Reklama

2014-01-28 12:05:23

Reklama

Opiekunka potrzebna od zaraz!

Reklama

Jest niedziela, godzina 22.. Po powrocie z Zakopanego do Krakowa muszę pójść do sklepu, bo nie mam absolutnie nic do jedzenia, a co najgorsze - skończyło się mleko do kawy! Ostatni pobliski sklep zamykają o 23, więc zbieram się czym prędzej by zmieścić się w czasie. Wychodząc z bloku, w drzwiach spotykam miłą panią, która na mój widok blednie i dostając "mdłości, spazmów, serca palpitacji" z troską pyta: "A gdzie Pani z tym wózeczkiem o tej porze wychodzi?". Jasny gwint, mam 21 lat- korci mnie żeby wrzasnąć, ale, że mamusia dobrze mnie wychowała, uprzejmie odpowiadam coś zdawkowo.

Sytuacja niby komiczna i niestety nie  należąca do rzadkości. Kolejny przykład. Stoję, a raczej siedzę, na przystanku i czekam
na tramwaj. Jest początek listopada, całkiem przyjemnego. Nie ma  przejmującego chłodu, nie pada deszcz wyszłam więc w samym swetrze. Oczywiście żadnego szalika, żadnych rękawiczek a już broń Boże,  żadnej czapki. Spokojnie wypatruję tramwaju, aż nagle czuję,
że ktoś mi "majstruje" coś przy karku.A gdzie szaliczek?- pyta z troską w głosie starsza pani, osłaniając dłonią mój kark. Natychmiast nasunęły mi się dwie odpowiedzi, od razu powiem, że obie niecenzuralne. Gdzie szaliczek? Tam gdzie słonce nie dochodzi i jeszcze jedno: "NIE DOTYKAJ MNIE KOBIETO!!!". Żadnej z tych myśli, oczywiście, nie wyartykułowałam, choć Bóg mi świadkiem, że byłam tego bliska.  Ja przecież, jak każdy inny człowiek, mam swoją barierę intymną i nie bardzo podoba mi się, że ktoś obcy ją narusza! Wózek inwalidzki nikomu nie daje prawa by to zmieniać. To że nie chodzę, tylko jeżdżę, nie znaczy że nie mam rozumu. Dość często zdarza się też, że ludzie mijając mnie na ulicy pytają, czy nie jest mi zimno? Oczywiście, doceniam to, że nie przechodzą obok mnie obojętnie, ale jak zakwalifikować tego typu troskę? Przecież nie pytali po to, by w razie czego oddać mi swoje ubranie, a skoro tak, to ich zainteresowanie jest niestosowne, bo robi ze mnie niedorozwiniętego dzieciaka, którego trzeba trzymać za rączkę. Zjadłaś? Wypiłaś? Ząbki umyłaś? Ludzie! Osoba niepełnosprawna ruchowo nie równa się chora umysłowo. Poza tym, wózek inwalidzki nikogo nie ubezwłasnowolnia! Tak się składa,  że mam już skończone magiczne 20 lat, a więc mogę sama wyjść z domu, nawet kiedy jest po wieczorynce, i potrafię o siebie zadbać. W ciągu tych 20 lat mamusia zdążyła mnie też nauczyć, jak się ubiera szalik, czapkę, rękawiczki i inne niezbędne akcesoria. Jeśli nie mam ich na sobie, to znaczy, że albo ich nie potrzebuję, albo jestemnieodpowiedzialna i najwyżej  się rozchoruję. A jak się rozchoruję, to będę się kurować. I sama za to poniosę odpowiedzialność. Uroki dorosłości.
Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
uorcyk 2014-01-30 19:46:58
a pierwszego zdziel Szymszela :P
fijakierrrrr 2014-01-30 18:42:21
Osobistosc dorosla , ale artykul marny. My momy lepszy jezyk.
Szymszel 2014-01-30 16:06:33
Z całym szacuneczkiem panno Aleksandro ale jak to chyba wszyscy zauważyli okropnie waśćka narzeka. Ludzie się martwią z dobrego serca a ta tylko grymasi i grymasi. Kupże se następnym razem jak po zimie będziesz w zako ciupaske na krupówkach i jak ktoś ci będzie spieszył na ratunek to walnij nią mu w łeb - skutecznie odduczy się pomagać inwalidom.
grabie 2014-01-29 19:15:24
Oooo, to pewne novum. Dla pani DorothyK ciemnoskorzy, Azjaci itd. to disabled, czyt. niepełnosprawni. No, no, to efekt uboczny wielokulturowości? To my wolimy jednak pozostać przy monokulturowości, i ciemnoskórych, Azjatów itd jednak traktować able-bodied person bez poprawności politycznej.
@uorcyk, w tym sęk, że ci którzy ewidentnie sobie nie radzą, to zazwyczaj disabled. /Nie mylić z ciemnoskórymi, Azjatami itd/

"To że piję z byle powodu nie oznacza, że jestem alkoholikiem. To tylko przyzwyczajenie."
dorotkaK 2014-01-29 16:24:14
Pani Olu ja widzę że pani wzorem innych obywateli jest wiecznie niezadowolona.
Czytałam wcześniej że dopraszanie się z pomocą Pani przeszkadza.
Czytałam też ze śnieg.
Ale w sumie ma Pani rację u nas w Kanadzie disabled traktowani są normalnie, bez sensacji. Podobnie jak ciemnoskorzy, Azjaci itd. Ponieważ jest u nas wielokulturowość. Zawsze byłam zdania że monokultura jest niedobra nie tylko w rolnictwie. Pozdrawiam ze śnieżnej Kanady.
uorcyk 2014-01-29 15:51:24
pomoc mozna proponowac ewentualnie tym, ktorzy ewidentnie sobie nie radzą.
grabie 2014-01-29 10:50:35
@Klara, mimo wszystko grabie od teraz pozostaną powściągliwe w niesieniu jakiejkolwiek pomocy osobom niepełnosprawnym. Przecież Pani Zielińska co prawda w podtekście, ale jednak wyraźnie dała do zrozumienia, że nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.

"To że piję z byle powodu nie oznacza, że jestem alkoholikiem. To tylko przyzwyczajenie."
Sceptyk 2014-01-29 09:34:09
Olu,
w aktualnym zapisie przypominasz księdza, który w czasie kazania opieprza tych, co do kościoła przyszli za tych, których nie ma. I pewnie podobnie jak ten ksiądz masz poczucie, że obowiązek kazania wykonany, ale czy naprawdę - pomyśl nad tym.
uorcyk 2014-01-29 08:27:03
A czy zamiast rzeczonej "opiekunki" nie byłoby lepiej miec służącą tudziez przyslowiowego "chłopca na posyłki"? To by czesciowo rozwiazało problemy :D
Klara 2014-01-28 22:35:46
@grabie - zacofani, "ograniczeni"... nie dlatego że pomagają drugiemu człowiekowi, że się interesuje, martwią tu nie o to chodzi.
Rzecz w ty że "wkładają" wszystkich niepełnosprawnych do "jednego worka"
Owszem można pomóc, nawet należy, ale w jakim stopniu, no i czy wszyscy niepełnosprawni/i ci w pełni sprawni tej pomocy naprawdę czasem potrzebują??
Klara 2014-01-28 22:25:46
@uorcyk - Klara to po prostu Klara, nikt inny.
uorcyk 2014-01-28 22:20:02
@koni- a moze to celowy zabieg kogos , kto sie podszywa pode mnie??
grabie 2014-01-28 22:08:26
Od dzisiaj grabie będą omijały szerokim łukiem osoby kalekie, nie udzielając im absolutnie żadnej pomocy, nawet kiedy będą tego potrzebowały, aby nie były posądzone o zacofanie, "ograniczenie" jeśli chodzi o myślenie i w ogóle o wtrącanie się do nie swoich spraw. Przede wszystkim o to, że są natrętne.
Na prośbę zdrowych inaczej

"To że piję z byle powodu nie oznacza, że jestem alkoholikiem. To tylko przyzwyczajenie."
koniczyna 2014-01-28 21:44:28
Pani Olu,
Deklaruje Pani jako blogerka, że będzie Pani pisać o niepełnosprawnych.
Z tego, co Pani pisze, wnioskuję, że mimo ograniczeń ruchowych, jest Pani osobą w dużej mierze samodzielną.
Z pewnością może Pani "popełnić" wpis, w którym poruszy Pani sprawy niezwiązane z niepełnosprawnością. Proszę spróbować :)
Inaczej cała wymiana komentarzy będzie skazana na krążenie wokół niesprawości. No, chyba, że o to właśnie chodzi... A i Pani będzie postrzegana wyłącznie przez ten pryzmat.
A ma Pani z pewnością wiele ciekawych obserwacji i przemyśleń do podzielenia się z czytelnikami :)

W temacie wpisu - juz kiedyś wyraziłam swoje przypuszczenie, że być może ludzie "pełnosprawni" zachowują się czasem niezręcznie wobec "niepełnosprawnych" bo są zakłopotani, bo nie wiedzą jak się zachować, bo przecież "trzeba pomóc", albo okazać "serdeczność" - a nie wiadomo jak... I jak już coś wymyślą (niektórzy) to tylko siąść i płakać :) I paradoksalnie - w takich sytuacjach to raczej Wy, "niepełnosprawni", możecie wznieść się ponad nasze niezręczne i prymitywne zachowania...

Jeszcze słówko do Uorcyka Holmesa. (naszej gołębicy Strossmajera :D:D:D )
Kim jest Klara - nie wiem, ale Tobie dziękuję za pamięć o mnie :)
I jeno jeszcze tylko tyle powiem: najlepsi analitycy kryptograficzni dokonali analizy Twoich wpisów i wpisów przynajmniej jeszcze jednego komentatora. Każda/y z Was ma indywidualny styl interpunkcji, z założenia konsekwentny. Ale pojawiające się tu i ówdzie "krzyżowe" niekonsekwencje, zwłaszcza w ostrej wymianie zdań, jasno wskazują, które teksty wychodzą z tej samej klawiatury :D:D:D

wszakże pozdrawiam

kontowa moherowa troleja (Uorcyku, Ty wiesz ...) :D:D:D
ena 2014-01-28 21:40:07
Szaliczka się nie ubiera ;). No chyba, że Ty go ubierasz..., ale w co? W czapeczkę;)?
Szaliczek się zakłada :)
Mysląca 2014-01-28 20:27:48
Powinnaś się odezwać, nie pozwoliłabym się macać obcym ludziom n przystanku. Ludzie starsi nie są upośledzeni tylko zwyczajnie niewychowani czasami, nie nalezą im sie także z tego tytułu specjalne względy, przecież nie każdy na ulicy ma demencję... litości. Edukuje sie młodych, starszych juz nie, im wolno wszystko.
Klara 2014-01-28 19:05:02
@uorcyk - ??
uorcyk 2014-01-28 18:56:06
@klara to nowa odsłona koniczyny?
qaz 2014-01-28 17:22:55
@uorcyk - nie sądź dnia przed zachodem słońca. Nie znasz starszych ludzi ? Sama nie wiesz jaka będziesz. Z jednej strony to trochę upierdliwe, ale z drugiej o tyle dobre, że w czasach ogólnej znieczulicy ktoś się drugim interesuje. Zwłaszcza jeśli jest to robione z troską. Bo "interesowania się" stanem konta, posiadania czegoś w domu mamy aż nadto. A uwaga o rozporku ? Oboje przyjęli jako żart i to jest dobre. Tu akurat nikogo nie uraziło. Tobie się nie podobało, ale z drugiej strony - wolisz chodzić z rozpiętym ?
@szymszel - o tyle jej irytacja jest zrozumiała, że ponoć ludzie niepełnosprawni nienawidzą litości.
Klara 2014-01-28 16:57:11
Młody wiek, wózek inwalidzki, zmęczenie po podróży, zły humor (chociażby z powodu że trzeba o tej porze, za przeproszeniem zapieprzać po mleko) to wszystko na raz... Olu, szacunek że powstrzymałaś swoje emocje, fakt mama Cię dobrze wychowała.
Ale myślę że taki "niemy krzyk" niszczy nas tam w środku.
Fibi 2014-01-28 16:22:33
Mnie się wydaje,że spojrzenie w ogóle na Olę to już jest wścibstwo,czytając jej tekst z tym swoim dążeniem do niezależności nie uznaje w ogóle krytyki > Tylko Ona wszystko wiedząca i nic poza tym . Ale to minie z czasem :D
uorcyk 2014-01-28 16:11:06
@helka-belka ale to jest zwyczajne wscibstwo !
Fibi 2014-01-28 16:00:18
@Uorcyk
To jest tak "na złość mamie nie ubiorę szaliczka" wiem o co chodzi młodym się wydaje że wszystkie rozumy pozjadali, i starszy człowiek, mama i tata do niczego nie są im potrzebni. tu nie chodzi czy ktoś jest sprawny czy niepełnosprawny tylko o podejście. do tematu. Jestem na topie i użeram się z młodym i takim jak Ola :D
Tak jak moja mama mówi "takaś mądra a du pa cie srać wodzi"
PS
Może i chamskie ale facet nie chciał źle, co miałam mu zrobić. Tylko udać,ze mnie to bawi, a wychodząc z domu mogłam spojrzeć w lustro :):) a ja się spieszyłam.
Widać czuł się pewnie, chociaż był na wózku skoro tak powiedział
uorcyk 2014-01-28 15:44:02
@Fibi- moim zdaniem uwaga o rozporku była chamska
uorcyk 2014-01-28 15:41:02
ja po kawie - szatanie spie jak suseł :)
@Fibi: ja uwazam, ze pani Ola chce miec prawo do szalestwa przynaleznego jej wiekowi a nie byc na kazdym razem traktowana jako niespełna rozumu, ktora nie wie co robi , czyz nie?
helka-belka 2014-01-28 15:24:52
Klaro, myślę że autorka jest nieco przeczulona na punkcie swojej niepełnosprawności i wszystkie te reakcje obcych ludzi ocenia pod tym kątem. A tak naprawdę to, że jeździ na wózku ma niewiele wspólnego z "dobrymi radami". Starsi ludzie tacy bywają, patrzą na młodych przez pryzmat swoich dzieci, wnuków. Starsza pani upomina nastolatka w rozwiązanych butach, że zaraz się potknie, panienkę z gołym brzuchem, że przeziębi nerki, kogoś na mrozie bez czapki, że będzie miał problem z zatokami itp, itd Nie ma tym złośliwości, złych intencji, co najwyżej przekonanie, że z racji wieku mają prawo do robienia takich uwag. Bywa to irytujące ale... chyba lepsze niż milcząca obojętność i poczucie całkowitej samotności w tłumie. Ale żeby to poczuć i zrozumieć nie wystarczy "magiczna" i harda 20tka. Pokory i wyrozumiałości uczy po prostu życie.
Szymszel 2014-01-28 15:15:08
poza tym co to za fanaberia kawa z mlekiem na noc. Nie zasniesz potem
Fibi 2014-01-28 15:14:45
Wiesz Ola . a teraz odwróćmy sytuację . Jedziesz gdzieś i widzisz coś zupełnie innego niż np cię mama uczyła :) lub sama czujesz, że tak nie powinno być . To co robisz ? czy cały czas masz słuchawki na uszach i klapki na oczach nic cię nie obchodzi,? szalik czy czapka to drobnostka. Ale młodzież to tylko ze słuchawkami na uszach chodzi i nic ich nie interesuje co się w koło dzieje
PS
Kiedyś idę ulicą widzę jedzie facet na wózku.Wali prosto na mnie ja się odsuwam a On "To się myje a nie wietrzy":D pokazując mi na rozpięty rozporek w spodenkach. Mogłam go opieprzyć ale obydwoje zaczęliśmy się śmiać,ale " buraka szczeliłam"Może to humorystyczne ale to się zdarza, bo zamek słabo trzymał. Gościu miał poczucie humoru, ale oszczędził mi wstydu, gdybym weszła np do sklepu nieświadoma tego.
Szymszel 2014-01-28 15:12:13
To już nie pierwszy z kiedy blogerka wylewa swe żale tylko dlatego że ludzie widząc ja na wózku po prostu się martwią.
Podobno pani studiuje psychologię więc powinna Pani wiedzieć że to naturalny odruch. Tak ludzie reagują widząc kogoś z dysfunkcją.
zakopl 2014-01-28 15:07:18
Mam wrażenie, że inne osoby niepełnosprawne mają poważne problemy z akceptowaniem własnej niepełnosprawności. Z powodu braku nogi ciągle ktoś mnie zagaduje i chce być pomocny. Traktuję to bardzo delikatnie. Zagryzając zęby tylko bym uczył pełnosprawnych znieczulicy. Trzeba mieć dystans koleżanko.
Klara 2014-01-28 14:48:39
A osobna kwestia to szacunek... do starszego człowieka - zawsze!
Klara 2014-01-28 14:22:49
@helka-belka - dokładnie się z Tobą zgadzam. Obecność drugiego człowieka, bezpośredni kontakt z nim, jest nam niezbędna do życia, do "normalnego" funkcjonowania w społeczeństwie.
Ja w poniższej wypowiedzi nawiązałam do wizerunku osoby na wózku inwalidzkim, niejednokrotnie odbieranej jako - osoba nie radząca sobie w życiu, taka nieporadna, etc.
Fibi 2014-01-28 13:45:14
Witaj Olu :D
Mnie się wydaje, że za bardzo demonizujesz. Bo jeżeli ktoś Cię pyta o takie rzeczy to mi się wydaje, że tylko w trosce o Twoje dobro. Nie żeby się wier dalał w Twoje życie. Wychodząc w nocy sama, to już jest wyzwanie przecież świrów nie brakuje i dla osoby sprawnej może to być problem.Dobrze,że ludzie jeszcze reagują i nie ma znieczulicy.:)
To o czym piszesz doskonale Cię rozumiem ja też nie lubię jak ktoś się mi wier dala bez pytania :D Ale ja sama też tak robię i znam te odzywki "Kobieto opanuj się " "Mamuś kocham Cie, ale wiem co robię" :D to tak delikatnie.:D Od wieczny konflikt pokoleń :D
Zrozumiesz to za parę lat.Teraz to faza buntu może masz te 20 lat, ale to nie wszystko, Życie uczy pokory, czasem czyjaś pomoc może Ci się jeszcze
przydać .?
helka-belka 2014-01-28 13:36:04
Kiedy przekroczysz magiczną 60-tkę będziesz marzyć żeby ktoś się do Ciebie odezwał - nawet w najgłupszy sposób - byle okazał cień zaintersowania. Tyle, że te dzisiejsze wścibskie babcie już wymrą, a Twoje pokolenie będzie miało głęboko zakodowane, że obcego człowieka należy traktować obojętnie i mijać milcząco. Tyle.
Klara 2014-01-28 13:35:55
Ja kawy nie pijam, w ogóle, ale mleko owszem zawsze mam w lodówce :)
Klara 2014-01-28 13:03:59
Tak bywa... niestety szczególnie w Polsce takie zachowania większości społeczeństwa to norma. Żyją obok nas ludzie, nie bójmy się użyć tego słowa - zacofani, bardzo "ograniczeni" jeśli chodzi o myślenie i ich nie zmienimy, nawet nie próbujmy.
Najlepiej ich ignorować, bo tłumaczenie im, że jest tak, czy inaczej nie ma sensu.
Także trzymaj się cieplutko :)
uorcyk 2014-01-28 12:34:24
wydaje mi sie, ze oni sie chcieliby zapytac o ciepłe gacie a nie o szaliczek, ale sie wstydzą :P
uorcyk 2014-01-28 12:32:12
ja cale zycie pijam kawe czarną( bez mleka ) wiec dylemat ze sie skonczyło owo mleczko mnie omija ... Btw Tesko pracuje 24h/dobe wiec nie ma pospiechu :) a i na stacjach benzynowych mozna kupic mleczko nie tylko od wscieklej krowy ...
 • PRACA | dam
  Hotel Górski Kalatówki szuka na stałe do pracy kucharza (oferta z zamieszkaniem na miejscu)
  Tel.: 604 471 543, 696 800 340
  E-mail: biuro@kalatowki.pl
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko kelnera/kelnerki do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracowników na stanowisko pomocy kuchennej do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  Szukamy pracownika na stanowisko kucharza do restauracji w Zakopanem 512351742
 • PRACA | dam
  TEATR im. STANISŁAWA IGNACEGO WITKIEWICZA W ZAKOPANEM poszukuje do pracy na pełny etat TECHNIKA TEATRALNEGO z umiejętnościami szycia i charakteryzacji. Mile widziane zamiłowanie do sztuki teatralnej. Oferty prosimy przesyłać do dnia 05.03.2020 r. na adres: dorotaj@witkacy.pl, w temacie prosimy wpisać "oferta pracy". Rozstrzygnięcie naboru nastąpi do dnia 15.03.2020 r.
 • SPRZEDAŻ | różne
  Sprzedam drewno opałowe okrajki tartaczne cena 50 zł metr więcej informacji udzielę telefonicznie
  Tel.: 883454883
 • PRACA | dam
  Hotel Eco Tatry*** zatrudni KUCHARKĘ i POKOJOWĄ. Tel. 608 088 017,
  E-mail: ksiegowosc@projinwest.pl
 • USŁUGI | budowlane
  USŁUGI REMONTOWO-BUDOWLANE, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ, STANY SUROWE. 512 974 806.
 • MOTORYZACJA | inne
  GARAŻ W CENTRUM ZAKOPANEGO. Do wynajęcia garaż ul. Gimnazjalna 8a. Murowany, woda i prąd elektryczny. Brama garażowa otwierana na pilota.
  Tel.: 18 20 66 868, 606 68 36 61.
 • PRACA | dam
  Przyjmę Na Wylewki Maszynowe!
  Tel.: 573035958
 • POŻYCZKI
  KREDYT NA OŚWIADCZENIE RÓWNIEŻ DLA : -ROLNIKÓW, -RENCISTÓW, -EMERYTÓW, -OSÓB PROWADZĄCYCH DZIAŁALNOŚĆ. UPROSZCZONE PROCEDURY!!! T-18 542 40 56.
 • SPRZEDAŻ | maszyny, narzędzia
  URSUS C-360, 3P. 502 658 638
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Sprzedam HYUNDAI I30, 2015r, 502 658 638
 • SPRZEDAŻ | różne
  SPRZEDAM BUKMANKĘ NA 2 KONIE. 502 658 638
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  DO WYNAJĘCIA PLAC 7000mkw w Zakopanem oraz DOM - NA MAGAZYN, HALA. 502 658 638
 • TŁUMACZENIA
  Tłumaczenia streszczeń prac: mgr, lic, dr lub prac i art naukowych na język angielski. Kontakt:
  E-mail: translations.incontext@gmail.com
 • USŁUGI | budowlane
  MALOWANIE, TAPETOWANIE, GŁADZIE, FARBY STRUKTURALNE I TYNKI DEKORACYJNE -
  Tel.: 601 793 866,
  WWW: www.FABRYKASTRUKTURY.pl
 • PRACA | dam
  Grupa Kapitałowa PKL S.A. Spółka TANGARA IP Sp. z o.o zatrudni na stanowisko: SPECJALISTA DS. KONTROLI I ADMINISTRACJI. Miejsce pracy: Zakopane. OPIS STANOWISKA: - Prowadzenie rejestru umów, - Kontrola realizacji zawartych umów, - Kontrola czasu pracy pracowników, - Kontrola kas zakładowych i magazynów, - Inwentaryzacje, - Kontrola prawidłowości procesu sprzedaży, - Sporządzanie zestawień i raportów na potrzeby Zarządu, - Opracowywanie harmonogramów i procedur wewnętrznych. OD KANDYDATÓW OCZEKUJEMY: - Wykształcenie wyższe lub średnie, - znajomość pakietu MS Office (Word, Excel, PowerPoint), - Bardzo dobra organizacja pracy i samodzielność w działaniu, - Zdolność analitycznego myślenia, - Staranność i skrupulatność. OFERUJEMY: - Umowę o pracę na pełny etat, - Możliwość zdobywania doświadczenia w rozwijającej się firmie, - Ciekawą pracę w młodym i dynamicznym zespole, - Atrakcyjne wynagrodzenie i pakiet socjalny. APLIKACJE prosimy przesyłać na adres e-mail: rekrutacja@pkl.pl z dopiskiem "TANGARA_0320". Informujemy, że skontaktujemy się z wybranymi kandydatami.
 • PRACA | dam
  Centralny Ośrodek Sportu w Zakopanem w związku z otwarciem nowego Internatu zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725 300 095, e-mail:
  E-mail: sekretariat.zakopane@cos.pl
 • USŁUGI | budowlane
  INSTALACJE ELEKTRYCZNE - FIRMA - ZAKOPANE/PODHALE -
  Tel.: 530 280 979
 • PRACA | dam
  Osada Gubałówka (okolice Dzianisza) oraz Willa Jarosta(Zakopane) zatrudni Panie do sprzątania apartamentów, atrakcyjne wynagrodzenie.
  Tel.: 789 077 300,782 555 900
 • PRACA | dam
  RESTAURACJA W ZAKOPANEM ZATRUDNI ENERGICZNĄ KOBIETĘ DO PRACY W KUCHNI (POMOC KUCHENNA, WYDAWANIE POSIŁKÓW). Praca stała, z możliwością noclegu 601 533 566, 18 20 64 305
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ SPRZEDAWCZYNIE DO SKLEPU SPOŻYWCZEGO, na stałe - SUCHE - BIAŁY DUNAJEC - umowa o pracę. Elastyczny grafik.
  Tel.: 606 751 351.
 • USŁUGI | inne
  PROFESJONALNA WYCINKA - PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH. 691317098
 • PRACA | dam
  STUDIO PAZNOKCI W NOWYM TARGU zatrudni na etat -
  Tel.: 696 01 22 00
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DWUOBIEKTOWY ATRAKCYJNY PENSJONAT w Kościelisku -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  KOMFORTOWY APARTAMENT W KRAKOWIE, okolice Wawelu, Bulwarów Wiślanych -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DOM W GLICZAROWIE GÓRNYM -
  Tel.: 607 506 428
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  DZIAŁKI - 3 HA - koło Białki Tatrzańskiej. 18 28 564 54.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  SKUP SAMOCHODOW Każda Marka Osobowe Busy. Darmowy dojazd na całym Podhalu! Najlepsze ceny!
  Tel.: 512700770
 • PRACA | dam
  KARCZMA W ZAKOPANEM ZATRUDNI OD ZARAZ: BARMANA/-KĘ (17 zł/godz.), KELNERA/-KĘ (12 zł/godz.) z doświadczeniem. 533 226 109
 • PRACA | dam
  NORWEGIA - BUDOWLAŃCY. Firma Norweska zatrudni w Oslo, TYNKARZY, STOLARZY, MALARZY, MONTERÓW RUSZTOWAŃ, BLACHARZY ORAZ MŁODYCH DO PRZYUCZENIA W ZAWODZIE - TYNKARZ. Języki obce NIE wymagane - w firmie pracują tylko pracownicy z Podhala. Praca całoroczna. Zjazdy do kraju (samolot) wg. własnego uznania ~ co 1-3 tygodni. Zarobki od 15 do 25 Euro/godz. Zapewniamy mieszkanie. Zapraszamy! Tel. 667 602 602
 • PRACA | dam
  PENSJONAT 10-POKOJOWY W PORONINIE ZATRUDNI z zakwaterowaniem (sprzątanie, przygotowanie śniadań), tel. 691888444
2020-02-21 01:00 Dołącz do zespołu KFC Poronin 2020-02-20 22:13 Ultramaraton Babia Góra 2020 2020-02-20 21:34 W piątek krótki powrót zimy, w weekend znowu odwilż 2020-02-20 20:54 OSM Radomsko likwiduje nowotarską mleczarnię - powiat przyjmuje rezolucję 2020-02-20 20:30 Impreza jakiej jeszcze nie było! 2020-02-20 20:09 Biały miś, roztańczona góralka i zbójnicy 2020-02-20 19:35 Ciemności na Piłsudskiego 1 2020-02-20 19:14 Snowboardowy freestyle przy hotelu Imperial w Zakopanem (WIDEO) 2020-02-20 18:17 Oksza przed remontem 2020-02-20 17:20 Szkoci na początek "Dudaskiego tłustego czwartku" w Zakopanem (WIDEO) 1 2020-02-20 16:24 Szkoły tylko dla tradycyjnych wartości - powiat przyjął kontrowersyjne przepisy 11 2020-02-20 15:23 Informacja o płatnym parkingu bez wiedzy i zgody miasta. Zgłaszają sprawę na policję (WIDEO) 5 2020-02-20 14:54 Komisariat rośnie 2020-02-20 14:04 Zadbaj o bezpieczeństwo prawne i podatkowe twojego biznesu 2020-02-20 13:52 Tatry z Adriatykiem 2020-02-20 12:58 23 lata temu zginął Maciej Rysula 1 2020-02-20 12:51 Poranne zderzenie w Jabłonce 2020-02-20 12:15 Po jednej stronie parking płatny, po drugiej darmowy. Znaki wprowadzają w błąd (WIDEO) 5 2020-02-20 11:21 Kontrolują czy kierowcy zapłacili za miejskie parkingi 6 2020-02-20 10:37 Bar na bulwarach 1 2020-02-20 09:53 Jak ostatki to na charytatywnym balu dla Danielka 2020-02-20 09:17 Było za ślisko - jechali za szybko na łuku drogi 2020-02-20 08:30 Tłusty czwartek. Nierówna walka tradycji z kaloriami 9 2020-02-20 07:00 Katarzyna, Wiktoria i Klara 2 2020-02-19 23:26 Odrobina świeżego śniegu 1 2020-02-19 21:28 Dzień Górala doczekał się jubileuszu. Marusynianki z kolejną premierą 2020-02-19 21:11 Autostopem przez Iran - kolejne spotkanie z cyklu „MOK na walizkach” 2020-02-19 20:32 Zakopane będzie miało dwa nowe miejskie autobusy 17 2020-02-19 19:37 Minister osiadł w Zdroju 2020-02-19 18:28 Koty w dobrych rękach 5 2020-02-19 17:38 Krokusy kontra miejski plan zagospodarowania (WIDEO) 4 2020-02-19 17:13 Droga przez Brzegi. Przecież tędy nie da się przejechać 21 2020-02-19 16:30 Śniegu coraz mniej, kumoterki odwołane 2 2020-02-19 15:23 Na stokach wciąż wielu narciarzy, tak jest teraz w Witowie 2020-02-19 14:36 Zakopiańczyk znalazł pod Gubałówką portfel. W środku było 7 tysięcy 11 2020-02-19 13:52 Ksiądz oskarżony o molestowanie dzieci stanął przed sądem w Nowym Targu 32 2020-02-19 13:30 Parafia ukarana grzywną za banery na płocie 4 2020-02-19 12:29 Śledztwo w sprawie największej afery korupcyjnej na Podhalu znowu przedłużone 1 2020-02-19 11:59 Pracowite dni policjantów na stokach 11 2020-02-19 11:38 Ślizgawica pod reglami 2020-02-19 11:00 Pożyczki online bez tajemnic 2020-02-19 10:28 Pochmurne Tatry o poranku. W najbliższych dniach trochę wiosny, trochę zimy (WIDEO) 2020-02-19 09:08 Kolizja na Stachówce - 2 osoby poszkodowane 2020-02-19 08:40 Artyści - oboiści 2020-02-19 08:00 Festiwal Biegów Alpejskich. Trwają zapisy 2020-02-19 07:20 Zderzenie aut dostawczych w Szaflarach 2020-02-18 22:19 Wydawcy w kajakach (WIDEO) 2020-02-18 21:28 Przygarnij psa 2020-02-18 20:26 Nowa strona internetowa gminy 8 2020-02-18 19:23 Odsłonięta "Limba" 5
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2020-02-20 22:13 1. Jesteście beznadziejni i jedzcie to biedronkowe badziewie za 0,29 gr. Zapewne jakościowo nie równa się temu od Pana Ż. A jak nie mam nie idę a miałczę D tygooodniika, może warto rozważyć wizyty w kuchni Brata Alberta 2020-02-20 21:59 2. W Polsce nie ma żadnej kontroli i norm. Liczy się tylko robienie pieniędzy. Zastanawiam się poco PIP, Sanepid, PIH. Nawet nie wiesz czy Twoje dziecko uczy religi ksiądz pedofil przywieziony z innej parafii. Taka jest przejrzystość państwa. 2020-02-20 21:49 3. Do Tadek "Wiadomo Biedroń jest z deklarowanym gejem a co będzie jeżeli ksiądz który uczy religii okaże się gejem, czy dyrektor poinformuje rodziców." Co będzie? To się też może okazać.... Ty sobie przeczytaj artykuł A. Sowy w: Polityka(ostatni numer) pt. "To kiła mój miły" I o tym dysputujcie. Typowy pacjent przychodni - to wiek 20-44 lata, nie bezdomny, nie alkoholik, nie prostytutka ale młody mężczyzna z wyższym wykształceniem z tzw. grupy MSM, czyli uprawiający seks z mężczyznami, o orientacji homoseksualnej lub biseksualnej. Nawet o tym nie wie kiedy przychodzi niby z alergią, czy wysypką tu i tam. Na to uczulajcie, nie ważne czy to ksiądz czy super man. Tymi swoimi wypocinami ogłupiacie tez tutaj dzieci i młodzież. 2020-02-20 21:47 4. Moim zdaniem - odpowiadając na pytanie z tytułu - człowiek, który postawił nie legalnie naczepę udającą wypożyczalnię bez wątpienia w jakimś stopniu przyczynił się do tragicznego wypadku. Z drugiej jednak strony nie jest tak jak w którejś z relacji video, naczelny JJ mówił, że na Podhalu prawo budowlane się nie przyjęło. Oprócz prawa które obowiązuje wszystkich równo jest jeszcze pojecie egzekucji prawa i tu odpowiedzialne instytucje i osoby (tzw. nadzór budowlany) wykazały sie całkowitą nie skutecznością i brakiem działania a więc w jakiejś części są również odpowiedzialne za to tragiczne zdarzenie. 2020-02-20 21:30 5. @do czapki. Powiat nowotarski. Wszystkie te lgbete są przede wszystkim w jednej korporacji i tam siedzą cicho i się mająnieźle majac kontakt z dziećmi. 2020-02-20 21:05 6. Więc teraz będziemy mogli zakazać propagowania przez księży kłamstw i ogłupiania dzieci ? Będziemy mogli zakazać wstępu pod każdym względem księży i innych osób którzy wiedzieli o pedofilii księdza z Grywaldu? Czyli większości przedstawicieli kościoła z regionu. Brawo. Wreszcie skończy się w szkołach propagowanie złej sekty kościoła rzymskokatolickiego. 2020-02-20 20:36 7. @do czapki. Najważniejsze, że tvp Cibie informuje. I oczywiście mówią prawdę.... samą prawdę.... i tylko prawdę. Zaprawdę powiadam Ci. ???? 2020-02-20 20:12 8. I czujemy się bezpieczniej, więcej takich deklaracji, więcej! Dziękujemy radzie mędrców! Duma nas rozpiera! Wierzymy, że wdzięczni mieszkańcy powiatu docenią te heroiczne starania. Z takim przeciwnikiem się zmagać (tak przebiegłym i starannie zamaskowanym) to wszak nie przelewki! Podhale było, jest i pozostanie wzorem dla Polski, Europy i świata. 2020-02-20 19:59 9. Nie ma czym poświecić, nie ma jak dojechać, nie ma się czym umyć i nawet nie ma się jak załatwić - to Zakopane przyszłości! Radzę się po prostu przyzwyczaić skoro nie ma umiaru w budowaniu. 2020-02-20 19:58 10. @tadek a co będzie jak zdeklarowany gej i nauczyciel wuefu zarazem okaże sie pedofilem? Biedroń poleci z tym do TVN Sekielskiego i wyborczej? @vivat celibat, zapomniałeś o wartościach np w pewnym poznańskim chórze czy słupskim magistracie? No tak, redaktorzy z Czerskiej o tym nie piszą, w TVN tez cisza.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Bojcorka

Album TP

FILMY TP

Pożegnania