Reklama

2015-03-20 21:23:34

Reklama

Sabałka spłonęła na stosie – wiatr rozwiał popiół i nastała cisza.

Od egzekucji książki „Radio-aktywna Sabała” minęły prawie cztery miesiące. Czy była to kara dla jej autorki Beaty Sabały-Zielińskiej za to, że przedstawiła w niej brutalną prawdę o polskich mediach i dziennikarzach ?

Jedną z moich pasji są książki, które moje pokolenie uczono szanować. Każdy ze swoją własnością może robić co chce. Jednak publiczne palenie książki jest dla mnie jakimś manifestem i  wywołuje u mnie fatalne skojarzenie z podobnymi akcjami w przeszłości, przede wszystkim niemieckiego NSDP czy komunistów. Tworzyli oni spis książek, których posiadanie i czytanie było zabronione. Ich publiczne palenie miało wydźwięk propagandowy, a chodziło o zniszczenie myśli,idei, opinii czy krytyki jakie mogły im zagrozić.  Z tego powodu zastanowiło mnie, dlaczego akurat ta książka znalazła się na podobnym indeksie, którego autorem został dziennikarz także związany z Podhalem i Zakopanem. Dlatego czytając książkę „Radio-aktywna Sabała”, mimowolnie  stałem się śledczym wyszukującym w treści przyczyn tak „płomiennego przyjęcia” przez „egzekutora”. Po przeczytaniu wspomnień autorki związanych z jej pracą w Radiu Zet, nie znalazłem w nich widocznych powodów do tak gwałtownej reakcji, a sam „egzekutor”wymieniony został tam parokrotnie tylko z imienia i jak odniosłem wrażenie bez jakichś negatywnych podtekstów.  W tym momencie zostawiłbym ten incydent do wyjaśniania pomiędzy zainteresowanymi stronami, jednak pozostało w książce jeszcze Zakończenie. Po jego przeczytaniu odniosłem wrażenie, że to jego treść była głównym powodem miernego przedstawienia ze spaleniem książki.

Złote myśli psa Fafika

W zakończeniu autorka przedstawiła kulisy pracy dziennikarskiej i mediów niewidoczne dla przeciętnego odbiorcy TV, radia, prasy czy portali internetowych.  Nie jest to zbyt piękny obraz. Życie przyspiesza coraz bardziej i media także w tym wyścigu nie odpuszczają, codziennie dostarczając nam tysięcy na ogół bezwartościowych informacji.  Tak „od kuchni” polskie media przedstawia autorka:

W Polsce mamy wolne i niezależne media, głosimy to na prawo i lewo,zapewniając rodaków o ich bezstronności. Jak w takim razie odebrać komentarz dziennikarza dużej stacji, który pozwala sobie na uwagę typu: „Wybory wygrał ten i ten, niestety!". Nie trzeba być specjalnie rozgarniętym, by widzieć i słyszeć, że nie brakuje mediów, które są propagandową tubą rządzących albo ugrupowań politycznych, które popierają właściciele tych gazet oraz stacji telewizyjnych i radiowych. Szczerze mówiąc, wkurza mnie to, że tak słabo się maskują, co jednocześnie świadczy o tym, że czują się bezkarni. Ryzykując rytualny mord na mojej skromnej osobie, powiem szczerze, że moim zdaniem obiektywizm polskich mediów pozostawia wiele do życzenia. Dziennikarze rzadko zadają niewygodne pytania, w każdym razie nie zadają ich tym, którym powinni.  (…) Zastanawia mnie także podejście niektórych mediów do wolności słowa. Mając w pamięci wiele przykładów, mówiąc oględnie,odgórnego ustalania „prawidłowego podejścia do tematu", dochodzę do wniosku (podkreślając, że to moje prywatne zdanie), że wolność słowa bywa przez niektóre gazety i stacje rozumiana jako możliwość sprytnej manipulacji, czyli wybór typu: „Puścimy całą wypowiedź czy tylko wytniemy kompromitujący wroga fragment?".

Moim zdaniem Beata Sabała-Zielińska potwierdziła tylko to, o czym wielu Polaków ma świadomość od wielu lat.   Zdecydowana większość polskich mediów  jest sterowana i kontrolowana, a co za tym idzie, pracujący tam dziennikarze trzymani są na krótkim łańcuchu. Nie sposób w jednym artykule opisać tego tematu i można podawać tysiące przykładów manipulacji dziennikarskich, są jednak takie, które w pełni ukazują kontrolę nad mediami, a dotyczą osób piastujących w Polsce najwyższe stanowiska.  We wrześniu 1999 roku na cmentarzu w Charkowie przy grobach pomordowanych polskich oficerów odbywają się uroczystości, na które przybył pijany i zataczający się ówczesny Prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski. Jego stan widzą także dziennikarze i rejestrują kamery telewizyjne, jednak w polskich mediach ten temat nie istnieje.  Nieliczne informacje w niszowych publikatorach są ignorowane. Z telewizji tylko Tomasz Lis, który według mnie był wtedy jeszcze dziennikarzem a nie funkcjonariuszem partyjnym,  wymógł na kierownictwie TVN aby informację o tym skandalu przedstawić w wieczornych Faktach. Następnego dnia odbył się festiwal zaprzeczania i dementowania informacji o pijanym prezydencie Polski nad grobami polskich oficerów. Wielu z jego współpracowników zaświadcza,  że Kwaśniewski tego dnia był trzeźwy a informacje o pijaństwie to pomówienia. Wszystkie wiodące media starają się jak najszybciej wyciszyć tą sprawę. Skandal, który w każdym demokratycznym kraju spowodowałby polityczne trzęsienie ziemi  a jego „bohatera” posłał na śmietnik historii w Polsce zostaje zamieciony „pod dywan”. Usłużne media pracują nad wykreowaniem wspaniałego wizerunku Aleksandra Kwaśniewskiego pomimo tego, że miał on w swoim dorobku także inne zachowania niegodne głowy państwa.  Działanie te odnoszą sukces bowiem rok później, Kwaśniewski zostaje ponownie wybrany na Prezydenta Polski.  Pięć lat później kończąc sprawowanie urzędu, Kwaśniewski przyznaje, że wtedy w Charkowie był pijany.
16 lat później 18 grudnia 2014 roku odbywa się sądowe przesłuchanie Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego w sprawie tzw. „Afery Marszałkowej”. Na rozprawie zjawiają się wszystkie główne telewizje, które otrzymały akredytacje oraz zgodę sędziego na bezpośrednią transmisję. Jednak żadna z tych stacji informacyjnych nie transmituje przebiegu tej rozprawy. Ograniczają też do minimum informację o tym wydarzeniu, które w światowych  mediach byłyby tematem numer 1, jeżeli dotyczyło by to prezydenta ich kraju.  W Polsce ten temat jest  traktowany marginalnie, a większość dziennikarzy nie tłumaczy tej sytuacji i nie przedstawia aspektów prawnych do toczącej się rozprawy sądowej przez co większość Polaków nie ma pojęcia o co w tym wszystkim chodzi.  I tak serwisy informacyjne potrafiące przeprowadzać bezpośrednie transmisje z jakichś nieznaczących konferencji prasowych, dziwnym trafem zgodnie wyłączyły kamery po 10 minutach przesłuchania Prezydenta Komorowskiego przed Sądem. Na liczne głosy krytykujące takie postępowanie „gwiazda” dziennikarstwa Monika Olejnik ma konkretną odpowiedź:  - Niech każdy kupi sobie telewizję i wtedy będzie transmitował co będzie chciał.  

Są jednak takie sytuacje, kiedy media potrafią być wyjątkowo czujne i spełniają swoją dziennikarską „misję”. Do jednego z takich przypadków doszło w zeszłym roku, kiedy wszystkie główne publikatory aż rozgrzały się z oburzenia nad kombinacjami z finansowaniem wyjazdów posła Hofmana i spółki. Tutaj media potrafiły zadziałać tak jak powinny, piętnując postępowanie tych polityków, którzy już na zawsze powinni zostać z życia publicznego usunięci.  Czy ktoś w Polsce się jeszcze zdziwi, jak za jakiś czas ponownie ich zobaczymy w partii, z której ich wyrzucono lub w partii konkurencyjnej ?  Jednak skoro media potrafiły kierować się „misją”w tym wypadku, to gdzie były pół roku wcześniej, kiedy Robert Mazurek z Rzeczpospolitej przeprowadził wywiad z urzędnikiem państwowym, w którym przedstawione zostały liczne przykłady marnowania milionów złotych przez polską administrację państwową. Między innymi pośród nich opisał wiceministra, który zakupił jedną tabliczkę na drzwi swojego gabinetu za kwotę 2.500 złotych.  Tegu bulwersującego tematu jakoś te same „niezależne”i „wolne” media już nie podjęły.  I znów retoryczne pytanie. Czy kogoś to jeszcze dziwi?  5 czerwca 2014 roku wspomniany wcześniej Tomasz Lis został odznaczony przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski,  jako zasłużony dla wolności słowa. Wraz z nim odznaczonych zostało trzech innych dziennikarzy.  W nawiązaniu do tego Beata Sabała-Zielińska słusznie zauważa:  

Moją wątpliwość budzą także państwowe nagrody wręczane dziennikarzom oraz szefom różnych mediów. Może się mylę, ale ci ludzie i te instytucje mają ponoć w imieniu obywateli patrzeć władzy na ręce, więc czemu od tej samej władzy dostają wysokie odznaczenia? Już widzę, jak obdarzony na przykład Krzyżem Odrodzenia Polski dziennikarz będzie inwigilował i obnażał błędy darczyńcy i jego kolegów. Jak zaprosi do studia pana prezydenta i będzie go dociskał niewygodnymi pytaniami, mając w pamięci tak zacne wyróżnienie. Jeśli potrafi oddzielić te rzeczy, to czapki z głów, ale jeśli nie, to kim będzie?

Moim zdaniem władcy mediów za pośrednictwem usłużnych dziennikarzy  kreują rzeczywistość w Polsce. Większość z nich nadużywa przy tym zaufania społecznego, bowiem dużo  Polaków bez zastanowienia przyjmuje jako prawdę, to co w telewizji pokazali, w radiu powiedzieli a gazetach i portalach internetowych napisali.  Stosowane są techniki znane z psychologii ułatwiające manipulację ludźmi. Jak łatwo przeprowadzać manipulacje  pojedynczych lub większych grup ludzi można zobaczyć w serii filmów „Pułapki umysłu” czy w licznych publikacjach naukowych z których dziennikarze w tym uczestniczący mogą czerpać wiedzę.  Oto jeden z takich przykładów:

Punkt 5 - Mów Do Społeczeństwa Jak Do Małego Dziecka

Większość treści skierowanych do opinii publicznej wykorzystuje sposób wysławiania się,argumentowania czy wręcz tonu protekcjonalnego, jakiego używa się przemawiając do dzieci lub umysłowo chorych. Im bardziej usiłuje się zamglić obraz swojemu rozmówcy, tym chętniej sięga się po taki ton. Dlaczego? „Jeśli będziesz mówić do osoby tak, jakby miała ona 12 lat, to wtedy, z powodu sugestii, osoba ta prawdopodobnie odpowie lub zareaguje bezkrytycznie, tak jakby rzeczywiście miała 12 lub mniej lat" . (1)

Media szczególnie intensywne „pranie mózgów” przeprowadzają w okresie wyborów, które właśnie są przed nami. Odkurzone zostają ich stare powiedzenia: „Wyborcy są jak dzieci, lubią jak im się opowiada bajki” czy „Ciemny lud i tak to wszystko kupi”.  Oczywiście te manipulacje są „wplecione” pośród setek bieżących informacji, którymi jesteśmy codziennie zasypywani. Moim zdaniem takie postępowanie ma jeden cel. Utrzymanie układu i systemu jaki został stworzony po 1989 roku, w którym media odgrywają przewidzianą dla nich role, wobec których teksty o wolności słowa i niezależności dziennikarskiej stają się tylko pustymi frazesami. W głównych mediach nie zobaczymy dyskusji nad tym, że może konieczna jest gruntowna zmiana ustroju Polski a co za tym idzie odesłanie dzisiejszej  „klasy” polityków do lamusa a w wielu przypadkach do więzienia.  Obecnie jest dokładnie tak jak za PRL-u, gdzie komunistyczne media wpajały  nam, że w Polsce nie może istnieć inny ustrój niż socjalizm.  Jeżeli dziś w Polsce jest tak dobrze, to dlaczego ostatnio coraz częściej ponownie  słyszymy skandowane już wcześniej w PRL-u hasło:-Telewizja kłamie ! ?

Oczywiście jest to tylko jedna strona medalu. Po drugiej stronie jest wielu niepokornych dziennikarzy, nieidących na układy z rządzącymi, wrażliwymi na krzywdę ludzką, którzy wielokrotnie pomagają swoimi działaniami obywatelom bezbronnym wobec aparatu urzędniczego.  Te osoby nie mają takiej siły przebicia jak główny nurt obecnej „propagandy sukcesu”.  Co gorsze tacy dziennikarze są zwalczani i niszczeni, a niektórzy za swoją dociekliwość stracili życie. Mam wrażenie, że czym media są bliżej ludzi, tym mniej w nich manipulacji i kłamstw. Dotyczy to mediów regionalnych, gdzie oczywiście zdarzają się jakieś układy z miejscową władzą, jest to jednak chyba mniejsze w porównaniu do tych wiodących ogólnopolskich środków masowego przekazu. Niepokój budzi tylko struktura własnościowa regionalnych gazet, które w ponad 90% znajdują się w rękach niemieckich właścicieli. Nie mam wiedzy, czy pracujący tam dziennikarze mają jakieś ograniczenia, czy zalecenia łamiące ich przekonania, obawiam się jednak, że mogą się kiedyś poczuć jak Beata Sabała-Zielińska.  Na zakończenie swoich rozważań autorka przyznaje bowiem, że sama była częścią opisywanych sytuacji:

Moja przyjaciółka Paulina, wysłuchując tych złotych myśli psa Fafika, śmiała się, że jestem królową hipokryzji. I ma rację, wszak przez dwanaście lat pracy w mediach,chcąc nie chcąc, do niejednej rzeczy przyłożyłam rękę. Właśnie dlatego pozwalam sobie na te uwagi, bo jako królowa hipokryzji doskonale znam i czuję niuanse i mechanizmy toczącej się gry. Ale, do jasnej cholery, nawet królowa hipokryzji wie, że są granice, a w każdym razie powinny być.

Gratuluję Beacie Sabale-Zielińskiej odwagi w odsłanianiu kulisów dziennikarstwa w Polsce, bowiem jak napisała obawiała się, że zostanie za to później zlinczowana. Zupełnie niepotrzebnie. Media zastosowały wobec niej, sprawdzoną  już wobec wielu niepokornych metodę  „zamilczenia na śmierć”. Zamykamy oczy, zatykamy uszy i tematu nie ma. Po co o tym dyskutować, jeszcze mogą się niektórym oczy otworzyć. Chyba tylko jednemu puściły nerwy i złapał za zapałki. Podejrzewam dlaczego. W połowie lat 70-tych w gierkowskich czasach PRL-u popularny był dowcip:

Do celi więziennej przyprowadzono nowego osadzonego. Współwięźniowie zadają nowemu tradycyjne pytania:

- Ile  dostałeś ?

- 15 lat.

- Dużo! Za co cię wsadzili ?

- Powiedziałem w publicznym miejscu, że Gierek jest głupi.

- Dostałeś 15 lat odsiadki za obrazę  Gierka ?!

- Nie za obrazę. Za zdradę tajemnicy państwowej.

Po latach nic się w tej materii nie zmieniło.  Sabałka została ukarana nie za obrażenie, tylko za zdradę tajemnicy państwowej. Powinna się cieszyć, że nie siedzi. 

 

Źródła:

Fragmenty książki Beaty Sabały-Zielińskiej „Radio-aktywna Sabała”

1)      1) Noam Chomsky - „Silent Weapons for Quiet War"

Kup e-wydanie Tygodnika Podhalańskiego.

Komentarze Facebook
Dodaj komentarz
Wysłanie komentarza oznacza akceptację regulaminu komentowania na łamach 24tp.pl
do lorcyk 2015-05-17 07:08:34
lorcykula nic dziwnego ze lubisz ta pania boobydwie czerpiecie radosc z osrywania innych
Aloa 2015-04-04 17:06:56
Dopiero dzisiaj zerknęłam na ten blog. Oj, zgadzam się, zgadzam z Klarą.
Miałam w ręku pozycję tej autorki. Bida. Na przykłady agresji tej Pizarki także zwróciłam uwagę. Nie wystarczy umieć pluć na ludzi, instytucje, ale ukazywać, też dobro. A.
Klara 2015-03-22 03:01:46
Ja osobiście bardzo nie lubię tekstów tej Pani. Nie rozumiem skąd w jej słowach pisanych tyle nienawiści (?). Nie kupiłam i nie kupię oprawionych "papierków" w jej wydaniu. Jak już kiedyś wspomniałam, czekając na wizytę u stomatologa sięgnęłam w poczekalni po ten sklej treści i po paru stronach obyło się bez znieczulenia (zaoszczędziłam około 40 zł na wizycie). Książka, to coś, co powinno się znaleźć w dłoniach każdego z nas, ale nie w takim wydaniu!
Panie Przemku, postąpiłabym dokładnie tak samo!
tentno 2015-03-21 16:34:45
Aborygen:

Jak różne mam zdania nieraz od ciebie w różnych tematach tak teraz pryznaję ci 100% rację. Ta Pani głównie nawołuje do nienawiści a jej teksty są mocno stronnicze. Na pytania dlaczego przedstawia fakty jednej strony a drugiej strony nie odpowiada.
Aborygen 2015-03-21 15:08:42
uorcyk

widać że mieliśmy do-czynienia z różnymi sytuacjami !! Mimo że nie znam tej Pani osobiście.
uorcyk 2015-03-21 14:55:55
@Aborygen: "s..a" Kiedy i gdzie? Co do ksiażki- kupiłam poprzednią, napisana lekko i ze swadą ale oczywiście nie jest to pozycja ktora zaliczylibysmy do kanonow wielkiej literatury. Tyle ze dzisiaj takie czasy ze "rynek" oczekuje "produktu" dla kazdego.

Lubie panią Beatę. W sadach była zawsze niezależna i nie słuchała podszeptów "przyjaciół" . I za to ją również szanuję
Nietota 2015-03-21 12:34:57
Zwykle nie czytam komentarzy, ani tym bardziej nie komentuję. Ale tym razem dam się ponieść fali. Bo też jestem dziennikarzem i sprawa ta pośrednio dotyczy także mojej skromnej osoby.
Palenie książek to zło. Niestety, nawet jeśli byłyby to dzieła Lenina, pamiętniki Stalina czy wypociny Hitlera. A tym bardziej, gdy rzecz dotyczy podhalańskiej pisareczki. Bo p. Beata nie jest pisarką. Ale to co zostało spalone da się czytać.
Panie Przemku. Na nic się zdadzą wszelkiej maści gesty - ale warto polemizować, można wykazać autorce - choćby na jej blogu, gdzie mija się z prawdą, gdzie pana czy innych dotyka. Tylko po co? To jak walka z bajarzem, który tworzy tatrzańskie legendy. A że dziś te bajki mogą przypominać bujdy? Takie czasy. Najważniejsze, że jeszcze za życia staje się pan, czy inni pana koledzy żywą legendą. Doprawdy, za parę lat spojrzy pan na to z większym może dystansem i miejmy nadzieję, pośmieje się pan z tego. Pozdrawiam.
Aborygen 2015-03-21 12:07:39
U tej pani , ciężko jest mi zrozumieć jej postawę z jednej strony S..A na ludzi z którymi to sama robiła a co gorsze do dziś w tym samym stylu i mechanizmie to uprawia .
Mimo iż wiele osób przejrzało jej praktyki .

Na całe szczęście nie ma to nic wspólnego z rzetelnym dziennikarstwem .
NO PASARAN 2015-03-21 09:40:20
Myślę, że najważniejsze, by nie sądzić innych swoją miarką. Sama zostałam przez jednego z zakopiańskich dziennikarzy wpleciona w sieć KŁAMSTW. Dzięki temu już wiem, że moi "koledzy" do fachu są bezwzględnymi kłamcami. Zrobią wszystko, by zemścić się za urojone niepowodzenia życiowe. Beacie kibicuje całym sercem. Z drugiej strony – nie muszę. Ona pisze książki, jej antagonista pisze zaledwie donosy ...
czopek 2015-03-21 07:47:59
Prawie wszyscy kłamią jak najęci. Bo prawda jest podobno najciekawsza.
FanclubBeaty 2015-03-21 07:36:13
Ale się facet rozpisales! Hahaha nie doszłam.donkonca
uorcyk 2015-03-21 02:19:31
sugeruje Pan ze ten co spalił ksiazeczkę najbardziej sie oburzył ?
Przemek Bolechowski 2015-03-21 01:16:31
Zbyszku. Znamy się od dawna i jestem rozczarowany, że oceniasz że takich powodów rzekomo spałem tę makulaturę. Określanie tego mianem książki jest obraźliwe dla tych, którzy je piszą. Kilkukrotnie publicznie tłumaczyłem, że była to moja demonstracja i sprzeciw wobec kłamstw jakie się w niej znalazły. Podobnie zresztą to ,, coś, , ocenia większość dziennikarzy. pani Zielińska wplotla m.in mnie do wymyślonych wydarzeń, czego sobie po prostu nie życzę. Autorka niech pisze fikcje ale bez autentycznych postaci. Inna sprawa to opisywanie prywatnych rozmów i spotkań. To z kolei jest obrzydliwe. Skoro mnie porównujesz do partii faszystowskiej to dla mnie z kolei są to metody esbeckie. I warto byłoby zanim napiszesz tego typu opinie zadzwonić i zapytać mnie o zdanie. Czuje się zazenowany tym wpisem. Zaznaczam że autorka doskonale wie jakie mam zastrzeżenia do treści książki i w których fragmentach kłamała. Nie była jednak zainteresowana powiedzeniem słowa przepraszam. Sprawa dla mnie jest zamknieta. Jeśli natomiast jesteś ciekawy mojego m zdania na temat kondycji mediów to zapraszam na kawę i dyskusje.

Reklama
 • PRACA | dam
  Przyjmę do pracy wykwalifikowanego REHABILITANTA z umiejętnością masażu leczniczego. 605 079 054.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  APARTAMENT W PIENINACH, 150 m2 + DZIAŁKA REKREACYJNA ogrodzona, GARAŻ w budynku w podpiwniczeniu. Atrakcyjna cena! 507 148 019.
 • NIERUCHOMOŚCI | wynajem
  Wynajmę LOKAL w miejscowości Harkabuz, pod Sklep lub inną działalność. 100 m2. W Centrum miejscowości. Kotłownia + TOALETA. KONTAKT: 508614172
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy dziewczynę z Zakopanego lub okolic, na stanowisko kasjer-sprzedawca, w sklepie zabawkowym na Krupówkach, praca na stałe. 609097999
  Tel.: 609097999
 • PRACA | dam
  Zatrudnię montażystę stolarki okiennej i drzwiowej z doświadczeniem. 502 712 588.
 • PRACA | dam
  Restauracja Górska w Białce Tatrzańskiej zatrudni kelnerkę ala carte praca w godzinach 13.00-21.00 lub obsługa bufetu śniadaniowego 7.00-13.00 Zapewniamy atrakcyjne wynagrodzenie. Zapraszam do kontaktu. 608506785 rest.gorska@gmail.com www.restauracjagorska.pl
  Tel.: 608506785
 • PRACA | dam
  Poszukujemy uśmiechniętych oraz komunikatywnych osób do roznoszenia ulotek na Krupówkach i zapisywania na KULIGI zimowe. Atrakcyjne wynagrodzenie. 574-255-794
  Tel.: 574
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/KA, PIZZER/KA, KELNER/KA, POMOC KUCHENNA z doświadczeniem, do karczmy w Bukowinie Tatrzańskiej. Możliwość zamieszkania. 602755354, 888457083.
 • NIERUCHOMOŚCI | zamiana
  Zamienię DOM W CENTRUM KIELC NA DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ W ZAKOPANEM - 603 093 547.
 • USŁUGI | inne
  WYCINKA, PRZYCINKA DRZEW W TRUDNYCH WARUNKACH - 691 317 098.
 • USŁUGI | inne
  PRACOWNIA KRAWIECKA/SZWALNIA - PRZYJMIE ZLECENIA - KRAWIECTWO LEKKIE - odzież sportowa z dzianin, tkanin bawełnianych i dresowych. ODZIEŻ DO ZAKŁADÓW PRACY, DO HOTELI/PENSJONATÓW - pościele, poduszki dekoracyjne, ręczniki, itp. - Z WŁASNĄ GRAFIKĄ/LOGO (druk, sublimacja, haft). ZAPRASZAMY DO WSPÓŁPRACY - Pracownia Krawiecka, tel. 665 048 392, malgorzata.surmanska@o2.pl
 • PRACA | dam
  Hotel "Sabała" w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA REKREACJĘ HOTELOWĄ. Bardzo prosimy o kontakt osobisty w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11, tel. 18 20 150 92 lub mailowy na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • PRACA | dam
  Hotel Sabała w Zakopanem zatrudni OSOBĘ NA RECEPCJĘ. Praca na cały etat, wymagana znajomość języka angielskiego. Prosimy o składanie CV w recepcji hotelu przy ulicy Krupówki 11 lub przesyłanie mailem na adres: recepcja@sabala.zakopane.pl
 • USŁUGI | budowlane
  ŁAZIENKI, PŁYTKI, PANELE, MALOWANIE itp. 796 544 016.
 • PRACA | dam
  KUCHARZ/RKA ŚNIADANIOWI / POMOC KUCHENNA w małym hotelu 4*. Umowa, spokojny tryb pracy. Tel. 792276261.
 • PRACA | dam
  Zatrudnię skrupulatną KSIĘGOWĄ DO PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI (od1/4 - 1/2 etatu). Nowy Targ. 606 123 437.
 • PRACA | dam
  ZATRUDNIĘ PANIĄ DO SPRZĄTANIA POKOI W ZAKOPANEM TEL.665889365. 665889365calvados@willacalvados.pl
  Tel.: 665889365
 • PRACA | dam
  RECEPCJONISTĘ/KĘ zatrudni HOTEL PATRIA*** ZAKOPANE, email: hotel@hotelpatria.pl, tel. 608081090
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  MIESZKANIE 72m2, 4 pokoje, Nowy Targ Podtatrzańska. 781 672 979.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY DZIAŁKA WIDOKOWA nr.6058, 16 arów, 75.000 zł. 517 625 354.
 • NIERUCHOMOŚCI | sprzedaż
  SZAFLARY DZIAŁKI WIDOKOWE: 6200/7 i 6198/2 o łącznej powierzchni 823 m2 za cenę 45.000 zł. 517 625 354.
 • PRACA | dam
  Zatrudnimy OSOBY DO PUNKTU GASTRONOMICZNEGO OD JUŻ - SPRZEDAŻ GOFRÓW I WINA GRZANEGO - KRUPÓWKI. Kontakt: 533 226 109.
 • PRACA | dam
  Karczma na Krupówkach - zatrudnimy PRACOWNIKÓW NA BAR ORAZ KELNERÓW. Od już. Zakopane. Kontakt: 533 226 109.
 • USŁUGI | budowlane
  OGRODZENIA, www.hajdukowie.pl. 692 069 284.
 • PRACA | dam
  Dom Opieki zatrudni opiekunkę na pełen etat. Pewna i stała praca. 698673260 swiatkowska.w@wp.pl
  Tel.: 698673260
  E-mail: swiatkowska.w@wp.pl
 • PRACA | dam
  Firma w Zakopanem zatrudni MAGAZYNIERA/-KĘ (praca na noc) i PANIĄ DO SPRZĄTANIA. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | dam
  CUKIERNIA W ZAKOPANEM ZATRUDNI EKSPEDIENTKĘ. Tel. 604 102 804, 602 285 793.
 • PRACA | szukam
  Podejmę pracę jako pracownik biurowy. Wyłącznie na zastępstwo. Wystawiam fakturę VAT. Znam: word, excel, programy graficzne, podstawy księgowości , prawa pracy, kadry, zus. Tel. 508 380 383.
 • MOTORYZACJA | sprzedaż
  Korale naturalne-sznury różnej długości i wielkości,atrakcyjne ceny. 601966713
  Tel.: 601966713
 • NIERUCHOMOŚCI | kupno
  KUPIĘ DZIAŁKĘ BUDOWLANĄ LUB ROLNĄ - ZAKOPANE, OKOLICE - 503 070 650.
 • PRACA | dam
  NORWEGIA (Oslo) - BUDOWLAŃCY. Zatrudnimy na warunkach norweskich pomocników, tynkarzy, malarzy, dekarzy. Języki obce NIE wymagane - praca tylko z pracownikami z Podhala. Praca całoroczna, również w zimie. Zjazdy do kraju co 1-3 tygodnie (samolot) wg. własnego uznania. Pełna elastyczność co do wyjazdów do kraju. Zarobki od 15-25 Euro /godz. Zapraszamy. Tel. 667 602 602.
2022-01-17 17:40 Przygarnij przyjaciela - te psy tylko czekają na adopcję 2022-01-17 17:31 Zimowe zajęcia w bibliotece 2022-01-17 16:54 Piękna i Bestia w Rabciu 2022-01-17 16:24 Na ul. Za Strugiem wymieniają słupy energetyczne. Od rana bez prądu 2022-01-17 16:01 Na drodze z Nowego Targu do Czarnego Dunajca wyciągają auta z rowu (WIDEO) 2022-01-17 16:00 Przerwano akcję poszukiwaczą turysty w rejonie Tatr Zachodnich 2022-01-17 15:39 Zderzenie na zakopiance w Myślenicach. Utrudnienia dla kierowców 2 2022-01-17 15:31 Obejrzyj, dlaczego buty z Demaru dla wojska były oszustwem (WIDEO) 1 2022-01-17 15:07 Burza z piorunami przechodzi nad Zakopanem. Problemy z prądem (WIDEO) 2022-01-17 14:31 Ciężki dzień 2022-01-17 14:15 Po dziennikarskim śledztwie Tygodnika. Prezes nowotarskiej firmy zatrzymany 7 2022-01-17 14:11 Miesiąc po planowanym otwarciu - parking nadal zamknięty 1 2022-01-17 14:06 Ucieczkę przed policją zakończył na kiosku. Charakterystyczny zapach marihuany 1 2022-01-17 13:40 Krupówki już zasypane śniegiem, a burze dopiero nadciągają (ZDJĘCIA, WIDEO) 2022-01-17 12:58 Właściciel konia potrąconego przez pociąg ukarany mandatem 2 2022-01-17 12:28 Nawet po weekendzie prawie sto zakażeń na Podhalu 2022-01-17 12:15 Nad Podhale i Tatry nadciągają burze śnieżne. Wracajcie z gór! 2022-01-17 11:58 Rządzi Zięba, a nie Dzioboń 2022-01-17 11:51 Nocna akcja TOPR. Tym razem pomocy potrzebowali taternicy 2 2022-01-17 11:29 Warunki na drogach będą się pogarszać. Uważajcie! 2022-01-17 11:13 Zaginął kotek inwalida, może ktoś widział biedaka 1 2022-01-17 10:45 Minister dał pieniądze na mammograf, a NFZ obciął kasę na badania 4 2022-01-17 10:00 Moja córka ma depresję 7 2022-01-17 08:59 Wiatr już daje się we znaki. W Tatrach ponad 110 km na godz. 2022-01-17 08:17 Samochodowe kluczyki znalezione w Zakopanem 2022-01-17 08:00 Tatrzański Orzeł. Jak podobał się wam film o Stanisławie Marusarzu 22 2022-01-16 23:20 Potrącony koń przy torach na zakopiance 1 2022-01-16 22:35 Tatry jak na dłoni 1 2022-01-16 22:00 Sześciometrowej wysokości jeleń rozbłysnął dziś w magicznej krainie 2 2022-01-16 21:20 Emilia Kukuczka mistrzynią Polski w sepak takraw 2022-01-16 21:15 Ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Do tego będzie sypać śnieg 2022-01-16 20:32 Pożar W Borze 2022-01-16 19:50 Ratownicy nie odnaleźli w Tatrach poszukiwanego od czwartku turysty 2022-01-16 19:44 Nadciąga zima, prawdziwa zima. Czy te prognozy się sprawdzą? 2022-01-16 19:30 Raport covidowy, 35 osób nie żyje i 14 tysięcy nowych zakażeń 1 2022-01-16 19:01 Co wróży czerwone niebo nad Podhalem? 9 2022-01-16 18:35 Tysiące kibiców opuszcza arenę Pucharu Świata 2022-01-16 18:15 Jak pięknie zaśpiewali kolędy i pastorałki na Harendzie (WIDEO, ZDJĘCIA) 2022-01-16 17:48 Marius Lindvik z Norwegii tryumfuje na Wielkiej Krokwi 2022-01-16 17:24 Kibice mocno ściskają kciuki, ładny skok Piotra Żyły 2022-01-16 16:44 Zaginęła Layla, widziano ją w okolicach Łapszanki 1 2022-01-16 16:00 Nie uwierzycie! Platforma widokowa na Babiej Górze 6 2022-01-16 15:39 Dziewięciu skoczków z naszej jedenastki na liście startowej 2022-01-16 15:10 Świetne warunki na Długiej Polanie w Nowym Targu 2022-01-16 14:29 Kibice głodni zwycięstw, zobaczymy czy nasi staną na podium w Zakopanem 2 2022-01-16 13:51 Tłumy na Gubałówce, niestety są też hazardziści od trzech kubków 9 2022-01-16 13:19 W poszukiwaniu polskiego bieguna zimna 2022-01-16 12:30 Nie ma Zakopanego jest Małopolska 11 2022-01-16 12:00 Znamy szczegóły dzisiejszego wypadku na Rysach. Poważne obrażenia u turysty 6 2022-01-16 11:35 Czwarty dzień poszukiwań turysty w Tatrach Zachodnich
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY
NAJCZĘŚCIEJ KOMENTOWANE
OSTATNIE KOMENTARZE
2022-01-17 17:24 1. Artykuł Jureckiego jest z lutego tego roku? Nieźle. 2022-01-17 16:56 2. Kod cos musi z tym zrobic. 2022-01-17 16:04 3. Taki sam biznesmen jak instruktor od maseczek - słoma z butów 2022-01-17 16:04 4. Zdekryminalizować posiadanie małych ilości. Wprowadzić do prawodawstwa pojęcia bycia "pod wpływem" i "po użyciu" marihuany. Oczywiście jazda pod wpływem czyli bezpośrednio po użyciu karana tak samo jak za alkohol, w tym przypadku chłop by wiedział jakie są konsekwencje danego czynu, a i zapewne zatrzymałby się do kontroli. 2022-01-17 16:00 5. Do Wiktoria Nie trzeba być znawcą ani krytykiem żeby stwierdzić że w dzisiejszych czasach gdzie wszystko zeszło do tzw. fast food ten reportaż bo nie jest to film może konkurować z pisowskimi reportażami Anity Gargas. Tak wielka postać jaką był niewątpliwie Stanisław Marusarz zasługuje na film który będzie opowiadał prawdę historyczną, jego życie a nie zlepek zdawkowych klatek. Fast food dla wyznawców PiSu. 2022-01-17 15:54 6. Czyżby szwagier jak zawsze dostosował prędkość do warunkow? ;) Dziś droga tragedia, nawet dobre zimówki miejscami nie dawały rady. 2022-01-17 15:51 7. Wolniej na tej zakopiance szwagropole i maxbusy wolniej 2022-01-17 15:37 8. I tutaj potrzebna jest Jagna ! 2022-01-17 15:37 9. @ Taki sobie turysta Depresja to choroba śmiertelna. Spróbujesz podrwić z chorych na raka i ich bliskich? 2022-01-17 15:22 10. Czyżby zapomniano o czymś takim jak dywersyfikacja dostaw? I to w wojsku? Od nich przede wszystkim spodziewał bym się twardego podejścia do takiego tematu. Nie można całości sił zbrojnych uzależniać od jednego źródła dostaw nawet w czasie pokoju!!!
2022-01-15 12:44 1. Swietne, piekne zdjecie no13. I dziewczyna i piekna i swietna. Oddaje idealnie i sport, i wysilek, rywalizacje. I kobiecosc. Foto roku nie tylko TP. 2022-01-02 18:11 2. Przepiykniy ! Glosno godome - Dziynkujyme ! ''Kolynde barz piyknom spiywome dzis przeciy Niek siy nom weseli Betlejymskiy Dzieciy '' . 2021-12-19 16:49 3. Skansen to kiedyś naprawdę żył za czasów"Wolowatej" były tam noclegi, dobre jedzenie, pełno turystów.Na drodze stało po kilkanaście autokarów a teraz... co widać na zdjęciach... 2021-12-15 04:39 4. Na zdjęciu 42 możemy zobaczyć, że podobnie jak prawo budowlane oraz prawo o ruchu drogowym, na Podhalu nie przyjął się również obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach zamkniętych, w tym wypadku w kościele. 2021-12-10 12:42 5. Dobrze, że czarodziej z Krainy KK poświęcił. Inaczej mogłaby odpaść od ściany. Uff. 2021-12-10 11:57 6. to nie święty Mikołaj tylko Mikołaj. A różnica jest ogromna św. Mikołaj był biskupem, a ten w Tylmanowej to amerykański krasnal 2021-12-05 00:39 7. Teksty Pana Szpilki zawsze były dla mnie ciekawe, regularnie czytam je w "Tatrach". Przy czym ciekawe to za mało powiedziane ! Przede wszystkim wskazujące nowe kierunki myślenia, a więc inspirujące, motywujące do głębokiej refleksji. Zamierzam kupić tę książkę. Dzięki Bogu za takich ludzi :)) 2021-11-16 19:26 8. I bardzo dobrze ,że odbyło się bez rac, wrzasków Bąkiewicza i jego nacjonajistów. Święto Odzyskania Niepodległości, to święto wszystkich, którzy mieszkają w granicach naszego kraju i czują się Polakami. Nie ważne jakiego jesteś wyznania, jakiego koloru skóry i na którą partię głosujesz. Oglądasz skoki narciarskie i alpejski Puchar Świata, hokej, koszykówkę ( w której wielu kolorowych graczy), czy telewizyjne seriale. Polska to nasz wspólny dom. Nie dajmy się dzielić nieodpowiedzialnym politykom. 2021-11-14 23:27 9. Nic tylko siedzieć, opalać się i podziwiać. 2021-11-08 09:59 10. Jeden z górali ze zdjęć prowadzi też busa. Kiedyś jechałem z nim, przed busem zatrzymało się taxi na przystanku, gdzie nie wolno taksówkom stawać. On mało nie doszło do rękoczynów. Pan "piękny góral z obrazka" rzucał kur... i innymi. Po czym po kilkuset metrach sam się zatrzymał w miejscu niedozwolonym, by zabrać turystę. Na moje pytanie czemu to zrobił, mając na względzie sytuację z taxi, powiedział: wie pan, no czasem trzeba. Piękne typy o podwójnej moralności w zależności od sytuacji. W zasadzie mentalność nie zmieniła się wcale od czasów, które opisał J. Kurek w "Księdze Tatry". W jakimś sensie, to takie "krokodyle" człowieka. Potrzeba przynajmniej kilkunastu pokoleń.
WARUNKI W GÓRACH
POGODA W WYBRANYCH MIASTACH REGIONU
Reklama
Polecamy

Album TP

FILMY TP

Pożegnania

Bojcorka