Reklama

2014-01-28 12:05:23

Opiekunka potrzebna od zaraz!

Reklama

Jest niedziela, godzina 22.. Po powrocie z Zakopanego do Krakowa muszę pójść do sklepu, bo nie mam absolutnie nic do jedzenia, a co najgorsze - skończyło się mleko do kawy! Ostatni pobliski sklep zamykają o 23, więc zbieram się czym prędzej by zmieścić się w czasie. Wychodząc z bloku, w drzwiach spotykam miłą panią, która na mój widok blednie i dostając "mdłości, spazmów, serca palpitacji" z troską pyta: "A gdzie Pani z tym wózeczkiem o tej porze wychodzi?". Jasny gwint, mam 21 lat- korci mnie żeby wrzasnąć, ale, że mamusia dobrze mnie wychowała, uprzejmie odpowiadam coś zdawkowo.

Sytuacja niby komiczna i niestety nie  należąca do rzadkości. Kolejny przykład. Stoję, a raczej siedzę, na przystanku i czekam
na tramwaj. Jest początek listopada, całkiem przyjemnego. Nie ma  przejmującego chłodu, nie pada deszcz wyszłam więc w samym swetrze. Oczywiście żadnego szalika, żadnych rękawiczek a już broń Boże,  żadnej czapki. Spokojnie wypatruję tramwaju, aż nagle czuję,
że ktoś mi "majstruje" coś przy karku.A gdzie szaliczek?- pyta z troską w głosie starsza pani, osłaniając dłonią mój kark. Natychmiast nasunęły mi się dwie odpowiedzi, od razu powiem, że obie niecenzuralne. Gdzie szaliczek? Tam gdzie słonce nie dochodzi i jeszcze jedno: "NIE DOTYKAJ MNIE KOBIETO!!!". Żadnej z tych myśli, oczywiście, nie wyartykułowałam, choć Bóg mi świadkiem, że byłam tego bliska.  Ja przecież, jak każdy inny człowiek, mam swoją barierę intymną i nie bardzo podoba mi się, że ktoś obcy ją narusza! Wózek inwalidzki nikomu nie daje prawa by to zmieniać. To że nie chodzę, tylko jeżdżę, nie znaczy że nie mam rozumu. Dość często zdarza się też, że ludzie mijając mnie na ulicy pytają, czy nie jest mi zimno? Oczywiście, doceniam to, że nie przechodzą obok mnie obojętnie, ale jak zakwalifikować tego typu troskę? Przecież nie pytali po to, by w razie czego oddać mi swoje ubranie, a skoro tak, to ich zainteresowanie jest niestosowne, bo robi ze mnie niedorozwiniętego dzieciaka, którego trzeba trzymać za rączkę. Zjadłaś? Wypiłaś? Ząbki umyłaś? Ludzie! Osoba niepełnosprawna ruchowo nie równa się chora umysłowo. Poza tym, wózek inwalidzki nikogo nie ubezwłasnowolnia! Tak się składa,  że mam już skończone magiczne 20 lat, a więc mogę sama wyjść z domu, nawet kiedy jest po wieczorynce, i potrafię o siebie zadbać. W ciągu tych 20 lat mamusia zdążyła mnie też nauczyć, jak się ubiera szalik, czapkę, rękawiczki i inne niezbędne akcesoria. Jeśli nie mam ich na sobie, to znaczy, że albo ich nie potrzebuję, albo jestemnieodpowiedzialna i najwyżej  się rozchoruję. A jak się rozchoruję, to będę się kurować. I sama za to poniosę odpowiedzialność. Uroki dorosłości.

Reklama
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
uorcyk 2014-01-30 19:46:58
a pierwszego zdziel Szymszela :P
fijakierrrrr 2014-01-30 18:42:21
Osobistosc dorosla , ale artykul marny. My momy lepszy jezyk.
Szymszel 2014-01-30 16:06:33
Z całym szacuneczkiem panno Aleksandro ale jak to chyba wszyscy zauważyli okropnie waśćka narzeka. Ludzie się martwią z dobrego serca a ta tylko grymasi i grymasi. Kupże se następnym razem jak po zimie będziesz w zako ciupaske na krupówkach i jak ktoś ci będzie spieszył na ratunek to walnij nią mu w łeb - skutecznie odduczy się pomagać inwalidom.
grabie 2014-01-29 19:15:24
Oooo, to pewne novum. Dla pani DorothyK ciemnoskorzy, Azjaci itd. to disabled, czyt. niepełnosprawni. No, no, to efekt uboczny wielokulturowości? To my wolimy jednak pozostać przy monokulturowości, i ciemnoskórych, Azjatów itd jednak traktować able-bodied person bez poprawności politycznej.
@uorcyk, w tym sęk, że ci którzy ewidentnie sobie nie radzą, to zazwyczaj disabled. /Nie mylić z ciemnoskórymi, Azjatami itd/

"To że piję z byle powodu nie oznacza, że jestem alkoholikiem. To tylko przyzwyczajenie."
dorotkaK 2014-01-29 16:24:14
Pani Olu ja widzę że pani wzorem innych obywateli jest wiecznie niezadowolona.
Czytałam wcześniej że dopraszanie się z pomocą Pani przeszkadza.
Czytałam też ze śnieg.
Ale w sumie ma Pani rację u nas w Kanadzie disabled traktowani są normalnie, bez sensacji. Podobnie jak ciemnoskorzy, Azjaci itd. Ponieważ jest u nas wielokulturowość. Zawsze byłam zdania że monokultura jest niedobra nie tylko w rolnictwie. Pozdrawiam ze śnieżnej Kanady.
uorcyk 2014-01-29 15:51:24
pomoc mozna proponowac ewentualnie tym, ktorzy ewidentnie sobie nie radzą.
grabie 2014-01-29 10:50:35
@Klara, mimo wszystko grabie od teraz pozostaną powściągliwe w niesieniu jakiejkolwiek pomocy osobom niepełnosprawnym. Przecież Pani Zielińska co prawda w podtekście, ale jednak wyraźnie dała do zrozumienia, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.

"To że piję z byle powodu nie oznacza, że jestem alkoholikiem. To tylko przyzwyczajenie."
Sceptyk 2014-01-29 09:34:09
Olu,
w aktualnym zapisie przypominasz księdza, który w czasie kazania opieprza tych, co do kościoła przyszli za tych, których nie ma. I pewnie podobnie jak ten ksiądz masz poczucie, że obowiązek kazania wykonany, ale czy naprawdę - pomyśl nad tym.
uorcyk 2014-01-29 08:27:03
A czy zamiast rzeczonej "opiekunki" nie byłoby lepiej miec służącą tudziez przyslowiowego "chłopca na posyłki"? To by czesciowo rozwiazało problemy :D
Klara 2014-01-28 22:35:46
@grabie - zacofani, "ograniczeni"... nie dlatego że pomagają drugiemu człowiekowi, że się interesuje, martwią tu nie o to chodzi.
Rzecz w ty że "wkładają" wszystkich niepełnosprawnych do "jednego worka"
Owszem można pomóc, nawet należy, ale w jakim stopniu, no i czy wszyscy niepełnosprawni/i ci w pełni sprawni tej pomocy naprawdę czasem potrzebują??
Klara 2014-01-28 22:25:46
@uorcyk - Klara to po prostu Klara, nikt inny.
uorcyk 2014-01-28 22:20:02
@koni- a moze to celowy zabieg kogos , kto sie podszywa pode mnie??
grabie 2014-01-28 22:08:26
Od dzisiaj grabie będą omijały szerokim łukiem osoby kalekie, nie udzielając im absolutnie żadnej pomocy, nawet kiedy będą tego potrzebowały, aby nie były posądzone o zacofanie, "ograniczenie" jeśli chodzi o myślenie i w ogóle o wtrącanie się do nie swoich spraw. Przede wszystkim o to, że są natrętne.
Na prośbę zdrowych inaczej

"To że piję z byle powodu nie oznacza, że jestem alkoholikiem. To tylko przyzwyczajenie."
koniczyna 2014-01-28 21:44:28
Pani Olu,
Deklaruje Pani jako blogerka, że będzie Pani pisać o niepełnosprawnych.
Z tego, co Pani pisze, wnioskuję, że mimo ograniczeń ruchowych, jest Pani osobą w dużej mierze samodzielną.
Z pewnością może Pani "popełnić" wpis, w którym poruszy Pani sprawy niezwiązane z niepełnosprawnością. Proszę spróbować :)
Inaczej cała wymiana komentarzy będzie skazana na krążenie wokół niesprawości. No, chyba, że o to właśnie chodzi... A i Pani będzie postrzegana wyłącznie przez ten pryzmat.
A ma Pani z pewnością wiele ciekawych obserwacji i przemyśleń do podzielenia się z czytelnikami :)

W temacie wpisu - juz kiedyś wyraziłam swoje przypuszczenie, że być może ludzie "pełnosprawni" zachowują się czasem niezręcznie wobec "niepełnosprawnych" bo są zakłopotani, bo nie wiedzą jak się zachować, bo przecież "trzeba pomóc", albo okazać "serdeczność" - a nie wiadomo jak... I jak już coś wymyślą (niektórzy) to tylko siąść i płakać :) I paradoksalnie - w takich sytuacjach to raczej Wy, "niepełnosprawni", możecie wznieść się ponad nasze niezręczne i prymitywne zachowania...

Jeszcze słówko do Uorcyka Holmesa. (naszej gołębicy Strossmajera :D:D:D )
Kim jest Klara - nie wiem, ale Tobie dziękuję za pamięć o mnie :)
I jeno jeszcze tylko tyle powiem: najlepsi analitycy kryptograficzni dokonali analizy Twoich wpisów i wpisów przynajmniej jeszcze jednego komentatora. Każda/y z Was ma indywidualny styl interpunkcji, z założenia konsekwentny. Ale pojawiające się tu i ówdzie "krzyżowe" niekonsekwencje, zwłaszcza w ostrej wymianie zdań, jasno wskazują, które teksty wychodzą z tej samej klawiatury :D:D:D

wszakże pozdrawiam

kontowa moherowa troleja (Uorcyku, Ty wiesz ...) :D:D:D
ena 2014-01-28 21:40:07
Szaliczka się nie ubiera ;). No chyba, że Ty go ubierasz..., ale w co? W czapeczkę;)?
Szaliczek się zakłada :)
Mysląca 2014-01-28 20:27:48
Powinnaś się odezwać, nie pozwoliłabym się macać obcym ludziom n przystanku. Ludzie starsi nie są upośledzeni tylko zwyczajnie niewychowani czasami, nie nalezą im sie także z tego tytułu specjalne względy, przecież nie każdy na ulicy ma demencję... litości. Edukuje sie młodych, starszych juz nie, im wolno wszystko.
Klara 2014-01-28 19:05:02
@uorcyk - ??
uorcyk 2014-01-28 18:56:06
@klara to nowa odsłona koniczyny?
qaz 2014-01-28 17:22:55
@uorcyk - nie sądź dnia przed zachodem słońca. Nie znasz starszych ludzi ? Sama nie wiesz jaka będziesz. Z jednej strony to trochę upierdliwe, ale z drugiej o tyle dobre, że w czasach ogólnej znieczulicy ktoś się drugim interesuje. Zwłaszcza jeśli jest to robione z troską. Bo "interesowania się" stanem konta, posiadania czegoś w domu mamy aż nadto. A uwaga o rozporku ? Oboje przyjęli jako żart i to jest dobre. Tu akurat nikogo nie uraziło. Tobie się nie podobało, ale z drugiej strony - wolisz chodzić z rozpiętym ?
@szymszel - o tyle jej irytacja jest zrozumiała, że ponoć ludzie niepełnosprawni nienawidzą litości.
Klara 2014-01-28 16:57:11
Młody wiek, wózek inwalidzki, zmęczenie po podróży, zły humor (chociażby z powodu że trzeba o tej porze, za przeproszeniem zapieprzać po mleko) to wszystko na raz... Olu, szacunek że powstrzymałaś swoje emocje, fakt mama Cię dobrze wychowała.
Ale myślę że taki "niemy krzyk" niszczy nas tam w środku.
Fibi 2014-01-28 16:22:33
Mnie się wydaje,że spojrzenie w ogóle na Olę to już jest wścibstwo,czytając jej tekst z tym swoim dążeniem do niezależności nie uznaje w ogóle krytyki > Tylko Ona wszystko wiedząca i nic poza tym . Ale to minie z czasem :D
uorcyk 2014-01-28 16:11:06
@helka-belka ale to jest zwyczajne wscibstwo !
Fibi 2014-01-28 16:00:18
@Uorcyk
To jest tak "na złość mamie nie ubiorę szaliczka" wiem o co chodzi młodym się wydaje że wszystkie rozumy pozjadali, i starszy człowiek, mama i tata do niczego nie są im potrzebni. tu nie chodzi czy ktoś jest sprawny czy niepełnosprawny tylko o podejście. do tematu. Jestem na topie i użeram się z młodym i takim jak Ola :D
Tak jak moja mama mówi "takaś mądra a du pa cie srać wodzi"
PS
Może i chamskie ale facet nie chciał źle, co miałam mu zrobić. Tylko udać,ze mnie to bawi, a wychodząc z domu mogłam spojrzeć w lustro :):) a ja się spieszyłam.
Widać czuł się pewnie, chociaż był na wózku skoro tak powiedział
uorcyk 2014-01-28 15:44:02
@Fibi- moim zdaniem uwaga o rozporku była chamska
uorcyk 2014-01-28 15:41:02
ja po kawie - szatanie spie jak suseł :)
@Fibi: ja uwazam, ze pani Ola chce miec prawo do szalestwa przynaleznego jej wiekowi a nie byc na kazdym razem traktowana jako niespełna rozumu, ktora nie wie co robi , czyz nie?
helka-belka 2014-01-28 15:24:52
Klaro, myślę że autorka jest nieco przeczulona na punkcie swojej niepełnosprawności i wszystkie te reakcje obcych ludzi ocenia pod tym kątem. A tak naprawdę to, że jeździ na wózku ma niewiele wspólnego z "dobrymi radami". Starsi ludzie tacy bywają, patrzą na młodych przez pryzmat swoich dzieci, wnuków. Starsza pani upomina nastolatka w rozwiązanych butach, że zaraz się potknie, panienkę z gołym brzuchem, że przeziębi nerki, kogoś na mrozie bez czapki, że będzie miał problem z zatokami itp, itd Nie ma tym złośliwości, złych intencji, co najwyżej przekonanie, że z racji wieku mają prawo do robienia takich uwag. Bywa to irytujące ale... chyba lepsze niż milcząca obojętność i poczucie całkowitej samotności w tłumie. Ale żeby to poczuć i zrozumieć nie wystarczy "magiczna" i harda 20tka. Pokory i wyrozumiałości uczy po prostu życie.
Szymszel 2014-01-28 15:15:08
poza tym co to za fanaberia kawa z mlekiem na noc. Nie zasniesz potem
Fibi 2014-01-28 15:14:45
Wiesz Ola . a teraz odwróćmy sytuację . Jedziesz gdzieś i widzisz coś zupełnie innego niż np cię mama uczyła :) lub sama czujesz, że tak nie powinno być . To co robisz ? czy cały czas masz słuchawki na uszach i klapki na oczach nic cię nie obchodzi,? szalik czy czapka to drobnostka. Ale młodzież to tylko ze słuchawkami na uszach chodzi i nic ich nie interesuje co się w koło dzieje
PS
Kiedyś idę ulicą widzę jedzie facet na wózku.Wali prosto na mnie ja się odsuwam a On "To się myje a nie wietrzy":D pokazując mi na rozpięty rozporek w spodenkach. Mogłam go opieprzyć ale obydwoje zaczęliśmy się śmiać,ale " buraka szczeliłam"Może to humorystyczne ale to się zdarza, bo zamek słabo trzymał. Gościu miał poczucie humoru, ale oszczędził mi wstydu, gdybym weszła np do sklepu nieświadoma tego.
Szymszel 2014-01-28 15:12:13
To już nie pierwszy z kiedy blogerka wylewa swe żale tylko dlatego że ludzie widząc ja na wózku po prostu się martwią.
Podobno pani studiuje psychologię więc powinna Pani wiedzieć że to naturalny odruch. Tak ludzie reagują widząc kogoś z dysfunkcją.
zakopl 2014-01-28 15:07:18
Mam wrażenie, że inne osoby niepełnosprawne mają poważne problemy z akceptowaniem własnej niepełnosprawności. Z powodu braku nogi ciągle ktoś mnie zagaduje i chce być pomocny. Traktuję to bardzo delikatnie. Zagryzając zęby tylko bym uczył pełnosprawnych znieczulicy. Trzeba mieć dystans koleżanko.
Klara 2014-01-28 14:48:39
A osobna kwestia to szacunek... do starszego człowieka - zawsze!
Klara 2014-01-28 14:22:49
@helka-belka - dokładnie się z Tobą zgadzam. Obecność drugiego człowieka, bezpośredni kontakt z nim, jest nam niezbędna do życia, do "normalnego" funkcjonowania w społeczeństwie.
Ja w poniższej wypowiedzi nawiązałam do wizerunku osoby na wózku inwalidzkim, niejednokrotnie odbieranej jako - osoba nie radząca sobie w życiu, taka nieporadna, etc.
Fibi 2014-01-28 13:45:14
Witaj Olu :D
Mnie się wydaje, że za bardzo demonizujesz. Bo jeżeli ktoś Cię pyta o takie rzeczy to mi się wydaje, że tylko w trosce o Twoje dobro. Nie żeby się wier dalał w Twoje życie. Wychodząc w nocy sama, to już jest wyzwanie przecież świrów nie brakuje i dla osoby sprawnej może to być problem.Dobrze,że ludzie jeszcze reagują i nie ma znieczulicy.:)
To o czym piszesz doskonale Cię rozumiem ja też nie lubię jak ktoś się mi wier dala bez pytania :D Ale ja sama też tak robię i znam te odzywki "Kobieto opanuj się " "Mamuś kocham Cie, ale wiem co robię" :D to tak delikatnie.:D Od wieczny konflikt pokoleń :D
Zrozumiesz to za parę lat.Teraz to faza buntu może masz te 20 lat, ale to nie wszystko, Życie uczy pokory, czasem czyjaś pomoc może Ci się jeszcze
przydać .?
helka-belka 2014-01-28 13:36:04
Kiedy przekroczysz magiczną 60-tkę będziesz marzyć żeby ktoś się do Ciebie odezwał - nawet w najgłupszy sposób - byle okazał cień zaintersowania. Tyle, że te dzisiejsze wścibskie babcie już wymrą, a Twoje pokolenie będzie miało głęboko zakodowane, że obcego człowieka należy traktować obojętnie i mijać milcząco. Tyle.
Klara 2014-01-28 13:35:55
Ja kawy nie pijam, w ogóle, ale mleko owszem zawsze mam w lodówce :)
Klara 2014-01-28 13:03:59
Tak bywa... niestety szczególnie w Polsce takie zachowania większości społeczeństwa to norma. Żyją obok nas ludzie, nie bójmy się użyć tego słowa - zacofani, bardzo "ograniczeni" jeśli chodzi o myślenie i ich nie zmienimy, nawet nie próbujmy.
Najlepiej ich ignorować, bo tłumaczenie im, że jest tak, czy inaczej nie ma sensu.
Także trzymaj się cieplutko :)
uorcyk 2014-01-28 12:34:24
wydaje mi sie, ze oni sie chcieliby zapytac o ciepłe gacie a nie o szaliczek, ale sie wstydzą :P
uorcyk 2014-01-28 12:32:12
ja cale zycie pijam kawe czarną( bez mleka ) wiec dylemat ze sie skonczyło owo mleczko mnie omija ... Btw Tesko pracuje 24h/dobe wiec nie ma pospiechu :) a i na stacjach benzynowych mozna kupic mleczko nie tylko od wscieklej krowy ...
 • PRACA | dam
  Do remontów i wykończeń: PŁYTKARZA.
  Tel.: 602839607
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM MEBLE HOLENDERSKIE I BYDGOWSKIE Z LITEGO DRZEWA (meblościanka, stół owalny rozkładany z krzesłami, wypoczynek - fotele). 602 156 678
 • POŻYCZKI
  KREDYTY BANKOWE POŻYCZKI POZABANKOWE, -ODDŁUŻENIOWE, -NA OŚWIADCZENIE, -TYLKO DOWÓD OSOBISTY. T- 694 567 002.
 • POŻYCZKI
  TYLKO U NAS ODPOWIEDNIE FINANSOWANIE -DLA PRZEDSIĘBIORCÓW, - DO 300 000 ZŁ. GOLD CENT FINANSE. T-18 542 40 56.
 • PRACA | dam
  PANIĄ DO SPRZĄTANIA W CUKIERNI W NOWYM TARGU. 694 357 379.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię POMOC KUCHENNĄ do pensjonatu w Marzasichlu.
  Tel.: 669 493 772
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  ZAKOPIAŃSKIE CENTRUM KULTURY ogłasza PRZETARG NA ODDANIE W DZIERŻAWĘ nieruchomości gruntowej położonej w Zakopanem przy ul. Chałubińskiego 38A przeznaczonej na prowadzenie działalności gospodarczej o charakterze handlowo-usługowym od 15 października 2019 do 31 maja 2023. Szczegółowe informacje można uzyskać:
  WWW: https://bip.zakopane.eu/przetarg-na-oddanie-w-dzierzawe-nieruchomosci-gruntowej-stanowiacej-czesc-dzialki-nr-ew-513-9-obr-12-polozonej-w-zakopanem-przy-ul-chalubinskiego-38a-1
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Do wynajęcia 3 POKOJOWE MIESZKANIE 61 m2 w Nowym Targu.
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Nowy Targ do sprzedania 2 pokojowe mieszkanie z balkonem
  Tel.: 660797241
  E-mail: marekg@b12.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  LOKAL do wynajęcia w Galerii Białczańskiej ul. Środkowa 178 Białka Tatrzańska. Powierzchnia lokalu ok. 60 m2.
  Tel.: 512874773
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI: KELNERKĘ i POMOC KELNERSKĄ. WYNAGRODZENIE 3400zł - 5800zł brutto miesięcznie. 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PRACOWNIKA GOSPODARCZEGO DO RESTAURACJI I PENSJONATU W ZAKOPANEM, WYMAGANE PRAWO JAZDY. PEŁNE ŚWIADCZENIA. 601 84 66 59 (dzwonić w godz. 10-18)
 • PRACA | dam
  POMOC KUCHENNA I KUCHARZ WYDAJĄCY - Nowy Targ. 502 64 84 94.
 • PRACA | dam
  Hotel "Foluszowy Potok" Zakopane, ul. Zamoyskiego 42 zatrudni: RECEPCJONISTKĘ/-TĘ, praca stała, w systemie zmianowym, bez nocek. KUCHARKĘ/-RZA. Praca stała, zmianowa. 660 41 00 46
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY CHĘTNE DO PRACY W SKLEPIE CARREFOUR EXPRESS. Sklep zlokalizowany jest przy ulicy Sabały 3 w Zakopanem. Zarobki 2500 - 3500 złotych. Możliwość zakwaterowania. Kontakt pod numerem 519 718 893
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo: TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY oraz młodych chętnych do przyuczenia w zawodzie - tynkarz. Języki obce NIEWYMAGANE - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca na stałe/całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg.własnego uznania ~ co 2-3 tygodnie. Zarobki od 13 do 23 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  Firma Usługowo Transportowa MISINIEC zatrudni KIEROWCĘ kat:C E
  Tel.: 602 107 107
 • ANTYKI
  KOLEKCJONERSKIE TARGI STAROCI W ZAKOPANEM W DNIACH 21-22 WRZEŚNIA NA PLACU NIEPODLEGŁOŚCI.
  Tel.: 668 589 537
 • PRACA | dam
  Zatrudnię PŁYTKARZA.
  Tel.: 602839607
 • PRACA | dam
  Z. R. GŁOWACCY ZATRUDNI PRACOWNIKÓW BUDOWLANYCH DO ROBÓT WYKOŃCZENIOWYCH W ZAKOPANEM. 608 813 506
 • PRACA | dam
  HOTEL RYSY w Zakopanem zatrudni RECEPCJONISTKĘ/RECEPCJONISTĘ oraz PORTIERA NOCNEGO/KONSERWATORA. Zapewniamy niezbędne przeszkolenie. Praca w miłym, zgranym zespole. Zainteresowane osoby prosimy o przesłanie CV na adres:
  E-mail: recepcja@hotelrysy.pl
 • PRACA | dam
  WYPOŻYCZALNIA NART w Zakopanem zatrudni mężczyzn (18-29 lat). Praca: przygotowanie sprzętu do wypożyczenia, serwis narciarski. Dla zaangażowanych oferujemy przyuczenie do pracy i doskonałe zarobki! CV - biuro@zakopane-goski.pl
  Tel.: 692987940
 • PRACA | dam
  Firma SKICONTROL H.Martinczak S.K.A.- Białka Tatrzańska, zatrudni INFORMATYKA. Oferujemy:umowę o pracę. Wymagania: Wykształcenie techniczne, Znajomość rozwiązań IT, język angielski. Główne obowiązki: Utrzymanie sieci teleinformatycznych Klienta rozumiane jako wsparcie techniczne, zapewnienie ciągłości pracy poprzez bieżące diagnozowanie i usuwanie usterek sprzętu oraz oprogramowania. Prowadzenie dokumentacji technicznej i serwisowej. CV prosimy przesyłać na adres praca@skicontrol.pl
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Uniwersytet Warszawski jako właściciel nieruchomości położonej w Kościelisku, przy ul. Kiry 36, zaprasza do udziału w postępowaniu ofertowym na wydzierżawienie w/w nieruchomości. Pełna treść ogłoszenia znajduje się pod adresem internetowym:
  WWW: https://www.uw.edu.pl/wynajem-sal-i-inne-usługi/
  Inne: oraz można się z nią zapoznać w DPTiW Wrzos pod wskazanym powyżej adresem.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  Do sprzedania atrakcyjny, funkcjonujący PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  LUKSUSOWY DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • PRACA | dam
  Poszukujemy kandydatów na stanowisko RECEPCJONISTKA/RECEPCJONISTA do Hotelu Eco Tatry*** 608 088 017, ksiegowosc@projinwest.pl- praca w systemie zmianowym bez nocy
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKA ZA STRUGIEM -
  Tel.: 532 107 701
 • PRACA | dam
  Niemiecka firma budowlana poszukuje fachowców: murarzy, cieśli, malarzy-tapeciarzy, elektryków, dociepleniowców. Praca w brygadach z Podhala. Darmowe zakwaterowanie, samochody służbowe, zjazdy do kraju co 2 tygodnie. Zadzwoń Conexio tel. 722240044 www.conexio.pl
  Tel.: 722240044
  E-mail: praca@conexio.pl
  WWW: www.conexio.pl
 • SPRZEDAŻ | budowlane
  Sprzedam połówki płazy 502610248
 • PRACA | dam
  FIRMA JERONIMO MARTINS POLSKA S.A. WŁAŚCICIEL SKLEPÓW BIEDRONKA, POSZUKUJE OSÓB NA STANOWISKA: KASJER, SPRZEDAWCA- KASJER I PRACOWNIK SKLEPU W ZAKOPANEM I NOWYM TARGU TEL. +48 22 205 33 10
 • IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE
  IMPREZY OKOLICZNOŚCIOWE - KARCZMA GÓRALSKI SZAŁAS "KURNIAWA" - ZAKOPANE 601 50 44 86.
  WWW: www.willasport.pl
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
 • TURYSTYKA I WYPOCZYNEK
  GÓRALSKI DOMEK - Zapraszamy do Cichego - spokojnej miejscowości, kilkanaście kilometrów od Zakopanego, gdzie czeka gotowy na Wasz przyjazd góralski domek "z duszą". Do dyspozycji: obszerny salon z tv, w pełni wyposażona kuchnia, 3 sypialnie (jedna 4-osobowa i dwie 2-osobowe, z możliwością dostawki) oraz 2 łazienki. Na miejscu parking.
  Tel.: 507 171188.
  WWW: www.goralskidomek.podhale.pl
2019-09-18 10:59 Targowica z nowymi podziałami 2019-09-18 09:59 Gazda ze Stasikówki, bońtar z Gronia 2019-09-18 08:50 14-latka odnalazła się 1 2019-09-18 08:44 Wysoko w Tatrach sypie i wieje (WIDEO) 2019-09-18 08:00 Szukają domu 2019-09-18 08:00 Rak jelita grubego: Nie daj szansy chorobie - zbadaj się! 2019-09-17 21:51 Koalicja Obywatelska przyjeżdża do miasta - niepostrzeżenie 11 2019-09-17 21:20 Kolejne sukcesy na zawodach jeździeckich 2019-09-17 20:24 Polskie zakupy w Chicago. Ile kosztuje obiad? (WIDEO) 8 2019-09-17 19:35 Tak wygląda siedziba górali w Chicago (WIDEO) 2019-09-17 19:22 Zbliżają się jesienne zebrania 2019-09-17 19:18 Rozpoczęła się budowa świateł na zakopiance 5 2019-09-17 17:51 Biały miś na Krupówkach. Wasze zdjęcia sprzed lat 2 2019-09-17 17:29 Akcja ratowników TOPR Jaskini Wielkiej Śnieżnej ostatecznie zakończona 1 2019-09-17 16:40 Szlak wokół Tatr wyróżniony certyfikatem Polska Marka Turystyczna 1 2019-09-17 15:30 Siedemnaście stacji narciarskich i jeden karnet 9 2019-09-17 14:58 Pokaz filmu Ostatni korespondent. Oblężenie Warszawy 2019-09-17 14:41 Na samym przedzie Galica jedzie 2019-09-17 13:13 Andrzej Bargiel pod Mt. Everestem. Nie jest łatwo 2019-09-17 13:11 Młodzi rowerzyści na Równi Krupowej 2019-09-17 11:52 Ostrzeżenie przed silnym wiatrem. Spadnie śnieg 2019-09-17 10:31 Centrum komunikacyjne w Zakopanem coraz bliżej 9 2019-09-17 09:27 Salatyński Wierch. Piękny dwutysięcznik na dobry początek 2019-09-17 08:05 Kurierzy Tatrzańscy farbą i kredką. Konkurs dla dzieci i młodzieży 1 2019-09-16 21:50 Zmarł pan Andrzej. Przez lata robiliśmy sobie z nim zdjęcia na Krupówkach 4 2019-09-16 21:41 Taaaaka dziura na poboczu 2 2019-09-16 20:17 Widmo Brockenu nigdy się nie znudzi 2019-09-16 18:57 Uczcili policjanta, który zginął na służbie 2019-09-16 17:57 Szybowce i wiatrakowce nad Litwinką. Zobaczcie widowiskowe pokazy (WIDEO) 2019-09-16 16:42 Interwencja TP: Busy jeżdżą jak chcą 5 2019-09-16 15:54 Dwa bombowe znaleziska w Lipnicy Wielkiej 2 2019-09-16 15:44 Pożar na terenie stacji Gaspolu 1 2019-09-16 15:21 Piotr Szewczyk z Pyzówki zaśpiewał utwór Kayah (WIDEO) 2019-09-16 13:52 W środę znowu przejedziemy przez skrzyżowanie na Bystrem w Zakopanem 2 2019-09-16 12:44 Wakacje się skończyły i wciąż stoimy w korkach 3 2019-09-16 11:40 Zadymienie w rozdzielni elektrycznej 3 2019-09-16 10:30 Bezlitosne prognozy pogody. W środę spadnie śnieg 2 2019-09-16 09:30 Strażackie ćwiczenia w Dzianiszu 2019-09-16 08:01 Studenci z kilku krajów w redakcji Tygodnika 2019-09-15 23:04 Zupełnie jak Morskie Oko... no prawie... (WIDEO) 2 2019-09-15 22:31 Velo Chicago (WIDEO) 2019-09-15 22:00 Takim to się powodzi 3 2019-09-15 21:41 Turysta wisiał na linie głową w dół. Pracowita niedziela ratowników TOPR 4 2019-09-15 21:00 Sztandary szkół Tischnerowskich zostaną w Łopusznej 2 2019-09-15 20:00 Rowerowy cud natury - jedziemy wzdłuż Jeziora Czorsztyńskiego 5 2019-09-15 19:00 Trudne „powroty” 4 2019-09-15 18:42 Jatki świętowały urodziny 2019-09-15 18:00 Na zakupy w niedzielę… chyba w Ameryce 19 2019-09-15 16:57 Groźny wypadek w centrum Zakopanego 6 2019-09-15 16:30 Będą kary za palenie byle czym 2
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2019-09-18 10:13 1. Jak szukali to pisali co taka tajemnica,napisać gdzie była co robiła i kto za akcje zapłaci ze się jej tak umyslalo 9bciazyc za akcje 2019-09-18 10:13 2. @realista to matematyczny osiołek, ja w Polsce na S10+ pracuję 18 dniówek. Druga sprawa tam w Ameryce górale nie kupują tak drogich telefonów oni używają iphony 6. Tak, tak takie stare złomy mają, wiem to od mojej córki która kupowała sobie do Polski zaraz po premierze Iphone X SMax'a , każdy się dziwił dlaczego kupuje taki drogi telefon. 2019-09-18 10:00 3. @klaudio t trzy małe aferki ''aferki''PIS nie można porównywać z 13 Aferami''AFERAMI''PO i zgadzam się z twoją wypowiedziom że PIS rozdaje , tak rozdaje obywatelom wszystkim ,natomiast PO rozdawało tylko oszustom Vatowskim ,paliwowym oraz wszelkiej masci krętaczom , my ciemny lud jesteśmy za tradycyjnymi wartościami , tradycyjnom rodzinom , my ciemnota chcemy żyć godnie i spokojnie w Polsce naszej ukochanej, nowoczesnym takim jak ty warto by podać przykład niesamowitej nowoczesności panującej od dłuższego czasu w Szwecji pod rzadami lewicy gdzie mieszkańcy jednego z miast dosyć już masowo wyprowadzają się z tego najnowoczesniejszego miasta , my ciemnota nie chcemy tego . Chwała PIS i Kaczyński chwała ciemny lud . 2019-09-18 09:24 4. PiS odkrył że można kupić ludzi za ich własne pieniądze, więc niech sobie dalej "rządzi" aż to wszystko pieprznie jak np. w Grecji lub dawniej w Argentynie. Zapobiegliwym radzę jednak odłożyć trochę w złocie i dolarach. 2019-09-18 09:08 5. Theo bill jedyna osobą co sieje nienawiść to narazie jesteś Ty. Nie rób nikomu wody z mózgu. Byłem w Stanach i mam tam rodzinę i wiem ile zarabiają i wiem, iż życie tam jest 3 razy tańsze. Ale zawsze bylo, nie jest to wina obecnej władzy( bo do tego dążysz, sam za nią jestem) dam Ci przykład łopatologiczny: chcąc kupić telefon np Samsung Galaxy note 10+ (ok 3700 zl)zarabiając w Polsce przy 8 zł pracujesz ok półtora miesiąca. Za ten sam telefon w Stanach (900$) nawet przy 6 Dolicach za godzinę robisz dni 15( przy 10godzinnym trybie). Tak jest z samochodami paliwem itd ... Więc nie wciskaj kitu rodzinie z Polski że tam jest ciężko. 3x łatwiej. A że nie dajesz sobie rady to znaczy że 3 razy bardziej jesteś nieporadny jak przeciętny Polak. 2019-09-18 09:05 6. PIS ma ogromne poparcie i zdecydowanie prowadzi w rankingach i sondażach z tego wynika ze jest najbardziej wiarygodny i uczciwy . 2019-09-18 08:58 7. Tylko lewica by ograniczyć przywileje KK. 2019-09-18 08:27 8. Do redakcji . Bardzo fajne fotki ,dużo wspomnień. Dajcie więcej zdjęć Zakopanego jakie pamiętamy jako dzieci. 2019-09-18 07:56 9. dziekujemy za nowy most w białym dojajcu po 3 latach gehenny , za ślimaka w poroninie i za przyszłe korki na odcinku Zakopianki w Szaflarach, przed wyborami szanowni posłowie gotujecie nam niezbyt dobrą kiełbasę wyborczą 2019-09-18 07:45 10. Aliasku, uspokój się, weź na wstrzymanie.
2019-09-12 08:22 1. Bak jest Starostą, ale z tego co pamiętam także za czasów Solidarności serce miał po prawej stronie.... 2019-09-03 12:13 2. niech Jagna nie robi się nagle medialna przed wyborami, bo to nic nie pomoże, nic nie robi się cały rok i nie bierze się udziału w niczym aż tu nagle blisko wybory to trzeba sie pokazać, trzeba całe 4 lata pracować na głosy a nie przed samymi wyborami być nagle bardzo aktywnym. 2019-09-03 07:11 3. A Pan Zacharko to czasem nie był wcześniej w PZPR? Bo tak gdzieś wyczytałem... Może Tygodnik by to wyjasnil... Widać szczególnie silne parcie na szkło Pana Zacharki byle dorwać się do żłoba a mógł by już dać sobie siana i odpoczywać na emeryturze... Ciekawe jaki związek z Solidarnością ma Bąk... 2019-08-31 10:02 4. piękne 2019-08-25 20:39 5. Byłam pare lat temu . Co prawda nie spotkałam takich towarzyszek jak Pan ale polecam serdecznie. 2019-08-23 02:19 6. Brawo brawo prawdziwi herosi ktorych mialem okazje spotkac I dopingowac w drodze z giewontu na kasprowy. Niewiarygodny wysilek wielki szacun dla wszystkich a w szczegolnosci dla pan .Jestem pelen podziwu pozdrawiam. 2019-08-20 00:42 7. Gratulacje !!! - to sa PRAWDZIWI SPORTOWCY walcza i wygrywaja . Dziekujemy i cieszymy sie wami . JESTESCIE WIELCY ! 2019-08-10 15:56 8. Panowie kolarze wspaniali ale kobiety były cudne 2019-08-06 18:18 9. Nie do wiary a gdzie Pani Poseł Paluch ? zawsze jest na pierwszym planie ! Konia z rzędem temu kto się umówi z Posłanką w jej biurze w nowym targu, próbowaliśmy cztery razy, niestety Pani Poseł jest zawsze bardzo zajęta lub wykonuje obowiązki etc... nawet po umówieniu z pracownikiem biura Pani Poseł nie ma czasu ... Może jest ktoś komu się udało spotkać z Panią poseł ? jeśli tak to gratuluję ! 2019-08-06 01:16 10. Mamy WSPANIALEGO PREZYDENTA ! Dziekujemy Panie Prezydencie ze przyjechal Pan do nas aby swoja obecnoscia zaszczycic nasze tak WIELKIE wydarzenie My zas ostomiyli ciesmy siy ze dalyj dzierzyme naskiy Korzyniy przekozane nom z Chlebem . Dejciy Paniy Boze dalyj tom naskom tradycyjy przekazowac nasym dzieciom zas Pani Ludzmiyrsko niech zawse mo nos w swojyj opiece .
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Pożegnania

FILMY TP

Bojcorka

Album TP