różni się przewodnik wysokogórski (horský vodca) od przewodnika górskiego (horský sprievodca)? Odpowiedź jest prosta: ten pierwszy posiada uprawnienia przewodnika IVBV/UIAGM/IFMGA (w naszym kraju są to przewodnicy zrzeszeni w Polskim Stowarzyszeniu Przewodników Wysokogórskich - PSPW, których listę znaleźć można na stronie internetowej http://pspw2014.wix.com/pspw), a ten drugi posiada uprawnienia UIMLA.

W Polsce przewodnicy UIMLA zrzeszeni są w Stowarzyszeniu Międzynarodowych Przewodników Lider, a ich lista znajduje się pod adresem internetowym http://www.przewodnik-lider.pl/. Lista słowackich przewodników UIMLA znajduje się na stronie:  http://www.mountainleader.sk/horskisprievodcovia, natomiast przewodników IVBV należy szukać pod adresem: http://www.mountainleader.sk/horskisprievodcovia.

Przewodnik wysokogórski IVBV może prowadzić swoich klientów wszędzie tam, gdzie nie zabraniają mu tego przepisy parkowe związane z ochroną przyrody (a więc do ścisłych rezerwatów przyrody, takich jak masyw Młynarza, Szerokiej Jaworzyńskiej). Z przewodnikiem IVBV, oprócz wejść turystycznych na największe szczyty Tatr, wybrać się można również na drogi wspinaczkowe, zarówno skalne jak i lodowe, oraz na tury skialpinistyczne dowolnej trudności
Przewodnik górski natomiast prowadzić może wycieczki po szlakach znakowanych oraz poza nimi, ale tylko w terenie nie wymagającym użycia asekuracji. Według regulaminu HZS przewodnik UIMLA prowadzić może:

"a) po oznaczonych trasach turystycznych poza nimi, bez pokrycia śniegiem do pierwszego stopnia trudności wspinaczkowej zgodnie z międzynarodową skalą trudności dróg skalnych UIAA,
b) poza trasami turystycznymi i trasami z przykrywą śnieżną na nartach biegowych i rakietach śnieżnych,
c) na turystycznych oznaczonych trasach z pokrywą śnieżną z wykorzystaniem sprzętu narciarskiego".

Należy dodać, że według słowackich górskich definicji stopni trudności szczyty budzące największe zainteresowanie turystów (i, rzecz jasna, przewodników), takie jak Gerlach, Wysoka, Ganek, Szatan, łomnica, Lodowy, Pośrednia Grań nie są "jedynkowe", lecz trudniejsze i jako takie niedostępne dla przewodnika UIMLA.

Dodać należy, iż regulaminy HZS nie mają mocy prawnej. Dokumentami regulującymi co wolno, a czego nie wolno robić w słowackich górach są regulaminy parków narodowych. To do nich w pierwszej kolejności muszą zastosować się grupy zorganizowane. Przewodnictwo oraz ratownictwo na Słowacji reguluje Ustawa 544/2002 Z.z. o Górskim Pogotowiu Ratunkowym. W chwil obecnej do ustawy wpisana jest tylko definicja przewodnika wysokogórskiego (horský vodca) i tylko jego obowiązki są prawnie zdefiniowane. Horský sprievodca, a więc przewodnik górski UIMLA, nie jest jeszcze uwzględniony w słowackim prawie (ostatnia poprawka do ustawy pochodzi z roku 2014), prowadzić zatem może w wyznaczone przez HZS miejsca na zasadzie umowy o charakterze "dżentelmeńskim". Prowadzone są natomiast prace, by definicja przewodnika górskiego zagościła w słowackim prawie jak najszybciej.

Czy przewodnik tatrzański może chodzić w Tatry?

Tak postawione pytanie jest trudne i nie pozwala na udzielenie jednoznacznej odpowiedzi. Mimo, iż przewodnictwo tatrzańskie ma po południowej stronie równie długą tradycję jak po naszej, a spiskoniemieccy, węgierscy i słowaccy przewodnicy zapisali się w historii poznania Tatr złotymi zgłoskami, przewodnictwo tatrzańskie na Słowacji nie istnieje. Słowackie prawo również nie zna pojęcia "przewodnika tatrzańskiego". 

Należy zatem zadać pytanie: gdzie i kiedy polski przewodnik tatrzański wycieczek prowadzić nie może? Gdzie jest to zabronione. Odpowiedź jest pozytywna. Po słonecznej stronie Tatr, w Małej i Wielkiej Fatrze, w Słowackim Raju i w Pieninach polski przewodnik tatrzański ma podobne możliwości jak pilot wycieczek (słow. turistický sprievodca) oraz, co trzeba dodać, praktycznie każda dorosła osoba. Prowadzić może zatem wycieczki po znakowanych szlakach, w dozwolonym terminie i przy respektowaniu zasad ochrony przyrody.

W Tatrach, według słów Strażnika TANAP, Pavla Tajboša, "Przewodnik tatrzański" może prowadzić grupę po wszystkich turystycznych znakowanych szlakach w okresie od 16.06 do 31.10. W czasie sezonowego zamknięcia szlaków od 1.11 do 15.06 wyłącznie po szlakach nie objętych zakazem.  Zdanie przedstawiciela Parku Narodowego potwierdza płk. inż. Jozef Janiga, naczelnik HZS. Jak tłumaczy: "My nie znamy pojęcia "przewodnik tatrzański" oraz nie posiadamy wiadomości na temat jego wykształcenia w ramach działalności przewodnickiej. Nie jest jednak zakazane chodzić z grupą klientów po znakowanych szlakach". 

Doprecyzowuje on: "polski przewodnik może w górach Słowacji prowadzić wycieczki wyłącznie po znakowanych szlakach turystycznych. W przypadku posiadania legitymacji UIMLA może prowadzić po szlakach, oraz poza nimi do I stopnia UIAA, czyli w myśl wskazówek HZS i respektowania innych prawnych norm jak np. Regulaminu stosownego parku narodowego".

W innych górach Słowacji

Dobre wiadomości dla polskich przewodników tatrzańskich napłynęły również z innych pasm górskich Słowacji. Nie będą tam oni traktowani jako intruzi. Dyrektor Parku Narodowego Mała Fatra, mgr Michal Kalaš daje zielone światło dla pracy przewodnika tatrzańskiego: "Z punku widzenia ochrony przyrody obowiązują wytyczne ustawy (543/2002 w brzmieniu późniejszych poprawek) oraz regulamin wstępu. Na naszym terenie obowiązuje tylko sezonowe zamknięcie trzech szlaków turystycznych (Rozsutec, Obšívanka, Vendovka - Malý Kriváň). 

Poruszanie się po Parku dozwolone jest wyłącznie po znakowanych szlakach, także kiedy pójdziecie po oficjalnych znakowanych szlakach będzie to w porządku. Nie obowiązuje parkowa licencja. Regulamin poruszania się po Parku można znaleźć na naszej stronie".

W podobnych duchu wypowiada się Dan Harťanský, przewodniczący straży parku NAPANT. Uspokaja, że nikt nie będzie polskiemu przewodnikowi zakazywał wędrowania po Niżnych Tatrach z grupą: "W Tatrach Niżnych przewodnik UIMLA oraz polski "przewodnik tatrzański" może swoich klientów prowadzić po istniejących znakowanych szlakach turystycznych, przy czym on oraz jego klienci powinni dotrzymywać wszystkich punktów regulaminu oraz innych obowiązujących przepisów o ochronie przyrody. 

Jeżeli chodzi o wstęp do jaskiń przewodnik może ze swoimi klientami wstępować tylko do udostępnionych jaskiń, a do wejścia dotrzeć może wyłącznie istniejącym znakowanym szlakiem. Do prowadzenia po istniejących turystycznych szlakach znakowanych nie potrzebuje przewodnik żadnej licencji od parku narodowego, ani od innego organu ochrony przyrody". Prosi on tylko, by grupy przekraczające 50 osób zgłaszać naprzód zarządowi parku na adres e-mail: napant@sopsr.sk.

Żadnych negatywnych odpowiedzi nie otrzymałem również od dyrekcji żadnego innego górskiego parku narodowego na Słowacji.

Podsumowanie

Najlepszą i najbardziej jasną sytuację na Słowacji mają przewodnicy wysokogórscy IVBV. Sympatycy przewodników UIMLA powinni trzymać kciuki za jak najszybsze uwzględnienie definicji przewodnika górskiego w słowackim prawodawstwie. Już teraz natomiast mogą prowadzić w ściśle określone miejsca na zasadzie dżentelmeńskiej umowy. Najwyższe szczyty Tatr są i jeszcze przez jakiś czas pozostaną dla nich niedostępne. Polski przewodnik tatrzański nie ma na dobrą sprawę żadnych szczególnych uprawnień na Słowacji, ale nie powinien czuć się jak niechciany intruz. 

Przedstawiciele wszystkich Parków Narodowych oraz ratownicy do przewodnictwa tatrzańskiego nastawieni są pozytywnie i serdecznie zapraszają przewodników wraz z grupami. Podobnie zresztą zapraszają pilotów wycieczek, nauczycieli i innych chętnych do prowadzenia wycieczek. Przed przewodnikami tatrzańskimi stoi trudne zadanie wywalczenia klienta wyłącznie za pomocą swojej wiedzy, umiejętności jej przekazania, osobowości i charyzmy, a nie posiadania specjalnych uprawnień.

Hubert Jarzębowski

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
trochę z boku 2017-01-26 20:32:21
do Góral z Trójmaista
Chłopie w jakim ty świecie żyjesz? W XIX wieku w Tatry pojedyncze osoby się wybierały i to generalnie pod opieką przewodnika. Dziś jak sie widzi te kilka - kilkanaście tysięcy ludzi dziennie walących do moka to się odechciewa chodzić po górach. Dobrze, że są strefy gdzie wchodzić nie wolno. Jakby wszędzie te tłumy mogły włazić to te góry nie byłyby już takie same.
Parc3r 2015-02-11 08:27:59
Witam, a jak jest z innymi słowackimi pasmami, dajmy przyklad popularnego Słowackiego Raju. Czy przewodnik beskidzki moze legalnie pojechać tam z grupą?
Góral z Trójmiasta 2015-02-07 09:50:35
Mnożenie przepisów trochę mi się kłóci się z tą tak opiewaną w pieśniach "górską wolnością".
Góry mamy małe, za to regulacje do nich największe na świecie i wciąż rosnące.
W XIX i na początku XX wieku chodzić po całych Tatrach mógł każdy, na własne ryzyko, o dowolnej porze roku.
I komu to przeszkadzało ? ;)
FanclubBeaty 2015-02-07 07:17:15
Może o ile nie ubiera skarpet do sandali jak mąż Czerskiej
Murański 2015-02-06 21:38:41
Tak jest... tylko zyczyć sobie nowych i nowych regulacji, swoboda to przecież wstecznictwo, co ja czytam...
gcfhlk 2015-02-06 20:23:36
A co to za twór ten przewodnik UIMLA?
atosi4 2015-02-06 11:49:15
A 50 lat temu można było na Słowacji chodzić wszędzie .
Fib! 2015-02-06 10:48:54
Jak niema nogi jak kapitan Cook to moze chodzic.
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam mieszkanie 60 m2 w Nowym Targu ulica Podhalańska. 660797241 b12.pl
    Tel.: 660797241
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY ŁAZIENEK, ZABUDOWY GK. 660 079 941.
  • USŁUGI | budowlane
    WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, REMONTY. 660 079 941.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię KIEROWCĘ/MAGAZYNIERA DO HURTOWNI SPOŻYWCZEJ na terenie Zakopanego i okolic - oferty: gobo10@wp.pl, 602 74 31 38.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię PRACOWNIKA BIURA I NA HALĘ SPRZEDAŻY DO HURTOWNI SPOŻYWCZEJ na terenie Zakopanego i okolic - oferty: gobo10@wp.pl, 602 74 31 38.
  • PRACA | dam
    Leśniczówka Resto Bar" w Zakopanem poszukuje osoby do pracy na stanowisku POMOC NA BAR, KELNER, KUCHARZ i POMOC KUCHENNA. Dołącz do naszego zespołu i rozpocznij pracę w sercu Tatrzańskiego Parku Narodowego. Wyślij swoje CV rekrutacja@zako-hi.pl lub zadzwoń: +48 784-307-067
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam PUCH I PIERZE. 18 27 55 865.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię KONSERWATORA. Bardzo dobre warunki pracy. Zakopane. 604 102 804, 601 512 211.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • USŁUGI | budowlane
    BUDOWY DOMÓW OD PODSTAW, DACHY, ELEWACJE. 608 729 122.
  • BIZNES
    Wydzierżawię działkę w Ludźmierzu przy trasie Nowy Targ-Czarny Dunajec lub przyjmę reklamę. 608 729 122.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • PRACA | dam
    Przyjmę PRACOWNIKA DO WYPOŻYCZALNI SPRZĘTU NARCIARSKIEGO. Bukowina Tatrzańska. 601 52 92 90.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię KIEROWCĘ KAT. D. Praca stała. 601 52 92 90.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    TOYOTA COROLLA kombi, 1.4 benzyna, 2003, srebrna, 5.000 zł. 603 514 316.
  • SPRZEDAŻ | różne
    NAMIOTY HANDLOWE UŻYWANE 4,5x3 m - 1000 zł., 3x3m - 800 zł., 4x2,8m - 900 zł. 603 514 316.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ KUCHARKĘ, SPRZĄTACZKĘ DO PENSJONATU - 502 658 638.
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM NA: PIZZERIĘ, RESTAURACJĘ. 502 658 638
  • BIZNES
    DO WYNAJĘCIA BUDA HANDLOWA PRZY WYCIĄGU, Pardałówka. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALA NA: LAKIERNIĘ, PRALNIĘ WODNĄ, itp. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALE NA WARSZTAT SAMOCHODOWY, LAKIERNIĘ, PRALNIE, HURTOWNIĘ, MAGAZYN. 502 658 638
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ 20 AR. 505 429 375.
  • PRACA | dam
    INSTRUKTORZY NARCIARSTWA KOTELNICA BIAŁCZAŃSKA. 503 360 354. www.krisski.pl
  • PRACA | dam
    WIZY USA, WYJAZDY, ZIELONA KARTA. 501 809 644
  • PRACA | dam
    Hotel Jawor w Zawoi zatrudni osoby na stanowisku kucharz. Stawka 35-40 zł/h. 607630923 www.hotel-jawor.pl marek@jama-tur.pl
    Tel.: 607630923
  • SPRZEDAŻ | zwierzęta
    MŁODE OWCE. 783 575 415.
  • USŁUGI | budowlane
    REMONTY, WYKOŃCZENIA, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię ASYSTENTKĘ STOMATOLOGICZNĄ/HIGIENISTKĘ. Zakopane. 604 232 488.
  • PRACA | dam
    Poszukuję pracowników budowlanych - budowy od podstaw, docieplenia, stolarka, wykończenia wnętrz - Zakopane i najbliższe okolice.. 500160574
    Tel.: 500160574
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIMY W KARCZMIE oraz W BARZE MLECZNYM: KUCHARZA, POMOC KUCHENNĘ, OBSŁUGĘ BARU MLECZNEGO, KELNERA/-KĘ. Zakopane, bez zakwaterowania - 600 035 080, 600 035 355.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    MITSHUBISHI OUTLANDER 2,2 DI-D, 4X4, r.p.2014, przebieg 224 tys. km, I właściciel, bogata wersja Intense Plus, dodatkowo kpl. kół zimowych z felgami, zdejmowany hak,oryginalny bagażnik dachowy. 605 564 270.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - PIZZERÓW, - BARMANKI, - BUFETOWE, - POMOCE KUCHENNE, - OSOBY NA ZMYWAK, - OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. PRACA CAŁY ROK, NOWY TARG. 601 789 299, 536 740 251.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY, ŁATY - 788 344 233.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię osoby do roznoszenia ulotek. +48574255794
    Tel.: 48574255794
  • PRACA | dam
    Zatrudnię promotorów na kuligi na okres zimowy. +48574255794
    Tel.: 48574255794
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • BIZNES
    Sprzedam tanio - z wypożyczalni NARTY, BUTY I KIJKI. 662 370 510.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, FLIZOWANIE, WYKOŃCZENIA, BUDOWY od A do Z. 607 572 312.
  • MOTORYZACJA | kupno
    SKUP AUT - OSOBOWE, DOSTAWCZE. CAŁE, USZKODZONE. 500 349 500.
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. 531 666 333.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-12-04 22:30 Apoloniusza Rajwy podróż w czasy Zakopanego 1922-1952 2024-12-04 22:30 Szczawniccy druhowie z nowym wozem strażackim 2024-12-04 21:25 Zakopane ze świątecznymi dekoracjami (WIDEO) 2 2024-12-04 20:30 Tajne służby, zuchwałe kradzieże. Mamy dla Was książki 2024-12-04 20:25 Bezpieczeństwo ponad wszystko 1 2024-12-04 19:30 Od ponad 30 lat w trumnie Witkacego spoczywa młoda Ukrainka 1 2024-12-04 19:10 Wodna awaria usunięta, a mieszkańcy w bloku nadal mają suche krany 2024-12-04 19:00 Program czyste powietrze wstrzymany. Wielka strata 1 2024-12-04 18:30 Chcesz zrobić kartkę świąteczną? Odwiedź Muzeum Drukarstwa 2024-12-04 18:00 Bon na ratowanie, czyli szansa na nowe wozy ratowniczo-gaśnicze 2024-12-04 17:00 Kolejne podejście do podwyżki stawki za odbiór śmieci w Czarnym Dunajcu 2024-12-04 16:23 Ostrzeżenia przed gołoledzią, będzie bardzo ślisko na drogach i chodnikach 2024-12-04 16:00 Pierwsze oszustwo na fałszywe kwatery na Sylwestra w Zakopanem. Uważajcie! 1 2024-12-04 14:59 Wycinają, tną, wywożą, z parku w Szczawnicy znikają stuletnie drzewa, aż serce boli 2 2024-12-04 14:30 Odważne. Artystki XX-lecia międzywojennego w Paryżu i Zakopanem 2024-12-04 13:50 Pijany 76-latek w szalonej ucieczce przed policjantami zatrzymał się między drzewami 8 2024-12-04 13:30 Pomiędzy formą - materią - skalą 2024-12-04 12:55 Przy oczku wodnym na Krupówkach stanęła dziś świąteczna choinka (WIDEO) 5 2024-12-04 11:55 Mieszkańcy walczą z deweloperem. Doszło do rękoczynów 12 2024-12-04 11:32 Top trendy na jesień-zimę 2024: jakie inspiracje znajdziesz w sklepach meblowych? 2024-12-04 11:01 Pożar w Bukowinie Tatrzańskiej. Milion złotych strat (WIDEO) 2 2024-12-04 10:00 Kozica spogląda na turystów w Kuźnicach 11 2024-12-04 09:21 Inauguracja sezonu zimowego, choinki od radia RMF i masa atrakcji na Bożonarodzeniowym Jarmarku 1 2024-12-04 09:00 Obowiązek zgłoszenia wywozu nieczystości, ruszają dyżury urzędników 2 2024-12-04 08:32 Amatorski Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Czarnego Dunajca 2024-12-04 08:30 Muzeum Tatrzańskie zaprasza dzieci na świąteczne warsztaty 2024-12-04 08:00 Leśnicy usuwają martwe drzewa, zagrażające bezpieczeństwu ludzi 2024-12-04 07:30 Mikołajkowe spotkanie z bajką 2024-12-04 07:00 Trudna noc w Bukowinie. Mądra i przemyślana strażacka walka z żywiołem (WIDEO) 3 2024-12-03 23:01 Ogromny pożar pensjonatu w Bukowinie Tatrzańskiej. Płomienie sięgały kilkunastu metrów (WIDEO) 9 2024-12-03 21:00 Mężczyzna zaatakował siekierą medyków, a później uciekł do lasu 1 2024-12-03 20:00 Śmieć ma wagę złota 10 2024-12-03 19:05 Auto wpadło do rowu na zakopiance. Tworzą się korki 5 2024-12-03 19:00 Niezbyt upojne Andrzejki 1 2024-12-03 18:00 Szybka i wściekła 5 2024-12-03 17:00 Nadciągają opady śniegu. Zrobi się zimowo 3 2024-12-03 15:50 Wczoraj chcieli likwidować Skansen Taboru Kolejowego, dziś już nie chcą 26 2024-12-03 15:30 Zakopiańskie malarstwo na szkle. Spotkanie w Kościelisku 2024-12-03 15:00 Akcja ewakuacja, wyciąg stanął, pod stację narciarską zajechały wozy strażackie 2024-12-03 14:00 Jesień w Dolinie Kościeliskiej oczami dzieci i młodzieży (WIDEO) 2024-12-03 13:30 Nasze Zakopane. Spotkanie z Bianką Rolando 2024-12-03 13:11 Jak przygotować się na pierwszy dzień w pracy w nowej branży? 2024-12-03 13:00 Piękny poranek na Nosalu. W Tatrach cieplej niż w Zakopanem (WIDEO) 2024-12-03 12:30 Pogoda piękna, świeci słońce, a w Kuźnicach zupełnie pusto (WIDEO) 2024-12-03 12:30 Poezja pasterska w Ludźmierzu 2024-12-03 12:00 Wypadek na zakopiance w Bańskiej Niżnej 5 2024-12-03 11:55 Lidl i Parkside: narzędzia, które warto mieć w domu 2024-12-03 11:21 Jak wybrać idealny tusz do drukarki HP? Praktyczny poradnik dla każdego użytkownika 2024-12-03 11:00 Nocny pożar w Jabłonce 2024-12-03 10:43 Jak kupić tanie mieszkanie w Krakowie? Przewodnik inwestora
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2024-12-04 22:59 1. A będą tojtoje? Bo nie wiem czy pieluchę zakładać dzieciakom. 2024-12-04 22:57 2. Dobry pomysł. Proponuję jeszcze gipsowe krasnale. Bez sensu stać w kolejce do kolejki żeby na Kasprowym wdychać opary szamba z drenażu rozsączającego. Jak można sobie zrobić selfiaka z taka koziczką czy gipsowym krasnalem. Fejsy oszaleją! 2024-12-04 22:52 3. Czy da się zasiedzieć samowolę budowlaną? Dla kolegi pytam. Bo ma oku taki domek przy potoku. W dobrej lokalizacji, niskie koszty utrzymania, bez podatków i opłat, rewelacyjne opinie, uczciwe zyski. Dajcie znać jak to rozegrać. 2024-12-04 22:39 4. Czy zgodnie z tradycją drzewko zostanie połapane na sztukę i przywali przechodniów przy halniaczku? 2024-12-04 22:36 5. Poproście burmistrza z Zakopanego to wam buczków nasadzi... i sylwestra zorganizuje... Oddamy za darmo. 2024-12-04 22:34 6. Najbezpieczniej korzystać z bankowo pewnej i sprawdzonej oferty radnego karpia która ma opinie 9,9 na uznanym portalu noclegowym. Najwyższa jakość, dostęp do grila, atrakcyjne stawki (bez podatków i opłat) i nieoceniona pomoc filantropijnego karpia - nie do przecenienia. Radny walczy również z deweloperką więc widoki z okien jego samowoli są akurat niezagrożone. Takie rzeczy tylko w "przyjaznym Zakopanem"! 2024-12-04 22:27 7. "8 mln dokładamy do komunikacji nie licząc biletów. Ogólny koszt komunikacji, to ok. 10,5 mln. Wpływu mamy 2,5 mln zł. Pracujemy nad tym, może uda się dostać dofinansowanie. Na całym świecie ta komunikacja się nie bilansuje, ale dopłacać 80% to bardzo dużo." Powiedział burmistrz za 20 tysięcy miesięcznie Filipowicz organizujący sylwestra za 700 tysiączków (oficjalnie) z pieniędzy mieszkańców. Jakoś nie przeszkadza mu że miało nie być sylwestra a skoro jest to dopłacamy jakieś 100% do dewastacji zabytkowej Równi i najazdu patologii. Niestety brak środków na zatrudnienie kontrolerów do autobusów... bo turyści muszą mieć wszystko za darmo. I sylwestra... i komunikację zbiorową... i parkingi... Mieszkańcy płacą na to wszystko bo lubią. Ciekawe czy burmistrzu siebie w ośrodku nocuje turystów za darmo? A może żywi ich za darmoszkę lub wozi swoim samochodem po mieście...??? Raczej nie! Bo swoją kasę szanuje a naszą rozwala!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 2024-12-04 22:00 8. Warto zauważyć, że najprawdopodobniej mamy również najwyższe w Polsce ceny odbioru nieczystości płynnych i wielu cwaniaków, którzy leją szambo do rzeki, bo nikt nad tym nie panuje. 2024-12-04 21:47 9. Ja bym tak beztrosko nie ustawiał tych banieczek... Kto wie co fantazja podsunie filantropijnemu karpiowi. Licho nie śpi! 2024-12-04 21:42 10. Powtórka z rozrywki!
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama