Reklama

2018-01-18 00:27:21

Blog

Strategia rozwoju „górnego” Zakopanego

Reklama

Niedawno Rada Miasta Zakopanego uchwaliła Strategię Rozwoju Miasta Zakopanego na lata 2017-2026. O Gubałówce nic w nowej strategii nie zostało zapisane. Padła natomiast w niej nazwa Harendy? Postanowiłem porównać tą uchwałę z poprzednimi dokumentami dotyczącymi strategii rozwoju. W szczególności, zainteresowałem się, jak planowano rozwój Gubałówki w strategiach rozwoju naszego miasta w latach międzywojennych.

Strategie rozwoju Zakopanego sporządzone w roku 1919 i 1929 procedowane były pod patronatem Ministerstwa Robót Publicznych. W obradach prowadzących do powstania dokumentów brały udział wybitne osobistości tamtego czasu takie jak: prof.  Walery Goetel,prof. Jan Gwalbert Pawlikowski, prof. Juliusz Zborowski. W owych planach Gubałówka była ekskluzywną dzielnicą Zakopanego! Zakopane podzielono na dwie części: na Zakopane „górne” - obejmujące całe pasmo Gubałówki i na „zakopiański dół”. Obydwie te części opisywano przeciwstawnie, jak niebo i piekło. Stoki Gubałówki były cenione ze względu na niepowtarzalny widok na Tatry, z powodu dużego nasłonecznienia i walorów klimatycznych, które szczególnie korzystnie wpływały na zdrowie mieszkańców i kuracjuszy. Natomiast zakopiański dół należał do strefy, która dla zdrowia była wręcz szkodliwa! Już w latach dwudziestych ubiegłego wieku problemem miasta było zapylenie powietrza.

Profesor Juliusz Zborowski niemal sto lat temu pisał:

„wymagają poparcia badania pyłu zawieszonego. Stan bowiemzadymienia Zakopanego zaczyna być naprawdę groźny”. Już wtedy znane byłopojęcie pyłu zawieszonego.

Z kolei dr Józef Żychoń stwierdził:

„Przekształcenie Zakopanego - uzdrowiska w Zakopane - miasto budzi poważne obawy. I nie pomoże ofiarowanie Gubałówki na dzielnicę leczniczą, gdy u podnóża jej będzie żyło miasteczko i podkurzało powstałe tam sanatoria. W Anglii nie wolno już wypuszczać czarnego dymu z kominów. Jeśli pali się węglem, który najwięcej tego czarnego dymu wytwarza, to muszą być odpowiednio urządzone paleniska, by ilość tego szkodliwego dymu zmniejszyć.”

To są cytaty z przed stu lat!!!

Ze względu na szczególne walory krajobrazowe i klimatyczne na Gubałówce zarezerwowano teren pod budowę sanatoriów i obiektów infrastruktury sportowej. Były też pomysły, aby dzisiejszą zakopiankę wytyczyć dla ruchu samochodowego jako autostradę widokową i aby przebiegała ona przez szczyt Gubałówki. W latach dwudziestych ubiegłego wieku nie spodziewano się raczej, jak wielki rozmiar osiągnie ruch samochodowy w przyszłości. I akurat dobrze, że ten pomysł nie został wdrożony.

Rozbudowa sanatoriów na Gubałówce miała licznych przeciwników, którzy mieli obawy, aby Zakopane nie stało się „gruźliczą stolicą Polski. Argumenty tej części ekspertów w strategii rozwoju Zakopanego wyraził architekt Adam Hełm-Pirgo:

„Zakopane ma być w pierwszym rzędzie letniskiem, stacją turystyki i sportów zimowych. Przewija się w referatach i w dyskusji myśl tworzenia dzielnicy sanatoryjnej, zgodnie na południowych stokach Gubałówki. Mieszanie bowiem chorych ze zdrowymi czyni z Zakopanego nie uzdrowisko, lecz główne rozsiedliło gruźlicy na całą Polskę, w rezultacie musi przekreślić Zakopane jako miejscowość dla zdrowych, żądnych wypoczynku, turystów i sportowców. Żeby do Zakopanego przestali ściągać gruźlicy, trzeba najpierw usunąć z niego wszystkich lekarzy i żadnemu z nich nie pozwolić się tu osiedlić.”

Bardzo obszernie o planach zagospodarowania Gubałówki w 1919 roku wypowiedział się prof. Jan Gwalbert Pawlikowski - mieszkaniec Zakopanego i właściciel willi „Pod Jedlami” na Kozińcu. W pełni aprobował on pomysł powstania na zboczach Gubałówki dzielnicy sanatoryjnej, która miała urosnąć do rangi „polskiego Davos”. Jednak dostrzegał on wielką potrzebę pozostawienia części Gubałówki jako terenów spacerowych i sportowych. Aby zbocza Gubałówki udostępnić do tych celów, konieczne było - według Jana Gwalberta Pawlikowskiego - wybudowanie na Gubałówkę dróg jezdnych, ścieżek dla pieszych i kolejki zębatej. Może być to dla niektórych z Państwa wielkim zaskoczeniem, że ten wybitny człowiek, postulator utworzenia w Tatrach parku narodowego, który przez radykalne organizacje ekologiczne uważany jest dzisiaj za protoplastę ochrony przyrody, postulował wybudowanie kolejki zębatej. Najwyraźniej więc potrafił on wyważyć co rzeczywiście dla przyrody jest szkodliwe w sposób istotny, a co nie ma większego znaczenia. Niewątpliwie wybudowanie kolei na Gubałówkę nie było szkodliwe.  Już w 1919 roku Jan Gwalbert Pawlikowski uznał, że najbardziej odpowiednim miejscem do wybudowania takiej kolei jest rejon Gładkiego.

Oto, co pisał Jan Gwalbert Pawlikowski o budowie kolei na Gubałówkę.

 „Kolejka ta powinna iść po zachodniej stronie jaru, biegnącego z Gubałówki ku kościołowi Jezuitów, z punktem wyjścia po za kościołem Jezuitów nad potokiem Cichym. Siła pociągową byłby ciężar wody (funiculaire) przy systemie dwóch wagonów, z których jeden szedłby w górę, a drugi obciążony wodą w dół. Potrzebna wodę można by brać z potoków w jarze. W najgorszym razie można by zbudować turbinę w Cichej Wodzie. Na szczycie lub pod szczytem Gubałówki koło stacji końcowej kolejki, należałoby postawić wielki hotel z restauracją. W zimie stałby się on punktem oparcia dla sportu saneczkowego i narciarskiego.  Równolegle do kolejki powinien prowadzić tor saneczkowy, dla którego kolejka powinna być wyciągiem, podobnie, jak ma to miejsce w Szmeksie.” (tak ówcześnie nazywano Stary Smokowiec  w Tatrach Słowackich, przyp. autora)

Ponownie kwestię wybudowania kolei linowej na Gubałówkę podniesiono podczas sporządzania strategii rozwoju Podhala i Zakopanego w 1929 roku. Na temat kolei na Gubałówkę wypowiedział się dyrektor zakopiańskiej Elektrowni Miejskiej inż.Jan Kontrymowicz Ogiński, który opracował w szczegółach projekt budowy kolejki linowej na podporach na Gubałówkę. Inwestycja przewidywała budowę trzech stacji: dolnej, górnej i pośredniej. Zostali już nawet wstępnie wybrani wykonawcy tej inwestycji, którymi byli: specjalistyczna firma Bleichert z Lipska i Stocznia Gdańska. Ponieważ jednak gmina nie mogła wtedy wziąć na swoje barki takich zobowiązań finansowych (sic!), budowa nie została podjęta. Interesująca była argumentacja inż. Ogińskiego, przemawiająca za budową kolei linowej.

„Kolejka linowa ma tę wyższość nad zwyczajną zębatą, że nie zachodzi potrzeba wykupienia gruntów na całej powierzchni trasy, gdyż właściciele terenów zadowolić się mogą małą odpłatą za użytkowanie słupa powietrza, koszta zaś konserwacji są o wiele mniejsze. Największym atutem kolei linowej jest fakt, iż w czasie opadów śnieżnych nie zachodzi potrzeba oczyszczania toru, co przy naszych opadach atmosferycznych wymagałoby całych brygad ratowników. W ten sposób kolej ta funkcjonując bez przerwy cały rok służyłaby nie tylko jako stała komunikacja mieszkańców na Gubałówce, otworzyłaby nowe tereny narciarskie, bobslejowe, a mając zapewniony przewóz materiałów budowlanych stałaby się jednym z najbardziej rentujących się przedsiębiorstw gospodarki miejskiej.”

Takie główne wnioski i postulaty, które dotyczyły Gubałówki zawarte były w strategiach rozwoju Zakopanego w okresie międzywojennym. Z uznaniem oceniam działania  lokalnych władz Zakopanego i merytoryczny poziom dyskusji nad planami zagospodarowania Gubałówki z tych czasów. Ich ranga - zważywszy na zaangażowanie centralnych władz państwowych i ówczesnego Ministerstwa Robót Publicznych -  była bardzo wysoka. Uważam, że Gubałówka jako obszar o wybitnym znaczeniu dla rozwoju sportu i turystyki powinien zasługiwać na większą uwagę obecnych władz naszego miasta i regionu. Tymczasem uchwały podejmowane przez Radę Miasta Zakopanego określane są przez prasę jako „pogrzeb Gubałówki” a w nowej Strategii Rozwoju Zakopanego słowo Gubałówka nie jest wymienione nawet jeden raz !!!. Co prawda w graficznej mozaice słownej, w niewiele znaczącym obrazku jest ślad, że liczne postulaty mieszkańców w sprawie Gubałówki były wnoszone. Jest to dla mnie dziwne, że w związku z tymi postulatami nie ma żadnej informacji o Gubałówce.  Należy podkreślić, że postulaty w strategiach rozwoju z okresu międzywojennego były ich główną treścią.

Porównując debaty nad rozwojem Zakopanego z lat międzywojennych trzeba zauważyć, że między jej uczestnikami toczyły się bardzo ostre, ale merytoryczne spory i co ważne - zachowywana była w nich właściwa kultura dyskursu. Z wielkim bólem muszę powiedzieć, że ostatnio w debatach na temat Gubałówki, tutaj w naszym Urzędzie Miasta niewiele było merytorycznej dyskusji, natomiast niestety wystąpiły w niej nieparlamentarne zwroty i zachowania. W trosce o interes prywatny i publiczny jako Stowarzyszenie Rozwoju Gubałówki będziemy zabiegać o pomoc władz w celu rozwiązania wielu problemów Gubałówki. Zagospodarowanie całego Pasma Gubałowskiego powinno być nowoczesne i powinno sprostać wymaganiom  XXI wieku. Cykl spotkań i konferencji organizowany przez Stowarzyszenie Rozwoju Gubałówki jest ważnym etapem naszych działań i mamy nadzieję, że przybliży nas do skutecznych i dobrych rozwiązań. Musimy zainteresować rozwojem i zwiększeniem niewątpliwych korzyści z nimi związanych prywatnych właścicieli, działaczy społecznych, a przede wszystkim najwyższe władze państwowe, gdyż Gubałówka ciągle należy do polskich „Sreber Rodowych” jak, np. Kasprowy Wierch, Wawel, Zamek Królewski czy molo w Sopocie. Żadne mądre państwo takich sreber nie sprzedaje i nie rzuca w kąt, tylko o nie dba i pokazuje światu! Członkowie Stowarzyszenia Rozwoju Gubałówki mają świadomość z wartości historycznej, dawnej trasy narciarskiej wiodącej wzdłuż torów kolei linowo-terenowej. Powinna to być najbardziej atrakcyjna trasa zajazdowa w Paśmie Gubałowskim i na całym Podhalu. Ma ona tutaj najwyższe przewyższenie, sięgające 300 metrów i schodzi ona w dół, wprost do Krupówek - do samego serca Zakopanego.

Andrzej Gibała

Osoby zainteresowane współpracą ze Stowarzyszeniem Rozwoju Gubałówki proszę o kontakt pod adresem e-mail: s.r.gubalowki@gmail.com

 

 

 

Zostań Patronem Tygodnika Podhalańskiego.

Reklama
Dodaj komentarz
Komentowanie tego artukułu zostało zablokowane. Przepraszamy
Nie ma jeszcze komentarzy do tego artykułu.
  • PRACA | dam
    Piekarz. produkcja precli Zakręcony precel-Zakopane, przyjmie do pracy osobę z Zakopanego lub okolic do produkcji precli. Praca na stałe, zmianowa, w godzinach od 6.00-21.00. 609097999
    Tel.: 609097999
  • PRACA | dam
    Zakręcony precel-ZAKOPANE przyjmie do pracy osobę z Zakopanego lub okolic, do sprzedaży precli w lokalu na Krupówkach. Praca na stałe, zmianowa, elastyczny grafik, w godzinach od 8.00-22.00. 609097999
    Tel.: 609097999
  • KUPNO
    Spółka "TESKO" kupi drzewko (świerk, jodła) o wysokości minimum 11m. Drzewko będzie stanowić element dekoracji bożonarodzeniowej. Tel. kontaktowy 695 802 603, 18 20 25 629.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    SPRZEDAM SAMOCHÓD CAMPINGOWY FIAT DUCATO MOBILVETTA, r. 2010, stan idealny - 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAĘCIA MIESZKANIE W CENTRUM NOWEGO TARGU. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    NOWY TARG CENTRUM UL. KRZYWA DO WYNAJĘCIA LOKAL HANDLOWO-USŁUGOWY: 110m2. WSZYSTKIE ODBIORY. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    ZAKOPANE - KOŚCIELISKO DO WYNAJĘCIA MIESZKANIA 35-50m2. 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA LOKAL POD GABINETY, BIURA - NOWY TARG, ul. KRZYWA. 608 806 408
  • PRACA | dam
    W KOŚCIELISKU - PRACA STAŁA W PENSJONACIE - SPRZĄTANIE, KUCHNIA, OBSŁUGA GOŚCI - 608 806 408
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Osiedle pod Magurą w Jabłonce - na sprzedaż - MIESZKANIE NA PARTERZE z ogrodem o pow. 52,69 m2, w cenie 419.000 zł. MIESZKANIE NA PIĘTRZE Z BALKONAMI oraz poddaszem o pow. 55,90 m2, w cenie 449,000 zł. Tel. 734 830 967.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W PENSJONACIE W ZAKOPANEM. 601 45 33 91.
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA PODDASZY, OCIEPLENIA WEŁNĄ MINERALNĄ, SUFITY PODWIESZANE, ZABUDOWY GK, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 660 079 941.
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    DESKI ŚWIERKOWE, dł. 5 m, gr. 53 mm. 660 079 941.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Zakopane -ul Piaseckiego mieszkanie 35m2 --2 pokojowe Sprzedam. 660797241 b12.pl
    Tel.: 660797241
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    ZAKOPANE Aleje 3 maja -lokal handlowo usługowy 48m2 Sprzedam. 660797241 https://www.b12.pl/Sprzedaz-Zakopane--Aleje-3-Maja
    Tel.: 660797241
  • USŁUGI | budowlane
    ADAPTACJA STRYCHÓW, REMONTY, ŁAZIENKI, WYKOŃCZENIA WNĘTRZ. 693 206 403.
  • MOTORYZACJA | sprzedaż
    TOYOTA COROLLA kombi, 1.4 benzyna, 2003, srebrna, 5.000 zł. 603 514 316.
  • SPRZEDAŻ | różne
    NAMIOTY HANDLOWE UŻYWANE 4,5x3 m - 1000 zł., 3x3m - 800 zł., 4x2,8m - 900 zł. 603 514 316.
  • PRACA | dam
    PRZYJMĘ KUCHARKĘ DO PENSJONATU - 502 658 638.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Nowy Targ ul Podhalańska mieszkanie 4 pokojowe -60m2. 660797241 b12
    Tel.: 660797241
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA DOM NA: PIZZERIĘ, RESTAURACJĘ. 502 658 638
  • SPRZEDAŻ | różne
    PRZYJMĘ GRUZ, KAMIEŃ. POSPRZĄTAM GRUZ, KAMIEŃ. 502 658 638
  • PRACA | dam
    Stacja Narciarska Polana Szymoszkowa zatrudni na sezon zimowy do pracy w gastronomii: - PIZZERÓW, - BARMANKI, - BUFETOWE, - POMOCE KUCHENNE, - OSOBY NA ZMYWAK, - OSOBY DO SPRZĄTANIA SALI. Kontakt osobisty pod nr tel.: 693 319 707
  • PRACA | dam
    CENTRALNY OŚRODEK SPORTU w Zakopanem zatrudni POMOC KUCHENNĄ. Tel.: 725 300 095, e-mail: praca.zakopane@cos.pl
  • PRACA | dam
    ZATRUDNIĘ KRAWCOWĄ - SZYCIE NA MIEJSCU LUB CHAŁUPNICZO. PRACA CAŁY ROK, NOWY TARG. 601 789 299, 536 740 251.
  • PRACA | dam
    Restauracja do uzupełnienia zespołu zatrudni osobę na stanowisko kelnerki/kelnera. *Kelnerka/kelner - a`la carte. *Kelnerka - obsługa bufetu śniadaniowego. Oferujemy pracę z doświadczonym zespole, szansę rozwoju zawodowego, atrakcyjne wynagrodzenie. 608 506 785 www.restauracjagorska.pl rest.gorska@gmail.com
    Tel.: 608
  • PRACA | dam
    Stacja narciarska Kotelnica Białczańska poszukuje pracowników gastronomii na stanowiska: KUCHARZ; MŁODSZY KUCHARZ; PIZZER; POMOC KUCHENNA; OBSŁUGA BARU. Prześlij CV na e-mail lub zadzwoń po szczegóły. +48 605202312, kotelnicakarczma@gmail.com
  • SPRZEDAŻ | budowlane
    Sprzedam KANTÓWKĘ, KROKWIE, DESKI, GONTY, ŁATY - 788 344 233.
  • BIZNES
    DO WYNAJĘCIA BUDA HANDLOWA PRZY WYCIĄGU, Pardałówka. 502 658 638
  • PRACA | dam
    INSTRUKTORZY NARCIARSTWA KOTELNICA BIAŁCZAŃSKA. 505 473 504. www.krisski.pl
  • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
    DO WYNAJĘCIA HALA NA: LAKIERNIĘ, PRALNIĘ WODNĄ, itp. 502 658 638
  • PRACA | dam
    Aparthotel Renesans w Zakopanem poszukuje kandydatów na stanowiska: RECEPCJA, KELNER, POMOC KUCHENNA. Stabilna praca w nowo otwartym Obiekcie. Zgłoszenia prosimy kierować na adres: praca@renesans.pl
  • SPRZEDAŻ | różne
    OPAŁ BUK, ŚWIERK SUCHY. 609 927 174.
  • PRACA | dam
    Spółka POLSKIE TATRY S.A. w Zakopanem zatrudni osobę z doświadczeniem na stanowisko KIEROWNIKA ZESPOŁU PENSJONATÓW DOLINA BIAŁEGO. Szczegółowe informacje na stronie Spółki www.praca.polskietatry.pl. Aplikacje należy złożyć w siedzibie Spółki lub przesłać na adres e-mail: kadry@polskietatry.pl do dnia 25.11.2024 r. z dopiskiem: "Kierownik Zespołu Pensjonatów Dolina Białego". Spółka zastrzega sobie prawo kontaktu z wybranymi kandydatami oraz możliwość zakończenia postępowania konkursowego bez podania przyczyny.
  • KUPNO
    SKUP STARYCH SPAWAREK. 536269912.
  • RÓŻNE
    OBWOŹNY SKUP ZŁOMU - dojazd do klienta. 536269912.
  • USŁUGI | budowlane
    ROBOTY ZIEMNE, ODWODNIENIA, KANALIZACJE. 788 501 666.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię osoby do roznoszenia ulotek. +48574255794
    Tel.: 48574255794
  • PRACA | dam
    Zatrudnię promotorów na kuligi na okres zimowy. +48574255794
    Tel.: 48574255794
  • USŁUGI | inne
    WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO. 882080371.
  • USŁUGI | budowlane
    FLIZOWANIE, REMONTY, WYKOŃCZENIA. 882080371.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    DO SPRZEDANIA MIESZKANIA W ZAKOPANEM, KOŚCIELISKU I NA CYRHLI - 607 506 428.
  • PRACA | dam
    Cukiernia w Zakopanem zatrudni EKSPEDIENTKĘ. Bardzo dobre warunki pracy. 604 102 804, 601 512 211.
  • PRACA | dam
    Piekarnia w Zakopanem zatrudni PIEKARZA. Praca stała, dobre warunki. 604 102 804, 602 285 793.
  • PRACA | dam
    Zatrudnię KONSERWATORA. Bardzo dobre warunki pracy. Zakopane. 604 102 804, 601 512 211.
  • SPRZEDAŻ | różne
    Sprzedam GOBELIN - pejzaż zimowy - (145/80). TORBY JUHASKIE. Tel. 793 887 893
  • SPRZEDAŻ | różne
    NOWE KILIMY RĘCZNIE TKANE (z owczej wełny). Wzór: jarzębina (60/80). Tel. 793 887 893
  • PRACA | dam
    Biuro podróży wycieczek jednodniowych poszukuje pracownika do zapisywania klientów na kuligi. Praca sezonowa w Zakopanem. Wynagrodzenie do ustalenia indywidualnie: dzienne, miesięczne, od zapisanych osób. Kontakt pod numerem +48 606 286 379.
  • PRACA | dam
    Hotel Eco Tatry*** zatrudni KUCHARZA/KUCHARKĘ. Tel. 608 088 017
  • BIZNES
    Sprzedam tanio - z wypożyczalni NARTY, BUTY I KIJKI. 662 370 510.
  • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
    Sprzedam 2 HEKTARY POLA i DZIAŁKĘ 20 AR. 505 429 375.
  • USŁUGI | budowlane
    KAMIENIARSTWO, FLIZOWANIE, WYKOŃCZENIA, BUDOWY od A do Z. 607 572 312.
  • USŁUGI | budowlane
    USŁUGI BLACHARSKO-DEKARSKIE, KRYCIE I PRZEKRYCIA DACHÓW, KOMINY, BALKONY, RYNNY, GZYMSY, FASADY. 889 388 484.
  • MOTORYZACJA | kupno
    SKUP AUT - OSOBOWE, DOSTAWCZE. CAŁE, USZKODZONE. 500 349 500.
  • MOTORYZACJA | kupno
    KUPIĘ KAŻDĄ TOYOTĘ. 531 666 333.
  • USŁUGI | budowlane
    MALOWANIE DACHÓW I ELEWACJI. 602 882 325.
  • SPRZEDAŻ | różne
    DREWNO KOMINKOWE. 501 577 105.
  • USŁUGI | budowlane
    OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
2024-11-23 22:28 Policja w żałobie po śmierci funkcjonariusza w Warszawie 2024-11-23 21:30 Zbójnicek ze Zębu świętuje swe sześćdziesiąte urodziny (WIDEO) 2024-11-23 20:30 Będzie centrum badawczo-szkoleniowo-treningowe w Zakopanem (FOTO) 2024-11-23 19:30 Szkolny Zespół Regionalny Budorze obchodzi jubileusz 55-lecia działalności 2024-11-23 18:30 Piękna zima w Beskidach 2024-11-23 17:57 Polacy poza pierwszą dziesiątką. Zwycięstwo doświadczonego skoczka z Niemiec 1 2024-11-23 17:31 Wysoki pień drzewa w parku miejskim ścięty przez drwali, będzie bezpieczniej 1 2024-11-23 16:30 Blisko 15 milionów na Muzeum Taternictwa i Narciarstwa pod Giewontem (WIDEO) 3 2024-11-23 16:09 Ten piesek wpadł pod auto i uciekł. Na znalazcę czeka nagroda 1 2024-11-23 15:30 Wodny alarm dla mieszkańców i turystów w części Białego Dunajca, straże w akcji 2 2024-11-23 14:59 Stacje narciarskie korzystają z dobrych warunków do śnieżenia (WIDEO) 2024-11-23 14:00 Patrzcie na siebie z gwiazd (WIDEO) 2024-11-23 13:00 Takiego weekendu w Tatrach nie było dawno (WIDEO) 2024-11-23 11:59 Mężczyzna miał prawie ćwierć kilo marihuany 5 2024-11-23 11:00 Są szanse rowerowego połączenia Kościeliska i Witowa, a to dopiero początek 6 2024-11-23 10:00 Zagłosuj na Kasię Niewiadomą 2024-11-23 09:00 Młodzi recytatorzy z gminy Ochotnica Dolna 2024-11-23 08:00 Ludzie gór umierają w ciszy 2024-11-22 21:30 Hokej w Nowym Targu, to trudny dziś temat (WIDEO) 2024-11-22 21:00 Ratownicy i strażacy obdarowują dzieci mikołajowymi prezentami 2 2024-11-22 20:00 Po tragicznych wypadkach Powiat Tatrzański zleca badania drzew przy wszystkich drogach 8 2024-11-22 19:00 Pół wieku karate kyokushin w Polsce i 35-lecie Sensei Grzegorza Popiołka 1 2024-11-22 18:00 Zima zaatakowała Babią Górę 2 2024-11-22 17:30 Seniorzy tworzyli świąteczne ozdoby 2024-11-22 17:09 Jak znaleźć kurtkę zimową męską, która będzie pasować do każdego stylu? 2024-11-22 17:00 Wspólne patrole policjantów i strażników parku narodowego 6 2024-11-22 16:51 W Rabie Wyżnej strażacy usuwają powalone drzewo 2024-11-22 16:39 Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie walizki? 2024-11-22 16:30 A hulajnogi czekają 5 2024-11-22 16:28 Jak wybrać najlepszą szkołę angielskiego online - na co zwrócić uwagę? 2024-11-22 16:25 Jak przygotować saunę ogrodową na zimę? 2024-11-22 16:00 Nie dość, że na drodze będzie jaśniej, to na dodatek bardziej ekologicznie 2 2024-11-22 15:39 Pomysł na szybki obiad dla dwojga - 6 pysznych dań mięsnych 2024-11-22 15:30 Morsując inaczej 5 2024-11-22 15:00 Rekolekcje na Podhalance 1 2024-11-22 15:00 Bliżej do karty turystycznej w Zakopanem. Jak zażegnać kryzys wizerunkowy? 19 2024-11-22 14:53 Ziołowa apteczka na zdrową trzustkę - jakie rośliny warto stosować? 2024-11-22 14:30 Druhowie z Tylmanowej z nowym samochodem 2024-11-22 14:00 Ryś z guzem serca i jedną nerką 5 2024-11-22 13:30 Polska oczami Jesse`go Eisenberga. Mamy dla Was bilety na film 2024-11-22 13:00 Dziewięciu poszukiwanych trafiło w ręce nowotarskich policjantów 1 2024-11-22 12:00 Co robić w weekend w Zakopanem? 2024-11-22 11:03 Zabawki z bajkowymi postaciami - dla jakich dzieci warto je kupić? 2024-11-22 11:00 Opady śniegu na razie tylko symboliczne 2 2024-11-22 10:59 Nie daj się oszukać metodą "na fundusze"! 2024-11-22 10:37 Jakie dywany są najbardziej popularne? Odkryj trendy z tapiso.pl 2024-11-22 10:30 Pół wieku szkoły specjalnej 2 2024-11-22 10:21 Poza znakiem zodiaku: ukryte warstwy twojego horoskopu 2024-11-22 10:00 W Gorce też zawitała zima 1 2024-11-22 09:00 Strażnicy miejscy uratowali sarenkę 4
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy


REKLAMA


FILMY TP

Pożegnania